Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Помощ за избор на цифров фотоапарат (2)

Препоръчан отговор

Не знам защо постът ми за батериите не се вижда целия.

Благодаря за отговора за стативите, но не съм разбран правилно. Не съм казал да е евтин, а че карбоновите за мен са неоправдано скъпи. Знам, че качественият статив не е евтин. Мисля, че като задам по-конкретен въпрос, ще получа и конкретен отговор.

А главата сама за себе си има ли отношение към стабилността или се различава само по-функционалност. 

Що се отнася за властелина, разбира се, че е само закачка. :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 687
  • Създадено
  • Последен отговор

От това, което съм виждал, част от карбоновите основи имат еквивалентни алуминиеви - същите като конструкция, само материалът е различен. Карбоновите са по-скъпи и по-леки, обратното важи за алуминиевите.

Според мен трябва да се направи компромис с нещо - ако трябва да е компактен, най-вероятно ще трябва или да е с 4 секции, което, разбира се, влияе на стабилността (сравнено с 3-секционен вариант), или да не е много висок като се разгъне докрай. Ако трябва да е лек и да не е карбонов, най-вероятно няма да е достатъчно стабилен за 70D с някое по-тежко стъкло.

Какъв е бюджетът в крайна сметка?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От това, което съм виждал, част от карбоновите основи имат еквивалентни алуминиеви - същите като конструкция, само материалът е различен. Карбоновите са по-скъпи и по-леки, обратното важи за алуминиевите.

Според мен трябва да се направи компромис с нещо - ако трябва да е компактен, най-вероятно ще трябва или да е с 4 секции, което, разбира се, влияе на стабилността (сравнено с 3-секционен вариант), или да не е много висок като се разгъне докрай. Ако трябва да е лек и да не е карбонов, най-вероятно няма да е достатъчно стабилен за 70D с някое по-тежко стъкло.

Какъв е бюджетът в крайна сметка?

Да прав сте. Аз и затова търся информация тук и съвет. Килограмите са важни, но не решаващи. Най важен е размерът в сгънато положение. Не ми е ясно и за главите, в смисъл не видът им (ябълковидна или такава с настройки в отделните равнини), а по скоро големина и начин на монтаж. Те също ли се влияят от теглото на камерата. Големината им влияе ли на стабилността. Самото застопоряване - клипс, винт или друг на краката, има ли значение за стабилността и кой начин е най-стабилен. Предпочитам алуминиев, понеже доколкото знам, разликата с карбоновия е няколко килограма, но аз няма да го нося на гръб, за да има голямо значение, а цената е доста по "солена" на карбона. Бюджета общо взето е неопределен. подходът ми е купувам веднъж и после ползвам дълго време, т.е. качеството е водещо, но в рамките на разумното, в смисъл ако има алуминиев еквивалент, не ми се дават пари за карбонов. Аз съм ентусиаст и снимам за удоволствие, а не профи маняк (без да обиждам никого) и един качествен алуминиев би ми свършил чудесна работа. Мисля си, че както казва Flare, ако главата е подвижна и ако лесно се сваля и монтира, това би намалило още малко размера в сгънато положение със свалена глава. Най-важна е дължината в сгънато положение, не толкова ширината на "пакета". Дано Ви е станало ясно, че малко объркано го написах. 

За Gitzo и Manfrotto съм чувал, че много хора ги ползват, особено вторите. Има ли и други качествени марки да потърся в нета и тях?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно ли е на чисто нов апарат да има изгорели пиксели на матрицата (не знам дали въобще е възможно това), но видях тая тема в Пентакс форума, и ми стана интересно?! Нещо не успях да го разбера автора на темата - първо му го били пратили новия апарат, а после казва, че го тествал в магазина. И как точно е установил, че има такива изгорели пиксели не знам?!  :magnifier:

