Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

luckyboy

Новини от света на Linux дистрибуциите.

Препоръчан отговор

преди 2 часа, Тамболианеца написа:

@Росен Р. Александров

Осъзнаваш ли, че атакуваш светая светьiх на Линукс - възможността за избор?
И сега си имаме Windows, MacOS и няколко феодални BSD.
Systemd бавно и неумолимо превръща Линукс в Windows. Колко мислиш Линукс дистрибуции ще оцелеят до 10 години?

Цитирам твоя любим Пьотеринг от негова презентация за systemd през 2014, и мои коментари по тях.
Оbjectives:
- Turning Linux from a bag of bits into a competitive General Purpose Operating System;
Наистина ли горделиво си вярва, че той е Месията и преди неговия systemd, Linux е бил "торба битове"??

- Building the Internet’s Next Generation OS;
Това е основната цел.  Разработката на systemd e с прецизна насоченост InternetOS/IoT, където Red Hat се надява да бъде доминанта ОС. Мечтателно да е единствената.

- Unifying pointless differences between distributions;
За какво да има хиляди дистрибуции? Обединявайки безсмислените (за нас) различия унифицираме. Абе всичко, което не е Red Hat е pointless.

- Bringing innovation back to the core OS.
Да усложним многократно основната ОС чрез системен слой и до толкова, че да можем само ние да го развиваме в бъдеще. Ах да, и ще добавяме непрекъснато функционалност, за да сте гарантирано зависими от нас - Red Hat.

Да добавя ли, че не е изобретил systemd с прозрение свисше, а взаемствал изключително от launchd на MacOS, както и от първичните концепции на Windows NT и upstart на Ubuntu?

Ай стига сте го превъзнасяли кат алтруистично гениално божество тоя Пьотеринг, най-вече е гениален в имплементацията си на ликвидацията на възможността за избор.

А досега кое е доброто в Линукс ми кажи?

Всеки да си играе на сървайвър, вместо да се решават генералните проблеми в Линукс системата?!

На кой му пука изобщо каква е базовата система, ако просто работи?! Явно само на заседнали във миналото индивиди..

Systemd предлага стандартизация. Никоя комерсиална компяния няма да се нагърби да пише софтуер за линукс, ако няма никаква стандартизация.. В момента с това прескачане на Systemd един софтуер, работи само на това за което е написан.. Масовия случай убунту.. Това не е ли пак един вид комерсиалност във една свободна ОС? И кой каза че се чете "Пьотеринг"? Как го измисли това произношение? Човека е германец...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И, пропуснал съм за реването, реват срещу systemd предимно хора неползващи графична среда щото трябва да си сменят навиците.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, бат'начо написа:

Реването не е по systemd по принцип, реването е по начина на налагането му. А в случая се говори за това . И аз под "чист"  разбирам това, на което казват "либре", а тоите "имена" не са там , т.е. за мен не са чисти, което не ми пречи да ги ползвам.

Преди време четох едно сравнение между системди и другите инициализатори, имаше даже и видеота в статията. Системди стартираше процесите най-бързо от всички, макар че разликите между всичките инициализатори бяха минимални - по-малко от секунда. Реално погледнато всичките имат кажи-речи еднакви времена за подкарване на системата, имат различни плюсове и минуси и не виждам за какво е тоя рев, освен за реването като спорт. Да бяха разликите от по няколко секунди - да има за какво да ревем. Ама да ревем за това, че системд подкарва системата с нула цяло и нещо сек. по-бързо или по-бавно...

На ревящите за глупости им препоръчвам това лечебно заведение:
https://mmagdalena-bg.com/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Росен Р. Александров написа:

Нищо обективно не се чете тук.. Освен една омраза към Ленарт Потеринг.. Все едно ви е изял баничката, и ви е изпил бозата...

По-лошо. Наръфал я е! :) 

на 14.06.2019 г. в 12:19, Тамболианеца написа:

Този подход е обречена кауза, броят на пакетите обързани със systsemd ще расте неудържимо, и е въпрос на време да удави с обема си шепата девунаци поддържащи това дистро.

Не вярвам. Според мен, положението няма да се влошава повече.

На всичкото отгоре, openrc започва структурно да замязва на systemd, но със скриптов привкус, вместо декларативен и нещо не ме кефи.

Не оствам с впечатлението openrc да е кефил достатъчно аудиторията. И си мисля, че от самото начало е така.

Според мен Линукс окончателно е загубил битката за независимост от systemd, даже и за такива дистра като Слакуер е въпрос на време да го възприемат принудени косвено от пълзящото обвързване на софтуера към systemd.

Има сериозно основание в разсъжденията ти. Все пак, ако трябва да предполагам, бих заложил че systemd е в застой и няма да има значителни завоевания в бъдеще. Практически, най-лошото, което можеха да направят, вече го направиха. Така че бих спал спокойно.

преди 6 часа, Росен Р. Александров написа:

Ако тези хора се бяха събрали на куп, и да вложат тези усилия в развитието на Wayland, за да може да замени и без друго пробития откъм сигурност Xorg, който освен това е главна причина за проблемите в Линукс.

Ако бяха насочили тези усилия във подобряване на звуковата подсистема, от където идват редица други проблеми, можеше да имаме Истински конкурент сред операционните системи...

Напълно си прав, обаче няма как ние да ги организираме... Вече не може да разчитаме само на Линус и Столман. Те са направили предостатъчно, няма как да правят вовеки. Трябва да се появят други личности с реални таланти и възможности. А, ако няма такива, нищо не пречи да се плати на фирми, които могат. С толкова ползватели, могат да се съберат огромни средстава само от дарения!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, Melmak ® написа:

Практически, най-лошото, което можеха да направят, вече го направиха. Така че бих спал спокойно.

С тази фраза ме подсети да гледам пак един позабравен филм :D

It seems to me that the worst is over

https://www.youtube.com/embed/H50jTU4vqA0?start=34&end=44

Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е и още не схващам идеята на реването срещу systemd? Налагането  на идеи винаги е имало и винаги ще има,ако е заради бързината както пише Радо то наистина си е за спортно реване...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Melmak ® написа:

Напълно си прав, обаче няма как ние да ги организираме... Вече не може да разчитаме само на Линус и Столман. Те са направили предостатъчно, няма как да правят вовеки. Трябва да се появят други личности с реални таланти и възможности. А, ако няма такива, нищо не пречи да се плати на фирми, които могат. С толкова ползватели, могат да се съберат огромни средстава само от дарения!

Ами Ленарт Потеринг може да ти отговори тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Росен Р. Александров написа:

Ами Ленарт Потеринг може да ти отговори тук.

Нямам нищо против Потеринг, даже принципно го харесвам. 

преди 13 часа, petie1 написа:

Е и още не схващам идеята на реването срещу systemd? Налагането  на идеи винаги е имало и винаги ще има,ако е заради бързината както пише Радо то наистина си е за спортно реване...

Чисто и просто вкарват сложни и много противоречиви решения... И както при другите системи, където има подобни, става наложително да живеш с проблемите задълго. Както примерно са регистрите в Windows - чудесна идея, ужасни резултати.

За мене systemd е повече изследователска работа, отколкото проект, който си заслужава.

При Linux-ите никога не е било така. Или ако е имало налагане на идеи е било къде по-ограничено, отколкото при която и да е друга система. Виж, сега вече действително има и то по тъпия начин. На принципа "ръгай чушки в боба", а идиотите да се оправят. Предполагам, че всичко е заради комерсиалния им нагон напоследък. Systemd се превръща в нещо като Android, всички са наясно че не го бива особено, но го слагат за да не можеш да си изградиш ментална бариера между отделните дистрибуции. Инит-а чисто и просто е един и същ, няма какво да избираш.

преди 19 часа, rado84 написа:

Преди време четох едно сравнение между системди и другите инициализатори, имаше даже и видеота в статията. Системди стартираше процесите най-бързо от всички, макар че разликите между всичките инициализатори бяха минимални - по-малко от секунда. Реално погледнато всичките имат кажи-речи еднакви времена за подкарване на системата, имат различни плюсове и минуси и не виждам за какво е тоя рев, освен за реването като спорт. Да бяха разликите от по няколко секунди - да има за какво да ревем. Ама да ревем за това, че системд подкарва системата с нула цяло и нещо сек. по-бързо или по-бавно...

Защото мислиш че е само бързината, но всъщност има огромни идеологически разлики. Принципно systemd е също тракер на състоянието, синхронизатор, система за реагиране на събития и прочие. Според тях самите, никога не са го оптимизирали да е бърз. То просто става съвсем естествено, от разрешаване на зависимостите при иницилизиране.

Всъщност, второстепенните функции са много по-важни. Например как се конфугирира. Хубаво е че се стремят да е декларативно, това им го признавам. Обаче не съм доволен че е сложно, неясно и освен това простите задачи се конфигурират сложно. Това последното е много голям провал, бих казал критичен провал.

Ако не вярваш че systemd е збозена, изгледай това филмче. Според мене отразява непрактичен начин на мислене и не виждам как с него ще успеят. Най-вече ме тревожи месиджинг-а и евентите, които никой досега не е успял да направи като хората... Но сам си прецени.

The Tragedy of systemd

преди 21 часа, Росен Р. Александров написа:

На кой му пука изобщо каква е базовата система, ако просто работи?! Явно само на заседнали във миналото индивиди..

Така можеше едно време. Но вече не едостатъчно просто да работи, а трябва да работи безупречно. Поне ако се стремиш да развиваш добра система. Особено за толкова важен и почти неизбежен компонент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има доста неща които стават много по-лесно със systemd, отколкото с другите..

Примерно мрежова конфигурация се прави безпроблемно, от всякакъв тип. И се избягва нуждата от мениджъри като wicd, networkmanager, netplan, netifup, netctl..

Имах големи приключения с openrc да подкарам елементарен bridge. Със systemd стана само с два реда.

~ ➜ cat /etc/systemd/network/br0.netdev 
[NetDev]
Name=br0
Kind=bridge

[Bridge]
STP=false
~ ➜ cat /etc/systemd/network/br0.network 
[Match]
Name=br0

[Network]
#DHCP=yes
Address=192.168.10.100/24
Gateway=192.168.10.1
DNS=192.168.10.1

Елементарен пример. След което само се задава за зареждане със системата.

systemctl enable --now systemd-networkd

И просто работи. За някои хора е по-важна простотата на работа. Това че някой го мързи да прочете някой друг ред, за конфигуриране на systemd...

Както и че работи на абсолютно всички дистрибуции със systemd.

Не е примерно като да ровиш в тонове документация за openrc в gentoo или runit на voidlinux или подобни, където всеки правил каквото си иска. И от това губи крайния потребител, защото ако имаш нужда от някой комерсиален софтуер, то той се пише само за най-популярните дистрибуции, и всички други само гледат жално.

И по-горе споменах, проблема в линукс е генерален, и изобщо не е в systemd.

Проблемите са Graphics Stack и Audio Stack..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Росен Р. Александров написа:

И просто работи.

Ами аз не твърдя противното. Принципно и Windows Registry работи. Дали ти харесва, обаче е друг въпрос. :) Linux няма регистри, а работи още по-добре в същия клас задачи.

преди 36 минути, Росен Р. Александров написа:

Примерно мрежова конфигурация се прави безпроблемно, от всякакъв тип.

Без да искаш доказваш точно това за което говорих... Сложните неща стават с малко писане, а простите с много. Например искаш да пуснеш прост изпълним файл, като root при стартиране на системата. Ето ти ясна като слънце задача, точно за инит системата. И навсякъде другаде става за 1 минута, освен при systemd. Там е 16 пъти по-сложно, при това за капак нямат подобен пример!

Освен това не е ясно изобщо защо ти е именно там да управляваш мрежата. Мрежите са достатъчно сложни за да опрадаят собствен мениджър. И ще работи добре, проблем никакъв. Не е като да е ужасно оплетена из подсистемите задача.

Освен всичко това, мрежата в 99,999% от случаите просто работи с базовата конфигурация на системата и няма особена логика да се намесваш. Не е напълно изключено, но обикновено работи безупречно out of the box.

преди 50 минути, Росен Р. Александров написа:

И по-горе споменах, проблема в линукс е генерален, и изобщо не е в systemd.

Проблемите са Graphics Stack и Audio Stack..

Съгласен съм. Най-вече трябва организация за такива неща. Сайт, бюджет и т.н. Но от това което виждам, те в момента са навити да получават пари от комерсиални организации, които общо взето развиват сървърни технологии. Като че ли за нищо друго не им пука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Melmak ® написа:

Ами аз не твърдя противното. Принципно и Windows Registry работи. Дали ти харесва, обаче е друг въпрос. :) Linux няма регистри, а работи още по-добре в същия клас задачи.

Без да искаш доказваш точно това за което говорих... Сложните неща стават с малко писане, а простите с много. Например искаш да пуснеш прост изпълним файл, като root при стартиране на системата. Ето ти ясна като слънце задача, точно за инит системата. И навсякъде другаде става за 1 минута, освен при systemd. Там е 16 пъти по-сложно, при това за капак нямат подобен пример!

Освен това не е ясно изобщо защо ти е именно там да управляваш мрежата. Мрежите са достатъчно сложни за да опрадаят собствен мениджър. И ще работи добре, проблем никакъв. Не е като да е ужасно оплетена из подсистемите задача.

Освен всичко това, мрежата в 99,999% от случаите просто работи с базовата конфигурация на системата и няма особена логика да се намесваш. Не е напълно изключено, но обикновено работи безупречно out of the box.

Bridge винаги ти си я гласиш, независимо от операционната система, никъде никой не ти наглася, мостова мрежа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Росен Р. Александров написа:

Bridge винаги ти си я гласиш, независимо от операционната система, никъде никой не ти наглася, мостова мрежа.

Сигурно. Но пак казвам, не виждам каква ми е ползата от управление на мрежата в systemd. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

@Melmak ®

Този Бруно е къртицата във ФрийБСД и главен инициатор за въвеждане на systemd подобие във ФрийБСД. Имат си обсъждания във форума за това от 2015 насам.
Свиквайте, примирете се и изживейте катарзис - това е посланието.

На други места - други слънчасали:
https://www.linuxuprising.com/2019/06/ubuntu-devs-testing-chromium-browser.html

Интересно дали дериватите на Убунто ще са възхитени?

Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

Сигурно. Но пак казвам, не виждам каква ми е ползата от управление на мрежата в systemd. 

Минималистичност, особено ако си сървър.

А и нима с openrc или upstart се управлява иначе мрежата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Тамболианеца написа:

Този Бруно е къртицата във ФрийБСД и главен инициатор за въвеждане на systemd подобие във ФрийБСД. Имат си обсъждания във форума за това от 2015 насам.

Не знам, но много им се кефи. :)  Което ми изглежда необяснимо.

преди 5 часа, Тамболианеца написа:

Свиквайте, примирете се и изживейте катарзис - това е посланието.

Като едното нищо! Обаче може и те да психясат преди нас, като знам какъв потенциал за проблеми има. :D

преди 2 часа, Росен Р. Александров написа:

Минималистичност, особено ако си сървър.

Учудваш ме. Alpine е минималистична дистрибуция и няма systemd. Освен че биха много раздули размера и зависимоститите, но и доколкото знам systemd им пречи в контейнерите. Уж правиха опити да го поправят, не знам колко са успели. Освен това ще натириш значителен код в инит мениджъра, което не е много минималистично, ако се окаже че мрежа не ти трябва. Или ако искаш да си я управляваш през свой си мениджър. Както и много често става в дистрибуциите. Направо заобикалят много от функциите на systemd в полза на други инструменти.

преди 2 часа, Росен Р. Александров написа:

А и нима с openrc или upstart се управлява иначе мрежата?

Грешните примери няма да позлатят новото изделие. :) Разбира се че при скриптовите инит мениджъри ще им хрумне да инициализират мрежата в скриптовете. Но това е по-скоро история, защото тогава са нямали нещо по-подходящо. Трябвало е в движение да измислят нещо. Но сега вече има, какъвто е например NetworkManager.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Тамболианеца написа:

На други места - други слънчасали:
https://www.linuxuprising.com/2019/06/ubuntu-devs-testing-chromium-browser.html

Интересно дали дериватите на Убунто ще са възхитени?

А, значи са напреднали вече, бяха го предложили преди време... Ами такава им е политиката - с времето почти всичко ще е snap при тях (и при другите, дето могат да ползват такива пакети). Предполагам, естествено, ще го има и в други разновидности - appimage, flatpak... Което не пречи да може да го има неофициално и като *.deb, де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

Не знам, но много им се кефи. :)  Което ми изглежда необяснимо.

Като едното нищо! Обаче може и те да психясат преди нас, като знам какъв потенциал за проблеми има. :D

Учудваш ме. Alpine е минималистична дистрибуция и няма systemd. Освен че биха много раздули размера и зависимоститите, но и доколкото знам systemd им пречи в контейнерите. Уж правиха опити да го поправят, не знам колко са успели. Освен това ще натириш значителен код в инит мениджъра, което не е много минималистично, ако се окаже че мрежа не ти трябва. Или ако искаш да си я управляваш през свой си мениджър. Както и много често става в дистрибуциите. Направо заобикалят много от функциите на systemd в полза на други инструменти.

