Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Коя Linux дистрибуция предпочитате?

PsyManDelic
 Сподели

Кой Linux предпочитате?  

64 гласували потребители

1. 1. Коя Linux дистрибуция предпочитате?

• Ubuntu
      13
    • Mint
      18
    • Debian
      7
    • Arch
      9
    • Kali
      4
    • FreeBSD
      1
    • Fedora
      3
    • Manjaro
      6
    • Zorin
      1
    • Pop!_OS
      2

Препоръчан отговор

В духа на темата ... Понеже виждам, че само 2-ма човека сме гласували за Fedora, може ли да споделите, какво по-точно не ви харесва във Fedora и какво мислит, че трябва да се подобри в тази дистрибуция?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И за кой от двата гласува на края и защо?
Гласувах за Арч. Допада ми повече от другите дистрибуции които съм ползвал.

Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, borovaka написа:

В духа на темата ... Понеже виждам, че само 2-ма човека сме гласували за Fedora, може ли да споделите, какво по-точно не ви харесва във Fedora и какво мислит, че трябва да се подобри в тази дистрибуция?

Ами щото е Федора... Еnough said!

Горното е майтап.
Федора е сериозна дистрибуция, понякога периодично я пробвам за разнообразие докъде са стигнали в развитието й. Но аз лично не я харесвам заради темповете на промени в технологиите - сменят ги безразборно като носни кърпички, като новите за кратко време се превръщат в несъвместими със старите. Приличат ми досущ на ранния Майкрософт. Вярно е, че Ред Хет са ковачницата на технологии в Линукс света, но все пак може да го карат по-кротко и с по-дългосрочни цели -това да подобряват. Разбирам ги, че са обладани от идеята да бъдат "Майкрософт на Линукса", но вече е къснооо - проспаха я тази възможност - Майкрософт вече са пред тях в извращаването на Линукса. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, borovaka написа:

Много просто - защото не съм я ползвал (достатъчно)!

Трябва ли - да инсталирам всички възможни дистрибуции, и чак тогава - да си харесам някоя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Само да уточня.. FreeBSD не е нито Линукс, нито дистрибуция. А дебиан може да се ползва и с бсд ядро.  Гласувах за БСД... тъй като в анкетата няма Девуан и Аикс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Крематориум написа:

Само да уточня.. FreeBSD не е нито Линукс, нито дистрибуция. А дебиан може да се ползва и с бсд ядро.  Гласувах за БСД... тъй като в анкетата няма Девуан и Аикс.

Как да не е дистрибуция ? Това "D", защо са го сложили в абревиатурата ? Че не е Linux дистрибуция е ясно и е в конфликт със заглавието на темата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, Крематориум написа:

тъй като в анкетата няма Девуан и Аикс.

Какво го хвалите тоя Девуан. И нет инсталера и LiveCD не успя да ми открие и да стартира интернета. Имал съм неправилни настройки на DHCP. Какви настройки като е автоматичен. Но за Девуан е сложно явно. Може и ръчно да се подкара, ама да си губя времето за такива неща в днешно време е смешно.

Пробвал съм над 20 дистрибуции и досега такъв проблем съм нямал - да не ми открият и се свържат към нета.

Една дистрибуция ако не ти открие основния хардуер на компютъра и не може да се свърже към мрежата не ми я хвалете. Само защото не била Systemd. А може и заради това да не може да се свърже с нета.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, vpvelev написа:

Какво го хвалите тоя Девуан. И нет инсталера и LiveCD не успя да ми открие и да стартира интернета. Имал съм неправилни настройки на DHCP. Какви настройки като е автоматичен. Но за Девуан е сложно явно. Може и ръчно да се подкара, ама да си губя времето за такива неща в днешно време е смешно.

Пробвал съм над 20 дистрибуции и досега такъв проблем съм нямал - да не ми открият и се свържат към нета.

Една дистрибуция ако не ти открие основния хардуер на компютъра и не може да се свърже към мрежата не ми я хвалете. Само защото не била Systemd. А може и заради това да не може да се свърже с нета.

Виж примерно Funtoo която е без systemd но там всичко просто работи. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, vpvelev написа:

Пробвал съм над 20 дистрибуции и досега такъв проблем съм нямал - да не ми открият и се свържат към нета

Никой не твърди, че Девуан е подходяща за потребители тип 'average Joe'.

преди 12 часа, vpvelev написа:

С лека ръка зачерта дистрибуции като Devuan, Slackware, Void, LFS, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD...
Всъщност, като се замисля това даже e прекрасно, качеството на изборените по-горе и другоподобни няма да пострада от прииждащите орди уиндоуски ламери да ги минтосат и поубунчат.
Ще ги избягват и бягат от тях като дявол от тамян. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Kuroyagi написа:

С лека ръка зачерта дистрибуции като Devuan, Slackware, Void, LFS, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD...
Всъщност, като се замисля това даже e прекрасно, качеството на изборените по-горе и другоподобни няма да пострада от прииждащите орди уиндоуски ламери да ги минтосат и поубунчат.

Всъщност, три от седемте не отговарят на заглавието на темата, така, че не е трудно зачертаването.

А, относно това да са "юзър френдли", по принцип и аз не държа да се привлича всякаква неграмотна паплач. Но, поне да са интелигентно направени. Конзолен инсталатор може да е толкова удобен, колкото графичен, ако е правен с мисъл. Ако е вярно това, което е написал колегата, че инсталаторът на Devuan не може да изгради автоматично връзката от рутера или PON устройството, това ти оставя предубеждение за неграмотна направа още преди да си я инсталирал. Не знам, дали не са заменили ifupdown с нещо друго. Или нещо преработено, което са вкарали да спъва конфигуратора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Почти съм сигурен какво се е случило при него, но нека потвърди.
А то е, че инсталацията не му е активирала WiFi хардуера поради липса на съответния фърмуер. И естествено DHCP се дъни в следствие на това.
Защото в другия случай на кабелен Ethernet - неговата ситуация няма как просто да се получи - там са generic inbuild kernel драйвери, които рабоят с всякакъв хардуер.

А ония 3-те допълнителни BSD ги включих, поради изумителното твърдение, че липсата на  systemd билa причината за несработването на DHCP.
Как ли DHCP в Линукс/БСД e работил преди ерата на systemd ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, Kuroyagi написа:

Точно така ние мързеливите си ползваме което работи, без да трябва да го ръчкаш и се потиш като грешен дявол.
Ако и жените забременяваха толкова трудно колкото се работи със смърделите пингвини, нямаше да има нови потребители за новите странни дистрибуции от магазините за фенове на крематориуми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 29.11.2021 г. в 11:02, Kuroyagi написа:

А то е, че инсталацията не му е активирала WiFi хардуера поради липса на съответния фърмуер. И естествено DHCP се дъни в следствие на това.
Защото в другия случай на кабелен Ethernet - неговата ситуация няма как просто да се получи - там са generic inbuild kernel драйвери, които рабоят с всякакъв хардуер.

Ако бях с WiFi въобще нямаше да се оплаквам и учудвам.

С кабел съм. И затова съм възмутен меко казано. Мога и да го подкарам ръчно, но това е подигравка, за основни неща да си губиш времето. И най-вече за връзка с мрежата. Те това ако не могат да направят автоматично, къде са тръгнали дистрибуция да правят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 29.11.2021 г. в 10:43, cybercop написа:

по принцип и аз не държа да се привлича всякаква неграмотна паплач

Идеята на линукс,не е ли точно такава,Гуру?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, adobeaa написа:

Идеята на линукс,не е ли точно такава,Гуру?

Не мисля. Замисълът на Linux е да предложи безплатна алтернатива на корпоративните ОС. Но, това се отнася само за парите. Истинската цена, която потребителят на Linux плаща е знание. Трябва да чете, да се учи и да споделя наученото. Това е цена, която не всеки може да плати. В същото време, парите са лесно достъпни и всеки безработен и неграмотен обитател на гето, може да вземе бърз кредит и да си купи апарат с инсталирана комерсиална ОС. В днешно време, да си прост е по- лесно от всякога.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, cybercop написа:

Истинската цена, която потребителят на Linux плаща е знание. Трябва да чете, да се учи и да споделя наученото. Това е цена, която не всеки може да плати. 

А аз отказвам да я платя, само си ползвам без знания и си ми е добре.
Синът ми и жена имат още по-малко знания по линуксите но и те ги ползват.
Абе все едно си ползваме Боза 10, само дето няма вируси.
Па най-нахално и на Live USB си ползвам аз за съмнителни сайтове и си работи без знания.

Едно време, през миналия век комунистите решили да ни раздават шофьорски книжки за камион в софийските гимназии. И на 15 дена по един път ходехме някакъв даскал да ни обяснява как работят буталата и т.н., па аз нямах никакво намерение автомонтьор да ставам  през живота си. И камион нямах намерение да карам даже, само безплатна книжка да ми дадат. Е, дадоха ми я и ми писали у гимназиалната диплома 5 по шофьорство, което не се брои за общия успех.
И какво като не съм вадил никога бутала да им шлайфам цилиндрите и да им слагам по-дебели сегменти ? Не си ли карам леките коли и без ненужни познания ?

И при пингвините е същото, има там някакво пренебрежимо малцинство от хора обичащи да знаели как работело и до машинен код, ама кво ни пука на нас мързеливите ползватели.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Който му се чете и да се учи ОК ,аджамии колко сакаш на свето .Има хора дето ги кефи концепцията plug and play .Ръгаш нещо и то работи .Убунуту базираните са така повечето ,там обаче има други кусури ,дет се вика за всеки влак си има пътници .Мен ме кефи къстъм минималистични инсталации без излишен боклук .2 от таблетите и единия от смартфоните ми даже немат pley store ,един браузър и толкова :) Квото ми трее си го намирам в нета

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, cybercop написа:

Не мисля. Замисълът на Linux е да предложи безплатна алтернатива на корпоративните ОС. Но, това се отнася само за парите. Истинската цена, която потребителят на Linux плаща е знание. Трябва да чете, да се учи и да споделя наученото. Това е цена, която не всеки може да плати. В същото време, парите са лесно достъпни и всеки безработен и неграмотен обитател на гето, може да вземе бърз кредит и да си купи апарат с инсталирана комерсиална ОС. В днешно време, да си прост е по- лесно от всякога.

Не ме убеди.Водил съм го този спор,с много "колеги".Общото между тях е,че са научили няколко команди и се правят на велики.А са започнали,с идеална цел.Да споделят.Но,някъде по пътя,са се отказали от споделянето и казват на всички-"Сядай и чети."Като даскали,в четвърто отделение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, cybercop написа:

В днешно време, да си прост е по- лесно от всякога.

преди 3 минути, Белгиеца написа:

А аз отказвам да я платя, само си ползвам без знания и си ми е добре.
Па най-нахално и на Live USB си ползвам аз за съмнителни сайтове и си работи без знания.

Странно. Оказа се, че съм ти отговорил в предишният си пост. Как се е случило, представа нямам. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 29.11.2021 г. в 9:17, Kuroyagi написа:

на 29.11.2021 г. в 10:43, cybercop написа:

А, относно това да са "юзър френдли", по принцип и аз не държа да се привлича всякаква неграмотна паплач.

преди 53 минути, cybercop написа:

В днешно време, да си прост е по- лесно от всякога.

Странното е че ме наричате ламер, неграмотна паплач, прост...

Не сте ли чели и видели в колко линукс теми съм участвал, не сте ли преценили долу-горе колко ми е нивото по линукс?

Майките ви и бащите ви първо трябваше да ви научат на култура и човешки взаимоотношения. Но явно не са.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, vpvelev написа:

Странното е че ме наричате ламер, неграмотна паплач, прост...

Аз нямам спомени да съм те наричал така. Можеш да ми припомниш, все пак, но, не мога да се сетя, кога е станало.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хайде сега спокойно :) да не се наказваме "Легни ,стани падни "

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, cybercop написа:

Аз нямам спомени да съм те наричал така. Можеш да ми припомниш, все пак, но, не мога да се сетя, кога е станало.

Ти не си ме наричал така, а Курояди.

преди 1 минута, Ивайло Димов написа:

Хайде сега спокойно :) да не се наказваме "Легни ,стани падни "

Иво, инсталира ли Gentoo?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Неам чак толкова много нерви и време за губене :)  Инак не съм съм го почнал не съм го разучил ,ама не ми се занимава :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...