Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna

Препоръчан отговор

Днеска инсталирах Linux Ubuntu 14.04 х64 (ъпгрейтвам в момента до 16.04) та въпроса ми е как да разделя дяла на 3 части както при Windows или не може?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 1 час, Ивайло Иванофф написа:

Днеска инсталирах Linux Ubuntu 14.04 х64 (ъпгрейтвам в момента до 16.04) та въпроса ми е как да разделя дяла на 3 части както при Windows или не може?

Защо надграждаш ?

Диска се разделя при инсталацията. Вероятно си видял тази опция. Ако не си - следващия път, обърни внимание в стъпката при задаване на дяловете на опцията "Нещо друго". Ще видиш цялата таблица на дяловете в която можеш да добавяш, премахваш и редактираш дялове. Ако на диска нямаш друга ОС, можеш да избереш класическото за мен разделяне от три дяла - /, Home и Swap. Писали сме за това десетки пъти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, cybercop написа:

Защо надграждаш ?

Диска се разделя при инсталацията. Вероятно си видял тази опция. Ако не си - следващия път, обърни внимание в стъпката при задаване на дяловете на опцията "Нещо друго". Ще видиш цялата таблица на дяловете в която можеш да добавяш, премахваш и редактираш дялове. Ако на диска нямаш друга ОС, можеш да избереш класическото за мен разделяне от три дяла - /, Home и Swap. Писали сме за това десетки пъти.

Знам че е при преинсталация, но мисълта ми е как? Бях направил един дял - 30ГБ (/) втория беше 6GB (swap) и другите 3 дяла по 40 и 200 гб бяха (/home) и ми изписваше грешка, че не може да продължи инсталацията

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не можеш да имаш три дяла Home. Home дяла в който се намира потребителската директория е само един. Не си цепи диска излишно и си направи само три дяла. 30 ГБ за / и 6 GB за Swap е добре. От цялото останало пространство, създай само един дял за Home.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, cybercop написа:

Не можеш да имаш три дяла Home. Home дяла в който се намира потребителската директория е само един. Не си цепи диска излишно и си направи само три дяла. 30 ГБ за / и 6 GB за Swap е добре. От цялото останало пространство, създай само един дял за Home.

/home ми е 440GB смисъл всичките останали гигабайти са ми /home

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако е така, което противоречи на написаното преди това, провери, като задаваш дяла за кореновата файлова система - /, дали си го отметнал да се форматира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, cybercop написа:

Ако е така, което противоречи на написаното преди това, провери, като задаваш дяла за кореновата файлова система - /, дали си го отметнал да се форматира.

Не бях го отметнал. Само swap не се форматира

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Имам ссд 120гб, на което ще има и win и linux. Трябва ми съвет: колко дяла, с каква големина и с каква файлова система да бъдат дяловете за Линукса. РАМ-та е 4гб. Линуксът няма да се използва като основна система и няма да се инсталират много неща (либре офис, няколко браузъра за проба и дреболии). Ще бъде основно за интернет, музика/филми, офис неща. Затова предпочитам дяловете му да бъдат, колкото се може по-малки. Под другата ос ще се правят повече мизерии и затова ми трябва повече място.

Знам, че за това може да се пише и дискутира доста, но поне насока като за начало.

Редактирано от waterjess (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

swap= 1024mb - Като тука не съм сигурен трябва ли изобщо да има подобен дял на ССД .

root / = 20 GB

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, AlkatrazBG написа:

swap= 1024mb - Като тука не съм сигурен трябва ли изобщо да има подобен дял на ССД .

root / = 20 GB

Виртуалната памет обикновено генерира много цикли четене/писане и не е разумно да е разположена на SSD.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, waterjess написа:

Здравейте!

Имам ссд 120гб, на което ще има и win и linux. Трябва ми съвет: колко дяла, с каква големина и с каква файлова система да бъдат дяловете за Линукса. РАМ-та е 4гб. Линуксът няма да се използва като основна система и няма да се инсталират много неща (либре офис, няколко браузъра за проба и дреболии). Ще бъде основно за интернет, музика/филми, офис неща. Затова предпочитам дяловете му да бъдат, колкото се може по-малки. Под другата ос ще се правят повече мизерии и затова ми трябва повече място.

Знам, че за това може да се пише и дискутира доста, но поне насока като за начало.

Достатъчен ти е само един дял от 30-40 GB, форматиран в ext4/btrfs на който да инсталираш кореновата файлова система - /.

Данните (свалените филми и документи) можеш да ги пазиш на немонтиран ntfs дял, който се ползва от Windows (D- диска).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, днес си инсталирах StotinkaOS(демек чист CentOS на български с няколко добавени пакета) Та инсталирам си java, след това играта minecraft заради която инсталирах тази java, отварям играта, влизам в произволен сървър, и какво гледам, не мога да мръдна! Използвам WASD контролите които използва тази игра и нищо! Надявам се ако изобщо в тази вселена има човек с CentOS който играе minecraft и се е сблъсквал с този проблем да помогне!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За Stotinka - та не мога да ти отговоря. Но, същата игра инсталирах на племенницата върху Ubuntu 14.04 и работеше без забележки. JRE се инсталира заедно с играта, така, че не инсталираш нищо допълнително.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, cybercop написа:

За Stotinka - та не мога да ти отговора. Но, същата игра инсталирах на племенницата върху Ubuntu 14.04 и работеше без забележки. JRE се инсталира заедно с играта, така, че не инсталираш нищо допълнително.

Знам, аз до вчера бях с Убунту Студио 16.04 и нямах проблеми

Ти нали си с CentOS, я се пробвай да видим при теб кво ще се получи..

ПС: и ако може по-бързо че ще заминавам за чужбина а точно там където ще ходя може би в Северна Корея има по-добър  :D

Редактирано от Ultimate Computers (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

CENTOS6 ползвам на служебни компютри, които не са за експерименти. Не знам, коя Джава си инсталирал. Под Ubuntu я подкарах с OpenJDK. Провери, инсталиран ли е icedtea-web. Заедно с него се качва цялата среда за изпълнение (JRE).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте,имам няколко питания.Ниво на грамотнос-случайно инсталирал.Мога ли да обновя водачите на дъното под Линукс и къде мога да прочета как стават тези неща?Sony/vgn-19vp/b.Второ питане.Има ли смисъл да му добавя още 2 GB RAM?И още как да настроя системата,че след затваряне на лаптопа автоматично да се изключва?Не ми е нужно да ми помни последната страница.Благодаря предварително.

Снимка от 2016-07-18 10:18:20.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току що, batipej4o написа:

Здравейте,имам няколко питания.Ниво на грамотнос-случайно инсталирал.Мога ли да обновя водачите на дъното под Линукс и къде мога да прочета как стават тези неща?Sony/vgn-19vp/b.Второ питане.Има ли смисъл да му добавя още 2 GB RAM?И още как да настроя системата,че след затваряне на лаптопа автоматично да се изключва?Не ми е нужно да ми помни последната страница.Благодаря предварително.

Снимка от 2016-07-18 10:18:20.png

Наричат се драйвери, не водачи. И се ъпдейтват заедно с ядрото. Т.е. вие няма нужда да се грижите конкретно за това.

От повече памет винаги има нужда. Но ще е добре да преинсталирате до 64-битова версия

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, capnemo написа:

.......................Благодаря за бързия отговор.Целта ми е да инсталирам едно USB-DVB тунерче на Минта.Незнам дали това е възможно и дали сам ще се справя?Преди време Пламен 74 ме учеше как да процедирам с настройките.Аз имам опит с KDE.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След пускане на новата версия на скайп за линукс макар и алфа версия е време да мина в другия отбор.

Последно преди година ползвах линукс и прегледах доста дистрибуции следователно малко съм изостнал с инфото.

Нужна ми е лека, поддържана и със  добре ("модерно") изглеждаща графична среда. Минт-а ми е много анти конти, това е най-грозната и крива дистрибуция лично за мен.

Убунтуто можем ли да го впишем като леко дистро? Ще хвърля едно око на темата със снимките да си подбера и графична среда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бъркаш дистрибуция с графична среда. Минт има с Xfce, KDE, Cinnamon, MATE, коя по-точно ти е "анти конти"? На всяка една дистрибуция можеш да сложиш различни графичнисреди, така че споменаването ти на Mint беше абсолютно не на място.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току що, Mozo написа:

Бъркаш дистрибуция с графична среда. Минт има с Xfce, KDE, Cinnamon, MATE, коя по-точно ти е "анти конти"? На всяка една дистрибуция можеш да сложиш различни графичнисреди, така че споменаването ти на Mint беше абсолютно не на място.

Това е супер, кое би препоръчал:

ubuntu + Xfce

Mint + Xfce

Един фтп клиент, текстов редактор, скайп, ровене в интернет това е за което ще се ползва. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос на вкус е. Аз харесвам Cinnamon. Много елегантна и добре направена среда. Има си всичко необходимо, а работата с нея е повече от лесна. Ubuntu не препоръчвам на никого.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Ивайло Костов написа:

Това е супер, кое би препоръчал:

ubuntu + Xfce

Mint + Xfce

Един фтп клиент, текстов редактор, скайп, ровене в интернет това е за което ще се ползва. 

Ако кажеш с какви параметри на хардуера разполагаш, може би и аз ще се ангажирам с някакво мнение. Имай предвид, че Ubuntu е базова дистибуция, а LM е неин дериват (производна). Дериватите, може да са направени да изглеждат по- ефектно по подразбиране, но, ако държиш на стабилност е по- добре да избереш базова дистрибуция. Не, че екипа на Mint са неопитни или биха си позволили злоупотреби, като се има предвид реномето, което са изградили за толкова години.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С Mint се работи в пъти по-лесно, отколкото с чисто Ubuntu, да не говорим, че с Mint няма да се занимава да слага допълнителни среди, за да разкара куцото Unity, което не може и няма как да бъде използвано от нормални хора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Mozo написа:

С Mint се работи в пъти по-лесно, отколкото с чисто Ubuntu, да не говорим, че с Mint няма да се занимава да слага допълнителни среди, за да разкара куцото Unity, което не може и няма как да бъде използвано от нормални хора.

Не спазваш собствените си съвети за разграничение между дистрибуция и графична среда. Ubuntu Desktop (Unity) базиран не се споменава никъде. Това е само един от няколко-то официални десктоп издания на дистрибуцията Ubuntu. Може да инсталира Xubuntu Desktop и да ползва Ubuntu с Xfce, дори да няма опит да качи чиста Xfce върху минималната или базова система.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване