Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Мойра

Протести в страната

Препоръчан отговор

Публикувано изображение
България
След 40-ия ден: предчувствие за буря

Вчерашният ден на протеста беше по-различен от всички предишни. Непоносимостта между онези, които обитават бункера на властта, и тези, които от 40 дни викат "Вън", изригна заплашително. В далечината вече се долавя тътен.

Коментар на Еми Барух:

Борбата срещу улицата е обречена борба. Тя стана парадоксално абсурдна от момента, в който народните представители превърнаха парламента в бункер. Зад неговите ограждения твърдяха, че се творят бодро закони - “в името на народа”. Твърдяха, че се създават норми, правила, регламенти (за същия този народ). Независимо от това народът - и по-точно най-гласовитата част от него - вече 40 дни стои отпред и вика: “Вън!”.

Онези вътре и тези вън

40-ият ден на протестите беше по-различен от всички предишни. В набъбналото напрежение на неговата имплозия се съдържа заплашителната кулминация на абсолютната взаимна непоносимост - между онези вътре и тези вън.

Със сигурност не всичко в “бункера” е злоумишлен заговор срещу мнозинството българи и държавата България. Със сигурност съществуват рационални опити за поддържане на някакъв баланс на кризата. Но те наподобяват обречено усилие за спасяване на отломките от напуснато обиталище.

Между онези вътре и тези вън вече не съществува възможност за смислен разговор. Бяха изгорени мостовете, беше разрушен единственият възможен комуникационен код в демократичното съжителство - елементарната почтеност, доверието.

Публикувано изображение Обсаденият бункер на властта

Именно в това се състои драматичният провал на днешната, на вчерашната и на онзиденшната българска власт. На Станишев, на Борисов, на Сакскобургготски, на Костов... Отвращението от всички натрупани измами за близо четвърт век парадна демокрация изригна задъхано, синкопично, неравно, автентично. Погнусата на хората от цинизма на управляващите се изсипа по улиците на големите градове в нестроен и разбъркан безпорядък. Това е закъснелият синтаксис на едно незряло гражданско общество, което заявява себе си с 23-годишно закъснение.

Затишие пред буря

Именно поради това бълбукащата енергия на протеста се оказа непреводима в предложения от Вивиан Рединг формат за разговор. Само няколко часа след нейното отпътуване от българската столица в София се отприщи поредният бент на гражданското недоволство. Стаената съпротивителна мощ на улицата подсказва приближаване към отвъдните състояния на мирния протест.

Нощта е спокойна като пред буря. В далечината се долавя предчувствие за тътен.

Автор: Е. Барух; Редактор: Д. Попова-Витцел

Източник http://www.dw.de/%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4-40-%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%87%D1%83%D0%B2%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D1%83%D1%80%D1%8F/a-16972830

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Милиарда нямало да стигне, за да се плати на троловете.....така че свободно ;) Ако има промяна, ще съобщя. Засега почивайте и учете БЕЛ, за да не се излагате и с правопис.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ako снощната вандалщина се беше случила някъде около нас: Турция, Гърция, Румъния, Сърбия, у Пирогов немаше да им стигнат конците да кърпат разбити глави..... малко трудно приемам случващото се за протест....а съм ходил на такива, не е да не съм......... ...а принципно целия зор, че е до 30 юли...кой устиска дотогава - пичели  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ako снощната вандалщина се беше случила някъде около нас: Турция, Гърция, Румъния, Сърбия, у Пирогов немаше да им стигнат конците да кърпат разбити глави..... малко трудно приемам случващото се за протест....а съм ходил на такива, не е да не съм......... ...а принципно целия зор, че е до 30 юли...кой устиска дотогава - пичели  ;)

Бих добавил Франция, Испания. При това никой нямаше да си позволи да им държи сметка за действията. надявам се това правителство и силите на реда да действат по  - адекватно ако се наложи.  Самата Фандъкова, която е вър Герберер се изказа доста остро и то не в подкрепа на протестиращите. Някой май се самозабрави, като гледам и тук във форума също се изпускат нерви, но явно всичко опира до възпитанието. Както обаче знаем към момента то е позорно за България което се потвърждава от редица постове..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така ли? Имаме си 4-5 човека, които не знаят какво пишат. Във всички демократични страни, не малко протести са съпроводени с нанасяне на материални щети и на държавни и на общински и на частни имоти и имущества. Щети на стойност стотици и хиляди пъти по-висока от дребните чупенки, които стават напоследък у нас. Не съм чел никъде навън тъпи ченгеджийски коментари като вашите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мога да разбера позицията на хората, които искат да дадат шанс на текущото правителство. Не мога да се и начудя на наглостта на партиите, които са представени в парламента и техните лидери. 

Изключителна наглост е да са взели властта след протестите в началото на годината, чиято цел беше да има нормални условия на живот в България да се прекрати корупцията и шуробаджанащината, а те да продалжават да назначават хора по старата схема - проба->грешка. 

Няма абсолютно никакво значение кой е излязал на протест, дали е пил, дали се е друсал и дали някой му е платил за цялата работа. И на мен някой да ми предложи пари за да вися на протест -> ще ги взема. Така или иначе ще протестирам и ще вися. За съжаление към момента съм "малко" далеч от София, иначе щях да участвам във всяка една демонстрация. 

И да няма грешки в интерпретирането: ГЕРБ = Мафия ДПС = етническа, незаконна партия (да не използвам по силни епитети) БСП = ДС

Атака = Болен Сидеров няма нужда от коментар... има нужда от бяла ризка и редовни дози валериян в съответната институция

Шанс не мога да дам на никое правителство, което се подиграва с хората. Не може Орехчето да ми говори за компромиси с назначенията заради неговите партньори. Той премиер ли е или лукова глава?! Или каквото спуснат от ДПС това ще е...Е да, ама не! Не съм съгласен.  Не съм съгласен нито Болния, нито Местан, да заплашват хората, които искат промяна в управлението на държавата. (не цитирам статии... всеки който следи ситуациата от последния месец и половина, може сам да намери цитати на съответните личности) Или държавната власт ще промени отношението към народа, или народа ще си промени отношението към държавната власт и ще престане с мирните протести. Други варианти за изход от ситуацията - няма!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мога да разбера позицията на хората, които искат да дадат шанс на текущото правителство. Не мога да се и начудя на наглостта на партиите, които са представени в парламента и техните лидери. 

Изключителна наглост е да са взели властта след протестите в началото на годината, чиято цел беше да има нормални условия на живот в България да се прекрати корупцията и шуробаджанащината, а те да продалжават да назначават хора по старата схема - проба->грешка. 

Няма абсолютно никакво значение кой е излязал на протест, дали е пил, дали се е друсал и дали някой му е платил за цялата работа. И на мен някой да ми предложи пари за да вися на протест -> ще ги взема. Така или иначе ще протестирам и ще вися. За съжаление към момента съм "малко" далеч от София, иначе щях да участвам във всяка една демонстрация. 

И да няма грешки в интерпретирането: ГЕРБ = Мафия ДПС = етническа, незаконна партия (да не използвам по силни епитети) БСП = ДС

Атака = Болен Сидеров няма нужда от коментар... има нужда от бяла ризка и редовни дози валериян в съответната институция

Шанс не мога да дам на никое правителство, което се подиграва с хората. Не може Орехчето да ми говори за компромиси с назначенията заради неговите партньори. Той премиер ли е или лукова глава?! Или каквото спуснат от ДПС това ще е...Е да, ама не! Не съм съгласен.  Не съм съгласен нито Болния, нито Местан, да заплашват хората, които искат промяна в управлението на държавата. (не цитирам статии... всеки който следи ситуациата от последния месец и половина, може сам да намери цитати на съответните личности) Или държавната власт ще промени отношението към народа, или народа ще си промени отношението към държавната власт и ще престане с мирните протести. Други варианти за изход от ситуацията - няма!

Хубаво написано, но къде е решението???? Ако утре има избори, то според всички прогнози  резултата ще да е = на сегашния с малки промени в числата. Тогава! Лошото е,че ДПС за сага трае но, мобилизира ли се, т.е  те както и БСП са "стройни партии", то  в този случай Борисов ще гледа абсолютната си победа през крив макарон. Коя коалиция ще ни управлява или пак на протести!!! Има много заблудени хора, които смятат, че случващото се в София е резонно и за провинцията. Да, ама не. След изборите ще имаме ГЕРБ, БСП, ДПС, и други но никой няма да има абсолютно мнозинство Целия северозапад и градове от централна-северна България ще гласуват със сигурност за БСП. Турците ще дадът всичко от своите раьони. Какво правим???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво написано, но къде е решението????

Народен съд.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха,хванах те ,ПАУЪРЧО,усещах,че имаш лична подбуда.Колкото до,Волен,според мен трябва да има един такъв като него,за да мъти водата.Не че  ще успее,но поне донякяква степен ще има съобразяване с него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво написано, но къде е решението???? Ако утре има избори, то според всички прогнози  резултата ще да е = на сегашния с малки промени в числата. Тогава! Лошото е,че ДПС за сага трае но, мобилизира ли се, т.е  те както и БСП са "стройни партии", то  в този случай Борисов ще гледа абсолютната си победа през крив макарон. Коя коалиция ще ни управлява или пак на протести!!! Има много заблудени хора, които смятат, че случващото се в София е резонно и за провинцията. Да, ама не. След изборите ще имаме ГЕРБ, БСП, ДПС, и други но никой няма да има абсолютно мнозинство Целия северозапад и градове от централна-северна България ще гласуват със сигурност за БСП. Турците ще дадът всичко от своите раьони. Какво правим???

Решението съм го написал в последните 2 реда. А и не говоря за избори които да се проведат утре. Мисля, че достатъчно много хора коментират какви трябва да са следващите стъпки, че да ги описвам и аз. Трябва народа да има контрол над тези, които е избрал. А не власт имащите да се сещат за народа веднъж на 4 години, а власт нямащите да таят по 4 години надежди, че нещо ще се промени, че държавата ни ще тръгне напред към едо по-добро бъдеще за нас и нашите деца и всеки път да го разочароват с празни обещания. 

И като казах празни обещания се сетих, че четох преди ден-два статия в дир.бг, че Орехчето имал дългосрочни планове до 2017 максималната пенсия да стане 1500+лв. при положение че в момента е наполовина. Как си ги представят тия хора тия неща? Щял да строи заводи и летища. Какви заводи и какви летища? За какво са ни повече летища да попитам аз? Какви заводи ще се строят и от кого?

Истински се смях на обещанията, които дава. После ми стана тъжно за хората, които са му гласували доверие. 

А и явно не си схванал идеята, че въпросните споменати парти не са желани в парламента. Не и със текущите си лидери. Не и с текущите си налудничави програми. Не и с кадрите които излъчват. Нека пак да има партии, но те ще трябва да преосмислят състава си и начина си на държание спрямо народа. А те това едва ли ще направят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж сега - дядо ми е бил висш офицер на 25-и пехотен полк. Сещаш се какво е станало с него по - късно и съответно какви проблеми е имало семейството ми. Та комунист ли съм, то ти кажи?

Знам само, че управлението на ГЕРБ ни доведе до тотална мизерия и за това ги свалихме от власт. Зная сега, че ако има предсрочни избори, то ГЕРБ ще се върне във власта и нека не се лъжем и разправяме небивалици. Това е и целта на протестите защото към момента друга алтернатива няма. Това не мога да го допусна. Няма да стане Ха кажи сега схвана ли ме!!! Симпотизирах на Волен, но с последните си изцепки ме загуби като симпатизант. С турците не ме слагай на едно място. Та викам - схвана ли ме от кои съм!!!

Виж ся,не съм запознат с историята в детайли,но май сме първите/поправете ме,ако греша/които свалихме партийно правителство и на изборите избрахме отново същата партия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лесно, щото става въпрос за 2170г.

че Орехчето имал дългосрочни планове до 2017 максималната пенсия да стане 1500+лв. при положение че в момента е наполовина. Как си ги представят тия хора тия неща?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решението съм го написал в последните 2 реда. А и не говоря за избори които да се проведат утре. Мисля, че достатъчно много хора коментират какви трябва да са следващите стъпки, че да ги описвам и аз. Трябва народа да има контрол над тези, които е избрал. А не власт имащите да се сещат за народа веднъж на 4 години, а власт нямащите да таят по 4 години надежди, че нещо ще се промени, че държавата ни ще тръгне напред към едо по-добро бъдеще за нас и нашите деца и всеки път да го разочароват с празни обещания. 

И като казах празни обещания се сетих, че четох преди ден-два статия в дир.бг, че Орехчето имал дългосрочни планове до 2017 максималната пенсия да стане 1500+лв. при положение че в момента е наполовина. Как си ги представят тия хора тия неща? Щял да строи заводи и летища. Какви заводи и какви летища? За какво са ни повече летища да попитам аз? Какви заводи ще се строят и от кого?

Истински се смях на обещанията, които дава. После ми стана тъжно за хората, които са му гласували доверие. 

А и явно не си схванал идеята, че въпросните споменати парти не са желани в парламента. Не и със текущите си лидери. Не и с текущите си налудничави програми. Не и с кадрите които излъчват. Нека пак да има партии, но те ще трябва да преосмислят състава си и начина си на държание спрямо народа. А те това едва ли ще направят.

Между другото си прав - нищо не трябва да се строи нищоо!?! :lol6:  Та нали сме най богатата държава с ненормален жизнен стандарт, та за какво ни е икономика - да се съкрати. Явно това ще да е решението. и къде ги видя тия променящи се партии и преосмислящи състава и политиката си??? Говоря особенно за ГЕРБ, чиито вожд доказва на практика думитет ти, т.е визирайки дори изказването му преди окло 30 мин. Никой нищо не преосмисля , а само точи зъби. :tease2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото си прав - нищо не трябва да се строи нищоо!?! :lol6:  Та нали сме най богатата държава с ненормален жизнен стандарт, та за какво ни е икономика - да се съкрати. Явно това ще да е решението. и къде ги видя тия променящи се партии и преосмислящи състава и политиката си??? Говоря особенно за ГЕРБ, чиито вожд доказва на практика думитет ти, т.е визирайки дори изказването му преди окло 30 мин. Никой нищо не преосмисля , а само точи зъби. :tease2:

Пак грешно си ме разбрал. Няма лошо да се строят предприятия и заводи. Странно е една партия да заявява подобни неща. 

Проблема е точно в това, че партиите не искат да се променят. На тях им е угоден текущия модел на управление. Прибират си субсидийките, обещават разни работи от време на време... който се върже - върже.

Дори в момента БСП призовават да няма агресия и хората да си протестират мирно и да оставят институциите да работят. В превод:

"Кучетата си лаят, керванът си върви". Нека си протестират, пък ние да си завъртим още една-две далаверки... Да, ама точно с това не е съгласен народа. Не е съгласен институциите да продължат да работят само за определени кръгове от хора, а останалите - кучета ги яли.

Нека Орехчето и компания да излязат и да кажат, че започват да работят само по изборния кодекс и закона за политическите партии и да видиш как протестите ще стихнат и ще останат само провокаторите. И това при положение, разбира се, че наистина започнат да работят по промяната на тези закони. Да ги променят както хората искат, а не както на тях им е удобно. Едва тогава нека си подадат оставката и да оставят народа да вземе решение, кой трябва да управлява. Така евентуално ще спечелят някой "плюс", защото към момента освен да трупат "минуси" и да въртят далавери, друго не виждам да правят.

Същите са като всички преди тях - плуят старите правителства, поемат политическа отговорност (някои и такава не искат да поемат), когато единствената отговорност която трябва да понесат е наказателна!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и все пак не можем да отречем руската жилка в целата ни нация  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам, едно тъпо, въпросче.Кое е по добре,да имаме 10 предприятия/фирми/ с персонал 10 000 човека,или да имаме 100 предприятия/фирми/ с персонал 1000 човека.

P.S.Заговори се за икономика и предприятия ,и затова предлагам този казус.Кой от горепосочените варианти е добър за икономическото развитие на дадена държава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам, едно тъпо, въпросче.Кое е по добре,да имаме 10 предприятия/фирми/ с персонал 10 000 човека,или да имаме 100 предприятия/фирми/ с персонал 1000 човека.

P.S.Заговори се за икономика и предприятия ,и затова предлагам този казус.Кой от горепосочените варианти е добър за икономическото развитие на дадена държава.

Не знам кое е по-добре, но мога да изкажа някои предимства, поне според мен, за 100 предприятия/фирми/ с персонал 1000 човека.

100 предприятия могад да покрият по-голяма част от страната.

При фалит на едно предприятие, без работа ще останат само 1000 човека, а не 10 000

При 100 предприятия, ще има някаква конкуренция

При само 10 може да се получи монопол.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добър е този вариант в който има по-малко Мафия (най-общо казано) , че иначе жална ти майка....може да си внесат и "филипинци" на твоето място , ако междувременно си умрял от глад....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам кое е по-добре, но мога да изкажа някои предимства, поне според мен, за 100 предприятия/фирми/ с персонал 1000 човека.

100 предприятия могад да покрият по-голяма част от страната.

При фалит на едно предприятие, без работа ще останат само 1000 човека, а не 10 000

При 100 предприятия, ще има някаква конкуренция

При само 10 може да се получи монопол.

Аз също мисля, че е по-добре 100 фирми с по 1000 човека! равномерноразпределеното натоварване, създава по-малко напрежение в системата, от концентрираното! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също мисля, че е по-добре 100 фирми с по 1000 човека! равномерноразпределеното натоварване, създава по-малко напрежение в системата, от концентрираното! 

Определено.

Равномерно разпределени работни места в цялата страна.

Парите няма да се концентрират в 3, 4 области.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено.

Равномерно разпределени работни места в цялата страна.

Парите няма да се концентрират в 3, 4 области.

Дали не струва да се помисли и върху следното :

Ако една "Голяма" фирма може да строи кораби да кажем (че съм от Варна  :) ) , дали 10 "Малки" биха могли да сторят това ? Кой от двата варианта ще носи по-голям доход - като построиш един 50 хил.тонен кораб ($30млн.) или нека да са 20 яхти , по $100 хил.  всяка ?......

Очевидно става , че всяко нещо има своето място под слънцето !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали не струва да се помисли и върху следното :

Ако една "Голяма" филма може да строи кораби да кажем (че съм от Варна  :) ) , дали 10 "Малки" биха могли да сторят това ? Кой от двата варианта ще носи по-голям доход ?......

Очевидно става , че всяко нещо има своето място под слънцето !

Не съм наясно, но едвали една фирма изготвя всички компоненти и няма поръчки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам тия лумпени що ги викат в телевизиите за интервюта (тоест знам, ама се дразня: хляб и зрелища)... Днес имаше дебат между трима протестиращи (блогър и още двама - какъв дебат е това като няма поканен нито един от контрапротестите или дето е с противоположно мнение) и най нагло се изказаха от името на всички, че всички искали правителството да падне и нови избори. От тия дето протестират 75% не са ходили да гласуват (както беше в цяла България) и ако няма задължително гласуване пак няма да отидат. Искали гражданска квота - пълна простотия... Като стане време за гласуване, всеки ще иде да си гласува за партията и от тая квота никой няма да събере гласове, пък и да събере, в парламента неговия глас срещу партиите колко ще тежи?... То е ясно, че не всички дето са на протеста знаят за какво сатам, ясно е,  че някои искат да идат, но нямат възможност (както за протеста, така и за контрапротеста), и аз съм от тях - искам да отида на контрапротеста, но нямам възможност.  Протестите били спонтанни: спонтанно уговорени във фейсшит и спонтанно се събират 20-30 човека в автобус да идат на протеста... Спонтанно затварят улици и се опитват да спрат влакове.. Освен това на протестите дори 50 000 да са отишли, те са нищо в сравнение с 1 200 000те граждани на София. С какво право 50 000 човека ще свалят правителство, избрано от почти 1 200 000 избиратели? Тия на протеста много ми приличат на пушачите в заведенията - всички с тях да се събразяват и само техните права били накърнени... Писна ми по цели месеци вместо новини да гледам крясъците и свирките на лумпените... И то по всички телевизии... Оня ден едни идиоти от сутрешните новини (не мога да се сетя по коя тв - бтв, нова или бнт) бяха се уговорили с министър Стойнев за интервю и той започва да говори за мината, а те го прекъсват да каже за събитията около народното събрание, сякаш те бяха по важни от живота на миньорите... Отначало и аз бях за протестите - но те си свършиха работата като свалиха Пеевски...

Тия 20 дни дето от герб не влизаха в парламента - пълна безотговорност към техните 1 081 605 избиратели, а и към останалите избиратели... Техния отказ да влязат в парламента е като вица за заека, вълка и хамстера: Зайо казал, айде да играем на една игра... Аз ще се казвам Зую... Вълкът: Аз ще се казвам Вую... Аз пък няма да играя - казал Хамстерът... И аз съм правил такива номера като съм бил дете и много деца от моя блок: събираме се да играем мач и някой почва да иска той да тръгне с топката щото еди си какво (примерно е най голям или топката е негова)... Теглим чоп - не се пада той и - казва: ми аз тогава няма да играя... Сетете се коя партия направи така... Досега друга партия не е правила така (така масово да не влиза в парламента по цели седмици), след като не е станало на нейната...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

100 фирми...1000 фирми...И в двата случая ми мяза на планова икономика...другари :) Колко фирми тази петилетка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

100 фирми...1000 фирми...И в двата случая ми мяза на планова икономика...другари :) Колко фирми тази петилетка?

няма лошо...другарю....няма лошо!! :) Планирането е нещото, което ни липсва- започвайки от планирането на семейният бюджет (напълно невъзможен в днешно време), минавайки през фирмения и стигайки до държавният! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...

Информация