Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 10 минути, ДИоNД написа:

някъде нямаш и su ... ;) 

Не съм чувал за такова нещо, ако става въпрос за Линукс. Къде е това?

Ако става въпрос за юзъри с ограничени права, то и аз съм създал един такъв, за да могат да влизат колегите  на служебния ми компютър при нужда. Създал съм го, влизайки в режим на администратор с командата su. Те са уиндозчии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Мих. Люз. написа:

Не съм чувал за такова нещо, ако става въпрос за Линукс. Къде е това?

Хайде сега с твои думи обясни какво ти разбираш под Линукс...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ДИоNД написа:

Хайде сега с твои думи обясни какво ти разбираш под Линукс...

Най-удобната за мен операционна система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Мих. Люз. написа:

Друг път. Да кажеш, че Linux върши работа - да, определено. Но за удобство изобщо не може да се сравнява с Windows. Там има една купчина малки дреболии, които не са нещо съществено, но много улесняват живота. И затова го предпочитам за ежедневна работа. На Linux превключвам, когато трябва да ровя из разни съмнителни сайтове, и да тегля разни неща, при които е възможно да закача някоя зараза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, RudeBoy написа:

съмнителни сайтове, и да тегля разни неща,

:) ... какво хора имало тука ... :) 

преди 27 минути, Мих. Люз. написа:

Добре де ... тогава с твои думи кажи какво е това su ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, ДИоNД написа:

някъде нямаш и su ... ;) 

Винаги има su (super user), но, може това да не си ти. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, cybercop написа:

Винаги има su (super user), но, може това да не си ти. 

Сериозно ли??? Да, винаги има "Зад Компютърно Устройство", а дали то ще остави su си зависи от ЗКУ-то ...  В края на краищата кой определя физическия допир до машината, а??? Това su, ли, а?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, RudeBoy написа:

когато трябва да ровя из разни съмнителни сайтове, и да тегля разни неща

А кажи си го в прав текст, линуксаджиите все претендират за чистота и святост, а виж за какво всъщност ползуват тая ОС. :D  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, sliderum написа:

А кажи си го в прав текст, линуксаджиите все претендират за чистота и святост, а виж за какво всъщност ползуват тая ОС. :D  

Защото вирусите за Бозиндоус са направени да работят на бозиндоуски файлови системи и като влязат в ext4 дял, започват да медитират.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ДИоNД написа:

Ти пък ... :) 

Не е толкова лесно .... четеш, осмисляш и т.н. ... ай се ... по-лесно е някой да ти даде готово sudo apt install бля, бля ... от де ... ;) е някои неща трябва да знаеш от къде ... ;) Да не забравяме, че някъде няма sudo ... :) що ли някои не ти дава това, а ... :) и ако отключиш нещо, то ти казват = спираме Ви поддръжката оправяйте се сами ... :) 

Последния текст най-ми-харесва ... :) което показва, че не е толкова лесно ... трябват ти върховни сили ... :)

Просто любопитство ... ни мента, ни десъткъ съм тествал ... вече не ми се полагат да понасям някакви върховни сили ... стар съм вече ... :) 

Другото: Понеже горят страсти съм решил да се връщам на DOS ... :) те ... тогава ще видя как някой ще ми хакне ... :) ще ми хаква само виртуалната машина ... :) 

Да това е утопия, но дали, а?! :) Някой с разбирания само на sudo бля, бля прочие доста друга сила ще му трябва ... :) 

Моля ... :) Ко речи ... :) В собствения ти компютър имало някакви администратори ли ... :) 

Системния администратор се грижи за какво???

Там където аз съм инсталирал определени неща, то на потребителите аз съм задавал кои програми да ползва даден потребител и като ме потърси, че нещо не работи, то съм разбирал, че е правил нещо нередно.

В момента който си инталираш *никс-а ставаш системен администратор за машината/машините. Дори и за бозата се отнася. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ДИоNД написа:

Сериозно ли??? Да, винаги има "Зад Компютърно Устройство", а дали то ще остави su си зависи от ЗКУ-то ...  В края на краищата кой определя физическия допир до машината, а??? Това su, ли, а?!

