Fingli

Кирилизация на Windows

45 мнения в тази тема

Кирилизация на Windows
Без допълнителни кирилизиращи програми

Вместо увод:
Windows 95 и следващи (Windows XP) е правен да работи на всякакви езици. Кирилицата е сред тях. Тези програми, които са писани да работят и на друг език, освен Английски, търсят този език по начина, както го изкарва Windows-а. Като (ако) го намерят, работят с него и им е все едно кой е той - немски, български или друг. Когато обаче сте извадили българския по неоригинален начин, чрез т. нар. “кирилизатор”, тогава няма гаранция къде, доколко и дали въобще ще ви работи Кирилицата. Под въпрос е и цялата работа на Windows. Има много програми, които не тръгват, а други работят неустойчиво при Windows - зацапан на системно ниво с кирилизатор. StarWars III например.

Обяснение: програма, която иска рестарт - променя Windows на системно ниво. Недъгавостта на т. нар. “кирилизатори” се вижда с просто око: при опит за тяхната деинсталация, не последва искане за рестарт на компютъра, както при инсталацията им. Подменените от тях системни файлове не се заместват обратно с оригиналните. Една инсталация на “кирилизатор” ви унищожава Кирилицата чак докато не преинсталирате Windows.

Поука: не казвайте, че Windows има проблеми с Кирилицата, след като не ползвате неговата си (в непроменен вид) а тази на “кирилизатора”.

Инженера

"Указанията са за чисти XP и .NET ! Не се отнасят за качвалите Датекс ФлексТайп и BulLet. За качвалите друг кирилизатор не знам."

Windows може да се кирилизира и без да му е инсталиран български интерфейс. Но ако искате Уин-а да ви показва менютата на български – прочетете тази тема -> http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=12611

Тръгваме стъпка по стъпка към кирилизацията:

•Настройваме регионалните опции – „Контролен панел” -> „Регионални и езикови опции”
Избираме на двете места да бъде на български. Настройването на числа, валута, час и дата става от бутон „Персонализиране”
Публикувано изображение

•Настройваме езици – в същия панел се преместваме в таб „Езици”. Кликаме върху бутон „Подробни данни”
Публикувано изображение

Отваря се нов прозорец с настройки, в който ще:
•Въвеждаме език по подразбиране – тук задаваме езикът който ще се зарежда при стартиране на компютъра – препоръчително е да бъде English.
•Настройваме клавиатурата (най-важното) – кликаме върху бутон „Добавяне…”
Публикувано изображение

Отново прозорче с настройки – писна ли ви :wors: Няма страшно, малко остана…
Тук ще настроим допълнителните езици за клавиатурата.
•Избираме си език за въвеждане – Bulgarian и клавиатурна подредба – Български.
Забележка: Това е подредбата по БДС, за фонетична подредба ще говорим по-надолу. Фонетичната трябва да се инсталира допълнително.
Кликаме ОК – най-сетне Публикувано изображение
Публикувано изображение

Пак сме в предходния прозорец – вече трябва да се вижда и българската подредба. Сега трябва да определим къде да се показва - дали сме на латиница или на кирилица. Кликаме бутон „Езикова лента”.
Публикувано изображение

Слагаме отметки на „Показвай езиковата лента на работния плот” и „Показвай текстови етикети на езиковата лента”. Бутон ОК
Публикувано изображение

Остана да изберем с кои бутони ще превключваме езиците.

Кликаме следващият бутон „Настройка на клавиши…” От новия прозорец цъкаме бутон „Промяна на клавишната последователност”
Публикувано изображение

Пак нов прозорец :) Там избирате, каквото ви е най-удобно. На снимката са моите настройки – превключвам езика с „ляв ALT+SHIFT” , превключвам БДС/фонетична с “CTRL+SHIFT”. Натискаме ОК
Публикувано изображение

В предходния прозорец сме, ако сме приключили натискаме ОК, отново се връщаме в предходен прозорец – там натискаме „Приложи” и ОК.

Това е. Вече имаме Кирилица, без да си инсталираме други програми!!! Публикувано изображение

Останаха допълнителните настройки.
С тях можем да направим така, че при инсталация на новите програми да разпознават българският език (без да питат допълнително)

В прозорец Регионални и езикови опции, избираме таб „Разширени”. От лентата горе избираме език – в нашия случай Bulgarian. Натискаме бутон „Приложи” и ОК.
Публикувано изображение

Готови сме!!!! :):)

Остана само да поговорим за фонетичната кирилица…

Фонетичната подредба не е вградена в Windows, ще трябва да си я инсталираме отделно. Тъй като не ми се иска „да откривам топлата вода” – ще ви дам само линк към страницата на Инженера. Там е обяснено всичко, има и необходимите файлове за инсталация.

А... Ако случайно :) сте си инсталирали допълнителен кирилизатор и искате да се оттървете от него - препоръчвам ви методът на Инженера -> http://injinera.bgplus.com/deinst/rmv2k_1.htm

В заключение:

Пишете на кирилица, не загрозявайте езика ни с латински букви. Светите братя Кирил и Методий дадоха живота си, за да я има нашата азбука.

11 души харесват това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Помолих да направят темата важна,браво човече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много хубаво пич, обаче 90% от българите не ползват побългарения Windows, а си карат на английски, още повече, че щом е инсталиран българския, значи тия настройки са направени! Можеше да пуснеш снимки от английската версия, защото труда ти с тези е пълна безсмислица.

А фонетична наредба за всички windows-и след 95 може да се инсталира с http://www.venimus.info/files/kbdbg.exe

Редактирано от pedro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много хубаво пич, обаче 90% от българите не ползват побългарения Windows, а си карат на английски, още повече, че щом е инсталиран българския, значи тия настройки са направени! Можеше да пуснеш снимки от английската версия, защото труда ти с тези е пълна безсмислица.

А фонетична наредба за всички windows-и след 95 може да се инсталира с http://www.venimus.info/files/kbdbg.exe

:)

Дал съм линк към побългарен Windows :wors:

Колкото до снимките - исках да е ясно какво настройваме. Затова са от българсия интерфейс. Ако бях дал прозорци с английските термини, едва ли щеше да е ясно "къде сме ние" :wors:

Btw, инсталирането на български превод, не включва настройките за писане на кирилица. Той е само превод на термините.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз за фонетиката ползвам това и никога не съм имал проблем с него препоръчвам ви го

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За допълнителна проверка на регионалните настройки използвам това: Start -> Run... dxdiag

Публикувано изображение

В случая съм подредил файловете по "Language".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поздравления,Fingli ! Винаги съм се чудел,защо няма такава тема в Калдата !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко късно изразявам мнение по тази тема, но по-добре късно от колкото никога!

Въобще не си мисли, че 90% ползват на английски. Много от хората са любители в тази област и опит се придобива с времето. Аз съм един от тези които са се научили на нещо благодарение именно на българския език. Ако всички потребители любители знаеха как да го направят, вярвай много голям % ще са с българския облик на Windows XP! За професионалисти не говоря, но ако са наистина професионалисти не би ги затруднило по никакъв начин.

И последно - въобще не е безсмислица труда на автора на темата - безсмислен е твоят пост!

1 човек харесва това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

А някой може ли да ми даде link за инсталация на Bulgarian ( т.е. тази картинка ) и на Advanced -> пак Bulgarian за Language for non-Unicode programs, защото сложих една орязана версия на XP, която поддържа САМО English и т'ва е. Пък иначе доста програми и други неща няма да ми бъдат на български език. Някакъв начин за инсталация именно на това, пач ли какво там... ? На орязаната версия като се избере Bulgarian и излиза грешка, няма как да стане...

Редактирано от ¦•••SHERIFA•••¦ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тва всичко много добре направено и ся след като си оправих компа след флекс тайпа какд аизкарам фонетик? Уй на клавиатурата пускам Английски, на лейаут пускам БГ и пак ми слага БСД, а не фонетик... Дайте едно рамо насам, че се пообърках малко Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като използваш търсачката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тва всичко много добре направено и ся след като си оправих компа след флекс тайпа какд аизкарам фонетик? Уй на клавиатурата пускам Английски, на лейаут пускам БГ и пак ми слага БСД, а не фонетик... Дайте едно рамо насам, че се пообърках малко Публикувано изображение

Даже си пуснал такава тема и не си прочел явно поста ми...

http://www.kaldata.com/forums/index.php?s=...st&p=826494

В точка 6 има описание на програмата CYRA и BG PHONETIC (на теб ти трябва именно втората)...след това вече си добавяш Phonetic-a от Regional and Language Options...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А как стои въпроса с кирилизиране на орязана версия на Windows XP, в която българският език въобще не съществува? Или иначе казано, ако българския език го няма в списъка "Regional settings', то какъв е начинът да бъде добавен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А как стои въпроса с кирилизиране на орязана версия на Windows XP, в която българският език въобще не съществува? Или иначе казано, ако българския език го няма в списъка "Regional settings', то какъв е начинът да бъде добавен?

Няма начин, за чий инсталираш такива идиотски неща. Спястявайки няколко стотици мегабайта губиш толкова функционалност че цялото това упражнение става безсмислено!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изключително полезна тема.На мен много ми помогна.Браво ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако деинсталирам Flextype нещо може ли да стане ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако деинсталирам Flextype нещо може ли да стане ?

Не четеш хубаво.

Една инсталация на “кирилизатор” ви унищожава Кирилицата чак докато не преинсталирате Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линковете към инж. вече не работят. Ако може нов линк или помощ.говоря за линка за инсталиране на фонетика. Не е за мене, аз на времето оюе го оправих проблема. Номера е че не помня как да го оправя ся на колегата...

Редактирано от psycho_666 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линковете към инж. вече не работят. Ако може нов линк или помощ.говоря за линка за инсталиране на фонетика. Не е за мене, аз на времето оюе го оправих проблема. Номера е че не помня как да го оправя ся на колегата...

Ето ти: http://free.hit.bg/injinera/na4alo.htm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А как стои въпросът с кирилизирането на Виста, някой може ли да помогне? Предполагам, че нещата са доста по-различни в сравнение с ХР-то?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За първи път ми се случва някои от буквите да излизат като малки. Някакви идеи?

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте!бихте ли ми помогнали в моя проблем-опитвам се да си настроя non-unicode езика на български но не мога.уиндоуса ми е XP service pack 3 на английски и някои програми които имат български превод не се превеждат нормално.когато искам да го сменя ми иска инсталационен диск а аз нямам такъв или разни файлове които очевидно пак нямам.бихте ли ми предложили нещо-благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами сдобий се с инсталационен диск - това е начина да си настроиш NON Unicode да е на Български! И е хубаво да е същия диск от който ти е инсталиран Уиндоус-а!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Успях да оправя най-накрая езика си !Вече използвам кирилицата на уиндоус, допълнително изтеглих фонетика и я инсталирах.

Редактирано от tomb raider (преглед на промените)
1 човек харесва това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове