Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

След ъпгрейд до убунту 20.04 яркостта на дисплея на лаптопа вече не може да се контролира - конфигурацията, която използвах за 16.04, не работи. Опитах всевъзможни примерни решения на проблема, включващи редакция на /etc/default/grub и/или създаване на файлове в /usr/share/X11/xorg.conf.d, но, уви - напразно. Странното е, че директната редакция на brightness файловете в /sys/class/backlight/ няма никакъв ефект. За сведение има и GPU на nvidia.

Оригиналните работещи настройки включваха GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pcie_aspm=force acpi_osi=" в /etc/default/grub, но за съжаление вече не съм сигурен за точната конфигурация и настройка на файлове в xorg.conf.d.

Срещали ли сте подобен проблем? Къде мога да направя справка за това как работят тези системи, че да намеря решение?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 2 часа, цжбнм написа:

След ъпгрейд до убунту 20.04 яркостта на дисплея на лаптопа вече не може да се контролира - конфигурацията, която използвах за 16.04, не работи. Опитах ...

Що се занимаваш с глупости, а не опиташ по най-простия начин?

1. С „клавиша Fn“ и съответните клавиши (при мен са „лява и дясна стрелка“).
  2. Можете също да регулирате яркостта на екрана, като използвате панела за захранване.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, jhoro написа:

Що се занимаваш с глупости, а не опиташ по най-простия начин?

С „клавиша Fn“ и съответните клавиши (при мен са „лява и дясна стрелка“).

Можете също да регулирате яркостта на екрана, като използвате панела за захранване.

Защото най-простият начин глупаво не работи - функционалните клавиши за яркост и контролният панел не променят яркостта (но при натискане на клавишите се появява popup, сякаш тя е сменена на еди-какво си ниво). Програми от рода на f.lux и brightness controller също нямат ефект.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Miro40 написа:

petie1 С твойте команди не се получи.Решението на проблема от раз, дойде точно от този линк,който предложи fifi_fifito,където Mozo във форума на Камината е публикувал тази тема за възтановиване на Grub2 в Linux.Windows на диска нямам.Само с MX Linux съм.Благодаря и на двамата за вниманието.Благодарности и на Mozo,разбира се за великолепната тема,която е пуснал.

Е при мен става с тези две команди, даже така си направих мулти буут флашка, ама щом темата от Камината е помогнала супер :) Пак заповядай

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, vpvelev написа:

И мен не ме е питал, но си го добавя и Windows. Не зная защо така е станало при теб.

Ако искаш пробвай в Линукс с Grub Customizer. Веднъж той ми оправи изчезнал Windows от GRUB. Само че не зная има ли го в Pop! OS и как се качва.

Това петък/събота вечер не са ми силни (надявам се да са само те :D).

Pop! OS явно не ползва вече GRUB (от няколко версии насам), а ползва systemd-boot вместо това. Явно можеш да сложиш GRUB и Grub Customizer (нищо не те спира, никъде не дава грешка), и последното да ти покаже някаква подредба, но е съвсем друг въпрос дали после OS ще я използва (жокер: няма). Та утре ще си играя със systemd-boot...

преди 12 часа, DarkEdge написа:

Погледни в BIOS за настройки

Има, ама се чудя - вентилаторите на кутията всичките са 3-пинови, в BIOS има PWM и DC, само че не успява да им хване минималните обороти. Мисля, че последно като съм ги пипал през Windows, си бяха на DC (и ако AISuite може да override-не оборотите, май че не може да пипа PWM/DC, което е сложено в BIOS). AISuite в момента е счупен, но му зарежда service-а с последните настройки, които съм правил. Иначе в Linux-а сложих lm-sensors и fancontrol (както описват тук), само че fancontrol се оплаква, че няма PWM-контролируеми вентилатори... Май ще се наканя най-сетне да си взема външен контролер, че Asus ми лазят по нервите с това.

Редактирано от killchain (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, killchain написа:

Asus ми лазят по нервите с това

Евентуално ъпдейт на BIOS би решил проблема.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, цжбнм написа:

Защото най-простият начин глупаво не работи - функционалните клавиши за яркост и контролният панел не променят яркостта (но при натискане на клавишите се появява popup, сякаш тя е сменена на еди-какво си ниво). Програми от рода на f.lux и brightness controller също нямат ефект.

Един и същ ли графичен сървър ползват и двете версии? Пусни един жив диск с Xubuntu 20.04, която трябва все още да е с X и виж, дали може да се управлява яркостта. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой може ли да удари едно рамо с това как да си закача SMB/CIFS споделена папка от NAS?

В момента имам следното нещо в /etc/fstab:

//synology/Mounts/Media /media/<username>/Media cifs credentials=/home/<username>/.smbcredentials,uid=1000,gid=1000 0 0

Споделената папка се закача и се чете, но не може да се пише. Кои permissions трябва да пипна - може би тези на /media/<username> (в момента owner е root)? Споделените папки идват със собственик 1026, което е uid-то на акаунта ми на NAS-а (локалният е 1000).

Дали не трябва да закача папката другаде, не в /media? В .smbcredentials имам

username=<user>
password=******

Пробвах без парола евентуално да ме попита за такава, пробвах с директно набито username на място, все не ще...

NFS по-скоро не е опция, понеже там е друг филм и трябва тепърва да се пуска папка по папка.

на 9.08.2020 г. в 4:51, DarkEdge написа:

Евентуално ъпдейт на BIOS би решил проблема.

Обнових го, но май че единствените промени бяха по онези Intel-ските уязвимости. С вентилаторите разлика май че няма - всичките по кутията от BIOS ги настроих на фиксирани минимални обороти и пак са по-шумни, отколкото в Windows след като зареди AISuite service-а. Ще има борба с разни софтуери, lm-sensors и fancontrol нещо се дърпат (разпознават шини/контролери, но не виждат никакви вентилатори).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, killchain написа:

от BIOS ги настроих на фиксирани минимални обороти

А там реагират ли вентилаторите на промените на настройките?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, killchain написа:

Ще има борба с разни софтуери, lm-sensors и fancontrol нещо се дърпат (разпознават шини/контролери, но не виждат никакви вентилатори).

Аз съм с fancontrol-gui. Ако искаш виж тук въпреки че не е за твоя Линукс, но мисля че нещата са едни и същи. Трябва да разбереш само какво е качено при теб.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Fan_speed_control

8jEawy2.png

HdoF8Fv.png

Първо пусни обаче sudo sensors-detect преди fancontrol-GUI.

Не всичко е идеално, но пробвай. Например за момент показа, че скоростта на единия е 19 640 и аз точно тогава го снимах :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, killchain написа:

якой може ли да удари едно рамо с това как да си закача SMB/CIFS споделена папка от NAS?

В момента имам следното нещо в /etc/fstab:

//synology/Mounts/Media /media/<username>/Media cifs credentials=/home/<username>/.smbcredentials,uid=1000,gid=1000 0 0

Споделената папка се закача и се чете, но не може да се пише. Кои permissions трябва да пипна - може би тези на /media/<username> (в момента owner е root)? Споделените папки идват със собственик 1026, което е uid-то на акаунта ми на NAS-а (локалният е 1000).

Дали не трябва да закача папката другаде, не в /media? В .smbcredentials имам

username=<user>
password=******

Пробвах без парола евентуално да ме попита за такава, пробвах с директно набито username на място, все не ще...

NFS по-скоро не е опция, понеже там е друг филм и трябва тепърва да се пуска папка по папка.

Почовъркай правата на папката, и я предай на желани[t потребител ето линк как става

https://www.pluralsight.com/blog/it-ops/linux-file-permissions

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, DarkEdge написа:

А там реагират ли вентилаторите на промените на настройките?

Реагират, само че май я няма опцията (или аз не я намирам) да тества вентилаторите, за да им намери минималните обороти. В Windows това минава и се усеща как като стигне до login екрана, млъкват (явно още тогава зарежда service-а на Asus). Ще почовъркам още, може пък да излезе нещо.

преди 13 часа, vpvelev написа:

Аз съм с fancontrol-gui. Ако искаш виж тук въпреки че не е за твоя Линукс, но мисля че нещата са едни и същи. Трябва да разбереш само какво е качено при теб.

Не всичко е идеално, но пробвай. Например за момент показа, че скоростта на единия е 19 640 и аз точно тогава го снимах :)

sensors-detect хваща две неща - coretemp и nct6775, само че после pwmconfig и fancontrol не щат да захапят

➜  ~ sudo pwmconfig 
# pwmconfig version 3.6.0
This program will search your sensors for pulse width modulation (pwm)
controls, and test each one to see if it controls a fan on
your motherboard. Note that many motherboards do not have pwm
circuitry installed, even if your sensor chip supports pwm.

We will attempt to briefly stop each fan using the pwm controls.
The program will attempt to restore each fan to full speed
after testing. However, it is ** very important ** that you
physically verify that the fans have been to full speed
after the program has completed.

/usr/sbin/pwmconfig: There are no pwm-capable sensor modules installed

➜  ~ fancontrol 
Loading configuration from /etc/fancontrol ...
Error: Can't read configuration file

Т.е. най-вероятно и да намеря fancontrol-gui (засега не успявам), сигурно ще реве по същия начин.

Сякаш е едно и също дали ще ги има добавени в /etc/modules. Впрочем да заредя нещо с modprobe еквивалентно ли е на това да го има изброено в /etc/modules и да се зареди при boot?

преди 12 часа, petie1 написа:

Почовъркай правата на папката, и я предай на желани[t потребител ето линк как става

https://www.pluralsight.com/blog/it-ops/linux-file-permissions

Ще погледна, мерси.

Edit: май че се оправих с папките, в момента ситуацията в fstab изглежда така:

//synology/Mounts/Media /home/<user>/Mounts/Media cifs vers=2.0,credentials=/home/<user>/.smbcredentials,uid=1000,gid=1000,user 0 0

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.08.2020 г. в 9:02, cybercop написа:

Един и същ ли графичен сървър ползват и двете версии? Пусни един жив диск с Xubuntu 20.04, която трябва все още да е с X и виж, дали може да се управлява яркостта. 

20.04 ползва llvmpipe (LLVM 10.0.0, 256 bits); за 16.04 не знам (и не знам как да намеря).

През пуснато хubuntu от флашка може да се регулира яркостта чрез функционалните клавиши. Копирах настройките в xubuntu, които ми се струваха релевантни (без допълнителни файлове за Backlight device section в /usr/share/X11/xorg.conf.d/etc/sysctl.d и само "quiet splash" за GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT), но след sudo update-grub и ребуут в убунтуто още не може да се регулира яркостта - чрез функционалните клавиши, контролния панел или допълнителни програми.

Кои файлове и настройки са от значение?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Невольо, невольо  :)

Ключът от палатката с контрола на вентилаторите явно е бил в GRUB, и по-конкретно, че явно не е инициализирал нещо по желязото (ACPI) както трябва: https://iandw.net/2014/10/12/fancontrol-under-ubuntu-14-04-resolving-usrsbinpwmconfig-there-are-no-pwm-capable-sensor-modules-installed/

Накратко: трябваше в /etc/default/grub да променя това:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

на това:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_enforce_resources=lax"

След това update-grub - и след рестарт pwmconfig вече работи... само че ме мързи сега и утре ще се занимавам да настроя перките една по една.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, цжбнм написа:

20.04 ползва llvmpipe (LLVM 10.0.0, 256 bits); за 16.04 не знам (и не знам как да намеря).

През пуснато хubuntu от флашка може да се регулира яркостта чрез функционалните клавиши. Копирах настройките в xubuntu, които ми се струваха релевантни (без допълнителни файлове за Backlight device section в /usr/share/X11/xorg.conf.d/etc/sysctl.d и само "quiet splash" за GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT), но след sudo update-grub и ребуут в убунтуто още не може да се регулира яркостта - чрез функционалните клавиши, контролния панел или допълнителни програми.

Кои файлове и настройки са от значение?

Графичен сървър имах предвид. Wayland или Xorg. По принцип, яркостта трябва да се управлява от мениджъра на захранването или друго приложение за управление на яркостта.  Файловете, които трябва да се проверят, вече си написал, че си го направил. Всеки съвет, който мога да ти дам е за Х. Wayland не ползвам и не знам нищо за него.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, cybercop написа:

Графичен сървър имах предвид. Wayland или Xorg. По принцип, яркостта трябва да се управлява от мениджъра на захранването или друго приложение за управление на яркостта.  Файловете, които трябва да се проверят, вече си написал, че си го направил. Всеки съвет, който мога да ти дам е за Х. Wayland не ползвам и не знам нищо за него.

20.04 е на Xorg (поне при мен). За 16.04 използвах сървърът по подразбиране (Xorg по спомени - доколкото успявам да направя справка, това наистина е сървърът по подразбиране за 16.04).

Сигурно има отношение това, че обновяването от 16.04 към 20.04 го направих през 18.04, но 18.04 също използва Xorg по подразбиране.

Цитат

Файловете, които трябва да се проверят, вече си написал, че си го направил.

Тоест на теория яркостта трябва да работи? Преди ъпгрейда подсветката на клавиатурата не работеше (не можеше да се управлява от функционалните клавиши), но сега работи, въпреки няколко ровичкания по настройките в гореупоменатите файлове и директории. Това ме навява на предположението, че обновяването е променило други настройки, които влияят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10.08.2020 г. в 21:23, vpvelev написа:

8jEawy2.png

HdoF8Fv.png

Fancontrol-gui как измерва,по °F (Фаренхайт) или ℃ (Целзий)?
Виждам,че имаш аномалия в оборотите и някаква отрицателна температура.
Ресет на BIOS до фабрични настройки може да помогне.След това отново може да се върнат същите настройки.
При неправилно визуализиране на температури,първо трябва да се ресетне BIOS,според мен.
Тук при втората снимка не мога да схвана...
Избран е fan1 и от падащото меню на Controlled by... трябва да се избере хардуер,който този вентилатор ще охлажда.
Как разбираш fan1 кое ще охлажда,изобщо кой вентилатор от кутията е fan1.Моите ги знам.
----------
Питам защото ми стана интересно,не че ще правя нещо.
Аз имам psensor.Може да се закача в лентата.Той действа с libsensors4,има поддръжка и за lm-sensors,но може и без него.
Не ползва fancontrol,но при натоварване се вижда промяна в оборотите на вентилаторите.Не е идеалният вариант,ако се търси пълен контрол.
Мен ме устройва.Наскоро започна да показва по този начин CPU температурата

По принцип не може дънната платка да има по-висока температура от процесора.Все пак зависи къде е поставен датчика и как си ги пресмята.Но при мен може и да е от това,че го засича като sensor = Intel PECI.

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, nick_dimitrov написа:

Fancontrol-gui как измерва,по °F (Фаренхайт) или ℃ (Целзий)?
Виждам,че имаш аномалия в оборотите и някаква отрицателна температура.
Ресет на BIOS до фабрични настройки може да помогне.След това отново може да се върнат същите настройки.
При неправилно визуализиране на температури,първо трябва да се ресетне BIOS,според мен.
Тук при втората снимка не мога да схвана...
Избран е fan1 и от падащото меню на Controlled by... трябва да се избере хардуер,който този вентилатор ще охлажда.
Как разбираш fan1 кое ще охлажда,изобщо кой вентилатор от кутията е fan1.Моите ги знам.
----------
Питам защото ми стана интересно,не че ще правя нещо.
Аз имам psensor.Може да се закача в лентата.Той действа с libsensors4,има поддръжка и за lm-sensors,но може и без него.
Не ползва fancontrol,но при натоварване се вижда промяна в оборотите на вентилаторите.Не е идеалният вариант,ако се търси пълен контрол.
Мен ме устройва.Наскоро започна да показва по този начин CPU температурата

По принцип не може дънната платка да има по-висока температура от процесора.Все пак зависи къде е поставен датчика и как си ги пресмята.Но при мен може и да е от това,че го засича като sensor = Intel PECI.

Fancontrol-gui измерва и показва в  ℃ (Целзий), но както се вижда не всичко е вярно. Даже и отрицателни температури има.

Досега не се интересувах много от температури и обороти на вентилаторите, защото съм с десктоп компютър, а не с лаптоп и дори и в най-големите жеги, и игра на последния DOOМ например не съм имал проблеми.

Покрай killchain и аз се запалих да видя какво става в Линукс по тия въпроси. 

По всяка вероятнос ще се окаже, че производителите на дънни платки са виновни. Например аз съм с Asrock B450m Pro4-F дъно. Има много, дори крайни мнения да не се купува Asrock, защото имал проблеми с Линукс.

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=281745

При мен си върви и то добре Линукс, но явно ще има проблеми само със сензорите. Явно трябва драйвер за съответната платка в случая за Asrock. Пробвах с драйвер за Asus, но без успех за сега.

ZtkkNzT.png

Това е от тук:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Lm_sensors

Та затова мисля че има ненормални показания при мен.

Fan1 при мен е CPU вентилатора, а Fan2 е задния. Те имат 4 крака, т.е. имат PWM управление. Fan3 е предния вентилатор и той е с 3 крака и няма PWM. Но не зная защо показва понякога грешни 19000 оборота.

Освен това само Psensor ми показва подробна информация за видеокартата. Sensors Viewer показва само температурата.

lKUWE98.png

–––––––––––––––––––––––

Това е накратко, което разбрах досега, но пак повтарям, повече от любопитство. Нямам проблеми с вентилаторите и температурата досега и може би затова не съм се занимавал по-сериозно по въпроса :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vpvelev написа:

Освен това само Psensor ми показва подробна информация за видеокартата.

Може да инсталираш hddtemp,за да ти закачи и температурите на хард дисковете.

spacer.png

И аз съм с настолен компютър.Хвърлям от време на време по един поглед в лентата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте някой успял ли е да инсталира acestream на pclinoxos ако да ще съм благодарен да сподели как го е инсталирал по метода на белгиеца не става

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ninov написа:

здравейте някой успял ли е да инсталира acestream на pclinoxos ако да ще съм благодарен да сподели как го е инсталирал по метода на белгиеца не става

Със снап не става ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой има ли идея къде да гледам, за да оправя това:

wFwBpdg.png

VSCode Insiders е това, случва се след събуждане от stand by, същото се получава и във Vivaldi (и stable, и snapshot). Драйверът за видеото е последния наличен. Данни за системата:

IvHklIm.png

Също се чудя и друго - Super+P (дори не знам къде се задава като комбинация, явно е вградено в GNOME - става въпрос за инструмента за превключване на дисплеите) не работи както трябва - ако е бил включен само основният монитор и избера "Join Displays" , вторият се включва, но ако искам тогава да спра втория, не става нищо, и се налага ръчно да избера "Single Display" от Display Settings. Освен това след изключване ми се затрива ей тази подредба:

zQIzYq2.png

На скрийншота е как аз съм си ги подредил - иначе след изключване на малкия сами се подравняват по горния ръб и трябва пак аз да ги намествам. Бъг ли е това, или има начин да се настрои?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къде мога да намеря отворените кодове на някои стандартни драйвери?

Идеята е следната:

На един стар компютър, който хардуерно е ограничен по отношение на контролер (чип на дъното) за вид устройства, но с вид приспособление се заобикаля това ограничение, се изисква вместо 1b0 (стандартно) да се подаде 1c0 към контролера. (Примерно ... ) Само да отбележа, че през една програма позволяваща директно да се задават (изпращат стойности) към контролера става, без да се стигне до прехвърляне на данни. 

Да, става въпрос за нещо нестандартно, но да ползвам като основа стандартно.   

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, iИ.дИоNд.Ni написа:

Къде мога да намеря отворените кодове на някои стандартни драйвери?

В репотата на дистрибуциите обикновено има source линкове или в чичо Гошо пишеш open source driver и ако имаш късмет да не е затворен драйвър ще ти изплюе резултат

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, petie1 написа:

затворен драйвър

Кофтито е, че тоя май отдавна е затворен ... Намерих нещо псевдо, но то е по-скоро за упражнения ... а самия проблем е банален ... все пак не съм се отказал в търсенето ... Не казвам за кои устройства става въпрос (определено ще стана на резил :) ), защото въпросните отдавна не се ползват, а ми трябва, за да мога нещо от ерата на осем битовите да комуникира със новите машини ползвайки шестнадесет битова машина ... 

Кратко: Без прагматична цел е ...  

п.п. Изтеглил съм не компилирано ядро ... сега се лутам в него ... 

Благодаря все пак ... Това мое търсене ще продължи ... Пък и като го направя ще постна да се посмеем ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване