Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Коя Linux дистрибуция предпочитате?

Кой Linux предпочитате?  

50 гласували потребители

1. 1. Коя Linux дистрибуция предпочитате?

• Ubuntu
      11
    • Mint
      12
    • Debian
      6
    • Arch
      6
    • Kali
      4
    • FreeBSD
      1
    • Fedora
      3
    • Manjaro
      6
    • Zorin
      0
    • Pop!_OS
      1

Препоръчан отговор

Нямам инсталирм Synaptics (нямам ни най-малка представа кое за какво е от там). Браузъра го изтеглих в .*deb но не се "свръзва със сървърите" на микромеките да получавам актуализации, а то в сайта им имало инструкции, и не ми се занимава постоянно да гледам в сайтове за нови актуализации на програми. 

П.С: Предпочитам преди всяко действие да ми изисква парола за потвърждение :D 

И друго нещо по някаква причина в Ubuntu Software не ми зарежда, просто като натисна примерно на Video категория и стои празно. А на началния екран показва приложения и тях ги зарежда 

P.S2: Изтеглих *.rar файл и мога да си го разархивирам от вградената програма на Убунту?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, PsyManDelic написа:

Нямам инсталирм Synaptics (нямам ни най-малка представа кое за какво е от там). Браузъра го изтеглих в .*deb но не се "свръзва със сървърите" на микромеките да получавам актуализации, а то в сайта им имало инструкции, и не ми се занимава постоянно да гледам в сайтове за нови актуализации на програми. 

П.С: Предпочитам преди всяко действие да ми изисква парола за потвърждение :D 

И друго нещо по някаква причина в Ubuntu Software не ми зарежда, просто като натисна примерно на Video категория и стои празно. А на началния екран показва приложения и тях ги зарежда 

То няма нужда да гледаш в никакви сайтове за актуализации, ако програмите са в официалните репота получаваш актуализации на ден месец или колкото пъти се обнови софтуера :)

Синаптик е доста стар графичен инструмент на apt-get новия му заместник е това Убунту Софтуерен център, но ако държиш на Синаптик може да си го сложъш с

sudo apt-get install synaptic

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, petie1 написа:

Синаптик е доста стар графичен инструмент на apt-get новия му заместник е това Убунту Софтуерен център

При мен и двете са инсталирани „по дефолт“!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да. Но не ми намираше някакъв  Key public когато се обнови PPA, и затова го инсталирах от терминал.

Доста по-интересен ми е Линукс заразлика от Уиндоус честно казано :D

А това „apt remove“  и „apt autoremove“ колко често трябва да се пуска за да чисти?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, PsyManDelic написа:

А това „apt remove“  и „apt autoremove“ колко често трябва да се пуска за да чисти?

На всеки кръгъл час!  ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, PsyManDelic написа:

Да. Но не ми намираше някакъв  Key public когато се обнови PPA, и затова го инсталирах от терминал.

Доста по-интересен ми е Линукс заразлика от Уиндоус честно казано :D

Колкото ти е кеф

Тури си ark за rar архивите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/jdv1634851539r.png

Промени си настройките.

преди 6 минути, PsyManDelic написа:

А това ти е за да ти изтрива старите ядра и пакети, 2-3-пъти годишно!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 21.10.2021 г. в 0:13, PsyManDelic написа:

Да поискам съвет, от къде да започна да понаучавам/изучавам Линукс лека по-лека? Може би звучи тъпо с този изискващ съвет, но ми омръзна от Джама- 16 години карах с него.

Аз също съм дългогодишен Уиндоус потребител,и предполагам че този курс ще е полезен за теб : Introduction to Linux (фундаменти,базови неща и тнт.)

Разбира се,това е лично мнение и не ангажирам никого с него :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

sudo apt-get update
sudo apt-get install ark

Как да инсталираш snapd

sudo apt update
sudo apt install snapd
sudo snap install snap-store

И програмата със която да използваш прозорски софтуер.

dpkg --print-architecture за amd64

dpkg --print-foreign-architectures за i386

sudo dpkg --add-architecture i386

dpkg --print-foreign-architectures

wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key

sudo -H gpg -o /etc/apt/trusted.gpg.d/winehq.key.gpg --dearmor winehq.key

sudo add-apt-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ focal main'

sudo apt update

sudo apt install --install-recommends winehq-stable

wine --version

wine winecfg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, ДзВяРа! написа:

..., какви са тези простотии които пишеш?

Аз съм от синдикатите защитаващи правата на ползвателите на пингвини.
Обясних на читателите, че въобще не са длъжни да пишат заклинания на ръка в черния гробарски прозорец на срама, сега през 2021 г.
Synaptic се инсталира от Software ( snap store става автоматично само при апдейт).
После в Synaptic се пише например Wine в прозорчето за търсене, избира се пакета му за инсталиране, тя програмата сама си казва какво още ѝ трябва да инсталира допълнително и готово.
И като я няма някоя програма в Synaptic се търси в гугъл с името ѝ плюс .deb и излизат линкове за свалянето ѝ според версията на използваната дистрибуция, например 20.04.03 .
Сваля се този пакет.deb и се инсталира по описания по-горе от мен тарикатски начин.
Ето такива простотии пиша аз, за да отклонявам миряните от правата пингвинска вяра с нейните догми на послушание и подчинение на черния сатанински прозорец на позора.

-----------------

Абе добре че си знам да инсталирам андроид на лаптоп, че с тези пингвини не се знае кога ще може да се инсталират на тях .apk пакети за него. Па сега нали е модерно всички със смартфони и вчера гледам в Лидъл телевизор с андроид на него 50" за 500€. Та си трябва да се симулира , че уж имам и аз телефон с андроид. На сайта на Вайбъра дават .deb пакетче за инсталиране в пингвин, ама като тръгне и ти вика, абе я сканирай със телефона ти QR кода тука, вместо да си пишеш име и парола. И лаптопчето сканира с вградената му уебкамерка и готово, все едно че имам телефон с андроид.

преди 7 часа, ДзВяРа! написа:

И програмата със която да използваш прозорски софтуер.

dpkg --print-architecture за amd64

dpkg --print-foreign-architectures за i386

sudo dpkg --add-architecture i386

dpkg --print-foreign-architectures

wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key

sudo -H gpg -o /etc/apt/trusted.gpg.d/winehq.key.gpg --dearmor winehq.key

sudo add-apt-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ focal main'

sudo apt update

sudo apt install --install-recommends winehq-stable

wine --version

wine winecfg

И от какъв зор да се прави на неандерталец да пише на ръка всички тези щуротии ?
При положение че Synaptic ще му инсталира сам и 32 и 64 битовивите варианти на виното.
Писа писа и пак не му написа това без което в пингвин не може да инсталира уиндоуска програма = wine uninstaller за да му се отвори програмата за инсталиране на .exe файлове и за премахването им после, като са бъгави.
Ами да, пингвинската логика е първобитна, няма предвидено да може човек да може да си го пусне това от списъка с програмите, трябва ръчно да се сръчка и понякога и с яки ритници докато тръгне нещо у смърделите пингвини.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, PsyManDelic написа:

А тя програмата за апдейта сама ти ги изкарва тези които трябва да се изтрият като ненужни повече, няма нужда сам да се правиш на коминочистач от страст към саждите.

А за твое сведение и у бозата можеш да си пишеш колкото си искаш команди, не ти трябваше задължително пингвин за този перверзен кеф.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, jhoro написа:

За първото изречение съм съгласен, но за второто …
Защо „да навлиза” - ако не се налага?

Може и да си прав, но мисля, че е неизбежно натрупването на знания с времето, дори да не ровичкаш постоянно и да преинсталираш през два дни. Разбира се, брат ми ползва компютър под Linux от десетина години и в момента разбира толкова, колкото, когато е почнал. Но, не му трябва. Не е инсталирал системата и ползва само браузъра.  Нещо повече - не се интересува от техника, различна от автомобили и строителни машини. Просто, компютрите не са му приоритет. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може и да си прав, но мисля, че е неизбежно натрупването на знания с времето …

Прав си, но …
Човешкия мозък има две основни функции - да помни и да ЗАБРАВЯ! Едното без другото не може!
Да - правя си всичко, което ми трябва. Но повечето неща … не ги помня. Помня само - откъде да ги погледна.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 22.10.2021 г. в 7:59, Белгиеца написа:

Аз съм от синдикатите защитаващи правата на ползвателите на пингвини.
Обясних на читателите, че въобще не са длъжни да пишат заклинания на ръка в черния гробарски прозорец на срама, сега през 2021 г.
Synaptic се инсталира от Software ( snap store става автоматично само при апдейт).
После в Synaptic се пише например Wine в прозорчето за търсене, избира се пакета му за инсталиране, тя програмата сама си казва какво още ѝ трябва да инсталира допълнително и готово.
И като я няма някоя програма в Synaptic се търси в гугъл с името ѝ плюс .deb и излизат линкове за свалянето ѝ според версията на използваната дистрибуция, например 20.04.03 .
Сваля се този пакет.deb и се инсталира по описания по-горе от мен тарикатски начин.
Ето такива простотии пиша аз, за да отклонявам миряните от правата пингвинска вяра с нейните догми на послушание и подчинение на черния сатанински прозорец на позора.

-----------------

Абе добре че си знам да инсталирам андроид на лаптоп, че с тези пингвини не се знае кога ще може да се инсталират на тях .apk пакети за него. Па сега нали е модерно всички със смартфони и вчера гледам в Лидъл телевизор с андроид на него 50" за 500€. Та си трябва да се симулира , че уж имам и аз телефон с андроид. На сайта на Вайбъра дават .deb пакетче за инсталиране в пингвин, ама като тръгне и ти вика, абе я сканирай със телефона ти QR кода тука, вместо да си пишеш име и парола. И лаптопчето сканира с вградената му уебкамерка и готово, все едно че имам телефон с андроид.

И от какъв зор да се прави на неандерталец да пише на ръка всички тези щуротии ?
При положение че Synaptic ще му инсталира сам и 32 и 64 битовивите варианти на виното.
Писа писа и пак не му написа това без което в пингвин не може да инсталира уиндоуска програма = wine uninstaller за да му се отвори програмата за инсталиране на .exe файлове и за премахването им после, като са бъгави.
Ами да, пингвинската логика е първобитна, няма предвидено да може човек да може да си го пусне това от списъка с програмите, трябва ръчно да се сръчка и понякога и с яки ритници докато тръгне нещо у смърделите пингвини.

А ти защо не му обясни какво е Synaptic и как се инсталират от него приложения?

Мисля че трябва също така да обясниш, как точно с яки ретници да накараме да тръгне инсталираното приложение от Synaptic?

Човека ти прочете глупостите и сигурно се отказа вече от Линукс! Доволен ли си? Успя да постигнеш великата си цел. :yanim:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, ДзВяРа! написа:

А ти защо не му обясни какво е Synaptic и как се инсталират от него приложения?

Мисля че трябва също така да обясниш, как точно с яки ретници да накараме да тръгне инсталираното приложение от Synaptic?

Човека ти прочете глупостите и сигурно се отказа вече от Линукс! Доволен ли си? Успя да постигнеш великата си цел. :yanim:

Ето, щом като не знаеш до сега как се ползва, научи се:
https://blog.desdelinux.net/bg/как-да-добавя-приложения-в-linux/

Моят пингвин е франкофон и преди ми се "караха" в моята тема що пускам скрийншоти на френски, не сте го били разбирали вие този език.

А ClipGrab се инсталира точно с ритници по кокалчетата на една магия от  Synaptic, ми да.
Като не си отишъл и намерил на сайта на убунту, че също трябва да дабавиш и "питон-е-питон3" и не се свалят видеата от ютюб. Те това са пингвините, били са недоносени бебета 7-мачета, та все нещо не им е доизкусурено като хората.

А точно този човек дали се е отказал няма точно никакво значение, важното е че на другите многобройни читатели им стана ясно, че не са длъжни да пишат на ръка заклинания у черния прозорец на срама.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Белгиеца написа:

А точно този човек дали се е отказал няма точно никакво значение, важното е че на другите многобройни читатели им стана ясно,

че не са длъжни да пишат на ръка заклинания у черния прозорец на срама.

Прост си, болен си, лекувай се.

Настоящето да се счита за молба да ме добавиш у твоя списък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мале белгийската мида кви глуоисти писал ама не казва че това е външен софтуер та затова и не се инсталира нормално ни в Синаптик ни през пакетния мениджър

преди 40 минути, Kuroyagi написа:

Прост си, болен си, лекувай се.

Настоящето да се счита за молба да ме добавиш у твоя списък.

Той трябва да реши че няма полза от теб и тогава те добавя, аз така се уредих само го гъбарках без да му казвам нищо конкретно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, petie1 написа:

Мале белгийската мида кви глуоисти писал ама не казва че това е външен софтуер та затова и не се инсталира нормално ни в Синаптик ни през пакетния мениджър

Той трябва да реши че няма полза от теб и тогава те добавя, аз така се уредих само го гъбарках без да му казвам нищо конкретно

Пука му на някой, че бай Ганьо го е добавил в черният си списък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ме е отказал от Linux :D Предпочитам да си ги пиша | copy/paste в магическия черен прозорец на смъртта от колкото да ползвам Synaptic без да знам какво прави и как се ползва 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, PsyManDelic написа:

Предпочитам да си ги пиша

Пиши си ти, пиши си с кеф.
А те на сайта на убунту вече са наслагали ликове като кликнеш на тях и ти се инсталира автоматично програмката която търсиш и ти препоръчват. Ама ти си пиши като не искаш лесно.

Например QtQR само като кликнеш на линка и готово, ама ти си търси половин час колко редове и от къде какви сложнотии да правиш.

А в чернилката се лепи със средния бутон = врътката

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Белгиеца написа:

Пиши си ти, пиши си с кеф.
А те на сайта на убунту вече са наслагали ликове като кликнеш на тях и ти се инсталира автоматично програмката която търсиш и ти препоръчват. Ама ти си пиши като не искаш лесно.

Например QtQR само като кликнеш на линка и готово, ама ти си търси половин час колко редове и от къде какви сложнотии да правиш.

А в чернилката се лепи със средния бутон = врътката

Белгиец, благодаря от моя страна, че помагаш и пишеш в темата, но нали се сещаш, че не можеш да накараш някой да прави това, което ти правиш по твоя собствен начин? Аз си избирам моя начин как да го направя и така ми харесва, ти си ползвай твоя начин щом така ти харесва.

П.С: Ако искам лесното , ще си се върна на Джама и с двата клика ще си инсталирам приложенията. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, PsyManDelic написа:

Не ме е отказал от Linux :D Предпочитам да си ги пиша | copy/paste в магическия черен прозорец на смъртта от колкото да ползвам Synaptic без да знам какво прави и как се ползва 

В Synaptic, намираш пакета с търсачката, прочиташ информацията за него и инсталираш, като, преди това ти излиза списъка със зависимостите. Мениджърът, просто трансформира твоя избор в команди. Сам по себе си е нищо. 

Synaptic.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Софтуерния магазин на Убунту нема нищо общо с пакетния мениджър

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване