Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Знам , че ще прочета много.... много ,много! Знам, че всеки има мнение, знам, че всеки от нас е с максимум изисквания и не винаги с такова покритие. Иначе знаем много, за каквото и да се сетите българинат има някаква информация, всякаква информация, компетентни сме по всичко, знаем всичко...Ако говорим за възпитание, кураж и доброта, на приказки сме барут! Най, най, най! 

Е тогава? Защо се плюем един друг, по улиците по интернет, навсякъде, побоища и скандали и т.н.

И нещо което ми прави впечатление. Страхливи сме. Защо? Ами в последните дни новините гърмят, за хора бити, насилени на улицата в автобуса, и къде ли не! И никой не се намесва. На никой не му пука! Ето сега в новините, жената която е убита от мъжът си, целия жилищен блок се изреди да каже, че знае, че той се заканвал да я убие! 
Ами защо не съобщихте бе хора? Бият човек на улицата...никой не се намесва, и още много примери! Защо бе хора? Какви станахме? Що за народ сме?

Ако дойде и тука коронавирусът, предполагам, че ще се избием по магазините!

Редактирано от barbuncela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто е, станахме капиталисти.  С всичките вредности на този строй.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sliderum написа:

Просто е, станахме капиталисти.  С всичките вредности на този строй.

Ами то почти цяла Европа е капиталистическа, ама хората не са баш като нас! Не, че няма, ама тука сме на 99% и караме по правилото: "Аз да съм добре, кво ми пука за другите!"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, barbuncela написа:

Ами то почти цяла Европа е капиталистическа, ама хората не са баш като нас! Не, че няма, ама тука сме на 99% и караме по правилото: "Аз да съм добре, кво ми пука за другите!"

Там капитализмът е малко по-уседнал и нарушаването на законите е много по-скъпо. В това число има и реален контрол над беззаконията...Макар нещо спекулата с маски и дезинфекционни препарати в Италия да показва, че под привидното "не са баш като нас" дреме звяра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изчезващ. 

В близко бъдеще-преобладаващо цигански.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, значи не било щото сме капиталисти,  а щото сме недостатъчно уседнали капиталисти.   :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sliderum написа:

"не са баш като нас" дреме звяра.

И пак са кротки. Но я се опитай да биеш някой вкъщи или не дай си боже на улицата! Карабинерите няма да те отърват! Но не е само за това думата...Омраза ненавис, завис ни гони...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто сме на такова място, че тук сме сбирщина..

5 века сме били под турско робство, свикнали сме, че трябва да мълчим, да се спотайваме, страхливи сме.

Гледаме на нас да ни е добре, а за съседа не ни интересува.

А за коронавируса, съм сигурен, че ще стане така - ще се грабят по магазините стоки от първа необходимост - олио, брашно, вода, картофи, сол, захар...и съответно търговеца това и чака, ще вдигне цените тройно, за да се възползва и да спечели...

Абсурдистан!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, barbuncela написа:

И пак са кротки. Но я се опитай да биеш някой вкъщи или не дай си боже на улицата! Карабинерите няма да те отърват! Но не е само за това думата...Омраза ненавис, завис ни гони...

Опитваш се да спориш, но успя само да ме подкрепиш с написаното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Богатир написа:

5 века сме били под турско робство

Възрастни хора са ми разказвали, че на времето вратите не са се заключвали! За София говоря! Трябвало ти примерно сол,влизаш ,ако няма никой и си взимаш, и никой не се е сърдил. Мъжете и жените се събирали вечер пред блока на приказки...

преди 5 минути, sliderum написа:

Опитваш се да спориш,

Не, не споря. Мъчно ми е че сме такива.

Редактирано от barbuncela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, barbuncela написа:

Възрастни хора са ми разказвали, че на времето вратите не са ае заключвали! За София говоря! Трябвало ти примерно цол,влизаш ,ако няма никой и си взимаш, и никой не се е сърдил. Мъжете и жените се събирали вечер пред блока на приказки...

Абсолютно!

В цяла България беше така.

Нито къщи, нито коли, нито велосипеди...

И всичко беше спокойно. А сега аларми, бронирани врати, камери, охранителни системи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То па много имаше какво да се вземе. Маса, стол, легло и газена лампа във всяка стая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, barbuncela написа:

...

Ами същата картинка ще видиш във всяка бедна среда по света. Ти гладно животно виждала ли си? - е, човека също е животно и също изпитва глад. Особено след като се разпадна утопичния строй, вече и с очите си видяхме (и виждаме), колко ужасно бедни сме спрямо запада: хората вземат по хиляда евро социални, ние тука си вадим душите за петстин леа ...... да се очаква някакво особено разбирателство и мир, е леко неуместно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Богатир написа:

5 века сме били под турско робство

И 7 години след освобождението не направиха ли българите чудеса от храброст за да спасят родината си? И войниците от турската граница не вървяха ли пеша ден и нощ, защото сънародниците им умираха при Сливница?  Не в турското робство е вината.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що за народ сме? Отговора в моите очи е - странен народ сме. 

Наистина имаше време в което никой не заключваше и никой не го обираха или ако е имало такива случай беше рядкост, вярно че хората си помагаха освен, че не се крадяха, помагаха си за строеж на къща, за празник или беда, във всичко за разлика от сега. Хората бяха някак по - щастливи, по - човечни и по- отговорни за разлика от сега. Хубаво е да имаш свобода, хубаво е да има демокрация, да се чува гласа и мнението на всеки, но всичко това е една илюзия. В онова другото време всеки знаеше, че ако прекрачи закона ще плати сурово за това, защото тогава нямаше прошка за престъпници за разлика от сега, сега те имат права, те трябва да бъдат защитавани, а че те е ограбил, че те е пребил или убил не е от значение -просто статистика си. Хората се озлобиха един към друг като основен фактор за това е завистта и бедността в която живее масата народ от където произлизат голяма част от престъпленията, както и тези на битово ниво, добави ревност и картината става пълна на това което виждаме по новините последните години. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

30 години мутризация и чалгализация - това е! Див пещерен болшевизъл о отричане на всичко постигнато - образованием строителство, медицина, инфраструктува . . . .  И още по - диво разграбване с ликвидация на всичко. Придружено от тотално промиване на съзнанието от продажната пасмина. Да припомня че откаскто главният павиан се намъкна в системата започна да продава наркотици във всяко училище! Те това най-няма да му простя!

За 45 години се изплатиха раепарациите от войнатас и се създаде толкова много. Не сее сещам тези да са създали някой язовир например. Освен един на главния хидроинжинер. Ако има някое шосе то е абсолютна дупка за изсмукване на финанси. Бяха затритио промишленост - лейка и тежка. Металургия, машиностроене, оръжейна, електроника - редът е безкраен. Селско стопанство. Всичката земя отровена  пустинясва.Като ученик съм ходил на бригада и само от нашия техникум сме брали и товарики по 2 тира домати за износ всеки ден. Сега внасяме дори и тях откъде ли не.

Целенасочена държавна политика към ограбване на населението и докарването му към просешка тояга. Закриване на всичко работещо с бюрократичен натиск  и диктатура на бюрокрацията.

Спирам да пиша че много се нервя. По въпросът в заглавието - дядо Славейков го е казал в 1875 година. Че си търпим грухтящите говеда да управляват и ги угояваме.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, barbuncela написа:

Възрастни хора са ми разказвали, че на времето вратите не са се заключвали! За София говоря! Трябвало ти примерно сол,влизаш ,ако няма никой и си взимаш, и никой не се е сърдил. Мъжете и жените се събирали вечер пред блока на приказки...

Това съм го видял с очите си, макар и много малък (3-4 годишен)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ма кат вземете да си измисляте глупости, край нямате - още малко време оно хората и врати не са имали; трябва ми суджук и два литра вино, чакай да влезя у комшията да си взема.  Баш тъй ще да е било.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубава тема! Е то верно момичето е писало ,че на приказки сме най!

преди 10 минути, insec написа:

Ма кат вземете да си измисляте глупости, край нямате - още малко време оно хората и врати не са имали; трябва ми суджук и два литра вино, чакай да влезя у комшията да си взема.  Баш тъй ще да е било.

Не си измисляме глупости, а ти като не знаеш, не бързай ти да говориш глупости! Нищо не се заключваше. И никой няма да ти пипне нито виното, нито суджука. Но ако ти потрябва парче хляб, пипер, сол, олио можеш спокойно да си вземеш. По цял ден ние децата сме били сами, върнем се от училише кой яде, яде, и се събираме в някой апартамент да играем! Не ти се вярва нали. И на мене сега не ми се вярват много работи ама съществуват. аларми ,решетки и какво ли не още!

А по темата, що за народ сме...поета е казал , мърша, това ще кажа и с това ще свърша!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами народ смесица от много етноси. Като не си приличам с някакви си други българи на външен вид, какво да ми е зор за тях. Човек като си живее само в България и не го усеща толкова, че има голяма разлика между едни и други на външен вид. Ама след 10-на години живот по-насевер и ти се отварят очите и виждаш, че май не сме били еднакви всичките дето се броим за българи ( етнически).
Едно време като ги беше "пуснал" бае Тошо диктаторът турците да си ходят у Турция, по радиата Свободна Европа и Гласът на америка разправяха, че ние етническите българи сме ги разпознавали турците че не са били като нас, даже и да не са били мургави. Аз някои немургави ги разпознавах като турци, ама за други ми беше трудно да отгатна какви са, особено в периода когато им бяха сменени имената.
Сега обаче, като гледам от 2000 км бг телевизия и виждам огромна разлика между едни българи и други българи на външен вид. Някои ми приличат на гърци ( според гледаните гърци по техните телевизии ) други ми приличат на румънци, трети са просто много различни от мен , без да мога да ги категоризирам от какви етноси са смесица.
Интересното е, че правя разлика между мургав българин и мургав португалец, е не са със същите черти на лицата им, нищо че са еднакво изпечени от слънцето. И мургавите французи и испанците и те са различни от нашенците.
А като гледам по румънските телевизии едни хубави белокожи мадами и си викам че са славянки направо, ама не го знаят. 
А сега за темперамента. Еми най-лесно ми е да усещам разликите в темперамента между различни италианци, щото те са особено типични, тези по-мургавките от тях. А гледаш го някой по-светлокож италианец, че не се възбужда като другите, нищо че може и той да плямпа с бърза скорост. Някои направо не са като другите италинаци, пък си говорят чист италиански език. При гърците по-рядко се усеща разлика в манталитета им, даже и белокожите славяни и те си копират гръцкият начин на изразяване, особено типичен балкански.

Е, как да обобщаваме че всички сме били част от един хомогенен български народ ?
От моя гледна точка не е така. Аз съм от славянски тип и много ми е по-приятно да гледам главянски народи по телевизиите, отколкото гърци, италианци, испанци или португалци. А турските телевизии и арабските просто не мога да ги гледам. Бях си оставил един музикален турски канал, викам си да слушам нещо различно за разнообразие, ама не им издържам навъншния вид и я разкрах тази телевизия. Даже и когато туркинята е белокожа и има добри гласови данни, ония от оркестъра не ми понасят нещо и не става.

Сега, аз ви задавам контра въпрос, не сме ли ние славяните по-готини хора сред които се живее по-добре, от разни прабългари, тракийци, турци, гърци, румънци и римски потомци ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговора е един не сме единни.

Всеки гледа себе си.

Не си помагаме изобщо така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Hristo52 написа:

Но ако ти потрябва парче хляб, пипер, сол, олио можеш спокойно да си вземеш.

Е тей, влизаш у комшията и си земаш - аре малко по- полека със фантазиите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами обяснението не е сложно,но е дълго.Започва се от навлизането в дигиталната ера.Хората се затварят пред компютрите и телефоните си,интернет ги поглъща.После минаваме през възпитанието на децата от малоумните им родители(повечето),които не дават да падне и косъм от маминото им детенце.Не знам колко влияе липсата на казарма,липсата на адекватни наказания,нещо от рода на ТВУ-та.Възможно е и глупавите новини да оказват някакво негативно влияние,като ги пуснеш,освен черна хроника,друго няма да видиш.А най-лошото е,че продължаваме към дъното.И няма да се учудя,когато го стигнем,да продължим да копаем още надолу.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, insec написа:

Е тей, влизаш у комшията и си земаш - аре малко по- полека със фантазиите.

Ами аре оди да питаш некой възрастен да ти разкаже! 

Още едно доказателство както казва авторката, всички сме  най,най, най!

Аре отивам да спим! 

преди 7 минути, bojoviki написа:

И няма да се учудя,когато го стигнем,да продължим да копаем още надолу.

Напълно съм съгласен с тебе! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...