Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Помощ за избор на цифров фотоапарат (2)

Препоръчан отговор

Като цяло се ползват за снайперски изпълнения - дива природа, астрономия.

Хм, това си е като за мене, особено второто :D Много пъти се опитвам да снимам луната, но с моята сапунерка не се получава, а за канона ще си трябва дълъг обектив! Жалко че изтървах (пак заради финансите) един Тамрон 70-300мм. за 350лв. в OLX-а, но има време да събирам за такъв! За сега съм се съсредоточил върху снимането с китовия, до като се понауча кое как става :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 687
  • Създадено
  • Последен отговор

Хм, това си е като за мене, особено второто :D Много пъти се опитвам да снимам луната, но с моята сапунерка не се получава, а за канона ще си трябва дълъг обектив! Жалко че изтървах (пак заради финансите) един Тамрон 70-300мм. за 350лв. в OLX-а, но има време да събирам за такъв! За сега съм се съсредоточил върху снимането с китовия, до като се понауча кое как става :)

Преди да си харесаш този обектив ще трябва да се оборудваш със статив, да си вземеш дистанционен спусък (или да ползваш задръжката за самоснимачка) и да провериш как се задържа огледалото в горно положение. Защото при такова фокусно разстояние всяка вибрация е вредна :)

И бъди много внимателен, когато купуваш обектив втора ръка.  В интернет има мног материали с препоръки по въпроса

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам още един въпрос  :D Сигурно вече станах доста нахална, но много искам да науча тези неща. Какви са моторните и не моторните фотоапарати и обективи  :(

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам още един въпрос  :D Сигурно вече станах доста нахална, но много искам да науча тези неща. Какви са моторните и не моторните фотоапарати и обективи  :(

При Канон моторите са в обективите. Системите за автоматичен фокус изискват мотор, който да движи групите от лещи за да фокусира образа. Ако нямате автоматичен фокус нямате нужда от мотор. За Никон колегата е много по-запознат, аз така и не им разбрах системата :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Антония"  взимай Никон 5200 или Канон 600Д или 650 Д щом имаш такъв бюджет,гледай двата магазина Фотосинтес и другият подобният за промоции където има един или два обектива да са с автоматичен фокус обективите.Като те гледам и ти като мене нищо не разбираш от фотоапарати и питаш ,ама това какво е онова какво е.Слагаш на автоматичен режим фотоапарата и снимаш.Правят много хубависнимки и на тъмно и през деня.Има книжка от 100 страници да четеш и да се объркаш тотално.Аз си взех Никон3200 щото нямам толкова пари като тебе.по нататъка ако проявя желание да ходя на курс и да ми стане хоби ще си взема и др. обектив.Тези фотоапрати просто имат много екстри и истории и трябва да се ходи на курсове.Иначе слагаш на автомат и правят страхотни снимки и клипове.Недей вече пита щото файда няма,като не вдяваш като мене изобщо,демек начинаеща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Системите за автоматичен фокус изискват мотор, който да движи групите от лещи за да фокусира образа. 

Точно, кратко и ясно обяснение :go ahead: . Аз ще съм малко по-подробен.

При Canon този мотор е винаги в обективите, а не в телата. Тялото само подава електричество към него, за да го задвижи (оттук и означението на системата обективи EOS - Electro-Optical System).

При Nikon е малко по-сложно. Отначало те слагали мотор само в телата, а обективите нямали. Задвижвали се механично, чрез нещо като кръстата отверка на байонета, която при поставяне на обектива влиза в съответен отвор, и върти механиката. Постепенно обаче се преминава към електрическа система, по подобие на Canon. Така в момента двете системи са смесени, и има и тела, и обективи със и без мотори.

Когато тялото е с мотор, ще имате автофокус с всички обективи (освен най-старите, безмоторни, които са вече голяма рядкост). Когато обективът е с мотор, пак ще има автофокус, на всички тела, като на тяло с мотор връзката е електрическа, а не механична. Единствено има проблем, ако и тялото, и обективът са безмоторни. Тогава ще можете да снимате само на ръчен фокус, чрез въртене на гривната на обектива. И вероятността за неточен фокус става по-голяма.

Обективът лесно се познава какъв е по означението. Безмоторните започват с AF, а моторните - с AF-S.

Аз затова препоръчвам D7000. С него тези неща няма да има нужда да ги мислите. Докато D5200 е безмоторно тяло, и с него изборът на обективи е леко стеснен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да си харесаш този обектив ще трябва да се оборудваш със статив, да си вземеш дистанционен спусък (или да ползваш задръжката за самоснимачка) и да провериш как се задържа огледалото в горно положение. Защото при такова фокусно разстояние всяка вибрация е вредна :)

И бъди много внимателен, когато купуваш обектив втора ръка.  В интернет има много материали с препоръки по въпроса.

За втора ръка обектив си прав, а и не ми се рискува! Писахме си с RudeBoy по скайпа и му показах един Тамрон за Pentax във Фотосинтезис за 289лв., а той ми прати линк на абсолютно същия, но за Canon (пак на същата цена, и пак в същия сайт): Tamron AF 70-300mm f/4 - 5.6 DI LD

За такъв мога да събирам, но ще е когато приключа със заема! RudeBoy ми каза, че този е без стабилизация, но там има само 55-250 който има, само дето бил недостатъчен за снимки на луната! И за това се бях загледал в тоя дето показах в OLX-а, защото видях, че пише 500mm., но не съм тръгнал да го купувам :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За втора ръка обектив си прав, а и не ми се рискува! Писахме си с RudeBoy по скайпа и му показах един Тамрон за Pentax във Фотосинтезис за 289лв., а той ми прати линк на абсолютно същия, но за Canon (пак на същата цена, и пак в същия сайт): Tamron AF 70-300mm f/4 - 5.6 DI LD

За такъв мога да събирам, но ще е когато приключа със заема! RudeBoy ми каза, че този е без стабилизация, но там има само 55-250 който има, само дето бил недостатъчен за снимки на луната! И за това се бях загледал в тоя дето показах в OLX-а, защото видях, че пише 500mm., но не съм тръгнал да го купувам :)

Така е за втора ръка. Аз намерих втора ръка тилд-шифт, канонски, на страшно изгодна цена. Но не ми се рискува. По-добре да си купя Валимекс, те имат такава за канон :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, аз ти показах и един, който е идеален за снимки на Луната, че има и стабилизация. Ама ти май нещо не му хареса цената  :D .

А ако говорим сериозно - и с Tamron 70-300 няма да постигнеш кой знае какво. Просто за такъв малък обект се иска сериозно фокусно разстояние. По-вероятно е с Panasonc FZ38 да изкараш хубава снимка.

Но замисли се нещо - ОК, ще си купиш дълъг обектив, ще снимаш Луната. И после? За какво ще го ползваш? Колкото и да снимаш луна, тя си е просто една светеща топка. Всяка нейна снимка ще е една и съща. Помисли какво друго ще снимаш с този обектив. Хубавото на Tamron 70-300 e, че има макро режим, и на 300 мм може да достигне увеличение до 1:2. Това може да ти върши работа за цветя и бръмбари. само че ще е хубаво да имаш статив. А ако искаш да го носиш със себе си, и да снимаш в движение от ръка - може би стабилизацията ще ти е от по-голяма полза. 

Аз така разсъждавах на времето, и затова предпочетох канонския стабилизиран обектив, пред Тамрона.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да, но нали 250мм. са малко за снимане на луната от време на време?!

Проблема с FZ38 при снимане на луната е, че ползвам задължително светкавицата и цифровия зуум, защото е невъзможно да я снимам при оптичното увеличение! И ако искам да снимам в RAW не мога да ползвам цифровия зуум, а без него излиза прекалено малко светещо кълбо, без да може да се различи какво е точно - ето за това говоря:

7602270.jpg

И да, искам да мога да снимам макро, и колкото се може по-отдалечени обекти! :)

п.с.До колкото си спомням точно това обсъждахме още в началото на другата тема преди да и бъде сменено заглавието със сегашното "Да говорим за фотоапарати и фототехника"!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пламене, хубаво е да имаш такъв обектив. Но както РудБой каза: колко снимки на луната ще направиш? И луната трябва да я снимаш или с 500 и нагоре т.е. да запълниш кадъра само с част от нея или на 200-300, но само като елемент от снимката. Сама по себе си Луната е много скучен обект. А и е обърната винаги само с едната си страна към нас :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитане, редактирах си поста! Там съм написал какво искам да мога да снимам, а луната е за от време на време (пък и племенницата ми като я види на снимка и пощурява от радост)! :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И да, искам да мога да снимам макро, и колкото се може по-отдалечени обекти! :)

п.с.До колкото си спомням точно това обсъждахме още в началото на другата тема преди да и бъде сменено заглавието със сегашното "Да говорим за фотоапарати и фототехника"!

За снимане надалече почвай да събираш пари, защото там цените са .... меко казано високи. Има Сигма и Тамрон от 120 до 400-500-600. Те са добри. Ако решиш да заложиш на фирмени приготви още повече ....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам за вас, но на мен ми е много странно как някой (в случая Антония) няма понятие от фотография и не знае най-важните неща, но ще си купува дслр. Все едно да се уча да карам кола с ферари :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И ако искам да снимам в RAW не мога да ползвам цифровия зуум, а без него излиза прекалено малко светещо кълбо, без да може да се различи какво е точно - ето за това говоря:

Ъ?

