Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Тея теми трябва да са за взаимопомощ или обсъждане на Линукс, а са се превърнали в махленска седянка от хора с доста мизерен живот явно за да го запълват тук с простотията си.

Целите теми са омазани с простотия благодарение на 4 човека.

Дори тези които преди време помагаха и наистина пишеха стойностни неща вече не са толкова активни, а и как да са сред такава простотия.

Къде останаха Администраторите на този форум да изгонят тези безполезни индивиди?

Има няколко секции на форума където същите индивиди са активни, превърнати в гнусна асоциална среда за изразходване на натрупан гняв или разни други проблеми с личността...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ми че тя точно тази тема си е за спам, за да не се цапа по другите

на 22.01.2020 г. в 23:47, petie1 написа:

Здравейте. Гледам много спам се събра по другите теми та реших да създам тази тема да можем да си водим споровете без да спамим другите теми...

Та нека шоуто започне сега.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, MisterDimchev написа:

Тея теми трябва да са за взаимопомощ или обсъждане на Линукс, а са се превърнали в махленска седянка от хора с доста мизерен живот явно за да го запълват тук с простотията си.

Целите теми са омазани с простотия благодарение на 4 човека.

Дори тези които преди време помагаха и наистина пишеха стойностни неща вече не са толкова активни, а и как да са сред такава простотия.

Къде останаха Администраторите на този форум да изгонят тези безполезни индивиди?

Има няколко секции на форума където същите индивиди са активни, превърнати в гнусна асоциална среда за изразходване на натрупан гняв или разни други проблеми с личността...

То тази тема им я направих да си спамят колкото искат, иначе сте прав де

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Офисът на Linus

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Hot Bastard написа:

Ами аз винаги съм прав...но не им изнася на някои лаици, които вчера инсталираха един Минт, и станаха големи разбирачи в Линукса. Затова се опитват по балъшки начини да ме тролят.

Според мен всеки трябва да си качва дистро според нуждите а не според модата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 минути, petie1 написа:

Според мен всеки трябва да си качва дистро според нуждите а не според модата

А, ти реши да съживиш тази тема. Крайно време беше 😁 😂

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, vpvelev написа:

Мисля, че са от Минт са направили само това:

Capture.png

Това е за постоянно мащабиране на избрания монитор и не се отчита съотношението на страните при преместване на прозорец.

Ясно

преди 10 минути, Hot Bastard написа:

А, ти реши да съживиш тази тема. Крайно време беше 😁 😂

Да бе щото яко оспамихме новините

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, petie1 написа:

Да бе щото яко оспамихме новините

Е, то това за мащабирането в Минт е към новините.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vpvelev написа:

Е, то това за мащабирането в Минт е към новините.

Да де ама последните ни постове  нямат нищо общо с новините

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това в Убунту го има. Това скалиране

57vmya2b.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Fractional scaling в Linux под X11 е отвратителна боза - и това няма и да се промени.
Експериметналните пачове в Ubuntu и трядиционния xrandr начин за скалиране са пълна простотия - това се дължи на самия X server. Под X директно се рендира общ буфер на и няма как да стане читаво скалирането - особено, ако двата монитора са с различна резолюция.
Единствения читав solution е Wayland, където вече всеки монитор си е за себе си и може да приема различни scaling/frequency параметри ( това по протокол де, в mutter има все още проблеми основно с честота ). Друг проблем е XWayland обаче, там скалирането все още е кофти - точно защото X-a си има limitations.
Като цяло картинката изобщо не е "розава". То и като цяло самото скалиране е shit при всеки един OS - Mac и Win ( доколкото знам ), скалират по различен начин.

Та така,  аз скоро не се надявам на читаво решение. За момента на 4К монитор използвам само font scaling, кофтито е, че по същата причина ( - X) scaling factora-a е глобален, и когато скалираш примерно на 1.4 на 4К дисплея е ОК, но на втория 1080 - всичко е огромно.

Та така, за момента ситуацията е пълен шит - не виждам и как ще се оправи скоро ... Поне докато дърварите от Nvidia/Redhat не се активизират малко и да пуснат читав драйве + промените, кото са предвидени за Xorg 1.21 ( който не виждам скоро да се release-не ) и да бачкаме всички на Mutter+wayland+xwayland. 

Проблема е, че дори да се случи всичко - остават други драми с keyboard capturing-a примерно, screen sharing-a да кажем, че до някъде с pipewire се реши, но все още е далеч от ползваемост.
Абе като цяло shit-a е пълен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 42 минути, borovaka написа:

Та така, за момента ситуацията е пълен шит - не виждам и как ще се оправи скоро ... Поне докато дърварите от Nvidia/Redhat не се активизират малко и да пуснат читав драйве + промените, кото са предвидени за Xorg 1.21 ( който не виждам скоро да се release-не ) и да бачкаме всички на Mutter+wayland+xwayland.

Само дето минаването на Гном отваря нова глава с проблеми.

Получава се типичната за Линукс десктопа цунг-цванг ситуация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е така, защото няма единно ръководство и стратегия за развитие.

Става въпрос за графичната част за Linux. Без ядрото, всичко друго (графичната част, най-общо казано) се прави на парче. Всеки пише когато може и каквото смята, че е необходимо.

Големите фирми, които правят графичната част на Linux (Gnome3, Plasma) се мъчат да усъвършенстват произведенията си, но ги изграждат в/у слаба основа (X.org). Или трябва да се обединят и да направят нещо яко или ако може някоя сама да го направи и ще дръпне много напред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако се заеме фирма с графичната част на Линукс то тя ще стане платена иначе не виждам начин да избият парите вложени в разработката нещо като платеното вино което може да подкара всичкия софтуер за Уиндоус но струва доста солено

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махнах Windows-a и сложих Лубунту. 

Успях да подкарам expo-cli, сървъра работи, подкарах NzbGet (usenet), общо взето засега всичко работи. Имах срийн тиъринг, но с "теарфрии" го оправих. 

Едно нещо само остана, по-добър фонт. Тея не ми допадат, дори Убунту фона тук не изглежда толкова добре. Преди това пробвах Убунту, но нещо браузъра при гледане на видео цепеше ЦПУ на 100% и смених на Лубунту, тук такива проблеми нямам.

Я споделете най-добрия начин да сложа Майкрософт фонтовете и по важното работят ли "system wide", казано на български, на цялостна система. 

Фонта на самия Лубунту не е отлкова зле, но браузър фона е леко казано, гаден... Прикачвам снимка.

Промених и си поиграх с настройките на Хром браузъра, но не може да се каже, че ефекта е значително по-добър. 

screen.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, MisterDimchev написа:

Махнах Windows-a и сложих Лубунту. 

Успях да подкарам expo-cli, сървъра работи, подкарах NzbGet (usenet), общо взето засега всичко работи. Имах срийн тиъринг, но с "теарфрии" го оправих. 

Едно нещо само остана, по-добър фонт. Тея не ми допадат, дори Убунту фона тук не изглежда толкова добре. Преди това пробвах Убунту, но нещо браузъра при гледане на видео цепеше ЦПУ на 100% и смених на Лубунту, тук такива проблеми нямам.

Я споделете най-добрия начин да сложа Майкрософт фонтовете и по важното работят ли "system wide", казано на български, на цялостна система. 

Фонта на самия Лубунту не е отлкова зле, но браузър фона е леко казано, гаден... Прикачвам снимка.

Промених и си поиграх с настройките на Хром браузъра, но не може да се каже, че ефекта е значително по-добър. 

screen.png

Заповядай

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, petie1 написа:

Това и сам го намерих, повече ме интересува "system wide" ли ги инсталира? Да не инсталирам нарпазно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, MisterDimchev написа:

Това и сам го намерих, повече ме интересува "system wide" ли ги инсталира? Да не инсталирам нарпазно...

Ами задават се по желание

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работят на цялата система! Каква разлика само, не е истина... От едни фонтчета... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, MisterDimchev написа:

Работят на цялата система! Каква разлика само, не е истина... От едни фонтчета... 

Е както ви казах избирате ги и сте готов

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Валсо написа:

И аз това се чудя. Телеграм и Дискорд са 30 пъти по-добри. Дотолкова са се побъркали с тоя Вибратор, че вече има и вибраторна лудост - тука до нас на пазара има един с разковани дъски, дето само обикаля и пита всеки срещнат дали има вайбър на телефона. Естествено, отговаря му се, че няма - дори и да има. :D 

Ми интересен псжср имате тогава

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Росен Александров, спомням си когато пишеше, че интел ще дишат прахта на амд, е сега сме точно в този период, поне при лаптоп процесорите. Не съм разглеждал как при десктопите, там ще ги отвяват ли? 7nm технология се оказа голям препъни камък за интел и не само, експлойтите също допринесоха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, bvbfan написа:

@Росен Александров, спомням си когато пишеше, че интел ще дишат прахта на амд, е сега сме точно в този период, поне при лаптоп процесорите. Не съм разглеждал как при десктопите, там ще ги отвяват ли? 7nm технология се оказа голям препъни камък за интел и не само, експлойтите също допринесоха.

Има още много хляб да изядат от АМД, докато Интел наистина започне да им диша прахоляка. Щом процесор с 4 години по-стар от Райзена го бие, с по-новите поколения няма да е по-различно. Даже и по скорост го бие - интелът е на 181-во място по скорост, а недоносчето на АМД - чак на 294-то. :D

Emc8YcN.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Валсо написа:

Има още много хляб да изядат от АМД, докато Интел наистина започне да им диша прахоляка. Щом процесор с 4 години по-стар от Райзена го бие, с по-новите поколения няма да е по-различно. Даже и по скорост го бие - интелът е на 181-во място по скорост, а недоносчето на АМД - чак на 294-то. :D

Emc8YcN.png

А за разликата в цената няма ли да кажеш нещо?

Освен това Интел вече дишат праха на AMD:

EZxPNmL.png

И то при двойно по-ниска цена на процесорите на AMD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 30 минути, vpvelev написа:

Освен това Интел вече дишат праха на AMD:

Хехе:
4770(2013)
3300X(2020)

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...