Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

alesys има много неща продиктувани от дявола - те се случват всеки ден! Може би Бог дава сила на определени хора, за да се борят с това зло и да се възстанови равновесието! Щом един човек помага, и то на много хора, няма как тази дарба да е дадена от дявола. Тогава този човек няма да помага, напротив - много хора ще страдат! А Ванга помагаше, помагаше на много хора. Няма как дарбата й да е от дявола! От Бог е.

Ох, за съжаление има как.Да не мислиш че аз искам да е така?Всички записани случаи на някакви чудеса в Библията са правени(в новозаветно време говоря) в името на Исус Христос.Кога Ванга е използвала това име за да изцели някаква болест например?Разбираш ли какво повдига моето съмнение?Дяволът също има свърхестесвена сила и знание, че той е бил вторият след Бога все пак.Мислиш ли, че ще дойде с рогата напред и ще ти се покаже от черен по черен.Не, той е измамник и лукав хитрец.Той много добре знае ние хората от какво се впечатляваме и по какво залитаме.Сега малко за него ще говоря, защото той е личността в сянка.Това съдание има една цел.Той знае къде води неговият път.Но не иска да отиде сам обаче.Затова ще използва всичката си сила, чрез окултни практики, астрологични похвати, каквото се сетите свързано с духовни неща, за да отклони хората от Бога и да ги завлче със себе си.Защо в крайна сметка никой не си задава въпроса, ами ако Ванга е от дявола?Или тази възможност автоматично се изключва?Защо?Аз ви казах, този , който върши Божийте дела, чрез силата на Святия Дух, Той прославя Бога, Исус Христос.Незнам Ванга да е правила нещо такова.Следователно си мисля, че тази жена е употребена от дявола, за да замае главите на хората със чудесата, които е правила и да ги накара да вярват в нея.Дори и църква и направиха, това е идолопоклонство!Коя и каква е Ванга в крайна сметка, че дори се издига в култ?Защото чудесата не са самоцелни провления.Те би следвало да ни насочват към Бога, не към този, който ги упражнява.Помагала е, добре, кой го отрича.Но от физическото изцеление има нещо много по-важно и то е изцелението на душата, там е истинската болест.Дали тя е правила нещо такова, дали е насочвала хората към Бога(повтарям се вече)?Отново се съмнявам.Нека да не съм прав, но Бог умря за греховете на хората, на първо място, после за телесните им слабости и болести, защото те са резултат, от греха.Ако нямаше грях, нямаше да има никакво зло на този свят.Помислете колко зло има на света и колко грешни всъщност сме ние.Аз затова не вярвам в нашата добра същност.Защото само като се огледам и ми се повдига.А за това не са виновни птичките по дърветата, а ние, вие и аз.Но както каза Исус, който може да го приеме, нека, който не може, не може.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно нещо е българинът,ако направиш добро,

винаги ще се намери НЯКОЙ да те "оплюе",

но ако си "ЛОШ" си номер 1. Публикувано изображение

Поклон пред светлата и памет. ;)

Редактирано от ONIDAR (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

alesys има много неща продиктувани от дявола - те се случват всеки ден! Може би Бог дава сила на определени хора, за да се борят с това зло и да се възстанови равновесието! Щом един човек помага, и то на много хора, няма как тази дарба да е дадена от дявола. Тогава този човек няма да помага, напротив - много хора ще страдат! А Ванга помагаше, помагаше на много хора. Няма как дарбата й да е от дявола! От Бог е.

Не си прав, приятелю! ;)

Съгласна съм с мнението на alesys...

Между другото, преди години спорех доста с един приятел, лекар, който бе християнин, и се опитваше да ме убеди, че дарбата на Ванга не е от Бог, а аз всячески се опитвах да го убедя, че тя е светица! :)

Е, мина време, и разбрах, че не аз съм била правата в случая...

Гледала съм интервюта с Ванга, слушала съм касети с нейни записи, един познат е от Петрич, та от всички тези, а и от доста други неща, за които сега не ми се пише, за себе си стигнах до заключението, че дарбата на Ванга не е от Бог! Да, аз също не искам да обидя никого, защото си спомням преди години, че се почувствах едва ли не лично засегната, че някои хора не я смятат за светица, но сега и аз разсъждавам така... Още веднъж, никого не искам да обидя, нито да убедя някого в нещо, просто споделям мнение...

Един поп от Петрич, веднъж за нещо влязъл в дома на Ванга и е станал свидетел на такива неща, че косата му се изправила и направо побегнал! Това, което видял в стаята, нямало нищо общо с Бог, а точно обратното...

Самата Ванга споделяла, че е ходила на църква, и черните същества, които са я съпровождали /тя е знаела, за какво става дума, повярвайте ми/, не можели да влязат вътре и са я чакали отвън...и на излизане от църквата пак са тръгвали с нея!!!

Свещеници и миряни са я молили да се покае и да престане да се занимава с гадателство, защото това не е от Бог, но тя е казвала, че не може да спре и вече е късно за нея, това си е лично нейн избор!

В друго интервю, на въпрос на журналистка, къде ще отиде, като умре, Ванга уверено заявява: "Доле, доле!"...Е, това мисля, че е доста показателно за естеството на нейната дарба - тя просто е знаела, какво я чака, но, незнайно защо, просто е продължавала...

Да, че имаше свръхестествена дарба, това никой не оспорва!

Но, наистина, една дарба и помощ на хората не е доказателство, че тази дарба идва от Бог!

Искаш ли да ти кажа една кратка, но много поучителна история, която ми я разказа една моя приятелка - на една нейна позната детето се разболяло неизлечимо, ходили по всякакви лекари, изследвания, лечение, нищо не помогнало, накрая жената отишла на гледач, който обещал да помогне, и действително го направил! Детето оздравяло!!! Това било направо чудо и майката била изключително щастлива! Но, гледачът категорично казал, че детенцето трябва до края на живота си да носи на врата си муска, която ще пази здравето му, и ако я махне, то веднага ще умре! Разбира се, жената послушала, и детето никога не си махало тази муска... Минали години и жената повярвала в Бог. Свещеникът я посъветвал да махне муската, защото вече Господ пазел това дете, и не било редно да носи муска от ходене по гледачи. В началото майката ужасно се притеснила, уплашила се, детето й да не умре, както заплашил гледачът, но се съгласила впоследствие да я махнат, молили се на Господ преди това, разбира се, и детето продължава да си е живо и здраво, нищо му няма! Но това, което лично мен ме шокира, бе, че като отворили муската, вътре била пълна с косми и други гадости, открили и една бележка, на която пишело : "Слава на тебе, сатана!Моля те да подариш здраве на това дете, като в замяна ти обещавам вечната му душа!"...

Мисля, че всеки може да си извади нужните изводи...

:P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ЧАК СЕГА РАЗБИРАМ ВАНГА,ЗАЩО ПОСТОЯННО БЕШЕ ТЪЖНА.

...Е ПОНЕ СЕ ОПИТА ДА "СЪБУДИ" ХОРАТА,А ТЕ ОЩЕ СПЯТ,СПЯТ...ГОРКО НИ. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Качи го.

Мисля, че "Канал 2001" трябва да бъде забранен със закон! А тези, които се връзват на реклами от сорта на цитираните в статията пусната от Infinity1305 трябва да ги глобяват. Надявам се Ванга да е била права (визирам началото на първия пост на infinity1305) и всички тия измекяри и тумбаци да си го получат.

П.П. В закона, който искам, да добавят и член за забрана на Болен Лидеров.

Още има ли го този шарлатански канал :)

Всеки от тия измекяри бил ученик на Ванга,Ванга му казала че той е неин наследник-да бе да Публикувано изображение

Пази Боже от такива чеда на дявола Публикувано изображение

Ама това е вече тема за Антихриста-понеже те всичките там в тоя канал са негови ученици.

Нямат нищо общо с Ванга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

специално към МЕLL.

тези глупости които си писала и най-вече с това "доле-доле",откъде ги взе,моля ти се сподели,че ме хваща много яд на такава не-проверена информация.

Аз съм изчел и изгледал къде и каквото е имало за нея,но тези думи ги видях за първи път тука. :sobbing:

мога много да изпиша за нея,но като гледам няма да трепне нищо в догматичните сърца на някои в този форум,какво направи примерно папа йоан павел 2 повече, че сега го канонизират като светец,наистина той беше добър човек,но пак питам какво направи той повече,не ми пука дали ще я канонизират или не,важното е че тя живее в сърцето ми като светица.

И как може следващите слова да бъдат изречени от човек според някои който е повлиян от тъмни сили,тоест ВАНГА.

„ВЕЧЕР ВИЕ СПИТЕ, А АЗ ПРЕЛИСТВАМ СТРАНИЦИТЕ НА ЧОВЕШКОТО БИТИЕ И ПРЕЖИВЯВАМ ТРАГЕДИИТЕ НА ВСИЧКИ ХОРА...”

„НЕ Е ВАЖНО КАКЪВ СИ - ВАЖНОТО Е ДА СИ ДОБЪР ЧОВЕК!”

„НЕ Е НУЖНО ДА ТРУПАМЕ БОГАТСТВА. НА ЗЕМЯТА ИМА СЛЪНЦЕ И БЛАГА ЗА ВСЕКИ ЧОВЕК.”

И още много думи които могат само да затвърдят вярата на човека.

думите ми също са отправени и към alesys. Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

към infinity1305 мога да ти препоръчам 2-3 книжчици за ванга,които може би не си чела,но чак ме е страх като гледам колко си дала на тоя форум,изобщо като цяло. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

специално към МЕLL.

тези глупости които си писала и най-вече с това "доле-доле",откъде ги взе,моля ти се сподели,че ме хваща много яд на такава не-проверена информация.

Аз съм изчел и изгледал къде и каквото е имало за нея,но тези думи ги видях за първи път тука. ;)

мога много да изпиша за нея,но като гледам няма да трепне нищо в догматичните сърца на някои в този форум,какво направи примерно папа йоан павел 2 повече, че сега го канонизират като светец,наистина той беше добър човек,но пак питам какво направи той повече,не ми пука дали ще я канонизират или не,важното е че тя живее в сърцето ми като светица.

И как може следващите слова да бъдат изречени от човек според някои който е повлиян от тъмни сили,тоест ВАНГА.

„ВЕЧЕР ВИЕ СПИТЕ, А АЗ ПРЕЛИСТВАМ СТРАНИЦИТЕ НА ЧОВЕШКОТО БИТИЕ И ПРЕЖИВЯВАМ ТРАГЕДИИТЕ НА ВСИЧКИ ХОРА...”

„НЕ Е ВАЖНО КАКЪВ СИ - ВАЖНОТО Е ДА СИ ДОБЪР ЧОВЕК!”

„НЕ Е НУЖНО ДА ТРУПАМЕ БОГАТСТВА. НА ЗЕМЯТА ИМА СЛЪНЦЕ И БЛАГА ЗА ВСЕКИ ЧОВЕК.”

И още много думи които могат само да затвърдят вярата на човека.

думите ми също са отправени и към alesys. Публикувано изображение

Аууу, не така, с рогата напред.Какво съм ти направил на тебе пък?Чувстваш се засегнат?Моите съболезнования.Но да те питам нещо.Колко струва истината за тебе и готов ли си да я приемеш?Има мнооого примери, на добри хора, гадателки, врачки, к'ви ли не.Помагат наистина, изцеляват, верно, познават и това е верно, но не са от Бога, не са, някопи и сами си го казват.Но не аз, а Бог е казал тези думи: Когато влезеш в земята, която твоя Бог ти дава, да не се намира между теб никой, който упражнява някоя от следните професии: гадател, врач, запитвач на мъртвите, запитвач на зли духове, омаятел, чародей и т.н., можеш сам да прочетеш, Второзаконие 18 гл. май беше.После се казва, защото всеки, който върши тези неща, е омразен на Господа, твоя Бог и е обречен на изтребление.Къде ще сложиш Ванга в тази класация е без значение.И пак да питам, ако ти поднеса истина, която не ти изнася, кое ще предпочетеш, да живееш с удобната лъжа или с жестоката истина?Защото няма средно положение.Няма нужда да се наредят пред мен, хилядите хора, на които е помогнала и да засвидетелстват в един галс, тя е Божи човек бе ей.Наистина няма нужда.Защото истината не започва и не свършва с тебе, мене или Ванга.Тя започва и свършва с Бога и Неговото Слово.Аз оттам си вадя извод за тези неща и ако греша, докажи ми го, но с Библията, не с общи приказки.Така да си говорим, можем цял ден.Ванга нищо не ми е направила, но май е станала светица, както чета, вече за някои.Това идва да ми каже, колко е разпространено идолопоклонството по нашите земи и колко Бог е прав за пореден път.Внимавайте, каза Исус, светлината във вас, да не е тъмнина, не тъмнината, а светлината.Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно ми е че в този сайт се зачекват всякакви теми и затова не се учудвам вече на нищо което видя.Но "употребата" за незнам кой път на името на Ванга(не само в този сайт) според мен е равна на богохулство.Няма значение на кого какво е казала, дали е познала,или не е познала,или е била държавен агент,или просто си е говорила наизуст,а хората тълкуват както си искат. Тя се е опитвала да помага(и е помагала) на хората и затова е живяла.Много хора са доволни от нея и съм сигурен че за тези хора Ванга не е дявол,сатана и т.н. Та мисълта ми е:ЗА МЪРТВИЯ ИЛИ ДОБРО ИЛИ НИЩО,но в някой моменти и с доброто се прекалява,така че НЕКА ПОЧИВА В МИР и някой да закрие темата.Няма смисъл да се трупа рейтинг на чужд гръб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно ми е че в този сайт се зачекват всякакви теми и затова не се учудвам вече на нищо което видя.Но "употребата" за незнам кой път на името на Ванга(не само в този сайт) според мен е равна на богохулство.Няма значение на кого какво е казала, дали е познала,или не е познала,или е била държавен агент,или просто си е говорила наизуст,а хората тълкуват както си искат.

Тя се е опитвала да помага(и е помагала) на хората и затова е живяла.Много хора са доволни от нея и съм сигурен че за тези хора Ванга не е дявол,сатана и т.н.

Та мисълта ми е:ЗА МЪРТВИЯ ИЛИ ДОБРО ИЛИ НИЩО,но в някой моменти и с доброто се прекалява,така че НЕКА ПОЧИВА В МИР и някой да закрие темата.Няма смисъл да се трупа рейтинг на чужд гръб.

Поддържам за закриването на темата.Пак ще кажа, рейтинг на гърба на Ванга немога и нямам цел да трупам.В живота си, се ръководя от прости принципи, или нещо е истина и е такова или е лъжа и е такава.Искам да знам цялата истина, а не фрагменти.Нямам за цел да оплювам името и паметта й.Но самия факт, че един човек изрази съмнение и мисля се аргументирах достатъчно ясно и всички скочиха, за мен е показателен.Бъдете живи и здрави и благословени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само за инфо...

Ванга направи онази църквица...с личните си средства.Не са я правили в нейна чест.

Една дълбоко вярваща в Иисус сляпа жена.С дар.Това беше Ванга.Някои я наричат чистач...можете само да се сещате защо.

И...защо не прочетете нещичко за нея, и тогава да говорим...?

Аз до колкото помня в тая така наречена църква имаше едни стенописи-(така че Почитта е за Нея), които изобразяваха образа на Ванга според мен е обявена за светица и щом има нейни изображения на някакво място наречено храм значи все пак я имат за свята - светица...и май в нейна Чест e направена църквата Безкрайна...на мен ми е интересно едно от къде ги е взела всичките тези Нейни средства мила?!Ами много просто от хората на които е помагала иначе от къде ще има толкова много пари сама да построи нещо толкова голямо и значително... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно ми е друго - като казвате, че дара и не е от Бога, от кого е тогава?Нима един последовател на Луцифер би искал всички хора на земята да добруват?Нима би помагал?

Това реторичен въпрос ли е или сериозно питаш?Защото ако е второто, то вече е отговорено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много бих искала.Интересно ми е да чета за нея...

Благодаря. :)

1.ВАНГА-чувам небесните камбани.автор-Марин бояджиев

2.ВАНГА-каквато я видях.автор-Павел Павлов

3.ВАНГА-и последното време.автор-Красимира Стоянова

4.Така каза ВАНГА.автор-Красимира Стоянова

5.Пророчествата на ВАНГА-за човешките съдби-1-ва и 2-ра част.автор Жени Костадинова

6.ВАНГА-живот за хората.автор-Бойка Цветкова

7.Глас божи.автор-Симеон Горанов

8.Людмила и ВАНГА.автор-Валентин Сидоров

9.Леля ВАНГА-святост и мъдрост.автор-Димитър Филипов

10.ВАНГА от рода на прокълнатите.автор-Капка Георгиева

11.ВАНГА-истината.автор Красимира Стоянова

12.Пророчествата на ВАНГА.2006 година.автор-Жени Костадинова

13.ВАНГА-автентично.автор-Невена Тошева.

Любими са ми 1,5,6,10-но това е роман,но ако го захапеш е толкова интересен че го прочиташ за ден,12 и 13 ги чета в момента,защото излязоха наскоро.

Дано съм помогнал с нещо.

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Феноменът Ванга

Димитър Попмаринов*

През отминалите години, а и днес различни сфери на човешката дейност се определят като духовни. Често пъти се стига до крайността интелектуалната дейност да се приема за единствено духовна. Така се извършва подмяна на частта с цялото.

Интелектът е част от духовните способности и се развива в определена духовна област - той не е тъждествен, не е пълна изява на самия дух. От духовната дейност не трябва да се изключват чувствата и волята, които в единодействие или противодействие с разума и със самите себе си дават цвета на характера и определят поведението на всеки отделен човек.

В днешното критично за всеки българин време наред с открадналите му мариална сигурност с всички сили се прави опит да се открадне и душата му. Същевременно почти никой понастоящем не си дава сметка, че духовната сфера е основополагаща. През отминалия режим на атеистически диктат се правеше всичко възможно душата на народа да бъде духовно унищожена, да се изтрие всичко, което православното християнство е насадило в нея. И почти успяха! Свидетелство за това са втурналите се "духовни" търсачи и поклонници след разните нови "духовни" течения. Новите култове и "духовни" феномени запълват опразненото духовно пространство.

Днес всякакви врачки, гадателки, пророци, оракули, екстрасенси и какви ли не други магьосници са на особена почит в едно бездуховно и дехуманизирано общество. Това с особена сила важи както за обикновения човек, притиснат от жестокото ежедневие, така и за част от интелигенцията на страната, която, загубила духовна ориентация, търси спасение в квази-духовни течения и религиозни практики.

Най-красноречивото свидетелство за това е Ванга. Поради загубени духовни критерии, липса на религиозна грамотност и познание хиляди хора са прелъстени от нея. "Феноменът Ванга" свидетелства за безкрайно дълбоката духовна криза, в която е изпаднало българското общество и всеки един от тези, които я приемат. Личи загубата на ясните духовни ориентири, на духовния реализъм, изведен от Православната църква в нейното духовно учение и практика.

Духовните търсения на съвременния човек са хаотични, неориентирани. Това се дължи на както на разбития духовет страж на народа - институцията на Българската православна църква (БПЦ), така и на масовото нахлуване на окултни, демонични течения. Неподготвеното духовно общество ги приема като ново откровение. Загубеният духовен може да се окаже пагубен за целия ни народ. В тази връзка ето какво представлява "феноменът Ванга" :

Ванга е обикновена, необразована селска жена, на ниско интелектуално равнище.

Ванга е медиум /посредник/. В момента, когато тя има видение или изпада в транс, тя е оръдие, посредник между дух от отвъдния свят и хората около нея. На църковен език този феномен се нарича обладаване от зъл дух.

Именно когато е във връзка с този или тези духове, тя проявява своите "изключителни" способности да "предсказва", "познава", "лекува" и т.н.

В момент на транс нейната воля е подчинена на чужда воля и тя не говори от себе си. Променят се дори нейни физиологически характеристики. Тя говори с чужд глас.

Във връзка с тези констатации може да се отбележи, че:

Ванга не е светица, защото православната святост има съвсем друг характер. Православната святост изисква преди всичко съзнателно усилие към приемане, съгласие на човешката воля с Божията. Това се постига с изключително много усилия, след пост и молитви и задължително духовно ръководство.

Православната святост не спекулира със себе си, не се показва. Спасителят учи:

"А ти, кога се молиш, влез в скришната си стая и, като си заключиш вратата, помоли се на твоя Отец, Който е на тайно" (Мат. 6:6).

В православната святост има пълно и ясно съзнание за духовните преживявания - няма неконтролируема духовна и телесна дейност, няма насилие над човешката воля. Тя се изявява и проявява изцяло и изключително в лоното на Църквата.

При Ванга е налице т. нар. болна, нездрава, черна мистика. В православната мистика при контакти с духовния свят, при явяването на разни образи и видения се подхожда изключително внимателно. Евангелието и Отците на Църквата предупреждават, че това обикновено са изкушения, прояви на злите, тъмните сили, които искат да оплетат вярващия и да го отклонят от пътя му към Бога. Затова Отците съветват да се отбягват всякакви видения и образи. Те почти винаги са средство на злите сили да измамят вярващия.

Самото Свещ. Писание предупреждава:

"Пазете се от лъжливите пророци, които дохождат при вас в овчи кожи, а от вътре са вълци грабители" (Мат. 7:15);

"Не на всеки дух вярвайте, а изпитвайте духовете, дали са от Бога, защото много лъжепророци се явиха в света" (3 Иоан. 4:1).

Св. Никодим Светогорец съветва:

"Макар, по някои явни признаци, да би ти се показало, че ти виждаш истински видения, които ти се дават от Бога, все пак и при такъв случай не бързай да им вярваш. Не се страхувай, че ще наскърбиш чрез това Бога. Нашите смирени чувства никога не са неприятни на Бога".

Друг колос на православната святост и на исихазма, св. Григорий Синаит, предупреждава:

"Щателно и разумно внимавай, ти, който обичаш Бога! Когато вършиш своето дело и видиш светлина или огън вътре или вън от себе си, или образ - например на Христа или на ангел, или някой друг - не ги приемай, за да не си навредиш. Не си гради въображения , а тези, които сами изникват - не ги приемай и не позволявай на ума си да ги запомня" [1].

Какво по-категорично предупреждение от това!

Светлин Русев - "Изпращането на Ванга"

Снимка Румен Михайлов

Ванга действа посредством контакти с падналите нисши духове. Те притежават голяма онтологическа мощ, познание, и поради това могат да предвиждат някои неща . Като служители на злото, те знаят от какво боледува човек или какви са проблемите му. За да го склонят да им повярва, те на първо време му помагат в някои негови нисши желания - дори могат да подобрят здравословното му състояние, за да пленят душата му. Така той бива пленен от тях и започва да ги почита като Самия Бог. Затова не е чудно, че някои екстрасенси, врачки, познават кога някой боледува, помагат му с билки, казват му, че ще пътува някъде или къде е загубил някоя вещ и пр. Всичко това удивлява неподготвения човек, който си казва : "Ето, позна!". Този човек вече е пленник.

Ванга не върши своите "чудеса" в съгласие с християнската вяра. Тя ги върши от свое име. Аскетите, подвижниците, светците на Църквата вършат чудеса с името Божие, с кръста Христов.

Ванга няма никаква предварителна духовна подготовка - не учи за пост и молитва, за подвижничество, за придобиване на християнски добродетели, за духовен живот. Тя използва общи приказки за кръщаване и вярване, колкото да привлече повече хора към себе си , тоест към злите сили, на които служи. Не случайно българските "боготърсачи" около нея не знаят нищо за Бога, а знаят най-вече за нея. Те се кланят на нея, а не на Бога. В един момент тя става божество (ср. изказванията на Светлин Русев). Един християнски светец никога не би допуснал такава прелест. Ако би допуснал такава прелест, то той не би бил светец. Има много описани случаи от духовния опит на Отците как поради прелест [3] някои напреднали духовно подвижници са се проваляли. А това е сигурен белег, че Ванга не служи на Бога, а на зли сили.

Мистическите изживявания и чудеса на християнските светци не са самоцелни. Те се постигат не чрез външни показни действия, чрез обладаване от някой дух и подчинение на неговата воля, но чрез постоянни духовни усилия, чрез пост и молитва, чрез тежък физически труд, в борба със собствените си страсти и несъвършенство, в свободно, безпрекословно съгласие с Божията воля [4].

При Ванга не съществува нито едно от тези условия. На нея просто й е било наложено да приеме условията на злите сили.

Почитателите на Ванга и на новите окултни течения са от тези, за които свидетелства Писанието:

"Ще дойде време, когато човеците не ще търпят здравото учение, но, водени от своите похоти, ще си насъберат учители да им гъделичкат слуха; те ще отвърнат слуха си от истината и към басни ще се обърнат" (2Тим. 4:3-4).

В потвърждение на това са многото свидетелства, изнесени от нейни близки, особено след смъртта й - за случки, които ясно показват действия и прояви на нечисти сили [5]. Тя явно е осъзнавала с какви сили има работа, щом е действала със заплахи и не е разрешавала да се разкрива какво е говорела по време на транс. Методите на лечение, които тя използва, нямат нищо общо с християнството - те са обикновен магизъм, изцяло отречен от Църквата.

Ако Ванга е светостта на България, то тогава - горко на България! Църквата признава съществуването на този и на други подобни феномени, не ги отхвърля като такива, но не ги приема, защото според нейното учение те са съблазън - връзка, служение и подчинение на падналите, нисшите духове, духовете на нисшия космизъм, които не се подчиняват на Божията воля, а следват своята воля.

Печалното е, че тази духовна слепота въвлича много духовно неопитни хора. Любопитно е да се отбележи, че в поклонението си към Ванга са единни почти всички политици. При нея те се събират - за тях тя е някакъв обединителен "духовен" център. Но позицията им по отношение на Църквата е еднакво отрицателна. Защото в Църквата те виждат не нейното спасително, мистическо учение, а хората, йерарсите с техните слабости и недостойнства. По-лесно е да се осъдят другите, църковната йерархия, и да се отиде при Ванга, която ще "предскаже", ще "познае" нещо, отколкото човек да погледне в душата си и да следва учението на Църквата.

Като явление този факт е особено печален за нас като народ. Той има своето духовно измерение. Отстъплението от поклонението на истинския Бог, преследването на Църквата, води до страдание на целия народ. Бедите се сипят отвсякъде, но няма ясно съзнание защо те се стоварват върху всички нас.

Отстъплението от Бога се разглежда от Свещеното Писание като духовно блудство, изневяра, отстъпление, измяна. Затова Бог допуска трудности и иска осъзнаване на цял един народ. В тази връзка особено опасно би било да се спекулира с т. нар. "църква на Ванга" и плановете за построяването на манастир. Това означава създаване на център, в който съзнателно или не, повече ще се служи на Ванга, отколкото на Бога. Хората ще идват преди всичко заради Ванга, а не заради Бога. Този болен мистицизъм, тази духовна отрова ще въвлече и членовете на БПЦ в отстъплението - както и вече се случва. Затова е нужно ясно и точно да се разграничават нещата относно Ванга: коя е тя, на кого тя е служила и има ли място в цъковния живот.

Един от пътищата за преодоляване на тази духовна слепота е да се предложи на младото поколение религиозно образование, възможност за познание на религията и най-вече на Православието. Това би предпазило търсещите духовни пътища от попадане в сферите на болната мистика от една страна, а от друга би предотвратило лесното повлияване на младото поколение от новите култове и секти, заливащи страната. Това би издигнало морала и намалило престъпленията. Резултатът от липсата на религиозно образование е ясно видим от нашата тежка действителност.

Невъзможността на секуларната наука, а следователно и на секуларизирания човек, да обясни себе си и света докрай води до духовен глад.

Духовната област, от своя страна, има много по-сложни и по-трудни за ориентиране дебри, отколкото материалната. Загубата на ориентация в тази област е много опасна. Тя често води до дълбоки лични драми, до загубата на смисъла на живота, до подмяна на истинските духовни ценности с лъжливи. В случаи, когато има духовни стремежи, но липсва здраво духовно наставничество, се стига до приемането на лъжлива действителност за реална, до болна мистика; до психични отклонения - празни фантазии, фанатизъм, духовна слепота и духовна нетърпимост и агресия.

Още по-голяма е опасността обаче, когато дезориентираният човек попадне под влияние на духовни течения от нецърковен характер и когато те се представят за църковни. За това спомагат и някои духовници, които нямат ясно съзнание относно тези феномени и техния духовен произход. Особено внимание днес трябва да се обърне на факта, че сред православните вярващи прониква болна мистика. За съжаление в средите на БПЦ напоследък се намират вярващи и свещеници, които "чудотворят", лекуват и вършат какво ли не.

От друга страна, в някои страни, предимно в Северна Америка, в православната среда се развива нова, неправославна, предимно с протестантско-сектантски произход харизматика. Тази харизматика се гради изцяло върху болна мистика, най-вече на основата на петдесетническата гласолалия ("говорене на езици"). Тя може да се окаже в близко бъдещеново предизвикателство пред Православната църква на Изток.

Ето защо е редно и необходимо висшата йерархия на БПЦ да не допуска компромиси, но да обърне особено внимание и с отеческа загриженост да се произнесе компетентно по тези наболели и не безопасни за духовното състояние на вярващите българи въпроси.

Димитър Попмаринов

Димитър Попмаринов е богослов, специализирал в Ленинградската духовна академия, преподавател по Стар Завет и еврейски език и зам. декан на Богословския факултет на Великотърновския университет. През 90-те години е бил секретар на Негово Светейшество патриарх Максим.

Автор на книги и публикации в специализирания печат. Един от основателите и първи председател на Православното християнско движение "Св. Евтимий, патриарх Търновски".

Бележки:

1. Никодим Светогорец, Стремеж към съвършенство, Тесалоники, 1991, с. 132

2. Св. Григорий Синаит, Добротолюбие, Свято-Троицкая Сергива Лавра, 1992, т.5, с. 233

3. Прелестта е вид духовна измама, когато злите сили се представят за добри. "Сам сатаната се преобразява в ангел на светлината, свидетелства Писанието, та затова не е голяма работа, ако и служителите му се преобразяват като служители на правдата" (2 Кор. 11:14). Прелестта е много трудно откриваема и затова тръгналите по пътя на духовното съвършенство имат нужда от опитно духовно ръководство - от старец, духовен наставник. Съзнанието за прелестта като елемент от духовната действителност отдавна е изгубено в западното християнство. Поради това Православната църква не приема западната мистика. В нея тя открива много нездравина - както е с натурализма при римокатолиците, или с харизматизма при новите протестантски течения.

4. Подчиняването на човешката воля на Божията не трябва да се разбира като поробване на човешката воля от Божията. Става дума за пълно и доброволно отдаване на човешката воля на Божията - стремеж за съвършено съгласуване на двете воли. Тогава човешката воля не изчезва, не се разтваря, а е в съгласие с Божията. Така човекът се издига до състояние на съработник на Бога в света. Постига се състояние на синергизъм, тоест на сътворчество на човека с Бога.

5. Ср. в-к "Труд" , 25.09.1996, с. 11

6. За явяването на извънземни и други подобни феномени, свързани с различни нови култове и религиозни течения, които имат демоничен произход, по-подробно изясняване от православна гледна точка може да се намери в книгата на американския православен мистик йеромонах Seraphim Rose, Orthodoxy and the Religion of the Future. Platina, California, 1990. (Kнигата бе издадена на бълг. език от издателство "Тавор")

© Фондация Покров Богородичен

Българският нео-паганизъм

Петър Марчев

България е езическа страна. Има ли някой желание да оспори това? Ами влезте в неделя в полупразните храмове, после надникнете в препълнените чакални на всевъзможните биоенерголечители, екстрасенси, врачки, ясновидки, гадателки, астроложки, контактьори, откровени магьосници и прочие съвременни шамани. Чия е вината за това потресаващо духовно невежество? Явно, вездесъщата Държавна сигурност здраво е поработила и в духовната област. И, както обикновено, се е престарала. Така че вече повече от 15 години Българската православна църква не може да стъпи на краката си. Нито пък вероучението успя да влезе в българските училища. В това отношение дори зловещата Секуритате на Чаушеску бе по-толерантна - и сега румънските манастири са препълнени от млади монаси и монахини, а когато автобусите минават край някой храм, всички пътници в него се кръстят. Но това е друга опера...

Думата ми беше за друго, за т.нар. "интелектуален елит" на България, който по принцип е призван да води народа ни. И тук не става въпрос, че в националната ни литература няма книги като "Quo vadis", да речем... Къде ти! Просто религиозно-мистичният опит на българския интелектуалец се изчерпва с някое и друго посещение при Ванга. (Виж спомените на Тончо Жечев, авторът на "Българският Великден", лека му пръст, или на писателя Дончо Цончев за тези вълнуващи срещи.) Да не говорим за корифея на българското изобразително изкуство Светлин Русев. И всички са убедени, че са били в общение с "пророчицата, светицата" Ванга. И не само те, наскоро една позната се завърна от черквата в Рупите; на врата й се полюшваше сребърно медальонче - не с образа на Богородица, а на... Ванга! Това вече ми дойде в повече.

От житията на светиите научаваме, че само единици от най-съвършените християни, предимно монасите, са били удостоявани със свръхестествените дарби на виденията, откровенията и чудотворството; тези дарби са идвали като последица от дълъг, правилен духовен аскетичен подвиг, в основата на който е все по-голямото смирение. Когато някой има видения, той трябва да притежава голяма духовно-благодатна опитност и идеална чистота на сърцето, за да може да различи с какъв произход са неговите свръхестествени мистични преживявания - божествен или сатанински. Моленето пред икони, кръстенето, получаването чрез "небесни" гласове на най-добри съвети за нравствен живот още не е гаранция, че се общува с добри духове - ангели. Защото и мнозина изявени сатанисти са си служили и си служат с такова показно "благочестие" за прикритие. А най-трагичното в духовното състояние на лекомислените духообщители е това, че тъкмо когато мислят, че служат на Бога, те са в плен на дявола.

Но нека видим какви са нещата при Ванга. Ето какво разказва нейната племенница Красимира Стоянова:

"Била съм 16-годишна, когато веднъж в нашата къща в Петрич Ванга ми заговори. Само че това не беше нейният глас, не беше дори и тя, а някакъв друг човек, който говореше чрез нейните уста. Думите, които чух, нямаха нищо общо с разговора, който водехме преди това, все едно че някакво друго лице се намеси между нас. Чух: "Ето, ние те виждаме." Вкамених се от уплаха. Малко след това Ванга въздъхна и каза: "Ох, пуснаха ме силите"... Разказах й какво съм чула, а тя повтори: "О, това са силите, малките сили. Но има и големи, те са им началници. Когато решат да заговорят през моята уста, става ми лошо и после съм омърлушена през целия ден..."

Ето и още един подобен случай със старозагорката Теодора - "ясновидката на Берлускони"; вижте нейната изповед пред сп. "Паралели":

"Магьосницата - така наричат в Италия българската ясновидка Теодора Стефанова... Гласът й е нежен, изглежда плаха и крехка и никой не би предположил, че притежава свръхестествени способности. Но само след миг ставаме свидетели на някакво преобразяване. Изражението на Теодора се променя, очите й се уголемяват и стават студени и безизразни, гласът й звучи по-различно, тя цялата започва да излъчва неподозирана до този момент сила.

- В такъв момент ставам друг човек - казва тя. - Това е необичайно състояние, от което страдам. Губя контрол над себе си. Ставам инструмент на "нещото" в мен. Гласът ми изрича чужди думи, казвам това, което друг иска да каже. Мъчителен процес! Понякога, като сгреша, извънземното ме упреква, разярява се и често ме наказва..."

Явно, и в двата случая става въпрос за обсебване от бесове, от демонични сили. Така че, погледнат от православна гледна точка, "случаят Ванга" е ясен. Нещо повече - във Второзаконието е написано: "...не бива да се намира у тебе предсказвач... ни който пита мъртви, защото всеки, който върши това, е гнусен пред Господа."

В този контекст бях задал такъв въпрос за Ванга в едно интервю и на Светлин Русев; за жалост, художникът не благоволи да ми отговори.

Тук искам да отворя една скоба - за ролята, която изигра Петричката врачка в историческата съдба на България. Да, не се усмихвайте! При цар Борис-Михаил започва евангелизацията на българския народ. По време на 55-те години "обществено служение" на Ванга от 1941-ва до 1996-а пък протича обратният процес - на деевангелизация (или Вангелизация) на България. Фактите в подкрепа на подобно твърдение са много и са общоизвестни: още в самото начало на "кариерата" на Ванга при нея е ходил за съвет самият цар Борис III; публична тайна бе близкото приятелство между врачката и Людмила Живкова, Тодор Живков също се е съветвал с Ванга, преди да вземе важни решения, да не изреждаме имената и на всички фенове на Петричката врачка от новия политически елит от Ерата на демокрацията. Ще спомена само, че на нейното погребение през 1996-а целият този елит й се поклони, воглаве с тогавашния президент Ж.Ж. Така че заслугата за българския нео-паганизъм е колкото на Държавна сигурност, толкова и на Ванга. Няма да бъде пресилено да се каже, че чрез нея луциферичните сили в голяма степен управляваха България през тези 55 години. Обаче по-печалният ефект от дейността на Петричката врачка е този, че тя успя да зомбира обикновения народ, който в делничните си теготи и болежки поемаше пътя към Петрич. Докато полските пани и панове в подобни ситуации се обръщаха с лице към църквата. Тук затварям скобата.

Вече близо 10 години Ванга я няма. (Не искам да си представя участта й на Оня свят.) Но вангияните или вангелистите - наречете ги както искате - са тук. Поне веднъж в годината те ходят на поклонение в нейната черква на Рупите, четат култовия вестник "Феномен" и "Диагностика на кармата", купуват книгите на Ернст Мулдашев... Освен това, преселвайки се в Отвъдното, Ванга ни завеща и един куп свои "наследнички". Спомням си как от ефира на БНТ дори писателят Владимир Зарев представи на изтерзания български телезрител някаква видна контактьорка, която черпела информация от "Акашовите записи". Да, същата персона, която преди 13 години успя да омае и Генералния щаб на Българската армия и го убеди войската да копае в несвяст Царичинската дупка, за да търси някакво мистериозно Нещо.

Да, щях да пропусна и още по-култовия телевизионен "Канал 2001". Кой беше неговият собственик - май че писателят Румен Балабанов?

Сещам се и за още един печален пример за духовната слепота на хората, призвани да бъдат водачи на българския народ. Става въпрос за небезизвестния писател Атанас Славов, "проветрявал чатала си" (изразът е негов) из Щатите, площад "Славейков" и напоследък в родния Сливен. Та, преди да замине за Америка, той познавал "само православието и Достоевски"; едва по-късно се докоснал до писанията на Петър Дънов. И взел, че написал книжка-апология за лъжеучението на т.нар. Бяло братство... Бедна ми Българийо!

И все пак, Бог е милостив. И като по Самуилово време на всеки стотина слепи водачи със сигурност е оставил и някой окат. Сещате ли се за някое име? Вярно е, че не са повече от пръстите на едната ни ръка. Но нека се помолим да се умножат - и някой да напише българските "Братя Карамазови", да се помолим вероучението да влезе пълноправно в училищата ни, да попросим Бога православните ни отци да слязат с любов сред народа... Дай Боже! Защото жертвите, които принасяме пред идолите в нашата езическа България са нашите сестри-проститутки, нашите братя, които грабят или са застрелвани, нашите деца, които убиват. И които дрогата убива...

© Петър Марчев

Ванга: кто дергал за веревочку?

В.Ю. Питанов

Ванга (1911-1996)

В течение многих лет во всем мире активно рекламировался дар болгарской ясновидящей, которую в простонародье называли прорицательницей Вангой. Кем она была? От кого получила свой дар? В нашей статье мы попытаемся разобраться в этих вопросах. В основу статьи положена книга племянницы Ванги Красимиры Стояновой, прожившей рядом с Вангой всю жизнь (1). Прежде всего познакомимся с биографией героини нашей статьи.

Евангелия Димитрова (1911-1996), более известная как Ванга, родилась в Струмнице (Югославия) в семье бедного крестьянина. Отец Ванги, Панде Сурчев, еще юношей отправился воевать с турками, за что был приговорен к пожизненному заключению. Но в 1908 году Сурчев получает помилование и выходит на свободу. Вернувшись домой, он присоединяется к антитурецкой партизанской войне.

Мать Ванги умирает во время второй беременности, когда ее старшей дочери было три года. Через год после этого отца Ванги мобилизуют в армию и девочка остается на попечении соседки Асаницы. Еще через три года отец возвращается и женится на Танке Георгиевой, которая становится мачехой Ванги. Панде сумел заработать неплохой земельный надел, поэтому семья живет в достатке. Но вскоре местная власть, припомнив отцу Ванги его бунтарское прошлое, лишает его земли, в результате чего семья оказывается в нищете.

В 1923 году семья Панде Сурчева переезжает в Ново-Село к брату Панде Костадину. И в это время с 12-летней Вангой случается несчастье. Девочка оказывается в эпицентре бури, ее подхватывает и несет два километра смерч. Песок, попавший в глаза Ванге, грозит ей слепотой. Нужна операция. В городе Скопле проходят две операции, но обе оказываются неудачными. На глазах у девочки появляется пленка. Третья операция проходит в Белграде, но отец Ванги не сумел заплатить необходимую для операции его дочери сумму денег, из-за чего лечение велось не так, как предполагалось. Домой Ванга вернулась слабовидящей. Врач предупреждает семью, что Ванге необходим покой и хорошее питание. Но семья Ванги очень бедна и не может предоставить ей ни того, ни другого. Психические и физические нагрузки, недоедание сказываются на здоровье девочки, из-за чего она полностью теряет зрение.

В 1925 году Вангу отправляют в город Земун в Дом слепых, где она проводит три года своей жизни. В Доме слепых она изучает азбуку Бройля, музыку, начинает неплохо играть на рояле. Девочку учат вязать, готовить, шить.

В 18 лет ей делает предложение слепой по имени Димитр, так же живущий в Доме слепых. Его родители богаты, и девушку может ожидать обеспеченное будущее. Ванга соглашается, но в это время она получает известие от отца о смерти мачехи, отец зовет дочь домой, так как ее помощь нужна по уходу за малолетними братьями и сестрой.

Свадьба с Димитром расстраивается, и Ванга возвращается к отцу, активно включаясь в повседневные хлопоты. Умея красиво вязать, Ванга берет заказы на дом, занимается ткачеством. Но заработанных денег не хватает на достойную жизнь, и семья живет в нищете.

В 1940 году на 54 году жизни умирает отец Ванги. В мае 1942 года Ванга выходит замуж за Димитра Гуштерова. Мать Димитра не одобряет этот брак.

Муж Ванги умирает в апреле 1962 года на 42 году жизни, из которых последние двенадцать лет он страдал хроническим алкоголизмом.

В 1996 году умирает Ванга.

Такова в общих чертах жизнь всемирно известной прорицательницы. Перейдем к основной теме нашей работы.

Видения Ванги начались с ее общения с неким "всадником". Вот как Красимира описывает со слов Ванги одно из таких видений начала 1941 года:

"…Он (всадник. – В.П.) был высок, рус и божественно красив. Одет как древний воин, в доспехи, которые блестели в лунном свете. Его конь взмахивал белым хвостом и рыл землю копытами. Он остановился перед воротами дома Ванги, соскочил с коня и вошел в темную комнатку. От него исходило такое сияние, что внутри стало светло, будто днем. Он повернулся к Ванге и заговорил низким голосом: "Скоро мир перевернется и много народу погибнет. На этом месте ты будешь стоять и предсказывать мертвым и живым. Не бойся! Я буду рядом с тобой и буду говорить то, что ты должна им передать!"" (2).

Любка, сестра Ванги, увидела, что ее бьет дрожь, и до утра обе женщины не смогли заснуть. Кем был этот явившийся Ванге всадник? Местные жители считали, что в той местности, где жила Ванга, зарыта золотая статуя всадника в полный рост. По мнению одних, это статуя святого Константина, по мнению других – статуя фракийского божества Хероса (3). Любка так описала те места, где они жили:

"Наши места, которые я тоже не покидала долгие годы, очень привлекают Вангу, хотя не могу понять почему. А ведь какая-то причина у нее есть! Лично на меня Рупите действует угнетающе, как, впрочем, и на многих других. А Ванга говорит, что слышит там "голоса", которые ей о многом рассказывают. И точно там, где стоит ее домик, находится, как она считает, центр, который связывает святилища древних" (4).

Ванга утверждала, что именно в этой местности, связанной, по ее мнению, с древним языческим святилищем и угнетающе действующей на ее сестру, она слышит те голоса, благодаря которым весь мир узнал ее как прорицательницу.

Имели ли эти контакты последствия для самой Ванги? Да, знавшие ее люди говорят о значительных изменениях, произошедших с Вангой после того, как она стала прорицательницей. После видения всадника и начала войны, она почти год не спала и изменилась даже внешне (5). Вот как сама Ванга описывала механизм своих видений:

"Когда ко мне приходит какой-то человек, у меня появляется чувство, что в голове открывается окошко, через которое я наблюдаю картины, и жизнь этого человека проходит перед моими глазами, словно кинолента, а надо мной слышится "голос", который говорит мне, что именно надо передать посетителю" (6).

Из слов Красимиры становится ясно, что Ванга не контролировала процесс общения с теми силами, которые через нее прорекали, контакт происходил только по их желанию, связь в основном была односторонней (7). Сама Ванга говорила о контактах:

"…Когда они решают говорить моими устами, мне делается плохо, я хожу без сил весь день" (8).

При этом ответы этих сил всегда носили не конкретный, а туманный характер (9). В момент контакта Ванга бледнела, сила и тембр ее голоса менялись и начинали звучать слова и выражения, которые она обычно не употребляла (10).

В своей деятельности Ванга часто использовала сахар. Приходящий к ней за советом человек приносил с собой два-три кусочка сахара, которые до этого должны были несколько дней пролежать под его подушкой. Взяв эти кусочки сахара в руки, Ванга рассказывала человеку о его прошлом и будущем (11).

Как часто сбывались предсказания Ванги? Согласно данным одного исследования, каждое пятое предсказание Ванги было ложным (12), согласно данным другого, в ходе которого исследовались 823 сообщения, истинными оказались 445, 288 были альтернативными, 90 ошибочными (13). Подчеркнем, что эти данные приведены людьми, которые были почитателями Ванги. Ванга не любила документации своих предсказаний и, к сожалению, вряд ли кто-то уже сможет предоставить более точную статистику.

Могло ли быть изменено то, что Ванга предсказывала своим посетителям? Как следует из ее ответа на этот вопрос, – нет. При этом те силы, проводником которых она была, учили, что жизнь человека полностью предопределена, поэтому изменить что-либо в ней человек уже не может (14):

"Не думайте, что вы свободны делать все, что заблагорассудится, никто не свободен" (15).

Что Ванга говорила о Боге? Сразу оговоримся, что ни серьезного опыта христианской жизни, ни познаний церковного вероучения у Ванги не было. Но она не отрицала существования Бога, например о Христе она писала:

"…у него нет тела. Это огромный огненный шар, на который нельзя смотреть из-за его яркости. Ничего не видно, кроме света. А если кто-нибудь тебе скажет, что видел Бога, знай, что это неправда" (16).

О тех силах, которые с ней контактировали, Ванга говорила:

"Я наблюдаю их около года. Их одежда напоминает доспехи, которые блестят, как чешуя рыбы. Пожалуй, среди них есть и женщины. Их волосы похожи на водоросли и мягки, как утиный пух; обрамляют головы в виде ореола. Иногда сзади есть что-то вроде крыльев. Очень часто, возвращаясь в свой дом в Петриче, я вижу их рассевшимися в комнатах. "Разговариваю" с ними. Иногда, еще до того, как приближусь к калитке, я слышу протяжные звуки, нечто вроде мелодии, будто хор поет псалмы… Они не говорят с какими целями приходят сюда… . Эти существа… не знаю как их назвать… . Они нас контролируют" (17).

Кто являлся Ванге? Ангельские силы? Видения, как можно заметить из ее слов, действительно несколько стилизованы под ангелов, как их принято изображать на церковных фресках: в описании присутствуют смутные намеки на крылья, ореол. Вот только сложно представить ангелов "рассевшимися в комнатах" и уж совсем невозможно счесть их организацией, не только контролирующей жизнь на Земле, но и устрашающе подчеркивающих свою роль суровых надзирателей.

Характерен случай, произошедший с Красимирой в возрасте 16 лет, когда Ванга вдруг заговорила с ней чужим голосом, сказав: "Мы тебя видим…" (18), причем далее последовало подробное описание всего того, чем Красимира занималась в тот день. Красимира, что вполне естественно, почувствовала ужас от всего происходящего. Ванга же пояснила, что в этом случае через нее говорили малые силы, которые постоянно находятся рядом с ней и периодически используют ее для контакта с людьми, но есть еще и большие силы, после контакта с которыми ей делается очень плохо.

В правильной оценке характера духовности Ванги нам могут существенно помочь свидетельства о ее отношении к деятельности столь значительной фигуры в мире оккультизма, как Николай Рерих. Некогда Ванга заявила Святославу Рериху, что его отец был "неземным человеком" (19) , "пророком" (20), и даже призвала сына продолжить дело отца.

Помимо того, Ванга очень хорошо отзывалась о Джуне Давиташвили, одобряла деятельность экстрасенсов, со многими из них общалась лично (21), сама активно занималась целительством (22).

Что касается методов ее лечения, то их описанием не побрезгал бы ни один учебник магии. Вот краткий пересказ одного из многочисленных случаев в практике Ванги и данных ею рекомендаций. Некий человек, потеряв рассудок, схватил топор и бросился на родственников, когда же братья связали его и привели к Ванге, то она посоветовала поступить следующим образом:

"Купите новый глиняный горшок, наполните его водой из реки, черпая против течения, и этой водой трижды полейте больного. После бросьте горшок обратно, чтобы он разбился, и не оборачивайтесь!" (23).

Мы не видим ни слова о покаянии и церковной жизни, которые могли бы уврачевать душу больного! Исцеления, совершаемые православными святыми, всегда имели целью, в первую очередь, духовное врачевание; исцеление же плоти ценой поражения духа – это удел оккультных целителей всех мастей (24).

Итак, кем были те существа, которых Ванга принимала за посланцев свыше, и какова духовная природа их откровений?

Мы знаем, что Ванга была малограмотной, слепой и бедной женщиной из глухой болгарской провинции. Она не имела ни опыта христианской духовной жизни, ни познаний, которые могли бы помочь ей в критической оценке непонятных явлений, внезапно властно вторгшихся в ее жизнь.

Дом, в котором Ванга жила, по ее мнению, был построен на месте древнего языческого капища. Сохранились свидетельства о том, что многие люди, приходя в это место, чувствовали себя угнетенно.

Как мы уже писали, в своей практике ясновидения Ванга активно использовала сахар, позволявший ей увидеть прошлое и будущее человека. Известно, что сахар имеет кристаллическую структуру, а, как утверждают экстрасенсы, говоря о Ванге, "свой магический кристалл был у каждого уважающего себя колдуна или волшебника" (25).

Нет сомнений в том, что сами экстрасенсы считали Вангу колдуньей. Источник ясновидения Ванги экстрасенсы оценивали так:

"Как объяснить ясновидение Ванги, когда она видит умерших родственников и получает от них сведения? ... Лучше всего эти явления объясняет гипотеза существования информационного банка Земли – своеобразного информационного банка" (26).

Гипотеза вполне в духе общеоккультных представлений.

Из откровений Ванги можно выделить, как минимум, несколько заявлений, которые прямо противоречат Божественному Откровению. Например, ее утверждение о предопределенности человеческой судьбы. Прежде всего, если судьба человека предопределена, то многие советы самой Ванги выглядят непоследовательно. Вот, например, один случай из ее практики: некий врач собирался поехать отдыхать на море, Ванга рекомендовала ему этого не делать, а поехать в горы. Врач не прислушался к ее словам, поехал на море, сразу после этого заболел и умер (27). Если жизнь человека предопределена, то что может в ней изменить следование советам, если ничего, – то зачем советы давать? Ведь, по мнению самой Ванги, никто не свободен в своих действиях.

Вместе с тем, из учения о предопределенности судьбы следуют серьезные нравственные выводы. Если человек не волен в своих поступках, то кто виновен в его злых деяниях? Очевидно, не он. Но если есть Бог, который управляет человеком и полностью лишает его свободы нравственного выбора, то кто виновен в творимом зле, как не Он? Вряд ли сама Ванга осознавала логические следствия из своих собственных откровений.

Показательна и туманность предсказаний Ванги: если судьба человека предопределена, и силы, "одарившие" Вангу способностью ясновидения, точно знали, что произойдет, что мешало предсказаниям быть четкими?

Изучая практику прорицаний Ванги, нетрудно заметить, что по сути она являлась марионеткой этих таинственных сил, говоривших через нее, когда они сами желали, и оказывавших чрезвычайно негативное влияние на состояние ее физического здоровья.

Мы не можем считать источником предсказаний Ванги Бога. Во-первых, изучая образ библейских пророков, мы видим, что Бог не использует человека как марионетку. Даже если человек уклоняется от исполнения воли Божией (Иона.1:1-3; Иер. 20:7-9), Бог ждет его согласия, так или иначе пытаясь привести волю человека к согласию со Своей. Пророчества Бога через Его избранника не есть результат насилия Бога над человеком.

Во-вторых, даже почитатели Ванги признают существование значительного процента лжепророчеств, произнесенных ею. Но мы знаем из Священного Писания:

"Если пророк скажет именем Господа, но слово то не сбудется и не исполнится, то не Господь говорил сие слово, но говорил сие пророк по дерзости своей, – не бойся его" (Втор.18:22).

Далее, Ванга не скрывала своего общения с мертвыми. В Священном Писании тоже можно найти примеры такого общения, например, волшебница из Аэндора вызвала дух пророка Самуила по просьбе иудейского царя Саула (1Цар.28:14).

Помимо того, Ванга уважала деятельность экстрасенсов (28), хотя она чужда христианству.

И, наконец, ярого борца с христианством (29) и основоположника оккультного учения "Живая этика" Николая Рериха Ванга считала пророком.

Да, Ванга занималась прорицаниями и часть ее предсказаний сбывалась, но с точки зрения библейского учения, этот факт сам по себе еще не доказывает духовную чистоту источника предсказаний, например, в Библии мы читаем о служанке, одержимой "… духом прорицательным, которая через прорицание доставляла большой доход господам своим" (Деян.16:16). Подчеркнем, что дух прорицательный покинул женщину после повеления ап. Павла, произнесенного им именем Иисуса Христа: "Павел, вознегодовав, обратился и сказал духу: именем Иисуса Христа повелеваю тебе выйти из нее. И [дух] вышел в тот же час" Деян. 16:18).

Учитывая симпатии Ванги к оккультизму и экстрасенсорике, можно сделать вывод, что в основе ее духовного феномена действовали те же силы, которые питают оккультизм и магию, а потому, будь Ванга на месте той новозаветной служанки, ее постигла бы та же участь. Признание Ванги в кругу экстрасенсов и колдунов, магический характер ее целительства не оставляют сомнений в том, что к ней вполне применимы следующие слова Священного Писания:

"…не должен находиться у тебя проводящий сына своего или дочь свою чрез огонь, прорицатель , гадатель, ворожея, чародей, обаятель, вызывающий духов, волшебник и вопрошающий мертвых; ибо мерзок пред Господом всякий, делающий это (выделено нами. – В.П.), и за сии-то мерзости Господь Бог твой изгоняет их от лица твоего" (Втор.18:10-13).

Конечно, читатель может возразить, что Ванга стремилась делать добро и, судя по всему, будет прав. Но ведь и сатана принимает вид ангела света (2Кор.11:14). Именно поэтому Православие предупреждает всех христиан хранить трезвенность и бдительность:

"Пока не очищено сердце от страстей, не следует доверять никаким …мечтаниям или видениям. Это предостережение действенно. Не выпускайте его из виду, ибо оно основано на показаниях святых отцов и может служить для вас в случае недоразумений благонадежнейшим средством к истреблению в душе самомнения, тщеславия и гордости" (30).

Годы жизни, проведенные в покаянии и молитве, – путь православного подвижника к очищению от страстей. Постижение очищенным разумом и сердцем смысла Священного Писания дает ориентиры для различения ангелов Божьих и бесов.

Но всего этого не было у Ванги, поэтому, как для нее, так и для всех тех, кто полагался на ее водительство, дар Ванги – не Божие благословение, а, скорее, проклятие, соединявшее через Вангу обращающихся к ней за помощью людей не с Богом, а с бесами.

Как Ванга, так и ее последователи, за мишурой дешевых предсказаний не разглядели главное: силу, от которой эти предсказания исходили, силу, которая в обмен на временное облегчение болезни или рассказ о нескольких моментах будущего, да и то далеко не всегда сбывавшийся, получала главное – доверие человека, а значит, и доступ к его душе. Но для протянувшего руку дьяволу хотя бы раз в жизни иллюзорна надежда, что на ней не останутся следы его когтей.

Ссылки

1. Стоянова К. Ванга. О болгарской ясновидице и прорицательнице. Рига. 1991. С.72.

2. Там же. С.34.

3. Там же. С.8.

4. Там же. С.7.

5. Там же. С.34-35.

6. Там же. С.12.

7. Там же. С.3,5.

8. Там же. С.3.

9. Там же. С.5.

10. Там же. С.2.

11. Белявская В.Ф. Практические советы великой Ванги. Минск. Литература. 1997. С.16.

12. Стоянова К. Ванга. О болгарской ясновидице и прорицательнице. Рига. 1991. С.2.

13. Белявская В.Ф. Практические советы великой Ванги. Минск. Литература. 1997. С.204-205.

14. Стоянова К. Ванга. О болгарской ясновидице и прорицательнице. Рига. 1991. С.4.

15. Там же. С.9.

16. Там же. С.6.

17. Там же. С.73-74.

18. Там же. С.3.

19. Там же. С.13.

20. Белявская В.Ф. Практические советы великой Ванги. Минск. Литература. 1997. С.52.

21. Там же. С.49.

22. Стоянова К. Ванга. О болгарской ясновидице и прорицательнице. Рига. 1991. С.36.

23. Там же. С.54.

24. См.: Питанов В.Ю. Грани оккультизма: от герметизма до магии и экстрасенсорики. http://apologet.narod.ru

25. Белявская В.Ф. Практические советы великой Ванги. Минск. Литература. 1997. С.51.

26. Там же. С.216-217.

27. Стоянова К. Ванга. О болгарской ясновидице и прорицательнице. Рига. 1991. С.71.

28. См.: Питанов В.Ю. Грани оккультизма: от герметизма до магии и экстрасенсорики. http://apologet.narod.ru

29. См.: Питанов В.Ю. Суд совести: агни-йога против христианства. http://apologet.narod.ru

30. См.: Схиархимандрит Иоанн (Маслов). Глинская пустынь.

http://pravoslavieto.com/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смятам себе си за непредубеден по въпроса за Ванга.

Чел съм това - онова за нея чувал съм много приказки от много хора за нея включително от няколко които казват, че им е помогнала. Досега обаче не съм чул някой да каже, че му е навредила.

Прегледах мненията тук и ми направи впечатление, че тези които я плюят са готови от девет кладенеца вода да донесат но да я изкарат от черна по-черна, цитират книги наред и тези книги май са написани от хора които въоще не са я виждали, но само по слуховете за нея я обявяват за вещица и не знам си още каква. Като гледам това и разбрах как сравнително нормални хора в средновековието са горили други на клада. Хора нямате представа как се променя смисълът на думите. Едно нещо препредадено през 20 човека няма да има абсолютно нищо общо с казаното първоначално, а вие тръгвате да съдите човек които дори не сте виждали. Ванга има кой да я съди и това не сте вие.

Спрете се!

Не гледайте да очерняте другите само за да изглеждате вие по-чисти. И след като толкова обичате да цитирате ще ви кажа и аз един цитат, и найстина за ваше добро се надявам да го последвате: "Не съди за да не бъдеш съден!". Надявам се знаете къде се казва това.

Баба Ванга ще я уважавам за доброто което е направила на хората, и ще я уважавам до като не се убедя в противното. Дали е светица или не ще се произнесе църквата. Смятам, че те ще проучат нещата с подобаваща сериозност, а няма като вас да бързат с изводите.

Редактирано от Kromis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аууу, не така, с рогата напред.Какво съм ти направил на тебе пък?Чувстваш се засегнат?Моите съболезнования.Но да те питам нещо.Колко струва истината за тебе и готов ли си да я приемеш?Има мнооого примери, на добри хора, гадателки, врачки, к'ви ли не.Помагат наистина, изцеляват, верно, познават и това е верно, но не са от Бога, не са, някопи и сами си го казват.Но не аз, а Бог е казал тези думи: Когато влезеш в земята, която твоя Бог ти дава, да не се намира между теб никой, който упражнява някоя от следните професии: гадател, врач, запитвач на мъртвите, запитвач на зли духове, омаятел, чародей и т.н., можеш сам да прочетеш, Второзаконие 18 гл. май беше.После се казва, защото всеки, който върши тези неща, е омразен на Господа, твоя Бог и е обречен на изтребление.Къде ще сложиш Ванга в тази класация е без значение.И пак да питам, ако ти поднеса истина, която не ти изнася, кое ще предпочетеш, да живееш с удобната лъжа или с жестоката истина?Защото няма средно положение.Няма нужда да се наредят пред мен, хилядите хора, на които е помогнала и да засвидетелстват в един галс, тя е Божи човек бе ей.Наистина няма нужда.Защото истината не започва и не свършва с тебе, мене или Ванга.Тя започва и свършва с Бога и Неговото Слово.Аз оттам си вадя извод за тези неща и ако греша, докажи ми го, но с Библията, не с общи приказки.Така да си говорим, можем цял ден.Ванга нищо не ми е направила, но май е станала светица, както чета, вече за някои.Това идва да ми каже, колко е разпространено идолопоклонството по нашите земи и колко Бог е прав за пореден път.Внимавайте, каза Исус, светлината във вас, да не е тъмнина, не тъмнината, а светлината.Поздрави.

Тебе те разбрах-КОН с капаци,не се обиждай ама така те виждам поне аз."Колко струва истината за тебе и готов ли си да я приемеш",колко струва истината незнам,може би ти ще ми кажеш,защото за мен тя няма мерило.

Защо си мислиш че можеш да тълкуваш горепосочените цитати от Библията,благодаря ти че споделяш с нас съжденията си ама,това са просто съждения а не истини,защото Библията както ти я четеш-буквално за мен няма никакяв смисъл,тя трябва да се чете с ключове,които явно ти нямаш,не ме разбирай че аз ги имам,но четенето на Библията и разбирането и буквално е доста опасно за мен,защото на времето,светата инквизиция я е ползвала точно като тебе,да гори на клада просветените хора,едно е да четеш,друго е да знаеш и разбираш,според мен второто се отнася за ВАНГА .

агни, благодаря :P

Дали не се намира някое заглавие и в електронен вариант?Не съм в България и това е единствения начин да ги прочета сега, а вече ми разпали любопитството ;)

http://www.spiralata.net/booklist.php?fiel...=0&Letter=* провери тука ако намериш нещо,иначе на мен всичките ми книги за ВАНГА са в книжен вариант,извинявай че не мога да ти помогна с това,иначе някой може да ги потърси на книжния пазар на славейков и да ти ги изпрати.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз до колкото помня в тая така наречена църква имаше едни стенописи-(така че Почитта е за Нея), които изобразяваха образа на Ванга според мен е обявена за светица и щом има нейни изображения на някакво място наречено храм значи все пак я имат за свята - светица...и май в нейна Чест e направена църквата Безкрайна...на мен ми е интересно едно от къде ги е взела всичките тези Нейни средства мила?!Ами много просто от хората на които е помагала иначе от къде ще има толкова много пари сама да построи нещо толкова голямо и значително... ;)

Ангелина, не веднъж съм бил в тази местност, добри приятели и роднини ме свързват със село Мулетарово (сега се казва Рупите). В близост до селото е и самата местност Рупите. Църквата е наистина е доста скандално изглеждаща за православния канон. Но така и немога да си спомня да има стенопис изобразяващ нея (не го твърдя на 100%). Като оставим на страна стенописите, в църквата ми направиха впечатление няколко големи фотографии и евтини репродукции на Ванга, които бяха най-почитаните от хората вещи в църквата. Това си спомням ми направи потресаващо впечатление. Подминаваха образа на Исус и ходят та се кръстят пред снимки на Ванга, че и тлъсти дарения се изсипваха. Някак ми се видя страшно нередна тази работа - ей така говоря като прост човек. Неможе тази жена, в християнски храм да е по-почитана от стожера на християнската вяра. Или хората не го осъзнават или това просто не е християнски храм! За самата Ванга немога да твърдя, не съм виждал - не съм чувал, а пък инжиенерската ми душица не дава да повярвам лесно на чужди приказки. Не познвайки я приживе, не мога да съдя, но със сигурност наследството оставено от нея - за мен не е добро!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ангелина, не веднъж съм бил в тази местност, добри приятели и роднини ме свързват със село Мулетарово (сега се казва Рупите). В близост до селото е и самата местност Рупите. Църквата е наистина е доста скандално изглеждаща за православния канон. Но така и немога да си спомня да има стенопис изобразяващ нея (не го твърдя на 100%). Като оставим на страна стенописите, в църквата ми направиха впечатление няколко големи фотографии и евтини репродукции на Ванга, които бяха най-почитаните от хората вещи в църквата. Това си спомням ми направи потресаващо впечатление. Подминаваха образа на Исус и ходят та се кръстят пред снимки на Ванга, че и тлъсти дарения се изсипваха. Някак ми се видя страшно нередна тази работа - ей така говоря като прост човек. Неможе тази жена, в християнски храм да е по-почитана от стожера на християнската вяра. Или хората не го осъзнават или това просто не е християнски храм! За самата Ванга немога да твърдя, не съм виждал - не съм чувал, а пък инжиенерската ми душица не дава да повярвам лесно на чужди приказки. Не познвайки я приживе, не мога да съдя, но със сигурност наследството оставено от нея - за мен не е добро!

Благодаря ти за конкретизацията, стенописи ги наричам защото не мога да нарека иконопис нещо, което за мен не е икона и не красиво дори на външен вид,така че ме извини за грубостт,а но това е причината да ги наричам стенописи и помня много добре, че имаше окачен нейния лик точно като стенопис,нямам представа дали художника е работил върху стените или е ползвал платно или друга основа за рисуване, но знам че окото ми не ме луже...

А според теб какво е като не е стенописи,ако си ги виждал и ако разбираш от изкуство професионално или любителски ше се радвам да ми дадеш тази информация...Това е важно, дали на стените има окачен нейния лик или не?!

Само едно нещо ше добавя като конец на всичко КЪДЕТО СЕ ИЗДИГА ЧОВЕК НЯМА МЯСТО ЗА БОГА...сами пореценете дали Бог е се издига или човека в тази история и ше разберете всеки за себе си истината...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно ми е друго - като казвате, че дара и не е от Бога, от кого е тогава?Нима един последовател на Луцифер би искал всички хора на земята да добруват?Нима би помагал?

То и аз Искам да добруват хората, ама не се получава нещо не мислиш ли, колкото и да даваш добро пак оставаш неоценен и няма кой да пожелае да прави също добро като теб или като мен или да бъдем добри един с друг....

.... е за някой съм глупава и не трябва да съм добра, пък други искат да съм добра с тях и така....Знам ли кой ми казва истината, ами не знам объркват ме защото искат противоположни неща...

Ама една птичка пролет не прави знаеш го.....

Аз пък ще те попитам друго, ти що мислиш че дарбата и е от Бога?

:whist:

Хмммм...това добре, съгласна съм но...нашия християнски Бог Иисус...е човек. :wors:

Добре изопачаваш думите ми скъпа, умееш да боравиш с думите знам го имаш дар слово, талант си ти...

И нека не бъркаме понятията все пак, Исус Христос е едно, а Ванга друго...

Аз като я погледна само в лице и не мога да я гледам според теб това прави ли ме лош човек...

Или аз усещам хората по- добре какви са?! :wors:

Ох, за съжаление винаги разбирам кой какъв е...

Мога да кажа само едно и то е, че Ванга си е просто един човек нека си почива там жената дето и е мястото, не искам да ровя в гроба и с написаното тук, не ми е работа да съдя мъртвите....

Вие които удобрявате Ванга и я считате за това, което я мислите - Сте прекрасни хора вашите хуманни сърца ви карат да вярвате в нея и да я почитате, но тя нищо не може вече да даде на никому, защото я няма мъртва е... А Бог е Жив. :help:

Нека даваме на живите необходимото добро, а за мъртвите друг да се грижи...

Благодаря ти за темата, определено има полза от нея, за да разискваме въпроса и всеки да си изясни за себе си нещата, това е моето мнение по въпроса...

Редактирано от ^^ANGELSING^^ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

^^ANGELSING^^...Аз не знам дали дарбата и е от Бог...само ми се иска да вярвам в това...

Видях я, погледнах я...бях дете.Децата не бъркат...Не знам.Харесвам, почитам и ценя саможертвата и.

Аз вярвам в Бог, не в обожествени хора.

И аз тогава бях дете, когото научих за нея, но вътре в мен няма мир когато погледна лицето и причина не мога да ти кажа, защото и аз не я знам, но Ванга буди в мен не добри усещания, та за това изразих някакво мнение по въпроса...

Mоже би и част от нас може след време да станат известни личности или необикновенни хора, защото имат СЪДЪРЖАНИЕ вътре в себе си, стойностните и качествени хора Винаги имат висока цена, това съм го разбрала от малкия си и кратък престой тук на земята и знам, че всички ние сме едни пътници просто, всичко ни е дадено и ние сами избираме какъв ще е престоя ни тук на тази земя, сами избираме в какво да вярваме или в какво не вярваме и точно в това е нашия капан - в това е уловката разбираш ли, ако си чела Библията ще разбереш за какво ти говоря- Нашата свободна воля е капан за нас, защото със избора който правим Ние определяме къде ще бъдем след смърта... От тук избираме пътя си и можем да бъдем уловени, като уж вярваме в Бога, а да се окаже, че всъщност ние самите сме се превърнали в Бог сами на себе си...

Уважавам вярата ти в Бога и мисля, че все още търсиш истината иначе не би се интересувала от религия толкова много...Удивена съм от стремежа ти за знание и истина, и от това, че се стремиш към добро, че даваш и си наистина талантливо момиче, а талантливите хора винаги имат стремеж към Бога, стремеж към знанието, защото осъзнават от кой идват тези таланти- талантливите хора са Необикновенни за мен все едно имат по-голама частичка от Бога в себе си, защото Бог е Творец...а ние сме неговото творение....Прекрасно е това, наистина прекрасно... :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Незнам какво да кажа.Да, добре, може би съм кон с капаци.Не мога обаче да разбера реакциите.Защо ме нападате?Какво съм ви направил?Изказах съмнение относно една личност, подкрепих твърденията си с цитати от Библията и всички скочиха.Защо?Нямам ли право на мнение?Аз също мога да кажа, че някой е кон с капаци, но не го правя?Кого засегнах?И защо го засегнах?

Проблемът с Библията агни е, че не се прилага буквално, все се търси някакъв друг смисъл, оттам и разни проблеми през вековете.Делата извършени от инквизицията нямат нищо общо с Библията.Вярвам знаеш, как са се манипулирали масите от официалната църква по него време.Няма нужда от някакви ключове за да я разбираш, толкова е ясна.Бог е направил така, че и най-простия да може да разбере нейното послание.И четейки я, аз откривам, че определени неща и личности, не са това, за което се предствят.Според библейксите принципи.Според общочовешките, те са обожествени дори.Аз не мога да сложа вярата си в днешното време, в добротата у хората, в прекрасните намерения на управляващите в цветущото международно положение или членството ни в ЕС.Затова съм я положил в Бога, Бога на Билбията.Аз не се покланям на икони, не правя курбани за здраве, не паля свещи за мъртвите и за живите, не вярвам, че Бог е само сила някаква или неопределеност или че ще ми трябват един два живота за да го намеря.Когато съм в нужда, викам към Бога.Когато съм добре, Му благодаря.Когато умра един ден, вярвам ще отида при Него.Мен не ми трябва вяра, от днес за утре, мен ми трябва за цял живот.И защото изложих позицията си, от тази гледна точка, станах дразнител сигурно.Аз не ви се сърдя, хора.Свободни сте да кажете за мен каквото искате, аз за вас мога да кажа, че съм загрижен.Защото Бог ни обича, всички нас.И Той плати цена, за любовта Си.Това може да ви е втръснало да го слушате или четете, но поне веднъж може да се замислите, че може и да е вярно.Беше ми казано, че всички имат глави на раменете си.Разчитам на това, да ги използвате.Аз не търся кого да плюя или да хуля или да се заяждам с някого, защото си нямам работа.Аз търся каква е истината за света около нас, но не от гледна точка на човека.Защото човек не е истинен.Затова се обърнах към Бога, за отговори.Когато ги получих, намерих за нужно да ги споделя.Да, противоречат на общоприетото, но общоприетото ли е истината или това, което Бог казва?В Библията.Не сте длъжни да се съгласявате с мен.Всеки сам прави своя избор и понася последствията от това, добри или лоши.Просто исках да погледнете нещата от един друг ъгъл......... не се получи.Съжалявам ако съм ви загубил времето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки си има право на гледна точка. Пък и истината не може да се опише с думи,тя може само да се преживее,така че нека всеки сам достигне до своята истина.Alesys е щастлив със своите вярвания,аз съм щастлив с моите,някой друг е щастлив с неговите...Защо трябва всички да сме еднакви,като излезли от калъп? Важното е да има взаимна толерантност. :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки си има право на гледна точка. Пък и истината не може да се опише с думи,тя може само да се преживее,така че нека всеки сам достигне до своята истина.Alesys е щастлив със своите вярвания,аз съм щастлив с моите,някой друг е щастлив с неговите...Защо трябва всички да сме еднакви,като излезли от калъп? Важното е да има взаимна толерантност. :baby:

Точно заради тези различия - няма да има толерантност! Не си ли забелязал че колкото повече хората горят във вярата си, толкова по нетолерантни стават! Мили са, но искат да отстояват вярата си, не искат да им промиват мозъците и искат да живеят в духовна чистота!!!

По- добре вярвай в Бог, отколкото в себе си!

А колкото до Ванга - тя наистина просто си един обикновен човек, не е пророчица или светица, защото най - лошото впечатление което ми направи, още като бях малък беше, че тя предричаше България до къде щяла да стигне на световното!

Това може ли да го прави християнски пророк? Всичко що е суета, не е от Бога!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си ли забелязал че колкото повече хората горят във вярата си, толкова по нетолерантни стават!

Това е фалшива религиозност. Истински религиозният човек търси хармонията,а не конфликтите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е фалшива религиозност. Истински религиозният човек търси хармонията,а не конфликтите.

Дам, до някъде си прав така е...

Точно заради тези различия - няма да има толерантност! Не си ли забелязал че колкото повече хората горят във вярата си, толкова по нетолерантни стават! Мили са, но искат да отстояват вярата си, не искат да им промиват мозъците и искат да живеят в духовна чистота!!!

По- добре вярвай в Бог, отколкото в себе си!

А колкото до Ванга - тя наистина просто си един обикновен човек, не е пророчица или светица, защото най - лошото впечатление което ми направи, още като бях малък беше, тя предричаше България до къде щяла да стигне на световното!

Това може ли да го прави християнски пророк? Всичко що е суета, не е от Бога!!

Тук виждам противоречие...Толерантност може да съществува само, ако правилно се разбира и прилага думата ТОЛЕРАНТНОСТ

Синоними

* търпимост, свобода, веротърпимост, либералност, човечност

* свобода на действие, волност, широта

Толерантостта се използва в някой случаи неправилно и излишно, за мен толерантността е свързана с нашата човечност и приемане на хората такива каквито са, парадирането с тази дума Толерантност и парадирането и злоупотребата с тази дума показва изкуствеността на хората които я Използват да злоупотревяват с нея, за достигане на целите си....

Има случаи в които Толерантността не може да бъде използвана...

Така, че Вярата в Бога е повече от това да Парадираш, че Уж вярваш, а Делата да говорят, че не си вярващ.....Казано е По делата Ще ги познаят. ....

Пък и от къде знаете, че Ванга не е вярвала в Бог никой не може да докаже лъжовността и или истинността и....колкото и да доказваме или отричаме каква Е или не е няма да се убедим един друг, кои казва истината и кои греши...Докато сам всеки не се убеди в истинността или лъжовността на това, няма да преме мнението на другия за вярно и няма Аргументи, няма доказателства, а само празни приказки....лишени от съдържание и смисъл....

Ако на някой му се обсъжда нека даде Факти, че така само да си говорим кратки изречения не е интересно....Е, моля вие сте за защитата... :P

А и аз не виждам никъде Суета! :rolleyes:

пп. И това не е спортна тема, че да коментираме някакво си ветовно....

Редактирано от ^^ANGELSING^^ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване