Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Помощ за избор на цифров фотоапарат (2)

Препоръчан отговор

И аз така мисля. Благодаря. Само не мога да оценя, поради липса на опит, загубата на фунцията за обръщане на централната колона настрани, дали е голям минус.

Ми, ти ми кажи ще го ползваш ли? За мен е 5-10% от снимките. Не е болка за умиране. Ама аз пък сега, нали съм с апарат кат твоя, мога да снимам видео и искам монопод :P
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 687
  • Създадено
  • Последен отговор

Ми, ти ми кажи ще го ползваш ли? За мен е 5-10% от снимките. Не е болка за умиране. Ама аз пък сега, нали съм с апарат кат твоя, мога да снимам видео и искам монопод :P

То не е само до апарата, ами до това кой го държи. Твоята бройка явно е извадила късмет. :)  Докато, моята, горката, сигурно работи с 10% от капацитета си. :no-no:

Да, не се бях сетил за монопода и видеото.

За колоната - изнасянето настрани е удобство, но обръщането на колоната при Бенро може би ще го компенсира до известна степен, ако се наложи да е съвсем близо до земята. Даже аз си мисля, че при изнасяне на страничната колона при манфрото-то има нужда и по голямо разтваряне на краката за стабилност, особено ако е с по-тежък обектив.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даже аз си мисля, че при изнасяне на страничната колона при манфрото-то има нужда и по голямо разтваряне на краката за стабилност, особено ако е с по-тежък обектив.

Факт, но не е проблем обикновено, освен ако мястото не е много особено.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Здравейте,

предстой ми пътуване в чужбина.

Понеже нямам апарат ми предложиха Fujifilm FinepixS7500 за пътуването.

Добро ли е апаратчето.

Не съм много наясно-в какъв режим е най-добре да се снимка през деня(светлата част на деня).

И ако някой ми каже какво е най-добре да се снима в другите режими ще съм му много благодарен.

Благодаря предварително.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

CANON EOS 650D+EF-S 18-55MM IS II            - 1149 лв

CANON EOS 700D + EF-s 18-55 IS II               - 1079 лв

Помагайте, кой от двата да взема, нещо не мога да разбера как ако 700D е по-новият модел е по-евтин, колебая се защото имам чувството, че не виждам нещо, но лещите също изглеждат еднакви, чудя се защото electron . com не го знам какъв магазин е и какво е качеството да не би в комплекта да липсва нещо, което в модела от техномаркет го има? Така както са линковете оттам смятам да пазарувам/поръчвам онлайн. Препоръчайте кое да взема и откъде?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

предстой ми пътуване в чужбина.

Понеже нямам апарат ми предложиха Fujifilm FinepixS7500 за пътуването.

Добро ли е апаратчето.

Не съм много наясно-в какъв режим е най-добре да се снимка през деня(светлата част на деня).

И ако някой ми каже какво е най-добре да се снима в другите режими ще съм му много благодарен.

Благодаря предварително.

Като начало да бяхте уцели раздела. А и има специална важна тема за избор и дискусия на камери

За снимането в различни режими има ръководство за камерата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Помагайте, кой от двата да взема, нещо не мога да разбера как ако 700D е по-новият модел е по-евтин, колебая се защото имам чувството, че не виждам нещо, но лещите също изглеждат еднакви, чудя се защото electron . com не го знам какъв магазин е и какво е качеството да не би в комплекта да липсва нещо, което в модела от техномаркет го има? Така както са линковете оттам смятам да пазарувам/поръчвам онлайн. Препоръчайте кое да взема и откъде?

Има специална тема по въпроса!

И двата са почти изравнени, няма да намерите особена разлика между двата

700d има автоматично фокусиране при видео, фазов автоматичен фокус. Но губи (съвсем леко при шума от високо ИСО)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като начало да бяхте уцели раздела. А и има специална важна тема за избор и дискусия на камери

За снимането в различни режими има ръководство за камерата

И къде е това ръководство.

:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И къде е това ръководство.

То пристига комплект с камерата. И също го има на сайта на производителя

Иначе трябва да отделим доста седмици за да ви обясним принципите на фотографията и как те се  свързват с режимите на камерата

И според мен камерата не е добра, няма стабилизация на образа

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Техномаркет много надуват цените на фотоапаратите и това е причината 650D да е по-скъп, въпреки, че е по-стар модел.  

Разликата между моделите е минимална в полза на 700D. Когато аз купувах камера 700D беше нов и имаше сериозна разлика в цените между моделите. В Техномаркет тогава искаха безбожна цена.  Реших, че заради малките разлики между тях не си заслужават да дам бол пара отгоре за тяло. Сега, ако цените са изравнени  не си заслужава да се взима стария модел. 

Не знам от къде ги вадят тези стари модели из магазините у нас, гледам даже, че предлагат и 600D.   :)

Комплектите стандартно има книжка, кабел mini USB, зарядно, батерия, тяло и, евентуално обектив. По-скоро виж как стои въпроса с гаранцията. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър вечер колеги!

Дойде време, аз също да си купя един нов апарат. Спрял съм се на; 

• Nikon D3300 DSLR with 18–55mm VR II Lens and 55–200mm Lens - 500 долара
  • Nikon D3300 DSLR with 18–55mm VR II Lens - 400 долара
  • Nikon D5200 with Nikkor 18–55mm VR lens - 500 долара

Та спрял съм се на първия и третия модел, но не мога да реша кой да взема. Ще се използва за общо взето всичко. "Снимки на коли,животни,сгради,нощни снимки,снимки на открито/закрито и т.н."

Първия е с два обектива, което си е + , но от приятели чувам, че Д5200 е много по-добрия избор от Д3300.

Та ще съм благодарен, ако някой ми помогне с избора?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър вечер колеги!

Дойде време, аз също да си купя един нов апарат. Спрял съм се на; 

• Nikon D3300 DSLR with 18–55mm VR II Lens and 55–200mm Lens - 500 долара
  • Nikon D3300 DSLR with 18–55mm VR II Lens - 400 долара
  • Nikon D5200 with Nikkor 18–55mm VR lens - 500 долара

Та спрял съм се на първия и третия модел, но не мога да реша кой да взема. Ще се използва за общо взето всичко. "Снимки на коли,животни,сгради,нощни снимки,снимки на открито/закрито и т.н."

Първия е с два обектива, което си е + , но от приятели чувам, че Д5200 е много по-добрия избор от Д3300.

Та ще съм благодарен, ако някой ми помогне с избора?

От това, което съм чел разликите между 5х00 и 3х00 са минимални, заключават се в подвижен дисплей и такива неща. Иначе мисля матриците са им еднакви.

А и е 3300 т.е. следващото поколение (спрямо 5200). Освен това обектива на първите е версия 2, което предполага по-добро качество.

Но съм сигурен че РудБой ще ти даде много по-компетентно мнение за Никони

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От това, което съм чел разликите между 5х00 и 3х00 са минимални, заключават се в подвижен дисплей и такива неща. Иначе мисля матриците са им еднакви.

А и е 3300 т.е. следващото поколение (спрямо 5200). Освен това обектива на първите е версия 2, което предполага по-добро качество.

Но съм сигурен че РудБой ще ти даде много по-компетентно мнение за Никони

Благодаря Капитане, значи с една дума 3300 е по-добрия вариант?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря Капитане, значи с една дума 3300 е по-добрия вариант?

Ами така си мисля. Ще е по-малко гъвкав от 5200, но няма да загубиш (според мен) нищо от към качество на снимките. Освен това китовия обектив (18-55) е втора версия. Мисля си че би било разумно да си вземеш комбинацията с втория обектив защото ще ти даде по-голяма гъвкавост. Вероятно качеството на телеобектива не е върховно, но е подходящо за камерата. Освен това цената (според мен) е много прилична

П.П. Но моля те, изчакай и други мнения, аз не съм специалист по Никон и само понякога чета за тях

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За професионално се изисква да боравиш с Photoshop cs6 (Аз лично го предпочитам) обработка на RAW формат (Единствената причина поради която си струва да вземеш DSLR фотоапарат)

Втората стъпка е да избереш на коя марка да се спреш, от наложилите се на пазара най много стъкла имат Canon & Nikon макар че и другите марки имат 99% от обективите. Разликата между канон и никон е изкарването на детайла. При Канон е 2 експозиции от изгорените участъци, докато при никона от тъмните и неосветени участъци. (При високия клас фотоапарати няма значение, но ти не си тръгнал към тях)
Мегапикселите не са от значение (Колкото и странно да звучи), поне по характеристики - Много по важна е големината на матрицата.
ISO - Доста хора го гледат но при вдигане на ISO се вдига и шума, най високо ISO на което съм снимал е 3200, при което шума е отвратителен, а това е при снимане на млечния път. По високо от това надали ще ти се наложи. А ако се наложи качеството ще е отвратително.
За тялото няма да говоря повече - тялото се сменя с времето задължително е. Поради това че използвам канон ще пиша за Канон, а ти ако искаш го разбирай за Никон или за която марка прецениш.

Обективи -
Варио обективи - Китовите за начало са доста добри особено ако е 18-55 § 70-300, с времето обаче се налага да се взимат нови, особено ако си като мен и си влагаш голяма част от парите в техника и обективи.
По добри варианти са 16-35мм за пълнокадрови EF със постоянна светлочувствителност за пеизажи е уникален и не добавя ефекти от рода на Fish Eye или всички широкоъгълни под 16мм.
Твърд обектив отговарящ на 50мм е задължителен, F1,2 е скъп но 1.8 са едни от най-евтините на пазара.

Друг твърд обектив на който държа е 100mm с възможност за макро - 
Ако искаш да си професионалист ще ти трябва задължително и статив - хубавите за DSLR фотоапарати започват от 300 лева на горе. 
Имай на предвид че дори евтино тяло да купиш Обективи + статив + Чанта и всичко останало ще ти излезе доста над 2000 лева.
Ако не държиш на обработка в RAW, а е просто за екскурзии и за през свободното време някой Canon Powershot или Sony (В това отношение имат много добри модели) ще ти свърши с пъти по-добра работа.  Затова си определи първо целите
(Българските форуми за фотографи по начало са доста крайно насочени за марките Canon & Nikon и не приемат друго мнение така че го имай на предвид ако питаш и там) Всичко опира до това какво ще снимаш, включително и марката. (Аз избрах Canon в предвид на това че Специализацията ми е Геодезия с Фотограметрия и ДМ, която завърших)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте всички имам няколко въпроса относно избор и покупка на фотоапарат. Нивото ми е кажи речи начинаещ в момента се уча не е изключено на по-късен етап да се занимавам професионално. За момента нямам идея като цяло с какъв вид точно фотография ще се занимавам но мисля,че ще е предимно на октрито. Изчетах доста теми и блогове и т.н.т на доста места съветват да се започне с евтин апарат. Лично аз съм се спрял на нещо в средния клас - Nikon D5500 или нещо около тази цена (~640 паунда ще се пазари от UK). Предимство е ако апарата е weather sealed и позволява снимки в лошо време. Апарата ще го купувам септември възможно е да посъбера повече пари за D610 или D7200... . Какво бихте ме посъветвали вие?

Има специална важна тема в раздела. Какво не ви хареса в нея?

Темата ви се добавя към нея!

За професионално се изисква да боравиш с Photoshop cs6 (Аз лично го предпочитам) обработка на RAW формат (Единствената причина поради която си струва да вземеш DSLR фотоапарат)

.....

1. Аз не мога да работя с Фотошоп. Но се справям с Lightroom. Освен това има и програми с отворен код, които хич не са лоши, gimp, darkroom...

2. Ако ще мерим обективите Канон има повече от Никон като модели. Това прави ли Никон по-зле? И колко от любителите ще си купят 400/2.8? Подхода е да се провери дали за конкретна платформа има прилични късофокусен, нещо по средата (обикновенно варио) и теле. А такива предлагат и Сони и Пентакс и Олимпус и Панасоник

3. ИСО-то зависи от матрицата, Как могат и Канон и Никон и Сони да предлагат исо над 12к и то с доста малко шум

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И така, вчера открих нещо, което до сега ми беше убягвало. Ето го: BENRO A2682TB1  - 394лв.

Прецизна панорамна глава. Товароносимост 12 кг. - много стабилен и с потенциал за някоя голяма "тупалка" - 400-500 мм. :)

С врътки е, но пише че се стягат с една четвърт оборот, което също е приемливо. Единствено няма обръщане на централната колона на страни, както е при моделите на Манфрото, но пък колоната се обръща обратно, което в известна степен компенсира. Само 460 мм. в сгънато положение. Има го наличен. Наближава времето за тазгодишното ми пътешествие и трябва вече да купувам.

Та какво мислите за този вариант, че май окончателно, ще се спирам на него?

Малко шизофренично е да цитираш собствения си пост, но го правя за да припомня дилемата, която ме вълнуваше преди двадесетина дни (мало -по рано в тази тема), в която дилема помагаха RudeBoy, Killchain и Flare, за което им благодаря и може би за де похваля :). Дилемата беше:  Manfrotto 055XPRO3 с ябълковидна глава 498RC2 или BENRO A2682TB1

Днес сутринта получих Benro-то. Страхотен е! Изглежда много стабилен и е с много функционалности и най-важното за мен само 46 см. в сгънато положение. Нямам търпение да го изпробвам. Благодаря на всички за коментарите. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има специална важна тема в раздела. Какво не ви хареса в нея?

Темата ви се добавя към нея!

1. Аз не мога да работя с Фотошоп. Но се справям с Lightroom. Освен това има и програми с отворен код, които хич не са лоши, gimp, darkroom...

2. Ако ще мерим обективите Канон има повече от Никон като модели. Това прави ли Никон по-зле? И колко от любителите ще си купят 400/2.8? Подхода е да се провери дали за конкретна платформа има прилични късофокусен, нещо по средата (обикновенно варио) и теле. А такива предлагат и Сони и Пентакс и Олимпус и Панасоник

3. ИСО-то зависи от матрицата, Как могат и Канон и Никон и Сони да предлагат исо над 12к и то с доста малко шум

1 Photoshop или подобен софтуер, не правилно съм се изразил.

2 Като цяло всяка марка фотоапарати дава доста голям избор от обективи, за начинаещ са напълно достатъчни. На мен лично ми трябваше Tilt Shift и допълнително обектив без Дисторсия. Което също намаля избора на обектив.

3 В сравнение между модели дори и малката разлика на шум се забелязва 400-6400 ISO. И все пак кой фотограф снима на 12к+ ISO ? Хубаво е че продават такива с по 52к ISO - Шума е отвратителен, но кой особено начинаещ ще снима с такова ISO И какво по точно ще снима?  Ревютата на всеки фотоапарат дават достатъчно снимки за да се направи сравнение. Не трябва да се скача ЗА даден фотоапарат само защото има 26k-52k и повече iso.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1 Photoshop или подобен софтуер, не правилно съм се изразил.

2 Като цяло всяка марка фотоапарати дава доста голям избор от обективи, за начинаещ са напълно достатъчни. На мен лично ми трябваше Tilt Shift и допълнително обектив без Дисторсия. Което също намаля избора на обектив.

3 В сравнение между модели дори и малката разлика на шум се забелязва 400-6400 ISO. И все пак кой фотограф снима на 12к+ ISO ? Хубаво е че продават такива с по 52к ISO - Шума е отвратителен, но кой особено начинаещ ще снима с такова ISO И какво по точно ще снима?  Ревютата на всеки фотоапарат дават достатъчно снимки за да се направи сравнение. Не трябва да се скача ЗА даден фотоапарат само защото има 26k-52k и повече iso.

2. Не, ако погледнете например линията на Сони ще видите че те имат малко собствени обективи. Подобно е положението (макар и не толкова зле) с 4/3. И само между другото: няма обектив без изкривявания!

3. Трябва да се прави разлика между кроп и фулфрейм сензори, при кроп разликите в шума са от 800 нагоре, при фул 1600 и нагоре. И по ревюта не може да се съди, има специални сравнителни инструменти на една и съща сцена, при еднаква осветеност на различни камери и ИСО. А и защо да не снимаме на 12к ?

16977808153_e69c5d1f14_b.jpg_M2A1580 by Romeo Ninov, on Flickr

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Апарата вече е закупен - Nikon D3300 DSLR with 18–55mm VR II Lens and 55–200mm Lens - 550 долара;

Дори имам подаръци от магазина; Чанта никон + карта памет "16 ГБ" + WU-1a Wireless Mobile Adapter + UV филтър.

DSC_8001JPGxJNCNnv_sredna.jpgDSC_8007JPG18X401m_sredna.jpgDSC_8005JPG0p1mFb1_sredna.jpg

П.п. Капитане Благодаря!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Апарата вече е закупен - Nikon D3300 DSLR with 18–55mm VR II Lens and 55–200mm Lens - 550 долара;

Дори имам подаръци от магазина; Чанта никон + карта памет "16 ГБ" + WU-1a Wireless Mobile Adapter + UV филтър.

П.п. Капитане Благодаря!

Честито. Да снимаш с удоволствие с него :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честито. Да снимаш с удоволствие с него :)

Благодаря!  :P  Живот и здраве чичо обеща, ако живот и здраве за коледа си дойде ще ми донесе по-сериозен фотоапарат, но пак ще се посъветвам с теб.  :beer:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря!  :P  Живот и здраве чичо обеща, ако живот и здраве за коледа си дойде ще ми донесе по-сериозен фотоапарат, но пак ще се посъветвам с теб.  :beer:

Снимай с този. Изстискай го, той може много да ти даде. Просто трябва да се научиш. А за коледа нека чичо ти ти донесе нещо друго :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

16977808153_e69c5d1f14_b.jpg

Малее...Капитане с тая фулфрейм-ка и с твоите умения направо "избиваш рибата". Страшен си. :) Искрено ти се възхищавам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човекът вече си взе апарат, но ще си позволя да коментирам все пак.

Далеч не е единствената според мен... ако RAW беше единственото, то има и сапунерки, които снимат в RAW.

Разликата между канон и никон е изкарването на детайла. При Канон е 2 експозиции от изгорените участъци, докато при никона от тъмните и неосветени участъци. (При високия клас фотоапарати няма значение, но ти не си тръгнал към тях)

Това за мен са заучени фрази от преди да кажем 10 години...

За разлика между високия и ниския клас (ако под това се има предвид разликата между кроп и fullframe) няма смисъл да говорим - малко хора ще се колебаят между двете за първи DSLR.

А иначе между висок и нисък клас кропка може да не видиш разлика в картинката - примерно Nikon D3300 и D7200 ползват идентични сензори, но разликата в цената е почти три пъти. Подобно нещо има и при останалите производители.

Мегапикселите не са от значение (Колкото и странно да звучи), поне по характеристики - Много по важна е големината на матрицата.

ISO - Доста хора го гледат но при вдигане на ISO се вдига и шума, най високо ISO на което съм снимал е 3200, при което шума е отвратителен, а това е при снимане на млечния път. По високо от това надали ще ти се наложи. А ако се наложи качеството ще е отвратително.

Пак бих казал, че едва ли ще го има колебанието между кроп и fullframe (освен ако не говорим за някой лаик с много излишни пари) - то по-често е между турбосапунерка и начален клас DSLR.

За ISO-то - шумът далеч не е единственият проблем - при голямо ISO се разваля цветопредаването и се губи динамичен обхват. Но зависи и каква част от резолюцията ще използваш - capnemo показа как на 12800 ISO може да не видиш шум в 1000 пиксела по дългата страна (нищо, че е сглобка от няколко кадъра). RudeBoy също беше показал преди време подобно нещо, май даже беше направил теста до чак до ISO 25600.

Ако искаш да си професионалист ще ти трябва задължително и статив - хубавите за DSLR фотоапарати започват от 300 лева на горе. 

Имай на предвид че дори евтино тяло да купиш Обективи + статив + Чанта и всичко останало ще ти излезе доста над 2000 лева.

Може да снимаш професионално и пак изобщо да не ти се налага да ползваш статив - изцяло зависи от това какво снимаш.

Сносни модели има и за по 200-250 лева, но зависи какво се търси.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване