Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Wankata

Положението в Украйна - част 2

Препоръчан отговор

Пускам втора част на затворената заради лични нападки и обиди предишна тема за ситуацията в Украйна. Ще призова пишещите към спазване на добрия тон и колегиално поведение. Пускането се налага, тъй като други теми също бяха тотално оспамени с постове за Украйна - Украйна, та Украйна...

Благодаря предварително.

Да започнем с новината от вчера:

Мудис свали рейтинга на Украйна до предфалит

Международната рейтингова агенция Мудис (Moody's) понижи оценката си за дългосрочната кредитоспособност на Украйна с една степен - от Саа+ до Са.

Този рейтинг е с отрицателна перспектива, уточнява Мудис на сайта си. Основната причина за понижението е вероятността частните външни кредитори да понесат значителни загуби в резултат на плановете на правителството на Украйна да преструктурира значителна част от еврооблигациите, които е пуснало на пазара, информира ТАСС.

Отрицателната прогноза се обяснява с това, че "равнището на вътрешния и външния дълг на Украйна ще остане много високо въпреки плановете за реформи и преструктуриране на задълженията", посочват експертите на Мудис.

Рейтингът Саа3 се дава за държавни облигации, които се оценяват като нискокачествени и високорискови.

Оценката Са е едно стъпало по-надолу и сочи, че книжата по дълга са високо спекулативни и притежателят е или близо до фалит или вече е изпаднал в неплатежоспособност.

- нещо, за което аз на два пъти вече предупреждавам в предходната тема.

• Харесва ми 13

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Да, интересното е, че Украйна я въоръжават с джипки, а Русия прави пореден успешен опит с нова балистична ракета, заобикаляща противоракетната отбрана на НАТО. Неравностойна борба. Неравностойна дори и за НАТО, както и за Горна Малина. 

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)
  • Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

според последните събития в Киев може да се разглежда като борба между олигарсите, точно има ескалация на конфликта между отделните олигарси!сегашният конфликт се отнася до контрола върху две държавни компании: Укрнафта и Укртранснафта.сблъсъкът започна, когато с акт, приет от украинския парламент, управителният съвет на Укртранснафта успя да отстрани председателя на изпълнителния съвет - Александър Лазорка - който е човек на Коломойски,на негово място бе назначен Юрий Мирушник, който е човек на олигарха Игор Йеремейев.
Очаква се в общия сблъсък скоро да се включи и Дмитрий Фирташ, но и останалите олигарси, които са засегнати от решението на Порошенко да им отнеме правото на притежание "лични въоръжени групировки", които уж осигуряват тяхната надеждност.Това се отнася главно на Виктор Пинчук, Ринат Ахметов, Еремеев, Григор Суркиса Константин Григорий и някои други.
http://top.rbc.ru/politics/23/03/2015/5510144b9a794757e6c86930
тепърва ще бъде интересно.

• Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Украйна ясно,тази тема не може да се изчисти ,защото е намесена Русия и русофобите пускат пеня на устата,но ще ме просветли ли някой демократ какво става в Йемен?Демокрация ли ще им носим?Защо медиите отразяват толкова постно това събитие?Не е ли важно когато се нанасят въздушни удари в столицата на държава,която до преди дни беше извън фокуса на новините?

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Украйна ясно,тази тема не може да се изчисти ,защото е намесена Русия и русофобите пускат пеня на устата,но ще ме просветли ли някой демократ какво става в Йемен?Демокрация ли ще им носим?Защо медиите отразяват толкова постно това събитие?Не е ли важно когато се нанасят въздушни удари в столицата на държава,която до преди дни беше извън фокуса на новините?

още един епизод от прокси войната между САЩ и Иран !

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за връзката. От него сайт също

Порошенко: Украинската армия е сред петте най-силни армии в Европa

„Украинската армия е сред първите пет най-силните армии на континента“, е заявил президентът на Украйна Петрo Порошенко на среща с командването на бригадите и батальоните на Въоръжените сили на Украйна в Националния университет по отбраната на Украйна.

Както съобщава УНИАН, украинският президент е заявил, че въпреки сериозните надежди за мир Украйна се готви за отбрана на държавата.

„Какво се случва сега? Сега има война, но има и голяма надежда за мир. И аз като украински президент и Украйна като държава ще направим всичко, за да бъде гарантиран този мир.

Но ние се готвим за защита на държавата. Ние изобщо не сме романтици и правим всичко възможно, за да можем, ако не дай си Боже, бъдат разгърнати активни настъпателни действия срещу Украйна, с цялата си сила да посрещнем врага“ – каза президентът на Украйна.

Ами котела господин Порошенко кой Ви го спретна?

Още една пълна глупост от същият сайт. Статията е от 7 март. То май месец март почти изтече, Украйна я снабдяват с оръжие отдавна и никой още не ги е нападнал.

Путин заплашва с тотална война срещу Украйна

Ръководството на РФ има намерение да започне тотална война в случай, че САЩ започнат да доставят оръжие на Украйна. Опасенията на Кремъл са, че това оръжие ще помогне на украинската армия да отвоюва Донбас. 

Русия е отправила заплахи към САЩ да започне в Украйна настъпление по всички фронтове в случай на доставка на огнестрелно оръжие.  Това заяви в телевизионното предаване Шустер Live  Антон Герашченко, народен представител и съветник на украинския министър на вътрешните работи.

„Бях във Вашингтон и се срещнах с някои анализатори. Задавах им въпроса защо Обама така упорито отказва да изпълнява официалните решения на Конгреса за предоставянето на оръжие на Украйна. Отговориха ми, че Путин е предупредил Обама и съветниците му, че ако САЩ дадат оръжие на Украйна, той ще въведе в Украйна войски и ще започне настъпление към Киев по всички фронтове“, заяви Герашченко. Според него руското ръководство се опасява, че американското оръжие ще позволи на Украйна да отвоюва Донбас и да блокира Крим.

Герашченко съобщи също, че Путин е заплашил, че „ще национализира всички американски и европейски инвестиции в Русия на обща стойност около 700 милиарда щатски долара“.

Вчера Държавният департамент на САЩ заяви, че Барак Обама все още не е взел решение относно предоставянето на Украйна на огнестрелно оръжие, след като на 5 март в Палатата на представителите на американския Конгрес 11 конгресмени го призоваха да направи това.

Редактирано от nikssi (преглед на промените)
  • Харесва ми 8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

това е добър показател, въпреки че не е решен нито един от откритите въпроси между РФ, от една страна, и САЩ с ЕС от другата страна. да се ​​подсетиме, за отворения въпрос: неутралитет на Украйна, прекратяване на разпространението на НАТО до границите на РФ, отмяна на санкциите към РФ и може би най-важното - прекратяване на руската активност в де-доларизацияата на света, т.е. премахването на статута на долара като световна валутна резерва.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата е за рашистката агресия в Украйна. 

Някой ако иска да обсъжда положението в Йемен, какво му пречи да си открие тема за положението в Йемен.

Ако иска да обсъжда неправилното отношение към индианците,  за нарушените права на индианците.

Това е толкоз просто и логично.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Русия и останалите страни от БРИКС, работят активно за премахването на долара, като световна валута. Китай започва да прави и приема разплащания, само в собствена валута. Договорите между държавите, ще са във валута, различна от долара. Централната банка на Иран, от тази година, няма да използва долара, за транзакции в чужди страни. Света започва да се измъква, от хватката на долара. и това създава паника в САЩ. Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции, ще съперничи на МВФ и Световната банка. Та всичко това, е в основата на събитията в Украйна. И да се повторя, те станаха заради преврата, финансиран от САЩ.

А санкциите, макар да нанесоха известни проблеми на икономиката на Русия, всъщност и направиха услуга. Както се казва, в опит да им извадят очите, им изписаха вежди. До края на Март, ще започна националната платежна система, за картови транзакции. Икономиката им, ще стане независима, от внос. Та това, още повече паникьосва оня в бялата къща. ЕАИС, ще въведе собствена валута. Та така. Евро-гейчетата, и оня в САЩ, могат само да вият. Жалкото е, че ще направят провокация. До последно ще се борят, да спасят долара.

• Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Икономиката им, ще стане независима, от внос. 

На Русия ли ?

И какво ще ядат ???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една добра за Украина новина от Китай :

http://www.gazeta.ru/business/news/2015/02/20/n_6946549.shtml

Ще предоставят 3.6 млрд за нефтохимическата сфера,

http://fakty.ua/197494-kitaj-vydelit-ukraine-15-mlrd-doll-na-stroitelstvo-dostupnogo-zhilya

И още 15 млрд за жилищно строителство.

:)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една добра за Украина новина от Китай :

http://www.gazeta.ru/business/news/2015/02/20/n_6946549.shtml

Ще предоставят 3.6 млрд за нефтохимическата сфера,

http://fakty.ua/197494-kitaj-vydelit-ukraine-15-mlrd-doll-na-stroitelstvo-dostupnogo-zhilya

И още 15 млрд за жилищно строителство.

И това като се има предвид, че Путин предостави на Китай за безвъзмездно ползване територии, които са десетки пъти по големи от варварски анексирания Крим.

Украйна е в правото си да се защитава. То затова и целия свят е на страната на Украйна.

Е, с изключение на Северна Корея и някоя и друга африканска страна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А санкциите, макар да нанесоха известни проблеми на икономиката на Русия, всъщност и направиха услуга. Както се казва, в опит да им извадят очите, им изписаха вежди. До края на Март, ще започна националната платежна система, за картови транзакции. Икономиката им, ще стане независима, от внос.

О да, сещам се първите репортажи по руските ТВ когато  помпозно обявяваха как "полските яблоки" са напомпани, лъскави и некачествени , и отив ана съседен щанд и показва - а ето нашите родни руски яблоки колко са хубави :)

Обаче... :

“Всичко, абсолютно всичко можем да произвеждаме сами”, заяви Путин миналия понеделник по време на среща с представители на руската оръжейна индустрия. Тя бе свикана по повод поредните санкции спрямо Русия, наложени от Европейския съюз. Те включват и забрана за оръжеен износ в Русия. “Не виждам големи трудности”, заяви на въпросната среща Путин, предавана по телевизията. Събеседниците му също не съзряха драма.

Истината обаче е друга, припомня Кристиан Нееф. Една трета от руската междуконтинентална ракета SS 18 е от украински части. От украинското Запорожие идват и двигателите за транспортния самолет АН-124, както и руските бойни вертолети. Русия внася  от Запада и 90 на сто от техниката за оръжейното си производство.

Та.. това са путински репортажи за детсктие градини ... сериозните хора си гледат бизнеса, а бизнеса е цифри.

Цифрите не показват нищо добро .

Въпреки че пропагандата работи :

http://clubz.bg/16636-edna_chetvyrt_ot_rusnacite_rusiq_e_ikonomika_1_v_sveta

1/4 от руснаците смятат че икономиката им е първа в света... :)

а 1/5 смятат че са първи по "права и свободи" :) :)

Вярват и как украински банди ще взривяват АЕЦ, и че ЦРУ заразява с наркотиици водохранилища... :)

и т.н.. доста неща се споменават в статията

Още за пропагандната война, и най вече как се "работи" в СЛовакия, Чехия, България :

http://www.mediapool.bg/propagandnata-voina-na-rusiya-news232182.html

През февруари словашкият активист и гимназиален учител Юрай Сматана публикува списък на 42 уеб сайта, които помагат за разпространяване на прокремълската пропаганда в Словакия и Чехия. В местните медии се вдигна голям шум. "Повечето от тези сървъри са анонимни, но съдържанието им е направено много професионално", обясни Сматана в интервю за словашкия всекидневник "Денник Н".

Заедно с други активисти той е посветил последните няколко месеца на това явление и е открил много сходни системи от проруски сайтове в Словакия, Чехия, Унгария и България.

............

Редактирано от miro20 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а 1/5 смятат че са първи по "права и свободи" :) :)

Това всъщност не е съвсем вярно. Но са точно толкова свободни, колкото и американците. Веднага се аргументирам:

Колкото са свободни руснаците да критикиуват американската политика, толкова са свободни и американците да критикуват американската политика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ъъъ.. като казах цифри, забравих да добавя и някои простички графики ..

Примерно .. отлива на капитали от РФ

http://www.newizv.ru/economics/2015-01-19/213264-valjutnyj-otliv.html

1421613983987.jpg

А от последните новини за избягали големи компании от РФ се сещам за.. китайските греатуолл, и райфайзен банк мисля пусна кепенци там...

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 12 март тази година, Уокър Тод който е професор в центъра за парични и финансови алтернативи на института Катон направи прогноза, че на долара му остава още между 60 и 90 дни докато премине границата към колапса. Програмата за смекчаване от федералния резерв се съкращава или иначе казано печатането на пари ще бъде прекратено като изчерпало възможностите си за баланс. Отделно много финансови експерти включително бившия глава на Федералния Резерв на САЩ Алън Гринспън са разтревожени от стремителния спад на дългосрочни вложения, което може да доведе до непредсказуеми събития на финансовия пазар и икономиката на САЩ.
Аз не съм чак такъв песимист за бъдещето на УСА икономиката, но фактът, че неотдавна Обама възропта срещу предложения бюджет с орязани над пет трилиона, говори че САЩ се опитват да предприемат драстични мерки за запазване на сегашното положение. А са драстични, защото минус пет трилиона в бюджета означава, че уса тунеядците ще се лишат от масата благинки валящи отгоре им под формата на помощи и премийки и ще оголят зъби с всички произтичащи от това последици.
УСА политиците едва ли ще си позволят това и по-скоро ще прибягнат до други типове компенсаторни механизми, които обаче каквото и естество да имат се налага да бъдат драстични. Например военно положение предизвикано заради заплаха от този или оня. И тъй като едва ли ще се вържат много хора на заплахата от гоаудите или рептилите от Ригел, то остават руснаците като набедени злодеи.

П.П. Това е цитат от форум в друг сайт за положението в любимата ви Америка. Аргументите, че няма такова нещо и колкото долари са нужни на Америка, тя просто ще си ги отпечата съм ги слушал и моля да не ми се привеждат пак. А аз пак ще приведа аргумента с положението от близкото минало когато всички чакахте пред телевизора- ще обяви ли Обама фалита на САЩ или не. Та хайде за разнообразие дайте малко разбор на финансовото положение и в противниковия лагер. Не става на всеки 3-4 месеца да се вдига тавана на кредитния лимит и да се печатат хартийки без покритие :D

Редактирано от upili (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 12 март тази година, Уокър Тод който е професор в центъра за парични и финансови алтернативи на института Катон направи прогноза, че на долара му остава още между 60 и 90 дни докато премине границата към колапса. Програмата за смекчаване от федералния резерв се съкращава или иначе казано печатането на пари ще бъде прекратено като изчерпало възможностите си за баланс. Отделно много финансови експерти включително бившия глава на Федералния Резерв на САЩ Алън Гринспън са разтревожени от стремителния спад на дългосрочни вложения, което може да доведе до непредсказуеми събития на финансовия пазар и икономиката на САЩ.

Аз не съм чак такъв песимист за бъдещето на УСА икономиката, но фактът, че неотдавна Обама възропта срещу предложения бюджет с орязани над пет трилиона, говори че САЩ се опитват да предприемат драстични мерки за запазване на сегашното положение. А са драстични, защото минус пет трилиона в бюджета означава, че уса тунеядците ще се лишат от масата благинки валящи отгоре им под формата на помощи и премийки и ще оголят зъби с всички произтичащи от това последици.

УСА политиците едва ли ще си позволят това и по-скоро ще прибягнат до други типове компенсаторни механизми, които обаче каквото и естество да имат се налага да бъдат драстични. Например военно положение предизвикано заради заплаха от този или оня. И тъй като едва ли ще се вържат много хора на заплахата от гоаудите или рептилите от Ригел, то остават руснаците като набедени злодеи.

П.П. Това е цитат от форум в друг сайт за положението в любимата ви Америка. Аргументите, че няма такова нещо и колкото долари са нужни на Америка, тя просто ще си ги отпечата съм ги слушал и моля да не ми се привеждат пак. А аз пак ще приведа аргумента с положението от близкото минало когато всички чакахте пред телевизора- ще обяви ли Обама фалита на САЩ или не. Та хайде за разнообразие дайте малко разбор на финансовото положение и в противниковия лагер. Не става на всеки 3-4 месеца да се вдига тавана на кредитния лимит и да се печатат хартийки без покритие :D

Нямам нищо против дискуситие за финансовата стабилност на САЩ, но все пак ...

Дори нямам нищо против да развиваме теории РФ да печата рубли и да сменят долара като световна валута..

Ас съм ОК с това .. ама все пак... :) :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам нищо против дискуситие за финансовата стабилност на САЩ, но все пак ...

Дори нямам нищо против да развиваме теории РФ да печата рубли и да сменят долара като световна валута..

Ас съм ОК с това .. ама все пак... :) :)

Както винаги съм казвал- няма безкрайно търпение, има само безкрайно нахалство. И рано или късно търпението на останалия свят спрямо наглостта  на САЩ ще се изчерпи. И май момента е доста близо. Така, че е малко безсмислено да правим спекулации за финансовия крах на една от държавите с най- малък външен дълг спрямо брутния вътрешен продукт, и същевременно да величаем стабилността на държавата с най- голям такъв, която отчаяно се нуждае от конфликти за да се закрепи. И все пак... какво ли ще се случи като на останалия свят му писне от наглостта на САЩ. А и май официалните статистики за подкрепата на президентите на двете държави от народите им не говорят много в полза на Американската мечта.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се познава що е то таван на кредитния лимит. 

Това е контролна цифра, която е публично известна и достигането на която поставя пред правителството определени ограничения, както и налага вземането на определени политически решения как да се процедира по нататък.

Достигането на тавана на кредитния лимит не означава изпадане на САЩ в неплатежоспособност, нито означава увеличаване на паричната маса в обръщение.

Мисля, че вече писах на тази тема. 

Капиталистическата икономика се развива на цикли. Постоянно се преминава от инфлация към дефлация и обратно. 

Механизма е следния. Хората купуват, докато имат пари с които да купуват. Някои не се спират и продължават да купуват, като вземат за целта пари на заем. По време на тази вълна на купуване, цените на активите се вдигат. Икономическата активност се повишава. Печалбите растат, инфлацията расте. Това продължава докато пазара стигне връх. Върха е такава точка при която, не само че са свършили заделените средства за закупуване на активи, но са започнали да изтичат и падежите на заемите на най рисковите играчи. 

След върха започва естествено свиване на икономиката и дефлация. Икономическата активност намалява, заедно с намаляването на печалбите. 

Сега, дали това е правилно или не е спорен въпрос, но съвременните водещи икономики, включително и САЩ са възприели политика на смекчаване на дефлационния удар върху икономиката, чрез вливане на ликвидност (прословутото печатане на пари, макар буквално да не е така, но може грубо и така да се каже, тъй като смисъла и ефекта са същите). "Печатането на пари" продължава дотогава, докато икономическите показатели започнат стабилно да се подобряват.

Последните количествени улеснения в САЩ ("печатане на пари"), бяха прекратени края на миналата година. Счело се е явно, че въпреки че дефлацията продължава, доверието стабилно нараства и може да се очаква постепенно увеличаване на потреблението, което води до увеличаване на печалбите, увеличаване на икономическата активност и бъдеща инфлация.

С други думи, в момента икономиката на САЩ не се нуждае от количествени улеснения ("печатане на пари"). В момента има подем в икономиката и задачата на ФЕД е да следи развитието, като постепенно затяга колана чрез вдигане на лихвите. Американската икономика в момента е в подем и се нуждае от постепенно възпиране, а не от стимулиране. Сега въпроса за един милиард долара е кога ФЕД ще започне да вдига лихвите, които са на исторически ниско ниво.

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малии много бързо "мухите" налазиха темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да де, последния път тавана беше вдигнат края на миналата година, и в момента се нуждаят от ново вдигане. Дали ще ги огрее- ще поживеем, ще видим. Прогнозите не са хич весели каквото и да стане. И то не моите, а на съответните умни глави във финансовата област. Така, че за какъв възход на икономиката говорим не ми е ясно. От години има една бездънна яма в Американската икономика, която става все по-голяма.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да де, последния път тавана беше вдигнат края на миналата година, и в момента се нуждаят от ново вдигане. Дали ще ги огрее- ще поживеем, ще видим. Прогнозите не са хич весели каквото и да стане. И то не моите, а на съответните умни глави във финансовата област. Така, че за какъв възход на икономиката говорим не ми е ясно. От години има една бездънна яма в Американската икономика, която става все по-голяма.

Не следя, кога вдигат тавана. Стига ми да знам, че съществува такъв, и че е публично известен. 

Или ще вдигнат тавана, или ще си ограничат разходите. Най вероятно и двете.

Това не оказва влияние на икономическия цикъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един материал, публикуван докато беше заключена темата

6a7aca260f17.jpg

Изпреварващ ход (резюме)

През март 2014 за първи път от началото на противопоставянето, започнало около 2000 година Москва прояви инициатива за вдигане на залозите.

Американците просто са признали че водят война с Русия и искат като минимум смяна на ръководството и външната и политика.

Руското ръководство не е е хванало на заложения капан и да воюва с украинските нацисти и да си навлече проблени в дипломатически план с целия свят, вкл. и с новите икономически съюзници. Просто са намерили трети вариант. Успокояване на собствените патриоти чрез присъединяване на Крим, да не скъсат с евросъюза чрез умереност и да не плашат съюзниците (танковете не са мърдали). Така че Русия е игнорирала Украйна и е почнала борба за Европа.

САЩ явно не са очаквали такова - при положение че са им запалили чергата на прага (Украйна) да играят в Европа. Ударили са по най-чувствителното и са получили обратния удар пак там - Европа, която винаги са смятали за своя.

Е, те пък вече искали да играят на всичките "дъски". По либералните идеологии който има повече БВП печели войната. И те сметнали че ще им стигне освен за Сирия, Иран, Ирак, Украйна да се оправят и с Европа. Още повече че в Украйна и Европа трябва да се европейски ресурси - т.е. за американската победа да плати Европа.

Последната година показва грешките на тези сметки. Станало е ясно че процесът на разоряване и унищожаване на Украйна е стигнал дотам, че застрашава не само благоденствието, но и самото съществуване на европейския съюз. Европа е разколебана сляпо ли да следва американската политика.

САЩ чрез поставяне на марионетките в Киев за година нищо не са постигнали срещу Русия. Точно обратното, губят Европа защото вече е ясно, че Европа вече не е монолитен съюзник и повече няма и да бъде. А това поставя под въпрос и ефективността, и целосста на НАТО.

Москва не само приема предизвикателството за въоръжен конфликт, но и демонстрира готовност за пълномащабна война с НАТО.

В марте 2014 года Москва впервые за весь период противостояния с Вашингтоном (начиная, ориентировочно, с 2000 года), приняла на себя инициативу повышения ставок. До этого ставки повышали только США.

Неудавшийся переворот на Украине в 2000-2002 годах (акция «Украина без Кучмы»), удавшиеся перевороты 2003 года в Грузии, 2004 года на Украине, 2005 года в Киргизии, война 08.08.08, переворот 2009 года в Молдове, гражданская война и переворот 2011 года в Ливии, начавшаяся в 2012 году и продолжающаяся о сих пор гражданская война в Сирии, переворот 2014 года и гражданская война на Украине — все это этапы большого американского пути.

С каждой подобной акцией нестабильность все ближе подкрадывалась к российским границам, задача дискредитации, дестабилизации России и ее устранения как крупного геополитического игрока ставилась все отчетливее. В конечном итоге американцы открыто признали, что ведут войну с Россией, требуют как минимум смены руководства и изменения внешней политики страны, а туземцы из дестабилизируемых ими стран — не более чем расходный материал.

В начале 2014 года США повысили ставки до предела. Они проспонсировали приход к власти на Украине откровенных нацистов и расставили России ловушку. Не вмешаться Москва не могла, поскольку руководство, безропотно проглотившее такую пилюлю, подорвало бы базу своей внутренней поддержки, став крайне уязвимым для майданных технологий. После этого смена режима стала бы делом времени, а не принципа. Вмешательство практически неизбежно приводило к вооруженному столкновению с украинскими нацистами, влекло за собой необходимость оккупации территории Украины и создавало России огромные внешнеполитические проблемы (не только жесткое и открытое противостояние с ЕС, который вынужден был бы включить санкционные механизмы намного раньше и на полную мощность, но и дистанцирование от России партнеров по ЕАЭС, СНГ, ОДКБ и прочим интеграционным проектам, которые восприняли бы действия России как старт силовой реставрации СССР).

Российское руководство не просто нашло третий вариант, давший возможность и собственных патриотов на время успокоить (присоединением Крыма), и с Брюсселем окончательного разрыва не допустить (за счет проявленной умеренности), и союзников не слишком испугать (танковые армады никуда не двинулись). Россия перенесла игру на другую доску. Толкаться с американцами на Украине было откровенно невыгодно. В силу сложившегося положения Россия должна была бы выступать там как сторона реагирующая, рефлексирующая, не ведущая партию, но пытающаяся гасить инициативу противника. Это всегда проигрышная позиция. Но альтернативой рефлексии была только война, а война была не ко времени. Так вот, чтобы не рефлексировать на Украине, Россия начала борьбу за Европу.

США явно не просчитывали столь наглого поведения и не были готовы к предложенному формату игры. Они не могли себе представить, что Россия, у которой подожгли предполье — Украину, которую третирует нацистский киевский режим, безнаказанно разворачивающий геноцид русских, замахнется на ЕС — традиционную американскую вотчину. Безусловно, такой асимметричный ответ читался — США ударили по самому больному, и ответ получили в самое больное место, но в то, что Россия решится на столь сложную и неоднозначную игру в условиях нерешенного украинского кризиса, явно никто не верил. Любят англосаксы все делать «степ бай степ».

Это было первое повышение ставок Россией в данной партии, но оно оказалось не последним.

США решили сыграть на всех досках. Не даром же они учили либеральных экономистов тому, что у кого ВВП больше, тот и победитель. Сравнение собственного и российского ВВП убеждало их в том, что они могут, не бросая сирийскую, иракскую, иранскую и украинскую партии, провести одновременно и европейскую. Сил и ресурсов должно было хватить на все. Тем более что на европейском ТВД в целом и на Украине в частности, США собирались вообще задействовать европейские ресурсы. То есть американскую победу должен был оплатить Евросоюз.

Последний год показал ошибочность этих расчетов. Украинский кризис ударил по ЕС куда сильнее, чем ожидали сами Европейцы. Уже к концу осени — началу зимы 2014 года стало ясно, что процесс разорения и уничтожения Украины зашел так далеко, что не просто угрожает благополучию, но ставит под вопрос существование ЕС. Европа заколеб*лась. Безоговорочно следовать в фарватере американской политики были согласны только поляки (неизвестно как долго) и прибалтийский лимитроф (от которого все равно нет никакого толку).

Даже Британия, хоть и сохраняет внешнюю лояльность своей бывшей колонии, ведет самостоятельную игру, которая не всегда нравится США. Более того, в ЕС ширится клуб государств, настроенных на переориентацию европейской политики в сторону сближения с Россией. Чехию, Венгрию, Словакию, Грецию, Италию можно игнорировать по отдельности, но когда они выступают совместно, а к ним начинают присоединяться другие, антироссийские механизмы ЕС оказываются парализованы. Наконец, уже и Германия с Францией начинают искать способ соскочить с крючка, на всякий случай не поссорившись с Вашингтоном. И чем дальше, тем понятнее становится, что ссориться придется. Надо только хорошо привыкнуть к этой мысли.

В общем, США, посадив марионеточную власть в Киеве, за год ничего не достигли на российском направлении и потеряли Европу. Именно потеряли, поскольку процессы-то в ЕС идут, они далеко не завершены и возможны еще разные колебания и отступления, но одно уже ясно точно — ЕС больше не является монолитным американским союзником и в обозримой перспективе им не будет. А это ставит под вопрос и единство, и эффективность НАТО.

Очевидно, в США хорошо поняли ситуацию, поскольку в последние месяцы Вашингтон попытался активизировать именно НАТОвские механизмы как в привязке к ситуации на Украине, так и в рамках укрепления евро-атлантического единства. Усиление группировок в Польше и Прибалтике преподносилось под соусом опасности российской агрессии. Усиливается военная активность НАТО и на южном фланге — в Черном море, а Румынию толкают к «размораживанию» приднестровского конфликта. Вашингтон пытается решить сразу две проблемы. Во-первых, сплотить европейцев перед «российской угрозой», микшировав таким образом проблему выхода из-под контроля ЕС. Во-вторых, дополнить политическое давление на Россию военным, продемонстрировав готовность НАТО к конфронтации.

И вот здесь-то Россия второй раз за время данного кризиса пошла на успешное повышение ставок в игре. Москва продемонстрировала не просто свою готовность принять вызов в виде военной конфронтации. Была продемонстрирована готовность к полномасштабной войне с НАТО.

Если уйти от птичьего дипломатического языка, то легенда «внезапной проверки», начавшейся с Северного Флота и постепенно охватывающей все вооруженные силы России, — война с США и их европейскими союзниками в условиях применения обычных вооружений и в готовности к применению ядерного оружия в любой момент.

Собственно, сами эти учения можно рассматривать как развертывание вооруженных сил на ТВД перед началом военных действий, под прикрытием учений. Нечто подобное происходило в 2014 году, но тогда действия российских вооруженных сил увязывались с украинским кризисом. Главное же тогда Путин не рассказывал в своем интервью о том, что он недвусмысленно дал понять своим «друзьям и партнерам», что в случае чего Россия не остановится и будет воевать (тогда, правда, речь шла о Крыме, но, думаю, все было понято правильно), причем воевать, не ограничивая себя в использовании доступных систем вооружений.

Президент Российской Федерации пошел на нарушение дипломатической практики, согласно которой политики не рассказывают публично, чем пугают друг друга за закрытыми дверями. Тем самым он демонстративно отрезал себе путь к отступлению. Публично заявив, что готов, если что, воевать, невозможно без катастрофических последствий отказаться от своих слов в случае, когда «если что» наступит. И практически одновременно начались учения, очень напоминающие по форме предвоенное развертывание.

На американское предложение помериться количеством танков в приграничных районах Россия ответила демонстрацией готовности отправить танки прямо на норвежское побережье, «Искандеры» — на польскую границу, а стратегическую авиацию и подлодки с ядерными ракетами на борту развернуть у берегов США.

В общем, Европе показали, что НАТО — организация еще менее эффективная, чем ЕС, поскольку пока США будут думать о том, стоит ли идти с РФ на ядерную конфронтацию, европейские армии прекратят свое существование (и для этого будет достаточно обычного оружия и ограниченного контингента).

Немцы и французы хотят с Россией торговать. Им не нужна война ни за украинских, ни за прибалтийских нацистов, ни даже за польские амбиции. Впрочем, в последнее время поляки тоже стали какими-то задумчивыми и как-то недобро посматривают в сторону Киева. Всей остальной Европе и вовсе воевать нечем (не только незачем). Они привыкли к тому, что их обязаны защитить США.

США поставлены перед выбором. Принимать вызов. И что? Войну начинать? По какому случаю? Из-за российских учений. Ага, в Лос-Анжелесе будут очень рады, что из-за того, что псковские десантники постреляли из автоматов в снегах Арктики, американское правительство подставило свои города под ядерный удар. Ведь именно так это будет выглядеть.

Не принимать вызов. И как будут выглядеть США? Пугали всех, хвастались, что сейчас дадут украинским нацистам такое оружие, что они не остановятся, пока до Японии не дойдут. Десять танков в Прибалтику послали. В Черном море учения проводили. А стоило псковским десантникам пострелять из автоматов в Арктике, как сразу слились. И как союзникам на них надеяться?

Главное же повышение ставок Россией произошло очень своевременно. Обама постепенно уступает под давлением ястребов. И чем ближе дело к выборам, тем сильнее будет уступать. То есть через полгода пришлось бы реагировать на куда более серьезные, далеко идущие и неприятные действия США. А главное, чем глубже Вашингтон погружается в логику конфронтации, тем ему сложнее остановиться. Угроза, способная отрезвить сегодня, завтра будет для него пустым сотрясанием воздуха.

В общем, США очередной раз пойманы в логический капкан, сродни тем, которые сами неоднократно пытались расставить на Россию. Теперь любой их ход плох для них же. Найдут ли они достойный выход? Возможно. Есть ли опасность, что они пойдут по пути нагнетания напряженности и провокации военного конфликта? Есть.

Собственно, крайне рискованные действия российского руководства в течение последнего года и особенно в течение последнего месяца свидетельствуют о том, что мир на грани и опасность перехода этой грани велика.

Но Россия не может выйти из игры. Она вынуждена играть на победу, иначе просто будет уничтожена. В этой ситуации демонстрация готовности к любому развитию событий заставляет ЕС задуматься о том, что союзные отношения с Вашингтоном завели Европу значительно дальше, чем она планировала и уже почти превратили в поле боя. Европейцы не беспокоились, когда полем боя стала Украина. Они даже собирались что-то выиграть. Европейцы очень расстроились, когда выяснилось, что вопреки их ожиданиям нестабильность начала с Украины перетекать не в Россию, а в Европейский союз. Но европейцы точно не подписывались на полномасштабную войну с Россией. Они даже не сомневаются, чьи танки и по чьим столицам в таком случае пройдут парадным строем. И экспериментировать не хотят.

Теперь мяч на поле США. Они должны решить, будут они идти на дальнейшую конфронтацию, до смерти пугая своих европейских партнеров, которые уже готовы дезертировать с НАТОвского корабля, или они отступят и тогда процесс вывода ЕС из-под американского зонтика и перевода под российский пойдет ускоренными темпами.

По сути, Россия потребовала от США капитулировать (пусть и не явно, так и война велась неформально). Решатся ли США признать свое поражение во втором этапе холодной войны или все же попытаются перевести конфликт в горячую форму, скоро узнаем.

Автор: Ростислав Ищенко

Източник: http://actualcomment.ru/uprezhdayushchiy-khod.html

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бизнесът започва да се надига срещу санкциите, от които губи, и губим и всички ние:

Тук, тук, тук, тук...

screenshot1dpjs5.jpg

screenshot2o2k2x.jpg

Така е от миналия петък, а неосъщественият износ и внос водят до загуби за всички и вдигане на цените, поне на нехранителните стоки.

• Харесва ми 10

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...