Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

luckyboy

Новини от света на Linux дистрибуциите.

Препоръчан отговор

Всички дето дялат Линукси влизат ,четат Калдата ,цъкат ,почестват се дето не ги сърби и почват да ви издирват ,за да им оправите проблемите в дистрибуциите :) .........Ма трудно му се изключвал Дебелана ............ма тва не е проблем на systemd ,а на самата дистрибуция бре :) .При мен на моите архаични лаптоп и настолна машина се изключва за 2-3 секунди 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.06.2019 г. в 9:25, Иванчов написа:

...И остава третият вид, от който започна този разговор, най-масовият - тези, които искат само да свършат "външната" работа на компютъра, след което с облекчение да се махнат от него. Те са на Уиндоус, и втората причина за масовия избор на тази ОС, струва ми се, е именно масовостта ѝ. 

В последните години, леко "измасовявам". Не ми се правят експерименти и не ми се ровичка по софтуера, а без нужда пък изобщо не ми се ровичка по хардуера. Работя на машината и се радвам да се махна за малко от нея. От новости все по- малко се интересувам, а и нещо съм си внушил, че с ядро 5+, лаптопа ми работи по - тромаво. Не знам, кога по твоята логика ще мина на Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е как мое сравняваш избор на автомобил дето се купува веднуж на 10 години примерно и избор на дистрибуция ,която някой седнал и я написал ,не си дал и 1 стинка ,че и претенции да имаш и предяваваш .Тва все едно аз да се изсера пред входната ти врата ,да позвъня да поискам тоалетна хартия и да споря с теб ,че е прекалено твърда :) .От вашите компютри секаш NORAD управлявате :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, cybercop написа:

В последните години, леко "измасовявам". Не ми се правят експерименти и не ми се ровичка по софтуера, а без нужда пък изобщо не ми се ровичка по хардуера. Работя на машината и се радвам да се махна за малко от нея. Не знам, кога по твоята логика ще мина на Windows.

Същият съм и аз.

Но все пак знам повече за хард и софтуера, с които работя, отколкото масовия потребител, и това ме прави спокоен.

А това, че дистрото, с което съм, е най-малкото доста по-стабилно от Уиндоус, ме прави и хепи юзър. 😊

Ей оня ден сбозих по своя вина Синаптик-а (ъпдейт манаджер), но съвсем спокойно си го оправих с малко информация от форума на дистрото, без да си късам косите и изпадам в прединфарктно състояние ☺️

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Ивайло Димов написа:

Всички дето дялат Линукси влизат ,четат Калдата ,цъкат ,почестват се дето не ги сърби и почват да ви издирват ,за да им оправите проблемите в дистрибуциите :) .........Ма трудно му се изключвал Дебелана ............ма тва не е проблем на systemd ,а на самата дистрибуция бре :) .При мен на моите архаични лаптоп и настолна машина се изключва за 2-3 секунди 

Аз го имах точно същия проблем няколко седмици подред. Arch Linux, зависваше по две минути и половина. Да, може да не е от systemd, а от тъпия начин по който са го конфигурирали, но разликата не е голяма....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам .........при мен сичко се гаси бързо ,след ъпдейт рестартирам да си обнови инфото ...........Макар да нема нужда ,ама ей тай за по-сигурно :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Ивайло Димов написа:

Не знам .........при мен сичко се гаси бързо ,след ъпдейт рестартирам да си обнови инфото ...........Макар да нема нужда ,ама ей тай за по-сигурно :)

И при мен вече работи, както преди. Тоест нормално. Не е като само да си въобразява че има общо със systemd проблема, след като и при мен се получи същото на съвсем друга дистрибуция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Убунту 14.04 ми е увисвало 3-4 пъти и пак само с power бутона се изключваше ,а то си е със upstart ...........За сега с Арч-а нямам подобни случаи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Ивайло Димов написа:

Убунту 14.04 ми е увисвало 3-4 пъти и пак само с power бутона се изключваше ,а то си е със upstart ...........За сега с Арч-а нямам подобни случаи.

За мене не е голям проблем, но:

1. Случи се след обновление на systemd.

2. Става абсолютно всеки път.

3. Един от двайсет пъти излиза че чака някакъв процес да се спре, който вероятно е забил защото чака нещо друго. Не трябваше ли systemd да спира подобни сценарии?

4. Защо съобщението излиза един от двайсет пъти?

5. Защо няма начин да спра процеса веднага?

6. Кой е сложил интервал за чакане от няколко минути в днешно време?

7. Как от горните точки да не запалиш моторетката и да не се изнервиш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да бе ясно ми е ,че е изнервящо .....но вероятно трябва да се търси процеса ,който се ебава :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Ивайло Димов написа:

.....но вероятно трябва да се търси процеса ,който се ебава :)

Е, според мен по-трудно би се намерило в монолитната систем-дъ, отколкото в кутията с чаркове на системата с инит-въ. 

Май това е и едно от основните недоволства на старите линуксари? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 часа, Melmak ® написа:

За мене не е голям проблем, но:

1. Случи се след обновление на systemd.

2. Става абсолютно всеки път.

3. Един от двайсет пъти излиза че чака някакъв процес да се спре, който вероятно е забил защото чака нещо друго. Не трябваше ли systemd да спира подобни сценарии?

4. Защо съобщението излиза един от двайсет пъти?

5. Защо няма начин да спра процеса веднага?

6. Кой е сложил интервал за чакане от няколко минути в днешно време?

7. Как от горните точки да не запалиш моторетката и да не се изнервиш?

8. Минаваш на Арч и забравяш за подобни сценарии. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, zitrön написа:

Джендъри направо:

Browser not supported

Use Microsoft Edge or Google Chrome to access Skype for Web experience.

Alternatively you can use Skype Web Control or download Skype on your desktop computer.

Пробвай с този user-agent

Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/69.0.3497.128 Safari/537.36

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, rado84 написа:

Най -простата логика показва,колкото едно нещо повече го кърпиш ,толкова по -нестабилно ,по-грозно и нелицеприятно става. Кръпките /ъпдейтите/са признак на лошо направилна дистрибуция.Радвам се , че нямам никакви проблеми с моя Дебиан, има ъпдейти ,като последния за Лисицата .но това не зависи от стабилната система!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, bigiadri написа:

Най -простата логика показва,колкото едно нещо повече го кърпиш ,толкова по -нестабилно ,по-грозно и нелицеприятно става. Кръпките /ъпдейтите/са признак на лошо направилна дистрибуция.Радвам се , че нямам никакви проблеми с моя Дебиан, има ъпдейти ,като последния за Лисицата .но това не зависи от стабилната система!

Не съм много съгласен.

Обаче взех да ставам много недоволен от Arch напоследък. Дано не скапят дистрибуцията, ако продължават в този дух!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

Защото има Арч без systemd (то има и други без) или защото Арч мачка systemd и оно не мое му кае копче? И ако и на Арч (със или без системата) пак го направи - ще е виновен (естествено) я хардуера, я чиляка, нъл? В никакъв случай причината не е сбор от натрупвания на негативни случайности. Т.е. Арч е едно оптимистично дистро и това се предава и на софтуера му по магичен въздушно-капков път ( даже може и чрез бълхите по градинките когато общините не си вършат работата) и нищо не е в състояние да вкара сценария в девета глуха, освен сценарист на градус (леко прекалил с градусите в конкретния случай да ти се върже).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Melmak ® написа:

Обаче взех да ставам много недоволен от Arch напоследък. Дано не скапят дистрибуцията, ако продължават в този дух!

По-конкретно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Melmak ® написа:

Имаше и такъв плъгин, но той остаря преотдавна. Новият ползва web-api-то на skype. Има дребни тесли, като че понякога трябва влезеш в web интерфейса да се съгласиш с новите условия за ползване. Но това са абсолютно разбираеми дреболии за такъв тип система.

Ако питаш мен, заради правилото на "заетата ниша". Ако си фен на капитализма, неизбежно се набутваш в подобни простотии и изобщо не гледаш какво има под капака.

Да, игрите са хубавата новина напоследък. Вярно е че има голям прираст на технологии, което даже не го очаквах, макар че отдавана беше логично да се случи. Обаче се чудя защо мислиш, че игрите ще допринесет за прираст на ползвателите на Linux. За да се случи нещо такова, трябва някои от следните два сценария:

А: Изваждаш система, която е 20% по-бърза от Windows на същия хардуер. За най-малко 5 години напред. След като мултимедийната подсистема на Windows е сравнително оптимизирана, не виждам как ще извадиш повече от 2 % прираст от сегашните видеокарти. Напрактика целият потенциал вече е изсмукан.

Б: Корпорацията прави тяхата ОС 800 долара и въвежда система за вход само чрез снимка на ретината. Само с нещо подобно би могъл да откажеш контингента им, че да потърсят алтернативи.

Та с други думи не виждам откъде ще дойде тоя прираст в ползването на Linux. Само бих могъл да пожелая на който и да е друг проект подобна отдаденост и почитатели. Защото тогава стават възможни много хубави неща и дълги години на просперитет. В това отношение благородно им завиждам на някои корпорации. Защото фенщината не е само проява на чиста глупост, но съвсем сериозно влече и много позитиви, както не веднъж сме виждали в Linux общността.

Повечето потребители ползват Уиндоус повече за игри,филми и интернет,та си мисля че ако видят че Линукс го може това  те няма да имат причина да седят на Уиндоус и ще мигрират на Линукс като това няма да е прираст за нито една от двете системи

преди 10 часа, Ивайло Димов написа:

Ами то зависи и от хардуера бре

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето потребители ползват Андроид. Малка част имат и Уйн, а съвсем малка част от тях играят игри на него. В случая Уйна се ползва за работа по където се сетиш, там е стандарт. Та, таман там, за работа - няма как да го бутнеш с Линукс. Може в Утопии и т.н., които ако станат в белите държави, то тук ще се случат след неизвестен период години. Требе да си оправим държавицата, пък чак после, като следствие ще се случи и другото. Към днешна дата не го виждам, освен ако икономическата война не прерасне в истинска и стане мама си джаса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, rado84 написа:

Айде айде половин година пя против Арч сега стана баш арчър-а :biggrin:

преди 4 минути, бат'начо написа:

Андроид

А това не е ли вид Линукс? Макар че не съвсем де

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, vpvelev написа:

По-конкретно?

Преди време имах чувството че е неразрушима система. Дори и да се случеше някакъв бъг, обикновено го обравяха много бързо и беше незначителен. Напоследък не мога да се отърва от много дразнещи бъгове, които стоят със седмици. А за други нямам никакво обяснение...

Ето за пример какво става, когато се опитам да пусна под root някаква програма:

[[email protected] ~]# mousepad
Unable to init server: Could not connect: Connection refused

(mousepad:2005): Mousepad-ERROR **: 21:45:19.226: Cannot open display: 
Trace/breakpoint trap (core dumped)

Кажи ми сега, как да не се питам, уат дъ фък ис дис?!  Това се случва с абсолютно всички програми. С обикновения Xorg. Даже нямам идея как да пoтърся за проблема, тъй като грешката е идиотска и не излизат смислени отговори. Ясно е че не може да достъпи X и от там нататък пълна загадка. Този проблем е от ден нула, откакто се върнах на Arch.

Случай втори. Бях си пуснал TigerVNC. След малко нагласяване го подкарах и на Arch, като работеше относително добре. Получи се нещо интересно и много странно - като влезех отдалечено, системата сякаш не ме отчиташе че съм влязал. Отново много странно и дразнещо, но да кажем че имам идея откъде идва. Въпреки че спазвах препоръките от Arch Wiki-то.

По-интересното обаче е какво се случи няколко дни по-късно. Още на първото обновяване, отдалечения достъп спря да работи. Разрових се тук и там, стигнах до тема във форума им, разбрах че това и преди се е случвало. Темата почваше с обичайното за Arch интро, където разясняват на питащия че едва ли не той е единствения идиот с такъв проблем. Две седмици по-късно в дискусията цъфват още 5 човека със същия проблем. :) Правят струват и го оправят. Обаче най-после темата беше заключена. Последното мение от модератор - "било изравяне на стара тема". Значи, ако направиш нова тема сигурно ще е дублиране, а ако пишеш в стара и случайно не са я заключили е бъмпване. :)  Добра работа Arch общност. Нищо чудно, че вече нямате проблеми. :)  След още малко чесане по тиквата и ровене го разбрах какво е - бяха сменили тотално опциите за компилация, като отразвяха съществен флаг. Вече забравих кой беше пакета и какъв контекста, но факта остава - изобщо няма кой да провери важен пакет за проблеми, след значителни изменения. Домързя ме да се занимавам и зарязах въпроса.

Случай трети. Инсталирах си Deepin за да го разгледам. Сложих техния логин мениджър по подразбиране, както беше изискването. Много ми хареса как го бяха направили, така че да имаш опции при нужда, а основните функции отпред, бяха възможно най-малко. Идеалното за по-неопитни хора в компютрите, които понякога ползват машината. Изпробвах Deepin-a порадвах му се и го зарязах, заради няколко важни функции, които не поддържаше. Порадвах се и на логин мениджъра. До поредното обновяване в което разбрицаха запомнянето на работната среда.  Започна всеки път да се стартира на Deepin и до мента не е оправено. /Знам защото ме домърза да го сменя и всеки път го сетвам./ Едноврменнно с този ъпдейт разбрицаха и изключването, така че да чакам по няколко минути. Плюс ефекта че сякаш машината е забила докато опитва да се спре. Така че с един ъпдейт изскочиха два заека - формално нито се стартираше като хората, нито се изключваше.

От вчера пък, изключването е оправено, но QT програмите ми не могат да се прибират в трая.

Струва ми се са преправяли и Wiki-то си. Сега изглежда по-съкратено. Сякаш са се старали да вкарат възможно най-малко текст за да не би някой да ги хване в грешка. Обаче трябва сам да се досещаш за важни подробности, които не са съвсем очевидни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Голямото самопрецакване на тъпаците в Каноникъл за решението им да изхвърлят тотално 32-бит от дистрибуцията си:

Проблемът:
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Wine-Unsure-Ubuntu-32-Bit

Как Убунту премахва 32-бит от дистрибуцията си:
https://www.youtube.com/embed/N6W3US8Luo8?start=0&end=25

Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Melmak ® написа:

....

И на мен са ми се случвали подобни неща, но не само с Arch, но и с *buntu, Fedora, Suse. Няма идеално.

Може би няма да имаш тия проблеми, за които пишеш в Fedora например, но там пък ще "изкочи" нещо друго.

Лошото е че май вече повече работим и поправяме (нагласяме) операционните системи, вместо да работим с програмите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 16 часа, petie1 написа:

Айде айде половин година пя против Арч сега стана баш арчър-а :biggrin:

Не против Арч-а, а против разработчиците на Арч и ще продължавам да го правя, докато не стоплят, че не може в дигиталната ера да си инсталираш ОС по начина, по който са се инсталирали Бози 95 и 98 - с команди в терминал.
Станах, да, защото както каза Мозо, в другите дистрибуции всичко (вкл. и играенето на игри) става с клизма, докато тук просто цъкаш на екзето и 90% от игрите тръгват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...