Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 9 часа, бат'начо написа:

На Дебиан инсталираш nvidia-detect, изпълняваш го и инсталираш отговора. И евентуално изпълняваш nvidia-xconfig след рестарт ако трябва.

Ами ако случайно махнеш отметката да ползва системната подредба, добавиш твоя подредба, настроиш клавишната комбинация за смяна с твоя избор и т.н. - работа за секунди по принцип и не зависи по никой начин от fcitx.

В менюто "Езикова поддръжка", опцията "Система за въвеждане на входни данни  от клавиатурата", нямаше избрано нищо (никакви). Сега ещата са ОК, имам и трибагреник.

Имам друг въпрос, който повече ме гложди:

При стартиране на компютъра, преди да се появи десктопа, излизат следните съобщения:

0.0107001] Spectre V2 mitigation: LFENCE not serializing. Switching to gener  ic retpoline

0.056000] ..MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC

Не забелязвам да влияе на системата по какъвто  да било начин. Но  не съм виждал тези съобщения на други компютри, на които съм слагал Лубунту

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, tremal написа:

Не забелязвам да влияе на системата по какъвто  да било начин. Но  не съм виждал тези съобщения на други компютри, на които съм слагал Лубунту

Не си ги виждал. Анимацията на Plymouth ги е скривала качествено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, tremal написа:

Имам друг въпрос, който повече ме гложди:
При стартиране на компютъра, преди да се появи десктопа, излизат следните съобщения:

0.0107001] Spectre V2 mitigation: LFENCE not serializing. Switching to gener  ic retpoline

0.056000] ..MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC

Би могъл да си прочетеш съобщенията или да потърсиш решения. Сайта https://askubuntu.com/ е доста добър вариант, щом се занимаваш с *Убунту.

Първото съобщение е, че ОС не ти е актуализирана. Lubuntu трябва да е 16.04.4 - http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/16.04/release/

Второто - според въпросния сайт:

Цитат

This error occurs because the BIOS incorrectly reports the ExtIntA I/O APIC input is cascaded from the 8259A (Programmable Interrupt Timer) as the timer interrupt input.
Тази грешка възниква, защото BIOS неправилно отчита, че входът за API ExtIntA I/O е каскаден от 8259A (Програмируем таймер за прекъсвания) като вход за прекъсване на таймера.

По-интересното е, че „Не забелязвам да влияе на системата по какъвто  да било начин.“ В повечето случай се говори за невъзможност за инсталиране на операционната система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, jhoro написа:

Първото съобщение е, че ОС не ти е актуализирана. Lubuntu трябва да е 16.04.4 - http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/16.04/release/

Или 16.04/16.04.1 което да се обнови до 16.04.4. Как става и какво се получава с 16.04.2/16.04.3 не знам, защото никога не съм ползвал такива "междинки".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, бат'начо написа:

Или 16.04/16.04.1 което да се обнови до 16.04.4. Как става и какво се получава с 16.04.2/16.04.3 не знам, защото никога не съм ползвал такива "междинки".

В случая 16.04 е условно обозначение, изписано в информацията за изданието след поредно обновяване. Не е задължително да е с HWE ядро и драйвъри за видеото, който се ползват в образите на десктоп изданията след 16.04.1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, cybercop написа:

Не е задължително да е с HWE ядро и драйвъри за видеото, който се ползват в образите на десктоп изданията след 16.04.1.

Разбира се, че не е задължително - само като погледнем, какво означава HWE (Hardware Enablement) kernel.
Щайгата ми е на 9 години и GA (General Availability) kernel ми е предостатъчен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди колко време сте били абсолютно боси в Линукс, ама абсолютно. Това, че някой не знае някоя тъпа настройка си е в реда на нещата. И това е настройка на нещо тъпо. А сега го приложете на системно ниво - ако се счупи нещо и бум-тряс,  да го таковам в таковата тъпия Линукс... Колко хора ще разберат от първия път за какво става дума, при положение, че до предния ден Линукс/ графична среда/терминал са им били  познати колкото извънземните (извънземните е възможно и повече).

Не помня кой точно беше дал стандартна команда за нещо си, само трябва да вникнеш какво трябва да замениш, за да е приложимо при теб. Е, командата беше изпълнена едно към едно... И да, командата не работи/не е вярна - това е извода.

Не искам да кажа, че не сте прави. Искам да кажа, че нивото на знания на посещаващите и четящи форума е ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, бат'начо написа:

Преди колко време сте били абсолютно боси в Линукс, ама абсолютно...

Не искам да кажа, че не сте прави. Искам да кажа, че нивото на знания на посещаващите и четящи форума е ...

Не съм сигурен, дали напълно те разбрах, но и сега не се чувствам много „обут“.
Ако си спомняш - в математиката (и не само) има един термин - „необходимото и достатъчно условие“! Тоест - решенията на конкретни задачи, търся когато стане нужда.

Btw - вече не съм сигурен, но започнах с Ubuntu 8.04 или 10.04. Чисто Убунту, КУбунту, ЛУбунту...
Другите дистрота гледам, като шофьор на КамАЗ - пътни знаци, от любопитство!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, RagnerBG написа:

На такъв комп се качва най новото, 64 bit, rolling Manjaro, Antergos, Fedora, сусе и другите, че и прехваленото *buntu, ако искаш. Само едно SSD липсва и скоростта става имагинерна величина. Направо се чудя защо ти е старо дистро, 32 bit, че и видеото си сменил, че и от wheezy си тръгнал, дето аз не съм чувал за Linux, когато е било актуално? Може би имаш някакво логично обяснение, обаче аз ако покажа на какво трябваше да търся леко дистро, твоето е като супер-компютър в сравнение. Ти дори ще имаш проблеми да си ползваш пълноценно хардуера и новите приложения, заради битовете и версиите на библиотеките. На Wheezy със сигурност щеше да е така, иначе минта по-бива, но поне му ъпдейтни ядрото. Не знам, няма да чеша главата повече...

Реших да си инсталирам най-новата версия на минт именно 18,3 xfce  с нея смятам че ще върви доста добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.04.2018 г. в 10:57, whitepixel написа:

Пусни му една пълна проверка+фикс  на този партишън от флашката

e2fsck -v -f -c -k -p /dev/sdXX

После ако желаеш, ще пуснем и периодични проверки за този партишън, защото не правиш в момента.

@jhoro Ако за всяка дреболия се преинсталира, къде ще му излезе края?

Нищо не стана. Бесен съм, че една машина може да ме прави да си говоря сам. Опитвах mount, rw, remount не знам. От флашка не знам какво да направя. Когато тръгна да разглеждам mtab от флашка ми шие, че е счупен. И как да подкарам Интернет под recovery режим?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, whitepixel написа:

Линуксът е един, сите дистра 95% са едни и същи като съдържание, а останалите 5% са разликата в лепилото, което ги скрепява като дистро.
Когато се каже - харесвам  Дебиан, Убунту, Минт, Арчлинукс, Федора и т.н., означава - харесвам (да вдишвам) лепилото с тази марка. Пингвинонаркомания с нюанси. :lol6:

Малко сбърка кърнел GNU Linux с диструбиции.

За теб УиндоВс е един, другото всичко ти е мъгла.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Мальчик Бананан написа:

Нищо не стана. Бесен съм, че една машина може да ме прави да си говоря сам. Опитвах mount, rw, remount не знам. От флашка не знам какво да направя. Когато тръгна да разглеждам mtab от флашка ми шие, че е счупен. И как да подкарам Интернет под recovery режим?

Чакай сега, да преговорим теорията. Пускаш флашката, минаваш на root потребител и:

1. fdisk -l  -> За да си припомниш кой е проблемния дял.

2. umount /dev/sdXX  -> За да го откачиш. Ако дистрото го е закачило /примерно Read Only/.

3. e2fsck .....

MTAB, вярно че имаше и такова. Бях забравил. Игнорирай го. Какво пише в mtab на живото дистро не те бърка. Също така, може и с голо mount да видиш монтираните в момента устройства.

преди 3 часа, whitepixel написа:

Линуксът е един, сите дистра 95% са едни и същи като съдържание, а останалите 5% са разликата в лепилото, което ги скрепява като дистро.
Когато се каже - харесвам  Дебиан, Убунту, Минт, Арчлинукс, Федора и т.н., означава - харесвам (да вдишвам) лепилото с тази марка. Пингвинонаркомания с нюанси. :lol6:

Съгласен, но има разлика колко бързо втвърдява и дали се чисти от ръцете! :D

преди 4 часа, jhoro написа:

Другите дистрота гледам, като шофьор на КамАЗ - пътни знаци, от любопитство!

:D Одобрявам подхода! Не на въпросните шофьори, разбира се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Melmak ® написа:

Чакай сега, да преговорим теорията. Пускаш флашката, минаваш на root потребител и:

1. fdisk -l  -> За да си припомниш кой е проблемния дял.

2. umount /dev/sdXX  -> За да го откачиш. Ако дистрото го е закачило /примерно Read Only/.

3. e2fsck .....

Почвам да си мисля, че съм омазал много нещата понеже от конзола, а мисля и от recovery изпълнявам mount -o rw,remount / iи не ми изплюва грешки. След това, нали в recovery менюто има опция да оправи счупените пакети. Но трябва да свали нещо си. Е, посмъртно не мога да го вържа този нет. С безжичен съм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Мальчик Бананан написа:

След това, нали в recovery менюто има опция да оправи счупените пакети. Но трябва да свали нещо си. Е, посмъртно не мога да го вържа този нет. С безжичен съм.

Какво искаш да сваляш - нали ситуацията е като ... „Run Windows in the Last Known Good Configuration“???

Всичко си е там!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, jhoro написа:

Какво искаш да сваляш - нали ситуацията е като ... „Run Windows in the Last Known Good Configuration“???

Всичко си е там!

Нещо не схванах... Казва ми: трябват се свалят еди-колко си пакета. Да, ама как да се свалят като няма нет? То... има, де. Аз не мога да го настроя. пробвах sudo service network-manager start

Пробвах ifconfig wlan0 up       iwlist.... - прочетох в нетя... гредъ

Иначе...

mtab

063be12e9313f618.jpg

fsck вероятно нещо не му задавам правилно параметри... не знам. Опитах това, което ми каза whitepixel - e2fsck -v -f -c-k-l dev... с флашка с убунту. Почна проверка, аз излязох и го оставих. Като се прибрах явно беше свършило. Резултат ник'ъв. :(

ede63e5b0414136c.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами, стартирам машината, тръгва логото на KDE neon, врътка се едно кръгче, след което трябва да излезе логото на KDE (онова с двете точки и стрелката надясно - сори за лаишкото обяснение) и десктопа ми, но не става това. Вместо това излиза черен екран с едно курсорче, мигащо горе вляво и единствено мога да вляза в... конзолен режим? с ctrl-alt-ф1/2. Когато вляза в recovery отгоре в заглавната лента си ми пише (система само за четене).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, whitepixel написа:

Па това е съвсем друг проблем.
Аз бях останал с впечатление, че руутът ти се зарежда  RO.

Начи проблемът е в GUI-то, не ти се зарежда X-a
A X-ът не се зарежда, щото може да има проблем още в при зареждането на KDM
Кaто начало виж дали имаш зареден такъв процес - като влезеш в конзолата пробвай: ps -ef | grep kdm

f41e3862ed307c8d.jpg

Сори, зазяпах се в един мач. : )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не е в конзолата, а в recovery. В конзолата ли да го направя? Иначе това си е Убунту с КДЕ. Просто за  разлика от Кубунт, тук КДЕ получава обновления (версията на КДЕ в Кубунту е фиксната до следващия LTS, мисля) и е по-strip-ната. По-леко е от Кубунтуто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Мальчик Бананан написа:

Не, не е в конзолата, а в recovery. В конзолата ли да го направя?

При теб е съвсем друг проблемът. Омазало се е нещо при ъпдейт, а read-only ти е системата когато пускаш recovery от grub менюто, иначе проблем с root не виждам да имаш.

Просто си зареждаш системата нормално, до логване в tty1/2 и от там пробваш разни команди. Аз съм стигал до подобен проблем, с омазване на видео драйверите. Гледаш какво пише във /var/log/Xorg.0.log . Ако е това, ще кажеш какво ти е видеото и ще видим как се (пре)инсталира. Ако е самата графична среда, не знам, с KDE не съм се занивал. Иначе в конзолният промп може да се пробва:

export DISPLAY=:0
startx

и да се види какви съобщения изплюва. Иначе, когато аз стигах до подобно положение, също не можах да подкарам мрежата, нито с network-manager, нито с ifup, беше се строшило много здраво. Но все пак за инсталиране на липсващи пакети може да пробваш да редактираш /etc/apt/sources.list - коментираш всички мрежови репота и откоментираш инсталационният диск/USB (или добавяш ръчно deb с пътя до инсталационната медия), съответно този диск/USB трябва да е монтиран на съответното място. След това - sudo apt update и пробваш дали няма да си намери пакетите на диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване