Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

На мене ми се иска отявлените противници на Ванга да ми отговорят на един съществен въпрос:

-Кое е по-лошо-да не вярваш в Господ, какъвто бях аз преди да ме докосне Ванга по начинът описан в "Самозабравянето на духовните", или да вярваш в Господа, който седи зад нея?

И също искам да ми опишат по-добрия Господ, защото тоя ми даде само Любов, душевна тишина и мир, и сърцето ми нито се смущава, нито се плаши. Какво повече ще ми даде техния?

Не съм имал възможността или потребността да се докосна до Ванга.Но посетих Рупите и църквата построена от/за/ нея.Мястото е невероятно и магическо.Църквата е много странна,маскирана е като православна.Но няма мищо общо с православието или християнството.Интресно ми е,дали Ванга е знаела за това,или използвайки слепотата и са се възползвали от нея,за да построят този "храм" на "светлината".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм имал възможността или потребността да се докосна до Ванга.Но посетих Рупите и църквата построена от/за/ нея.Мястото е невероятно и магическо.Църквата е много странна,маскирана е като православна.Но няма мищо общо с православието или християнството.Интресно ми е,дали Ванга е знаела за това,или използвайки слепотата и са се възползвали от нея,за да построят този "храм" на "светлината".

Защо пък да няма нищо общо с православието или християнството? Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мога да кажа, че имаше филм за построяването на църквата. И там показаха попа, който я освети и самото освещаване. И филма го даваха по Канал1. Та би трябвало да има общо с православието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да прави сте,благодаря ви!Грешно съм се изразил-малко общо има.Вземете една ябълка и я разрежете напречно.Отговора е там ,каквото и да значи това.

Имам предвид символиката в архитектурното решение.

Сега да подходим сериозно по въпроса.

1.)Храмът в Рупите не е освещаван и няма и да бъде осветен от свещеник от Българската Православна Църква, тъй като не външната му форма, а изографисването му вътре не е по канона.Проблемът е същият както и в Патриаршията във Велико Търново, и Мавзолея в Плевен.И трите храма са изгографисани от Светлин Русев.

Проблемът не е в самия Светлин Русев, ами в неспазването на православния канон.

Публикувано изображение

Ще кажете-"Голяма работа-канон!Та Светлин Русев е един от най-изтъкнатите художници!".

Да ама не е така.

Да се скъса с традицията не е акт на свободомислие, а самоизява, воля за власт и отказ от разбиране. Тема за разговор и повод за преоценка стават както идеите за изкуство, творчество, творец от една страна, така и тези за икона, иконостас, канон, църковна традиция - от друга. Исторически спорове за иконата са се водили още през VIII век. Добре известни са мотивите, аргументите и публичната изява и на иконоборците: император Лъв III Сириец (717-741), Константин V Копроним (714 - 755), император Лъв V Арменец (813-820), император Теофил (829-842), Константин Наколийски, Тома Клавдиополски, Теодосий Ефески и на иконопочитателите: патриарх Герман, (715-730), императрица Ирина, нейния син Константин ... (780-797), Георги Кипърски, Йоан Дамаскин. За цялата църковна история и за нас изключително важно остава съборното вероопределение на VII-то заседание на Седмия Вселенски събор, свикан в Никея през 787 година:

Ние пазим без нововъведения всички, с писание или без писание, установени за нас църковни предания, едно от които е за иконописта. То е съгласно с евангелската проповед и ни служи за уверение в истинското, а не призрачно въплъщение на Бог Слово и за подобна полза. Защото когато едни неща се показват чрез други, те се уясняват взаимно.

Още по темата и цялата статия : "За преданието и творческата свобода в иконописта " от Зинаида Полименова

И трите храма са изографисани от Светлин Русев в негов стил, което пряко погазва смисъла на православната икона, и поради което, правослвен свещенник не служи в тези храмове.В Търново службите се изпълняват на голата поляна пред патриаршията, а в Плевен-също отвън , до вечния огън.Не и вътре!

А колко то храма в Рупите-единствения "свещенник" който е "осветил" тази сграда е низвергнатия Пимен.Доколкото може да се нарече свещенник .....

Публикувано изображение

2.) Архитектурно постройката е изпълнена като кръстокуполна църква, но това е само на пръв поглед.

Всъчщност цялата сграда напомня пирамида., като във ансамбъла, куполът, всъщност символа на небето е обхванат от четирите бетонни греди, които все едно обхващат небето.

На предната фасада, виждаме пет арки, които се извисяват една над друга, като четирите са полу, а петата-цяла.Символ на какво са-не знам, но също не са православни.Ако ги приемем като прото архитектурен орнамент, бих казал, че правят фасадата по-ефирна....но много ми напомнят ислямската архитектура и градините на Рая.....

Та на първо четене, откривам пирамида, кръст, ислямски орнаменти.

Че е храм-храм е, но според мен на пантеизма, отколкото православен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Патриаршията в Търново ,не е ли изографисана от Теофан Сокеров,което не променя изобщо нещата.Пак не е по канона.Ето един прекрасен пример за самозабравяне и егоцентризъм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Патриаршията в Търново ,не е ли изографисана от Теофан Сокеров,което не променя изобщо нещата.Пак не е по канона.Ето един прекрасен пример за самозабравяне и егоцентризъм.

Прав си :clap: Реализацията на стенописите е дело на художника Теофан Сокеров и неговите помощници - художниците Иван Иванов, Иван Василев, Кольо Йончев и Найден Найденов.

Ето един детайл от стенописите:

Публикувано изображение

Същата работа, като на Светлин Русев.Възвеличаване на собственото его, вместо преклоние пред символа, който изобразяваш.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мале, колко сте информирани... Явно въпросът е много важен... Иначе - за всяка една проява - причини и поводи разни... Та дето трябва да стане това наше вътрешно притежание,но за улесняване на първоначалното ни ментално схващане се казва, че именно защото не познаваме причините, не трябва да съдим проявленията и проявителите. Само вмятам. А за Ванга - мир на душата и! Дано не му пречим много...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много наши духовници наричат делата й "дяволски", но не е ли тя духовникът на 20-ти век, който направи най-големи усилия да възроди вярата ни в Бога? Не е ли тя човекът, който убеди народа в съществуването на чудеса, дадени от Бога чрез нея? Не е ли тя пазителят на българския народ и духовност, посветил целият си живот в служба на хората? Кой духовник в стотиците български църкви и манастири, стоящ под топлото крило на Синода е постигнал това? Кой?

Ето и сайта в който една истинска българка се е постарала да остави отпечатък за духовното наследство оставено ни от Ванга тук

Благодаря ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако сериозно питаш, ще ти отговоря! Не е тя! Ти си! Ако аз бях задал въпроса щях да съм аз. Но също... Щом говорим за възраждане духовно, то как да го обвързваме с общности, църкви, лица и всякакви външни лица?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако сериозно питаш, ще ти отговоря! Не е тя!

Ти си!

Ако аз бях задал въпроса щях да съм аз.

Не ми се влиза в излишни за мен,и глупави спорове от рода на Зигмунд Фройд.

Но също... Щом говорим за възраждане духовно, то как да го обвързваме с общности, църкви, лица и всякакви външни лица?

Да Духовното възраждане не идва от общности и църквата като институция.То идва отгоре,но определени лица се явяват проводник на това възраждане,напреднали души и същества.

"Ще се родят не души с култура а със знания"-Ванга

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То си беше обида, да ми фройдираш поста. Явно няма да се разберем, макар аз да мисля, че твоя пост го разбирам. Пък и нагласата ти отнапред си е за несъгласие, някак произтичаща от произхода на писанието... Твоя си воля. И под "духовно" не разбираме много едно и също. Затуй - всеки с мир!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наричат ги дяволски,защото произхода на силата й не е от Бог.От къде знам няма значение,нито ангажирам с мнението си.Дори и да не е спекулирала с името Божие,то вероятно е искала да откупи вината си,заради не до там чиститите методи за получаване на информация.Народа от край време си вярва в чудеса и посещава магове,врачки.Ванга не е пазител на духовността и народа,по скоро нуждата на хората да имат герой,в който да вярват я издигна.Просто една малка част от народа реши да си я възхвалява,за вяра или доходи.Изникнаха като гъби наследниците на Ванга спекулирайки отново с Бог за да се възползват от човешките слабости.Венци,хубаво ти е отговорил,че пазители на духовното сме всички ние.Разбира се ако тя има място в твоето сърце по някакъв специален начин,то там не се меся.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

'А колко то храма в Рупите-единствения "свещенник" който е "осветил" тази сграда е низвергнатия Пимен.Доколкото може да се нарече свещенник ....." Магаренце, ако си информиран моля те да ми кажеш дали преди да е низвегнат Пимен е бил "истински" свещеник в православната църква, защото ако е така черквата на Ванга пак има нещо общо с православието. Пимен може би е грешката, която са допуснали безгрешните за да го направят свещеник. А после са отрекли грешката си, може би.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приятелю,извинявам ти се предварително ако не харесаш това обръщение. Не наричай Трихоцефалус Магаренце-това е все едно да се обърна към теб с Орангутан... Той е повече от това което е видно на повърхността-ако желаеш да му кажеш нещо сериозно -кажи Трихо или цялото име,или Космоглави-харесва ми да си мисля че е от космос ,а не от косми.

Моля да бъда извинен, но името е много дълго и обикновено допускам правописни грешки. Освен това ви разрешавам всеки да ме нарича както си поиска. Но ще си взема бележка и моля Трихоцефалус да ми прости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама, чакай, чакай ся тука! Не е като да му викаш Орангутан, а като Орангутанче. Пък и това си е част от собствената им идентификация тук на хората. Фетишисти такива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност, самата Ванга казва, че дарбата й е от Бога. Освен това го описва така, както го е видял Моххамад. Също за себе си споделя, че тя не е светица а мъченица. Когато чета Библията, важни са за мене самите думи на Иисус Христос. По същия начин постъпвам с думите на Ванга написани в книгите за нея. Тълкованията на някого са негово лично мнение , взимам ги под внимание но не и на доверие. И "чувам" музиката, която ми носят. Също в Библията има много пророци. Разликата с Ванга е, че някой ги е признал като такива. Пророци и овчари са дошли да видят младенеца и са свидетелствали за него. Но е имало такива, които не са го признали а е бил пред очите им, защото са били слепи. Присъединявам се към мнението на Агни, че Ванга е помогнала много хора да се обърнат към Бог. Освен това в книгите й е писано, как Людмила Живкова се е съветвала с нея. А "Асамблея на мира" е едно от най-хубавите неща правени някога в България. Самата майка Тереза е казала: "ако има обединение за мира, поканете ме" а е отказвала да участва в движение против войната. Защото е знаела за силата на положителното мислене. В Библията пише :"По делата им ще ги познаете".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Масон - свободен зидар - алхимик, който се опитва да трансформира оловото на плътта в златото на духа. Масоните нямат свои символи, но ползват универсални такива. Това вероятно може да се твърди за всички възможни окутно-мистични течения, пък и защо само за тях. Разбира се, нищо общо с познатите ни съвременни ложи, които се опитват да подражават на илюминатите (е, то и това си означава просветлен, ама с коя светлина). Та те, символите са си символи, но по-интересен е психологическият (оттам и астрален) заряд върху/около тях. Не, че сами по себе си нямат астрално съдържание...

Редактирано от венци (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Масон - свободен зидар - алхимик, който се опитва да трансформира оловото на плътта в златото на духа.

Масоните нямат свои символи, но ползват универсални такива. Това вероятно може да се твърди за всички възможни окутно-мистични течения, пък и защо само за тях.

Разбира се, нищо общо с познатите ни съвременни ложи, които се опитват да подражават на илюминатите (е, то и това си означава просветлен, ама с коя светлина).

Та те, символите са си символи, но по-интересен е психологическият (оттам и астрален) заряд върху/около тях. Не, че сами по себе си нямат астрално съдържание...

Интересно ми е само какво общо има между Ванга и масоните.Трябва ли да разнищим всичко ,което не разбираме и да го оплюваме.Айде ,стига с тоя нихилизъм. :yanim:Публикувано изображениеПубликувано изображение

Дано само предсказанията за бъдещето наше са истински,а не спестяване на истината,за да не се плашим.

Редактирано от neo2311 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вчера се почиташе Свети апостол Андрей.От днес светлината започва да расте.Пожелавам на всички повече светлина в сърцата им.

Ето нещо интересно,което е казала Ванга за апостол Андрей:

Всички апостоли сега са в движение, всички апостоли са на Земята, тъй като времето на Свети Дух настъпи. Но най-голямата мисия се падна на апостол Андрей. Той подготвя пътя Христов, както му е повелил"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, един истински гадател/ясновидец няма да се хвали за своята дарба, просто ще я притежава и ще помага на хората! :)

А тя никога не се хвалеше ... Като , четох някои от постовете , защото ги изчетох всичките направо ми се доплака и ми се сви сърцето... Публикувано изображение:(Публикувано изображение

Но , това , което усетих от нейното присъствие и винаги ще нося в сърцето си, дори да не е сред живите сега е само - красота, доброта, любов и светлина - не външната, а тази , която извира отвътре...

Това, което мисля за нея съм го написала в следните редове, които написах за по-малко от 5 минути една вечер (след полунощ), малко след смъртта й... Събудих се внезапно и мисълта ми се лееше толкова бързо , че дори не успях да напиша всичко, което мислех... И така остана незавършено...

Може би защото последващите мисли не съдържаха толкова любовта, а по скоро огорчението, неприязънта и болката от "отровителите" на добрината й... Затова само ще Ви кажа... Чуйте и се замислете, спомнете си ВАНГА!

ВАНГА

Една беловласа женица си живота на нас подари, очите си даде и без тях остана, за да виждаме ние,защото НЕ ТЯ, а НИЕ бяхме слепци!

Ванга - пророчица ВЯРНА една, една на България, една за света... И като ВЕСТИТЕЛКА отгоре ни бе пратена, за да пробужда доброто в сърцата ни... За да постила пътека за наште души към едни тайни врати, към неразгаданите истини...За да отвори прозорец за нашите сърца към един нов свят на добро и светлина...

И макар и отзиви за нея различни - едни я отричаха , а други почитаха... Тя казваше , че на всияки ни като майка е и не ще остави остави своите деца да са безлични, да скитат в пустиня, в мъгла и във самота... А ще намери пътека и ще ни подаде ръка.

Но аз ще кажа, а и други ще кажат - "-Да, светица бе тя", защото не искаше ни почести, слава, пари, а просто живееше ПОСВЕТИЛА на НАС свойта съдба и свойта душа! И бореше се усърдно през този кратък живот, когато бе между нас - та дори и сега, да отвори сърцата ни за повече любов и топлина, да НИ НАУЧИ да ОБИЧАМЕ, както ТЯ ни ОБИЧАШЕ...

За нея в живота всеки бе "гол", защото тя прозираше и само при нужда разкриваше някои истини... Макар да "не виждаше и да бе "без очи", тя не бе сляпа, а "четеше" и "виждаше" с душата си през наште души...И чувства различни събуждаше тя в много от нас - преклонение, трепет и любов и страх...

Какво ли е да прозираш и свойта и чждите съдби, да гледаш "като на рентген" през слепи , отнети очи?!

Но тя не роптаеше - ни вопъл дори и не се промени... А просто смирено приела бе свойта съдба, обречена на тегло и самота...

Защото ние за нея бяхме "ученици" и "нейни деца"...

...to be continued...

п.п. ВАНГА дълбок поклон пред паметта ти - незабравима! :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А между другото ... Инфинити, поздравления за темата ! Аз такмо си мислех да пускам тема за нея, когато разбрах от друга тема, че вече има пусната такава... Чрез нас и хората , които я обичат тя винаги ще бъде жива!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ЦИТАТ(MELL @ 12.11.2006г. в 01:47)

Един поп от Петрич, веднъж за нещо влязъл в дома на Ванга и е станал свидетел на такива неща, че косата му се изправила и направо побегнал! Това, което видял в стаята, нямало нищо общо с Бог, а точно обратното...

Да наистина ще разкажеш ли какво всъщност го е уплашило,въпросния поп :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Агни къде се изгуби, да знаеш само от кога си чакам обещаната случка за Ванга :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наричат ги дяволски,защото произхода на силата й не е от Бог.От къде знам няма значение,нито ангажирам с мнението си.Дори и да не е спекулирала с името Божие,то вероятно е искала да откупи вината си,заради не до там чиститите методи за получаване на информация.Народа от край време си вярва в чудеса и посещава магове,врачки.Ванга не е пазител на духовността и народа,по скоро нуждата на хората да имат герой,в който да вярват я издигна.Просто една малка част от народа реши да си я възхвалява,за вяра или доходи.Изникнаха като гъби наследниците на Ванга спекулирайки отново с Бог за да се възползват от човешките слабости.Венци,хубаво ти е отговорил,че пазители на духовното сме всички ние.Разбира се ако тя има място в твоето сърце по някакъв специален начин,то там не се меся.

Ако както се каза тук делата и са дяволски, то би следвало да е така , защото тя безспирно и без отдих се занимаваше с нашите "дяволски дела", с нашите дявоски души", с всички тези "дявоски човеци", на които е помогнала с "дяволската си дарба" , която използваше денонощно да прави добро и да помага на хората ... А като стана дума за спекулация, доста хора спекулират и с името божие, и с неиното име... Пък за вината й - да виновна беше, че си обрече целият живот на нас , че превъзмогна и загърби своята болка, за да поеме и съпреживява ежедневно чуждото страдание... Виновна , че се обрече доброволно да живее за другите... Също както по един друг начин, но със същата воля и вяра една друга личност от нашата история – Апостола на свободата се отдаде на народа си... Ами сигурно според някои , тези - за мен велики личности не са пазители на духовното, но за мен СА и то много повече отколкото сме ние сега...

А това , което беше написано за доходите е направо смешно... Тази "малка " част от народа , както бе наречена (включително и аз) - не , че я възхваляваме, а се прекланяме пред ОГРОМНОТО сърце на тази жена , в което имаше място за толкова много любов и съпричастност към човешката болка...Тези думи състрадание и съпричастност явно не са много понятни за някои и затова трудно могат да си представят и разберат... Знам със сигурност едно , че никой и нищо не може да промени отношението ми към ВАНГА, независимо от коментарите от сорта ,че тези , за които тя значи толкова много са заблудени, "дявоски души", отчаяни и прочие...Някой ден може би ще се осъзнаеме , но едва ли ще е скоро...Насила хубост не става! Жалко , че вместо да обичаме ние пилеем времето си в омраза и негативизъм...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жалко , че вместо да обичаме ние пилеем времето си в омраза и негативизъм...

...и вместо да работим по усвояването на знанията от древността и развиваме собствените си способности,

ние СЪДИМ това е хубаво,това е лошо;това е от бога,а това от дявола,а НЕВЕЖЕСТВОТО е навсякъде!!!

...А ЖИВОТА Е ХУБАВ Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване