Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna

Препоръчан отговор

Как се прави групово преименуване на файлове в Минт 17.3 XFCE ?

Не мога да схвана къде да напиша новото име.

Показвам снимки тук :.

http://imgur.com/a/kICTv

Предварително благодаря !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 43 минути, cybercop написа:

Опита ли да напишеш ново име ?

Не виждам активно каре, ред на който да пиша.
Втората снимка е на прозореца на програмата за групово преименуване.

Редактирано от Недко (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Недко написа:

Не виждам активно каре, ред на който да пиша.
Втората снимка е на прозореца на програмата за групово преименуване.

На втората снимка,където пише аудио тагове,не трябва ли да е на снимки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Nikolay Atanasov написа:

На втората снимка,където пише аудио тагове,не трябва ли да е на снимки.

Няма "снимки" има "Търсене и замяна".
Но все пак е стъпка към разгадаването ... щракнах на бутонче с въпросителен знак вдясно от това поле и ме насочи към ръководството онлайн

http://docs.xfce.org/xfce/thunar/bulk-renamer/start

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Недко написа:

Няма "снимки" има "Търсене и замяна".
Но все пак е стъпка към разгадаването ... щракнах на бутонче с въпросителен знак вдясно от това поле и ме насочи към ръководството онлайн

http://docs.xfce.org/xfce/thunar/bulk-renamer/start

Точно "Търсене и замяна" си работи. Отгоре пишеш името, което да бъде заменено, а отдолу - новото име.

http://s19.postimg.org/pdmmbtqlv/bulk.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, cybercop написа:

Точно "Търсене и замяна" си работи. Отгоре пишеш името, което да бъде заменено, а отдолу - новото име.

http://s19.postimg.org/pdmmbtqlv/bulk.png

Да, видях в упътването и вече го направих ...
... и хукнах по следващите задачи без да се обадя ...

Благодаря ви !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Визуализаторът Eog (Eye Of Gnome) подходящ ли е за Минт 17.3 XFCE ?

Питам за проблем от сорта на вкарване на част от KDE, поради който се въздържах от Gwenview.
Има ли при Eog проблем между Gnome, XFCE и стария ми, немощен лаптоп от подписа ми ?

Toshiba Satellite L40 14 F, 
Intel Pentium Dual CPU T 2310 @ 1,46 GHz, 
HDD 120 GB, RAM 2 GB

Благодаря ви !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След, като ползваш Xfce, първо тествай програмата по подразбиране - ristretto. 

За eog изпълни :

sudo apt-get update

sudo apt-get install --no-install-recommends eog

Ако има прекалено много зависимости, просто откажи инсталацията с "n".

Не подценявай и минималистични приложения, като feh. Понякога, едно подобно приложение върши същата работа, като нашарения му, като паун роднина.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, cybercop написа:

След, като ползваш Xfce, първо тествай програмата по подразбиране - ristretto. 

За eog изпълни :

sudo apt-get update

sudo apt-get install --no-install-recommends eog

Ако има прекалено много зависимости, просто откажи инсталацията с "n".

Благодаря !
Ristretto днес направо я изтрих. 
Има неща в нея, които пречат на работата ми - липса на плавно увеличение с по 1-2-3 %
и миниатюри в работното поле, които намерих само как да преместя, но не и да махна оттам.
Но дори и да ги махна, грубият скок в увеличението ми е нетърпим проблем, след като свикнах на финото увеличение в Gwenview.

Засега GPicView е най-близо до комбинацията, която ми трябва.

Ще пробвам Еog ...

Не съм сигурен дали са много или малко зависимостите.
Като гледам твърде малко нови пакети се инсталират.
Старите, които се премахват, вероятно са от деинсталираните днес визуализатори Viewnior, Ristretto и GThumb
http://imgur.com/O1YbYk1

Eog е идеален. Увеличение със скрол през 1 % !!!

Само не разбрах защо конзолата отказа да изпълни собствената си препоръка за apt-get autoremove на излишните пакети

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ми излиза снимката от връзката.

sudo apt-get update

sudo apt-get autoremove

Ползвай си EOG. Това е проста и тествана във времето програма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, cybercop написа:

Не ми излиза снимката от връзката.

sudo apt-get update

sudo apt-get autoremove

Благодаря !
Вероятно се подразбира първия ред, обаче аз опитвам без него ))

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако не презаредиш списъка с хранилища, как APT ще разбере, кои пакети не са инсталирани, за да им премахне осиротелите (вече ненужни) зависимости. Съобщението, което си видял е само изчисление, но действията с пакети са си съвсем реални. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вече шеста година, и трети Linux, но въвеждам командите като в мъгла, без да се замислям кое какво точно е и какво прави.
Прочел съм доста, знам, че едното е програма-команда, а другото - действие+параметри, 
но се занимавам с преинсталация и настройки около веднъж на 2 години
и през другото време само "карам, без да отварям капака" ))

Може да се каже, че при тазгодишното "обслужване" за пръв път пиша в конзолата с реални, желани резултати.

Благодаря за припомнянето !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Недко Инсталирай bleachbit и го ползвай само като root за почистване на apt (има такава настройка и като обикновен потребител, ноо - много ясно не работи така/дава грешка).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, бат'начо написа:

@Недко Инсталирай bleachbit и го ползвай само като root за почистване на apt (има такава настройка и като обикновен потребител, ноо - много ясно не работи така/дава грешка).

Благодаря !
Не може ли без това ? ))
Тъкмо "затворих капака" и мисля да свърша малко работа,

избирам снимки на мак, роза, слънчоглед и едни ябълки и утре мисля да съм художник, и колкото може по-бързо да се изплати времето, прекарано в настройки ...

Надявам се да изкарам пак 2 години, без да ви занимавам. ))

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Недко :) Пропуснал съм shotwell , има плъзгач (и скрол, разбира се), но не е типичната "за гледане", а за организиране (което май ти трябваше).

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, всички! След дългогодишно използване на Win реших да премина на Linux дистрибуция. Вече пробвах реално инсталиране на Ubuntu Mate 16.04 и се справих с manual partitioning-а. Всичко по лаптопа (включително Intel и Nvidia картите) беше коректно разпознато и работещо. Имам само един проблем - форматирането на флашки. Реших да го правя чрез програмата "Disks", която присъства по подразбиране в ОС. Проблемът е, че чрез тази програма "убих" две флашки вече - явно ги форматира твърде брутално, защото след това под никаква ОС не могат да се отворят и използват вече.

Въпросът ми е - чрез GParted ли трябва да се форматират флашките, за да не случва повече това, или по друг начин?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Под Ментата  ги форматирам със  това и до сега не е имало проблем

Screenshot-from-2013-08-22-114326.png

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да. Инсталираш и стартираш gparted (gksu gparted). Излиза ти таблицата на дяловете. От менюто "Основни" избираш флашката (обикновено е sdb). Ако има заключен дял на нея го отключваш или демонтираш. От менюто "Устройство" избираш "Създаване на таблица за дялове".

https://s19.postimg.org/5jpoo9dpv/gparted1.png

Ще се премахне съществуващата таблица и ще се появи неоразмереното пространство, което е неизползваемо в този си вид.

https://s19.postimg.org/5888bhx9v/gparted2.png

Даваш десен бутон на мишката върху това пространство и избираш "Нов"

https://s19.postimg.org/bafv1zlpv/gparted3.png

Създаваш само един дял, форматиран във Fat 32 и натискаш бутона "Добавяне".

https://s19.postimg.org/cqrdk4omr/gparted4.png

Прилагаш промените и имаш работеща флашка.

https://s19.postimg.org/it3lod2gj/gparted5.png

Този метод, можеш да ползваш и, когато под Windows, вирус е повредил таблицата на дяловете и е направил флашката неизползваема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много ви благодаря, направо ще направя един документ с текст и снимките и така лека-полека ще започна изграждането на "база знания" за работа с Linux. : )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Веднъж като го направиш, няма да ти се налага да гледаш снимки. Действията са елементарни и логически. Каквото и да се е случило с дяловете не те интересува. Премахваш цялата таблица и създаваш нова. Често ми носят флашки с повредени таблици и им правя нови. Ако самата таблица е повредена, никакво форматиране на съществуващите дялове няма да ти помогне.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току що, cybercop написа:

Веднъж като го направиш, няма да ти се налага да гледаш снимки. Действията са елементарни и логически. Каквото и да се е случило с дяловете не те интересува. Премахваш цялата таблица и създаваш нова. Често ми носят флашки с повредени таблици и им правя нови. Ако самата таблица е повредена, никакво форматиране на съществуващите дялове няма да ти помогне.

Тоест уж "убитите" флашки не са били за изхвърляне... А Win нищо не спомена за поправка и възстановяване на работата им.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, konnikbezglava написа:

Тоест уж "убитите" флашки не са били за изхвърляне... А Win нищо не спомена за поправка и възстановяване на работата им.

По подразбиране, инструмента на Windows само форматира. За нова таблица, предполагам, че си трябва разширен инструмент. Девет от всеки десет човека не знаят, какво е таблица на дяловете, а само се опитват да форматират съществуващите дялове. Затова, девет от всеки десет повредени флашки, всъщност са си здрави.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От тук се създава таблицата на дяловете

image.png

от тук се форматира дяла

image.png

Gparted е за предпочитане за създаването и манипулацията, понеже това му е единственото предназначение, но кой каквото му харесва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване