Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Германски учени отричат Баташкото клане

Препоръчан отговор

2. Проектът се занимава с изобразяването на клането в Батак в картини и по- специално с картината на полския живописец Антони Пиотровски.

От това излиза, че цялата глупост е свързана с една картина ? Е те като видяха, че няма да им мине номера и взеха да се оправдават. Освен това във основната статия картината се споменава съвсем малко.

Редактирано от LEART (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях малка и от училище ни заведоха на екскурзия.

Никога,ама никога,до края на живота си няма да я забравя църквата на Батак -

- как майките са копаели за вода на децата си с ръцете си...и текла кръв от издраните им ръце...

Не помня дали там имаше изписани имена по стените,впоследствие.

Нас ни водеха на много такива стени по време на екскурзиите sad.gif

Та няма да ни пипате светините,чухте ли,ало,немците ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- как майките са копаели за вода на децата си с ръцете си...и текла кръв от издраните им ръце...

Нас ни водеха на много такива стени по време на екскурзиите sad.gif

Та няма да ни пипате светините,чухте ли,ало,немците ;)

Те са бита карта вече. Няма да ни пипнат нищо. Поне за сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм, как си представяш заради един човек да се изтрепят 1600? Това означава ли, че ако някой циганин или турчин се издъни в моя квартал или съзаклятничи в някакъв кръжок, ние трябва да изтре**м 1600 човека от 5-те хиляди? Я се осъзнай малко. Мадамата може да насее само повече омраза между мнозинството и едно от малцинствата! Тезата и е, че не е имало възстание, а само едно ненужно клане, за което никой нормален човек не би се съгласил! Как така ще изколиш беззащитни хора, след като не са се провинили и не са надигали глава, а точно това иска да докаже мадамата! Хубаво е, че политиците не мислят като теб!Поне за това ги признавам!

Хм, винаги съм се чудел коя е тази свръхестествена зла сила, която кара хората да се изказват неподготвени. Ми да ти дам един пример.

Да си чувал някога за Васил Петлешков? Той, за разлика от повечето "справедливо" гневящите се постващи в таз тема, е един истински патриот. Случайно някой от претендиращите за приза "най- голям родолюбец" тук да знае за това как е умрял този велик българин? Накратко: предал се е на турските власти, след като турската армия пристигнала в родния му градец (мисля, че беше Копривщица), където той се укривал, с ясното намерение да изколе и опожари цялото селище, ако в определен срок Петлешков не е бил предаден в ръцете на турското "правосъдие".

Иначе все пак оставам със странното чувство, че много малко хора тук наистина са прочели статията на Мартина Балева. В противен случай едва ли би имало изказвания от сорта на:

haidukpikaso:

Нас ни водеха на много такива стени по време на екскурзиите

Та няма да ни пипате светините,чухте ли,ало,немците

бърз както винаги. но не разбрах, дали действително се съществувало или не според немците?

Кликни тук и разгадай тази мистерия сам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

windowpane,

Нито искам да я знам коя е тая,камо ли да чета глупостите ви angry.gif

Редактирано от haidukpikaso (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
windowpane,

Нито искам да я знам коя е тая,камо ли да чета глупостите ви angry.gif

Ми тая, мила, е в екипа на "мръсните шваби", дето искат да изпапкат за закуска нашата идентичност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм, винаги съм се чудел коя е тази свръхестествена зла сила, която кара хората да се изказват неподготвени. Ми да ти дам един пример.

Да си чувал някога за Васил Петлешков? Той, за разлика от повечето "справедливо" гневящите се постващи в таз тема, е един истински патриот. Случайно някой от претендиращите за приза "най- голям родолюбец" тук да знае за това как е умрял този велик българин? Накратко: предал се е на турските власти, след като турската армия пристигнала в родния му градец (мисля, че беше Копривщица), където той се укривал, с ясното намерение да изколе и опожари цялото селище, ако в определен срок Петлешков не е бил предаден в ръцете на турското "правосъдие".

Иначе все пак оставам със странното чувство, че много малко хора тук наистина са прочели статията на Мартина Балева. В противен случай едва ли би имало изказвания от сорта на:

haidukpikaso:

Единственото което доказва в тази статия е, че някаква си картина е направена по някакви си исценирани снимки. Самата тя в статията си казва, че те са пресъздали клането. Кога пресъздаваш нещо ? Тези снимки, въпреки, че са пресъздадени поддържат паметта ни за нещо, което се е случило реално. Тогава има ли значение какви са ?

Редактирано от LEART (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

те нямаше да барат баташкото клане, ако нямаше причина и ако ие си бяхме пазили историята. сещаме се че е свята и единствена, но когато ножът опре до кокала sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
те нямаше да барат баташкото клане, ако нямаше причина и ако ие си бяхме пазили историята. сещаме се че е свята и единствена, но когато ножът опре до кокала sad.gif

Така стана по добре. Много хора разбраха за Батак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Статията я прочетох. Мдам, на тази мнима специалистка трябва да и бъде отнето българското поданство и да бъде обявена за персона нон грата на територията на България. Родоотстъпнича. Срам и позор за България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Статията я прочетох. Мдам, на тази мнима специалистка трябва да и бъде отнето българското поданство и да бъде обявена за персона нон грата на територията на България. Родоотстъпнича. Срам и позор за България.

Можеш ли да формулираш в едно ясно изречение в какво по- точно се изразява нейното родоотстъпничество? А, да- и да е нещо малко по- конкретно от "ми тя заедно с тез немски отрепки се опитва да унищожи българската история и идентичност"? Все пак един историк е преди всичко учен, а чак след това патриот. Тъжното е, че днес нормалните хора използват историята като отдушник за необходимостта си да се чувстват велики и май вече никой не се нуждае от обективната истина. А работата на мадамата и немските й колеги не е нищо повече от един плах опит за намирането на обективната истина. Така че успокойте се, мога да ви гарантирам, че на швабите им е през оная за бг идентичност и за България като цяло.

Пък кой знае, може някои дойче старши научни сътрудници все още да си спомнят за гола на Лечков през '94.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Можеш ли да формулираш в едно ясно изречение в какво по- точно се изразява нейното родоотстъпничество? А, да- и да е нещо малко по- конкретно от "ми тя заедно с тез немски отрепки се опитва да унищожи българската история и идентичност"? Все пак един историк е преди всичко учен, а чак след това патриот. Тъжното е, че днес нормалните хора използват историята като отдушник за необходимостта си да се чувстват велики и май вече никой не се нуждае от обективната истина. А работата на мадамата и немските й колеги не е нищо повече от един плах опит за намирането на обективната истина. Така че успокойте се, мога да ви гарантирам, че на швабите им е през оная за бг идентичност и за България като цяло.

Пък кой знае, може някои дойче старши научни сътрудници все още да си спомнят за гола на Лечков през '94.

Ти май само си търсиш кого да оплюваш. Я кажи каква е обективната истина ? Едва ли има някой, който да знае какво точно е станало. Това важи както за българската, така и за чуждата история.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

haidukpikaso:

Тъй като гледам, ти си много подготвен. Вярваш на първата изпречила се статия, без да виждаш, че всъщност се накърнява българското достойнство. Ок, дори и тоя поляк да е послъгал, дори и други наши политици да са го направили, от цялата статия лъха антибългарско. Защо госпожицата не намери време да напише 2-3 реда за тия 1600 жертви? Да каже от какво е продиктувано това и да направи малко анализ на ситуацията. Да, разбрах, че е заради някакъв кръжок, но информацията е вметната просто така между редовете, даже дълго препрочитах, за да мога да осмисля написаното. Хубаво, че ни казва тия работи, но ние си ги знаем още от училище. там ни се втълпяваха точно тия неща. Втълпяяваше ни се, че следосвобожденската управа е съставена от буржоа, които на гърба на истинските герои търсят кариера. Сигурно е така, нищо ново под слънцето. Нима сега не е така по целия свят? просто голяма част от българите се почустваха обидени от заглавието на проучването. А и не мисля, че точно тая тема трябва да се засяга в едно проучване. Сигурен съм, че ако някой се захване с Левски, Ботев, Вазов и така нататък, ще ги очерни яко, но това ще промени ли нещо? Да, най много да не се събуди някоя сутрин автора. Това е. Като ще развенчаваме Митът Батак, нека кажем и истината, ама самата истина за тия жертви. Да убиеш 1600 човека само заради един, който даже не е наранил и един мохамеданин, е това е...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Прочетох я, е и? Клането си е клане. Доколкото разбрах от цялата статия, това са нейни тези, които биха могли да хрумнат на всеки и то по-различен начин! Така и не разбрах какво точно иска да каже. Тия 1600 жертви според нея от къде идват?

По броя на къщите жителите на Батак са били между 6000 и 8000. Дори по най-оптимистичните данни, оцелелите през първото десетилетие след Съединението из цяла България са били под 3000 души. Що се отнася до църквата - тя е само едно от многото места, където са избивани батачани, макар че именно във и около нея са били убити накуп най-много хора - около 1000 души. Църквата и училището са били просто последните две сгради, където са се крили оцелели батачани, след като всички останали са били избити или са избягали. Сред около 200-та души, затворили се в училището обаче не е имало оцелели, защото то не е било каменно като църквата и е било запалено.

Причината именно църквата да е последна е че част оцелелите въоръжени въстанници се оттеглят в двора и, около който има каменна стена и въпреки че са съвсем малко я защитават почти цял ден. Това, че от църквата не са стреляли по башибозука (първите части редовна войска вече са били дошли, но въпреки че не са се е месили в клането не са и пречили) не е вярно, среляли са и то доста добре. Янко Кавлаков например е бил известен като стрелец, който никога не пропуска.

Причината за тва клане не е била организиран опит за бунт, а някаква издънка на отделна личност пред турските власти. И до днес няма ясни доказателства за това, че в Батак е имало наченки на въстание. "Записки по българските въстания" е преди всичко една литературна творба и като такава е абсолютно ненамясто да бъде използвана като исторически източник.

Продажните твари всъщност са старото поколение български историци.

Както вече казах, прадядо ми е едно от децата, оцелели криейки се между труповете в църквата, и си е спомнял прекалено добре, че клане _Е_ИМАЛО_. Когато избиват пред тебе рода ти и всичките ти познати е малко трудно да го забравиш, дори да си дете. И колкото и да ви се иска, нито едно дете няма да му хрумне да си измисля _ТОЧНО_ТОВА_!

По-късно прадядо ми се жени се жени за прабаба ми, внучката на _ЕДИН_ОТ_ петстотниците (командир на 500 души за който много иска да не разбира) на въстанието, което ти, и въпросната [цензурирано] се опитвате да изкарате, че не е съществувало. Става дума за Стефан Керелов, чийто отряд успява да пробие обкръжението, въпреки жертвите задържа пробива достатъчно дълго за да изведе над шестстотин от жителите и прикрива отстъплението им през Родопите. Нековият баща пък - Трендафил Керелов, един от основните организатори на въстанието, което толкова много ти се иска да забравим е хванат, набучен на шиш и опечен жив между два огъня по заповед лично на командващия редовната войска и башибозука, Ахмед ага. Преди това обаче са го накарали да гледа как измъчват и убиват другия му син, Петър. Интересно е, че същия Ахмед ага е назначен после за представител на Турция в комисията, разследваща имало ли е зверства. Много типичен за турците ход - ако е ачигьос ще спаси и на тези над него кожата, ако не е - той е забъркал кашата, той да си бере гайлето...

Леле как ми е писнало от сякви зомбирани псевдопатриотични коне с капаци.

Когато се сблъсквам с подобни изказвания, изтърсени от индивиди, редящи гадости като твоите започвам да си припомням, че произхождам от родове, горди с "терористичното" си минало. Интересно какво ли ще стане когато някой най-сетне ме накара да си го спомня окончателно.

Редактирано от asa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм, винаги съм се чудел коя е тази свръхестествена зла сила, която кара хората да се изказват неподготвени.

И аз се чудя същото, коя е тази зла сила която те е накарала да напишеш това:

Ако поне малко си беше направил труда да се поровиш, щеше да разбереш от къде е Васил Петлешков и как е загинал. А сега марш от тука да понаучиш българската история и да не дрънкаш повече глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз като много други си губих времето да чета скандалната статия.

Повече ме заинтригува писаното от обикновените хора във форуми като този. Хубаво е че си размълдахме мозъците и си спомнихме за Батак, Захари Стоянов, Иван Вазов...

Докато някои си играят на патриоти и се вживяват в ролята на защитници на българското, цитирайки Вазов (е тва вече е супер нелепо), други използват логически похвати и исторически факти, за да докажат интересни тези.

Ето я една от основните интересни тези на изкуствоведката:

Ако Пиотровски беше отишъл не в Батак, а примерно в Пазарджик (да не се бърка с Татар Пазарджик, днес град Пазарджик), първото село, чиято злочеста съдба МакГахан описва нашироко в кървави багри, то днес може би щяхме да говорим вместо за "забатачен"› за "запазарджичен"›.

Погледнете сега датата под цитираното в този форум Вазово стихотворение - 1884г. , осем години преди Пиотровски да отиде в Батак да прави снимки и възстановки, Вазов вече е създал популярното стихотворение и го е публикувал. Ако някакво художествено произведение е причина Батак да стане по-известен от други въстанали селища, то това е стихотворението, защото е публикувано по-рано и защото още тогава Вазов е бил много по-известен.

Аз обаче мисля, че българското общество по онова време и било достатъчно образовано и информирано, хората са знаели и са помнели Батак и именно затова за него са писали и МакГахан и Вазов и полският художник го е нарисувал. Според изкуствоведката, обаче българите са били толкова прости, че за 16 години са забравили кое как е било и добре че е бил Пиотровски да им създаде история:

В Батак Пиотровски е срещнал обикновено и в голямата си част неграмотно селско население, живеещо в традиционно-патриархални условия. И макар селяните все още да не са разполагали с каквато и да била заучена хомогенно-колективна памет, явно никой от тях не е могъл да си спомни за въстание. Единственото, което са могли да си спомнят батачани, е било бягството на Петър Горанов...

И другите "логически похвати" в статията са от тоя сорт, ама се уморих да пиша.

Само ще цитирам и аз Вазов, какво е казал по повод описването на Априлското въстание:

...тая стара куртизанка, историята, и тя се кланя на успеха.
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=14&...851&Level=3 Редактирано от tizian (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И аз се чудя същото, коя е тази зла сила която те е накарала да напишеш това:

Ако поне малко си беше направил труда да се поровиш, щеше да разбереш от къде е Васил Петлешков и как е загинал. А сега марш от тука да понаучиш българската история и да не дрънкаш повече глупости.

Баце, гледал съм документален филм за туй нещо. По първа или по сателитния. Ок- хвана ме- не си спомних за родното му място. Но не това беше главното при споменаването на този пример. Колкото до това да се ровя за информация за велики българи из нета- тва си не е работа. Ко не вярваш- пробвай да потърсиш инфо за Вапцаров или Стамболийски, например! Гаранция- ще се натъкнеш на някои доста интересни неща...

И как е загинал Петлешков, бе бате? Да чуя твоята версия. Моята е, че се самоубива чрез отравяне при разпита, малко след като сам се предава на турските власти с оглед това да не изпозаколят цялото село.

И добре би било да обърнеш внимание и на контекста, в който посочих тоз пример.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти май само си търсиш кого да оплюваш. Я кажи каква е обективната истина ? Едва ли има някой, който да знае какво точно е станало. Това важи както за българската, така и за чуждата история.

Хм, така като гледам постчетата, ше трябва да давам доста обяснения. Да започнем оттук. Кого по- точно съм оплюл, както ти се изрази? Ако съм засегнал някого- моите изкрени извинения.

Обаче все още не мога да схвана как така го доловихте тоз антибългарски патос или нещо такова в тази статия.

Колкото до обективната истина, нет форумчетата едва ли са най- подходящото мяст за търсене на такава, така че не очаквай от мен чудеса...

Иначе историята, разказана от Аса, също ме накара да се позамисля. Обаче, пич, все пак това сега го чувам за пръв път, докато дори в учебника ми по лит. стои изказването на МакГахан за това, че няма данни да е имало някакво въставане. Историята за 500- те въстаника не я чух дори от екскурзоводката или там квото се води в Баташката църква.

Самият аз се надявам да е вярна, въобще не си мислете, че чувствам някаква садистична наслада, като чета, че хиляди българи са били изклани без дори да въстанат. И ако наистина е така, то значи дължа страшно големи извинения пред паметта на твоите предци...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Обаче, пич, все пак това сега го чувам за пръв път, докато дори в учебника ми по лит. стои изказването на МакГахан за това, че няма данни да е имало някакво въставане. Историята за 500- те въстаника не я чух дори от екскурзоводката или там квото се води в Баташката църква.

Самият аз се надявам да е вярна, въобще не си мислете, че чувствам някаква садистична наслада, като чета, че хиляди българи са били изклани без дори да въстанат. И ако наистина е така, то значи дължа страшно големи извинения пред паметта на твоите предци...

Ето това е станало: Първо са въстанали и са се били с башибозука, но като видели, че нямат шанс да победят, се предали ( обещали им, че ще ги пощадят, ако си предадат оръжието). И след като останали без оръжие, ги избили безмилостно. За това жертвите са толкова много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Колкото до обективната истина, нет форумчетата едва ли са най- подходящото мяст за търсене на такава, така че не очаквай от мен чудеса...

С това съм съгласен. Но даването на мнение по нещо, което не си проучил също е нещо, което бих предпочел да не очаквам.

Дори една серия търсения в гугъл на основните имена, свързани с въстанието е достатъчна за да се намерят не малко публикувани спомени - както на самите очевидци, така и на техните деца (Последното е обяснимо - хората, преживели нещо подобно не са настроени да се хвалят със спомените си. Кошмарите е нещо, което ти се иска да забравиш, не да се хвалиш с тях.). Що се отнася до МакГахан, не забравяй че тук става дума преди всичко за множество политически игри, част от страните в които искат да извлекат максимална полза от станалото у нас, а част - да го омаловажи. Обикновените англичани например за жители на страна, която нееднократно е трябвало да потушава въстания - всъщност от своевременното им потушаване е зависело благополучието и. За това изколването на "леко въстанало" село би предизвикало сред тях много по-остра реакция от изколването на "сериозно въстанало".

Между другото, ако наистина смяташ, че в статията на въпросната културистка има някаква истина позаинтересувай се и от съдбата на така наречената Тамръшка република. И обърни внимание, че нещо е накарало българите при първа възможност да я изравнят със земята (в най-буквалния смисъл, без местен водач не може дори мястото да се открие) много преди времето, когато Стефан Стамболов и Захари Стоянов уж били измислили въстанието и клането в Батак. Забележи обаче - Тамръш, който е бил голям почти колкото Пловдив е напълно унищожен, но клане на помаци не е имало.

Историята за 500- те въстаника не я чух дори от екскурзоводката или там квото се води в Баташката църква.

Трябвало е да бъдат около 1500, но не са били. Събрали са се малко над 1000 души, но оръжие са имали под 700, а и далеч не всичкото оръжие е било достатъчно съвременно - имало е дори хора, въоръжени със стари капсулни или кремъчни пищови. Петстотниците са били двама - Стефан и Ангел Керелови.

За съжаление истината е че далеч не всички, които са се клели че ще въстанат са го направили. Повечето хора, дошли в отрядите са го направили едва след като са се уплашили от събиращите се около Батак помаци. Дори и тогава обаче са преобладавали тези, които са разчитали да избягат или да се откупят. С болшинството от предалите се обаче помаците са постъпили по принципа "добро прасе, само дошло" (разбира се след като са прибрали всичко ценно, което успеят), а от по-големите групи бегълци са се спасили основно тези, които са имали въоръжен ескорт (макар че тези, които не са се скрили навреме и са останали въоръжени после са били преследвани от редовната войска).

Ето това е станало: Първо са въстанали и са се били с башибозука, но като видели, че нямат шанс да победят, се предали ( обещали им, че ще ги пощадят, ако си предадат оръжието). И след като останали без оръжие, ги избили безмилостно. За това жертвите са толкова много.

Общо взето може да се предаде накратко по този начин. Най-глупавото е че башибозука са били пак уплашени селяни, помаци от околните села, които обаче никак не им се мре, дори заради възможната плячка. Ако батачани се бяха съпротивлявали достатъчно дълго за да се наложи да ги атакува редовна войска жертвите щяха да са много по-малко.

Тези въстанници, които не се предават са прекалено малко за да могат да окажат организирана съпротива. Най-доброто което могат е да се опитат да изведат когото могат или да останат да защитават по-големите групи. Отрядът с който Стефан Керелов пробива обкръжението например е около 40 души но оцелелите когато башибозуците се отказват да го преследват са под 20.

И как е загинал Петлешков, бе бате? Да чуя твоята версия. Моята е, че се самоубива чрез отравяне при разпита, малко след като сам се предава на турските власти с оглед това да не изпозаколят цялото село.

Прекалено много източници разказват за организираното за него от турците публично печене. Дори това за отровата, взета преди да се предаде да е вярно, очевидно не става дума за особено ефикасно самоубийство - да организираш публично печене на труп е някак си не достатъчно ефектно.

Редактирано от asa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Баце, гледал съм документален филм за туй нещо. По първа или по сателитния.

Много добре, дечко! Понякога трябва да посръчкаш човека за да си раздвижи мозъчните клетки.

Темата всъщност не е за героизма на въстанието, а за жестокото му потушаване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Много добре, дечко! Понякога трябва да посръчкаш човека за да си раздвижи мозъчните клетки.

Темата всъщност не е за героизма на въстанието, а за жестокото му потушаване.

Ма ти си няккъв сериозен дразнител бе батенце. Вадиш някви неща от контекста и ги придружаваш с дрънкане на глупости- що не почнеш маалко да се замисляш в/у тва, което четеш, и не престанеш да досаждаш с абсурдните си тълкувания и "остроумни" препоръки. То не е толкова трудно за разбиране, ама... Казах, че съм гледал филм за Петлешков.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такааа мисля, че ви стига толкоз. Въпросните "учени" се отказаха от идеята си, църквата ще канонизира жертвите - няма какво да се каже повече! Затварям темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...