п.с.Дъщеря ми си взе такъв статив, защото е евтин и има височина от 160см., а и издържа до 4 килограма! Алуминиев е и доста удобно се носи с чантичката му! Нейния Пентакс е по-тежък от моя Канон, но няма проблеми да ползва с него статива. Да, не е много качествен, но за толкова пари толкова качество :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

п.с.Дъщеря ми си взе такъв статив, защото е евтин и има височина от 160см., а и издържа до 4 килограма! Алуминиев е и доста удобно се носи с чантичката му! Нейния Пентакс е по-тежък от моя Канон, но няма проблеми да ползва с него статива. Да, не е много качествен, но за толкова пари толкова качество :)

Дължина от 64 см. в сгънато положение е приемлива за мен (до 70 см.). А главата може ли да се сменя с друга (напр. ябълковидна). Цената за мен е малко смущаваща, но пък понякога тя въобще не е критерий за качество.

Между другото в моята книжка на 70Д пише че е възможно част от пикселите на дисплея да не работят, но това не се забелязвало. За матрицата не знам. Там е по сложно. Не съм толкова компетентен.

Благодаря за информацията. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да прав сте. Аз и затова търся информация тук и съвет. Килограмите са важни, но не решаващи. Най важен е размерът в сгънато положение. Не ми е ясно и за главите, в смисъл не видът им (ябълковидна или такава с настройки в отделните равнини), а по скоро големина и начин на монтаж. Те също ли се влияят от теглото на камерата. Големината им влияе ли на стабилността.

Видът и големината на главата влияят на много работи. Първо, самата глава също си има товароносимост. Второ, главата си тежи и събрана с теглото на апарата и обектива, може да надхвърли товароносимостта на основата. Трето, в зависимост от вида ѝ може примерно да "изтегли" апарата достатъчно настрани за да дестабилизира статива.

Самото застопоряване - клипс, винт или друг на краката, има ли значение за стабилността

Ако е качествена изработката - не.

Бюджета общо взето е неопределен. подходът ми е купувам веднъж и после ползвам дълго време, т.е. качеството е водещо, но в рамките на разумното, в смисъл ако има алуминиев еквивалент, не ми се дават пари за карбонов. Аз съм ентусиаст и снимам за удоволствие, а не профи маняк (без да обиждам никого) и един качествен алуминиев би ми свършил чудесна работа.

Няма такова животно като неопределен бюджет. Първото нещо като почнеш да търсиш е да определиш бюджет. Иначе стават много неопределени нещата. После приоритети. (между другото ако както си писал в следващия ти пост 70см те устройват - това е сравнително лесен критерий). Виж от 50см надолу е проблем.

Мисля си, че както казва Flare, ако главата е подвижна и ако лесно се сваля и монтира, това би намалило още малко размера в сгънато положение със свалена глава. Най-важна е дължината в сгънато положение, не толкова ширината на "пакета". Дано Ви е станало ясно, че малко объркано го написах.

Не съм казвал че лесно се сваля :) Чисто теоретично може и само да я навиеш на резбата, ама тогава при определен наклон и вид на главата, или пък ако е с чупеща колона, може да се отвие от тежестта на апарата, затова примерно на моя се фиксира с три болта, след навиването :)

Отделно, другите ще те линчуват, ако освен да вадиш и нагласяш статив, което си е достатъчно бавно, вземеш и да сглобяваш главата.

За Gitzo и Manfrotto съм чувал, че много хора ги ползват, особено вторите. Има ли и други качествени марки да потърся в нета и тях?

Ми Benro, Giottos... има.

Този на plamen74... Само ако бюджета ти е такъв... Иначе, за поне малко приличните неща си приготви минимум 200лв (статив + глава).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този на plamen74... Само ако бюджета ти е такъв... 

През лятото на 2009-а година, си купих същия. Не ми се даваха много пари, още повече, че не разбирах почти нищо от такава техника. Смятах да е временно решение, докато събера пари за по-скъп. На едно от първите снимания се счупи една от щипките, която фиксира крака в отворено положение, и вследствие на това, не можех да го разпъвам максимално.

Още съм си с него :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да прав сте. Аз и затова търся информация тук и съвет. Килограмите са важни, но не решаващи. Най важен е размерът в сгънато положение. Не ми е ясно и за главите, в смисъл не видът им (ябълковидна или такава с настройки в отделните равнини), а по скоро големина и начин на монтаж. Те също ли се влияят от теглото на камерата. Големината им влияе ли на стабилността. Самото застопоряване - клипс, винт или друг на краката, има ли значение за стабилността и кой начин е най-стабилен. Предпочитам алуминиев, понеже доколкото знам, разликата с карбоновия е няколко килограма, но аз няма да го нося на гръб, за да има голямо значение, а цената е доста по "солена" на карбона. Бюджета общо взето е неопределен. подходът ми е купувам веднъж и после ползвам дълго време, т.е. качеството е водещо, но в рамките на разумното, в смисъл ако има алуминиев еквивалент, не ми се дават пари за карбонов. Аз съм ентусиаст и снимам за удоволствие, а не профи маняк (без да обиждам никого) и един качествен алуминиев би ми свършил чудесна работа. Мисля си, че както казва Flare, ако главата е подвижна и ако лесно се сваля и монтира, това би намалило още малко размера в сгънато положение със свалена глава. Най-важна е дължината в сгънато положение, не толкова ширината на "пакета". Дано Ви е станало ясно, че малко объркано го написах. 

Доколкото знам, много основи ползват един и същи стандарт на резбата за главата (3/8"), така че е възможно ползването на основа на една марка и глава на друга.

И при мен подходът е същият, даже скоро и аз си купих първия сериозен статив - този комплект (до известна степен заради препоръка на flare от преди време) - с идеята да го ползвам поне 5-6 години без да го мисля, и съображенията ми бяха такива, че съм сравнително висок (190) - стативът максимално разгънат, но с пусната до долу колонка, ми слага апарата почти на нивото на очите (а ако и вдигна колонката, става над два метра), в същото време позволява снимане почти от нивото на земята ("разкрачен" докрай и с хоризонтално изнесена колонка). Може би щях да взема нещо от серията 190, но исках ябълковидна глава, а нямаше комплект с 498 (която за разлика от по-евтината 496 може да се върти независимо по хоризонтала). 4-секционна основа 055 май има само карбонова (моята - 3-секционна - заедно с главата е малко над въпросните 70 сантиметра в сгънато положение), но пък има 190, която хем е по-малка, хем малко по-лека (недостатък е това, че разгъната докрай е по-ниска), но иначе е със същите възможности и [предполагам] същото качество на изработка.

Като цяло съм много доволен от статива. В определени условия (максимално разгънат) е склонен да "играе", но за това съм склонен да смятам, че е в реда на нещата (за да поема вибрации), а така или иначе не съм видял досега да ми повлияе отрицателно на снимка. Снимам основно с кабелен спусък, но смятам, че добри резултати могат да се получат и със спусъка на апарата. Оплакванията ми са по-скоро несъществени - че няма чантичка и/или презрамка в комплекта, че куката за окачване на тежест не е в основата на колонката, а отстрани (на противоположната страна на врътката за стягане на колонката), че колонката не може да се монтира надолу (но това е още по-несъществено, предвид, че се изнася хоризонтално).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото знам, много основи ползват един и същи стандарт на резбата за главата (3/8"), така че е възможно ползването на основа на една марка и глава на друга.

И при мен подходът е същият, даже скоро и аз си купих първия сериозен статив - този комплект (до известна степен заради препоръка на flare от преди време) - с идеята да го ползвам поне 5-6 години без да го мисля, и съображенията ми бяха такива, че съм сравнително висок (190) - стативът максимално разгънат, но с пусната до долу колонка, ми слага апарата почти на нивото на очите (а ако и вдигна колонката, става над два метра), в същото време позволява снимане почти от нивото на земята ("разкрачен" докрай и с хоризонтално изнесена колонка). Може би щях да взема нещо от серията 190, но исках ябълковидна глава, а нямаше комплект с 498 (която за разлика от по-евтината 496 може да се върти независимо по хоризонтала). 4-секционна основа 055 май има само карбонова (моята - 3-секционна - заедно с главата е малко над въпросните 70 сантиметра в сгънато положение), но пък има 190, която хем е по-малка, хем малко по-лека (недостатък е това, че разгъната докрай е по-ниска), но иначе е със същите възможности и [предполагам] същото качество на изработка.

Като цяло съм много доволен от статива. В определени условия (максимално разгънат) е склонен да "играе", но за това съм склонен да смятам, че е в реда на нещата (за да поема вибрации), а така или иначе не съм видял досега да ми повлияе отрицателно на снимка. Снимам основно с кабелен спусък, но смятам, че добри резултати могат да се получат и със спусъка на апарата. Оплакванията ми са по-скоро несъществени - че няма чантичка и/или презрамка в комплекта, че куката за окачване на тежест не е в основата на колонката, а отстрани (на противоположната страна на врътката за стягане на колонката), че колонката не може да се монтира надолу (но това е още по-несъществено, предвид, че се изнася хоризонтално).

Благодаря Ви за отговорите. Явно не съм се изразил ясно. Готов съм да похарча повечко пари за нещо качествено, което ще ми служи дълго. Но не нещо супер професионално, тъй като за мен е хоби, а не източник на доходи.

Killchain сякаш си написал това което мисля. Отделих време и прегледах доста неща в нета. В крайна сметка се спрях на Маnfrotto и като отворих темата за да потърся съвет тук, видях поста Ви. И аз се колебая между серия 190 и 055. Втората е като че ли по стабилна.Разликата в събрано положение е само 2 см.(59 срещу 61, ако не греша) И аз съм висок 192 см. и май 055 е по подходящ за мен. Мислех първо да купя статива, а след това да видя за глава, защото четох в няколко публикации, че главите им не са много качествени. Имах идея да се огледам и за друг производител на глави. Не, че вярвам на тези мнения, защото ако имаше някакъв проблем с качеството сигурно щеше да има повече писания в нета. Все пак това е марката която по мои впечатления ползват голям брой фотографи в България.Вашата  глава е с функция за панорамиране? Разликата с другия модел (в цената), който е без, не е голяма, така че може би и аз ще се ориентирам натам. Казвате, че Ви го е препоръчал Flare, което е още един плюс. Видях, че сте го взел и на промоция, тъй като цената отделно на основа и глава е по висока. В Пловдив има магазин на Фотопавилион и тези дни ще отида на место. В линка, който сте дал,пише че очакват доставка, което не е ясно какво значи. Имам два въпроса: 1. Тази червена гривна на централната колона (в която влиза колоната), тя алуминиева ли е или пластмасова и 2. Вярно ли е, че клипсовете, ако се разхлабят има болт, с които да ги притегнеш допълнително. Това, че няма калъф е минус. Ще трябва да се купува отделно. 

Смятате ли, че 055 и с вашата глава е подходящ за моята камера 70Д. Не смятам да купувам в бъдеще някакви големи дългофокусни "прасета". За сега ползвам  17-85/4-5,6  и един 55 -250/4-5.6. евентуално в бъдеще един универсален светлосилен и един "твърд" може би 35 мм или 50 мм.

Ще отида да видя какво имат в наличност в пловдивския Павилиони пак ще потърся съвет, ако ми хареса нещо различно. Благодаря.

Flare, благодаря за линковете. Berno-то ги разгледах подробно, но нещо не ме грабнаха. Четох и мнения за тях. Като че ли не са на нивото на Маnfrotto-то. Това, разбира се е личното мнение на един лишен от достатъчно опит ентусиаст :D   

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вижте, на всички ни е ясно, че фототехниката е скъпо удоволствие. И донякъде е разбираемо, че за тела и обективи се дават 4-цифрени суми. Обаче 400-500 за статив ...  :no-no: Все пак не можете да го пазите толкова, колкото фотоапарата. Моя след едни плажни снимки се наложи да му правя основно почистване от пясък. И все още поскърцват някои от щипките :) . Но е евтин, и мога да го прежаля. Да, хубавите стативи дават някои предимства. Но все пак толкова висока цена ми се струва неоправдана.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вижте, на всички ни е ясно, че фототехниката е скъпо удоволствие. И донякъде е разбираемо, че за тела и обективи се дават 4-цифрени суми. Обаче 400-500 за статив ...  :no-no: Все пак не можете да го пазите толкова, колкото фотоапарата. Моя след едни плажни снимки се наложи да му правя основно почистване от пясък. И все още поскърцват някои от щипките :) . Но е евтин, и мога да го прежаля. Да, хубавите стативи дават някои предимства. Но все пак толкова висока цена ми се струва неоправдана.

Моята философия е, че тия неща съм ги прежалил по подразбиране. К'во сега, като ми е скъп статива и обектива, да не ги ползвам ли?

Аз съм снимал с подобен като този - Velbron и единия път над рилския манастир беше голямо треперене, не смеех да се отдалеча от апарата... От тогава на статив дето не му са независими краката не гледам сериозно. Докато с x055proB на върха на Сентинел Доум, на скала 30 градуса наклон и такъв вятър, че презрамката на апарата се вееше хоризонтално, апарата не помръдваше. При по-големи наклони или кофти място, раздвижените крака ти спасяват снимката. Другия статив, просто не можеш да го сложиш. Хоризонталната колона се ползва само за определени неща, ама притрябва ли ти, няма цена. А главата си я заплюх в мига когато я видях, още не бях избрал статива. 460MG. Може да освобождава всяка ос независимо от другите, което за мен е голям плюс и по-важното е, че хоризонтално е точно толкова функционална, колкото и вертикално, което за повечето други глави не важи. Примерно с горепоказаната ябълковидна глава, не може да хоризонтираш апарата ако колоната е хоризонтална(нивелирчето застава вертикално), а независимото въртене, за което каза killchain вече не е толкова полезно - т.е. не можеш да правиш точно хоризонтални панорами в това положение.

Всеки си решава какъв компромис да направи. Но не може да кажеш че не си струва - за тия пари отгоре получаваш нещо и разликата е си я има- и като стабилност, и като функционалност.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@RudeBoy - Ами аз пък някак си не съм склонен да си поверя техниката на евтин статив, още повече, че май не са много тези модели, които хем да са чувствително по-евтини, хем да ме устройват като височина и възможности. Да, не са малко пари, но пък след пет години стативът почти никак няма да е остарял морално за разлика от тялото например. Ще излезе същия модел, но обновен, и най-вероятно ще има тук-таме разни подобренийца, но не колкото скок от 16 на 24 мегапиксела и една стъпка по-добро ISO (примерно ако сравняваме моето и твоето тяло). Не върви нещата да се сравняват директно, разбира се, но основната идея е, че този статив след 5, 6, ако щеш и 10 години ще си е също толкова функционален.

@NNNNIKKKK - мисля, че няма носещи елементи по статива, които да не са метални. Да, въпросната гривна е метална, просто е боядисана в червено. Пластмасови са врътките по главата (за фиксиране на ябълката, за задаване на съпротивлението и за фиксиране по хоризонтала) и врътката за фиксиране на колоната в основата. Клипсовете на краката също са отчасти пластмасови, но ми се струват много добре направени и определено не като нещо, което би поддало.

Относно главите - 496 и 498 са много подобни, доколкото знам единствената разлика е, че 496 няма независимото въртене по хоризонтала.

@flare - въртене по хоризонтала с изнесена колонка и при мен може да стане даже и със заключена глава - просто ще завъртя колонката :D

Да, вярно е, най-вероятно няма да е толкова прецизно, но в определени случаи би свършило работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@flare - въртене по хоризонтала с изнесена колонка и при мен може да стане даже и със заключена глава - просто ще завъртя колонката :D

Не може ли да се върти ябълката?

Иначе с колонката - абе може, ама паралаксната грешка ще е солидничка :P Ама пък твойта глава сигурно се наглася 10 пъти по-бързо от моята :D По този показател ябълките няма кой да ги бие.

Клипсовете на краката също са отчасти пластмасови, но ми се струват много добре направени и определено не като нещо, което би поддало.

Потвърждавам. И аз смятам, че са много здрави - и на пипане и на усещане като заключваш, аз хич не ги "галям" и не са мръднали. А си идват с едно пластмасово ключе за натягане, което никога не съм ползвал (даже може и да го загубих)

П.П. Като става въпрос за губене, плочката - задължително на апарата, освен ако не ви се събира в торбата. Е поне задължително за заплеси като мен де.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може ли да се върти ябълката?

Иначе с колонката - абе може, ама паралаксната грешка ще е солидничка :P Ама пък твойта глава сигурно се наглася 10 пъти по-бързо от моята :D По този показател ябълките няма кой да ги бие.

Потвърждавам. И аз смятам, че са много здрави - и на пипане и на усещане като заключваш, аз хич не ги "галям" и не са мръднали. А си идват с едно пластмасово ключе за натягане, което никога не съм ползвал (даже може и да го загубих)

П.П. Като става въпрос за губене, плочката - задължително на апарата, освен ако не ви се събира в торбата. Е поне задължително за заплеси като мен де.

Тя че може да се върти - може, ама пак не е ограничена до една ос - при нормално ползване апаратът пада настрани не до 90, ами до около 100 градуса, ако не се лъжа. Една от по-скъпите ябълковидни глави можеше да се заключи до 90, може би точно с тази идея. 

Паралаксната грешка според мен ще пречи най-много при близки обекти в кадъра, но пък точно такива ще има от толкова нисък ракурс. Трябва да пробвам.

А въпросното ключе и аз го потурчих, но хубавото е, че помня къде може да е и ще си го потърся като ходя пак на село :P

И на мен не ми се е налагало да го ползвам, ама предпочитам да си го имам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Паралаксната грешка според мен ще пречи най-много при близки обекти в кадъра.

Абе за идеалните панорами, даже ползват глави, които дават възможност да се върти около "зеницата" на обектива, за избягване на цялата паралаксна грешка.

Нема да казвам кви пари струват.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега се връщам от Фотопавилиона в Пловдив. Не се стърпях и реших да отскоча още днес. Жалка картинка, само нЕк`ви "китайци" и един или два Бенро от най евтините. Младежа, който се опитах да разпитам по подробно, не е много на ясно май. Какво да се прави, разбирам ги... времената са трудни за всички. Мисълта ми е ,че не можах нищо да видя и пипна на практика.

Та на въпроса. Разбрах, че официалният вносител е Динафос (това съм го пропуснал, като се рових в нета). Общо взето се спрях на един основен вариант и един допълнителен. Основният е комплекта на killchain http://www.dynaphos.com/product.php?c=14&sc=186&id=2262  На промоция до 15, 03. Единствен недостатък за мен е голямата дължина 74 см. (но вече съм склонен да го пириема, не ми се отделя повече време).

Допълнителния вариант,с два подварианта :no-no: :

1. Основа 190/3 три елемента http://www.dynaphos.com/product.php?c=14&sc=185&id=2257+ главата на  killchain - 498RC2. Недостатъци: по лека, следователно по-нестабилна основа, разлика с основния вариант само 2 см. по-късо, а и няма като че ли логика основата да ти е за 7 кг. а главата за 8кг. Плюс е неголямата разлика в цената.

2. Основа 190/4 елемента http://www.dynaphos.com/product.php?c=14&sc=185&id=2258- чувствително по къса 49 см. + глава  498RC2  Този вариант бих приел, но първо "изчерпана наличност" е пълна мъгла: нито е "наличен", нито е "по поръчка" и момчето в Павилиона не можа да ми обясни какво значи. Друг минус е, че трябва да ги купувам поотделно, с което инвестицията се оскъпява. Има и други минуси: още един елемент, което влияе на стабилността и отново: основа за по-леко, а глава за по-тежко. но бех ги приел за сметка на размера...но не би!

В крайна сметка, ще взема най-вероятно комплекта 055+498RC2...74 см. ...за товаренето ще мисля като му дойде времето. То и без това като тръгна на някъде моторът ми е като бедуинска камила. Тези дни ще го поръчам, че да не смени статуса на "изчерпана наличност" :D

След известно ползване ще напиша впечатления, може и някоя снимка  :D .

Благодаря за информацията и помощта. Страхотни сте.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Здравейте,

търся си нисък - към среден клас апарат. Не знам точно какъв клас се водят, но ще обобщя в следващите изречения, та се надявам някой да ми каже какъв клас си търся. Трябва ми апарат, за любителски снимки. Ще се снима главно на открито, но не се изключват и снимки в помещения (то тва е ясно). Мога да отделя до към 550 лева за тяло + обектив.

Искам апарата да има от тези екранчета, където се мърдат и можеш да си го нагласиш. Може и втора употреба да е апарата. Това да ми се мърда екрана ми е нещо като приоритет ( макар, че не знам дали ще сбъркам ). Ориентирал съм се към Nikon D5000, но ако има и други модели с подобни екстри моля споделете ги тук. Nikon d5000 който съм харесал, е втора употреба, не искам да си купувам много скъп апарат, защото тепърва ще се уча. По-нататък (година-две) може да взема нещо по-скъпо. Благодаря предварително на всички отзовали се.

Поздрави,

Даниел :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

търся си нисък - към среден клас апарат. Не знам точно какъв клас се водят, но ще обобщя в следващите изречения, та се надявам някой да ми каже какъв клас си търся. Трябва ми апарат, за любителски снимки. Ще се снима главно на открито, но не се изключват и снимки в помещения (то тва е ясно). Мога да отделя до към 550 лева за тяло + обектив.

Искам апарата да има от тези екранчета, където се мърдат и можеш да си го нагласиш. Може и втора употреба да е апарата. Това да ми се мърда екрана ми е нещо като приоритет ( макар, че не знам дали ще сбъркам ). Ориентирал съм се към Nikon D5000, но ако има и други модели с подобни екстри моля споделете ги тук. Nikon d5000 който съм харесал, е втора употреба, не искам да си купувам много скъп апарат, защото тепърва ще се уча. По-нататък (година-две) може да взема нещо по-скъпо. Благодаря предварително на всички отзовали се.

Поздрави,

Даниел :)

Може да се учиш на и на скъп апарат, ако го ползваш дълго време.

Дори може да се окаже, че е по-добре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се учиш на и на скъп апарат, ако го ползваш дълго време.

Дори може да се окаже, че е по-добре.

Харесал съм и Sony Alpha 58, кой е по-добрия вариант ? Nikon-a или Sony ?  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дисплеят на Sony A58 не се върти, а само може да се накланя нагоре или надолу.

Ако за тези пари можеш да си намериш Nikon D5100 с китов обектив - най-добре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За стативите:

Виж това - http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=22&cat=195&product=4929&show=additional#

плюс тази глава - http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=22&cat=141&product=8784&show=additional#

Около 230 лв. се получава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Здравейте всички имам няколко въпроса относно избор и покупка на фотоапарат. Нивото ми е кажи речи начинаещ в момента се уча не е изключено на по-късен етап да се занимавам професионално. За момента нямам идея като цяло с какъв вид точно фотография ще се занимавам но мисля,че ще е предимно на октрито. Изчетах доста теми и блогове и т.н.т на доста места съветват да се започне с евтин апарат. Лично аз съм се спрял на нещо в средния клас - Nikon D5500 или нещо около тази цена (~640 паунда ще се пазари от UK). Предимство е ако апарата е weather sealed и позволява снимки в лошо време. Апарата ще го купувам септември възможно е да посъбера повече пари за D610 или D7200... . Какво бихте ме посъветвали вие?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно два месеца минаха от последните коментари за покупката на статив. През това време, не съм спрял да търся и да сравнявам в нета. Ходих и няколко пъти и до Павилиона в Пловдив. Първоначално по съветите на killchain и flare сериозно бях решил да взимам: този комплект. Бях "на косъм" от покупката, но в последния момент се отказах. Първоначално не можах да го пипна на живо, но по-късно го разгледах. Много е хубав и стабилен, но е доста тежък и голям - над 75 см. с главата в сгънато положение. Тъй като при мен важна е травъл функцията,  се насочих към серията 190 на Манфрото - основно четирисекционната основа със щипки на цена от 385 лв. (без главата). http://dynaphos.com/catalog/aMgn9ZMYJHokVhiBXJFethwOLaHZLTtW.jpg. Хареса ми много. Компактна е и в същото време стабилна. Достатъчно товароемка за камерата с която ще де ползва - 70Д. Има и комплект с глава 496RC2 на цена от 499 лв. Както е посочил  killchain в поста си по-горе обаче, тази глава няма функция панорама. Ако имаше такава веднага бих взел комплекта, без да се замисля, защото според мен това е едно от най-добрите предложения на Българския пазар в момента при травъл стативите. Поради липсата на панорама се замислих да комбинирам комплекта 190 и главата на killchain - 498RC2 , която е с панорама, но цената скача моного  (за мен де) - не съм готов да дам близо 600 лв. Въпреки че споделям философията на  flare  , че статива е нещо което се купува веднъж и после се ползва дълго време. А и по принцип мисля, че е добре винаги, когато имаш възможност да купуваш най-доброто, защото във времето, опитът ми е показал, че то винаги излиза по-евтино. Но 600 лв. (или по точно 385+190 - 575 лв. плюс отделно чанта и ще надхвърли 600 лв.) не исках да похарча, без да се уверя преди това, че няма по добър вариант.

И така, вчера открих нещо, което до сега ми беше убягвало. Ето го: BENRO A2682TB1  - 394лв.

Прецизна панорамна глава. Товароносимост 12 кг. - много стабилен и с потенциал за някоя голяма "тупалка" - 400-500 мм. :) 

С врътки е, но пише че се стягат с една четвърт оборот, което също е приемливо. Единствено няма обръщане на централната колона на страни, както е при моделите на Манфрото, но пък колоната се обръща обратно, което в известна степен компенсира. Само 460 мм. в сгънато положение. Има го наличен. Наближава времето за тазгодишното ми пътешествие и трябва вече да купувам.

Та какво мислите за този вариант, че май окончателно, ще се спирам на него?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Капитана преди време беше хвърлил око на подобен модел на бенро. Много е як изглежда. Става на монопод - това е супер полезно. Цемата е много приемлива.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитана преди време беше хвърлил око на подобен модел на бенро. Много е як изглежда. Става на монопод - това е супер полезно. Цемата е много приемлива.

И аз така мисля. Благодаря. Само не мога да оценя, поради липса на опит, загубата на фунцията за обръщане на централната колона настрани, дали е голям минус. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване