Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 1 минута, DarkEdge написа:

:offtopic_s:

От там знам аз, че една конска сила е равна на две магарешки...

Ама ако едното магаре не е яло? :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

:offtopic_s:

От там знам аз, че една конска сила е равна на две магарешки...

leonardo dicaprio applause GIF

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, barbuncela написа:

Ами то имало разни закони там...формули направили, някакви...За ток, за напрежение, за съпротивление ,че даже и за мощност!  :biggrin:

За имане, има ама като не ги признава тези неща и не ги чете? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:nono:

"Резисторите могат да се свързват последователно или паралелно за увеличаване на максималната допустима мощност, която и при двата вида свързване е равна на сумата от допустимите мощности за съставящите резистори, ако стойностите на съпротивленията им са равни или близки. В противен случай резултатната допустима мощност е малко по-голяма от мощността на резистора с най-малко съпротивление при паралелно свързване или на този с най-голямо съпротивление при последователно свързване. "

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ppar=U*I1+U*I2=U^2*(R1+R2)/(R1*R2)
Pser=U^2/(R1+R2)
При R1=R2=R
Ppar=U*I1+U*I2=2*U^2*/R=2*[U^2/R]
Pser=U^2/(2*R)=(1/2)*[U^2/R]

Или казано по друг начин мощността в паралелната верига е равна на сумата от мощностите на двата консуматора, а при последователната е равна на половината от мощността на консуматора(когато са с равни мощности или по-малко от мощността на консуматора с по-малка мощност

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, я сега ми сметни общата мощност в двата варианта при напрежение 12В, ток 1А и две съпротивления по 10 ома?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приел съм аз че този форум се слави с невежество си, но уважавам всеки, независимо от нивото му на невежест, тъй като такива грешки и аз съм допускал и няма да съм аз този който да наруши добрите обноски.

Винаги при захранването на два или повече консуматора, отдаваните от тях мощности се сумират, независимо от начинът им на свързване. Например 2 крушки 60W 110V, свързани последователно захранени на 220V, общата им мощност става 120W или две крушки 100W 220V свързани последователно се получава 50W, като на всяка лампа се пада четвърт от общата мощност 25W. Разлика няма.

Последователното свързване се използва предимно като техническо удобство пред паралелното и в зависимост от нужното еквиваленто съпротивление все пак. Докато при паралелното става голям сноп от жички в обща точка и елементите трудно се подреждат и трябва да симетрично разположени, близо един до друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, M.Николов написа:

Добре, я сега ми сметни общата мощност в двата варианта при напрежение 12В, ток 1А и две съпротивления по 10 ома?

Ти сериозно ли?
В серийно свързване няма как да докараш 1А, защото консумираният от източника ток е 0.6А, а консумираната мощност е 7,2W
В паралелно свързване консумираният от източника ток е 2,4А, а консумираната мощност е 28,8W
Т.е. и в двата случая няма как да докраш консумация от 1А

преди 33 минути, peppone1 написа:

Винаги при захранването на два или повече консуматора, отдаваните от тях мощности се сумират

Те затова в котлоните с 2 нагревателя ползват последователното свързване за 1. степен, защото консумираната мощност се сумира...:ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ааа, значи вкарахме и тока в картинката.:)

Та значи мога ли да заменя едно съпротивление 100 ома 0.5Вата с две последователни съпротивления по 50 ома 0.25Вата или не мога?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, M.Николов написа:

мога ли

В първия случай резисторът е изчислен (ако е) за 71mA ток през него, а във втория максималният ток през дваа резистора ще е 50mA...

Ти си прецени дали можеш да ги сложиш във верига с 40% по-висока стойност на протичащия ток.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно, трябваше първо да ги сметна, значи променяме условието трябва да е един резистор 100ома 2Вата, може ли да се замени с два резистора по 50 ома 1 Ват включени последователно?

Та значи:

I=U/R

I=12/100=0.12A

P=UxI=12x0.12=1.44W

Или

I=U/R

I=6/50=0.12A

P1=6x0.12=0.72W

P2=6x0.12=0.72W

P=P1+P2=0.72+0.72=1.44W

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, M.Николов написа:

значи променяме условието

Чшшш, алоу!!! Я са озапти малко, а? Нито си ми на годините, нито...
Ако се бе усетил, че функцията се променя нелинейно при линейното изменение на аргумента, можеше и да си спестиш...пропорционалните промени на константата и функцията...
Аз каквото имах да казвам, го казах! Който разбрал - разбрал. Който не е - обратно в 6-8 клас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Промених, единствено мощността на резисторите пропорционално, защото при при първоначалните условия и в двата варианта тя беше по-ниска от нужната(моя грешка).

И всъщност много ми е интересно как стигна до стойност 71мА за единичен резистор от 100ома при напрежение 12В?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Ти сериозно ли?
В серийно свързване няма как да докараш 1А, защото консумираният от източника ток е 0.6А, а консумираната мощност е 7,2W
В паралелно свързване консумираният от източника ток е 2,4А, а консумираната мощност е 28,8W
Т.е. и в двата случая няма как да докраш консумация от 1А

Те затова в котлоните с 2 нагревателя ползват последователното свързване за 1. степен, защото консумираната мощност се сумира...:ph34r:

Това че конструкторът е решил при последователно свързване, мощността на котлонът да пада, това си е негово право, щом така го е изчислил, но на всеки реотан се пада по 1/4 от мощността, т.е. те загряват 4 пъти по-малко, а топлят само два пъти по-малко, благодарение на увеличената им топлоотдаваща площ. Която мощност само един реотан би я намалил 4 пъти при един и същ ток. Е, мощността се удвоява както при последователно, така и при паралелното свързване, вече ако объркаш стойностите, резултатът може да бъде незадоволителен и единият по-слаб реотан да прегрее, а по-мощният да е недозагрял. Или искаш да кажеш че лампичките в LED осветлението се свързват паралелно? Тогава какъв ток и какви дебели кабели ще трябват за една 12W LED лампа, ако я захраним с паралелно свързване на елементите и с напрежение 3,4V? Последователното свързване осигурява икономия на мед, тежки кабели и големи загуби. Ето защо в някои случаи е предпочитано.

по същият начин се свързвати електролитни кондензатори във високочестотната техника и последователно и паралелно, като и при двата случая се цели намаляне на загубите и подобряване на LOW ESR.

В мойта тема аз няма да ви уча как да изчислите стойностите на съпротивленията, ама както беше казал някой, "Ама тия неща май се учеха някъде, имало някакви закони, ама кой ли ги прочел?" Това оставям на техника сам да свърши, и бисер ще бъде ако наготово ви реша задачите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, M.Николов написа:

И всъщност много ми е интересно как стигна до стойност 71мА за единичен резистор от 100ома при напрежение 12В?

Ами, просто е - сметни си го!

преди 24 минути, peppone1 написа:

по същият начин се свързвати електролитни кондензатори във високочестотната техника

:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, peppone1 написа:

Това че конструкторът е решил

Не кострукторът е решил, а е класика в конструирането на нагревателни уреди за бита  и не само.

преди 1 час, M.Николов написа:

Ааа, значи вкарахме и тока в картинката.:)

Та значи мога ли да заменя едно съпротивление 100 ома 0.5Вата с две последователни съпротивления по 50 ома 0.25Вата или не мога?

P=I^2*R
I=SQRT(P/R)
I=SQRT(0,005)
Ай, смятай си, учителю!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек, от къде ги вадиш тези формули?

А P(мощността) как я смяташ без да знаеш тока?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, M.Николов написа:

А P(мощността) как я смяташ без да знаеш тока?

Това не е сериозен диалог! Нали си задал мощност!!!!!!!!!!!!!!!!

преди 13 минути, DarkEdge написа:

Моля, не ми отховаряй! Няма да го направя!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук ли смяташ?

https://www.vcalc.com/wiki/vCalc/`I%3Dsqrt(P%2FR)`

Я въведи за P=1.44 R=100

и виж колко ще покаже I

преди 2 минути, DarkEdge написа:

Това не е сериозен диалог! Нали си задал мощност!!!!!!!!!!!!!!!!

Моля, не ми отховаряй! Няма да го направя!

Чакай сега 0.5Вата и 0.25Вата са максималната мощност разсейвана от дадения резистор(всеки резистор има посочена такава до която може да работи без да се повреди), не мощността във веригата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През отговор- бисер.....Абе, бисер, бисер, ама не точно....Учете бе хора :) 

image.thumb.png.5df41acae333f7197e874bdac4e1e45f.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.03.2019 г. в 17:22, DarkEdge написа:
на 12.03.2019 г. в 17:12, adersa написа:

защо ти е гигабитов нет банкомат ли имаш у вас

Изобщо не е бисер, то е правилно.

Гигабитов нет е ако е за сграда, за някакви неща, които критично им трябва сигурен нет, сигурна връзка. Ако пускаш интернет за сграда - плащаш някакъв абонамент X от хубав доставчик, читав със обещания и договори за сигурност на връзката и трасето до тебе. Оттам насетне както си искаш, можеш да пуснеш интернет до тия хора с broadband /розеткова връзка/. Най-много да се наложи да дадат пари за специални "сървърчета" по етажите или пък просто да сложат суичове, ама е еднократна инвестиция. Върви да дупчиш прозорци, дограми, да описваш фасадата с кабели от горе до долу. Да видиш кое е по-хубаво. 

за банкомат и някакви критични от нета неща и неща които трябва БЪРЗА връзка и транзакция до сървъра, само за пускане на заявка, която е жизнено важна и дали ще се пренесе правилно до другата страна, също е важно.

И клиентът да не чака.

Много си далеч от тези неща и не трябва да коментираш. Нито пък да цитираш някой в бисери или нз си кво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Занчи ако реша да пусна гигабитов нет първо купувам банкомат и тогава. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Staseka7777 написа:

Изобщо не е бисер, то е правилно.

Гигабитов нет е ако е за сграда, за някакви неща, които критично им трябва сигурен нет, сигурна връзка. Ако пускаш интернет за сграда - плащаш някакъв абонамент X от хубав доставчик, читав със обещания и договори за сигурност на връзката и трасето до тебе. Оттам насетне както си искаш, можеш да пуснеш интернет до тия хора с broadband /розеткова връзка/. Най-много да се наложи да дадат пари за специални "сървърчета" по етажите или пък просто да сложат суичове, ама е еднократна инвестиция. Върви да дупчиш прозорци, дограми, да описваш фасадата с кабели от горе до долу. Да видиш кое е по-хубаво. 

за банкомат и някакви критични от нета неща и неща които трябва БЪРЗА връзка и транзакция до сървъра, само за пускане на заявка, която е жизнено важна и дали ще се пренесе правилно до другата страна, също е важно.

И клиентът да не чака.

Много си далеч от тези неща и не трябва да коментираш. Нито пък да цитираш някой в бисери или нз си кво.

Ти верно ли, си осигуряваш "сигурен нет", чрез капацитета на връзката с ЕДИНСТВЕН ISP и "broadband /розеткова " връзка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Дано не засегна никого, но целият форум е пълен с бисери.  И от ляво и от дясно. Указа се че и в самия подфорум " Бисери" има също бисери. Но не е лошо това.  Важно е, че трафика върви добре. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...