Премини към съдържанието
kalansuv

116 години опашати митове представят Петко войвода като беден русофил

Препоръчан отговор

Фамилията му е тежко репресирана от комунистите, но тенденциозно е създаден образът на отритнатия от буржоазна България герой

http://www.svobodata.com/page.php?pid=17243&rid=12

Трудно ще се намери национален герой или идеал, който родните русофили да не се опитат да опошлят и осквернят.

Днес се навършват 116 години от смъртта на Петко войвода – легенда за всеки потомък от Беломорска Тракия. Но ето какво можете да прочетете във варненските издания - че някаква си „БРСП (Българо-Руско Сътрудничество и Политики) ще почете паметта на войводата, заедно с Тракийско Дружество - Варна „Капитан Петко войвода” и ще поднесе венец в знак на признателност и почит към делото и живота на този бележит българин.“ По-късно става ясно, че на поклонението бил и генералният консул на Руската Федерация във Варна Сергей Лукянчук. Нашите русофили се опитват да присламчат и изцапат с безродната си същност всяка национално значима фигура, опитвайки се да я представят като своя. Всъщност това от близо век е част от хибридната им война срещу нас. Реално върху образа на войводата тегне тежко митологизиране, а червените другари са се възползвали най-много от него през годините.

По времето на комунизма, заради кървящата рана „Беломорска Тракия“ за Петко войвода и националноосвободителните борби на тракийци не се говореше по идеологически причини. Отделно Живков, заради приятеля си Папандреу, с който се целуваха и прегръщаха, не искаше да дразни съседите със спомена за подарената им Тракия, заради мръсни игри на Коминтерна и БКП. За Петко, освен в родовата памет на тракийци, се заговори по-сериозно, след едноименния филм на родолюбеца Хайтов, пуснат по малкия екран през началото на 80-те години на миналия век. Той възкреси легендата, но подвластен на времето я опакова и в 

много митове, които и до днес не могат да бъдат разбити.

Един от тях е, че войводата е заклет русофил, само защото е живял за кратко в царска Русия, след което обаче се връща отново по родните земи. Няма спор и че в края на 19-ти век въжделенията на голяма част от българите за свобода и своя държава се свързват с Дядо Иван. Няма и национален герой, който в определени периоди от живота си да не е бил обсебен от тази болест до Освобождението. Петко е толкова русофил, колкото и Левски, Ботев, Раковски, Захари Стоянов, Стамболов… Той е преди всичко българофил и колкото по-ясно това се осъзнае от съвременните българи, толкова по-бързо ще рухне митът за него, който обслужва игрите на русофилите-българофоби, за които българщината се измерва само през любовта към Кремъл.

Другият мит е, че Петко е издъхнал почти в мизерия и бедност – турците във Варна, които много го тачели му плащали кафето.

Премълчаните истини са доста различни. Войводата сигурно се обръща в гроба си заради предателството на Съветите, Сталин и родните коминтерновски подлоги, заради които България губи безвъзвратно милото му Беломорие.

Петко е доста богат и състоятелен варненец. Синът му Кръстьо (за него се мълчи тотално, б.а.), който осиновяват и отглеждат със съпругата му Рада, е заможен търговец, съакционер в Популярна банка, но с идването на 9-ти септември и комунистите отнемат и национализират всичко на фамилията, а наследниците му имигрират във Виена и никога не се връщат повече в България. Богати за времето си са били и племенниците на войводата, заселили се в Кърджали и Хасково, но също пострадали от комунизма. След идването на комунистите 

фамилията на войводата е била буквално измародерствана, 

а домът и наследството им - разграбени.

Златен джобен часовник на Петко, останал в наследство, е насилствено откраднат по време на обиските в дома на фамилията след 9-ти септември 1944 г. Години по-късно се появява в нелегален антиквариат в София, но после следите му се губят. Ще ахнете, ако разберете, коя червена варнеска фамилия го е пуснала за продажба!? За тези истини има оставени писмени доказателства и те скоро ще видят бял свят, въпреки съпротивата, която ги очаква.

Преди доста години говорихме за истините около образа на войводата с покойния Данчо Йорданов, първи заместник-главен редактор в популярното списания „Родопи“, издавано от Хайтов. Питах го, защо нищо не разказва шефът му за Кръстьо и наследниците на Петко? А той ми отговори съвсем простичко и ясно - че ако не е наложен митът за бедния войвода, забравен и отритнат от буржоазна България, филмът е нямало да види бял свят. Всъщност този сюжет е допълнително доразвит и фолклоризиран. Първоначално Хайтов издава книга с очерци за войводи, в която е включен за първи път и художествено-исторически портрет на Петко войвода. По-късно именно той става основата за сценария на филма. Ясно е, че в онези „светли“ години просто няма как да правиш „социалистически реализъм“ и да разказваш, че Петко е богаташ, а фамилията му е тежко репресирана от комунистите.

Така и до днес този опашат мит си върви, русофилите и всякакви комунистически образования се опитват да си присвояват войводата и да се кичат с образа и името му. И ако в годините на Живков това беше разбираемо, то за 26 години демокрация абсолютно кощунствено и цинично е да не бъде направен нов прочит на историята и образа на революционера. Една от бедите е, че така наречената Тракийска организация или Културно просветно дружество „Тракия“ от 26 години е окупирано от тежко обременени комунисти – като се почне от Карамитрев, та се стигне до другаря Премянов.

Тези безродници са позор за тракийци, 

защото освен да лапат наеми от имоти, да си правят тематични екскурзии и да представят организацията като присъдружна на БСП, не направиха нищо, за да съхранят паметта за тази загубена българска земя – Беломорието. Безродието им даже стигна до там, че през 2013 г. отказаха да честват 100-годишнината от Разорението на Беломорска Тракия – най-страшното клане от началото на 20-ти век, доста преди арменския геноцид. Премълчаха тази тежка годишнина, защото управляваха тогава с ДПС и не искаха да расърдят ортаците си, а Орешарски отказа тихомълком да обяви тържествата за национални.               Стойко Стоянов,  http://www.faktor.bg
 Днес Петко войвода, жена му Рада, синът му Кръстьо и снахата Рада са положени в един гроб във Варна, а над паметта им продължават да тежат тежки митове, които нямат нищо общо с истината, но са удобни за политически спекулации.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде пак глупости. Петко Воевода го убива още властта преди 1944 година., Да не говорим, че му е отказано да се върне в родния си дом, защото южна България е била Източна Румелия. Направо ви се чудя понякога българи ли сте или просто пишете да върви чата.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ли почнахте с тез тролски теми бе. Жени нямате ли?

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 10 минути, skalata_73 написа:

Не, нямат жени и не се спират да тролстват.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Снимка на Ivan Petrov.

И, да, гласът на разума у нас все още си е глас в пустиня:
"Но ако народът ни е дотолкова глупав, че да не може да разбере цялата сериозност на своята злочестина, то сред него има хора, които могат да му разкажат до къде ще го доведе тая негова глупост.
Тази глупост е станала историческа и аз се боя да не би гласът на разума да премине през нея, както преминава глас през пустиня."
(ХРИСТО БОТЕВ, в."Знаме", от 02.03.1875г.)

Снимка на Контра Пропаганда.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, kalansuv написа:
Снимка на Ivan Petrov.

И, да, гласът на разума у нас все още си е глас в пустиня:
"Но ако народът ни е дотолкова глупав, че да не може да разбере цялата сериозност на своята злочестина, то сред него има хора, които могат да му разкажат до къде ще го доведе тая негова глупост.
Тази глупост е станала историческа и аз се боя да не би гласът на разума да премине през нея, както преминава глас през пустиня."
(ХРИСТО БОТЕВ, в."Знаме", от 02.03.1875г.)

Снимка на Контра Пропаганда.

Това не знам къде го прочете. Покажи ми цялото издание на вестник знаме, за да го прочета. А колкото до това, че още преди 44 година са се изгаврили с Петко Воевода е факт. И стига с тези комунисти. Благодарение на тях ти имаш ток, вода, пътища и инфраструктура. След 89 година новата власт нищо не е направил за тяхното подобряване.Не може вече 30 години да ми ревете за комунистите. Тяхното време е минало.Засрамете се малко

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Емил Костов написа:

Благодарение на тях ти имаш ток, вода, пътища и инфраструктура.

Пак стари клишета ли ...  Дали ще кажеш със същия ентусиазъм че първите домашни ПЦ-та и модемен интернет са измислени от Костов ? :)

Тъпо нали ? - да.  Ето така ми звучат всеки път простотиите на цоциалистите как индустриализацията, успехите на механизацията и електрификацията , са достижение на цоциализма.

"Прогреса" приятелю, колкото и невероятно да звучи е ВЪПРЕКИ  а не БЛАГОДАРЕНИЕ на цоциализма.

Ако можеш да осмислиш прогреса в тези години , но в световен мащаб, ще разбереш че съм прав.

пп

Засрами се малко .

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, miro20 написа:

Ако можеш да осмислиш прогреса в тези години , но в световен мащаб, ще разбереш че съм прав.

Снимка на Русофилски хумор.
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 32 минути, Емил Костов написа:

И стига с тези комунисти. Благодарение на тях ти имаш ток, вода, пътища и инфраструктура.

Нали? Комунистите строяха усилено пътища за народа.

Ясно си спомням преди 30 години УЖАСНО разхлопаната Хитлерова бетонена магистрала в източна германия с трабантите и вартбурзите.

После пресякохме в западна Германия и по не-комунистическия, гладък, 4-лентов аутобан разни огромни седани ни изпреварваха с 200-250 км/ч.

1986loma001x.jpg

1280px-Autobahn_near_Frankfurt_in_1988.J

Редактирано от zemonti (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, skalata_73 написа:

Каква жена да има бе Скала? Той този е абсолютен чекиджия и тук и в реалният живот! Може ли до такава степен да пада нивото на този форум? Нима основното на форума е това, да се изострят отношенията между хората, които го посещават? Не съм вярвал че може да се навъдят толкова идиоти тук! Като си спомня до 2008-2009 година какви хубави теми, какви приятни кореспонденции имаше! Това ли е основната тенденция на някои, които го посещават? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и на тебе ти дойде реда а, Петко льо Капитанине

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 56 минути, zemonti написа:

Нали? Комунистите строяха усилено пътища за народа.

Ясно си спомням преди 30 години УЖАСНО разхлопаната Хитлерова бетонена магистрала в източна германия с трабантите и вартбурзите.

После пресякохме в западна Германия и по не-комунистическия, гладък, 4-лентов аутобан разни огромни седани ни изпреварваха с 200-250 км/ч.

1986loma001x.jpg

1280px-Autobahn_near_Frankfurt_in_1988.J

Не се прави на умен, ами кажи кво става в Монреал. Още ли потъват джипове по дупките? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

просто пишете да върви чата.

Някои са за чата други за сеира а на трети им капят центове като пишат понеже са на работните си места тук.

Няма да посочвам никове те много добре се знаят нали Миро ?

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Емил Костов написа:

Хайде пак глупости. Петко Воевода го убива още властта преди 1944 година., Да не говорим, че му е отказано да се върне в родния си дом, защото южна България е била Източна Румелия. Направо ви се чудя понякога българи ли сте или просто пишете да върви чата.

Емо, колегата пише истината. Не си прочел внимателно поста и бързаш да коментираш. Коментара ти няма никаква връзка с написаното. Сериозен човек си, а коментираш, след като си прочел поста по диагонал. 

Българи сме да, не сме рашисти !

преди 7 часа, haidukpikaso написа:

и на тебе ти дойде реда а, Петко льо Капитанине

Комунистите го бяха омаскарили, че бил русофил. Фамилията на капитана е една от най богатите във Варна, по времето преди да дойдат омразниците. Гробът му е на централно място във варненските гробища. Още като влизаш. Много голям паметник, както подобава на човек от богата фамилия. Добре поне, че не са го съборили комуняците.

Решили на умрял воевода нож да не вадят, само национализирали богатствата на наследниците му.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Spoiler

преди 9 часа, BMW Маниак написа:

Някои са за чата други за сеира а на трети им капят центове като пишат понеже са на работните си места тук.

Както споменах на един друг твой "колега" който влиза само да види "какво е казал Миро" и да се заяде и изсере нещо из темите, не е нужно да го правите във всяка тема, а си има отделна за реване на такива като вас. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, BMW Маниак написа:

Как само са накацали като мухи на .... че и на обидени се правят. Един пусне тема и всичките чакат на сгода да цвъкат. :)

Всеки петък е така - лудите ги пускат в отпуск или троловете на втора и трета позиция бачкат извънредно.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Емил Костов написа:

Не, нямат жени и не се спират да тролстват.

По всяка вероятност нямат работа и тролят толкова усилено, очаквайки бакшиш от Боса. :D

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, kalansuv написа:

Защо някои младежи отровени от западната пропаганда, продължават да "ядат задника" на Лукашенко,

след като миналата година бях в курорта Агадир в Мароко и там не можеше да се разминеш от

почиващи курортисти дошли от Беларус !

Интересно ми е тук,

ако ти и жена ти  взимате средната за българските условия "европейска заплата" от по 500-600 лева

и имате в къщи два изтърсака / ученика /, къде ще ходиш . . . на майната си !?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, miro20 написа:

и да се заяде и изсере нещо из темите, не е нужно да го правите във всяка тема, а си има отделна за реване на такива като вас. :)

А именно де. Не може ли групичката ви от 3-4 човека на която вие сте на изявения понеже се подвизавате без почивка в политиката да си направите или ползвате само една тема за Русия и там да ни обяснявате колко голямо зло е. Ами сте отворили и продължавате да отваряте един куп еднакви теми и да поствате в тях шаблонните си постове.
Като Бойко Борисов сте и той само с комунистите се оплаква че са виновни за всичко и още му пречат трети мандат. И след сто и двеста години пак те ще са виновни че България е в блатото или по всички показатели на опашката.
И все пак има доста хора съвременници на онази епоха та мисълта ми е хайде да не пренаписвате историята и да им обяснявате какво е било тогава и какво сега.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Spoiler

преди 29 минути, BMW Маниак написа:

да си направите или ползвате само една тема за Русия и там да ни обяснявате колко голямо зло е

Не драги :) съвета ми и насоката към другата тема за ревльовци бе единствено и само за да не серете с офтопици и личностни заяжданици във всяка една тема.

Забравяш и ти , както и другите ти колеги , че темите не са за мен , нито за нечии личностни терзания и комплекси.

Мойра, съвета ми се отнася и към теб. Виждам че не си нищо повече от серящата дружинка. Многократно вече го доказваш :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, kalansuv написа:

Някои неща не се нуждаят от подобрения. ;) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, sten90 написа:

Някои неща не се нуждаят от подобрения. ;) 

Совершенство не требует изменений!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С преиначената история и 45 години подвластни на СССР мозъците на българите са почти промити. Трябва време и много работа в това отношение, и най-вече много точно и вярно изнесени данни в учебниците. Не трябва да се подхожда с омраза и пълно отрицание на всичко, а обосновано, разумно да бъдат обяснени отминалите процеси и да се даде един нов прочит на историята, стъпвайки на неопровержими доказателства. Това е работата на съвременните бг.просветители!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, kalansuv написа:

Не трябва да се подхожда с омраза и пълно отрицание на всичко, а обосновано, разумно да бъдат обяснени отминалите процеси и да се даде един нов прочит на историята

всичко се върти,едно и също и преди и сега!

Така си мреш,

така сме ний,

така - поглеж!

Дий...

Дий, краста, дий!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.