Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 4 часа, RudeBoy написа:

Интересно - защо при мен не смее да прави такива работи?... Това ми е историята на ъпдейтите, от инсталирането досега:

Как си ги спрял ?
А Минт не се разбра с лаптопчето и даже успя да прецека уина.
Та изтрих двърдия диск и хайде нова 1909 инсталация от флашката, ама не го пуснах да се свърже с интернет, че цяла нощ вяма да иска да си легне после, дежурен ще стои.
Утре ще го пусна да си намери драйверите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Белгиеца написа:

А Минт не се разбра с лаптопчето и даже успя да прецека уина.

Ментата засега има някакъв проблем с Уин 10 не си само ти

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е па аз я разкарах щото не е по-бърза и май не си е намерила драйвъра за видеото та не работеше добре.
Как се инсталират драйвери в Минт ?
гледам че в mxlinux показали картинка на която пише "инсталатор на драйвер за видео".

Tools.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ...

sudo apt-get install name of driver

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Белгиеца написа:

Как си ги спрял ?

Питах Google как се спират, и той ми обясни.

При мен няма никакви проблеми, Win 10 и Mint 18.3 си водят мирно съвместно съществуване, без да си пречат изобщо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, RudeBoy написа:

При мен няма никакви проблеми, Win 10 и Mint 18.3 си водят мирно съвместно съществуване, без да си пречат изобщо.

А за 19 казват че има проблем кат на Белгиеца

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, petie1 написа:

Ами ...

а от къде го сваля ?

преди 4 минути, RudeBoy написа:

ама гошо и за за Хоум ли знае как става ?

за другото май зависи от UEFI-то какво е

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах на времето първата 19-ка, ама имаше гаден screen tearing, затова я махнах. Сега ми минава през ума от време на време да опитам по-новите версии, обаче 18.3 много добре съм си го настроил по мой вкус, и ме мързи да го разбутвам, и да почвам наново.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Белгиеца написа:

а от къде го сваля ?

От рептото на несвободните драйвери на Минт предполагам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, RudeBoy написа:

... обаче 18.3 много добре съм си го настроил по мой вкус, и ме мързи да го разбутвам, и да почвам наново.

па в амазон ги дават по 12 - 15 евро твърдите дискове, да си пробваш на тях докато ти писне, цели 4 чупих последните 30 дена

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Белгиеца написа:

ама гошо и за за Хоум ли знае как става ?

за другото май зависи от UEFI-то какво е

Нямам представа за Home. Да те светна на една далавера ;) . Има едни издания на Windows 10, наречени LTSC, може да си чувал за тях. Водят се корпоративни, или нещо подобно. Идеята е, че на служебните компютри не се ползват много от екстрите за домашни потребители - Кортани, и други подобни. И затова са доста орязани, изчистен е боклукът. Освен това за тях много по-рядко се пускат ъпдейти. Е, аз съм с такава повече от година, можеш да видиш горе на скрийншота кога съм я инсталирал. Много стабилно се държи, и с леко пипане в регистрите и Group Policy-те съм ѝ спрял ъпдейтите изобщо.

преди 3 минути, Белгиеца написа:

па в амазон ги дават по 12 - 15 евро твърдите дискове, да си пробваш на тях докато ти писне, цели 4 чупих последните 30 дена

Е, не, то на твърд диск и баба знае :) . При мен и Windows, и Linux са на SSD-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 53 минути, RudeBoy написа:

Нямам представа за Home. Да те светна на една далавера ;) . Има едни издания на Windows 10, наречени LTSC, може да си чувал за тях. Водят се корпоративни, или нещо подобно. Идеята е, че на служебните компютри не се ползват много от екстрите за домашни потребители - Кортани, и други подобни. И затова са доста орязани, изчистен е боклукът. Освен това за тях много по-рядко се пускат ъпдейти. Е, аз съм с такава повече от година, можеш да видиш горе на скрийншота кога съм я инсталирал. Много стабилно се държи, и с леко пипане в регистрите и Group Policy-те съм ѝ спрял ъпдейтите изобщо.

Е, не, то на твърд диск и баба знае :) . При мен и Windows, и Linux са на SSD-то.

И аз съм като твоя вариант и също съм много доволен. Разликата е само , че моята десятка е LTSB, защото при LTSC, вече я няма "домашната група",(съкратена е и тя) която ми е много важна.  На линукс минт18.3 не можах да я подкарам, но за сметка на Win 10 си върви отлично. Актуализациите не съм ги спирал, но са 2-3 най много на месец и процедурата минава много по бавно отколкото на Минт 18.3. Независимо от това, съм много доволен от съвместната им работа на двата компа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Green_door написа:

и то в детайли.

ако има такива ...

преди 3 часа, petie1 написа:

Ами ...

това добре, но в хранилищата ако го няма, а?

преди 7 часа, Green_door написа:

да качва драйвъри за Windows не само на linux, ми на Mac, Android и т.н.

Ти сериозно ли говори?!

Първо да уточним какво е драйвер - програма (програмен код).

преди 3 часа, Белгиеца написа:

а от къде го сваля ?

от указаните хранилища ... ако го няма в основното, то указваш друго ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.01.2020 г. в 9:41, sliderum написа:

Някой може ли да даде определение на Линукс. Ама не историческо и методологично(копвайки справка от Уикипедия). Просто да обясни, според него си.

Мииии то било нещо страхотно, но никой не го е виждал и на чер екран пишеш с бели букви... А бе много било модерно! ;)

преди 3 часа, petie1 написа:

Едновременно да си с Мента и 10 требе да си баси изчанчения мазохист! :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎23‎.‎1‎.‎2020‎ г. в 9:41, sliderum написа:

Някой може ли да даде определение на Линукс.

Чак сега се върнах назад в темата ...

Известното no unix - ОС която да е достъпна за всички без да се налага да я купуваш. Реално тя е създадена да се противопостави на UNIX, а не на Windows. ;)  

В днешно време обаче какво забелязваме ... :) Всички Линукс привърженици се противопоставят срещу Windows потребителите. :) 

Разберете ме правилно: Windows не е секта!!! :) Може да се тълкува, че Linux е секта на UNIX. :) Детски плесници в някакъв пясъчник. :) 

Определение на Линукс с мои думи = Това е ОС, която позволява определени устройства да си разменят информация. Тук трябва да отбележа едно важно нещо, ако общността на Линукс познава въпросното устройство.

:) 

Може определени потребители да се дърлят с ползващите друга ОС, но това само показва тяхната пристрастеност към дадена ОС. Крайните потребители се свеждат до два типа: Тези които си плащат и такива които не искат да си плащат за ползване на определена програма, която да им прави нещо. От своя страна тези които не искат да плащат за дадена програма или имат приятели които да им помогнат или нямат. Тези които нямат - влизат в интернет и намират такива които да им го дадат.

Основния проблем на една ОС е, че определени производители на периферни устройства не произвеждат графични обекти с които да боравят потребителите на дадена ОС в повечето случаи. Да, има някаква програма, но същата по различен начин се инсталира в машината, а не в ОС!!! Периферното устройство може да е и компютър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, petie1 написа:

От чисто любопитство, кое "дъвчат" едновременно, че не могат да се разберат?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, ДИоNД написа:

В днешно време обаче какво забелязваме ... :) Всички Линукс привърженици се противопоставят срещу Windows потребителите. :) 

Разберете ме правилно: Windows не е секта!!! :) Може да се тълкува, че Linux е секта на UNIX. :) Детски плесници в някакъв пясъчник. :) 

Крайните потребители се свеждат до два типа: Тези които си плащат и такива които не искат да си плащат за ползване на определена програма, която да им прави нещо. От своя страна тези които не искат да плащат...

Разделянето ти на плащащи и неплащащи не е толкова вярно. Аз, а и всички останали, преминах на Линукс тогава, когато никой не плащаше и една стотинка за инсталиране и използване на Уиндоус.

Забравяш идеологическата разлика в създаването на софтуер между FOSS (https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software ) и затворения комерсиален софтуер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 26.01.2020 г. в 8:36, sliderum написа:

Вярно ли е, че и дистрибуциите напоследък натежали и искат сериозен хардуер, за да работят?

Не. Мрежата обаче става все по-тромава. Имам нетбук, който ползвам за бекъп с 500 мб РАМ и последния Дебиан - слушам си музика, чета си пидиефчета, гледам HDRip-ове без всякакъв дерт. Браузването не е съвсем супер обаче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, ДИоNД написа:

това добре, но в хранилищата ако го няма, а?

./configure --prefix=/bla/bla
make && sudo make install

:yanim: Колко лесно нали? :)

Във форумите на Ментата пише че е проблем с GRUB аз не я ползвам и не мога да твърдя със сигурност

преди 38 минути, Мальчик Бананан написа:

Не. Мрежата обаче става все по-тромава. Имам нетбук, който ползвам за бекъп с 500 мб РАМ и последния Дебиан - слушам си музика, чета си пидиефчета, гледам HDRip-ове без всякакъв дерт. Браузването не е съвсем супер обаче.

Тоест ти казваш онова което аз съм писал че зависи от дистрибуцията

преди 8 часа, JKirilov написа:

Едновременно да си с Мента и 10 требе да си баси изчанчения мазохист! :yanim:

Е разни хора разни идеали  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, уиндоус тролове..

А когато нещо елементарно в уиндоус се строши, и пишете милиони заклинания в cmd prompt, там било лесно, а при идентичен линукс проблем се оправя с един ред максимум но вие сте готови да кажете, аааа не, не, тука само команди се пишат. Пълни глупости са!

Я погледнете какво става с вашите пробити прозорци? PowerShell - жалко копие на линукс шел, и с каква цел е направен?

Системните администратори са решили че им е в пъти по-лесно отколкото с графични простотии. Не винаги графичните инструменти са по-удачни, и дали ще изпълниш една команда през графичен инструмент, или директно от шела, е все тая, но често един два реда в шела спестяват часове ровене по малоумни графични инструменти, заврени на майка си в **** (Конкретно за Windows).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, petie1 написа:
./configure --prefix=/bla/bla
make && sudo make install

Тоест ти казваш онова което аз съм писал че зависи от дистрибуцията

По-скоро от средата не е ли? Аз не знам за "тежко" дистро. Принципно, днес ако си купиш съвременен комп, той ще е достатъчно мощен, за да подкара всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, petie1 написа:

:yanim: Колко лесно нали? :)

Ти пък ... :) 

Цитат

Usage: apt [options] command

apt is a commandline package manager and provides commands for
searching and managing as well as querying information about packages.
It provides the same functionality as the specialized APT tools,
like apt-get and apt-cache, but enables options more suitable for
interactive use by default.

Most used commands:
  list - list packages based on package names
  search - search in package descriptions
  show - show package details
  install - install packages
  remove - remove packages
  autoremove - Автоматично премахване на всички неизползвани пакети
  update - update list of available packages
  upgrade - upgrade the system by installing/upgrading packages
  full-upgrade - upgrade the system by removing/installing/upgrading packages
  edit-sources - edit the source information file

See apt(8) for more information about the available commands.
Configuration options and syntax is detailed in apt.conf(5).
Information about how to configure sources can be found in sources.list(5).
Package and version choices can be expressed via apt_preferences(5).
Security details are available in apt-secure(8).
                        Това APT има Върховни Сили.

Не е толкова лесно .... четеш, осмисляш и т.н. ... ай се ... по-лесно е някой да ти даде готово sudo apt install бля, бля ... от де ... ;) е някои неща трябва да знаеш от къде ... ;) Да не забравяме, че някъде няма sudo ... :) що ли някои не ти дава това, а ... :) и ако отключиш нещо, то ти казват = спираме Ви поддръжката оправяйте се сами ... :) 

Последния текст най-ми-харесва ... :) което показва, че не е толкова лесно ... трябват ти върховни сили ... :)

преди 35 минути, petie1 написа:

Във форумите на Ментата пише че е проблем с GRUB аз не я ползвам и не мога да твърдя със сигурност

Просто любопитство ... ни мента, ни десъткъ съм тествал ... вече не ми се полагат да понасям някакви върховни сили ... стар съм вече ... :) 

Другото: Понеже горят страсти съм решил да се връщам на DOS ... :) те ... тогава ще видя как някой ще ми хакне ... :) ще ми хаква само виртуалната машина ... :) 

Да това е утопия, но дали, а?! :) Някой с разбирания само на sudo бля, бля прочие доста друга сила ще му трябва ... :) 

преди 43 минути, Росен Р. Александров написа:

Системните администратори

Моля ... :) Ко речи ... :) В собствения ти компютър имало някакви администратори ли ... :) 

Системния администратор се грижи за какво???

Там където аз съм инсталирал определени неща, то на потребителите аз съм задавал кои програми да ползва даден потребител и като ме потърси, че нещо не работи, то съм разбирал, че е правил нещо нередно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, ДИоNД написа:

Да не забравяме, че някъде няма sudo ... :) що ли някои не ти дава това, а ...

Какво имаш предвид с това?

Там, където няма sudo, има su и още една-две подобни възможности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Мих. Люз. написа:

Какво имаш предвид с това?

Там, където няма sudo, има su и още една-две подобни възможности.

някъде нямаш и su ... ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...