Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 10 Впечатления и проблеми (2)

capnemo
 Сподели

Препоръчан отговор

Не мисля, че нещата, които съм намерил като връзки, са безсмислени, а и по-скоро са допълнение и пояснение на въпросите. Разбрах вече за какво точно става въпрос, така че можеше и малко по-нормално да обясниш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 12,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Според мен е комбинация и от хардуер и от драйверите и от самия Windows. Аз съм с GTX 1060 6gb и на 8.1 показва WDDM 1.3 модел. Ако бях на 10 може би щеше да е по-горна версия. Гледам, че за 1080 под 10 версията на WDDM е 2.7.

mXPDe2a.png

Аз още си бича и на DX11 така че ми е все тая от версията на WDDM на този етап. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е, WDDM зависи от Windows и от драйвера на видеокартата.

Не трябваше да питам за версията, ама не се усетих навреме, че в описанието на последните драйвери на AMD и Nvidia, които пуснаха преди няколко дена, не пише, че имат официална поддръжка на новия Windows, при което версията на WDDM щеше да си остане 2.7, дори и в Windows-а да е обновен.

Под поддръжка имам предвид в промените на драйвера да пише, примерно:

Цитат

Support For

• Windows May 2020 Update

Причината, поради която попитах е, че на времето пак бях изостанал с надграждането на Windows-а, но използвах последни драйвери за видеокартата, при което версиите на WDDM се разминаваха. Имах доста проблеми тогава, свързани с видеокартата. Не помня вече какви точно бяха, но най-неприятният, при който при крашване на игра целият компютър блокираше, беше точно в тоя период, ако не бъркам. След като обнових Windows-а сякаш доста от проблемите изчезнаха, или поне с такова усещане останах. Поради тази причина започнах да си мисля, че именно разминаването на версията на WDDM (драйверът да е по-нов от Windows-а) може да доведе до допълнителни проблеми. Това, естествено, си е моя мисъл, която не знам дали е вярна или не, но вече не правя никакви планове за надграждане на Windows-а, докато не видя поне един драйвер за видекартата, излязъл след появата на нов Windows.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Operating System Supported WDDM Version
Windows Vista WDDM 1.0
Windows 7 WDDM 1.1
Windows 8 WDDM 1.2
Windows 8.1 WDDM 1.3
Windows 10 build 10240 WDDM 2.0
Windows 10 version 1607 WDDM 2.1
Windows 10 version 1703 WDDM 2.2
Windows 10 version 1709 WDDM 2.3
Windows 10 version 1803 WDDM 2.4
Windows 10 version 1809 WDDM 2.5
Windows 10 version 1903 WDDM 2.6
Windows 10 version 2004

WDDM 2.7 and WDDM 2.8

Взето от тенфорума цък

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

WDDM 3.0 се появи в Windows 10 Insider Preview "Cobalt" build 21301. [72] WDDM 3.0 подобрява графичната архитектура в подсистемата на Windows за Linux [73], добавяйки:

• Драйвер за потребителски режим, компилиран за Linux в пакета WSL.
  • Драйвер на хост, монтиран в Linux

@цър-вулпробвай като разрешиш ползване на Linux дали и при теб ще качи WDDM 3.0

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Snap12.png

преди 16 минути, vpvelev написа:

@цър-вулпробвай като разрешиш ползване на Linux дали и при теб ще качи WDDM 3.0

Тцъ:
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000005526/graphics.html

Цитат

* Windows 10 drivers for 3rd Generation Intel® Core™ Processors with Intel® HD Graphics 4000 and 3rd Generation Intel® Core™ Processors with Intel® HD Graphics 2500 (formerly codenamed Ivy Bridge) will include support for Windows Display Driver Model (WDDM) 1.3. For reference, WDDM 1.2 features are available on Microsoft's website. This Windows 10 driver won't be digitally signed, which means that it has not been tested by Windows Hardware Quality Labs (WHQL). Note that Windows will alert you with a message if a driver is not digitally signed, but you can continue the installation.

BTW това е последният ми пост в техническа тема в този форум и само защото @vpvelev ме е тагнал!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всички с уиндоус 10, актуализирали до 21Н1, препоръчвам да проверят файловата система ( с командата sfc /scannow) , защото на три различни компютъра се получи порой от грешки, за щастие, отстраними с тази поправка.

135.jpg

136.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, цър-вул написа:

А защо не надграждаш направо

Много бавно става-явно умишлено е забавянето, за да може да се използва компа за друго в същото време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Надграждане от bat файл също е вариант и става по-бързо -21H1 Pro BG:
https://uup.rg-adguard.net/dl/tmp/0e51fec7-87fd-4a3a-9ddf-53e7be10a522/updateOS_19043.1023_bg-bg_amd64_professional.cmd

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ужасно бавно става това надграждане....сигурно го чаках час и нещо. Иначе за момента забелязвам смяната на папки в windows explorer са я оправили (преди имах някакво забавяне от около секунда и беше дразнещо), както и сякаш използваната оперативна памет е по-малко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Raze написа:

Ужасно бавно става това надграждане

През седмица правя надграждане от iso и за 15-ина минути е на десктоп. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И при мен толкова бавно не беше ставало, евентуално може би има връзка с инсталираните приложения може би? А конфигурацията ми не бих казал, че е слаба, SSD също не е от ниския клас или бавно - М.2 ADATA SX8200P 512 GB.

Важно е, че всичко си работи засега и няма нещо да липсва.

Ще видя после на личния и служебния лаптоп като се ъпгрейдва за колко време ще е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Raze написа:

И при мен толкова бавно не беше ставало, евентуално може би има връзка с инсталираните приложения може би? А конфигурацията ми не бих казал, че е слаба, SSD също не е от ниския клас или бавно - М.2 ADATA SX8200P 512 GB.

Важно е, че всичко си работи засега и няма нещо да липсва.

Ще видя после на личния и служебния лаптоп като се ъпгрейдва за колко време ще е.

Бавно си е , дори при мен последно като надграждаше до 20H2 отне доста време,почти половин час или малко повече, почти като нова инсталация... Аз съм с Home едишъна... и компа не бих казал че е слаб, или SSD-то...

Сякаш дърпаше ъпдейтите на момента или сменяше всичко наново 

P.S Аз съм го оставил сам да решава кога да се ъпдейтва, 20H2 получих април, последната седмица

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Moriati написа:

Бавно си е , дори при мен последно като надграждаше до 20H2 отне доста време,почти половин час или малко повече, почти като нова инсталация...

Почти като нова?Чист инстал е доста по-бързо! Аз също минах по този път с 20H2, първо надградих,най-вече , за да запазя инсталирани програми и настройки и стана доста бавно,да кажем около час(с NVme диск samsung 970 evo plus),после не ми харесаха нещата и направих чист инстал.Може би при надграждане много се бавят нещата при прехвърлянето на програми и настройки,както и при създаването на windows old,за да може да се върне при желание старата версия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Слави Маринов написа:

Почти като нова?Чист инстал е доста по-бързо! Аз също минах по този път с 20H2, първо надградих,най-вече , за да запазя инсталирани програми и настройки и стана доста бавно,да кажем около час(с NVme диск samsung 970 evo plus),после не ми харесаха нещата и направих чист инстал.Може би при надграждане много се бавят нещата при прехвърлянето на програми и настройки,както и при създаването на windows old,за да може да се върне при желание старата версия.

Възможно, но засега нямам никакви проблеми или бъгове, всичко е на 6 ... Няма нужда от нови инстали, всъщност откакто преди 3 години събрах този комп, и инсталирах Вина, досега не ми се е налагало да преинсталирам, или дори да ресторвам на предни бекъпи...  Само ъпдейти и ъпгрейди дотука...  А и отдавна спрях да пробвам програми и тем подобни, инсталира съм всичко което ми трябва, и рядко нещо ново добавям...  Дори за ъпдейта на самите програми се грижи основно касперски ..  

Забравих какво е това преинстал направо.. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз от декември 2018 година не съм преинсталирал, а сменях хардуер (intel/ryzen) и местих ОС от SATA на M.2.  Иначе старата папка windows ми е 23.6 GB, новата е 19.8 GB. Сега ще пусна един cleanup да изчисти малко излишните неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Слави Маринов написа:

Чист инстал е доста по-бързо!

И аз съм за чистия инстал. И то не само заради бързината, но и да не остане нещо от старите неща, по регистрите и на други места. Това са потенциални виновници за по-нататъшни проблеми , забивания и сривове.

Повечето не го правят, за да не си "губят времето" с инсталиране на програмите, които ползват. Но и за тия програми се отнася същото - нова версия може да има, на чиста ОС се инсталира и други предимства.

Откъдето и да се погледне чистото инсталиране на нова версия на ОС е за предпочитане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, vpvelev написа:

И аз съм за чистия инстал. И то не само заради бързината, но и да не остане нещо от старите неща, по регистрите и на други места. Това са потенциални виновници за по-нататъшни проблеми , забивания и сривове.

Повечето не го правят, за да не си "губят времето" с инсталиране на програмите, които ползват. Но и за тия програми се отнася същото - нова версия може да има, на чиста ОС се инсталира и други предимства.

Откъдето и да се погледне чистото инсталиране на нова версия на ОС е за предпочитане.

Ако всичко работи на 6, и няма проблем, не бързай да го пипаш с идеята ами ако.. Когато се случи, тогава дерзай ...  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Moriati написа:

Ако всичко работи на 6, и няма проблем, не бързай да го пипаш с идеята ами ако.. Когато се случи, тогава дерзай ...  

Така е.

Забелязал съм. че най-дълго работи без да се скапва ОС при ползватели, които не разбират (най-общо казано) от компютри. Такива, които не "човъркат" и не "настройват" ОС.

Естествено, че има и редки изключения :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване