Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 6 минути, Hot Bastard написа:

Ами аз това дискутирам. Какво има или по-точно какво няма. И за пореден път, както беше и с хардуерното ускорение, не аз съм инициатор на темата. Преди човека се оплакваше, че видеата му не вървят добре колкото в Уиндоуса. Сега и този се оплаква, че една песен от диска не може да си пусне. Аз не се оплаквам, само си чеша пръстите.

Между другото, ъпдейт по однос на хардуерното ускорение - работи,  но само в Ютуб. Тъй като освен пачнат хромиум, трябва да се ползва и добавка за браузъра, която да подаде правилния кодек за декодиране (в моя случай vp9 или h264), но тази добавка работи само за Ютуб. А в днешно време почти всеки сайт има видеа...и така приключва поредното разочарование с Линукс десктопа. Може да гледаш клипчета като човек, но само в тубата.

Нищо не съм пачвал, инсталирал допълнително. Не съм писал ни един код. Никакви добавки, просто си инсталирах Plasma и после Chromium от Snap Store. Това е.

https://snapcraft.io/store

https://kde.org/plasma-desktop#:~:text=Plasma is a cross-device work environment by the,which intends to stay out of your way.

https://peertube.mastodon.host/videos/watch/67d5c560-2002-498e-91af-433147fe2ab5

Защо да не може да си пусне един диск? Има колко много програми за слушане на музика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 минути, acnekt написа:

Нищо не съм пачвал, инсталирал допълнително. Не съм писал ни един код. Никакви добавки, просто си инсталирах Plasma и после Chromium от Snap Store. Това е.

https://snapcraft.io/store

https://kde.org/plasma-desktop#:~:text=Plasma is a cross-device work environment by the,which intends to stay out of your way.

https://peertube.mastodon.host/videos/watch/67d5c560-2002-498e-91af-433147fe2ab5

Защо да не може да си пусне един диск? Има колко много програми за слушане на музика.

Ами не знам. Каза, че не може - отговорите се виждат. Дай права, добави се в група, направи това, направи онова. Това е все едно като се качиш в колата, вместо да сложиш колана и да запалиш, да ти кажат - ама я слез сега, завърти манивелата, и ако пак не запали, вземи я бутни по нанадолнището.

А то при теб ясно защо не е станало, така и не го свали под 10%, а при мен заспа на 7-8, но само в тубата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Hot Bastard написа:

Ами не знам. Каза, че не може - отговорите се виждат. Дай права, добави се в група, направи това, направи онова. Това е все едно като се качиш в колата, вместо да сложиш колана и да запалиш, да ти кажат - ама я слез сега, завърти манивелата, и ако пак не запали, вземи я бутни по нанадолнището.

А то при теб ясно защо не е станало, така и не го свали под 10%, а при мен заспа на 7-8, но само в тубата.

Сега ме караш да видя и да чуя един диск, да пусна. Да видя и да чуя. Толкова ли е сложно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
току-що, acnekt написа:

Сега ме караш да видя един диск, да пусна с музика.

За кой път да го напиша?!? Върни предишната страница и виж кой се оплаква. Ако ще доказваш нещо, доказвай го на него, не на мен. Аз само гледам сеир. И аз мога да направя всичко в Линукс. Но очевидно обикновения потребител не може, а на него не му е работа да праска команди и да редактира групи и права.

преди 19 часа, ript написа:

В Linux Mint 18 пусках dvd диск да го пробвам  с VLC player и даде тази грешка-  vlc не може да отвори mrl.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Hot Bastard написа:

отговорите се виждат. Дай права, добави се в група, направи това, направи онова.

Защо подменяш истината? За да пасне на твоята теза ли?

Няма отговор - "направи това, направи онова".

Само да слижи disk и optical в неговия юзер.

Това е едно от най-добрите неща за една ОС, когато за различни потребители на ОС в един и същ компютър, да могат да се "раздават" различни права.

Отделен е въпроса, че грешката може и да е друга и затова да не може да слуша музика от dvd специално в VLC. И в WIndows може да възникне такъв проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vpvelev написа:

Защо подменяш истината? За да пасне на твоята теза ли?

Няма отговор - "направи това, направи онова".

Само да слижи disk и optical в неговия юзер.

Това е едно от най-добрите неща за една ОС, когато за различни потребители на ОС в един и същ компютър, да могат да се "раздават" различни права.

Отделен е въпроса, че грешката може и да е друга и затова да не може да слуша музика от dvd специално в VLC. И в WIndows може да възникне такъв проблем.

Аз сега пробвах един дефауде диск(DVD) и стана. Тръгна без проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, acnekt написа:

Аз сега пробвах един дефауде диск(DVD) и стана. Тръгна без проблем.

Така е обикновено.

Предложих това за правата в юзер като вариант за проблема на ript. Може и съвсем друг да е проблема. Но тук пак някой го използва, за да плюе по Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто проба. DVD не гледам/не пoлзвам. Сложих един архивен в моя лайнукс и цъкнах само веднъж, за да изгрее. Работи, никакви терминали, настройки, групи и меко кацане на луната.

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Profruit написа:

Просто проба. DVD не гледам/не пoлзвам. Сложих един архивен в моя лайнукс и цъкнах само веднъж, за да изгрее. Работи, никакви терминали, настройки, групи и меко кацане на луната.

И аз не гледам, ето и при мен тръгва. Без проблем.

bzqrefui.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен пък въобще няма DVD устройство, за да пробвам. Вече повече от 2-3 години не ползвам такова чудо ;)

acnekt и Profruit, вижте поне дали във вашия юзер е разрешен disk и optical. Да не си играе човека да ги щрака. А да търси другаде причината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, vpvelev написа:

При мен пък въобще няма DVD устройство, за да пробвам. Вече повече от 2-3 години не ползвам такова чудо ;)

acpekt и Profruit, вижте поне дали във вашия юзер е разрешен disk и optical. Да не си играе човека да ги щрака. А да търси другаде причината.

Къде е това? Както написах, нищо не съм бутал. Обикновен потребител съм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, acnekt написа:

Къде е това? Както написах, нищо не съм бутал.

Напиши в терминала groups.

qJ3kgSn.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, vpvelev написа:

Напиши в терминала groups.

моето име и adm dialout cdrom sudo dip plugdev lpadmin lxd sambashare

https://wiki.ubuntu.com/Security/Privileges#Use_CD-ROM_drives

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, acnekt написа:

моето име и adm dialout cdrom sudo dip plugdev lpadmin lxd sambashare

Може би да е това, cdrom. 

То би трябвало още при инсталацията като си познае хардуера и да ги включи тия групи.

Не зная какво точно е станало при ript.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vpvelev написа:

То би трябвало още при инсталацията като си познае хардуера и да ги включи тия групи.

Не зная какво точно е станало при ript.

Нищо не съм бутал. Не съм писал, даже не знаех, че има и други групи. Единствените групи, които знаех са adm и обикновения потребител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Hot Bastard написа:

За кой път да го напиша?!? Върни предишната страница и виж кой се оплаква. Ако ще доказваш нещо, доказвай го на него, не на мен. Аз само гледам сеир. И аз мога да направя всичко в Линукс. Но очевидно обикновения потребител не може, а на него не му е работа да праска команди и да редактира групи и права.

аре  гледай сеираа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, acnekt написа:

Нищо не съм бутал. Не съм писал, даже не знаех, че има групи. Освен adm и обикновения потребител.

Те групите са за обикновения потребител, най-вече до какъв хардуер да има достъп.

Това е за Арч, но важи и за другите и е много добре описано и към края е дадено и коя група за какво е:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Users_and_groups

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, vpvelev написа:

...

На друга моя Ubuntu машина, без оптичен дисковод, инсталирана от флашка, cdrom е включен в въпросната команда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 минути, ript написа:

аре  гледай сеираа

Голям сеир батко. Признавам, че и ти си добър. Всичките хванаха по един диск в ръка и почнаха да тестват - аджеба, може ли в Линукс да се слуша музика от диск?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
току-що, ript написа:

пусни си и ти един

Ааа не...аз само гледам сеира, не участвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Hot Bastard написа:

Ааа не...аз само гледам сеира, не участвам.

Ами гледай тогава, защо се обаждаш?

Аз пък ще гледам да помогна на някой с каквото мога, а при това и научавам някои неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и за да продължи шоуто проверих и в сървър версията. Групата спи в своята колибка. Даже си спомних опитите ми  някога 2014г  за локален медиен сървър, като монтирах дисковода отделечено и всичко пееше като на концерт на Лили Иванова.

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 минути, Profruit написа:

и за да продължи шоуто проверих и в сървър версията. Групата спи в своята колибка. Даже си спомних опитите ми  някога 2014г  за локален медиен сървър, като монтирах дисковода отделечено и всичко пееше като на концерт на Лили Иванова.

spacer.png

И при теб показва рекламата на МакОС 😂 😂😂

Линукса има реклами в конзолата и тук се вижда. За жалост нивото във форума е толкова ниско, че едва ли могат да я разчетат. Сигурно ще помислят, че Kubernets dev solution for macOS е поредната Линукс дистрибуция.

Иначе постоянно плюете Уиндоуса за същото нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Hot Bastard написа:

Сигурно ще помислят, че Kubernets dev solution for macOS е поредната Линукс дистрибуция.

Точно това си помислих :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...