Грешните примери няма да позлатят новото изделие. :) Разбира се че при скриптовите инит мениджъри ще им хрумне да инициализират мрежата в скриптовете. Но това е по-скоро история, защото тогава са нямали нещо по-подходящо. Трябвало е в движение да измислят нещо. Но сега вече има, какъвто е например NetworkManager.

Една поправка на твоя груба грешка.

Container работи единствено със Systemd, с нищо друго не работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.06.2019 г. в 21:15, Росен Р. Александров написа:

Една поправка на твоя груба грешка.

Container работи единствено със Systemd, с нищо друго не работи.

Не мисля, че си прав. Доколкото ми е известно от повърхностното ми проучване на въпроса, Linux няма технология конкретно наречена контейнери. Но в ядрото са вкарали функциаоналност, достатъчна за изграждането им. Съответно проекти , като Docker се грижат това да става лесно. Не съм наясно нещо от това специално да изисква systemd.

Плюс това подчертавам, че имах предвид вътре в контейнерите, където основно не харесват да им се мотка. Но нека да видим какво мислят главите по въпроса:

Цитат

I have been talking about systemd in a container for a long time. Way back in 2014, I wrote “Running systemd within a Docker Container.” And, a couple of years later, I wrote another article, “Running systemd in a non-privileged container,” explaining how things hadn’t gotten much better. In that article, I stated, “Sadly, two years later if you google Docker systemd, this is still the article people see—it’s time for an update.”

https://developers.redhat.com/blog/2019/04/24/how-to-run-systemd-in-a-container/

Цитат

RUNNING DOCKER CONTAINERS WITH SYSTEMD
Dec 30, 2017

Services in Docker containers can easily be run under systemd, but I had some difficulty finding good examples of how to do so. Here’s what I came up with.

https://fardog.io/blog/2017/12/30/running-docker-containers-with-systemd/

:)

Цитат

Systemd vs. Docker

February 24, 2016 by Josh Berkus

"This is Lennart Poettering," said Walsh, showing a picture. "This is Solomon Hykes", showing another. "Neither one of them is willing to compromise much. And I get to be in the middle between them."

Цитат

According to Walsh's presentation, the root cause of the conflict is that the Docker daemon is designed to take over a lot of the functions that systemd also performs for Linux. These include initialization, service activation, security, and logging. "In a lot of ways Docker wants to be systemd," he claimed. "It dreams of being systemd."

https://lwn.net/Articles/676831/

:D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе помисли защо.. Особено за таймери и графици на изпълнение, които само systemd може да прави.

Изпратено от моят Nokia 6.1 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Что нового в Debian 10?

^ Добро видео за тези, които не следят Debian. От гледна точка на домашния ползвател. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз да питам само така леко ........Абе джанъм обикновенния потребител кво го бърка дали ползва systemd или upstart ,sysv,openrc и прочие алабализми :) .Щото ми се струва малко шизофренично да му попречи на гледането на порно ,ютуб и секви такиви дивотии .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Ивайло Димов написа:

Аз да питам само така леко ........Абе джанъм обикновенния потребител кво го бърка дали ползва systemd или upstart ,sysv,openrc и прочие алабализми :) .Щото ми се струва малко шизофренично да му попречи на гледането на порно ,ютуб и секви такиви дивотии .

Е нали това питах и аз ма ни вопъл ни стон

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важното е да си чешем езиците и да изпъкваме колко знаем ,и тук влиза някой нищо незнаещ потребител и като почне да ги чете всичките им глупости и си вика "ПО-добре сините екрани на уиндоус " :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Ивайло Димов написа:

Важното е да си чешем езиците и да изпъкваме колко знаем ,и тук влиза някой нищо незнаещ потребител и като почне да ги чете всичките им глупости и си вика "ПО-добре сините екрани на уиндоус " :) 

И кви сме големи хакери,и после що хората бягали от Линукс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е ти ако си отвратен от Джама и влзеш тук да надзърнеш аджеба кво се пише ..............и прочетеш всички безмислени лакърдии няма ли да станеш разноглед и да си кажеш"Тва е много сложно и трудно за мен ,нямам време да се уча " ............Доста ,често самото линукс-общество е виновно за това тази ОС да не е популярна .Незнаещия нищо за Линукс потребител само е чувал за някакво ядро и някакъв терминал и вече се почват мъките и кое колко трудно било :) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...