Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Собственикът на Корпоративна търговска банка Цветан Василев се е предал на сръбската криминална полиция, защото е била получена нова информация, че е поръчано убийството му.

Това заяви един от адвокатите му - Константин Симеонов - в интервю за Нова тв тази сутрин.

"Има данни за по-пресни действия от страна на някои хора, обещания за плащане на поръчка. Тя е за физическа разправа, сигнал, че е поръчано неговото елиминиране", каза той.

На въпрос дали заплахата е в контекста на междуособиците между бившите партньори Делян Пеевски и Цветан Василев отговорът беше "Най-вероятно да".

Днес съдът ще обсъжда мярката за неотклонение, след което ще се изчака пристигането на документите от България и въпросът ще се решава по същество. Според адвокат Симеонов обвинението срещу Василев за източването на 206 милиона е абсурдно.

http://offnews.bg/news/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0_8/%D0%A6%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BD-%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B2-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BB-%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%8A%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BC%D1%83_389462.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цветан Василев: Атаката срещу мен е политически мотивирана

Банкерът обмисля да поиска политическо убежище в Сърбия

Банкерът Цветан Василев заяви, че разследването в България е политически мотивирано и че марионетки на атаката срещу него са бившият министър-председател Пламен Орешарски и управителят на БНБ Иван Искров.

Василев се яви точно в 12:30 часа местно време без охрана, само със своя адвокат в полицейското управление на Стари Белград в изпълнение на мярката за неотклонение, която му наложи Висшият съд в сръбската столица, предаде БНТ.

Банкерът заяви, че след днешното решение на Апелативния съд в София, който остави в сила 72-часовото му задържане в България, той няма да пледира в Белград за доброволната си екстрадиция, а ще иска пълна процедура пред съда по искането на българските власти.

Той допълни, че ще се върне в България тогава когато се чувства сигурен. От думите му стана ясно, че мисли по варианта дали да поиска политическо убежище в Сърбия.

Василев не отговори на въпрос дали се страхува за живота си и каза, че се чувства предаден от всички.

Мажоритарният собственик на КТБ се предаде на полицията в Сърбия на 16 септември след като беше обявен за издирване от Интерпол. Същия ден сръбски съд го освободи с мярка „подписка“. Международният паспорт на Василев е отнет и той трябва всеки ден да се явява в съответното полицейско управление.

http://www.banker.bg/?Channel=3&Category=77&Article=503844

Редактирано от Мойра (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цветан Василев: Ще направя всичко по силите си за спасяването на банката

Цветан Василев обеща, че ще направи всичко по силите си за спасяването на КТБ. В личната си страница той се обърна към служителите и клиентите на банката, която ще остане под специален надзор до 20 ноември.

В позицията си банкерът оборва „три мита" за случилото се от средата на юни до сега.

Ето обръщението на Василев: 

Уважаеми дами и господа!

Приятели!

След динамиката на събитията в последно време се чувствам задължен да изразя и своята позиция. В продължение на повече от три месеца немалко медии ме атакуваха по начин, какъвто не съм си представял и в най-песимистичните си очаквания. По мой адрес бяха тиражирани обидни квалификации и небивалици, някои от които подсказващи определени болестни състояния на техните автори. Но не това е важно.

Искам да Ви запозная с моята позиция по някои от актуалните теми заради нелекия, но важен път, който сме извървяли заедно напред.

Мит номер едно: Василев открадна парите и избяга

За незапознатите с фактите около моето напускане на България, нека все пак да припомня, че атаката срещу банката започна с откровено пошъл и треторазряден холивудски сюжет, сътворен от местни сценаристи, според които уж съм „поръчал", както се казва на жаргон, Делян Пеевски на трима нищо неподозиращи и невинни хора. По това време бях в командировка и след като разбрах, че целта на сценаристите е да бъда публично задържан в качеството ми на Председател на Надзорния съвет на банката, аз реших, че е по-добре да остана в чужбина, докато се изясни това очевидно недоразумение. В този момент не си и представях дори, че безотговорността на държавните институции ще стигне дотам да се окажат сред инициаторите за унищожаване на банката. Въображението ми не допускаше подобен цинизъм. Но те го направиха пред очите на цяла България!

Заявявам най-отговорно, че през онази черна седмица от 13.06 до 20.06, бидейки във Виена, поддържах постоянен контакт както с изпълнителните директори на банката, така и с Управителя на БНБ. След като видях очевидното нежелание на централната банка да заеме адекватна позиция, и страха на Иван Искров от прокуратурата, който бе очевиден, аз взех тежкото решение да поискаме специален надзор от БНБ. В нито един момент не ми е минавала дори мисъл да се крия. Самолетът ми беше във Виена, нямаше повдигнати обвинения, още по-малко - международна заповед за арест, но изпратих самолета с екипажа в София. Изглежда обаче това убягна от вниманието на ангажираните със скандала хора, включително и на медиите, които усърдно тиражираха всякакви нелепици по мой адрес.

Скрит остана и фактът, че за периода 2011 - 2013 година (забележете, че той съвпада с периода, за който съм обвинен, че съм подстрекавал мои колеги да присвояват за мен „онези" двеста и няколко милиона) банката е капитализирана с 500 милиона чрез пряко увеличение на капитала, капитализация на годишната печалба и предоставяне на подчинен срочен дълг.

Вместо тази информация, в публичното пространство бе пусната нескопосаната история за изнесени чували, надлежно съчинена на една улица с име на латиноамериканска столица. За мое учудване тази нелепост бе преповторена дори от Иван Искров още по-абсурдно - оформена като сигнал до Прокуратурата от 11.07.2014 г. В друга ситуация дори не бих коментирал подобна история, защото тя е обидна за което и да е общество, камо ли за такова, което е част от европейското семейство.

В същото време в банката по различни сметки на фирми, пряко и непряко приписвани ми, останаха над 220 млн. евро. Но и това по мистериозен начин бе скрито от вниманието на всички. Очевидно, защото бе неудобен факт. Надявам се обаче, че наближава моментът, когато тези неща ще бъдат разгледани, анализирани и оценени от съответните институции.

Мит номер две: Василев се крие

След като банката беше поставена под особен надзор, започнах активна работа по търсенето на начини за нейното възстановяване. Защото твърдо вярвах и продължавам да вярвам в начина, по който е управлявана, в правилността на приетата стратегия и в качеството на нейните активи. Знам, че сега ще започнат спорове по тази тема, но нека да не забравяме, че стойността на активите и концепцията за тяхното управление са различни при работеща и неработеща банка. А причината за сегашното състояние на банката и на финансираните активи е бруталната атака от страна на някои институции под умилителния поглед на БНБ и на тогавашното правителство. И дори при тази арогантност, с която беше атакувана КТБ, тя издържа цяла седмица, което малко банки в света могат да сторят.

Централната банка отсъстваше тогава, независимо от моите опити и опитите на изпълнителните директори да убедят ръководството й да се намеси. Вялата декларация от 18 юни беше закъсняла и бе повече опит за измиване на гузната съвест на Иван Искров, който в прав текст ми заяви, че нямало "да тръгне срещу прокуратурата". В тази връзка мнението на подуправителя Димитър Костов, когото уважавам за професионализма, от 19 септември ми звучи повече оправдателно, отколкото убедително.

За да подкрепя тезата си, че срещу банката бе организиран погром с участието на държавни институции и техни представители, ще подчертая, че разполагам с неопровержими доказателства за манипулиране и изнудване на клиенти с цел изтегляне на техните средства, създаване на изкуствена паника, координирано изтегляне на средства на държавни фирми и други подобни. При това с широката подкрепа на услужливите медии, странно обединили се срещу посочения с пръст общ враг.

Без никакво съмнение целта беше фалиране на банката на всяка цена и придобиване на някои от апетитните активи на безценица от организаторите на погрома. Става дума за активи, които решително бях отказал да "предоставя" месец преди това, за да запазя жизнеспособността на банката и сигурността на вложителите. Това винаги е било приоритет за мен!

Повтарям още веднъж: при това организирано насилие, банката устоя цяла седмица. За сравнение ще спомена, че дори в по-лека ситуация друга банка бе на ръба на краха само за ден. Само че в посочения случай „центърът" за управление на държавата веднага включи защитните механизми и положението бе овладяно. На КТБ обаче подобно решение бе отказано. Сами преценете за какви стандарти става въпрос.

Точно затова реших да се боря докрай: заради моята и на моите колеги истина и най-вече заради тези, които ни довериха парите си! Ще направя всичко, което е по силите ми да възстановим банката и Ви давам дума, че ще съдя докрай виновните за грозната война срещу КТБ. Всички присъдени обезщетения ще вложа във фонд със специални цели!

И понеже възстановяването на банката се превърна в мисия на живота ми, така както преди това беше нейното развитие, реших, че то няма как да бъде осъществено от ареста, който ми бяха предвидили уж мастити прокурори и следователи, на база на измисленото от тях обвинение. Това е единствената причина все още да не съм в България.

Вече знам, че постъпих правилно! Убеден съм, че ще доведа започнатото докрай, защото това е моят кръст. Може тези думи да Ви се струват прекалено силни, но са искрени. Няма да занимавам никого с това, което съм преживял през тези месеци. При дискутирането на модела за преструктуриране на банката Ви уверявам, че последният интерес, който защитавах, беше моя личен интерес! И това може много лесно да бъде проверено!

Мит номер три: Банката е пирамида

Тази басня упорито се разпространява от „центъра" за управление на държавата, подкрепян активно от бизнесмена Иво Прокопиев. Самият факт, че тези кръгове се обединиха около толкова абсурдно твърдение, говори за нисък интелектуален потенциал. Странно е, но основните им доводи се градят на нескопосаните тези на едно недостойно създание, чиито услуги те си осигуриха по един или друг начин. Странно и страшно е, че и управителят на БНБ Иван Искров се включи в този фалшив хор, ползвайки същите доводи. При цялото ми неуважение към този човек заради неговото безгръбначие, той е добър специалист. Където не достигат разумните доводи, ги заменят с викове, казва великият Леонардо да Винчи.

Заявявам най-отговорно, че банката е финансирала балансирано и отговорно в основните сектори на индустрията, и преди всичко в отраслите, гарантиращи устойчивото развитие на икономиката на страната. И това беше констатирано и от експертите на международна одиторска компания, които няма как да бъдат заподозрени, че работят в моя полза.

Независимо от известните недостатъци на кредитния портфейл на банката, нейните активи обезпечават насрещните й ангажименти. Стоя зад тази позиция. Разбира се, при условие, че имаме нормално и професионално развитие на финансираните от банката проекти. Нещо, което очевидно не е по вкуса на онези, които искаха смъртна присъда за КТБ през юни и юли. Няма как да не спомена и квесторите, част от които усърдно се стараят да „докажат" тезите на обвинението. Разбира се, защото така им е наредено.

Сравнението на банката с пирамида е просто доказателство, че определени хора и кръгове се опитват да манипулират общественото мнение за някакви свои нечистоплътни цели.

Не бих искал да влизам в повече подробности сега, защото част от тезите ще бъдат застъпени и от защитата, както и в предложението за преструктуриране на банката.

Накрая искам да подчертая още веднъж, че независимо от огромното ми разочарование, което изпитах от отношението към мен от представителите на държавните институции, някои медии и политици, аз ще направя всичко по силите си за спасяването на банката. Заради вложителите и достойните служители, които в момента са подложени на унижения и изпитание!

Всички, които ни се довериха, заслужават справедливо решение на предизвиканата от други криза!

Заради бизнеса, който беше и остана с нас!

Цветан Василев

http://www.banker.bg/?Channel=3&Category=77&Article=504089

Мисля, че Цветан Василев казва истината.

Дано успее да спаси КТБ и себе си, най-вече!

Желая му успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казах ли ви, че Европа няма да седи и да гледай ей така...

Европейската комисия ще стартира днес наказателна процедура срещу България за това, че не е започнала да изплаща депозитите в КТБ. Това съобщиха за "24 часа" източници от Брюксел.

ЕК настоява на вложителите веднага да бъде осигурен достъп до сметките им и те да могат да ползват средствата си до гарантирания размер.

Първата стъпка от процедурата е уведомително писмо, което вече е изпратено. Отговорът на България се очаква до 15 остомври.

Според Еврокомисията предвиденото в нашето законодателство положение, че изплащането на гарантираните депозити започва след отнемането на лиценза на банката, противоречи на европейското право. Законите на ЕК имат преимущество над българските закони.

Скоро ще има официално съобщение за това.

Очаквайте подробности

Източник: 24 часа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казах ли ви, че Европа няма да седи и да гледай ей така...

Източник: 24 часа

Е, крайно време беше! Защо се стига винаги до решаване на дадена ситуация едва след намесата на EС, то не мога да разбера.

Т.е разбирам, но ако си изразя мнението по отношение, политици, бизнесмени и всякакви смени  (ей така - цветущо, както аз си знам),  то със сигурност ще получа бан за дълго време заради тирада от нецензурирани думи!!! :mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, крайно време беше! Защо се стига винаги до решаване на дадена ситуация едва след намесата на EС, то не мога да разбера.

Т.е разбирам, но ако си изразя мнението по отношение, политици, бизнесмени и всякакви смени  (ей така - цветущо, както аз си знам),  то със сигурност ще получа бан за дълго време заради тирада от нецензурирани думи!!! :mad:

Сещам се един стар виц - дето пели една нецензурна песен - "На-на на-на на, на-на-на ... "

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Европейският банков орган започва разследване срещу България

Европейският банков орган е започнал разследване срещу България за предполагаемо нарушаване на законите на Европейския съюз от компетентните органи. Това се посочва в съобщение, публикувано на сайта на банковия регулатор.

Разследването ще установи дали мерките, предприети при поставянето под специален надзор на българската Корпоративна търговска банка представляват нарушение на изискванията на Директивата за схема за гарантиране на депозитите на ЕС, според която вложителите трябва да бъдат компенсирани не по-късно от 25 работни дни след прекратяването на достъпа до депозитите.

Чрез откриването на тази процедура, Европейският банков орган изпълнява отговорността си да разследва предполагаемо нарушаване или неспазване на европейското право от страните членки. Регулаторът може впоследствие да отправи препоръка към засегнатия компетентен орган, в която да изложи действията, необходими да бъдат извършени за спазване на правото на ЕС.

В средата на юли след консултации при президента Росен Плевнелиев стана ясно, че България е започнала разговори с председателя на Европейския банков орган Андрея Енрия за иницииране на преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление "Банков надзор" в БНБ.

http://www.banker.bg/?Channel=3&Category=77&Article=504244

Разследването трябваше да започне щом минат 25-те работни дни, защо закъсняха толкова много?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разследването трябваше да започне щом минат 25-те работни дни, защо закъсняха толкова много?

Мммм, Юни, Юли, Август, Спетември, звучи ми, като че са чакали да минат 3-те месеца, които са си законови. Щом се подмотваме още, вече са оформили документите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам и певицата Луна взе да оправя банките.

Луна ли

какво оправя

:rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ЕК: Депозантите в КТБ да имат достъп до парите си

Депозантите в Корпоративна търговска банка (КТБ) трябва да имат достъп до парите си. Това потвърди за пореден път Европейската комисия (ЕК) в свое писмо в отговор на запитване от страна на Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност в България.

В своето запитване към Комисията клиенти в КТБ са алармирали за нарушението на техните права, както и за бездействието на Българската народна банка (БНБ) по случая с поставената под специален надзор финансова институция.

Ето го и целият текст на отговора на ЕК До Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност в България:

Както вас, така и голям брой други депозанти са привлекли вниманието на Европейската Комисия към ситуацията с КТБ. Разбираме вашите притеснения за спирането на достъпа до вашите депозити в КТБ, наложени от националните власти и липсата на ясна перспектива за достъп до вашите средства в близко бъдеще. Директива 94/16/ ЕК относно схемите за гарантиране на депозитите, изменена с директива 2009/14/ ЕК предоставя на всеки вложител правото да бъде компенсиран, ако неговите депозити станат недостъпни.

Всички депозити на стойност до 100 000 евро (или еквивалента в други валути) на даден човек в определена банка, независимо от броя на откритите сметки, са гарантирани в рамките на ЕС. Член 10, параграф 1, ал.1 от директивата предвижда, че схемата за гарантиране на депозитите трябва да е в състояние да изплаща надлежно проверените искания на вложителите относно замразените им влогове в рамките на 20 работни дни от датата, на която компетентният орган е направил заключение според указанията на член 3,ал.1 от Директивата или пък от постановено решение на съдебен орган според чл.3, ал.2. Това заключение е посочено в член3, ал.1 както следва: „съответните компетентни органи са решили, че според тях въпросната кредитната институция няма възможност за момента поради причини, пряко свързани с финансовото й състояние, да върне депозитите или пък изобщо да има такава възможност някога“. Член 3, ал.2 допълнително разяснява, че това заключение трябва да бъде направено „възможно най - скоро след като се е уверило, че дадена кредитна институция няма възможност да върне депозитите, които са на дължими и изискуеми съгласно член.10 (1) – схемата за гарантиране на депозитите трябва да е в състояние да върне надлежно проверените искания от депозантите в 20 дневен срок след подобно заключение на компетентния орган“.

Вложителите на КТБ не са имали достъп до своите депозити от края на юни и правителството е обявило, че никакви действия няма да бъдат предприемани относно банката преди ноември. След като комисията привлече вниманието на българските власти към своите задължения, произтичащи от директивата, комисията също така официално откри наказателна процедура срещу България на 25 септември 2014г. Независимо от по- нататъшните действия, които комисията може да предприеме в ролята си на наблюдател за спазването на европейското законодателство, ние бихме искали да припомним че Европейското право има предимство пред националното. Съответните разпоредби на директивата, които са безусловни, достатъчно ясни и точни, могат при определени условия да предоставят права и задължения на властите, гражданите и бизнеса във всяка държава-членка. Тези права може да бъдат наложени на съответните органи пред националния съд, с цел получаване на плащания по отношение на неналични депозити в съответствие с член 10 (1) на Директивата за DGS.

http://frognews.bg/news_77726/EK-Depozantite-v-KTB-da-imat-dostap-do-parite-si/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цветан Василев: КТБ може да се възстанови на минимална цена за държавата

Банкерът публикува поредното си изявление

Банкерът Цветан Василев, който се намира в сръбската столица Белград, където изчаква процедурата си по екстадиция у нас,  публикува поредното изявление на сайта си.

В нея той посочва, че работи усилено за да защити активите на банката „от посегателствата на онези, които изготвиха плана за унищожение й” и за възстановяването на КТБ.

Според него, възстановяване на КТБ АД може да се постигне само чрез продажба на активите, финансирани от банката, на реалната им пазарна стойност, която по собствената му оценка е над 2,5 млрд евро. Тук банкерът добавя, че това би могло да стане единствено с цената на негови лични загуби - участието му в КТБ АД, както и в други компании. 

В позицията си Василев не засяга темата с разследването срещу него в Лихтенщайн за пране на пари. 

Пълният текст на изявлението гласи:

Уважаеми дами и господа,

Уважаеми клиенти на КТБ АД,

Уважаеми членове на групи и движения, съпричастни към съдбата на КТБ АД,

Напоследък зачестиха „сигналите“ срещу хора, защитаващи каузата на КТБ АД и работещи по моята правна защита, относно „злоупотреби“ с активи, финансирани от КТБ АД.

Връх на тази тенденция са отворените писма от КТБalive, вложители на КТБ АД и Комитета за финансова и банкова стабилност, съпроводени със сигнали до българската прокуратура.

В тази връзка, бих искал да подчертая, че през целия период от поставянето на КТБ АД под особен надзор досега, основните ми усилия са насочени в две главни направления:

I. Защита на активите КТБ АД от посегателствата на онези, които изготвиха плана за унищожение на банката.

Като доказателства за моята теза ще приведа няколко примера:

А. Основните свидетели срещу мене и моите колеги от КТБ АД представляват няколко дружества, които разполагат със значими активи, финансирани напълно или частично от банката. Освен това, огромната част от фирмените книжа на тези дружества „изненадващо“ липсват — факт, относно който са информирани компетентните български органи преди време. От тези органи до момента няма никаква реакция. Могат да бъдат зададени въпроси дали това е случайно съвпадение, или не.

Б. Хората в основата на комплота срещу КТБ АД твърдо следват максимата „Крадецът вика дръжте крадеца“. В предишното си обръщение обясних, че преди да започнат атаките срещу мене и банката, бях изнудван за безвъзмездно прехвърляне на акции от Виваком, Петрол и Дунарит на определени фирми, зад които стоят определени хора.

Имам сериозни съмнения, че правната кантора, обслужваща съответните изнудвачи, които се превърнаха и в своеобразни ликвидатори на КТБ АД, сега стои зад всички сигнали, схеми и подбудителства срещу банката и нейните акционери. По ирония на съдбата, въпросните изнудвачи, които стоят зад атаката срещу КТБ АД, удобно заблуждават обществото в противното.

По повод на разпространените информации за продажба на СФ Парачин, Сърбия, искам да разясня, че търся най-доброто решение за завода, но в никакъв случай това решение няма да бъде в ущърб на КТБ АД. Нещо повече, независимо от трудностите, свързани с неизпълнението на поети ангажименти от КТБ АД по този проект, в резултат на поставянето й под специален надзор, проектът ще бъде спасен, за да може инвестираните средства да бъдат възстановени напълно на банката, респективно на вложителите й. Интерес за продажбата (покупката) на активите по подценена стойност имат само тези, които целят ликвидацията на КТБ АД и личното си облагодетелстване. В конкретния случай, същите тези „морално чисти“ хора не се посвениха да предложат срамна сделка на заинтересован от покупка на подценени активи – срещу свидетелстване срещу мене. Подход, който разбира се, се насърчава услужливо от онези, които работят по съшиването на доказателствата за моята и на моите колеги вина.

Аналогичен е и случаят и с Виваком. Ако не беше нашата съпротива, досега акциите на Виваком щяха да лежат в някое дебело чекмедже. Представяте ли си, че в България е възможно изпълнителен директор на компания да укрива книга на акционери и временни удостоверения с една единствена цел – да услужи за постигане на целите на своите покровители. По едно стечение на обстоятелствата този изпълнителен директор е един от „достойните“ свидетели на обективното следствие и прокуратура. Същият доказано е фалшифицирал документи заедно с други лица от т.нар. група на 7-те (вече 6-те), управлявана от основния свидетел на прокуратурата Бисер Лазов, което също не значи нищо за компетентните органи.

За да завърша този пасаж и като доказателство за сценария на ликвидаторите, ще Ви кажа, че същият този правен център на атаката поиска несъстоятелност на въпросната компания още през май с една цел – да присвои 14,5 млн евро и да се добере до акциите на Виваком.

Това е моята гледна точка по този въпрос, дами и господа!

II. Възстановяване на КТБ АД

Въпреки унизителното отношение към мене и колегите ми, подклаждано главно от въпросния ликвидационен център, аз работя непрестанно по тази трудна задача—трудна не защото е невъзможна, а защото има няколко центъра, които непрекъснато работят за възпрепятстването на възстановяването на КТБ АД.

Нямайте съмнение, че възстановяване на КТБ АД може да се постигне само чрез продажба на активите, финансирани от банката, на реалната им пазарна стойност, която по моя оценка е над 2,5 млрд евро.

Естествено това би могло да бъде възможно единствено с цената на мои лични загуби — участието ми в КТБ АД, както и в други компании — на които съм готов и които съм декларирал на консорциума от частни инвеститори. Успях да привлека тези инвеститори след много срещи и преговори след бруталните събития от това лято. Концепцията се основава точно на стратегическото придобиване на активи, финансирани от банката по тяхната оптимална стойност. Това автоматично изключва продажбата на основните активи на подценени цени.

Цялата тази концепция на акционерите и на новите потенциални инвеститори е в рязък контраст с поведението на квесторите и на БНБ, които вече подготвят почвата за продажбата на активите на КТБ АД и Виктория ЕАД на подценени цени, разделяйки кредитите на добри, по-малко добри и лоши. Това поведение странно съвпада с тържествените декларации от тандема Цонев-Пеевски относно тяхна инициатива за проектозакон за КТБ АД. „Добрите“ кредити, които включват активите на подценени цени, ще отидат в „добри“ ръце, за да да могат да покрият частично разхода на Фонда за гарантиране на влоговете в банките при ликвидация и да осигурят очакваните печалби на тези, които са си поставили за мисия да ликвидират КТБ АД.

А така наречените „лоши“ кредити, идентифицирани като лоши по неконвенционална и вероятно неслучайна методология, обслужваща интересите на организаторите на атентата срещу КТБ АД, са предназначени за „доказателствен материал“ за обвинението срещу мене и моите колеги. В резултат, губещи ще сте Вие, дами и господа!

С настоящото още веднъж искам да заявя, че КТБ АД може да бъде възстановена на минимална цена за държавата и обществото. Минимална в сравнение с цената, която би се платила при нейната ликвидация. Защото при такава хипотеза цената ще е кумулативна! И много по-висока!

Благодаря на всички, които ми вярват и ме подкрепят! Убеден съм, че времето ще докаже правотата ни!

Цветан Василев

http://pressadaily.bg/publication/56754-%D0%9A%D0%A2%D0%91-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искат да фалират КТБ

"Водената от БНБ политика на принудително влошаване на състоянието на банката има за цел пълната й декапитализация и отнемането на нейния лиценз". Това пише временно освободеното ръководство на Корпоративна търговска банка АД в писмо до медиите. "Вече на всички е ясна ролята на отделните институции в опита за фалит на КТБ АД", подчертават още те и за да илюстрират интензивността и посоката на този процес цитират няколко цифри:

Към 31.05.2014 г.  - редовни кредити - 98,37%, 12,51% коефициент на капиталова адекватност; 14,997 млн. лв. печалба;

Към 30.06.2014 г. (след само десет дена под ръководството на БНБ) - редовни кредити - 93,24%, 10,54% коефициент на капиталова адекватност; 65,283 млн. лв. загуба;

Към 30.09.2014 г. - редовни кредити - 13,84%, 4,50% коефициент на капиталова адекватност; 375,343 млн. лв. загуба.  Т. е. капиталът все още е положителен.

"Ясно се вижда, че банката все още е в
добро състояние и че не може да бъде срината в кратки срокове, въпреки всички усилия на БНБ и квесторите да я ликвидират поръчково.
Ето защо БНБ ще приложи
допълнителна обезценка на кредитите
при прилагане на нова методика, приета през м. август 2014 г. Само така загубата ще нарасне със сума, която е достатъчна за постигане на крайната цел -
отнемане на лиценза и ликвидиране на КТБ АД", категорични са директорите на банката
.

Според тях това ще се случи вероятно още на 20.10.2014 г., понеделник, при получаването на доклада от квесторите, или до седмица по-късно. Времето не е избрано случайно - парламент все още няма, няма и редовно правителство, а служебното правителство е с ограничени функции, подчертават още шефовете на КТБ.

Едно от доказателствата за това е "съществена промяна в сравнение с първоначалната задача - анализ на кредитните досиета към 30.06.2014 г. (каквото е законовото изискване). Явно е, че изключително доброто състояние на кредитния портфейл и на капиталовите показатели на банката към 30.06.2014 г. не могат да послужат за затварянето на банката. Затова с одиторите е договорено да преоценят портфейла по нова методика, водеща до загуба, достатъчна да стопи капитала".  

"Друг интересен момент, който илюстрира това намерение, е поставената на одиторите в последния момент задача за оценка на ТБ "Виктория" ЕАД и влиянието на тази оценка върху капитала на КТБ АД. Увеличаването на разходите и намаляването на приходите на ТБ "Виктория" по време на квестурата закономерно водят до още по-голям отрицателен резултат на тази банка. Предстоящите продажби на нейни атрактивни активи и други техники на "оздравяване" неминуемо ще доведат до още по-голяма декапитализация на КТБ АД на консолидирана основа, тъй като драстично ще се увеличи загубата на цялата банкова група. Целта е същата - допълнителна декапитализация и отнемане на лиценза", посочват още директорите.

От съобщението им става ясно, че вече е избрана банката, която ще изплаща гарантираните размери на влоговете - Банка ДСК ЕАД. Провеждат се тестове за извличане на информацията за депозантите от счетоводната система на КТБ АД и импортирането й в счетоводната система на Банка ДСК.

Ето и пълния текст на писмото:

От временно освободеното ръководство на Корпоративна търговска банка АД

Вече четири месеца Корпоративна търговска банка АД е в центъра на обществения интерес поради частни - политически и икономически - интереси. Какви са частните интереси на проводниците на тази политика, тепърва ще стане ясно.

Вече на всички е ясна ролята на отделните институции в опита за фалит на КТБ АД. Водената от БНБ политика на принудително влошаване на състоянието на банката има за цел пълната й декапитализация и отнемането на нейния лиценз.

За илюстриране на интензивността и посоката на този процес ще цитираме няколко цифри:

Към 31.05.2014 г.  - редовни кредити - 98,37%, 12,51% коефициент на капиталова адекватност; 14,997 млн. лв. печалба;

Към 30.06.2014 г. (след само десет дена под ръководството на БНБ) - редовни кредити - 93,24%, 10,54% коефициент на капиталова адекватност; 65,283 млн. лв. загуба;

Към 30.09.2014 г. - редовни кредити - 13,84%, 4,50% коефициент на капиталова адекватност; 375,343 млн. лв. загуба.  Т. е. капиталът все още е положителен.

Ясно се вижда, че банката все още е в добро състояние и че не може да бъде срината в кратки срокове, въпреки всички усилия на БНБ и квесторите да я ликвидират поръчково. Ето защо БНБ ще приложи допълнителна обезценка на кредитите при прилагане на нова методика, приета през м. август 2014 г. Само така загубата ще нарасне със сума, която е достатъчна за постигане на крайната цел - отнемане на лиценза и ликвидиране на КТБ АД. Това ще се случи вероятно още на 20.10.2014 г., понеделник, при получаването на доклада от квесторите, или до седмица по-късно. Времето не е избрано случайно - парламент все още няма, няма и редовно правителство, а служебното правителство е с ограничени функции.

Доказателствата за целите, които се преследват, са няколко.

1.    Трите одиторски компании, с които е договорен одит на активите на КТБ АД, на 05.08.2014 г. са поели ангажимент по искане на БНБ да анализират портфейла на КТБ АД и към 30.09.2014 г., като предложат обезценка на анализираните позиции. Това е съществена промяна в сравнение с първоначалната задача - анализ на кредитните досиета към 30.06.2014 г. (каквото е законовото изискване). Явно е, че изключително доброто състояние на кредитния портфейл и на капиталовите показатели на банката към 30.06.2014 г. не могат да послужат за затварянето на банката. Затова с одиторите е договорено да преоценят портфейла по нова методика, водеща до загуба, достатъчна да стопи капитала.  

2.    Информацията, с която разполагат одиторите, не е адекватна. Над 100 сделки все още чакат разрешение за изпълнение от наскоро създадена за целта комисия. С нарежданията за извършване на тези сделки редица кредитополучатели на банката искат да погасят своите задължения - редовни и просрочени. Тези операции изцяло биха променили в положителна посока състоянието и оценката на кредитни сделки на стойност близо 1 милиард лева и съответно биха намалили драстично обезценката на кредитния портфейл. Някои от тях чакат от четири месеца. Целта е ясна - декапитализация на банката и отнемане на лиценза.

3.    Друг интересен момент, който илюстрира това намерение, е поставената на одиторите в последния момент задача за оценка на ТБ "Виктория" ЕАД и влиянието на тази оценка върху капитала на КТБ АД. Увеличаването на разходите и намаляването на приходите на ТБ "Виктория" по време на квестурата закономерно водят до още по-голям отрицателен резултат на тази банка. Предстоящите продажби на нейни атрактивни активи и други техники на "оздравяване" неминуемо ще доведат до още по-голяма декапитализация на КТБ АД на консолидирана основа, тъй като драстично ще се увеличи загубата на цялата банкова група. Целта е същата - допълнителна декапитализация и отнемане на лиценза.

4.    Вече е избрана банката, която ще изплаща гарантираните размери на влоговете - Банка ДСК ЕАД. Провеждат се тестове за извличане на информацията за депозантите от счетоводната система на КТБ АД и импортирането й в счетоводната система на Банка ДСК.

Отново обръщаме внимание на факта, че отнемането на лиценза на банката на база на данни, които са резултат от управлението на КТБ АД от Централната банка, противоречи на закона. Въпреки това г-н Искров се кани с помощта на Управителния съвет на БНБ да направи точно това и да ликвидира КТБ АД - въпреки готовността на основните акционери и външни инвеститори да възстановят нормалната дейност на банката, каквато възможност не им се дава вече трети месец.

Готова ли е Централната банка за последствията от това си решение върху цялата банкова система? Готово ли е настоящото правителство за последствията от това решение върху публичните финанси не само към днешна дата, но и за години напред? Готови ли са политическите сили, които искат да управляват България, за последствията върху икономиката, бюджета и инвестиционния климат?

Надяваме се на разума на политическите сили и на тези членове на Управителния съвет на БНБ, които не желаят да бъдат въвличани в изпълнението на политически поръчки, водещи до цялостно дестабилизиране на държавата.

С уважение,

И. Зафиров         

О. Русев        

Г. Христов        

Ал. Панталеев   

http://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/iskat-da-falirat-ktb?fb_action_ids=765516483513843&fb_action_types=og.likes&fb_source=feed_opengraph&action_object_map={%22765516483513843%22%3A791617270884728}&action_type_map={%22765516483513843%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Кликвам "Харесва ми" заради самият акт на постване - иначе, една десета да е вярно - ама хич не ми харесва.

Няма да казвам нищо, само ще цитирам Хр. Стоичков - "************ мамата"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бизнесът поиска оставката на Искров и УС на БНБ

"Виждайки, че сме изчерпали всички възможни цивилизовани и коректни средства, с които да подсещаме ръководството на БНБ, че трябва да изпълнява отговорностите си и да бъде пример в съблюдаването на законовите норми и отчитайки всичко изброено по-горе, ние, представителните организации на работодателите и на работниците и служителите (синдикатите) в България искаме незабавното подаване на оставките на Управителния съвет на БНБ и особено на гуверньора на Банката - г-н Иван Искров". Това посочват представителните организации на социалните партньори в писмо до БНБ, разпространено и до медиите.

В него организациите осъждат остро действието и бездействието на Централната банка по отношение на разрешаване на проблема на Корпоративна търговска банка и  ТБ "Виктория".

Те припомнят свое писмо от 30 септември, в което отправят призив към БНБ да вземе отношение спрямо незаконните действия на квесторите на ТБ "Виктория", които дадоха ход на разпродажба на кредитния портфейл на същата банка. "В писмото ние подробно аргументирахме защо смятаме въпросните действия на квесторите за ликвидационни и за абсолютно незаконни".

Бизнесът и синдикатите припомнят, че в писмото си изрично предупреждават БНБ: "ако подкрепите незаконните действия на квесторите или ни отговорите с мълчалив отказ от позиция, ще бъдем принудени да поискаме незабавното Ви отстраняване от заеманата от Вас длъжност".

"И сега ще потвърдим, че в този случай ние виждаме целенасочени действия, насочени не към оздравяването на ТБ "Виктория", а към нейната ликвидация ИЗВЪН НОРМАЛНАТА ПРОЦЕДУРА по несъстоятелност.", подчертават организациите.

На лице е видимо нежелание на БНБ да изпълнява своите функции и задължения по законите, според които носи отговорност за надзора върху банките и поддържането на стабилността на банковата система и защита интересите на вложителите. Ноторно известно е, че при възникнал проблем в някоя от банките, БНБ трябва да изготви план за нейното преструктуриране и решаване на проблема. Вече трети месец БНБ не може и не установява, нито съобщава какво е действителното състояние на КТБ и какво е нужно да се направи за нейното отваряне.

Ето и пълния текст на писмото:

ОТНОСНО: ИСКАНЕ ЗА ОСТАВКА НА УПРАВИТЕЛЯ НА БНБ И НА УС НА БНБ

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИСКРОВ,

УВАЖАЕМИ ЧЛЕНОВЕ НА УС НА БНБ,

С писмо от 30 септември 2014 г., представителните организации на социалните партньори се обърнаха към Вас с призив да вземете отношение спрямо незаконните действия на квесторите на ТБ „Виктория“, които дадоха ход на разпродажба на кредитния портфейл на същата банка. В писмото ние подробно аргументирахме защо смятаме въпросните действия на квесторите за ликвидационни и за абсолютно незаконни.

В същото писмо, което беше адресирано и до членовете на УС на БНБ, ние изрично предупредихме, че ако „подкрепите незаконните действия на квесторите или ни отговорите с мълчалив отказ от позиция, ще бъдем принудени да поискаме незабавното Ви отстраняване от заеманата от Вас длъжност“.

Отговорът, който получихме от Вас беше в подкрепа на незаконните действия на квесторите на ТБ „Виктория“, които отдавна се изживяват в ролята на синдици на банка, която изобщо не е в процедура по несъстоятелност.

Нещо повече, във Вашия отговор се съдържаха поне няколко неверни твърдения, сред които в името на краткостта на изложението ще посочим само откровената и злонамерена лъжа, че организациите на социалните партньори и Експертният консултативен съвет по проблемите на КТБ (ЕКС), създаден от тях, били „подхвърлили в публичното пространство“ очевидно неприемливата идея „продажбата на активи на банката да се извърши в рамките на производство по обявяването й в несъстоятелност“. (Вижте в прессъобщение на БНБ от 2 октомври 2014 г.)

Подобен арогантен и оскърбителен подход с елементи на интригантство и на манипулация е извън всякакви рамки на отговорно общуване между основни институции и представителни обществени организации, но ние оставихме още известен период от време, в който да имате възможност евентуално да ревизирате позицията си.

Вие не направихте това и днес вече четем кой какво си бил харесал от кредитния портфейл на ТБ „Виктория“.

Още един път потвърждаваме непоколебимото си становище, че сме изправени пред грубо погазване на Закона за кредитните институции (ЗКИ) и че продажбата на въпросните кредити е ЛИКВИДАЦИОННА, а не оздравителна процедура. Кредитите са активи, които се осребряват само при несъстоятелност, т.е. подобна процедура може да се прилага само в рамките на производство по НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ, след евентуалното отнемане на лиценза на банката.

И сега ще потвърдим, че в този случай ние виждаме целенасочени действия, насочени не към оздравяването на ТБ „Виктория“, а към нейната ликвидация ИЗВЪН НОРМАЛНАТА ПРОЦЕДУРА по несъстоятелност.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИСКРОВ,

УВАЖАЕВИ ЧЛЕНОВЕ НА УС НА БНБ,

На лице е видимо нежелание на БНБ да изпълнява своите функции и задължения по законите, според които носи отговорност за надзора върху банките и поддържането на стабилността на банковата система и защита интересите на вложителите. Ноторно известно е, че при възникнал проблем в някоя от банките, БНБ трябва да изготви план за нейното преструктуриране и решаване на проблема. Вече трети месец БНБ не може и не установява, нито съобщава какво е действителното състояние на КТБ и какво е нужно да се направи за нейното отваряне.

Предложението на БНБ за приемане на специален закон и опитът за прехвърляне на отговорността от БНБ на НС и правителството са неприемливи. Решаването на проблема за сметка на данъкоплатците със средства от бюджета е последната стъпка, след като са направени всички други опити за спасяване на банката. Затова първо  трябва да се търсят пазарни методи за решаване на проблема, в т.ч. и намиране на подходящи инвеститори, ако досегашните акционери не могат да осигурят достатъчно средства за стабилизиране на банката.

Социалните партньори и експертите от ЕКС многократно декларираха готовността си да съдействат за решаване на проблема за намиране на инвеститори, в т.ч. и чрез евентуалното участие на Българската банка за развитие, на Гаранционния фонд, на международни финансови институции и на други възможни източници. От самото начало УС на БНБ взе конфронтационна линия на действие, като отказа всякакво сътрудничество със социалните партньори и техните експерти. Тук е мястото да изразим известни съмнения до каква степен тази линия на поведение е резултат на позицията на целия УС на БНБ и до каква степен е лично вдъхновение на гуверньора на БНБ, но това не намалява по никакъв начин отговорността на членовете на Управителния съвет на централната ни банка.

Междувременно, социалните партньори изразиха публично и достатъчно високо своя остър протест срещу предприетите действия по отношение на кредитния портфейл на ТБ „Виктория“. Ние продължаваме да смятаме, че те са скандални и водят до унищожаване на банката, а не до нейното оздравяване. УС на БНБ не предприе никакви мерки за спиране на въпросните незаконни действия.

С всички тези свои действия и бездействия УС на БНБ загуби доверието на обществеността и се превръща в заплаха за финансовата стабилност в страната.

Виждайки, че сме изчерпали всички възможни цивилизовани и коректни средства, с които да подсещаме ръководството на БНБ, че трябва да изпълнява отговорностите си и да бъде пример в съблюдаването на законовите норми и отчитайки всичко изброено по-горе, ние, представителните организации на работодателите и на работниците и служителите (синдикатите) в България искаме незабавното подаване на оставките на Управителния съвет на БНБ и особено на гуверньора на Банката – г-н Иван Искров.

Също така, ние всички ще се обърнем незабавно след конструирането на 43-тото Народно събрание към законодателната власт в страната с искане да бъдете отстранени от заеманите от Вас длъжности.

С УВАЖЕНИЕ,

Асоциация на индустриалния капитал в България

Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес

Конфедерация на работодателите и индустриалците в България

Конфедерация на независимите синдикати в България

Конфедерация на труда „Подкрепа“

http://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/biznesut-poiska-ostavkata-na-iskrov-i-us-na-bnb

Да, но както вървят нещата, кой знае кога ще имаме Народно събрание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но както вървят нещата, кой знае кога ще имаме Народно събрание.

Защо кабинет на ГЕРБ с Реформаторите ще е подигравка с измамените от КТБ?

Сега е моментът Борисов да постави Костовчетата на мястото им!

прочетете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цветан Василев: Ще продължа да се боря докрай

"Ликвидаторите на КТБ, макар и с известно забавяне са на път да доведат постановката си до нейния „закономерен“ завършек, изразяващ се в подготвянето на почвата за ликвидацията на банката и така желаното разграбване на нейните апетитни активи. Последните, разбира се, ще бъдат скоростно разпределени на „правилните“ инвеститори, и то - на завидно добри цени." Това пише мажоритарният акционер на Корпоративна търговска банка Цветан Василев в съобщение, публикувано на личния му сайт.

В него Василев посочва още, че с поредното си прессъобщение от миналата седмица "БНБ отново доказа нежеланието си да води сериозна дискусия за преструктурирането на КТБ, доведена до настоящото състояние, благодарение на действията и бездействията и на банковия регулатор".

Той определя като "жалки" обясненията от страна на Централната банка, ръководена от г-н Искров, че EPIC не бил представлявал Оманския фонд като акционер в банката.

Мажоритарният акционер на банката посочва и няколко "показателни примера за модела, по който се подготвя разграбването на финансовата институция и най-вече - на клиентите и вложителите в нея. „Коректността“ и „адекватността“ на критериите, използвани за разпределението на кредитния й портфейл в долупосочените групи, не се нуждаят от пространен коментар, тъй като говорят достатъчно сами за себе си", подчертава Василев.  Банкерът разкрива схемата, по която ще бъдат придобити атрактивните активи на КТБ на подценена стойност, което ще доведе до огромни загуби.

"Те представляват поредният елементарен и нескопосан претекст, под който реални преговори и действия по възстановяването на финансовата институция така и да не започнат (само преди няколко години БНБ не посмя публично да опровергае твърденията за непрозрачност на капитала на КТБ по повод участието на Оманския фонд в него чрез люксембургска компания)", подчертава Цветан Василев.

В декларацията си той призовава всички, от които зависят решенията за бъдещето на КТБ, да проявят повече разум и отговорност в този ключов момент, защото техните действия се следят не само от цялото българско общество, но и в международен мащаб.

"В този смисъл приказките за „огромни дупки“, които пропагандната машина на ликвидаторите бълва още от самото начало на атаката срещу банката, се основават на показанията на няколко кошаревски свидетели и на предварителните „доклади“ на одиторите, които оставят горчивия привкус за предизвестеност. Неслучайно е бързото „изчезване“ на стотици кредитни досиета и „невъзможността“ да бъдат установени и оценени иначе надлежно учредените обезпечения".

Публикуваме пълния текст на коментара на Цветан Василев от днес:

"Казусът „КТБ“ ще влезе в учебниците и ако те обслужат личните интереси на поръчителите на този варварски спектакъл, имената им ще се наредят в позорния списък на хората с власт, довели държавата до икономическа и финансова катастрофа. Те имат своя исторически шанс да разсеят съмненията, че са зависими и по един безспорен начин да докажат, че наистина са компетентни и достойни професионалисти, които заслужават доверието, гласувано им, за да заемат отговорните си постове".

За мръсната игра на държавата под диктовката на частните интереси на ликвидаторите - действие (пред)последно

Уважаеми дами и господа,

На 16.10.2014 г. в поредното си прессъобщение БНБ отново доказа нежеланието си да води сериозна дискусия за преструктурирането на КТБ, доведена до настоящото състояние, благодарение на действията и бездействията и на банковия регулатор.

Жалките обяснения от страна на Централната банка, ръководена от г-н Искров, че EPIC не бил представлявал Оманския фонд като акционер в банката, представляват поредният елементарен и нескопосан претекст, под който реални преговори и действия по възстановяването на финансовата институция така и да не започнат (само преди няколко години БНБ не посмя публично да опровергае твърденията за непрозрачност на капитала на КТБ по повод участието на Оманския фонд в него чрез люксембургска компания). Очевидно за цялата общественост е, че БНБ започна да прибягва до абсурдни извинения, само и само да не изпълни законовите си задължения, а да продължи послушно със слугинажа в интерес на коалицията „ППП“, активно обслужвана от определени неправителствени организации. Едва ли у някого е останало и капка съмнение, че за изпълнението на целта по съсипването на финансовата институция е впрегнат целият наличен ресурс – от следствието и прокуратурата, през квесторите - до одиторите.

По всичко личи, че ликвидаторите в лицето на тази коалиция, макар и с известно забавяне, са на път да доведат постановката си до нейния „закономерен“ завършек, изразяващ се в подготвянето на почвата за ликвидацията на банката и така желаното разграбване на нейните апетитни активи. Последните, разбира се, ще бъдат скоростно разпределени на „правилните“ инвеститори, и то - на завидно добри цени.

За да се случи всичко това, бяха необходими известни, не особено трудни за изпълнение, подготвителни действия, а именно - кредитният портфейл на банката да бъде услужливо разделен от квесторите и одиторите в четири категории, като „най-добрите“ активи са в първата група, а „най-лошите“ - в четвъртата. Очаквано, разпределението на кредити в отделни групи е само формално и не отчита по никакъв начин спецификата на структурата на кредитния портфейл на банката. Фактът, че същият този портфейл, макар и с асиметричен профил, във всеки един момент (до поставянето на банката под особен надзор) е разполагал със своите надеждни обезпечения, изразяващи се включително и във възможността за осъществяване на допълнителен контрол върху някои от компаниите кредитополучатели, ще бъде удобно премълчан и дори изопачен в настъпващата заключителна фаза на този евтин фарс. Няма  да има особено значение и това, че именно този модел на управление на кредитния портфейл на банката е бил в основата на успешния и бърз възход на институцията цели 14 години, с което впрочем очевидно ликвидаторите така и не успяха да се примирят.

В тази връзка е ценно да се приведат само няколко кратки, но показателни примера за модела, по който се подготвя разграбването на финансовата институция и най-вече - на клиентите и вложителите в нея. „Коректността“ и „адекватността“ на критериите, използвани за разпределението на кредитния й портфейл в долупосочените групи, не се нуждаят от пространен коментар, тъй като говорят достатъчно сами за себе си:

1. Групата на „Петрол“, придобита от няколко дружества с инвестиционна цел, контролирани от банката (а не от мажоритарния й собственик), е с обща експозиция от 200 млн. евро. Оценката на предприятията съгласно последния международен одит, извършен на принципа „replacement cost“, надхвърля 400 млн. евро.

Интерес буди разпределението на кредитите, предоставени от банката на тази група (която група нормално би следвало да се разглежда като едно цяло). Три от четирите компании - основни акционери в „Петрол“, са поставени в трета категория, а четвъртата от тях - във втора.Това навежда на мисълта, че се цели „Петрол“ да бъде продаден в крайна сметка на цена до 130 млн. евро на „подходящите“ купувачи или на онези, които са готови да доплатят разликата до пазарната стойност на ликвидаторите и техните всемогъщи опекуни.

Само за сведение – налице са оферти за покупката на същата тази група за цена над 300 млн. евро, т.е. загубата за банката, респективно за всички нейни кредитори и клиенти, ще е в размер на над 200 млн. евро, ако бъде приложен замисленият от ликвидаторите сценарий.

2. Групата хотели „Сана Спейс“ са представени с кредити, включени във втората група, с размер от 6,5 млн. евро. Минималната стойност на петте хотела от групата възлиза на 25 млн. евро - цена, която заинтересовани лица са готови да заплатят и към настоящия момент.

Равносметката показва загуба от още 19 млн. евро, и то при положение, че кредитът на групата бъде продаден по номинал, което само по себе си е съмнително да се случи.

3. Кредитът на „Рубин Инвест“ е поставен във втора група, като експозицията е в размер на 15 млн. евро. Важно е да се подчертае, че към днешна дата само продукцията на склад и вземанията от клиенти на предприятието са на тази стойност.

Стъкларският завод в гр. Плевен е с производствен капацитет около 100 хил. тона годишно и струва поне 50 млн. евро. Независимо от това има огромен риск същият да бъде пласиран практически безплатно. Не би било изненадващо, ако сред кандидат-купувачите се окаже и предишният собственик на завода, комуто да е поставено условие да свидетелства срещу определено лице в услуга и по начин, указан от ликвидаторите.

Това накратко представлява моделът, който ще опитат да използват авторите на този пошъл сценарий. Той естествено ще бъде допълнително гарниран със  заплахи и притискане на още хора, които да свидетелстват срещу мен, за да се постигне в крайна сметка моето окончателно публично опозоряване. Удобно прикрито зад него, ограбването на кредиторите и клиентите на банката ще се върши несъмнено много по-лесно и ефективно.

В този смисъл приказките за „огромни дупки“, които пропагандната машина на ликвидаторите бълва още от самото начало на атаката срещу банката, се основават на показанията на няколко кошаревски свидетели и на предварителните „доклади“ на одиторите, които оставят горчивия привкус за предизвестеност. Неслучайно е бързото „изчезване“ на стотици кредитни досиета и „невъзможността“ да бъдат установени и оценени иначе надлежно учредените обезпечения.

Тук е мястото да обърна внимание – и то, преди всичко на онези, които ме обвиниха в почти всички смъртни грехове - че само за последните три години чрез еднолична ми фирма „Бромак“ ЕООД инвестирах в капитала на банката следните средства:

40 млн. евро при увеличението на капитала на КТБ АД през май 2013 г.;

30 млн. евро подчинен срочен дълг, който с начислените лихви към настоящия момент възлиза на около 35 млн. евро;

Вън от горното, следва да се отчита и фактът, че капитализираната печалба на банката след заплатени данъци за периода 2011 - 2014 г., през който съм обвинен в извършване на твърдените присвоявания, надхвърля 200 млн. лева.

Именно затова ще продължа да се боря докрай, като за пореден път ще изясня моята роля в процеса по преструктуриране на банката, която, както многократно съм казвал, се превърна в проекта на моя живот, въпреки че тя – като институция – има свой собствен живот – с или без мен. Направих и продължавам да правя всичко по силите си, дори в този невероятно труден за мен и моето семейство момент, да организирам консорциум от известни международни компании и инвестиционни фондове, който да работи за възстановяването и оздравяването на КТБ АД. Концепцията е разработена с помощта на екип, включващ известни международни консултантски компании, няколко големи инвестиционни фонда, както и партньорите ми от Оманския държавен фонд. Убеден съм, че това продължава да бъде единственият работещ и приложим план за отварянето на банката, който отчита специфичния й профил.

Капитализацията на финансовата институция следва да се осъществи основно на акционерно ниво. За целта най-вероятно е да се използва „Бромак“ (вече без мое участие), като за целта ще се изплатят определен обем от кредити (по моя преценка – около 2 млрд. лева) и придобиване срещу това на собствеността върху някои финансирани от банката активи и проекти. По този начин капиталът на банката може да бъде възстановен до регулаторните изисквания, а ликвидността да бъде достатъчна, за да се уверят клиентите в способността на банката да изпълнява своите ангажименти.

В заключение искам да подчертая, че страхът на всички участници в заговора срещу мен и банката, че истината за наивната им алчност може да излезе наяве, ги принуждава да не подбират средства в тази кампания. За съжаление, никой от тях, в това число и ръководството на Централната банка, не съзнава, че в крайна сметка пътят, по който водят КТБ, ще има изключително тежки последствия за цялата система, а в резултат - и за тях самите.

Призовавам всички, от които зависят решенията за бъдещето на КТБ, да проявят повече разум и отговорност в този ключов момент, защото техните действия се следят не само от цялото българско общество, но и в международен мащаб. Казусът „КТБ“ ще влезе в учебниците и ако те обслужат личните интереси на поръчителите на този варварски спектакъл, имената им ще се наредят в позорния списък на хората с власт, довели държавата до икономическа и финансова катастрофа. Те имат своя исторически шанс да разсеят съмненията, че са зависими и по един безспорен начин да докажат, че наистина са компетентни и достойни професионалисти, които заслужават доверието, гласувано им, за да заемат отговорните си постове.

Надявам се Централната банка, начело с г-н Искров, да преглътне своето его и да устои на силния натиск от страна на ликвидаторите, като заедно с отговорните институции в казуса вземе най-доброто решение както за банката, така и за цялата банкова и финансова система.

Цветан Василев

http://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/cvetan-vasilev-shte-produlja-da-se-boria-dokrai

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интервю на Цветан Василев пред в-к Банкеръ:

1-ва част

2-ра част

3-та част

Оманците настояват за спешна среща с БНБ

Редактирано от Мойра (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво да им рецитирам глупостите?

Много бих искал да видя каква смислена работа е свършило лицето Искpов срещу милион годишна заплата? За сметка на целия народ. Доживотен + конфискация ще му е малко. И заместниците му и една купчина "служители" и те са за съда със съответни санкции. То още не времето един Тодор Вълчев само пазеше да не се промъкне информация. Тогава "врътката" на мафиотите им мина безнаказано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ПРОЕКТА на закона за КТБ (по-точно специалните изменения на вече съществуващият закон) от сайта на Народното Събрание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Европейският банков орган: БНБ не спази нашите препоръки

Европейският банков орган (ЕБО) е информирал генералния директор на Дирекция "Вътрешен пазар и услуги" към Европейската комисия Джонатан Фол за отговорите на Българската народна банка и Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) във връзка с препоръките, които банковият регулатор на ЕС отправи към тях на 17 октомври.

В писмото си ЕБО посочва, че "позицията на БНБ и ФГВБ не се е променила и няма график, предвиждащ цялостно или дори частично спазване на препоръката".

ЕБО предостави на Централната банка два варианта за действие - да премахне специалния надзор върху двете банки, така че вложителите да получат достъп до средствата си, или да обяви депозитите за "неналични", с което да задейства процедурата за изплащането на застрахованите депозити от Фонда за гарантиране на влоговете в банките.

В отговора си до Европейския банков орган БНБ заяви, че съгласно българското законодателство няма право да обяви депозитите за "неналични" и единственото, за което има правомощия е да отнема лицензи за банкова дейност.

В следствие на неспазването на препоръките, банковият регулатор е отправил молба към Европейската комисия да представи възможно официално становище по въпроса, като обръща внимание, че съгласно член 17(4) от Регламент (ЕС) № 1093/2010, българските властите остават в нарушение на правото на ЕС и не е ясно кога вложителите може да си възвърнат достъпа до своите средства.

ЕБО изразява безпокойството си, че процесът за изплащане на депозитите може да се забави и "не е ясно дали вложителите ще имат достъп до средствата си до края на ноември 2014 г., както БНБ е заявила в предходната си кореспонденция.

Сега всичко е в ръцете на Европейската комисия, която има правото да предприеме допълнителни действия срещу България във връзка с категоричната позиция на ЕБО, според която националните компетентни органи са нарушили европейското законодателство.
 http://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/evropeiskiiat-bankov-organ-bnb-ne-spazi-nashite-preporuki

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...