Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!
Нуждая се от външна памет. Казаха ми, че SSD-то е по-добър вариант. Търся съвет за избор и закупуване. Мога да отделя около 100-тина лева.

Искам да съхранявам филми, снимки, клипчета. 

Как да разбера кой номер е USB-то на лаптопа ми, за да има съвместимост? Повечето външни дискове

са с USB- 3 и са съвместими с 2.

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Станислава Желева написа:

Здравейте!
Нуждая се от външна памет. Казаха ми, че SSD-то е по-добър вариант. Търся съвет за избор и закупуване. Мога да отделя около 100-тина лева.

Искам да съхранявам филми, снимки, клипчета. 

Как да разбера кой номер е USB-то на лаптопа ми, за да има съвместимост? Повечето външни дискове

са с USB- 3 и са съвместими с 2.

Благодаря предварително!

Задължително хард диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Задължително хард диск.

Дайте предложение- линк към продукт, примерно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дайте предложение- линк към продукт, примерно.

Без значение. Просто си вземах един хард диск за съхранение на информацията. За 100 лева може да си закупиш 1 терабайт. Задължително си дръж и ценната информация на още едно място било то флашка, друг хард диск, облак и прочие. Ето ти примерен сайт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

Без значение. Просто си вземах един хард диск за съхранение на информацията. За 100 лева може да си закупиш 1 терабайт. Задължително си дръж и ценната информация на още едно място било то флашка, друг хард диск, облак и прочие. Ето ти примерен сайт

А защо SSD-та са по-скъпи? В смисъл- скъпото е по-добро. Те са на принципа на флашките, доколкото разбрах. Една по-голяма флашка са. Недостатъкът на твърдия диск пък не е ли същият като при компютрите- че може да изгори? Затова препоръчват, ако ще е твърд диск, да е с вентилатор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Станислава Желева написа:

А защо SSD-та са по-скъпи? В смисъл- скъпото е по-добро. Те са на принципа на флашките, доколкото разбрах. Една по-голяма флашка са. Недостатъкът на твърдия диск пък не е ли същият като при компютрите- че може да изгори? Затова препоръчват, ако ще е твърд диск, да е с вентилатор.

SSD не става за съхранение на информация. И не знам, кой ти е казал, че скъпото значи по-добри. SSD е на принципа на флашките. То е по-бързо от HDD, няма механика. Използва се за скорост и бързина. Не знам какво разбираш под изгорял хард диск. Ако има проблем всичко може да изгори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

SSD не става за съхранение на информация. И не знам, кой ти е казал, че скъпото значи по-добри. SSD е на принципа на флашките. То е по-бързо от HDD, няма механика. Използва се за скорост и бързина. Не знам какво разбираш под изгорял хард диск. Ако има проблем всичко може да изгори.

Ами, ако разбирах, нямаше да питам. SSD-то било на многоклетъчен принцип- така да го обясня. Информацията се разпределя в повече клетки все едно и това е вид защита. В HDD е, да го онагледим някак, все едно на едно място и рискът да се изгуби информация при проблем е по-висок. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами, ако разбирах, нямаше да питам. SSD-то било на многоклетъчен принцип- така да го обясня. Информацията се разпределя в повече клетки все едно и това е вид защита. В HDD е, да го онагледим някак, все едно на едно място и рискът да се изгуби информация при проблем е по-висок. 

Написа глупост. Ето ти информация като искаш чети

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Написа глупост. Ето ти информация като искаш чети

Е, да, не се изразих професионално, ама нямам и такава претенция. По-добре глупак веднъж, отколкото за цял живот. От прочетеното все пак натежават SSD-та. Трябва да помисля.

Благодаря ти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 минута, Станислава Желева написа:

Е, да, не се изразих професионално, ама нямам и такава претенция. По-добре глупак веднъж, отколкото за цял живот. От прочетеното все пак натежават SSD-та. Трябва да помисля.

Благодаря ти!

С кое натежава SSD?  SSD е бързо и е за предпочитане да се инсталира ОС и програми на него. Ако умре, умира начаса. От него информация няма как да възстановиш. HDD е по-бавно. Има механика и няма тази скорост, но пък за съхранени на информация е перфекнто. Дори и да се повреди има шанс тази информация да се възстанови. Кое не е разбираемо???

Един обикновен хард диск 1 терабайт е 100 лева. А едно SSD нисък клас 120 гигабайта е 50 лева. Хайде да помислим логически на кое устройство трябва да съхраняваме данни????

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

С кое натежава SSD?  SSD е бързо и е за предпочитане да се инсталира ОС и програми на него. Ако умре, умира начаса. От него информация няма как да възстановиш. HDD е по-бавно. Има механика и няма тази скорост, но пък за съхранени на информация е перфекнто. Дори и да се повреди има шанс тази информация да се възстанови. Кое не е разбираемо???

👍👍👍

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напротив, SSD е много по-надеждно за външно устройство и за разнасяне, точно поради липсата на механика, затова е и удароустойчиво и много по-трудно да се повреди, докато при приносимите механични дискове това става доста често. А относно информацията - и от двете устройства, ако се повредят, не винаги е възможно изкарването на информацията или е много скъпо. Има фирми, които могат да възстановят информация както от повредено SSD, така и от механичен HDD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Питащата да каже какъв е компютъра. Като общ въпрос настолен или лаптоп.

Колко място трябва? И ще се разнася ли между различни компютри и/или устройства (примерно телевизор)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Raze написа:

Напротив, SSD е много по-надеждно за външно устройство и за разнасяне, точно поради липсата на механика, затова е и удароустойчиво и много по-трудно да се повреди, докато при приносимите механични дискове това става доста често. А относно информацията - и от двете устройства, ако се повредят, не винаги е възможно изкарването на информацията или е много скъпо. Има фирми, които могат да възстановят информация както от повредено SSD, така и от механичен HDD.

Глупости. Хайде удари ми едно SSD в земята да видим колко ще издържи. Да не говорим, че 1 терабайт SSD дори и TLC серията е безумно скъпо. За тази сума ще си купя 5 хард диска и ще с имам защитена информацията. Както и да е. Няма да споря повече .От няколко години практикувам опцията SSD за инсталация на софтуера и HDD  за съхранение на информацията. Това го имам на няколко машини и нямам никакви проблеми. Постващата да си прецени сама.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със сигурност ако го ударя, ще оцелее повече от механичен диск. Удари един твърд диск, да видим дали след това ще става за нещо. Пак почваш да пишеш глупости. И това, че ти ползваш това за съхранение, не е критерий, че е правилно. Също така става въпрос за външен диск, който може да се разнася, изтърва и така нататък. Единствен недостатък на SSD за момента е по-високата цена, само с това мога да се съглася.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моля да спете с личните отклонения.

Уточняващият въпрос е в предния ми пост и докато питащата не каже и на си уточни изискванията Няма какво да теоретизирате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ясно е, че SSD устройствата имат по-голяма устойчивост на физически въздействия, няма място за спор, включвам се само да напиша, че в твърдението за скъпите TLC модели от нисък клас няма резон. Kingston A400 480GB и Crucial BX500 480GB се намират съответно около 100 и малко над 100лв. Респективно двойният обем е около 200лв, така че SSD за сторидж не е толкова недостъпна опция. Има кутийки за външен - дали HDD, дали SSD, както и готови модели. Ограничението обикновено идва от USB порта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Това го имам на няколко машини и нямам никакви проблеми

Абе пич ти цяла зала ли имаш ? само ти гледам из целият форум нямаш проблеми а все даваш неадекватни съвети . Хард дисковете остаряха отдавна като технология не е гаранция , че като го купиш след 1 2 месеца ще почнат проблемите тва  е като нета всеки избира оптиката за скорост същото е тук всеки избира по доброто като SSD .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето мнение е, че информацията трябва да се съхранява и в облак.  Някои имат стари разбирания и не искат за нищо на света да качват информация в интернет, където и да било. На такива им препоръчвам периодично да си записват информацяита и на DVD ;)  И това е решение. На 5 места ако е, ако на едно изчезне, веднага ще се вземат мерки и ще се възстанови от други 4 места. Не зна каква е тая информация, дето трявба да се съхранява на твърд диск, но примерно аз имах два стари хард диска в RAID 1  работещи. Тоест и двата имаха еднаква информация. За мен това е доста сигурно, но се наложи да ги откача отдавна, щото бяха по 250 ГБ, а и единия почна да бръмчи повечко и ме дразнеше. Сега са в шкафа ми. Поне единия. Там имам всички стари снимки и документи, допреди да го разкарам тоя диск. Отделно снимки съм качил и в облаци, дори не един.  За мен най-сигурно е веднага най-важното да се качва в облак, било то снмимки или нещо друго. Щото навремето си записвах снимките на DVD,  но катъо се сетя. В един момент се оказа, че не си бях записал снимките за няколко месеца, харда си замина, а там имаше една много ценна информация за човек, който почина малко след това. Оказа се, че спомените са затрити. От тогава гледам да внимавам със снимки особено. В облак си ги качвам и това е. Ама не било сигурно и незнам си какво...чак толкова параноичен не съм. То който иска да ме следи, ще ме следи по 1000 други начини. 

ПП: Между другото, съхраняването на филми е малко глупаво. Филм все ще се намери да се изтегли отнякъде. Вече ако става въпрос за лични филми и клипове, да. Но пак давам пример, как навремето съхранявах всякакви филми на DVD. И защо? Даже и не съм гледал повечето, а то си ги има все още и по торентите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, adersa написа:

Абе пич ти цяла зала ли имаш ? само ти гледам из целият форум нямаш проблеми а все даваш неадекватни съвети . Хард дисковете остаряха отдавна като технология не е гаранция , че като го купиш след 1 2 месеца ще почнат проблемите тва  е като нета всеки избира оптиката за скорост същото е тук всеки избира по доброто като SSD .

Имал съм повече от цяла зала, механичните дискове не се чупят просто така.

Да има фабрично слаби серии дискове, но това го има и при SSD, както и при всеки друг компонент, продукт и т.н.

За парите около 100 лв. конкретно предложение на вънщно SSD?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само като напишеш в интернет предимства на ССД пред ХАРД можеш да видиш за какво става въпрос. Хард дисковете остаряват доста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, bogomilpetkov написа:

Само като напишеш в интернет предимства на ССД пред ХАРД можеш да видиш за какво става въпрос. Хард дисковете остаряват доста.

Аз не знам даже до кога още ще ги има тези хард дискове :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, virgogirl написа:

SSD е бъдещето

А на мен ми се стори, че са облаците ;) Всичко вече стана или става виртуално. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, bogomilpetkov написа:

Хард дисковете остаряват доста.

И бързо се развалят .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...