Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Имам въпрос! Отдавна ми се щеше да нагазя в тая мътилка - престрашавам се и всичко се обърква. 

Изтеглих и си записах според указанията, УСУ  и  Mint, та преди да реша да ги инсталирам исках да ги видя как ще вървят без инсталация от DVD диска и при наличre на Vista. Та пускам и всичко върви до първоначалното въвеждащо меню и след това нищо т.е черен екран или съобщения за грешки! Това на няколко машини с различни дистрибуции и различни дискове. 

Май ще излезе, че има и по - големи Бози от Win. Що прави така тая шльокавица????

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешките тук означават нещо, на "дава някви грешки" аз отговарям отивай да си купиш ракия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уважение към възраста ви, то и аз не съм първа младост. Е, ние по-дъртите английския може да ни се опъва, ама руския поне за мене ми е като роден. Та в мрежата освен ресурси на английски, има тонове руски. Аз поне основно ползвам руски ресурси. Гугъл знае всичко.

Благодаря колега. Има много и повечето автори са прекалено обстоятелствени, а аз съм малко припрян по характер и ми се ще веднага „да си дойдем на думата“, но като няма достатъчно инструкции за Линукс на български, ще трябва да се примиря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешките тук означават нещо, на "дава някви грешки" аз отговарям отивай да си купиш ракия.

Отговор подобаващ за въпрос на начинаещ! 

Що се занимавам въобще с глупости! Тази тема "Линукс" за мен приключи за винаги!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговор подобаващ за въпрос на начинаещ! 

Що се занимавам въобще с глупости! Тази тема "Линукс" за мен приключи за винаги!

Само, че не си написал нищо за хардуера си, както и какви точно дистрибуции си тествал. Примерно - 32 битови, Debian базирани дистрибиции изобщо не стартират на някои AMD процесори. Други дистрибуции са само със свободни драйвъри и не работят коректно при определени видео карти.

Искаш игри - тогава е добре да сложиш Steam OS, която е по подразбиране с фирмени драйвъри и оптимизирана за тази цел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Антивирусна програма не е задължително да имаш при Линукс/Гну.Само трябва да внимаваш какво инсталираш и откъде .Но ,ако искаш да сканираш Windows ,можеш да ползваш Clam,Avast,Avira,Bitdefender.

За снимки на работния плот ,може да ползваш Shutter.

Единственото от което трябва да се притеснява един линукс потребител е да не му попада Турла, а това няма как да стане тъй като го използват за да точат инфо от корпорации военни правителства и други.

http://securelist.com/blog/research/67962/the-penquin-turla-2/

И покрай тази информация от последните 2 седмици изненадващо се появи нова версия на Аваст за линукс а уж беше спряна от поддръжка. Както и Нод32 са се активизирали.

Само, че не си написал нищо за хардуера си, както и какви точно дистрибуции си тествал. Примерно - 32 битови, Debian базирани дистрибиции изобщо не стартират на някои AMD процесори. Други дистрибуции са само със свободни драйвъри и не работят коректно при определени видео карти.

Искаш игри - тогава е добре да сложиш Steam OS, която е по подразбиране с фирмени драйвъри и оптимизирана за тази цел.

Няма никъде дистрибуции линукс които да са архитектурно зависими. Вървят на всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма никъде дистрибуции линукс които да са архитектурно зависими. Вървят на всичко.

Пиша нещо, което е многократно тествано. Поне до преди 2 години. 32 Debian базирани дистрибуции не тръгваха на някои AMD процесори. Процесорът на комптъра на брат ми е такъв. Стартиране на 32 битова дистрибуция завършва с черен екран. При 64 битовите нямаше проблеми.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пиша нещо, което е многократно тествано. Поне до преди 2 години. 32 Debian базирани дистрибуции не тръгваха на някои AMD процесори. Процесорът на комптъра на брат ми е такъв. Стартиране на 32 битова дистрибуция завършва с черен екран. При 64 битовите нямаше проблеми.

Точно това казвам - стартирането завършва с черни екрани. Дистрибуциите са 32бита.

Видеото Nvidia, а процесорите AMD на едната машина и Pentum на друга пробна машина.

Ето тези дреболии + останалите въртели, ме карат да забравя за Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това казвам - стартирането завършва с черни екрани. Дистрибуциите са 32бита.

Видеото Nvidia, а процесорите AMD на едната машина и Pentum на друга пробна машина.

Почти същото е при брат ми. АМД котлон и Nvidia на 128 МБ. Но, 64 битова Ubuntu 10.04 работи на тази машина от деня на излизането (Април 2010г.), без да е правила никакви проблеми. Докато не се появи проблем, изобщо няма да пипам нищо по него.

Опита ли да стартираш rpm базирана 32 битова дистрибуция ?  Примерно - някой от десктопите на Fedora 20/21. Или, каквато и да е 64 битова дистрибуция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почти същото е  хххххххххххххххх

Не, но някак вече ми се уби желанието, а и празници са - нямам време! ;)

Весели празници!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Весели празници и на теб !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря колега. Има много и повечето автори са прекалено обстоятелствени, а аз съм малко припрян по характер и ми се ще веднага „да си дойдем на думата“, но като няма достатъчно инструкции за Линукс на български, ще трябва да се примиря.

За да има материали на български, някой трябва да ги напише, или да ги преведе от читави източници. Което е доброволна работа за ентусиасти. Навремето бях такъв ентусиаст и го правех. Правех и пдф вестник за линукс, но изтраях само няколко години. Но направеното е в нета, ето линк към проекта;

http://vestnik.hbcom.info/news.php

Макар и мъртъв проект, броевете могат да се теглят и четат, а там има много, макар и старичка информация.

А ако ви се чете класиката, макар и на руски, има руският Linux Format, безплатни архивни пдф може да се изтеглят от техният сайт. Приятно четене.

Да, в последно време има нещо гнило с драйверите на Нвидия, много ме дразни и мене, иде ми да хвърлям разни неща. Но на лаптопчето с интелската смотана карта е пей сърце. Никакви проблеми. Абе основният проблем на Линукс май си остават шибаните проблеми с лицензиите...

Та за това, ако Убунту или фамилия не се справят, отпиши хардуера, ако искаш Линукс.

Но въпреки всичко, толкова съм свикнал с Линукс и програмите към него, а от Уиндоус ми се гади, дори и да го ползвам на работата, че и на ум не ми идва да се отказвам от Линукс. Просто абсурд е да го зарежа, по скоро ще си сменя машината с хардуер, който да върви безпроблемно на Линукс, отколкото да се примиря да ползвам само Уиндоус.

Редактирано от tonit1968 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз сефте чувам някое дистро да не тръгне заради процесор,една от настолните ми машини е със AGP карта Ati Radeon i AMD Atlon 2200 пробвал съм Убунто ,Кнопикс ,Минт всичко си тръгва без проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема си е във видеокартата, не от процесора. Мамка му, принуден съм да търпя свободния драйвер нувоа за нвидия, щото новите драйвери на нвидия (304) просто не сработват на моята 6800 и ми праскат черен екран, а би трябвало да работят. Тъпанари недни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз сефте чувам някое дистро да не тръгне заради процесор,една от настолните ми машини е със AGP карта Ati Radeon i AMD Atlon 2200 пробвал съм Убунто ,Кнопикс ,Минт всичко си тръгва без проблеми.

Аз не съм го чул, а неколкократно съм го установил на практика на няколко различни машини - лаптопи и настолни компютри. Това се случва само на определени AMD процесори.

И няма значение, дали е Debian, Mint, Ubuntu и други deb. базирани дистрибуции и клонове. Резултатът е еднакъв - черен екран при стартиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема си е във видеокартата, не от процесора. Мамка му, принуден съм да търпя свободния драйвер нувоа за нвидия, щото новите драйвери на нвидия (304) просто не сработват на моята 6800 и ми праскат черен екран, а би трябвало да работят. Тъпанари недни.

Ами Линукс са трагедия в хардуерно отношение от към видео карти

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това вероятно се случва на карти NVIDIA, в буут опциите едно nomodeset може да реше проблемите. Аз от тях (NVIDIA) се отрекох, след серията 5200, беше небивал боклук като софтуер и 100 пъти по-голям боклук като хардуер, оттогава само AMD или Intel.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Навремето бях такъв ентусиаст и го правех. Правех и пдф вестник за линукс, но изтраях само няколко години. Но направеното е в нета, ето линк към проекта;

http://vestnik.hbcom.info/news.php

Макар и мъртъв проект, броевете могат да се теглят и четат, а там има много, макар и старичка информация.

Имаш ли възможност да го трансформираш в новинарски сайт и да разрешиш свободно да се публикуват новини от регистрираните потребители ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не са проблеми на Линукс, NVIDIA не давт спецификациите си за добър отворен драйвер, а мажат техни работи - резултата го виждаме какъв е. AMD направиха много по свободния драйвер и сега са почни с еднаква производителност 2-та, Intel драйверът им отворен сорс, но по-скапан от Windows-кия и чак сега в 3.18 е почтни съизмерим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То ясно ,че не са проблеми на Линукс като не се пише читав драйвер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми не е баш така, нали се сещаш, че драйверите се пишат от производителя на хардуера...

Свободния драйвер за нвидия става все по-добър, но не е по-добър от този на нвидия. Проблема е, когато тези от нвидия решат да не поддържат твоята скапана стара карта и ти зарежат подръжката. Щото преди 2-3 години нямах никакви грижи. Ама сега нещо ме ядосват. Не че няма решение, ама вече ме мързи да ровя и да пробвам и си оставих нувоа.

Но при мене проблема се проявява, когато се опитам да сменя нувоа, който е по подразбиране. Никога, ама никога не съм имал случай ядро да не зареди и да ми сервира черен екран. То екрана никога не е черен, а е кионзола с инфо кое се зарежда. Ако ядрото изтрещи,ти казва в прав текс кернел паник, или еди що си ...А когато проблема е във видеото, тогава пак виждаш, че е това....

А бе, както и да е, от много време ползвам Линукс, много неща се промениха, много неща ме дразнят в тоя пусти Линукс, но по-добро просто няма. Ако на някоя машина има проблеми с линукс - в коша. Ако си купувам нещо, пробвам гои дали всичко е на 6 под линукс и тогава го купувам. Нямам вече нерви да се боря с проблемчета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз за тва съм си взел лаптоп с интелско видео,за да не се занимавам с подобни кахъри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш ли възможност да го трансформираш в новинарски сайт и да разрешиш свободно да се публикуват новини от регистрираните потребители ?

Админа е един пич, дето не е в българия, той го хоства на фирмен сървър и сам движи нещата, не знам защо все още. Но не мисля че е проблем , сайта си има секция новини, за правата да се пише мисля че той би решил правилно кой може и кой не. Платформата е Тупо (бе направо Тъпо), не знам колко е стабилен и неуязвим. Има си форум и всичко и go_fire като основен източник на новини с неговият си арогантен и неподражаем и може би дразнещ стил на писане. Но и той вече рядко се вясва там, та ....Мъртвец от гроба не може да се вдигне, но все още броевете на вестника за линукс са там и който иска, може да тегли и да чете. Не са върха на журналистиката, но стават все още, макар и с инфо за 2009 година. А от тогава нещата в Линукс са коренно различни, за съжаление ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има си форум и всичко и go_fire като основен източник на новини с неговият си арогантен и неподражаем и може би дразнещ стил на писане.

Мерси! Нещо изгубих желание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми не е баш така, нали се сещаш, че драйверите се пишат от производителя на хардуера...

Свободния драйвер за нвидия става все по-добър, но не е по-добър от този на нвидия. Проблема е, когато тези от нвидия решат да не поддържат твоята скапана стара карта и ти зарежат подръжката. Щото преди 2-3 години нямах никакви грижи. Ама сега нещо ме ядосват. Не че няма решение, ама вече ме мързи да ровя и да пробвам и си оставих нувоа.

Но при мене проблема се проявява, когато се опитам да сменя нувоа, който е по подразбиране. Никога, ама никога не съм имал случай ядро да не зареди и да ми сервира черен екран. То екрана никога не е черен, а е кионзола с инфо кое се зарежда. Ако ядрото изтрещи,ти казва в прав текс кернел паник, или еди що си ...А когато проблема е във видеото, тогава пак виждаш, че е това....

А бе, както и да е, от много време ползвам Линукс, много неща се промениха, много неща ме дразнят в тоя пусти Линукс, но по-добро просто няма. Ако на някоя машина има проблеми с линукс - в коша. Ако си купувам нещо, пробвам гои дали всичко е на 6 под линукс и тогава го купувам. Нямам вече нерви да се боря с проблемчета.

То и двата драйвера са смотани и блоб-а на нвидия и nouveau..

Админа е един пич, дето не е в българия, той го хоства на фирмен сървър и сам движи нещата, не знам защо все още. Но не мисля че е проблем , сайта си има секция новини, за правата да се пише мисля че той би решил правилно кой може и кой не. Платформата е Тупо (бе направо Тъпо), не знам колко е стабилен и неуязвим. Има си форум и всичко и go_fire като основен източник на новини с неговият си арогантен и неподражаем и може би дразнещ стил на писане. Но и той вече рядко се вясва там, та ....Мъртвец от гроба не може да се вдигне, но все още броевете на вестника за линукс са там и който иска, може да тегли и да чете. Не са върха на журналистиката, но стават все още, макар и с инфо за 2009 година. А от тогава нещата в Линукс са коренно различни, за съжаление ...

И ти ли познаваш Жоро?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...