Премини към съдържанието
NerdyBurdy

Да продам ли PC-то си и да си купя лаптоп ?

Препоръчан отговор

Здравейте. Значи след два месеца, заминавам в Англия на бригада и понеже нямам лаптоп много се чудя, дали да си продам настолният компютър и да си купя лаптоп. Проблема е, че в момента  PC-то  се  ползва по 16 часа на ден. Общото взето се ползва за всичко: Gaming, Филми, Програмиране и след бригадата компютърът пак ще се ползва по цял ден, всеки ден, независимо дали  е PC или лаптоп. Аз обмислях да продам компютъра и да си купя някакъв Thinkpad. Другият вариант е да си купя някакъв евтин лаптоп до 500-600 лева.

Ето конфигурацията на настолният ми компютър.

Motherboard: Asrock z77 Extreme 3
CPU: Intelcore i5 3570k
GPU: Asus Nvidia GTX 760 2GB OC
RAM: 2x Corsair Vengeance 4GB DDR3 1600 Mhz
HHD:Seagate SATA 6G 7200 1 TB
SSD: Samsung 850 Evo 250GB
Захранване:  PSU Fractal Design Edison M 550W
Охлаждане на процесора:  CM Hyper 212 EVO
Кутия: Fractal Design Define R4 Black

Ако реша да продавам PC-то, мисля да го пусна за 1400-1500 лева и да добавя още 400-500 лева и да си взема добър лаптоп.

Аз в момента никъде не пътувам и не ми нужен лаптоп, но в Англия просто няма да издържа без компютър. Пък и плановете  ми са след около година и половина, когато завърша, да се преместя във София за да работя по специалността си. А тогава, вече би ми трябвал лаптоп.

PS: За конфигурацията вие ми помогнахте. Помня когато ми викахте да не давам толкова пари за компютъра, и че не ми трябва толкова силен PC за това което ще правя с него. Сега, след малко по-малко от 3 години от закупуването му, не съм товарил машината на повече от 50% CPU и RAM от 60%

Редактирано от NerdyBurdy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземи си най-евтиния лаптоп които ако оцелее година и половина ще продадеш впоследствие.

За разлика от мобилните десктопа може да го ползваш и след 10 години отделно е добър.

пс. Страхотна кутия която няма причина да не се ползва докато си жив.

Перфектно захранване което може да ползваш още много години със всякаква конфигурация.

Тия двете не ги продавай каквото и да решиш ще ти вършат работа и като си дойдеш.

Реално харда и SSD-то също няма причина да ги продаваш. 

Останалото ако искаш го продавай за да си купиш лаптопа.

Видеокартата 250 лв. и процесора + охладителя още 250 лв. ето ти 500 лв. за някъв евтин лаптоп.

Още 120-130 лв. за дъното и 50 лв. за паметта които да изпиеш или да го вземеш лаптопа с застраховка.

1400-1500 лв. никой няма да даде дори да пуснеш всичките части.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено не е рационално решение, продаването на тази конфигурация, за да се закупи лаптоп.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Там колко време ще бъдеш на бригада? Определено няма да имаш време за gaming, така че може да си вземеш един по-евтин лаптоп за музика и филми. Така или иначе компютъра пак може да го продадеш и като се върнеш да си вземеш нова машина.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Емил Костов написа:

Там колко време ще бъдеш на бригада? Определено няма да имаш време за gaming, така че може да си вземеш един по-евтин лаптоп за музика и филми. Така или иначе компютъра пак може да го продадеш и като се върнеш да си вземеш нова машина.

Може да разгледаш и възможностите за таблет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не.

Ако ти трябва нещо там,  може и да си го купиш на място. Може и да е по-евтино, а и гаранцията ще е на място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че в момента има лаптопи и за по 400лв чисто нови, ако зора ти е да е лаптоп:

Lenovo 100-14IBY/80MH006FBM - 389лв

ASUS E402MA-WX0003D - 399лв

Dell Inspiron 3542 с процесор Intel® Celeron - 399лв

Според мен последния на Dell е най-добър. Те няма да стават за нищо кой знае какво, но един познат си взе Lenovo за 400лв миналата година и спокойно и до ден днешен си играе някакви игрички. Много ясно не от рода на Crysis, Far Cry или GTA5, но като CS, старите GTA и някой прилични игрички на ниски настройки няма никакъв проблем.

Ако работиш на твоята конфигурация си я пази, защото я бива :) . Освен това, за да си окей на бригадата и да се върнеш с пари се бачка от ставането сутрин до стъмване вечер. Аз лично не съм бил, но съдя по това, което говорят познати и приятели от работа извън БГ.

Редактирано от _Uzunov_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с специалности лаптопи и глупости. Въврви си на бригадата и си бакай. Прави така всяка година, ще забравиш бъурзо за всякакви глупости. Защо ти е лаптоп на нивата, за там ти трябва мотика :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Desdinova написа:

Не се занимавай с специалности лаптопи и глупости. Въврви си на бригадата и си бакай. Прави така всяка година, ще забравиш бъурзо за всякакви глупости. Защо ти е лаптоп на нивата, за там ти трябва мотика :).

Е стига сега. Човек не е робот. Освен това там има и почивки. Да, на нивата не трябва лаптоп, но вечер като се прибере не пречи да си пусне малко музика или филмче. Затова даже предложих в по-горен пост да помисли и за покупка на таблет. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, NerdyBurdy написа:

дали да си продам настолният компютър и да си купя лаптоп.

Недей да правиш глупости от това продаване купуване ще си поне 500лв назад а машината ти още доста време ще си е ок. 

Също така не се лъжи по тия новите ла**а за по 4-500лв на която и фирма да са се боклуци. 

Вземи си нещо такова 

• Екран: 14"(1366x768, Матов)
  • вградена FULL HD WebCam
  • Процесор: Intel Core i7-2620M (2.7GHz, max 3.4GHz, 4MB Cache, 5GT/s, 2 Cores, 4 Threads)
  • Памет: 4GB DDR3 (max 16GB)
  • Хардиск: 250GB
  • Видео карта: Intel HD3000
  • Чипсет: QM57
  • Оптично устройсто: DVDRW
  • Друго: WLAN, LAN, Bluetooth, Cardreader, HDMI, VGA, 4*USB(1*combo eSATA+USB), Audio HD
  • Тегло: от 2,07кг
  • Лаптопи втора употреба
  • Гаранция: 12 месеца гаранция

Специално тази машинка за тия пари е супер имаш си и година гаранция, като нова е, а и ще си я ползваш с удоволствие с години.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами втора ръка Лаптоп също е оферта, но просто малко съм скиптичен да купувам втора рака. Иначе мисля, че ето това лаптопче Lenovo IdeaPad B51 80LK000PBM, ще ми свърши работа за HD филми, музика и кодене(JavaScript основно). Ползвам Atom като редактор. Пък сигурно ще му сложа и някоя Линукс дистрибуция(Ubuntu най-вероятно) и още по олекотено ще работи.

Отказахте ме да си продавам настолният компютър.

Редактирано от NerdyBurdy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя лаптоп дето са ти го предложили втора ръка е доста по-добър от тоя, който ти си харесал в последният си постинг. Отделно е бизнес серия, т.е. доста качествена изработка и е напълно възможно да изкара повече от това Леново. Проблеми с дефектна бройка може да имаш и в двата случая. С Дел-а рискуваш, че е втора ръка, но все пак има някаква гаранция. С втория рискуваш, защото е сглобен от второ качество неща. Все тая е, само дето с новият получаваш по-дълга гаранция и доста ниска производителност.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, NerdyBurdy написа:

Иначе мисля, че ето това лаптопче Lenovo IdeaPad B51 80LK000PBM, ще ми свърши работа за HD филми, музика и кодене(JavaScript основно)

Надявай си се. 

Абсолютни ла**а са тия процесори. С линукс може и да отлепи но с някъв Win ще си срежеш вените на втория час. Тоя процесор има производителността на QL-60 който беше актуален преди доста години. А разликата с тоя дето ти предложих е няколко пъти в производителността. И какво имаш против след като имаш и гаранция година?

Но парите са си твой и имаш право да ги харчиш както намериш за добре.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Отиваш да работиш в Англия. При едно 20 паунда на ден, си изплатил посочения от колегата лаптоп за 10 дни и ти остават даже за почерпка. Погледни цената на лаптопа каква е била преди няколко години (над 2000 лева). Тук не пропускай че ще ги намериш но със i5 процесор за тези над 2000 лева. Прочети малко и не се хвърляй на най калпавите боклуци за 500 лева, които ще те карат половин година. И какво като имаш 2 години гаранция? Най малкото е и да ти побелее косата на млади години. Ако пък се съмняваш във почтеността на фирмата, която ги предлага! Не се кахъри. Известни са в България и държат на реномето си. Аз съм поръчвал на трима мои приятели за децата. Първият път беше зимата на 2014 година.(не този модел) Никой до сега не го е счупил и са много доволни.За 500 лева сега не се купува лаптоп, който ще те кара 5 години. Такива няма да се продават. Сам можеш да прецениш, но питате и като ви отговярят или съветват, след това си правите каквото искате. Вярно е, че парите са твои, но се замисли, кое ще е по разумно да направиш. А както беше тръгнал да продаваш настолния, който хич не е лош, за да си задоволиш страстите с един боклук, правилно ли щеше да постъпиш? В края на краищата ти си този, който решава. Успех от мен.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

20 на ден??? .... По добре си стой у вас :). Това е подигравка с която и да била работа. Толкова е малко че не стига дори за храна. При 20 ранотни дена това са 400 Паунда .... учи и прави нещоо смислено и не се занимвай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Системата е добра , с нищо не може да се сравни който и да е лаптоп с нея , ако ще да струва  и 2000 $ . Това е пробвано , пробвано ,до втръсване на какви ли не нива и по какъв ли не начин .

Всеки що годе грамотен по материята човек знае разликите между лаптоп и десктоп . Като изпълнение , като издръжливост , възможности за ъпгрейд , възможности за подмяна на компоненти основни и какво ли още не са все в полза на десктопа .

Параметрите на един лаптоп са голяма работа , но всеки може да си зададе въпроса , като сега чете параметрите на един хубав смартфон , то изглежда че е класа над един малко по стар компютър или лаптоп , но дали работи като тях и изобщо има ли място за сравнение .

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, PC doctor написа:

Системата е добра , с нищо не може да се сравни който и да е лаптоп с нея , ако ще да струва  и 2000 $ . Това е пробвано , пробвано ,до втръсване на какви ли не нива и по какъв ли не начин .

Всеки що годе грамотен по материята човек знае разликите между лаптоп и десктоп . Като изпълнение , като издръжливост , възможности за ъпгрейд , възможности за подмяна на компоненти основни и какво ли още не са все в полза на десктопа .

Параметрите на един лаптоп са голяма работа , но всеки може да си зададе въпроса , като сега чете параметрите на един хубав смартфон , то изглежда че е класа над един малко по стар компютър или лаптоп , но дали работи като тях и изобщо има ли място за сравнение .

На лаптопа не можеш да му смениш дъно, процесор и видео и до тук приключваме с минусите, а всичко останало е в полза на лаптопа. И ако е качествен, като предложения по-горе втора употреба DELL, не ми говори, че десктопа бил с по-качествени компоненти, издържливост и тем подобни.

п.п. Аз за тези пари, 440 лева си взех следващата серия... E6x30

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купи си втора ръка машинка и не се занимавай с глупости. Колкото изкара толкова- нали има и гаранция. Ако се счупи след това- голяма работа тези пари ще си ги изкарал там поне няколко пъти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гаранцията дето я има ти я дава един мушморок дето трябва да му занесеш лаптопа у дома. Сабинчо още не е отворил офисче в Англия.

Така че леко със съветите. 

пс. Това че лаптопите са по-добри от десктопите и минуса им е само ъпгрейда много ме разсмя. 

Наистина не очаквах такива детски приказки от възрастен човек...

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, djagi написа:

На лаптопа не можеш да му смениш дъно, процесор и видео и до тук приключваме с минусите, а всичко останало е в полза на лаптопа. И ако е качествен, като предложения по-горе втора употреба DELL, не ми говори, че десктопа бил с по-качествени компоненти, издържливост и тем подобни.

п.п. Аз за тези пари, 440 лева си взех следващата серия... E6x30

На лаптопа не можеш да му смениш - смях, защото е точно обратното.

до тук приключваме с минусите - отново смях. Някак си пропусал момента с охлаждането. И с невъзможността лаптопско видео да се сравнява с дискретно такова за десктоп система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 29 минути, Roujin Z написа:

Гаранцията дето я има ти я дава един мушморок дето трябва да му занесеш лаптопа у дома. Сабинчо още не е отворил офисче в Англия.

Така че леко със съветите. 

пс. Това че лаптопите са по-добри от десктопите и минуса им е само ъпгрейда много ме разсмя. 

Наистина не очаквах такива детски приказки от възрастен човек...

Ама като пишеш и се обръщаш към някого, посочвай му поне  ника, за да е ясно на хората. Щото тук друг освен мен възрастен няма. И приказките ти, ако се отнасят до мен, съвсем не са детски. Явно много от Вас я карате съвсем по детски. Кой повече знаел и можел. Аз не виждам поне до сега такъв, на който да се доверя. Имаше едно време 2-3, които отдавна нито влизат тук, най малкото да дават съвети. Няма да пишем какво има Сабинчо а това, което е нужно. Между другото, май всички тук сте мушмороци. Давайте го малко по спокойно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, ExaFlop написа:

На лаптопа не можеш да му смениш - смях, защото е точно обратното.

до тук приключваме с минусите - отново смях. Някак си пропусал момента с охлаждането. И с невъзможността лаптопско видео да се сравнява с дискретно такова за десктоп система.

Неадекватен ти е нещо смеха ми се струва, но да не излизаме от добрия тон... Под "не можеш да му смениш", говоря за ъпгрейд, не толкова да го ремонтираш, а то тръгнеш ли дъно на лаптоп да сменяш, по-добре си вземи нов. Нищо толкова смешно не виждам тук. Не съм пропуснал момента с охлаждането, защото това е съвсем друг въпрос. На лаптопите охлаждането им е такова, каквото е подходящо за съответния хардуер. Какво тук не разбираш, си е твой проблем.  Къде съм казал, че и сравнявал "лаптопското видео" с друго... Изобщо не съм правил сравнение м/у някакви примерни конфигурации. Нито някой е казал за какъв лаптоп говорим, нито за каква десктоп конфигурация. Въпроса е принципен. Такива сравнения са си в твоята глава. Спирам по тази тема, не ми отговаряй и не ме цитирай, моля...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Desdinova написа:

20 на ден??? .... По добре си стой у вас :). Това е подигравка с която и да била работа. Толкова е малко че не стига дори за храна. При 20 ранотни дена това са 400 Паунда .... учи и прави нещоо смислено и не се занимвай!

Аз останах с убеждение, че става дума да отделя по 20 за лаптопа.

Иначе - 20 делено на 8 = 2,50 паунда на час - няма англичанин, който ще си помисли, че за такива пари някой нещо ще работи.

Минималното е 6,70 - ако сте над 21 години и 5,30 - от 18 до 21.

От април, за над 25 години става 7,20.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, djagi написа:

Под "не можеш да му смениш", говоря за ъпгрейд

Ами, под смениш, си се разбира да смениш. Дали ремонтно или с цел надграждане все е смяна. Аре, не се плъзгай така!

преди 11 минути, djagi написа:

а то тръгнеш ли дъно на лаптоп да сменяш, по-добре си вземи нов

Има ли друга причина за смяна на дъно освен за смяна на дефектирало. А то надграждане на дъно на лаптоп си е или невъзможно или занимание за ентусиасти.

Изписал си една камара противоречащи си твърдения. Имам чувството, че на моменти пишеш само колкото да си в джаза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, jhoro написа:

Аз останах с убеждение, че става дума да отделя по 20 за лаптопа.

Иначе - 20 делено на 8 = 2,50 паунда на час - няма англичанин, който ще си помисли, че за такива пари някой нещо ще работи.

Минималното е 6,70 - ако сте над 21 години и 5,30 - от 18 до 21.

От април, за над 25 години става 7,20.

Жорка! Ама и ти не четеш както трябва. Аз съм посочил нещо примерно. Момчето отива за пръв път на работа в Англия. Забележи - идва от...БЪЛГАРИЯ, а не е англичанин, както си написал. Все ми е наум, че някой си работодател, щото изведнаж му станал симпатичен и хоп - на теб Иванчо надницата на ден ще е 60 паунда. Да, ама не! Че се спазват някакви правила, не както в България е ясно, но  какво ще се получи ще чуем от него. Вие всички тук от много стоене във форума почвате да откачате, да ви кажа. Човек и без да иска да сгреши една буква и готови да го нападат.Нали сте уж големи хора.Този форум през последните години съвсем прилича на пишлигарски.Поне в техническите раздели дайте да не се караме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от De Santa
      Здравейте, 
       Отново притичвам към форумът този път с по голям проблем... та не знам дали помните миналата седмица имах проблеми с хард диска оказаха се лоши сектори, изхвърлих го и купих нов, сложих нив уиндолс 8.1 PRO (тъй като е най-добър за гейминг според мои наблюдения). Та всичко е както трябва, вървят игри и тн но това което забелязах още в началото когато инсталирах уиндолса на новия хард е че не иска да инсталира драйверите на видеото от сайта на производителя. Пренебрегнах факта и скочих директно на windows updates от където знам че се свалят автоматично макар и остарели малко. Всички драйвери съм свалил от сайта на леново, всички ъпдейти са инсталирани системата е изрядна... освен видеото. Пуснах си CS GO да играя, 40 FPS  на минимални, GTA 5 с 20FPS на минимални и тн... влезнах в Geforce Experience да оптимизирам игрите и кво да видя.. версията на драйвера ми е 376.54 който мисля че май е от 2014 година (същият инсталиран от windows updates). Отидох в сайта на Nvidia да сваля най-новите драйвери внимателно проверих ОС-то и всички други критерий и свалих най новият за моят чип (GT820M)  версия на драйвъра 398.85 и при инсталация ми казва " The graphics driver could not find compatible graphics hardware". Проверих в нета и пише че тряб ва да се едитне един от файловете "nvami.inf" с ID-то на чипа за да може сетъп-а да го разпознае но и това не помага...Дори Geforce Experience ми казва че драйвърът трябва да се ъпдейтне но не ми дава да го направя, ако имате идеи какво да правя моля споделете. 
      Благодаря предварително.

• от Tasho Georgiev
      Купих си лаптоп Asus GL503-GE и първоначално всичко работеше както трябва, днес като го включих, trackpad-а не работеше и на екрана нямаше мишка. Като сложа отделно мишка се оправя и работи нормално. Като се опитам да инсталирам наново драйверите от сайта на асус ми излиза това съобщение. Какъв може да е проблема?

• от gn_huang
      Деинсталирах браузър от компа си и след като деинсталирането завърши започна автоматичен рестарт на компютъра(както обикновено), но запецна на черен екран и неще да стартира. Сомо в горния ляв ъгъл премигва нещо (вижда се на снимката). Пробвах всичко което прочетох в интернет, но нищо не помага. Помощ! 

• от O.o o.O
      Здравейте на следната конфигурация и трябва рам и захранване, бихте ли ми предложили такива.
      CPU: I5-8400
      MB: GB b360 aorus gaming 3 WiFi
      RAM:
      HDD: 1TB HDD sedate baracuda
      Case: coolermaster masterbox 5 msi edition
      PSU:
      1• EVGA 550 B3 550w bronze
      2•Corsair VS series vs650 650w bronze
      3• или нещо по-добро в ценовия диапазон до 140лв
      GPU: 1060 6 gb EVGA SC 3/6gb (още не съм решил коя ще взема, но май ще е 6)

Поздрави 
    • от spectralnine12
      Предполагам поредния скучен въпрос, но все пак бих искал да се консултирам така да се каже. Набелязал съм си гейминг конфигурация до 1700 лева и бих искал мнения дали е достатъчно солидна. Горе-долу съм наясно с цените на видео картите в момента и поради тази причина съм подбрал нещо окей. Евентуално ще се забавя с закупуването ама така или иначе е добре да питам. Приемам всякъкви критики и съвети.
      https://desktop.bg/desktop_cpus-amd-Ryzen_5-amd_ryzen_5_1600x
      Ryzen 5 1600x
      GeForce GTX 1050Ti G1
      ASRock A320M-DGS
      128GB ADATA SU800 SSD
      8GB DDR4 2400MHz Kingston HyperX FURY
      be quiet! SYSTEM POWER 8 600W
      2TB SEAGATE Barracuda Guardian
      Избрал съм си и една кутия с 5 вентилаторчета и общо ми излиза някъде към 1600-1700лв. Реално според мен не мога да си направя нещо по-добро и затова реших да попитам. Благодаря предварително.

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.