Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпроси за бавен диск и SSD

Виж решението Разрешен от Kolev72,

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам старичък компютър, който много се бави понякога. Искам да го направя малко по-бърз, затова реших да си купя евтино SSD. Тази машина я ползвам за обикновени неща. Не играя игри, които изискват голям ресурс от бързина, памет и т.н. Просто искам по-бързо да зарежда файловете които ми трябват, а също и в Интернет по-бързо да зарежда страниците, които търся. С помощта на програмата CrystalDiskMark направих проверка на скоростта на обмен на файловете - четене и писане. Получи се нещо много слабо. Ще кача снимка за да се ориентирате. Компютъра е с дънна платка GIGABYTE  GA-F2A55 - DS3. Ще кача снимка и на конфигурацията на системата. Въпросът ми е - какво е мнението ви за SSD което намерих в Интернет и може да го видите на този линк - https://www.pic.bg/ssd-apacer-as350x-ssd-25-7mm-sataiii-ap128gas350xr-1-194189  Ще има ли осезателно по-голяма бързина компютъра, а също така марката и модела на SSD дали е надеждна? 

УИНДОУС.jpg

Система.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 151
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

И кое не е надеждно само не разбрах?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И с най-бавното SSD ще имаш в пъти по-бързо зареждане на ОС и приложения. Бързината на SSD не е само в скоростта, а в липсата на подвижни части и мигновен достъп до всяка част на информацията. Дъното поддържа само SATA 2, така че скоростите ще са наполовина на максималните - окол 250 мегабайта/секунда в най-добрия случай. Избрания диск не знам как е като качество, но за 40 лв. няма какво да му мислиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако удвоиш и обема на оперативната памет ще се усети още по-добре пъргавостта!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Raze написа:

окол 250 мегабайта/секунда в най-добрия случай.

Около 290Мб са си ,не че ще усети тази разлика!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Слави Маринов написа:

Около 290Мб са си ,не че ще усети тази разлика!

При мен като търкалях едно SSD 850 Pro на SATA 2 бяха такива:

022.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JohnTRIVOLTA написа:

Ако удвоиш и обема на оперативната памет ще се усети още по-добре пъргавостта!

Да монтирам още една памет от 4 Gb, така ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, liusien написа:

Да монтирам още една памет от 4 Gb, така ли?

Ако има възможност!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, B-boy/StyLe/ написа:

При мен като търкалях едно SSD 850 Pro

022.jpg

Ами аз преди няколко дни бях свързал по погрешка на едно дъно със сата2 и сата 3 портове един диск го глобнах на сата 2 и си бяха 288Мб ,пък и преди години дъното ми беше само със сата 2 портове и знам,че пак се въртяха около 290Мб скоростите...........

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Ако има възможност!

Благодаря за съвета! Ще го имам пред вид... Ако жената не ми направи проблем, че харча пари за "глупости", ще поръчам и памет. Не знам какви пари ще ми излезне това удоволствие... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, liusien написа:

Благодаря за съвета! Ще го имам пред вид... Ако жената не ми направи проблем, че харча пари за "глупости", ще поръчам и памет. Не знам какви пари ще ми излезне това удоволствие... 

Провери все пак с колко модула памет си на дъното понеже са само два слота. В добрият случай ще си с една плочка от 4GB и ще трябва да добавиш само още една за общо 8GB RAM. Инак оставаш с 6GB или купуваш 2 плочки по 4GB за 8GB. Цената варира за плочка от 15-30лв. средно!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колко искат на двойно по големия диск?

Аз бих взел поне 240-256GB.

Покажи колко ти е натоварена оперативната памет - когато ползваш най-много неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, JohnTRIVOLTA написа:

Провери все пак с колко нодула памет си на дъното понеже са само два слота. В добрият случай ще си с една плочка от 4GB и ще трябва да добавиш само още една за общо 8GB RAM. Инак оставаш с 6GB или купуваш 2 плочки по 4GB за 8GB.

Тъкмо исках да допиша още един въпрос, защото в търсенето на памет, попаднах на една особеност за мен - има памети с различна скорост! Не знам каква да избера от предложенията 1333MHz1600MHz и 1866MHz........... В момента има само една памет от 4 Gb в единия слот. Втория е свободен. Не разбирам толкова компютърната техника колкото ми се иска, затова питам може би за глупости, но докато се науча............ 

преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

Колко искат на двойно по големия диск?

Аз бих взел поне 240-256GB.

Покажи колко ти е натоварена оперативната памет - когато ползваш най-много неща.

Колко искат като цена ли? Виж, за натовареност на паметта в момента не мога да покажа, не мога нищо да покажа - не знам с каква програма да го направя. Като пример - когато работят едновременно браузърите Гугъл Хром и Мозила, след кратко време компютъра започва да се "замисля" и по-бавно отваря линковете!... Обикновено ползвам Хром-а, но с него не мога да гледам онлайн телевизия, а с Мозилата нямам проблем!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да каква е цената на избрания модел диск от теб, но с по-големия обем - предполагам е нещо като 60-65 лв. Погледни и за други модели дискове с обем от 240-256GB и си направи сметката кое е е по-добре да вземеш.

Отвори Task Manager-а там има данни за всичко, ако не знаеш кое точно да гледаш - направи повече снимки.

Това забавяне сега което усещаш в когато препълниш оперативната памет - и почва да работи върху механичния диск, със смяната на диска малко или много ще редуцираш това забавяне и без добавяне на оперативна памет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, plamen_petrov_80 написа:

Да каква е цената на избрания модел диск от теб, но с по-големия обем - предполагам е нещо като 60-65 лв. Погледни и за други модели дискове с обем от 240-256GB и си направи сметката кое е е по-добре да вземеш.

Отвори Task Manager-а там има данни за всичко, ако не знаеш кое точно да гледаш - направи повече снимки.

Това забавяне сега което усещаш в когато препълниш оперативната памет - и почва да работи върху механичния диск, със смяната на диска малко или много ще редуцираш това забавяне и без добавяне на оперативна памет.

Цената на избраното SSD е 40 лева. Малко по-горе съм дал линк към него. Направих снимка... Това е най-евтиното SSD което намерих - PNY CS900 2.5" SATA III 240GB SSD и струва 50 лева. Има ли значение обема на диска? Аз мислех да взема 128 Гб само за да кача Уиндоуса на него и някоя и друга програма... На отделен харддиск съм качил филми и други неща... 

Task.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 58 минути, liusien написа:

Тъкмо исках да допиша още един въпрос, защото в търсенето на памет, попаднах на една особеност за мен - има памети с различна скорост! Не знам каква да избера от предложенията 1333MHz1600MHz и 1866MHz........... В момента има само една памет от 4 Gb в единия слот.

Зависи каква е сегашната ти памет. Принципно твоето CPU поддържа до 1866MHz, но ако в момента е инсталирана по-бавна няма смисъл да взимаш по-бързата. Инак твоето процесорче е с вградена графика и при наличието на само 4 гъбки може да имаш недостиг в дадени моменти. От там и забавяне на цялата система. Идеален вариант би бил: 2x4 (1866) + някакво сата SSD. Хем ще ти е пъргава системката, хем някоя игрица друга ще върви по-добре.:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Jorge написа:

Зависи каква е сегашната ти памет. Принципно твоето CPU поддържа до 1866MHz, но ако в момента е инсталирана по-бавна няма смисъл да взимаш по-бързата. Инак твоето процесорче е с вградена графика и при наличието на само 4 гъбки може да имаш недостиг в дадени моменти. От там и забавяне на цялата система. Идеален вариант би бил: 2x4 (1866) + някакво сата SSD. Хем ще ти е пъргава системката, хем някоя игрица друга ще върви по-добре.:)

Не е точно така. По-скоро зависи дъното каква памет може да подкара и дали поддържа Overclock на паметта. В случая неговото го дават, че поддържа, може да се пробва ръчно да вдигне честотата на паметта, ако няма XMP профил.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Raze написа:

Не е точно така. По-скоро зависи дъното каква памет може да подкара и дали поддържа Overclock на паметта. В случая неговото го дават, че поддържа, може да се пробва ръчно да вдигне честотата на паметта, ако няма XMP профил.

А бре какъв оувърклок те гони теб? Човека не знае какво има в кутията, а ти го прати на луната за шишарки. Стига глупости. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Raze написа:

Момчета, извинете ме, но ме вкарвате в тъмна Индия!!!....... Нямам представа за какво пишете - профили, ръчни настройки........ Също нямам представа какво ще се случи, ако в компютъра има монтирани две памети работещи с различни скорости!... Май трябва да се откажа вече и да не ви притеснявам повече! Ще купя едно SSD, пък дано се забърза машината!... Вече ми е неудобно на всеки ваш отговор, да задавам допълнително още много въпроси... Нека купя SSD, пък ще напиша какво се случва при мен. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прочети малко и ще ти стане ясно, не е чак толкова сложно.

преди 10 минути, liusien написа:

какво ще се случи, ако в компютъра има монтирани две памети работещи с различни скорости

Ако не си правил някакви ръчни настройки за паметта, ще работи на честотата на по-бавната памет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Raze написа:

Ако не си правил някакви ръчни настройки за паметта, ще работи на честотата на по-бавната памет.

Ако изобщо зареди системата :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Raze написа:

Нищо не е пипано по отношение на такива настройки! За да не се правя на това, което не съм, ще извадя паметта от слота която е в момента и като отида във фирма за компютърни части за SSD-то, ще ги попитам имат ли същия модел памет като моята. Ако имат - добре, ако нямат, ще събера пари и направо ще купя една двойно по-голяма памет и накрая ще мирясам!!! :giggle1:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...