Не мога да разбера въпроса. Прекалено много философия има в него. От тази, неразбираемата за простосмъртни. Предполагам, че под "оставяне" имаш предвид изключването на профила на супер потребителя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Валсо написа:

Защото вирусите за Бозиндоус са направени да работят на бозиндоуски файлови системи и като влязат в ext4 дял, започват да медитират.

Нищо не си разбрал, от това което съм написал. Дори думичка от него. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, sliderum написа:

А кажи си го в прав текст, линуксаджиите все претендират за чистота и святост, а виж за какво всъщност ползуват тая ОС.  

Абе една книга да искаш да си дръпнеш и вируси те налазват на страниците с капани на тях, ако си с боза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Белгиеца написа:

Абе една книга да искаш да си дръпнеш и вируси те налазват на страниците с капани на тях, ако си с боза.

Ако си я купиш, едва ли от сайта на електронната книжарница ще те налазят вируси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Крематориум написа:

инталираш *никс-а ставаш системен администратор

А преди това какъв си???

преди 28 минути, cybercop написа:

Не мога да разбера въпроса.

Преди ОС кое се зарежда?!

преди 42 минути, Крематориум написа:

Дори и за бозата се отнася. 

Сериозно ли???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако оставим дребнотемието настрана, за мен Линукс беше опит да избягам за малко от скучното безпроблемно работене с Уиндоус на всичките ми компютри. Свалих си една мента, инсталирах я на един бракуван комп( първият ми купен 92год) и започнах да го разучавам. Беше ми много интересно да видя каква алтернатива има флагмана. Има си папки, файлове и редица други признаци за операционна система. За съвсем елементарни неща върши работа. Актуализира се често, използвах го и в режим на тетъринг и моб.точка за достъп с телефона, работи добре. Всичко хубаво, до като работата опря в необходимост от по-специални програми-тук се задръсти всичко. Няма да ги изброявам, но постепенно ми стана ясно, че насреща имам един далечен и беден братовчед на Уиндоус. Все пак е много похвално създаването на Линукс-а, кой-знае, един ден може да се наложи да прибегнем до него, ако всичко друго се скапе. Да можеш да си купиш продуктов ключ за Уиндоус 10 за няколко долара, да имаш един шедьовър в !Т света и да посегнеш на Линукс- за мен това за сега е дигитална перверзия.

222.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И нека поясним едно нещо.

Имате на външен носител определена ОС.

Отивате някъде на дадена машина и не можете да подкарате нито машината, нито да си я пуснете тази любима Ваша ОС, то какви администратори сте на въпросната ...

преди 12 минути, B3M2W0 написа:

Да можеш да си купиш продуктов ключ за Уиндоус 10 за няколко долара, да имаш един шедьовър в !Т света и да посегнеш на Линукс- за мен това за сега е дигитална перверзия.

Това е никаква перверзия според мен. Да ползваш ядрото на Линукс, да не ти позволяваш да триеш определени програми, а само да ги изключваш, да те лишат от поддръжка, само защото не си следвал фирмената политика и други глупости съм се нагледал на нещо което в себе си носи Линукс.  

По гаден тормоз върху потребителя не съм виждал.... уж свободно, ама прочие ... вече не си собственик на машинката, а на тези системни администратори на устройството ти ... леле каква свобода и прочие ... :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, B3M2W0 написа:

222.jpg

Добре де, но не искам да по електронен път да купувам. Дай нещо по Еконт, ако може ... срещу наложен платеж ... че нямам кредитна карта ... :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ДИоNД написа:

не искам да по електронен път да купувам

Аз имам три покупки от там-два 10-LTSC и един 10 про-и трите се активираха без проблемно , хората ми дадоха и инсталационен носител последно издание, няма никакви причини за безпокойство, това да не ти е някой комунистически доставчик. Ако имаш дебитна карта , и с нея може. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, B3M2W0 написа:

инсталационен носител

За мен това е важно, т.е. да не е пипал друг върху него. ;) Към момента обаче съм се ориентирал да си вземам направо компютър с фабрично сложен. после си знам какво да направя преди да го свържа към "мрежата". :) И ще ми хакнат дедовия ... :) 

Благодаря!

п.п. Разбрах, че не трябва да смесвам бозата с ментата ... :) Получавало се облак от който боли главата ... :) Ще си сложа едно ... хм ... дебианче ... примерно или стотинка ... :) Като не забравям да влизам в определени тъмни ай пи тъ с виртуалка стъпила на Линукс ... :)  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ДИоNД написа:

А преди това какъв си???

Преди ОС кое се зарежда?!

Сериозно ли???

Ми , такъв каквато ми е професията - е такъв. Може и да съм погромист,може и да съм нещастен редактор на конфизи, както ни наричат кодинг маймунките. В момента в който почна да работя по-машината, съм локален админ на избушения дърт сървър/ъуркстейшън

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Да можеш да си купиш продуктов ключ за Уиндоус 10 за няколко долара, да имаш един шедьовър в !Т света и да посегнеш на Линукс- за мен това за сега е дигитална перверзия.

Такъв шедьовър, че ни го напомнят поне 1 път в месеца по новините ТАКА, или ТАКА, или ТАКА или пък ето ТАКА. Измежду тези новини, Микромеките напомнят за мизериите си и не само в OS, а и останалия им софтуер TAKA.

Чудиш се какъв комп да си купиш, влизаш на форимите в kaldata.com за съвет, решаваш да поразгледаш и виждаш ТОВА - само потребители с Windows. Поразглеждаш, зачиташ се, гледаш как хората се оплакват, че компютрите с Windows 10 им се включват сами, ъпдейтват се по няколко часа. За капак, освен за ОС, трябва да си купиш и антивирусна. И да не забравяме ТОВA

После, трябва да предупреждаваш с всеки с когото си комуниукираш, че си с Windows 10 е си му нарушил чл.34 (1) от Конституцията 

После, да ръсиш боба дали компът ти ще работи след ъпдейт, да се образоваш какво е BSOD и още ред windowsn "ритуали" като сканирания за спам/вируси.

Определено интелектът не ти е сред силните черти, ако си лепнеш Windows 10

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Green_door написа:

Такъв шедьовър, че ни го напомнят поне 1 път в месеца по новините ТАКА, или ТАКА, или ТАКА или пък ето ТАКА. Измежду тези новини, Микромеките напомнят за мизериите си и не само в OS, а и останалия им софтуер TAKA.

Чудиш се какъв комп да си купиш, влизаш на форимите в kaldata.com за съвет, решаваш да поразгледаш и виждаш ТОВА - само потребители с Windows. Поразглеждаш, зачиташ се, гледаш как хората се оплакват, че компютрите с Windows 10 им се включват сами, ъпдейтват се по няколко часа. За капак, освен за ОС, трябва да си купиш и антивирусна. И да не забравяме ТОВA

После, трябва да предупреждаваш с всеки с когото си комуниукираш, че си с Windows 10 е си му нарушил чл.34 (1) от Конституцията 

После, да ръсиш боба дали компът ти ще работи след ъпдейт, да се образоваш какво е BSOD и още ред windowsn "ритуали" като сканирания за спам/вируси.

Определено интелектът не ти е сред силните черти, ако си лепнеш Windows 10

Айде бе :) Я сега ми кажи кое точно от нещата, които си изброил не е прилжоимо за Linux или коя да е друга ОС?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичките. Да си видял  Linux да се включва сам, да се ъпдейтва по 30-40 мин, час, два, осем? Да си видял какъв да е Linux да не можеш да му спреш ъпдейтите и да не може да си ползва копа докато се ъпдейтва? Някой с Linux да се оплаква в антивирусния раздел? Да не би всички Linux дистрибуции да дадоха ъкъл на потребителите си да си купят нови компютри? За Линукс да трябва да си купуваш антивирусна? Някоя дистрибуция да ти слага нейна си антивирусна? Или пък да те кара да се съгласяваш да ти смуче "телеметрия" без да ти казва какво съдържа? Имаш един Arch например, брат ти също, имаш и едно NextCloud сървърче вкъщи, лафите си по NextTalk без да предупреждаваш брат си: "Брат, да знаеш че съм с Windows 10 и съм се съгласил всичко от компа ми да се изпраща на Micosoft, имай го в пред вид. Ако искаш неприкосновенна комуникация с мен, сори, няма да ти се обадя никога повече, няма да ти пива - забрави за мен". Някоя Linux дистрибуция да те съветва по всевъзможни нагли начини да си качиш по-новата ѝ версия? Или пък да ти блъска реклами по приложенията? Или пък някоя Linux дистрибуция да ти зашие по подразбиране неин си месиндьжър, ти да го махаш, тя пак да го инсталира и като за финал, да прочетеш как са ти размятали комуникацията в незащитен вид някакви китайци?

Само Microsft, Facebook и всичките смучещи лична информация корпорации са способни на подобни извращения.

Виж какво стана с Убунту - дадоха задна със спайуъра към Amazon. Що? Щото потребителите могат да го махнат. На Windows 10 можеш ли?

Един клик тука. Май в windows раздела най-често използваната дума е "проблем".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Green_door написа:

Всичките. Да си видял  Linux да се включва сам, да се ъпдейтва по 30-40 мин, час, два, осем? Да си видял какъв да е Linux да не можеш да му спреш ъпдейтите и да не може да си ползва копа докато се ъпдейтва? Някой с Linux да се оплаква в антивирусния раздел? Да не би всички Linux дистрибуции да дадоха ъкъл на потребителите си да си купят нови компютри? За Линукс да трябва да си купуваш антивирусна? Някоя дистрибуция да ти слага нейна си антивирусна? Или пък да те кара да се съгласяваш да ти изпраща телеметрия? Имаш един Arch например, брат ти също, имаш и едно NextCloud сървърче вкъщи, лафите си по NextTalk без да предупреждаваш брат си: "Брат, да знаеш че съм с Windows 10 и съм се съгласил всичко от компа ми да се изпраща на Micosoft, имай го в пред вид. Ако искаш неприкосновенна комуникация с мен, сори, няма да ти се обадя никога повече, няма да ти пива - забрави за мен". Някоя Linux дистрибуция да те съветва по всевъзможни нагли начини да си качиш по-новата ѝ версия? Или пък да ти блъска реклами по приложенията? Или пък някоя Linux дистрибуция да ти зашие по подразбиране неин си месиндьжър, ти да го махаш, тя пак да го инсталира и като за финал, да прочетеш как са ти размятали комуникацията в незащитен вид някакви китайци?

Само Microsft, Facebook и всичките смучещи лична информация корпорации са способни на подобни извращения.

Хмм, айде бе :)https://fedoraproject.org/wiki/Features/Apport https://developer.fedoraproject.org/tools/abrt/about.html това какво е според теб ? - дали можеш да го изключиш е друг въпрос
RHEL subscription-a примерно си има EULA. За updates в Gnome през Software center те кара да рестартираш. Антивирусна да кажем, че не ти трябва за момента, но ти трябва друг софтуер за security monitoring + да разбираш от MAC, за да не се чудиш,ако нещо не работи както трябва.
Реклами няма - съгласен съм (Това е простотията на Windows, че хем плащаш, хем има реклама ... но това е друга тема).
Линукс дистротата не ти смучат директно инфо, но то така или иначе изтича през браузъра в повечето случаи.
Дистрибуциите те карат да update-ваш, има support time и в даден момент гориш.
Другото е, че update трябва да се force-ват. Ако не се - няма как да говорим за security към днешна дата. Друг е въпроса кой механизъм за дистрибутитране на updates е добър ...

А за това дали компютъра се пуска сам - сигурен ли си, че windows е проблема? Защото аз мога да ти дам безброй примери как Linux прави пълни мазаляци на нов хардуер (сега дали пробелма е в имплементацията или в UEFI примерно - няма значение)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...