Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

• Отговори 8,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 44 минути, malosi написа:

Скука....!!!

Е без белгийската мида е така

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другари и другарки, я ме светнете моля за следното: имам 2 SSD-та (1 TB и 250 GB съответно) - на първото има 250 GB дял с Windows 10 (последния Insider билд) и още един дял. Второто в момента не се ползва и искам на него да метна нещо, например последното Kubuntu. Чуденките ми са следните:

• Инсталаторът на Kubuntu ще ми даде ли да си избера къде да сложа GRUB?
  • Ако инсталирам GRUB + някакво дистро на второто SSD и след това обновя Windows (обикновено слагам нов билд всяка седмица или през седмица), GRUB ще се омаже ли? Ако да, колко лесно се оправя?
  • Ако реша после да разкарам всичко от второто SSD, има ли опасност да се счупи bootloader-ът на Windows? Имам спомен, че съм правил нещо такова преди доста време, и че трябваше да заредя LiveCD с GParted и да сложа флагче "boot" на дяла с Windows, понеже по някаква причина беше изчезнало (май че защото тогава имах Windows XP и Ubuntu на един и същи HDD).
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, killchain написа:

Другари и другарки, я ме светнете моля за следното: имам 2 SSD-та (1 TB и 250 GB съответно) - на първото има 250 GB дял с Windows 10 (последния Insider билд) и още един дял. Второто в момента не се ползва и искам на него да метна нещо, например последното Kubuntu. Чуденките ми са следните:

• Ако инсталирам GRUB + някакво дистро на второто SSD и след това обновя Windows (обикновено слагам нов билд всяка седмица или през седмица), GRUB ще се омаже ли? Ако да, колко лесно се оправя?
  • Ако реша после да разкарам всичко от второто SSD, има ли опасност да се счупи bootloader-ът на Windows? Имам спомен, че съм правил нещо такова преди доста време, и че трябваше да заредя LiveCD с GParted и да сложа флагче "boot" на дяла с Windows, понеже по някаква причина беше изчезнало (май че защото тогава имах Windows XP и Ubuntu на един и същи HDD).

1 Мисля че да ама за всеки случай виж документацията на Убунту

2 Да може да  се омаже, възстановянето става чрез жив образ ето линк https://www.kaminata.net/forum/viewtopic.php?f=230&t=56230

3 Не няма да се счупи ако е сложен на disk0 а ти затриеш да речем disk1, примерите  са дадени така както ги вижда инсталатора на Уиндоус

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, killchain написа:

И аз съм с 2 SSD, но с други размери. На единия (512Г) съм с Windows 10 последния инсайдер (сега е 20185). На другия (256Г) съм с ArcoLinux. Точно на него съм сложил GRUB и в BIOS съм задал този диск да ми се стартира по дефол. От там (GRUB) ще си избираш да си влизаш и в Windows. Ако нещо стане с GRUB или Линукса, то си задаваш пак в BIOS-a диска с Windows да е първи за буутване.

Това е много важно да се направи, не защото аз съм го направил така :), а защото забелязах, че ако GRUB е на диска с WIndows 10, то последния при ъпдейти като се рестартира и не ги прилага. Поне при мен беше така. Явно от Майкрософт не искат на техния диск с Windows да има GRUB.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря и на двамата. Погледнах, инсталаторът пита къде да сложи GRUB, така че смятам няма да има проблеми. Най-вероятно утре вечер ще пробвам, че през деня все пак трябва да поработя :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, killchain написа:

Благодаря и на двамата. Погледнах, инсталаторът пита къде да сложи GRUB, така че смятам няма да има проблеми. Най-вероятно утре вечер ще пробвам, че през деня все пак трябва да поработя :)

Радвам се че помогнах пак заповядай :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, killchain написа:

По първа точка  -  Да

По втора  - Да, ще се омаже ,но знаеш как да се оправиш.

По трета - Зависи каде си инсталирал и bootloader-ът на Windows.

Общо взето не е сложно,но в петък следобед не съм много умен !  :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Навих си на пръста, че искам Pop! OS, не Kubuntu. Всичко точно, само че ми е пуснат Secure Boot и не съм сигурен, че ако изтрия ключовете (нямам опция просто "Disable"), ще мога после пак да го пусна и че няма да ми се счупи инсталацията на Windows. Та заради това може би инсталацията не успя да завърши. Идеи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, killchain написа:

Та заради това може би инсталацията не успя да завърши. Идеи?

Щом е започнала инсталацията, може и да не е виновен Secure Boot. Докъде точно стигна инсталацията?

Освен това инсталираш Линукс и ГРУБ на отделен диск, така че Windows няма да се скапе.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, vpvelev написа:

Щом е започнала инсталацията, може и да не е виновен Secure Boot. Докъде точно стигна инсталацията?

Освен това инсталираш Линукс и ГРУБ на отделен диск, така че Windows няма да се скапе.

Мисля, че го откара докрай - не го гледах през цялото време, оставих го в началото и като погледнах пак примерно 10 минути по-късно, прогресът беше свършил и имаше съобщение, че инсталацията не е била успешна, че може това да е заради хардуерен проблем, че може да не успея да рестартирам и т.н., не мога да цитирам дословно.

Подозренията ми за Windows са заради спирането на Secure Boot, не заради друго. Някъде се споменаваше, че на Pop му пречи и че трябва да се спре, другаде пишеше, че последното Ubuntu се оправяло (а нали Pop се базира на него). SSD-то с Windows е GPT, не знам дали това е от значение. Ще пробвам да си запиша ключовете от BIOS и да спра Secure Boot, ще видя и флашката дали е наред, че може всъщност и от нея да е проблемът (като пробвах да инсталирам, я съчиних с последния Rufus, после пробвах с Etcher и тя взе, че не успя, след това не съм пробвал да инсталирам пак).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, killchain написа:

ще видя и флашката дали е наред, че може всъщност и от нея да е проблемът (като пробвах да инсталирам, я съчиних с последния Rufus, после пробвах с Etcher и тя взе, че не успя, след това не съм пробвал да инсталирам пак).

Обикновено от флашките или записващата програма идват повечето проблеми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, vpvelev написа:

Може да пробва с dd

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, petie1 написа:

Може да пробва с dd

Да. Не зная специално Pop! OS дали има някакви по-специални изисквания. Има дистрибуции за които специално се преповъчва начин на записване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, vpvelev написа:

Да. Не зная специално Pop! OS дали има някакви по-специални изисквания. Има дистрибуции за които специално се преповъчва начин на записване.

Ами освен да види документацията на дистрото друго не се сещам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

С MX Linux при обновяване на Grub го прецаках.Попита ме ме къде да го инсталира, и неволно отметнах дяла на който е инсталирана системата и сега не може да зареди(стартира) системата.Дава грешка.Въпросът ми към вас е- възможно       ли е по някакъв начин отнякъде да корегирам грешкатa,  и да инсталирам Grub върху целия диск(както е правилно),или трябва преинсталация?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, Miro40 написа:

Здравейте,

С MX Linux при обновяване на Grub го прецаках.Попита ме ме къде да го инсталира, и неволно отметнах дяла на който е инсталирана системата и сега не може да зареди(стартира) системата.Дава грешка.Въпросът ми към вас е- възможно       ли е по някакъв начин отнякъде да корегирам грешкатa,  и да инсталирам Grub върху целия диск(както е правилно),или трябва преинсталация?

Става с жива флашка и с

sudo grub-install /dev/sdx
sudo update-grub

където sdx е диска с Линукса (не дял а диск)

Но ако не стане най лесно ще е с преинсталация

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Miro40 написа:

Здравейте,

https://www.kaminata.net/forum/viewtopic.php?p=515757#p515757

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, fifi_fifito написа:

Това е когато ти е затрит GRUB от Уиндоус да го възстановиш а той го е тупнал на дяла а не на диска

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, fifi_fifito написа:

А когато Уиндоус ти затрие GRUB, тогава GRUB кадее?

На дяла или на диска.

На диска но имах предвид че тогава само монтираш диска и през chroot само обновяваш GRUB и ти изгрява, докато той го е забутал на дяла и сега трябва да го инсталира на диска

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

petie1 С твойте команди не се получи.Решението на проблема от раз, дойде точно от този линк,който предложи fifi_fifito,където Mozo във форума на Камината е публикувал тази тема за възтановиване на Grub2 в Linux.Windows на диска нямам.Само с MX Linux съм.Благодаря и на двамата за вниманието.Благодарности и на Mozo,разбира се за великолепната тема,която е пуснал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, petie1 написа:

Може да пробва с dd

преди 15 часа, vpvelev написа:

преди 16 часа, vpvelev написа:

Etcher е доколкото разбирам GUI за dd, той беше и едната препоръка (другата беше Popsicle, но него май го няма за Windows така или иначе). Не съм сигурен в крайна сметка в какво е бил проблемът, но след няколко опита да инсталирам, включитлно от SD карта в четец, понеже нямам друга флашка (като накрая избрах варианта с автоматичното създаване на дялове) накрая тръгна (отначало пробвах с root и swap, което според инсталатора беше задължителният минимум, после опитах да добавя и /boot в началото и все не ставаше) - и това всичко след като разкарах ключовете за Secure Boot и го забраних - за щастие Windows си зарежда нормално. Няколко пъти се спирах, понеже бях изключил, че буутваща флашка, създадена с dd, няма да се чете в Windows (съответно дори дяловете изглеждаха странно). Ей този инструмент няколко пъти ме спаси, понеже Etcher крещеше.

Сега ако успея и да се преборя с няколко неща, например проклетите вентилатори на дъното, които не млъкват, ще съм близо до истината поне за работа, а защо не и някоя от по-леките игри (Portal 2 май че го имаше native за Linux в Steam).

GRUB така и не ме е питал за Windows, може би ще трябва да го добавя ръчно, за момента избирам от кое устройство да зареди от менюто на дъното - поне има бърз клавиш за това.

Благодаря пак и на двамата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, killchain написа:

проклетите вентилатори на дъното, които не млъкват

Погледни в BIOS за настройки

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, killchain написа:

GRUB така и не ме е питал за Windows, може би ще трябва да го добавя ръчно,

И мен не ме е питал, но си го добавя и Windows. Не зная защо така е станало при теб.

Ако искаш пробвай в Линукс с Grub Customizer. Веднъж той ми оправи изчезнал Windows от GRUB. Само че не зная има ли го в Pop! OS и как се качва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване