Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 12 минути, Shiniasu написа:

Можеш спокойно да обърнеш взаимозависимостта, на която се позоваваш, и ще получиш също така правдоподобен резултат. Съвсем нормално (всъщност задължително) е да има съответствие между условията за живот и съществуващия живот на нашата планета. Но дали условията са подбрани така, че да отговарят на живота или животът просто се е развил в съответствие с условията - няма как да знаеш.

Точно така е. Еволюцията е ясна, има само 2 неясноти. Как е възникнала първата форма на живот?
И как точно човекоподобна маймуна е тръгнала по пътя на това да стане разумна?
Първата стъпка за това казват, че е да започне да ходи изправена, което е било необходимост вследствие на условията за живот.
И минаването от растителноядство към всеядство.

Редактирано от Johnny B (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.01.2018 г. в 19:20, Julius Decimus написа:

Елементарно е всъщност според мене. Бог (нещото, което е направило човека, както ние правим ГМО организми, но на доста по-високо ниво) си е чисто извънземно. Човечеството е един негов експеримент, както и динозаврите преди това. Еволюцията им на динозаврите и нашата от маймуните (въпреки, че не вярвам човека да произлиза от маймуната, просто сме получили "ъпгрейт" като някоя програма на компютъра ви) се управлява от него пак. 

Та въпроса е не дали има Бог, то си има, ами защо е направил и пуснал човека тука (явно не е ей така за кеф). Както и динозаврите преди това.

Ние само правим генетични промени във вече съществуващи организми. Ние не можем да създадем нищо различно от това, което познаваме. Предполагам, че и Бог или пък извънземните евентуално също не биха могли да създадат нещо различно от това, което познават. Ако нещо е възможно, ние първо трябва да го открием, опознаем и едва след това да боравим с него така, че да можем да манипулираме резултата.

По въпроса за "ъпгрейда". Да предположим, че такъв ъпгрейд е възможен. Но дали е заслужен и ако не, дали ефектът ще е желаният? Дали генетичната промяна ще е достатъчна за да се втълпи на някого дадена идея? И дали изобщо съзнанието и разумността зависят от гените? Като единствена възможност за намеса аз виждам това да се родят на Земята извънземни с не много по-развито от човечеството съзнание и да прокарат идеи, които също така не надхвърлят много капацитета на хората. Възможно е и да се повлияе умствено върху някои по-развити индивиди, т.е. умствено да им се втълпи дадена идея и те съответно да я прокарат. Но хората не са машини за да им се смени някоя част (ген) и те изведнъж да поумнеят.

Ще направя паралел с домашните животни. Ние можем да ги обучим до известна степен, но реално не сме в състояние да ги докараме дори близко до нашето ниво. Просто можем да ги обучим на определени действия, смисъла на които те едва ли разбират.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Shiniasu написа:

Ще направя паралел с домашните животни. Ние можем да ги обучим до известна степен, но реално не сме в състояние да ги докараме дори близко до нашето ниво. Просто можем да ги обучим на определени действия, смисъла на които те едва ли разбират.

Всъщност животните далеч не са толкова прости, макар и с много ограничен интелектуален капацитет.
Кучетата, котките и човекоподобните маймуни много добре разбират причинно-следствените връзки, макар и на елементарно ниво.
Маймуните имат и социализация, някои от тях използват и инструменти, било то и парче камък.
Аз имах котка, която беше се научила да си отваря хладилника....
Обаче трябва да отбележа факта, че повечето по-интелигентни видове са всеядни или месоядни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Johnny B написа:

Всъщност животните далеч не са толкова прости, макар и с много ограничен интелектуален капацитет

Въпрос - защо хората като са с развит интелектуален капацитет не могат да комуникират с останалите животински видове, така като комуникират помежду си с помощта на различните езици? А животните могат да го правят - както вътре видово, така и междувидово?
Значи те са по-интелигентни от нас...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Въпрос - защо хората като са с развит интелектуален капацитет не могат да комуникират с останалите животински видове, така като комуникират помежду си с помощта на различните езици? А животните могат да го правят - както вътре видово, така и междувидово?
Значи те са по-интелигентни от нас...

не са издържали теста на Смитичъ:no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, DarkEdge написа:

А животните могат да го правят - както вътре видово, така и междувидово?

Нивото, на което те могат междувидово и ние можем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Johnny B написа:

Нивото, на което те могат междувидово и ние можем.

Верно ли? Искам да видя как водиш диалог с мечка примерно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

Верно ли? Искам да видя как водиш диалог с мечка примерно...

Това не е диалог. Просто мечката не възприема котката като заплаха. Ако поставиш един тигър срещу нея, виж дали резултатът ще е същия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 8 минути, Johnny B написа:

Това не е диалог. Просто мечката не възприема котката като заплаха. Ако поставиш един тигър срещу нея, виж дали резултатът ще е същия.

диалог е
в оная тема дето седмицата се оказа десетка и ти започна да папагалиш, ме издразни
мислиш ли, че резултата нямаше да е същия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, valkiria1 написа:

Това е слабо звено в еволюционната теория.

Нали вече написах, че научните теории търпят еволюция, но само вярващите в "от нищо се прави свят за 6 дена" възприемат натрупването на знание като "слабо звено" за една теория. За човек, който ползва разумът си, трупането на доказателства е критерий за истинност, а за набожният - обратното - щом е нямало "рецепта" в стил "Бог, от кал, 1 ден, пипер, всемогъщество", значи просто теорията не я бива, погрешна е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, дръндю написа:

диалог е

Така лиии.. И до каква степен това е диалог? Какво си казаха - какво ще готвят за вечеря, на кино къде ще отидат? :)
На такова ниво и ние може да общуваме, на което и те. Въпросът е, че сме големи и животните ни приемат за заплаха. :)
И мойто куче като го погаля се радва, като пристигам е радостно. И скимти, дори и сънува.
И по интонацията разбира какво искам от него. Обаче това не го прави пълноценно общуване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, valkiria1 написа:

Аз обаче мога да ти отговоря на въпроса за шесте дни  на Твореца и то веднага, за по-малко от една минута.

Чакай, чакай, оплете се нещо. Никой не ти е искал да го казваш. Покажи го.

Библията много ясно показва ,че...

Библията абсолютно нищо не показва. Не манипулирай двойкаджиите по български език. Библията разказва история. Истории разказва и всяка друга книга - от приказки до научна фантастика. Религиите не боравят с аргументи. Иначе това би преустановило съществуването им като такива.

Измерването на Божието време не е равно на човешкото такова. Това е дискусия , която съвсем не ме притеснява да започна, но нито тук и  е мястото, нито в момента разполагам с толкова време.

Това е богохулство и всяко едно тълкувание на Библията е сектантство. Причината, поради която и ти си принудена да тълкуваш Библията, са очевидните противоречия, които са написани в нея. Но дори тогава ти пак ще си в небрано лозе. Даже да излъжеш, че времето не е времето и годините не са годините, единственото, което ще получиш са нови противоречия, като това как бебета зачеват деца, докато живота е няколко стотин години (по указания на Библията).

Писаниците  обаче  с които обилно внасяш махленски привкус, коментирайки участниците в темата  са достатъчно много.

valkiria1, т.к. лично към мен и само към мен се отнасяш с коментар, то и аз ще си позволя да коментирам директно теб. Наречи го градивна критика. Аз съм чел няколко стотин страници с твои писаници и много уважавам твоя персонално и всеки друг интелект. В същото време всеки пишещ в този раздел е запознат с твоите религиозни възгледи, а в изказването ти личи една пристрастност, която предпочита извънземни и други богове, но не и науката като достоверна версия за... каквото и да било. Ще ти бъда благодарен, ако ще се стараеш да обясниш как в науката смисъл няма, да обърнеш внимание и на останалите версии, които са поднесени от потребителите, които също би следвало да смущават твоя вътрешен покой, защото отричат убежденията ти. Обективността го изисква.

преди 13 минути, valkiria1 написа:

Кой ти каза, че обичайните шест човешки дни са Божиите такива? 

Кой ти каза, че това са божии дни? Кой ти каза, че божиите дни не са човешки дни? Кой ти каза, че божиите дни са точно еди какви си? Ти си тази, която нагазва дълбоко и не се усеща как това нагазване е все по-далеч от Библията.

Бихме могли да пренесем другаде разговора за Библията, но за мен не представлява особен интерес, защото ти не можеш да цитираш нищо от Библията за току що изразеното становище, а аз мога за обратното.

преди 16 минути, valkiria1 написа:

Библията е виждането на Твореца, а не на хората

...

В поста ти има твърде много неща, които не приемам, но всичките са извън темата.

преди 18 минути, valkiria1 написа:

В Библията е посочено точно и ясно. Крайно време е да престанеш да мислиш, вярващите хора са прости и невежи, които са потънали в заблуда.

Сега пък ми приписваш неща, които не съм писал и не мисля. Но съм съгласен, че хора, които не са просто и невежи могат спокойно да са заблудени, даже цял живот.

преди 20 минути, valkiria1 написа:

Кой от вас тук може да обясни защо човекът се отличава от целия материален свят ? Никой. Ти също. В Библията е посочено точно и ясно.

Аа, вече започна и сама да си отговаряш. Това ще ме отмени доста crazy-monkey-emoticon-039.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, аm-аm написа:

Библията абсолютно нищо не показва. Не манипулирай двойкаджиите по български език. Библията разказва история. Истории разказва и всяка друга книга - от приказки до научна фантастика. Религиите не боравят с аргументи. Иначе това би преустановило съществуването им като такива.

Ти видя в моя коментар, където писах ме вярванията на другите трябва се уважават. Като искаш не почитай, но уважи поне мнението.

Всички дето подкрепяте еволюцията, добре, радвам се и уважавам вашето мнение. И съм склонен да се съглася - в момента тече еволюция на видовете, в океаните и другаде. С това съм съгласен.

Обаче на старта, инициализирането, появата на човека, няма как такова комплексно същество да се създаде/появи без чужда намеса. Иначе в момента има еволюция, развитие, промяна. Но най в началото не се е появило от самосебе си.

Редактирано от Julius Decimus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, valkiria1 написа:

Ти също не можа да дадеш отговор.

Кой е въпроса? За гайките и летящите прасета ли говорим още?

преди 1 минута, Julius Decimus написа:

Ти видя в моя коментар, където писах...

Извинявай, беше малко дълъг и не изчетох последния ти коментар. Иначе предните много ми харесаха.

преди 1 минута, Julius Decimus написа:

Обаче на старта, инициализирането, появата на човека, няма как такова комплексно същество да се създаде/появи без чужда намеса. Иначе в момента има еволюция, развитие, промяна. Но най в началото не се е появило от самосебе си.

Т.е. ти твърдиш, че Бог - едно несъмнено "комплексно същество" - няма как "да се създаде/появи без чужда намеса"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, Julius Decimus написа:

Но най в началото не се е появило от самосебе си.

устойчиви бактерии бродят из космоса и попадайки на благоприятна "почва", започват размножението си и започва еволюцията
това значи, че не сме сами в космоса
нали не си мислиш, че атмосферата на земята се е появила изведнъж

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, valkiria1 написа:

Това е цитирано даже в детските Библии.

Сериозно ли, Вал? Изтъкна ми за аргумент детски библии? Преработки на Свещената книга?

преди 2 минути, valkiria1 написа:

Бог е уникален и неповторим. Мисля,че и в ЦЕРН се опитаха да го имитират, но досега въпреки лекциите на доцент  Леандър Литов,който говореш с ентусиазъм за случващото се там , никой не можа да покаже  и повтори как е станало това. 

Това е интересно, пиши в някоя друга тема да почета/попиша.

преди 3 минути, valkiria1 написа:

Апокалипсиса, който ще занули всичко. Казват, че след него само евреи ще оцелеят :lol6::tongue2:

Съдейки по това, че откровението на Йоан разправя за "свършека на света", според мен евреите ще разберат, че цял живот са били заблудени за съществуването на измислен Бог. Все пак Свещената книга е писана за вярващите в нея. Ето защо света ще свърши само за вас - евреите. А за обикновените хора и маймуни crazy-monkey-emoticon-060.gif света ще продължи, сякаш нищо не се е случило.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, аm-аm написа:

Сериозно ли, Вал? Изтъкна ми за аргумент детски библии? Преработки на Свещената книга?

...

Ти направи ли си труда да провериш кой е раздела в който е темата? И кога ще се научиш на културен спор? И щом поддържаш дадена теза дай доказателства, не празни приказки (което май е единственото, което владееш)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, valkiria1 написа:

Между другото , нямам никакви лоши чувства към теб.:)

Обаче те добъзя, когато поисках да почерпя от твоите знания, когато лично те питах в една тема. Реагира сякаш съм Антехриста, който иска да прочете нещо само за да го изгори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, capnemo написа:

Ти направи ли си труда да провериш кой е раздела в който е темата?

Раздела е ясен. Ти не се хвърляй да защитаваш. Просто аз уважавам свещените книги, но детските версии за вярващите трябва да са богохулство, а за мен са само гавра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, valkiria1 написа:

Науката не можа и все още не може  да отговори кога и как са се родили пространството, времето и материята? Не можа да докаже и еволюцията на човека.Факт.

Ето на. Това ти казах, че е натрапчиво. Ако науката все още не може да докаже нещо, то религията не е успяла да докаже нито едно нещо. Защо тогава първото определяш за слабост, а второто за достоверност? Разбрахме вече, че в Библията е написано, там е обяснено (повече или по-малко объркано, противоречащо си и много фантастично, което аз само по себе си не приемам за аргумент, че бог/ове не съществува/т), ама твоите констатации са крайни. Това "Факт" е такава бутафория, че нагарча.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, дръндю написа:

това значи, че не сме сами в космоса

За мене няма никакво съмнение. Не сме сами, да.

преди 26 минути, аm-аm написа:

Т.е. ти твърдиш, че Бог - едно несъмнено "комплексно същество" - няма как "да се създаде/появи без чужда намеса"?

Според мене човекът е създаден, както ние в момента правим ГМО организми, модифицираме съществуващи такива и други, направени сме по същия начин, само че на едно по-високо ниво.

Аз наричам нещото направило човека бог, тъй като не съм сигурен какво е. Може дух да е, а може и някой зъл гений с бухнала прическа като Айнщаин да е. А може и тим от същества в лабораторни условия някъде си. Във всеки случай, нещата са предвидени, как ще се развием, подбрана е Земята като място за старт и други. Преди при динозаврите също, въпреки че не знам каква е била средната температура на Земята по тяхно време, явно че различна през различните периоди, но като цяло можем да посочим някакво число вероятно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, valkiria1 написа:

Не тълкуването на Библията, а прибавянето и отнемането от нейния текст е грях. Това е цитирано даже в детските Библии.

Първо, тълкуванията на Библията е богохулство. Пиша го като факт, така както и ти си го позволяваш.

Но какво точно твърдиш - детските версии на Библията са всъщност цялата Библия с добавени детски тълкувания?? Защото само така, по твоите думи, детските библии имат някаква религиозна стойност.

преди 6 минути, valkiria1 написа:

Защото науката до сега не може да отговори на въпроса :какво отличава човека от материалния свят ?

Коя наука? Биологията не се занимава с живота и не прави разлика с неживата материя, това ли е твърдението ти?

преди 7 минути, valkiria1 написа:

Библията обаче има отговор .

Ама Вал, в темата вече имаш цял списък с отговори. Това, че някой има отговор прави ли го правилен?

Вярващите често изтъкват, че са прави и доказателства не са им нужни, защото са сигурни, че са прави и без тях. Но на планетата ни има няколко религии. Това са няколко отговора. И очевидно n-1 на брой религии, където е n е броят на религиите, вярват горещо в една лъжа. сигурен съм, че може да ми се закълнеш, че си права. Онези, които не изповядват твоята религия, също могат да се закълнат. Как това придава повече тежест и от най-малката теорийка, която науката е формирала от проверени факти, които могат да бъдат повторени, наблюдавани и измерени? Твоето отрицание на науката граничи с надменност и горделивост. Не е ли това смъртен грях за идеологията, която възприемаш като ценностна система от своя избор/път/отговор?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 9 минути, Julius Decimus написа:

Според мене човекът е създаден, както ние в момента правим ГМО организми, модифицираме съществуващи такива и други, направени сме по същия начин, само че на едно по-високо ниво.

хм. може и така да се каже, само че не на земята
планетата земята е всъщност сушата в която се е "блъснал кофчега на  Ной", а космическия вакум е потопът 
как може да се обясни по друг начин на древните космическия вакум, ами като потоп

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Julius Decimus написа:

Аз наричам нещото направило човека бог, тъй като не съм сигурен какво е. Може дух да е, а може и някой зъл гений с бухнала прическа като Айнщаин да е.

Моят въпрос си остава. Кой е създал този бог, след като твърдиш, че организация надвишаваща определена сложност трябва да бъде създадена, а не може да бъде формирана от естествени процеси, независими от нечия воля?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Julius Decimus написа:

Във всеки случай, нещата са предвидени, как ще се развием, подбрана е Земята като място за старт и други. Преди при динозаврите също...

Сигурен съм в това. По време на динозаврите планетата се е въртяла по-бързо и денят е траел 21 часа. Някой ни е пуснал по-късно, за да имаме по-дълъг работен ден boohoo-crazy-rabbit-emoticon.gif

преди 14 минути, аm-аm написа:

Не тълкуването на Библията, а прибавянето и отнемането от нейния текст е грях.

преди 4 минути, valkiria1 написа:

Детската Библия е съкратен вариант

Проблеми с логиката ли имаш?

преди 5 минути, valkiria1 написа:

кое е това , което отличава човека от материалния свят ?

Безброй неща са бе, Вал. От де да знам, че това било важен въпрос. В биологията, която е наука и се разпространява в детски свещени книги наречени учебници, са изброени много неща.

Съдейки по твоята пристрастност, все пак мога да предугадя, че искаш да получиш като отговор нещо от рода на "душата", "астралното тяло" или някоя  друга щуротия. В тях уви трябва да се вярва силно и сляпо, защото няма доказателства, че съществуват. Аз лично не вярвам, че хората притежават душа. за мен това е връхна точка в егоцентризма в процеса на формиране на религиите. Църквата си призна, че планетата не е център на вселената, но никога няма да пусне кокала, че човекът не е център на вселената.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...