Няма (очевидно!) цифрова обработка на снимка, която да се прилага на JPEG-a в апарата, а да не може да се извърши на RAW файла на компютър. Особено пък цифровото приближение, което е може би най-простата от всичките.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам за вас, но на мен ми е много странно как някой (в случая Антония) няма понятие от фотография и не знае най-важните неща, но ще си купува дслр. Все едно да се уча да карам кола с ферари :D

Е, тя вероятно е чула че при тези камери снимките излизат прекрасни директно от камерата. И аз отдавна си мечтая за такова нещо, но въпреки всичките ми услия не става :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ъ?

Няма (очевидно!) цифрова обработка на снимка, която да се прилага на JPEG-a в апарата, а да не може да се извърши на RAW файла на компютър. Особено пък цифровото приближение, което е може би най-простата от всичките.

Явно не ме разбра! Ако снимам само с оптичното приближение + светкавицата излиза показаното бяло петно, а когато ползвам цифровото увеличение от апарата + светкавицата си се вижда луната и то доста добре: пример - Цък

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно не ме разбра! Ако снимам само с оптичното приближение + светкавицата излиза показаното бяло петно, а когато ползвам цифровото увеличение от апарата + светкавицата си се вижда луната и то доста добре: пример - Цък

А с ръчни настройки?
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Там е още по зле - явно този "сапунер" (а също и моята TZ3-ка) толкова си могат! :D

Не мога да си го представя. Какви ръчни настройки слагаш? Мисля, че ако свалиш стоп, стоп и нещо експозицията трябва да стане.

И аз отдавна си мечтая за такова нещо, но въпреки всичките ми услия не става :)

:P
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аналогията ти е много неправилна. Няма нищо лошо да почнеш да се учиш на хубав фотоапарат.  И това, което иска да си купи Антония, е по-скоро BMW 1-ва или 3-та серия. 

Всеки DSLR от нисък клас има автоматични режими, които, при равни други условия, изкарват по-добри снимки от сапунерите. Въпреки, че за да се извлече най-доброто от възможностите му, наистина са нужни знания и умения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мога да си го представя. Какви ръчни настройки слагаш? Мисля, че ако свалиш стоп, стоп и нещо експозицията трябва да стане.

:P

Плези ми се ти, като спечеля от тотото ще си взема един Мамия или Хаселблад, казват че там снимките ставали in camera :P

Аналогията ти е много неправилна. Няма нищо лошо да почнеш да се учиш на хубав фотоапарат.  И това, което иска да си купи Антония, е по-скоро BMW 1-ва или 3-та серия. 

Всеки DSLR от нисък клас има автоматични режими, които, при равни други условия, изкарват по-добри снимки от сапунерите. Въпреки, че за да се извлече най-доброто от възможностите му, наистина са нужни знания и умения.

Може би малко по-прецизно определение би били: Въпреки, че за да се извлече повече от възможностите му, наистина са нужни знания и умения.

Иначе няма лошо да се учиш на добра техника, ама да си избираш камера по това как прави селфита ми се струва странно :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами - зависи ;) .

Ето ти една снимка на Луната, правена на 70 мм - >>> клик <<< .

Хубавата снимка не е само "голям зуум", а светлина, композиция, и умения - да ги видиш, и да ги заснемеш правилно. Помисли по въпроса :) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам, че се обсъжда фотографска техника, та да запитам и аз.Скоро ми попадна един CANON 10D. Какво ви е мнението, и не е ли малко стар модел.Обектива му е 50mm 1/1.8.Прочетох, че не особено сполучлив.Някакъв съвет какъв да потърся.Няма да снимам луната ;) а само пейзажи, макро и някое животинче.Благодаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам, че се обсъжда фотографска техника, та да запитам и аз.Скоро ми попадна един CANON 10D. Какво ви е мнението, и не е ли малко стар модел.Обектива му е 50mm 1/1.8.Прочетох, че не особено сполучлив.Някакъв съвет какъв да потърся.Няма да снимам луната ;) а само пейзажи, макро и някое животинче.Благодаря.

Това е много стар модел, по спомени от поне 10 години. Не че не може да се снима с него, но технологиите се развиват много бързо. ИНаче обектива мисля не е чак толкова лош, но от него не можете да очаквате много високо качество.

Но финалното решение е ваше, ако имате възможност поснимайте 20-30 кадъра с него (типични за типа, който снимате) и ги разгледайте после на компютър

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване