Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Въпросче :) :
Компютър с два физически диска. На първия (SSD) има инсталирани Windows 10 и Elementary OS. Вторият, 1TB, е за данни, форматиран под Windows. От него съм отцепил един дял 200GB, искам да го ползвам на Linux-а. Как да стане това? Сигурно трябва да го форматирам в съответната файлова система. С какво? Защото в момента дяловете на втория диск ми ги показва като външни устройства, и трябва да ги mount-вам наново след всеки рестарт.

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросче :) :

Компютър с два физически диска. На първия (SSD) има инсталирани Windows 10 и Elementary OS. Вторият, 1TB, е за данни, форматиран под Windows. От него съм отцепил един дял 200GB, искам да го ползвам на Linux-а. Как да стане това? Сигурно трябва да го форматирам в съответната файлова система. С какво? Защото в момента дяловете на втория диск ми ги показва като външни устройства, и трябва да ги mount-вам наново след всеки рестарт.

Трябва да се добави запис в /etc/fstab за да се маунтват при стартиране на линукс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се добави запис в /etc/fstab за да се маунтват при стартиране на линукс

И как се прави тази магия? :)

ПП. Току-що го форматирах в ext4 с помощта на GParted. Само че не ми разрешава да пиша в него.

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@RudeBoy: За да получиш UUID на дяловете, които ще добявяш в etc/fstab трябва да изпълниш

blkid -o full -s UUID

с администраторски права.

sudo blkid -o full -s UUID

или

su

blkid -o full -s UUID

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПП. Току-що го форматирах в ext4 с помощта на GParted. Само че не ми разрешава да пиша в него.

и какво е точно името му? /dev/sdc3......

@RudeBoy: За да получиш UUID на дяловете, които ще добявяш в etc/fstab трябва да изпълниш

blkid -o full -s UUID

с администраторски права.

sudo blkid -o full -s UUID

или

su

blkid -o full -s UUID

А нужно ли е да имам UUID? Не може ли по стария начин?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и какво е точно името му? /dev/sdc3......

А нужно ли е да имам UUID? Не може ли по стария начин?

То може и като устройства, но вече навсякъде се описват по UUID.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изкарваш UUID на дяла, отваряш като администратор etc/fstab и го поставяш в списъка с опция "none". Ще го ползваш като външен за файловата система дял. Да го слагаш като Home е рисково, защото този дял вече е включен в /.

П.П.: Същото е като моят swap дял, но вместо swap, пишеш ext4.

http://s19.postimg.org/ctvpb2k37/fstab.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като root добавяш запис в /etc/fstab от вида:

/dev/sdb5 /path ext4 defaults 1 2

като /path трябва да е мястото, където искаш да имаш закачена тази партиция, примерно /data

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А има ли начин да ми обясните на прост български език какво трябва да направя?... Защото от тези обяснения нищо не разбирам.

/etc/fstab е папка. Как се добавя в нея запис като root?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А има ли начин да ми обясните на прост български език какво трябва да направя?... Защото от тези обяснения нищо не разбирам.

/etc/fstab е папка. Как се добавя в нея запис като root?

не, това е файл. Отваряш го като root с текстови редактор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:brick wall:

Отказвам се. 

За пореден път се убеждавам, че Linux е за интелектуални мазохисти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отказвам се. 

Не точно :D просто има специфични методи за да свършиш нещо :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А има и инструмент automount ако не се лъжа който прави всичко това..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отказвам се. 

Разгледай програмата disk-manager. Мисля, че имаше доста подобни, но не ми се е налагало да търся.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да питам понеже истеглих исо файл с ubuntu 12.04 lts и го записах на флашка ,като инсталирам мога ли да ъпдейтна до 14 версия или не?Флашката е 1 гигабайт а 14 версия на убунту не намирам под 1 гигабайт за това задавам въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да питам понеже истеглих исо файл с ubuntu 12.04 lts и го записах на флашка ,като инсталирам мога ли да ъпдейтна до 14 версия или не?Флашката е 1 гигабайт а 14 версия на убунту не намирам под 1 гигабайт за това задавам въпроса.

В официалния сайт е 990 Mb исото

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Флашката е форматирана няколко пъти и при всеки формат намалява пространството в нея вече е стопена доста

P9rpWvb.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ubuntu 14.10 e 1.1 GB. Ubuntu 13.10 ще се събере. Малките флашки са евтини. По добре вземи една 4 GB. 2GB едва ли има вече.

Редактирано от plamenbm86 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отказвам се. 

??? За интелектуални мазохисти е Windows, там не се иска мозък, искаш се яко дупе, щото си надупен :)

Не е нужно нищо повече да правиш, вижда се дялът е монтиран.

120fb3c141afbe67.png

Виж какво имам във файла, и какво е монтирано. Нужно е да си ги добавиш във файл менажера на линк.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

brick%20wall.gif

Отказвам се. 

Подобно е когато вкарваш записи в хост файла под Windows. Например, ако си инсталирал пиратски игри преди около 5-10 години,

тогава много често се даваха такива инструкции. И там също го има проблема, че трбва да си администратор. :)

Сега вече ползват стената за тази цел.

Аз се чудя как да спра автоматичното монтиране на носители, но все ме мързи да гледам. :))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.ubuntu.com/download/desktop/upgrade

Предполагам, че може да инсталираш 13.10 и да го ъпгрейднеш до 14.04. После, ако искаш можеш да правиш ъпгрейд до 14.10. Аз лично не бих си играл толкова.

https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

Можеш да използваш минималния инсталатор. Само 30-тина MB e. Според мен е по-добре. Ще си свали всичко от интернет.

Редактирано от plamenbm86 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.ubuntu.com/download/desktop/upgrade

Предполагам, че може да инсталираш 13.10 и да го ъпгрейднеш до 14.04. После, ако искаш можеш да правиш ъпгрейд до 14.10. Аз лично не бих си играл толкова.

https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

Можеш да използваш минималния инсталатор. Само 30-тина MB e. Според мен е по-добре. Ще си свали всичко от интернет.

Много ви благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,още един въпрос от .........По непонятен за мен начин съм качил едно УСУ на една флашка.Имах подобен случай преди време.Бях теглил един Андроит от един кирайски сайт.Тогава ми се беше наложило да преместя едни снимки на една SD карта и заедно със снимките се беше маскирал и  един белажия.С големи мъки го изчистих този палавник,но съм изчистил всичко от картата.Въпросът ми е,къде мога да прочета как да изтрия(да сменя тези права)без да унищожавам флашката?

Благодаря предварително.

post-352038-0-73558300-1425507741_thumb.

Редактирано от batipej4o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...