Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Външен хард диск или SSD?

Препоръчан отговор

То тук от автора на темата не се разбира за какво количество информация все пак става дума,  ако иде реч за 3-4 терабайта/примерно/ е една цената, за гигабайти или мегабайти става дума за нещо съвсем различно. Аз например не обичам да трия, затова съм и с хардискове. Както в стария виц, данните се множат бързо докато не напълнят цялото налично пространство. Облаците са идеален вариант, но пак говорим за обем и цена, която си склонен да платиш.

Всъщност като се замисля, едно DVD може да излезе най-евтино, ако данните са  статични, пък и е най-трайно, ако се съхранява правилно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 110
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 22 часа, Филипов написа:

Питащата да каже какъв е компютъра. Като общ въпрос настолен или лаптоп.

Колко място трябва? И ще се разнася ли между различни компютри и/или устройства (примерно телевизор)?

Аз бях казала, мисля, някъде по-напред: за лаптоп става дума. Казаха ми, че прекалено големите външни памети не са за предпочитане. Товарят се повече. По-добре било два диска от по 2ТБ, примерно, отколкото един с 4ТБ. Не зная така ли е. Пак казвам: затова питам, защото не съм запозната, а ми е потребно. Искам да си изнеса някаква част от информацията от лаптопа и да го разтоваря- предимно филми, снимки, текстови файлове, които са по-обемни... Такива неща. Май нямам намерение да местя това нещо навсякъде. Като цяло, искам да го ползвам, както ползвахме навремето DVD-та, както флашките... Чисто домашно потребление.

преди 1 час, stanpet написа:

То тук от автора на темата не се разбира за какво количество информация все пак става дума,  ако иде реч за 3-4 терабайта/примерно/ е една цената, за гигабайти или мегабайти става дума за нещо съвсем различно. Аз например не обичам да трия, затова съм и с хардискове. Както в стария виц, данните се множат бързо докато не напълнят цялото налично пространство. Облаците са идеален вариант, но пак говорим за обем и цена, която си склонен да платиш.

Всъщност като се замисля, едно DVD може да излезе най-евтино, ако данните са  статични, пък и е най-трайно, ако се съхранява правилно.

Вярно, но скоро може да се наложи да си сменям лаптопа. Старичък е. Той е с легло за диск, но новите нямат това устройство. Така че, пак е добре да е нещо по в крак с времето. А за парите...4ТБ са ми много. Може би, 2ТБ. Цената- нещо около 100-100 и някакъв лев. Вече се огледах, има варианти- и като цена, и като марка. Да, въпросът с марката също е важен. Има ли по-добри или е въпрос на късмет? Seagate виждам, че масово се предлагат... Като марка харесвам Тошиба, но пак зависи за какво...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Станислава Желева написа:

Аз бях казал, мисля някъде по-напред: за лаптоп става дума. Казаха ми, че прекалено големите външни памети не са за предпочитане. Товарят се повече. По-добре било два диска от по 2ТБ, примерно, отколкото един с 4ТБ. Не зная така ли е. Пак казвам: затова питам, защото не съм запозната, а ми е потребно. Искам да си изнеса някаква част от информацията от лаптопа и да го разтоваря- предимно филми, снимки, текстови файлове, които са по-обемни... Такива неща. Май нямам намерение да местя това нещо навсякъде. Като цяло, искам да го ползвам, както ползвахме навремето DVD-та, както флашките... Чисто домашно потребление.

Написал съм ти какво ти трябва. Решава си сама!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Станислава Желева написа:

Може би, 2ТБ. Цената- нещо около 100-100 и някакъв лев. Вече се огледах, има варианти- и като цена, и като марка.

Къде има 2TB външен твърд диск за "100-100 и някакъв лев"?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Станислава Желева написа:

Вярно, но скоро може да се наложи да си сменям лаптопа. Старичък е. Той е с легло за диск, но новите нямат това устройство. Така че, пак е добре да е нещо по в крак с времето. А за парите...4ТБ са ми много. Може би, 2ТБ. Цената- нещо около 100-100 и някакъв лев. Вече се огледах, има варианти- и като цена, и като марка. Да, въпросът с марката също е важен. Има ли по-добри или е въпрос на късмет? Seagate виждам, че масово се предлагат... Като марка харесвам Тошиба, но пак зависи за какво...

WD Elements Portable 2TB.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.11.2019 г. в 2:19, Кико написа:

А на мен ми се стори, че са облаците ;) Всичко вече стана или става виртуално. 

Да, но как ще сложиш в лаптоп облак ? Нали трябва да работи и без интернет на нещо ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, bogomilpetkov написа:

Да, но как ще сложиш в лаптоп облак ? Нали трябва да работи и без интернет на нещо ?

Нещо не те разбрах. Интернет под път и над път. Изключая безплатния, варианти много, оператори много. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1. Облак - ако се търси максимална сигурност.

2. SSD - ако се търси много пренасяне и приемлива сигурност.

3. HDD - единствено ако се търси много място за малко пари и няма да се пренася много.

Лично аз нямам толкова ценна информация но ако ми се наложи вземам Облак + SSD

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Can Oa написа:

3. HDD - единствено ако се търси много място за малко пари и няма да се пренася много.

Не знам вие как пренасяте дискове, но аз никога не съм имал проблем с местенето на дискове - 2,5", 3,5" с/без кутия ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Не знам вие как пренасяте дискове, но аз никога не съм имал проблем с местенето на дискове - 2,5", 3,5" с/без кутия ...

не знам защо мислиш че аз съм имал - а и диска не е за тебе или мене

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, цените на твърдите дискове и на SSD-та не са с чак толкова горяма разлика. Сравнявайки, горе-долу са на еднакви цени. Така че, остава ми само да реша дали да се защитя от местене. 

Благодаря на всички за насоките! :) Изключително полезни бяхте до един! Дано темата е полезна и за други неориентирани като мен! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.11.2019 г. в 2:19, Кико написа:

А на мен ми се стори, че са облаците ;) Всичко вече стана или става виртуално. 

И като закрият облака и всичко приключва. Примери много.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, baitexpo написа:

Кои облаци са закрити ? Google, Microsoft, Amazon, iCloud,  Dropbox ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, baitexpo написа:

Вариант е да си качваш всичко в няколко облака. Няма нищо вечно. Нито HDD  са вечни, нито DVD. Имам съхранена информация и на HDD  дето са в шкафа ми и на DVD и в разни облаци, не един. По принцип Гъгъл е най-известния облак и ако умре Гугъл, трябва да умре и интернет в сегашната си форма. Аз не вярвам Гугъл да умре, щото така ще умре и целия свят.  Едни прости снимки се съхраняват най-лесно в Гугъл и най-сигурно.  Е, качеството може и да е различно, но ако искаме качество, варианти много. Няма нищо сигурно. За мен най-несигурни са HDD и DVD. Особено DVD  след няколко години се прецакват, дори да се опитваме да ги съхраняваме добре. Появяват се разни гъбички и край с информацията. Може би тук трябва добро съхранение, но никой обикновен потребител няма тая възможност. HDD  е добре, но умира почти от раз, а възстановяването на информация е несигурно и струва пари. SSD  казаха. Умира и това е.  Няма сигурност. Най-сигурно за мен е да се ползват всички тия носители и когато единия носител се прецака, веднага да се подновява. Почти няма вероятност и облака и HDD  и DVD  да умрат  в един и същи момент. Аз бях голям фен на RAID 1  и за мен това си е едно 0от най-добрите решения. Щото като ти се прецака единия хард диск, веднага вземаш мерки и не позволяваш да се загуби информация. Почти невъзможно е и двата HDD  да се прецакат в един и същи ден, освен ако не извършиш някакви малоумни действия. Затова RAID 1  за инфо. Вземаш си два еднакви диска, включваш ги както му е реда и си пазиш информнацията. Едновремено с това позлваш облак. Ако искаш, ползваш и външен HDD, DVD,  а защо не и флашка.  ИМаш си инфото на 5-6 носителя и не ти дреме. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Кико написа:

RAID 1

На крипто вируса не му пречи.

За правилно съхранение на информация трябва да се подходи с добре обмислен план спрямо конкретна ситуация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 22.11.2019 г. в 0:31, Кико написа:

Нещо не те разбрах. Интернет под път и над път. Изключая безплатния, варианти много, оператори много. 

Ами как всичко ще е в облак без ССД или ХДД, например, ако нямаш интернет. Т.е. трябва да има някаква материална памет. ССД също е хардуер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.11.2019 г. в 19:28, bogomilpetkov написа:

Ами как всичко ще е в облак без ССД или ХДД, например, ако нямаш интернет. Т.е. трябва да има някаква материална памет. ССД също е хардуер.

Аз казах - 4-5 носителя.  Не разбирам какъв е проблема. Снимки... ми то сега има флашки като HDD,  дето носиш на ключодържателя си. Не разбрах пак какъв е проблемът с облака. Мобилен интернет има навсякъде. В БГ има трима оператори, дето срещу скромна сума ти предоставят мобилен интернет. И не говоря всеки ден да си гледаш клипчета от тубата, а за това, за което мечтаеш - да си покажеш снимка, клип...когато нямаш стандартен интернет достъп. Вче ако ще си носиш хард диска на връх Мусала, за да покажеш снимка на геджето си, да. Ще трябва обаче да е голяма подготовка, най-вече за да те забележи, че може да качваш снимки и на Мусала. Човек, дори да нямаш за 5 минути интернет, само след 5 минути вече ще имаш!!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 6 месеца по-късно...

Здравейте! Вече съм собственик на HDD Adata. 

За да не отварям нова тема, се надявам на кратък отговор тук, за да не товарим с излишно бъбрене форума.

Въпросът ми е, трябва ли непременно да се форматира преди използване? Много бързо ми изкара съобщението, когато включих харддиска и не успях да реагирам.

Вече метнах цялата си папка с филми, но не съм сигурна. По принцип, флашките си ги форматирам, преди да ги използвам.

Ако е необходимо, мога да си трийна филмчетата и пак да го направя, нали?

Предварително благодаря за отговорите!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом вече е копирана папка с филми, значи дискът е форматиран. Проверете как (дали е Fat или NTFS, на колко дяла е разделен), и ако ви устройва - ползвайте си го така. Ако не - форматирайте го наново, докато не е запълнен с много неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

SSD или HDD си купи? Щото A-Data правят SSD. Погледни си в какъв формат е форматирано, защото ако е във FAT32 не можеш да работиш с файлове над 4GB. Преформатирай го във NTFS.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, RudeBoy написа:

Щом вече е копирана папка с филми, значи дискът е форматиран. Проверете как (дали е Fat или NTFS, на колко дяла е разделен), и ако ви устройва - ползвайте си го така. Ако не - форматирайте го наново, докато не е запълнен с много неща.

преди 29 минути, Raze написа:

може би SSD? Няма нужда да се форматира.

преди 8 минути, ivaylo71 написа:

SSD или HDD си купи? Щото A-Data правят SSD. Погледни си в какъв формат е форматирано, защото ако е във FAT32 не можеш да работиш с файлове над 4GB. Преформатирай го във NTFS.

Значи, HDD е. Исках SSD, но така и не попаднах на такива с по-голям капацитет и HDD-то ме устрои и като обем информация, и като цена. SSD-та са все още скъпички. Поне за мен.

Ще погледна с каква файлова система е и ще послушам съветите ви.

Благодаря на всички!

преди 14 минути, ivaylo71 написа:

Да. Във FAT32 е. Сигурно затова при прехвърлянето получих съобщение за един от филмите, че не отговаря на параметрите на системата или нещо подобно беше съобщението. Значи, като тръгна да форматирам, вероятно ще имам възможност да задам типа?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...