Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Помощ за избор на цифров фотоапарат (2)

Препоръчан отговор

Аз ти писах по-горе защо. Nikon D7000 може да е по-стар модел, но е по-висок клас, и има повече чисто фотографски възможности.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 687
  • Създадено
  • Последен отговор

Много ми е чудно как по стария модел е по предпочитан .. :(

И да допълня колегата: обичайно е в DSLR фотографията едно тяло да има много дълъг живот, 10 години, понякога повече. И хората, които се занимават на някакво ниво с фотограция не си сменят тялото само защото е излязъл нов модел. ТОва е и една от причините в момента обектива ми да е на цена, приблизително равна на цената на тялото (макар че считам себе си за ентусиаст, а не професионален фотограф)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а обективите му скъпи ли са :)

снимки като тези мога ли да направя с 5200 :)

Има обективи от 250 лева до 2500 (не знам за Никон дали може да се сложи фул на кроп, ако може цените на обективите стигат до 40000 лева)

Тези снимки са подложени на доста сериозна обработка и редактиране. И да, можете да правите снимки, които да послужат за основа на горните. Но за да станат като горните се искат знания, опит и неевтини програмни и хардуерни продукти

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А относно марката Канон бихте ли ми казали някой добри фотоапарати до 1600лв доколкото знам те са още по добри :) Имали някой по добър от никон д7000 на тази цена :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А относно марката Канон бихте ли ми казали някой добри фотоапарати до 1600лв доколкото знам те са още по добри :) Имали някой по добър от никон д7000 на тази цена :)

Не, те не са по-добри. И двете фирми имат разкошни камери в голям ценови диапазон. Но камера, съизмерима с д7000 на тази цена трудно може да се намери. Тази (макар че не е точно съизмерима с д7000), но струва повече пари. И по мое лично мнение обектива е по-добър от Никонските китови: http://magazin.photosynthesis.bg/offer/280501000266.html

Този е по-близо до Д7000, но обектива му е на равнището на никонския китов: http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=47&product=7546&show=additional

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

(не знам за Никон дали може да се сложи фул на кроп, ако може цените на обективите стигат до 40000 лева)

Може. И за разлика от Canon - може и обратното :) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Харесва ми това, че има подвижен екран :) Ох съвсем се обърках и не знам на какво да се спра, сигурно и вече Ви намръзнаха моите въпроси, но все пак Ви благодаря за съветите!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Антония, не се притеснявай, нормално е да си объркана. Всички сме минали през това :)

Ще ти кажа истината - какъвто и апарат да си купиш, няма да почнеш веднага да правиш снимки като тези, които си показала. Защото за тях са нужни предимно знания и умения. А фотоапаратът не е от такова значение.

Купи си Nikon D5200, или някой от трицифрената серия Canon - 600D, 650D, 700D, с китов обектив. Поснимай поне една година с тази комбинация, да научиш някои неща. Тогава вече можем да говорим каква техника ти трябва за конкретен вид снимки.

А ако искаш нещата да станат по-бързо - намери някой курс по фотография, и се запиши. Там ще ти се обясни всичко необходимо, поне за основните неща във фотографията.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много бих желала да мина първо през курс, но за съжаление живея в малък град в който няма такива възможности. Може ли да попитам защо казвате че обектива 18-55 не е много хубав, току що видях тази снимка 

http://photo-cult.com/showpic.php?cam=4827&ord=votes&id=691790

пише че е направена с този обектив и за мен е адски красиво! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много бих желала да мина първо през курс, но за съжаление живея в малък град в който няма такива възможности. Може ли да попитам защо казвате че обектива 18-55 не е много хубав, току що видях тази снимка 

Нали не си мислиш, че манждата се яде сурова? Тази снимка, която сега показваш е минала през обработка, а както вече ти казаха трябват умения за тази цел ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли да попитам защо казвате че обектива 18-55 не е много хубав, току що видях тази снимка 

С всеки обектив може да се направи хубава снимка. Също и лоша :) .

Обективите не се оценяват по това, а по възможностите, които дават. В дадени условия може да не може да направите снимката, която искате, с по-евтин и "лош" обектив. 

Например с 18-55 IS/VR спокойно може да се правят хубави пейзажи. Но ако искаш да направиш снимка като тези, които показа, например като тази на детето, което си отхапва от динята - ами, няма да стане. Не е възможно да размажеш така фона зад него.

Освен, разбира се, ако не си послужиш със софтуерни средства. Но това е отделна тема ;) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А със д7000 :)

Другия ми въпрос е за Канон 60D които казвате,че си прелича с D7000 какъв обектив бихте ми предложили към него, и скъпи ли са обективите предназначени за него. Единственото което ме спира да купя 7000 е екрана много бих желала фотоапарат с подвижен екран, а щом Canon е близо до него и има такъв екран какъвто желая бих помислила повече за него :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. Мисля че вече ви обяснихме че изображенията, които виждате, са обработени. Въпреки огромното ми лично желание няма начин да правите впечатляващи снимки директно от камерата :)

Ето ви един пример, който спретнах за няколко минути:

Без никакви корекции

IMG_1122-1.jpg

С малко корекции

IMG_1122-1-2.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другия ми въпрос е за Канон 60D които казвате,че си прелича с D7000 какъв обектив бихте ми предложили към него, и скъпи ли са обективите предназначени за него. Единственото което ме спира да купя 7000 е екрана много бих желала фотоапарат с подвижен екран, а щом Canon е близо до него и има такъв екран какъвто желая бих помислила повече за него :)

Мисля, че е възможно да се направи (почти) такава снимка без обработка, директно от апарата. Дори и с D7000 и D5100. За целта трябва точно да се настроят сатурацията, контраста и резкостта от тялото. И най-важното - да се подбере подходящ обектив. За кроп тяло бих избрал този ;)Nikkor AF 135mm f/2D DC . С него мога да имам рязък образ в точката на фокусиране, и дефокус във фона. Само че и цената му е прилична :) .

Иначе с малко обработка мога да направя такава снимка с D5200 и Nikkor 50/1.8G. А с D7000 мога да мина още по-евтино - един Nikkor AF 50/1.8D ще ми свърши работа.

За Canon също може да се измисли подобна комбинация. Има един направо жесток EF 135/2L USM, с който на кроп тяло може да се постигне такъв ефект.

Аз все пак си мисля, че ако се спреш на Canon, добре е да започнеш с по-евтино тяло. Там няма такива моторни/безмоторни като при Nikon, дори и най-ниският клас тяло е съвместим с всички обективи. Препоръчвам ти конкретно 600D или 650D. Ще имаш въртящ се дисплей, ще можеш да научиш основните неща, и най-важното - ще ти останат пари за обективи. Които, както виждаш, са скъпички :) . А след време, ако се развиеш като фотограф, ще можеш да минеш на по-висок клас. Но тогава ще знаеш вече какво ти е нужно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Иначе с малко обработка мога да направя такава снимка с D5200 и Nikkor 50/1.8G. А с D7000 мога да мина още по-евтино - един Nikkor AF 50/1.8D ще ми свърши работа.

За Canon също може да се измисли подобна комбинация. Има един направо жесток EF 135/2L USM, с който на кроп тяло може да се постигне такъв ефект.

...

Само да допълня че Канон имат 50/1.8 който в доста по-евтин :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да допълня че Канон имат 50/1.8 който в доста по-евтин :)

Него не го слагам в сметките. Ужасно калпав е - и като конструкция, и като качество на снимките.

За портретен обектив за Canon кропка минимумът е EF 50/1.4 или EF 85/1.8. За по-евтин вариант ... Има един нов EF 40/2.8, тип "палачинка", който е много остър дори и на най-отворена бленда. Само че светлосилата и фокусното разстояние не са като за типичен портретен обектив. Има варианти и от други производители, Samyang например предлагат 85/1.4 за 549 лв. Вярно, че е ръчнофокусен, но за статични сцени не е проблем. 

А да не говорим, че Canon са много съвместими и със стари обективи от лентови тела. За около 150 лв може да се намери прекрасен Carl Zeiss Sonnar 135/3.5, идеален за портрети, дори и на кропка. Може да се сложи на тялото с преходник за 10 лв, и ще има фокус и в безкрайността. А ако има и инсталиран Magic Lantern, фокусирането през дисплея става елементарно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Него не го слагам в сметките. Ужасно калпав е - и като конструкция, и като качество на снимките.

За портретен обектив за Canon кропка минимумът е EF 50/1.4 или EF 85/1.8. За по-евтин вариант ... Има един нов EF 40/2.8, тип "палачинка", който е много остър дори и на най-отворена бленда. Само че светлосилата и фокусното разстояние не са като за типичен портретен обектив. Има варианти и от други производители, Samyang например предлагат 85/1.4 за 549 лв. Вярно, че е ръчнофокусен, но за статични сцени не е проблем. 

А да не говорим, че Canon са много съвместими и със стари обективи от лентови тела. За около 150 лв може да се намери прекрасен Carl Zeiss Sonnar 135/3.5, идеален за портрети, дори и на кропка. Може да се сложи на тялото с преходник за 10 лв, и ще има фокус и в безкрайността. А ако има и инсталиран Magic Lantern, фокусирането през дисплея става елементарно.

СЪгласен за 50/1.4, но 1.8 не е чак толкова лош. Особено имайки предвид цената му. Палачинката много я хвалят, но не съм чел много за нея

А за фокусирането - (да се самоизкефя :) ) аз си го имам в стандарния фърмуер. И е убийствено бърз

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво означава кроп тяло :) А вие каква техника използвате :)

Антония, ако искате да зададете въпрос на някого или цитирайте негов/неин пост или споменете името му :)

Кроп тяло означава че размера на сензора е част от размера на кадъра на фотографски филм, Лайка формат (36х24 милиметра). 

Ето една снимка за да получите представа за нещата (35 мм фул фрейм е размера на кадъра на фотографски филм, Лайка формат 36х24 милиметра):

Sensor_sizes_overlaid_inside_2014.png

Ако се интересувате от камерата с която аз снимам то тя е Canon 70D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитане, а това чудо какво е? Centon Mirror Lens 500mm for Canon Eos

Забелязах го до като разглеждах в OLX, а и какво това дето го има в средата на лещата?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитане, а това чудо какво е? Centon Mirror Lens 500mm for Canon Eos

Забелязах го до като разглеждах в OLX, а и какво това дето го има в средата на лещата?!

Ха, това е така обектив от така наречения тип огледални. При него образа се формира в оптична схема, подобан на Каси-Грен за радиоантените

450x231xschmidtc.gif.pagespeed.ic.xfPPD7

Преимуществата са че в много малък обем и маса може да се събере голямо фокусно разстояние. Недостатъци са невисокото качество на образа, много затворена бленда (обикновено 8, макар че съм срещал и с 6.3), ръчен фокус. Освен това те са със собствен стандарт на свързване към камерата и ти трябва преходник. Като цяло се ползват за снайперски изпълнения - дива природа, астрономия.

Ето ти една с 6.3 :)

http://www.amazon.com/Rokinon-ED500M-B-EOS-500mm-Mirror-Canon/dp/tech-data/B004JHY5OC/ref=de_a_smtd

П.П. И не можеш да регулираш блендата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване