Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Германски учени отричат Баташкото клане

Препоръчан отговор

Апотеоз на ибрикчийството

Иван Гранитски

След седемнайсет години нихилистични напъни от страна на родните пишман политици ето че стигнахме дотам, вече съвсем сериозно да ни се обяснява как трябва да пренапишем отечествената си история.

Поредният пристъп на ибрикчийски възторг ни се поднася от госпожица Мартина Балева, която иначе се представя за изкуствовед и е съавтор на проекта "Митът Батак", разработен с помощта на германската фондация "Роберт Бош". Според него Баташкото клане е било мит. Значи прочутият Вазов възклик "От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?" е митология? Значи библията на българското националноосвободително движение "Записки по българските въстания" на Захарий Стоянов е гола пропаганда? Значи Левски и поборниците, комитетските дейци, Георги Раковски, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Кочо Честименски, Панайот Волов също са измислица? Сигурно и близо седемте хиляди черепа на жени и деца в баташката черква са мираж? Навярно според начетената госпожица и дръвниците, по които още личат следи от кръвта на кланите като ярета наши съотечественици, са недействителни?

Въпросната персона, която очевидно няма нито чест, нито съвест, да не говорим за капчица българско национално самосъзнание, нищо че носи българско име, нагло и цинично в днешния брой на "Дневен Труд" ни обяснява, че и Френската революция едва ли не е била легенда. Защо не се качи на кулата на Айфел и оттам не го каже на френския народ? Защо не направи някое изследване и не обясни на французите, че липсват стотина години от тяхната история - от 1789 до 1871-ва? Разбира се, ако това се случи, във всякоя европейска държава подобна фигура ще бъде разтерзана на площада с дюдюкания.

Очевидно главната беда не е само в поредното ибрикчийство, поредното майкопродавство и отцеругателство, което подвергва на разбазарване националните ни светини и идеали. Трагедията е, че така нареченият политически елит (с малки изключения) ни докара дотам, че всякоя инфузория, еднодневка или бледа спирохета да може да се гаври със собствената ни история и да си дрънка каквото й скимне. Тук нашите народни избраници трябваше веднага да реагират със съответна декларация, но те гузно мълчат. Защо сте безмълвни, господа депутати!?

Те сега се занимават с по-важни за тях дела, устремени в неистовия си кариер към Европарламента. Ако така продължаваме, утре ще ни обяснят, че не са съществували нито Първо, нито Второ българско царство, че са мит великите ханове Аспарух, Тервел, Крум, както и царете Симеон Велики, Калоян, Иван Асен. Всъщност нас като етнос, нация и държавност май въобще не ни е имало през тези 1500 години!

Абсурдите ще продължават, докато подобен ибрикчийски манталитет се търпи от държавните институции и нашите пишман депутати. Помните ли как преди няма и година друго родно кюлхане предложи да се издигнат паметници на Осман паша и още видни мъчители на българския народ? Каква е тази наша орисия, че все не можем да се отървем от хаджииванчопенчовците, от потурнаците!

Ако днес не реагираме остро и с крайно възмущение, не само костите на нашите поборници за национално и социално освобождение ще се обърнат в гроба, но ние ще загубим и прашинките остатък от националното достойнство, които все още са ни останали.

Господа български политици, ако във вените ви тече поне капка родолюбива кръв, трябва да се събудите! Не оставайте безмълвни дори пред най-малката провокация спрямо българската чест и достойнство!

Опомнете се, господа! Отечеството има нужда от достойни родолюбиви и безкористни народни водачи. Паметта на великите мъртви наши съотечественици, които са изграждали хилядолетия родния Храм, ви задължава.

http://www.standartnews.com/bg/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
П.С Обаче не мога да не вметна че след като прочетох статията в Култура,в мен се появиха въпроси. Не бях се замислял по този въпрос,едно време ни набиваха в училище главите че това е така,ходехме на екскурзионни до Батак,Перущица,гледахме историческите музеи,и не се запитвахме кое откъде иде. До този момент,сега разбирам че наистина дори не ни поясняваха,казваха че е така,но откъде,какви източници се ползваха не споменаваха. Дам,наистина ,интересно са анализирали немците някои факти,не го знаех признавам си.

За това, че болшинството от снимките са постановка и не са правени по време на клането или веднага след него ли говориш? Ами постановка са разбира се. Не знам дали си се интересувал как са се правели фото репортажи по онова време. Само да ти спомена, че екипът, обслужващ един фотоапарат е бил по правило минимум от един фотограф и един асистент, а времето за експонация се е измервало в секунди.

Гарантирам ти, че ако помаците си бяха носели цифрови фотоапарати из Интернет щяха да се мотаят доста снимки, правени от тях за да могат с гордост да ги показват на децата си. За съжаление обаче някак си са пропуснали да го направят. А и прадядо ми нищо не е споменавал за фотографски екипи, ходели с башибозуците и молили ако може жертвите и палачите да не мърдат няколко секунди, за да ги запечатлят за поколенията.

И какво следва от това? Че клане не е имало ли? Ами давай да почваме да отричаме всичко на този принцип. Ето - за троянската война например са правени няколко десетки филма, но много лесно може да се докаже, че всички са постановки и нито един от тях не включва документални кадри. Историята, разказана от Омир също е пристрастна и не се базира нито на личните му преживявания, нито на разкази на очевидци. Нещо повече - лесно доказуемо е, че всъщност не може да бъде намерен нито един очевидец, способен да потвърди реалността на така наречената "Троянска война"...

Въобще това е чудесна идея, трябва да я оформя като проект, да си измисля още двама ортаци (примерно Лувъра и Ермитажа) и да кандидатствам за финансиране от Берлинския университет. Като ги гледам - току виж ми се отворил парашута, пък и известен мога да стана. Ще нарека проекта "Красивата Истина за Троя" и ще извадя на бял свят фактите - че троянска война всъщност не е имало, а Шлиман е използвал приписваните на Омир инсинуации като прикритие за да копае бункери на Алкайда...

Редактирано от asa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стихотворението на Вазов Стихотворението, а и всичко което е написано в страницата е достатъчно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Стихотворението на Вазов Стихотворението, а и всичко което е написано в страницата е достатъчно.

Постни го тук, няма смисъл да даваш неработещи линкове!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето го стихотворението от Иван Вазов:

Възпоминания от Батак

(разказ от едно дете)

От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?

Хе, там зад горите... много е далече,

нямам татко, майка: ази съм сирак,

и треперя малко, зима дойде вече.

Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:

помня го клането и страшното време.

Бяхме девет братя, а останах сам.

Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

Като ги изклаха, чичо, аз видях...

С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;

а пък ази плачех, па ме беше страх.

Само бачо Пеню с голям глас извика...

И издъхна бачо... А един хайдук

баба ми закла я под вехтата стряха

и кръвта потече из наший капчук...

А ази бях малък и мен не заклаха.

Татко ми излезе из къщи тогаз

с брадвата в ръцете и нещо продума...

Но те бяха много: пушнаха завчас

и той падна възнак, уби го куршума.

А мама изскочи, откъде; не знам,

и над татка фана да вика, да плаче...

Но нея скълцаха с един нож голям,

затова съм, чичо, аз сега сираче.

А бе много страшно там да бъдеш ти.

Не знам що не щяха и мен да заколат:

но плевнята пламна и взе да пращи,

и страшно мучеха кравата и волът.

Тогава побягнах плачешком навън.

Но после, когато страшното замина -

казаха, че в оня големи огън

изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

И черквата наша, чичо, изгоря,

и школото пламна, и девойки двесте

станаха на въглен - някой ги запря...

Та и много още дяца и невести

А кака и леля, и други жени

мъчиха ги два дни, та па ги затриха.

Още слушам, чичо, как пискат они!

и детенца много на маждрак набиха.

Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?

Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.

Той пари с котела сбираше за тях;

но поп Трендафила с гвоздеи коваха!

И уж беше страшно, пък не бе ме страх,

аз треперех само, но не плачех веки.

Мен и други дяца отведоха с тях

и гъжви съдрани увиха на всеки.

Във помашко село, не знам кое бе,

мене ме запряха нейде под земята.

Аз из дупка гледах синьото небе

и всеки ден плачех за мама, за тата.

По-добре умирвах, но не ставах турка!

Като ни пуснаха, пак в Батак живях...

Подир две години посрещнахме Гурка!

Тогаз лошо време и за тях наста:

клахме ги и ние, както те ни клаха;

но нашето село, чичо, запустя,

и татко, и мама веки не станаха.

Ти, чичо, не си чул заради Батак?

А аз съм оттамо... много е далече...

Два дни тук гладувам, щото съм сирак,

и треперя малко: зима дойде вече.

Пловдив, 1881

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега някой да го преведе поетично на турски и да хакнем някоя голяма турска страница, слагайки това там."Та тия думи ги няма на турски!Откажи се, Кандов!"

Редактирано от Fixt00l (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях малък, на 10 години, когато видях ония черепи във витрината! Само това помня от Батак. Може би то повлия на живота ми след това, нека Morfey_A да не се сърди. Няма как едно дете да забрави това! Няма как да забравя и черепа на Стефан Караджа!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен стихотворението има и други интересни неща. Поне за мене. http://www.pravoslavieto.com/hramove/batak - ето това е линка.

Редактирано от LEART (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре е да прочетете статията на Мартина Балева т.е другата страна.Публикувана е на адрес:

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=128132

Ако някой смята да ме обвинява в изкривяване на история, да прочете тук в моите дневници за с.Медвен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре е да прочетете статията на Мартина Балева т.е другата страна.

Ако тъсиш хора, които пишат без да са се интересували за какво става дума струва ми се си избрал грешния тип форум (не че тук няма такива, но не виждам какво би могло да ги накара да влязат точно в тази тема). А иначе оригиналът на статията е тук:

http://www.kultura.bg/article.php?id=11756

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре е да прочетете статията на Мартина Балева т.е другата страна.Публикувана е на адрес:

Ако някой смята да ме обвинява в изкривяване на история, да прочете тук в моите дневници за с.Медвен

Прочетох я, е и? Клането си е клане. Доколкото разбрах от цялата статия, това са нейни тези, които биха могли да хрумнат на всеки и то по-различен начин! Така и не разбрах какво точно иска да каже. Тия 1600 жертви според нея от къде идват? Значи аз стигам до следното заключение, ако приема всичко за истина: 1600 беззащитни хорица, които даже не са се съпротивлявали, не са убили и един мохамеданин си намират смъртта! Това е още по-зловещо от потушаване на възстание! Това си е направо геноцид! Задавам си и следния въпрос. След като никой не е обръщал внимание на подобни зверства години наред, какво говори това? Ами бих казал, че това е било нормално в годините на робство, затова и 1600 жертви не са направили впечатление! Сега ако утрепеш един " картоф" ще ревне цялата преса, но 1600 не е означавало нищо тогава :) Колко всъщност са жертвите през тия близо 500 години? Чел съм следното : България преди да падне под турско робство е наброявала около 6 милиона население, а след освобождението около 3 милиона. Разбира се, това е само в княжество България. А и от тия 3 милиона е имало и доста мохамедани. Дори да съберем всички българи, те пак не са надвишавали 6 милиона!Ебаси еволюцията - за 500 години да не се увеличи населението и с 1 човек! Къде са останалите? Защо Англия, Германия, Италия, Франция, Испания... имат население над 40 милиона и то в сегашните си територии? Защо Русия е толкова голяма? Защо Турция надхвърли отдавна 60 милиона? И защо ние балакнските народи се броим на пръстите си образно казано? Не е имало геноцид? Къда са хората тогава бе! Къде е оная велика държава България? Къде са поданиците и?

Ако тъсиш хора, които пишат без да са се интересували за какво става дума струва ми се си избрал грешния тип форум (не че тук няма такива, но не виждам какво би могло да ги накара да влязат точно в тази тема). А иначе оригиналът на статията е тук:

http://www.kultura.bg/article.php?id=11756

Не ми се чете половин час пак, що не кажеш какви са разликите? Аз бегло преглеждайки линка ти не открих такива. И трябва ли 8 милиона да четат Култура, която едва ли има и 10000 тираж?

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:lol6: Благодаря и за оригиналната статия приятел,че тука вече се бях почуствал като опълченец на Шипка пред масовите емоционални изказвания на повечето потребители. И както казва Ницше-Обществото е стадо,и върви накъдето го поведе овчаря . Повече да казвам няма нужда,все пак статията поставя наистина интересни въпроси.

Аса,в статията картината е най малкия проблем поне за мен,че е художествено преувеличение е ясно.За Захари Стоянов също можем да поспорим доколко се е придържал стопроцентово към фактите и събитията. Обаче ми е чудно,след като Османските архиви от онова време са в България,как не се намери поне един документ сред тях подсказващ,или доказващ поне малко фактите,дори и умалена от турска страна. Нима не са преглеждани,нима не са изучавани. Това все пак са официални документи всестранно касаещи толкова много държавната машина на империята по онова време.А и за другите села,наистина е интересно защо не се споменава толква за тях ,а Батак е Батак и толкова?

Аз не прибързвам сизводите,но както казах и преди,наистина интересни въпроси. А за това че авторката се е отказала от разработката си,е нормално,след натиска на най-високо ниво това да стане,независимо че е в Германия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леле как ми е писнало от сякви зомбирани псевдопатриотични коне с капаци. Със своята статия и изобщо със своите трудове мадамата не се опитва да зачеркне по какъвто и да било начин българската история.

Докато някои си играят на патриоти и се вживяват в ролята на защитници на българското, цитирайки Вазов (е тва вече е супер нелепо), други използват логически похвати и исторически факти, за да докажат интересни тези. Къв интерес имат немците от това да "унищожат" нашата история?

А и как по- точно я "унищожават"? Всеки, прочел статията, знае, че никъде не се оспорва фактът, че хиляди българи са били изклани в Батак от турците. Просто много неща са били доукрасени. Причината за тва клане не е била организиран опит за бунт, а някаква издънка на отделна личност пред турските власти. И до днес няма ясни доказателства за това, че в Батак е имало наченки на въстание. "Записки по българските въстания" е преди всичко една литературна творба и като такава е абсолютно ненамясто да бъде използвана като исторически източник.

Продажните твари всъщност са старото поколение български историци.

Българската история не е и не трябва да бъде предназначена за повдигане самочувствието на пасмина пишман- патриоти, колкото и да не им се харесва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че тези "учени" трябва да вземат по един голям и здрав прът и да си го заврат отзад.А тази женица дето им помага е за един казан и на курбан по случай 3 ти март.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Леле как ми е писнало от сякви зомбирани псевдопатриотични коне с капаци. Със своята статия и изобщо със своите трудове мадамата не се опитва да зачеркне по какъвто и да било начин българската история.

Докато някои си играят на патриоти и се вживяват в ролята на защитници на българското, цитирайки Вазов (е тва вече е супер нелепо), други използват логически похвати и исторически факти, за да докажат интересни тези. Къв интерес имат немците от това да "унищожат" нашата история?

А и как по- точно я "унищожават"? Всеки, прочел статията, знае, че никъде не се оспорва фактът, че хиляди българи са били изклани в Батак от турците. Просто много неща са били доукрасени. Причината за тва клане не е била организиран опит за бунт, а някаква издънка на отделна личност пред турските власти. И до днес няма ясни доказателства за това, че в Батак е имало наченки на въстание. "Записки по българските въстания" е преди всичко една литературна творба и като такава е абсолютно ненамясто да бъде използвана като исторически източник.

Българската история не е и не трябва да бъде предназначена за повдигане самочувствието на пасмина пишман- патриоти, колкото и да не им се харесва.

Хм, как си представяш заради един човек да се изтрепят 1600? Това означава ли, че ако някой циганин или турчин се издъни в моя квартал или съзаклятничи в някакъв кръжок, ние трябва да изтре**м 1600 човека от 5-те хиляди? Я се осъзнай малко. Мадамата може да насее само повече омраза между мнозинството и едно от малцинствата! Тезата и е, че не е имало възстание, а само едно ненужно клане, за което никой нормален човек не би се съгласил! Как така ще изколиш беззащитни хора, след като не са се провинили и не са надигали глава, а точно това иска да докаже мадамата! Хубаво е, че политиците не мислят като теб!Поне за това ги признавам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо ми се повръща от подобни нещастни опити за мислене от страна на някой хора.Затова ще цитирам "Мисленето е сложен процес и не се отдава на всеки".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм, как си представяш заради един човек да се изтрепят 1600? Това означава ли, че ако някой циганин или турчин се издъни в моя квартал или съзаклятничи в някакъв кръжок, ние трябва да изтре**м 1600 човека от 5-те хиляди? Я се осъзнай малко. Мадамата може да насее само повече омраза между мнозинството и едно от малцинствата! Тезата и е, че не е имало възстание, а само едно ненужно клане, за което никой нормален човек не би се съгласил! Как така ще изколиш беззащитни хора, след като не са се провинили и не са надигали глава, а точно това иска да докаже мадамата! Хубаво е, че политиците не мислят като теб!Поне за това ги признавам!

:wub::beer11::lol6: Извинявай Билдер,май нещо пак не ти се е изяснило,къде "мадамата" според теб се опитва да докаже че не е имало бунт а само безумно клане както казваш? Стига вече,то бива заслепение заслепение но чак да те прави сляп не очаквах,чети поне правилно статията ако не друго :cheers:

Направо ми се повръща от подобни нещастни опити за мислене от страна на някой хора.Затова ще цитирам "Мисленето е сложен процес и не се отдава на всеки".

А защо не се замислиш за себе си по същия начин ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
;):wub::cheers: Извинявай Билдер,май нещо пак не ти се е изяснило,къде "мадамата" според теб се опитва да докаже че не е имало бунт а само безумно клане както казваш? Стига вече,то бива заслепение заслепение но чак да те прави сляп не очаквах,чети поне правилно статията ако не друго :beer11:

А защо не се замислиш за себе си по същия начин ;)

:lol6:

Единственият заслепен тук си ти! Толкова ти е промит мозъка , толкова простотии са ти наляти в главата , я от родители , я от други помаци като теб , че оправията се е превърнала в един недостъпен за теб стадий ( не си мисли, че дори се опитвам да те обиждам - това е градивна критика ( до голяма степен ) :wub: ) Неможе човек , отричащ всеки исторически факт , свързан с държавата в която живее , да ми пледира да е адекватен!?

Колкото до новоизлюпилото се windowpane - да отричаш подобни неща е престъпно (от морална гледна точка , а надявам се скоро и от правна )

Защо се напъваш да пишеш ? Защо гледаш да съчиниш нещо различно от чуждото мнение? По начинът и по съдържанието на това което си надраскал , си вадя изводите че търсиш внимание- е тази тема не е това място ( има раздел празни приказки )

Редактирано от AXL (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
;)

Единственият заслепен тук си ти! Толкова ти е промит мозъка , толкова простотии са ти наляти в главата , я от родители , я от други помаци като теб , че оправията се е превърнала в един недостъпен за теб стадий ( не си мисли, че дори се опитвам да те обиждам - това е градивна критика ( до голяма степен ) :wub: ) Неможе човек , отричащ всеки исторически факт , свързан с държавата в която живее , да ми пледира да е адекватен!?

Колкото до новоизлюпилото се windowpane - да отричаш подобни неща е престъпно (от морална гледна точка , а надявам се скоро и от правна )

Защо се напъваш да пишеш ? Защо гледаш да съчиниш нещо различно от чуждото мнение? По начинът и по съдържанието на това което си надраскал , си вадя изводите че търсиш внимание- е тази тема не е това място ( има раздел празни приказки )

Драги ми "приятелю,като гледам какво си написал( не се обиждам от низши духовно и умествено не се притеснявай) мисля че въпроса и на теб явно не ти е ясен.Така наречения новоизлюпен потребител явно гледа нещата по непредубедено отколкото го правиш ти. Освен да говориш врели некипели(както каза правилно, мястото им е в празни приказки, доста подходящо за теб впрочем ;) ) нищо не доказваш. Показваш една заслепеност,навярно вродена(непородена от мозъчни напъни в никакъв случай) а навярно и придобита от средта в която си израсъл( а навярно и семейството ти, да вметна че с брат ти сте като лика прилика,явно майстора ви е имал слаби изразни средства да пресъздаде разнообразни видове :nono: )

Та като махнем плявата която драскаш,образа който създаваш за себе си, е на фанатично (не казвам патриотично) настроен човек,който явно има доста неща да проумее още за много неща. Но признавам ти,имаш дарба да плюеш ( те и камилите плюят така че не си сам,змиите също-някои) по всеки друго(разумно) мислещ от теб много успешно,като винаги си намираш някакви аргументи да изкараш (докажеш) правотата на подкрепяната от теб кауза ;)

Та проблема всъщност е,защо изобщо се напъваш,докажи ни с факти че си прав,и въпроса е решен ,ако ли не,замълчи си.Поне опитай да направиш подобен анализ,като авторката на статията,който е логически и фактологично изпълнен със съдържание,а не да ми ръсиш нещото наречено мозък ( а твоя и без това е нънци ) тука .

Айде със здраве драги ми смехурко ,не съм очаквал нищо по-различно от теб,и този път не ме разочарова :nono::hush: :hush:

П.С А за предубеденоста и адекватноста ,погледни себе си,неможе човек наричащ турското малцинство в България с името помаци като цяло да ми пледира за реалност и непредубеденост ,та ти отричаш толкова голям исторически факт.Но на теб ти прощавам,за това сме говорели и преди,и знам колко те боли от този факт :) Което обаче не променя факта като цяло ;)

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що не вземете да си мерите пишките в друга тема ? Нито един от вас не е в състояние да докаже каквото и да било. Всичко което знаем, е всичко което са ни казали. Нз дали е имало изобщо клане. Така ми казват. Но аз съм българин и всичко казано ми в българската история го приемам като свое. Естествено е също така да се дразня от опити за промени. Ако се продължава по този начин могат да ни искарат, че произлизаме от Македония. Стига с глупостите. Историята се пише от победителите. Така е представено и така ще бъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Що не вземете да си мерите пишките в друга тема ? Нито един от вас не е в състояние да докаже каквото и да било. Всичко което знаем, е всичко което са ни казали. Нз дали е имало изобщо клане. Така ми казват. Но аз съм българин и всичко казано ми в българската история го приемам като свое. Естествено е също така да се дразня от опити за промени. Ако се продължава по този начин могат да ни искарат, че произлизаме от Македония. Стига с глупостите. Историята се пише от победителите. Така е представено и така ще бъде.

:nono: Като махнем факта че аз не се опитвам да докажа каквото и да е,а просто поставям под съмнение някои втълпени факти в съзнанието ни, съмнения породени в мен от статията,за другото си прав,историята се пише от победителите,така е било,и така ще бъде то е ясно. Но това не пречи да се знае и истината нали ?

П.С А за пишките,няма какво да мерим,моята е по голяма :P:ass::jeer:;)

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еми ще го отричат-като не си защитаваме историята. Има част истина в атаката на воленчо- света и отхвърля и ни казва че свободата ни е даром, но знаем че не е така-е, в учебниците на другите народи пише точно че не сме правили нищо... така че нищо чудно да ни отрекат като народ ;(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:nono: Като махнем факта че аз не се опитвам да докажа каквото и да е,а просто поставям под съмнение някои втълпени факти в съзнанието ни, съмнения породени в мен от статията,за другото си прав,историята се пише от победителите,така е било,и така ще бъде то е ясно. Но това не пречи да се знае и истината нали ?

П.С А за пишките,няма какво да мерим,моята е по голяма :P:ass::jeer:;)

Кажи ми кой факт не е втълпен ? Хубаво е да поставяме под съмнение. Ама точно за това няма смисъл. Дори 200 години да го обсъждаме същата работа. Ние сме си българи и нека да държим на историята, която знаем. То ако ще почваме, да почваме за всички.

П.С. Не знаеш моята за това твоята ти се струва голяма :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Улф Брунбауер се извини

26 април 2007 20:58

Мартина Балева и Улф Брумбауер от Института за Източна Европа към Берлинския свободен университет, разработиха проект, според който Баташкото клане е чист мит, а неговите жертви са доста преувеличени. Присъдата и на академичните среди у нас, и на българските политици бе еднозначна - това е псевдонаучна изява и остра провокация към нашата национална история и памет.

Д-р Улф Брунбаур изпрати e-mail до български медии, в който се извинява за получилото се недоразумение по проекта „Батак като място на българската памет“. Ето и пълния текст на писмото:

В последните дни в българските медии интензивно се писа за проекта „Батак като място на българската памет“ във връзка с организирането на изложба и академична конференция по темата.

Ние, организаторите на проекта, много съжаляваме, че по този начин се е създало впечатлението, че отричаме клането в Батак. Това впечатление е резултат от съвсем неправилна информация. За разяснение на фактите искаме да поясним на българската общественост целите на проекта.

1. Проектът не отрича трагичните събития, случили се в Батак през 1876 година.

2. Проектът се занимава с изобразяването на клането в Батак в картини и по- специално с картината на полския живописец Антони Пиотровски.

3. Освен това проектът се занимава с въпроса за ролята на Батак в колективната памет на България.

Проектът е научен и не преследва никакви политически цели.

Ние дълбоко съжаляваме за появилите се недоразумения и сме по всяко време на разположение да отговаряме на въпроси, свързани с проекта.

С уважение

Д-р Улф Брунбауер

Източник: DarikNews.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

бърз както винаги. но не разбрах, дали действително се съществувало или не според немците?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...