Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Коя Linux дистрибуция предпочитате?

Кой Linux предпочитате?  

53 гласували потребители

1. 1. Коя Linux дистрибуция предпочитате?

• Ubuntu
      12
    • Mint
      12
    • Debian
      6
    • Arch
      8
    • Kali
      4
    • FreeBSD
      1
    • Fedora
      3
    • Manjaro
      6
    • Zorin
      0
    • Pop!_OS
      1

Препоръчан отговор

Да поискам съвет, от къде да започна да понаучавам/изучавам Линукс лека по-лека? Може би звучи тъпо с този изискващ съвет, но ми омръзна от Джама- 16 години карах с него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, PsyManDelic написа:

Да поискам съвет, от къде да започна да понаучавам/изучавам Линукс лека по-лека? Може би звучи тъпо с този изискващ съвет, но ми омръзна от Джама- 16 години карах с него.

Практика, не ти трябва нищо да учиш, и ако все пак настояваш, мога да ти дам четиво. Аз ти препоръчвам, да си харесаш някое дистро, да го инсталираш и да споделиш със нас какви програми са ти необходими, как да си го обновяваш и каквото желаеш, можеш да питаш за всичко! Дори и за инсталацията, дялкаш целия диск и го форматираш под ext4, разделяш го на колкото дяла желаеш и така. Добре Дошъл във света на свободния софтуер!

За избор на линукс бих ти препоръчал най-лесните, като за начинаещ, Убунту или нещо базирано на него като за начало. Може би най-разпостранения МИНТ, а може и Дебиан !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, PsyManDelic написа:

Да поискам съвет, от къде да започна да понаучавам/изучавам Линукс лека по-лека? 

Като си инсталираш едно xubuntu после като не знаеш нещо питаш гугъл слагайки и думата xubuntu в питането и ти изкарва страници с много съвети от самия им сайт на ubuntu ( това е иглеждащото гадно , ама са същите отговорите).
Ето ти премерно ( на френски щото съм на този език и ме праща там, нищо че го питах на английски).
https://doc.ubuntu-fr.org/snap

А предимството на xubuntu е че можеш да си го направиш да прилича на бозата 10 или 7.
Лекичко е, става и за по-стари компютри, например на по 11 години.
Повечето тръгват от Минт, ама сегашния не поддържа snap пакетите на acestream за безплатно гледане без реклами на стотици тв канали през интернет. Па и хиляди мачове за запалянковците. Друг пример е VLC на snap пакет 3.0.16 е последния. А този който е дистрото е само 3.0.92 и като почне човек да се опитва да го инсталира от .deb файл и става едно мазало с зависимостите, трябват нови, ама пък старите си им трябват на други софтуери и се счупят пакетите и стане весело за оправяне. А като можеш да си инсталираш чрез snap пакети животът е многоооооо по-лесен. 
Ако не искаш да я няма някоя програмка за твоя линукс, по-добре си стой при .deb пакетите, иначе ще береш ядове че това няма, онова няма за другите дистрибуции, които не са от семейство ubuntu-тковци.

преди 54 минути, ДзВяРа! написа:

Аз ти препоръчвам, да си харесаш някое дистро,...

Аз пък му препоръчвам да си хареса как ще изглежда първо, те в това е истината:
https://www.xfce.org/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Белгиеца написа:

Аз пък му препоръчвам да си хареса как ще изглежда първо, те в това е истината:

https://www.xfce.org/

Ще ти ударя един лайк, не че съм съгласен със някои неща които изписа, но започваш да се изказваш все по-добре!

xubuntu lubuntu kubuntu , все тая, всичко е базирано на Убунту, не можеш да го задължиш какво да използва, аз затова му казах да си избере, хареса, което си хареса!

Не можеш да отречеш че МИНТА е най-от всичките, аз съм със МИНТ от няколко години, не че не съм минал през всичките които са написани във анкетата, че и три пъти по толкова които липсват във нея. Всеки си решава сам! Въпроса е да свикне със средата!

Не е по-трудно от прозореца, по-различно е и веднъж като свикнеш, ще ти е по-лесно от джама!

За МИНТА му препоръчвам Cinnamon Edition

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Kuroyagi написа:

Там е работата, че обобщаваш за команди, които са в правомощията на root.

Това, че в твоето дистро не е така, не променя принципа на правомощия като правило.

Там е работата че спориш.

И при мен мога без root да изпълнявам sysctl 😆 можеш да проверяваш параметри но не и да ги променяш, това е само ограничението. Това че в дебиан се ползват нестандартни настройки забраняващи на обикновени потребители определени команди не означава че е така по стандарт.

[email protected]:~  
└─ [2021-10-21 08:44:12] $ >>> sysctl vm.swappiness
vm.swappiness = 1
[email protected]:~  
└─ [2021-10-21 08:44:21] $ >>> 

преди 15 часа, cybercop написа:

В смисъл, че заема паметта предварително ли? Още със стартирането на машината. Или не разтоварва кеша от предходната сесия. Би ли ми пуснал изхода на free -m, че ми стана интересно?

Сега и да пусна няма смисъл, смених ядрото с друга версия и от 16 часа работят във фонов режим всички неща които ползвам на работа и потреблението си седи на едно ниво.

spacer.png

Като се има в предвид че повечето от тия работещи програми са на електрон (уеб приложения като скайп месинджър и атом примерно).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

Там е работата че спориш.

И при мен мога без root да изпълнявам sysctl 😆 можеш да проверяваш параметри но не и да ги променяш, това е само ограничението. Това че в дебиан се ползват нестандартни настройки забраняващи на обикновени потребители определени команди не означава че е така по стандарт.

Мога единствено снизходително да се усмихна на твърдението ти.
Ок, да бъде твоето - и без това всяка следваща гернерация линукс потребители е по-залупена в знанията си от предишната, какво да ги занимаваме с високотехнологични спорове.
Have a nice day!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, PsyManDelic написа:

Видях от снимката, че си инсталирал десктоп с Gnome Shell. Удобен ли ти е за работа и работи ли достатъчно бързо върху хардуера ти ? 

Когато избираш дистрибуция, първо си състави списък, какво искаш от дистрибуцията. И, за какво ще я ползваш. После, прецени, как искаш да изглежда. Не е проблем, ако искаш изгледа да прилича на Windows с един панел, защото това е една от двете най- разпространени конфигурации и в десктопите под Linux. Ако не е с един панел, ще е с два. Рядко е с три и четири. Кажи, какво си избрала, върху какъв хардуер смяташ да го инсталираш и ще ти дадем съвети. Изписано е страшно много през годините. Каквито и проблеми да имаш, вероятно някой друг ги е имал преди теб и е много вероятно да си ги е разрешил.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, cybercop написа:

Когато избираш дистрибуция, първо си състави списък, какво искаш от дистрибуцията.

Правилно е по принцип, но ...

Когато сам не знаеш - какво искаш, какво ще има в списъка?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно там е проблема, че той не знае какво иска! Иска да се учи как да ползва Линукс, най-лесно ще му е като за начало да инсталира едно Убунту, или нещо базирано на него. След като свикне със него, ще може да си го направи както иска да му изглежда като визуализация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно там е проблема, че той не знае какво иска! Иска да се учи как да ползва Линукс, най-лесно ще му е като за начало да инсталира едно Убунту, или нещо базирано на него. След като свикне със него, ще може да си го направи както иска да му изглежда като визуализация.
Още по-лесно ще е - старт от „жив диск” без инсталация! За пробата.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, PsyManDelic написа:

Има едно списание Linux Format UK ъа същото изфателтство всяка година издава и Linux Manual което е доста добро за начинаши с доста добри обяснения на основите на Линукс дистрибуциите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Познайте дистрибуцията без да надничате в отговора! ;)

x6bHQmM.jpg 

Spoiler

Познахте ли? 

gzgcKSW.jpg 

Не, не я ползвам от 12 години ще станат вече, експресно я инсталирах единствено да проверя нещо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Kuroyagi написа:

Мога единствено снизходително да се усмихна на твърдението ти.
Ок, да бъде твоето - и без това всяка следваща гернерация линукс потребители е по-залупена в знанията си от предишната, какво да ги занимаваме с високотехнологични спорове.
Have a nice day!

Значи не ме познаваш изобщо 😆 Изобщо Debian/Ubuntu RHEL/Fedora/SUSE са нестандартни дистрибуции, там много от нещата са в различни пътища с различни права и със различни механизми за ограничаване на привилегиите, изобщо umask да ти говори нещо, както и selinux или apparmor и също настройки на ядрото които могат да ти ограничат голяма част от достъпа като обикновен потребител? Ясно ми е че не знаеш но нали трябваше да се направиш на важен. Тук сме няколко човека дето знаем как работи линукс отвътре, но като те чета не си от нас. 😆 Приятен ден и на теб.

Айде познайте 😆

spacer.png

Не че е много скрито де ама.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам Ubuntu 20.04.03 LTS както споменах в първия пост. Не ползвам кой знае какви програми, лаптопа се използва основно за гледане на филми и сърфинг из нета (и затова реших най-накрая от толкова години да мина изцяло на тази ОС). Но искам да навляза в по-дълбоката яма относно Линукс

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, PsyManDelic написа:

Ползвам Ubuntu 20.04.03 LTS както споменах в първия пост. Не ползвам кой знае какви програми, лаптопа се използва основно за гледане на филми и сърфинг из нета (и затова реших най-накрая от толкова години да мина изцяло на тази ОС). Но искам да навляза в по-дълбоката яма относно Линукс

Щом сте доволен/на и ви устройва подредбата на десктопа, ползвайте го, без да се съобразяване с никой друг. Сто човека ще ви дадат 101 съвета, когато става въпрос за избор на дистрибуция. Обновявайте редовно, почиствайте периодично и няма да имате проблеми. 

Обновяването от терминала е с командите :

sudo apt update

sudo apt full-upgrade

Ако ползвате приложения, инсталирани през Snapd :

sudo snap refresh

За елементарно почистване, просто, след няколко обновления пускайте командите :

sudo apt update

sudo apt autoremove

sudo apt autoclean

Ако имате проблеми - питайте. Навлизането "по- дълбоко" в познаването на материята ще се случи така или иначе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво е snapd :D  Мъжко съм и от ника може да разбереш, но нищо  :D Имам само 3 инсталирани програми от мен през терминала. МС Едж, ВЛС, Кюбит. Ще споделя текстовия файл в който съм си записал нужните работи за инсталация на пакети и програми като цитат (ако ще е от полза въобще)

Цитат

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

sudo snap install vlc

sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo add-apt-repository ppa:qbittorrent-team/qbittorrent-stable
sudo apt install qbittorrent

gsettings set org.gnome.shell.extensions.dash-to-dock click-action 'minimize'

MS EDGE 
## Setup
curl https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc | gpg --dearmor > microsoft.gpg

sudo install -o root -g root -m 644 microsoft.gpg /etc/apt/trusted.gpg.d/

sudo sh -c 'echo "deb [arch=amd64] https://packages.microsoft.com/repos/edge stable main" > /etc/apt/sources.list.d/microsoft-edge-beta.list'

sudo rm microsoft.gpg

## Install

sudo apt update
sudo apt install microsoft-edge-beta

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Росен Р. Александров написа:

Айде познайте 😆

spacer.png

FreeBSD...;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, PsyManDelic написа:

Ползвам Ubuntu 20.04.03 LTS както споменах в първия пост.

Това е крайно неподходящо като за човек идващ от Уиндоус.
Я покажи как изглежда при теб това:

spacer.png

И кой изобщо те лъже да инсталираш програми от гробарския черен екран, като може да ги инсталираш и от synaptic или software/snap store ?
Сваляш си .deb файловете от сайтовете на програмите ( например Скайпан или Вайбъррр ) и с десен клик избираш да се отварят с инсталатора на програми = software/snap store и почва инсталацията все едно си в Уиндоус братче.
Я да видим как ще инсталираш ClipGrab от терминала, ха ха ха ... служи за сваляне на видео от youtube без писане на команди  в терминал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, PsyManDelic написа:

Не знам какво е snapd :D  Мъжко съм и от ника може да разбереш, но нищо  :D Имам само 3 инсталирани програми от мен през терминала. МС Едж, ВЛС, Кюбит. Ще споделя текстовия файл в който съм си записал нужните работи за инсталация на пакети и програми като цитат (ако ще е от полза въобще)

Махниго това sudo, където го пишеш всеки път! За да използваш root права, отваряш терминала, пишеш  sudo su, ще ти поиска парола, пишеш я и след това пред командите вече НЕ ПИШЕШ sudo!

Кажи какво искаш да инсталираш и ще ти кажем как да го инсталираш! Много е лесно, трябват ти няколко дни за да свикнеш и това е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако не ти е инсталиран в убунту  p7zip-rar направиго от synaptic за да можеш да си разархивираш рар файлове с десен бутон на мишкатаspacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, PsyManDelic написа:

Не знам какво е snapd 

Система за инсталиране и работа на приложения в изолирана среда (пясъчник). Програмите работят в собствена директория и са изолирани от останалите системни директории. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, ДзВяРа! написа:

Кажи какво искаш да инсталираш и ще ти кажем как да го инсталираш! Много е лесно, трябват ти няколко дни за да свикнеш и това е.

Аз искам да инсталирам DMSatFinder.apk в убунтуто - казвай бързо как става.
Че версията за Уиндоус на Enigma Signal Meter не ще да запали в Wine.

Eто това тръгва и на Уин и на андроид в лаптапчето ми, ама на xubuntu как да стане ?

spacer.png

-------------------------------------------------------

Новобранец внимавай със software на убунту щото има навика да ти предлага всичко което го има на snap пакет под такава форма да го инсталира, което не е нужно всеки път да е така, по-добре си е от .deb пакет свален от сайта на програмата, ако предлагат те такъв.

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, Белгиеца написа:

Аз искам да инсталирам DMSatFinder.apk в убунтуто - казвай бързо как става.
Че версията за Уиндоус на Enigma Signal Meter не ще да запали в Wine.

Eто това тръгва и на Уин и на андроид в лаптапчето ми, ама на xubuntu как да стане ?

spacer.png

-------------------------------------------------------

Новобранец внимавай със software на убунту щото има навика да ти предлага всичко което го има на snap пакет под такава форма да го инсталира, което не е нужно всеки път да е така, по-добре си е от .deb пакет свален от сайта на програмата, ако предлагат те такъв.

spacer.png

Инсталирай си там каквото си искаш, какво ме цитираш и ме занимаваш със твоите простотии?

Ти, изобщо във час ли си? Да не си прекалил със ваксините? Не прочете ли че момчето за първи път инсталира и иска да се запознае със Линукс, какви са тези простотии които пишеш? Аре спирам, че пак ще ме накажат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, ДзВяРа! написа:

Махниго това sudo, където го пишеш всеки път! За да използваш root права, отваряш терминала, пишеш  sudo su, ще ти поиска парола, пишеш я и след това пред командите вече НЕ ПИШЕШ sudo!

Ей това дето го съветваш е грешка особенно за начинааеш :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Познайте дистрибуцията без да надничате в отговора! 
x6bHQmM.jpg

Що да я познавам?
Мога да ти направя всяка ОС да изглежда така.
Щом сте доволен/на и ви устройва подредбата на десктопа, ползвайте го, без да се съобразяване с никой друг. Навлизането "по- дълбоко" в познаването на материята ще се случи така или иначе.

За първото изречение съм съгласен, но за второто …
Защо „да навлиза” - ако не се налага?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване