Премини към съдържанието
NerdyBurdy

Да продам ли PC-то си и да си купя лаптоп ?

Препоръчан отговор

Здравейте. Значи след два месеца, заминавам в Англия на бригада и понеже нямам лаптоп много се чудя, дали да си продам настолният компютър и да си купя лаптоп. Проблема е, че в момента  PC-то  се  ползва по 16 часа на ден. Общото взето се ползва за всичко: Gaming, Филми, Програмиране и след бригадата компютърът пак ще се ползва по цял ден, всеки ден, независимо дали  е PC или лаптоп. Аз обмислях да продам компютъра и да си купя някакъв Thinkpad. Другият вариант е да си купя някакъв евтин лаптоп до 500-600 лева.

Ето конфигурацията на настолният ми компютър.

Motherboard: Asrock z77 Extreme 3
CPU: Intelcore i5 3570k
GPU: Asus Nvidia GTX 760 2GB OC
RAM: 2x Corsair Vengeance 4GB DDR3 1600 Mhz
HHD:Seagate SATA 6G 7200 1 TB
SSD: Samsung 850 Evo 250GB
Захранване:  PSU Fractal Design Edison M 550W
Охлаждане на процесора:  CM Hyper 212 EVO
Кутия: Fractal Design Define R4 Black

Ако реша да продавам PC-то, мисля да го пусна за 1400-1500 лева и да добавя още 400-500 лева и да си взема добър лаптоп.

Аз в момента никъде не пътувам и не ми нужен лаптоп, но в Англия просто няма да издържа без компютър. Пък и плановете  ми са след около година и половина, когато завърша, да се преместя във София за да работя по специалността си. А тогава, вече би ми трябвал лаптоп.

PS: За конфигурацията вие ми помогнахте. Помня когато ми викахте да не давам толкова пари за компютъра, и че не ми трябва толкова силен PC за това което ще правя с него. Сега, след малко по-малко от 3 години от закупуването му, не съм товарил машината на повече от 50% CPU и RAM от 60%

Редактирано от NerdyBurdy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземи си най-евтиния лаптоп които ако оцелее година и половина ще продадеш впоследствие.

За разлика от мобилните десктопа може да го ползваш и след 10 години отделно е добър.

пс. Страхотна кутия която няма причина да не се ползва докато си жив.

Перфектно захранване което може да ползваш още много години със всякаква конфигурация.

Тия двете не ги продавай каквото и да решиш ще ти вършат работа и като си дойдеш.

Реално харда и SSD-то също няма причина да ги продаваш. 

Останалото ако искаш го продавай за да си купиш лаптопа.

Видеокартата 250 лв. и процесора + охладителя още 250 лв. ето ти 500 лв. за някъв евтин лаптоп.

Още 120-130 лв. за дъното и 50 лв. за паметта които да изпиеш или да го вземеш лаптопа с застраховка.

1400-1500 лв. никой няма да даде дори да пуснеш всичките части.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено не е рационално решение, продаването на тази конфигурация, за да се закупи лаптоп.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Там колко време ще бъдеш на бригада? Определено няма да имаш време за gaming, така че може да си вземеш един по-евтин лаптоп за музика и филми. Така или иначе компютъра пак може да го продадеш и като се върнеш да си вземеш нова машина.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Емил Костов написа:

Там колко време ще бъдеш на бригада? Определено няма да имаш време за gaming, така че може да си вземеш един по-евтин лаптоп за музика и филми. Така или иначе компютъра пак може да го продадеш и като се върнеш да си вземеш нова машина.

Може да разгледаш и възможностите за таблет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не.

Ако ти трябва нещо там,  може и да си го купиш на място. Може и да е по-евтино, а и гаранцията ще е на място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че в момента има лаптопи и за по 400лв чисто нови, ако зора ти е да е лаптоп:

Lenovo 100-14IBY/80MH006FBM - 389лв

ASUS E402MA-WX0003D - 399лв

Dell Inspiron 3542 с процесор Intel® Celeron - 399лв

Според мен последния на Dell е най-добър. Те няма да стават за нищо кой знае какво, но един познат си взе Lenovo за 400лв миналата година и спокойно и до ден днешен си играе някакви игрички. Много ясно не от рода на Crysis, Far Cry или GTA5, но като CS, старите GTA и някой прилични игрички на ниски настройки няма никакъв проблем.

Ако работиш на твоята конфигурация си я пази, защото я бива :) . Освен това, за да си окей на бригадата и да се върнеш с пари се бачка от ставането сутрин до стъмване вечер. Аз лично не съм бил, но съдя по това, което говорят познати и приятели от работа извън БГ.

Редактирано от _Uzunov_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с специалности лаптопи и глупости. Въврви си на бригадата и си бакай. Прави така всяка година, ще забравиш бъурзо за всякакви глупости. Защо ти е лаптоп на нивата, за там ти трябва мотика :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Desdinova написа:

Не се занимавай с специалности лаптопи и глупости. Въврви си на бригадата и си бакай. Прави така всяка година, ще забравиш бъурзо за всякакви глупости. Защо ти е лаптоп на нивата, за там ти трябва мотика :).

Е стига сега. Човек не е робот. Освен това там има и почивки. Да, на нивата не трябва лаптоп, но вечер като се прибере не пречи да си пусне малко музика или филмче. Затова даже предложих в по-горен пост да помисли и за покупка на таблет. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, NerdyBurdy написа:

дали да си продам настолният компютър и да си купя лаптоп.

Недей да правиш глупости от това продаване купуване ще си поне 500лв назад а машината ти още доста време ще си е ок. 

Също така не се лъжи по тия новите ла**а за по 4-500лв на която и фирма да са се боклуци. 

Вземи си нещо такова 

• Екран: 14"(1366x768, Матов)
  • вградена FULL HD WebCam
  • Процесор: Intel Core i7-2620M (2.7GHz, max 3.4GHz, 4MB Cache, 5GT/s, 2 Cores, 4 Threads)
  • Памет: 4GB DDR3 (max 16GB)
  • Хардиск: 250GB
  • Видео карта: Intel HD3000
  • Чипсет: QM57
  • Оптично устройсто: DVDRW
  • Друго: WLAN, LAN, Bluetooth, Cardreader, HDMI, VGA, 4*USB(1*combo eSATA+USB), Audio HD
  • Тегло: от 2,07кг
  • Лаптопи втора употреба
  • Гаранция: 12 месеца гаранция

Специално тази машинка за тия пари е супер имаш си и година гаранция, като нова е, а и ще си я ползваш с удоволствие с години.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами втора ръка Лаптоп също е оферта, но просто малко съм скиптичен да купувам втора рака. Иначе мисля, че ето това лаптопче Lenovo IdeaPad B51 80LK000PBM, ще ми свърши работа за HD филми, музика и кодене(JavaScript основно). Ползвам Atom като редактор. Пък сигурно ще му сложа и някоя Линукс дистрибуция(Ubuntu най-вероятно) и още по олекотено ще работи.

Отказахте ме да си продавам настолният компютър.

Редактирано от NerdyBurdy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя лаптоп дето са ти го предложили втора ръка е доста по-добър от тоя, който ти си харесал в последният си постинг. Отделно е бизнес серия, т.е. доста качествена изработка и е напълно възможно да изкара повече от това Леново. Проблеми с дефектна бройка може да имаш и в двата случая. С Дел-а рискуваш, че е втора ръка, но все пак има някаква гаранция. С втория рискуваш, защото е сглобен от второ качество неща. Все тая е, само дето с новият получаваш по-дълга гаранция и доста ниска производителност.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, NerdyBurdy написа:

Иначе мисля, че ето това лаптопче Lenovo IdeaPad B51 80LK000PBM, ще ми свърши работа за HD филми, музика и кодене(JavaScript основно)

Надявай си се. 

Абсолютни ла**а са тия процесори. С линукс може и да отлепи но с някъв Win ще си срежеш вените на втория час. Тоя процесор има производителността на QL-60 който беше актуален преди доста години. А разликата с тоя дето ти предложих е няколко пъти в производителността. И какво имаш против след като имаш и гаранция година?

Но парите са си твой и имаш право да ги харчиш както намериш за добре.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Отиваш да работиш в Англия. При едно 20 паунда на ден, си изплатил посочения от колегата лаптоп за 10 дни и ти остават даже за почерпка. Погледни цената на лаптопа каква е била преди няколко години (над 2000 лева). Тук не пропускай че ще ги намериш но със i5 процесор за тези над 2000 лева. Прочети малко и не се хвърляй на най калпавите боклуци за 500 лева, които ще те карат половин година. И какво като имаш 2 години гаранция? Най малкото е и да ти побелее косата на млади години. Ако пък се съмняваш във почтеността на фирмата, която ги предлага! Не се кахъри. Известни са в България и държат на реномето си. Аз съм поръчвал на трима мои приятели за децата. Първият път беше зимата на 2014 година.(не този модел) Никой до сега не го е счупил и са много доволни.За 500 лева сега не се купува лаптоп, който ще те кара 5 години. Такива няма да се продават. Сам можеш да прецениш, но питате и като ви отговярят или съветват, след това си правите каквото искате. Вярно е, че парите са твои, но се замисли, кое ще е по разумно да направиш. А както беше тръгнал да продаваш настолния, който хич не е лош, за да си задоволиш страстите с един боклук, правилно ли щеше да постъпиш? В края на краищата ти си този, който решава. Успех от мен.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

20 на ден??? .... По добре си стой у вас :). Това е подигравка с която и да била работа. Толкова е малко че не стига дори за храна. При 20 ранотни дена това са 400 Паунда .... учи и прави нещоо смислено и не се занимвай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Системата е добра , с нищо не може да се сравни който и да е лаптоп с нея , ако ще да струва  и 2000 $ . Това е пробвано , пробвано ,до втръсване на какви ли не нива и по какъв ли не начин .

Всеки що годе грамотен по материята човек знае разликите между лаптоп и десктоп . Като изпълнение , като издръжливост , възможности за ъпгрейд , възможности за подмяна на компоненти основни и какво ли още не са все в полза на десктопа .

Параметрите на един лаптоп са голяма работа , но всеки може да си зададе въпроса , като сега чете параметрите на един хубав смартфон , то изглежда че е класа над един малко по стар компютър или лаптоп , но дали работи като тях и изобщо има ли място за сравнение .

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, PC doctor написа:

Системата е добра , с нищо не може да се сравни който и да е лаптоп с нея , ако ще да струва  и 2000 $ . Това е пробвано , пробвано ,до втръсване на какви ли не нива и по какъв ли не начин .

Всеки що годе грамотен по материята човек знае разликите между лаптоп и десктоп . Като изпълнение , като издръжливост , възможности за ъпгрейд , възможности за подмяна на компоненти основни и какво ли още не са все в полза на десктопа .

Параметрите на един лаптоп са голяма работа , но всеки може да си зададе въпроса , като сега чете параметрите на един хубав смартфон , то изглежда че е класа над един малко по стар компютър или лаптоп , но дали работи като тях и изобщо има ли място за сравнение .

На лаптопа не можеш да му смениш дъно, процесор и видео и до тук приключваме с минусите, а всичко останало е в полза на лаптопа. И ако е качествен, като предложения по-горе втора употреба DELL, не ми говори, че десктопа бил с по-качествени компоненти, издържливост и тем подобни.

п.п. Аз за тези пари, 440 лева си взех следващата серия... E6x30

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купи си втора ръка машинка и не се занимавай с глупости. Колкото изкара толкова- нали има и гаранция. Ако се счупи след това- голяма работа тези пари ще си ги изкарал там поне няколко пъти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гаранцията дето я има ти я дава един мушморок дето трябва да му занесеш лаптопа у дома. Сабинчо още не е отворил офисче в Англия.

Така че леко със съветите. 

пс. Това че лаптопите са по-добри от десктопите и минуса им е само ъпгрейда много ме разсмя. 

Наистина не очаквах такива детски приказки от възрастен човек...

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, djagi написа:

На лаптопа не можеш да му смениш дъно, процесор и видео и до тук приключваме с минусите, а всичко останало е в полза на лаптопа. И ако е качествен, като предложения по-горе втора употреба DELL, не ми говори, че десктопа бил с по-качествени компоненти, издържливост и тем подобни.

п.п. Аз за тези пари, 440 лева си взех следващата серия... E6x30

На лаптопа не можеш да му смениш - смях, защото е точно обратното.

до тук приключваме с минусите - отново смях. Някак си пропусал момента с охлаждането. И с невъзможността лаптопско видео да се сравнява с дискретно такова за десктоп система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 29 минути, Roujin Z написа:

Гаранцията дето я има ти я дава един мушморок дето трябва да му занесеш лаптопа у дома. Сабинчо още не е отворил офисче в Англия.

Така че леко със съветите. 

пс. Това че лаптопите са по-добри от десктопите и минуса им е само ъпгрейда много ме разсмя. 

Наистина не очаквах такива детски приказки от възрастен човек...

Ама като пишеш и се обръщаш към някого, посочвай му поне  ника, за да е ясно на хората. Щото тук друг освен мен възрастен няма. И приказките ти, ако се отнасят до мен, съвсем не са детски. Явно много от Вас я карате съвсем по детски. Кой повече знаел и можел. Аз не виждам поне до сега такъв, на който да се доверя. Имаше едно време 2-3, които отдавна нито влизат тук, най малкото да дават съвети. Няма да пишем какво има Сабинчо а това, което е нужно. Между другото, май всички тук сте мушмороци. Давайте го малко по спокойно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, ExaFlop написа:

На лаптопа не можеш да му смениш - смях, защото е точно обратното.

до тук приключваме с минусите - отново смях. Някак си пропусал момента с охлаждането. И с невъзможността лаптопско видео да се сравнява с дискретно такова за десктоп система.

Неадекватен ти е нещо смеха ми се струва, но да не излизаме от добрия тон... Под "не можеш да му смениш", говоря за ъпгрейд, не толкова да го ремонтираш, а то тръгнеш ли дъно на лаптоп да сменяш, по-добре си вземи нов. Нищо толкова смешно не виждам тук. Не съм пропуснал момента с охлаждането, защото това е съвсем друг въпрос. На лаптопите охлаждането им е такова, каквото е подходящо за съответния хардуер. Какво тук не разбираш, си е твой проблем.  Къде съм казал, че и сравнявал "лаптопското видео" с друго... Изобщо не съм правил сравнение м/у някакви примерни конфигурации. Нито някой е казал за какъв лаптоп говорим, нито за каква десктоп конфигурация. Въпроса е принципен. Такива сравнения са си в твоята глава. Спирам по тази тема, не ми отговаряй и не ме цитирай, моля...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Desdinova написа:

20 на ден??? .... По добре си стой у вас :). Това е подигравка с която и да била работа. Толкова е малко че не стига дори за храна. При 20 ранотни дена това са 400 Паунда .... учи и прави нещоо смислено и не се занимвай!

Аз останах с убеждение, че става дума да отделя по 20 за лаптопа.

Иначе - 20 делено на 8 = 2,50 паунда на час - няма англичанин, който ще си помисли, че за такива пари някой нещо ще работи.

Минималното е 6,70 - ако сте над 21 години и 5,30 - от 18 до 21.

От април, за над 25 години става 7,20.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, djagi написа:

Под "не можеш да му смениш", говоря за ъпгрейд

Ами, под смениш, си се разбира да смениш. Дали ремонтно или с цел надграждане все е смяна. Аре, не се плъзгай така!

преди 11 минути, djagi написа:

а то тръгнеш ли дъно на лаптоп да сменяш, по-добре си вземи нов

Има ли друга причина за смяна на дъно освен за смяна на дефектирало. А то надграждане на дъно на лаптоп си е или невъзможно или занимание за ентусиасти.

Изписал си една камара противоречащи си твърдения. Имам чувството, че на моменти пишеш само колкото да си в джаза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, jhoro написа:

Аз останах с убеждение, че става дума да отделя по 20 за лаптопа.

Иначе - 20 делено на 8 = 2,50 паунда на час - няма англичанин, който ще си помисли, че за такива пари някой нещо ще работи.

Минималното е 6,70 - ако сте над 21 години и 5,30 - от 18 до 21.

От април, за над 25 години става 7,20.

Жорка! Ама и ти не четеш както трябва. Аз съм посочил нещо примерно. Момчето отива за пръв път на работа в Англия. Забележи - идва от...БЪЛГАРИЯ, а не е англичанин, както си написал. Все ми е наум, че някой си работодател, щото изведнаж му станал симпатичен и хоп - на теб Иванчо надницата на ден ще е 60 паунда. Да, ама не! Че се спазват някакви правила, не както в България е ясно, но  какво ще се получи ще чуем от него. Вие всички тук от много стоене във форума почвате да откачате, да ви кажа. Човек и без да иска да сгреши една буква и готови да го нападат.Нали сте уж големи хора.Този форум през последните години съвсем прилича на пишлигарски.Поне в техническите раздели дайте да не се караме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от O.o o.O
      Здравейте на следната конфигурация и трябва рам и захранване, бихте ли ми предложили такива.
      CPU: I5-8400
      MB: GB b360 aorus gaming 3 WiFi
      RAM:
      HDD: 1TB HDD sedate baracuda
      Case: coolermaster masterbox 5 msi edition
      PSU:
      1• EVGA 550 B3 550w bronze
      2•Corsair VS series vs650 650w bronze
      3• или нещо по-добро в ценовия диапазон до 140лв
      GPU: 1060 6 gb EVGA SC 3/6gb (още не съм решил коя ще взема, но май ще е 6)

Поздрави 
    • от spectralnine12
      Предполагам поредния скучен въпрос, но все пак бих искал да се консултирам така да се каже. Набелязал съм си гейминг конфигурация до 1700 лева и бих искал мнения дали е достатъчно солидна. Горе-долу съм наясно с цените на видео картите в момента и поради тази причина съм подбрал нещо окей. Евентуално ще се забавя с закупуването ама така или иначе е добре да питам. Приемам всякъкви критики и съвети.
      https://desktop.bg/desktop_cpus-amd-Ryzen_5-amd_ryzen_5_1600x
      Ryzen 5 1600x
      GeForce GTX 1050Ti G1
      ASRock A320M-DGS
      128GB ADATA SU800 SSD
      8GB DDR4 2400MHz Kingston HyperX FURY
      be quiet! SYSTEM POWER 8 600W
      2TB SEAGATE Barracuda Guardian
      Избрал съм си и една кутия с 5 вентилаторчета и общо ми излиза някъде към 1600-1700лв. Реално според мен не мога да си направя нещо по-добро и затова реших да попитам. Благодаря предварително.

• от Kanchor
      Имам слушалки Trust GHS-306 USB 7.1, които имат микрофон, който засича звука от слушалките и например когато говоря с приятели по дискорд, те чуват звука ( само силна музика или силно говорене чуват те ). Не искам да е така, идеи ?
    • от Fa7al1ty
      Здравейте,
      Както предполагате, имайки предвид всички останали теми от този раздел на форума, реших да правя нова конфигурация. Въпреки, че съм доста запален "геймър", последните няколко години, студентският живот ме накара да се "мъча" малко на лаптоп, който както разбирате няма нищо общо с настолен, когато говорим за "гейминг". Преди следях, горе-долу, какво ново има на пазара, но последните няколко години доста се отделих от тази сфера. Единственото, което разбирам е, че в момента е доста лошо да се прави нова конфигурация - майнинг, високи цени на видео карти и памети и т.н. , лошото е , пак до колкото разбирам, че не се знае колко ще трае това и кога пазарът ще се нормализира, а лаптопът ми имам чувството, че не го чака още дълъг живот, пък и производителността му се влошава с всеки изминал ден.

Та, направо към въпроса:
      - Бюджет: около 3000лв (около разбирайте +/- 200, 300 лв. в зависимост от това дали има смисъл и си заслужава);
      - Ще се използва за гейминг, не гоня някакви определени настройки, естествено предпочитам да са колкото може по-високи, но няма да гоня ULTRA и т.н.;
      - Мониторът ми е най-обикновен FullHD 23' на AOC с HDMI, DVI, DisplayPort (предполагам, че в бъдеще ще го сменя на някой по-добър, но за момента ще е този);
      - Нямам нужда от допълнителна периферия;
      - Кутията няма нужда да свети, свири, пее и т.н. , а да е достатъчно голяма;
      - За охлаждане, нямам претенции стига да върши работа и да охлажда както трябва;
      - Видео картата предпочитам да е на nVidia;
      - За процесор, отворен съм към предложения и от AMD, тъй като гледам, че в последно време са доволни от тях;
      - Самото PC мисля от сега нататък да го ъпгрейдвам въможно най-често (естествено това не е константа, тъй като и бюджета ми не е);
      - Не смятам да клоквам каквото и да е било, тъй като не съм много наясно с тези неща, но ако заслужава може и да помисля върху клокване;
      - Мога и сам да го сглобя, освен ако не стане въпрос за водно охлаждане, така че не е задължително да са от едно място частите;
      - Шумът не ми е проблем;
      - Много ще съм благодарен ако ми предложите или посъветвате за вариант на изплащане на конфигурация (ако въобще някои предлага такава опция);
      - От старо PC нямам части, тъй като както споменах по-горе, в момента съм с лаптоп. Имам от едно време една 550Ti, но предполагам че няма да върши работа;

Ами това е , което се сещам до момента, за повече информация питайте. Благодаря предварително на всички отзовали се, за отделеното време. Ако достигнем до някакъв резултат и успея да сглобя машината ще пратя отзиви, впечатления и тестове ако трябва.
    • от Nicky Ralchev
      Здравейте, тъй като лаптопа ми е твърде стар и повечето игри вървят само на най-ниските графики бих искал да си купя нов компютър.Може ли да ми помогнете?Бюджета ми е около 3-4 хиляди лева и ще съм ви благодарен ако ми помогнете.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.