Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво е непростимо спрямо Бог?

Препоръчан отговор

п.п. Все пак да припомня, че психологията е инструмент за определяне на годността даден субект за извършване на дадена дейност, а не оценка на индивида дали е добър или лош. -> Чрез някакви базови характеристики се определя дали субектът е годен или не е, а не дали е добър или лош ... 

Примерно: За някои дейности човек може да не притежава познавателни способности, за да ги извършва. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 728
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

на 22.10.2022 г. в 8:13, dioib написа:

Да, понякога. Принципно атеист променя своята вяра след някакъв катарзис и определено след това става свръх набожен или фанатик.  

Атеиститът е такъв, защото не е страдал достатъчно.

Ако един човек се разболее сериозно, той или негов близък, със сигурност първото нещо което ще направи е да се моли на Бог за оздравяване!

на 21.10.2022 г. в 22:03, Just a Stranger написа:

Това е вярно само донякъде. Бог е повече от най-съвършената човешка представа. Последната бидейки несъвършена няма как да обхване безпределното и съвършеното. То винаги ще е отвъд нея. 

Точно така, Бог е отвъд всякакви представи. И да ограничим Бог в едно човешко тяло или личност, е доста примитивно.

Бог е всеобхватен, безкраен и безграничен. Така че, всякакви човешки представи, че Бог е човек, са нелепи и незрели.

преди 1 час, dioib написа:

Да, мнозина атеисти притежават необходимите качества да са лицемери,

Не е задължително да си атеист, за да си лицемер. Много набожни хора, са лицемери. Дори по-големи лицемери от атеистите. Атеистът поне си признава, че не вярва в Бог. А има такива вярващи, които въпреки твърдението, че вярват в Бог, са лицемери, крадат, лъжат, мамят, лицемерничат и безчинстват, и не е са с нищо по-добри от който и да е атеист.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На бая години съм, минали са лоши неща по/на/през главата ми, най-близки са умрели от лоши болести или случаи, самият аз съм бил доста зле.

Никога не съм виждал защо да се моля на неква измислица "бог" – и не съм и не ми е идвало и на ум да се излагам с тъпотии в критични или тежки ситуации.

И да – т.н. вярващи често са крайно лицемерни във вярата и ми е забавно да им гледам "вярата", показвана за пред другите, а не пред "бог".

Абе, аз ако вярвам, как така ше се моля на бог за неква лична сделка: ас ше вярвам в Теб, а ти ше ми дадеш (списъка се прилага)?

Смешници!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, _Aumi_ написа:

Атеиститът е такъв, защото не е страдал достатъчно.

Ауми ... :) Сега пък ставаш говорител на атеистите ... :) 

Принципно атеистът при болка и/или страдание се обръща към компетентно лице. :) 

За един вярващ страданието е изпитание, чрез което посредством своята вяра преминава през него или се възнася. 

Ще си позволя клишето: Нещо което не те убива те прави по-силен. = Уповавайки се на Бог, то за вярващия страданието и/или болката е несъществена, защото е свързана с материалното, а не с духовното. Друг е въпроса, че емоциите на вярващия може да не са приятни за очите или слуха на другия. 

Та, принципно християните видят ли страдаш се стремят да облекчат страданието и/или болката, а не да се втурнат да го лекуват. 

Та, да, до известна сметка някои атеисти виждайки как вярващите помагат и на безверници в последствие осъзнават, че съществува Бог и "проглежда", т.е. започват да виждат как Бог се намесва в дадени ситуации и доказва съществуването си. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Аралампи написа:

Никога не съм виждал защо да се моля на неква измислица "бог" – и не съм и не ми е идвало и на ум да се излагам с тъпотии в критични или тежки ситуации.

Ами не се моли и недей да вярваш. 

И да – т.н. вярващи често са крайно лицемерни

Лицемерни са както вярващите, така и невярващите. То си е до човека.. 

Например:

Смешници

Цялото това дълго уж обяснение и увъртане в крайна сметка излиза, че не в нищо друго, освен за да изкажеш уж оправдано тази последна дума. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Just a Stranger написа:

Ами не се моли и недей да вярваш. 

Лицемерни са както вярващите, така и невярващите. То си е до човека.. 

Например:

Цялото това дълго уж обяснение и увъртане в крайна сметка излиза, че не в нищо друго, освен за да изкажеш уж оправдано тази последна дума. 

Виш са къф си предубеден! :D

По-горе от цитирания мой пост кака ти Ауми, веганката, пише лъжи за т.н. атеисти, та дадох пример в доказателство, че (се) лъже. И толкоз.

Не си доказвам нещо, защото нема и нужда – всичко е очевидно.

За протокола: познавам основните християнски писания, а и библеистиката, много по-добре от средния български "християнин" и по-добре от средния християнин въобще.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Аралампи написа:

Смешници!

Де да бяха такива, но не са ... да, видно е, че проявяват някакво лицемерие, но то определено не е забавно и не води до смях, но те по този начин разбират хумора, т.е. иронизират другия, защото не могат да се шегуват със себе си. 

Това е типично поведение на невежи, които не споделят, а само знаят да "рекламират" вид култ или прочие към нещо. Дали е искрено, хм ... според мен не са откровени, защото задават подвеждащи въпроси от една страна, а от друга дават неистински тълкувания и/или изводи.

За протокола: Молитвите към Бог не трябва да са за теб лично. В това отношение много миряни грешат. = Такава молитва може и да не помогне на другия, но определено не може да му навреди. Друг е въпроса дали изповядваш своите грехове пред някой от клира и той да се помоли за теб в тоя случай, защото поради една или друга причина си сам и никой твой близък не ще го направи. = Това обаче е свободна воля!!! -> Да, виждал съм лицемерно хвалене на Бог, а иначе да постъпващ не по божията промисъл и дори да правиш небогоугодни деяния и/или дела. Това обаче е друга тема и е доста дълга при това, защото е свързано с праведния живот, а не с правилния живот, а уви това един атеист не го интересува. 

Благодаря за мнението, въпреки, че съдържа в себе си доза цинизъм.  

п.п. Нека считаме, че лицемерието не е простимо спрямо Бог ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дио-Ид,

даже много достойната молитва "Господи, да бъде твоята воля!" (да, може да е самостоятелна къса молитва, освен завършък на по-пространна; забелязва се по смисъл у Достоевски, най-вече в "Бр. Карамазови"), е доста двусмислена откъм мотивация на молещия се и/ли като резултат за него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, Аралампи написа:

даже много достойната молитва "Господи, да бъде твоята воля!"

Това не е молитва, а възхвала. Да, много молитви започват с тоя вид "декларации", но вадейки я от цялостната молитва довежда до двусмислие. Това е един вид вадене от контекста. -> Вид полуистина. 

Принципно няма достойна молитва, а неправилна молитва и в тоя случай по-добре да се ползва посредник. Друг е въпроса, че някои спекулират с изповядването на греховете си.

Примерно: Един отец изрази възмущението си към един мирянин на който е бил настойник. = Минал през някакъв друг енорийски свещеник и изповядал греха си, а после отишъл и при него... 

Но, едва ли ще разбереш вярващия и в действителност дали е искрено вярващ или ей тъй ... щото се води от дадени религиозни вероучения. 

И в тоя случай какво да ти споделя: Има много атеисти които живеят праведно без да ползват изповядването на конкретна религия. Те обаче имат своя вяра, която е равностойна по отношение на вярата да водиш праведен живот, т.е. получили са различна дисциплина и която им помага да не бъдат съблазнени от лукави и нечистоплътни духовно хора. За тях процесите в Църквата (Клира) не са съществени и не представляват интерес.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, dioib написа:

Друго непростимо е възгордяването. В това не съм сигурен, но от личен опит знам, че не му се нрави. До известна степен го позволява в този свят и като, че ли само абсолютното възгордяване не толерира и не ще прости. 

Абсолютно възгордял се човек няма как да приеме Бога, докато е такъв. Все пак не се изключва той да е такъв само за известно време, след което да се е "приземил", така да се каже, и от там не се знае как ще продължи живота си.

преди 9 часа, dioib написа:

Колебанието (съмнението) е характерно за вярващите, а не за атеистите. При тях има скептици, т.е. такива които не се възгордяват и в следствие на натрупани свои грешки разбират, че мнозина неща не зависят пряко от тях, т.е. усещат, че въпреки познанията си, то светът не се развива спрямо техните очаквания и в последствие се смиряват и само-пречистват (не се само-причисляват) и приобщават към някакво вероизповедание. -> В дадено вероизповедание или вероучение не може самоволно да се причислиш ... ;) (Примерно: В един манастир преди да се станеш монах, то ти ставаш послушник). 

Ок, приобщават и скептици може би са по-точни думи от причисляват и разколебани. Мисля, че това са само смислови нюанси, но общата идея е сходна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, perin2 написа:

Все пак не се изключва той да е такъв само за известно време, след което да се е "приземил", така да се каже, и от там не се знае как ще продължи живота си.

Да, в следствие на катарзис., но шанса да премине към фанатизъм е "огромен". Именно по този начин се получава "антирелигия" ... (крайна секта...) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Диди,не мога да разбера,с подобни теми искаш:

-Да ни убедиш нас,в Православието?

-Да се убедиш сам,в нещо...?

-Или да покажеш на аудиторията,колко си начетен?

Познавам достатъчно Православни,които раздават храна бедните-в същото време треперят,че стоката им,се е вдигнала с пет стотинки...

Вярвам-в другите секти,е същото.Даже е по-зле.Защото са по-богати.

Както каза @Емил Костов,има сила-знам я,познавам я,виждал съм я,чувствал съм я...

Най-голямото Богохулство-монетизацията.Да правиш пари,от вярата на някой.При положение-достатъчно ти е,една ниша с "образ".Даже не е необходим.

Две дъски,5х5 сантиметра,са напълно достатъчни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, dioib написа:

Да, в следствие на катарзис., но шанса да премине към фанатизъм е "огромен". Именно по този начин се получава "антирелигия" ... (крайна секта...) 

Аз ли съм фанатик бре?! Мамайкооо!! Е верно ще дойда да те тествам за наркотици.

Къде написах долу всички християни и избивайте ги систематично?! Щото твоя БОГ точно това казва за всички дето не вярват в него!  Който не е християнин под ножа. Ех ама................... тояга де! 

преди 4 минути, Orgasmatron написа:

-Да ни убедиш нас,в Православието?

-Да се убедиш сам,в нещо...?

-Или да покажеш на аудиторията,колко си начетен?

Познавам достатъчно Православни,които раздават храна бедните-в същото време треперят,че стоката им,се е вдигнала с пет стотинки...

Вярвам-в другите секти,е същото.Даже е по-зле.Защото са по-богати.

Както каза @Емил Костов,има сила-знам я,познавам я,виждал съм я,чувствал съм я...

Най-голямото Богохулство-монетизацията.Да правиш пари,от вярата на някой.При положение-достатъчно ти е,една ниша с "образ".Даже не е необходим.

Две дъски,5х5 сантиметра,са напълно достатъчни.

Диди ли! Ще му сменя името на секундата аз ;) Чист натурален християнски богохулник от светата инквизиция. Добре, че не е живял навремето. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Емил Костов написа:

Диди ли! Ще му сменя името на секундата аз ;) Чист натурален християнски богохулник от светата инквизиция. Добре, че не е живял навремето. 

Някак си-ми е симпатичен.Като Португалец или Холандец,от преди 3-500 години.

Абсолютно всичко е позволено,в Неговото име.

Не че,не ми е идвало,да му тегля една Тангра...Звучна,както само Българин го може.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Orgasmatron написа:

Някак си-ми е симпатичен.Като Португалец или Холандец,от преди 3-500 години.

Абсолютно всичко е позволено,в Неговото име.

Не че,не ми е идвало,да му тегля една Тангра...Звучна,както само Българин го може.

Иди му вземи ракията да видиш дали ще ти е симпатичен :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Емил Костов написа:

Иди му вземи ракията да видиш дали ще ти е симпатичен :)

Недей...Ще измисли,нови десет заповеди.

1-Не пипай ракията,на ближния...

2-

3-

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Orgasmatron написа:

Недей...Ще измисли,нови десет заповеди.

1-Не пипай ракията,на ближния...

2-

3-

:lol6:Това беше уникално добро! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вместо да се правя на Господ, предпочитам да погледна на нещата от гледна точка на сгрешилия. Хората са казали: "признат грях - половин грях". Е, да, остава още една половина, но и това е нещо. При всички случаи непризнатите грешки и слабости е въпрос на време да бъдат повторени. 

Много са ми странни молитви за прошка невизиращи някаква конкретна допусната грешка, а от типа "прости нам всички волни и неволни грехове...". Какво осъзнаване можем да имаме тук с подобни общи приказки? Каква конкретна наша слабост сме осъзнали и желаем да променим? Изобщо какво точно признаваме в случая?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Just a Stranger написа:

Много са ми странни молитви за прошка невизиращи някаква конкретна допусната грешка, а от типа "прости нам всички волни и неволни грехове...". Какво осъзнаване можем да имаме тук с подобни общи приказки? Каква конкретна наша слабост сме осъзнали и желаем да променим? Изобщо какво точно признаваме в случая?

Признаваме собственото си невежество. Осъзнаваме, че не винаги можем да осъзнаем къде бъркаме. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, perin2 написа:

Признаваме собственото си невежество. Осъзнаваме, че не винаги можем да осъзнаем къде бъркаме. 

Да, но това, че сме невежи спрямо Бог и не можем да бъдем справедливи и да знаем като него, би трябвало дацси го знаем по-принцип. Това, коетп е във възможностите на човека е да види, разбере и коригира своите конкретни грешки. Разбирам, че споменатите думи са израз повече на смирение, но дали повтарящите ги, ги възприемат така? Или се надяват, че така греховете им действително ще бъдат опростени, без нужда от осъзнаване? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Just a Stranger написа:

Или се надяват, че така греховете им действително ще бъдат опростени, без нужда от осъзнаване? 

Съмнявам се много хора да разсъждават по този начин. Ако го правят, то няма как молитвите им да бъдат взети насериозно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Just a Stranger написа:

"прости нам всички волни и неволни грехове...".

Поне знаеш ли в какво тайнство се ползва това?! -> Но, дори тук се вижда, че подвеждаш ... 

И знаеш ли кой може да произнася това "нам"?! -> Т.е. какво включва самото понятие "нам"?! 

преди 6 часа, Емил Костов написа:

Аз ли съм фанатик бре?! Мамайкооо!!

Къде се разпозна бе НоСърче?! :) -> Бог не е мой!!! Аз съм раб на Бог -> Негово творение!!! 

преди 7 часа, Orgasmatron написа:

Пряко е свързано с моя деклариран интерес, т.е. не искам, а се интересувам. = Набавям си информация за социума тук!!! 

Що се касае за ракията, то далече сте от истината ... НО, това няма как да го разберете ... :) 

Та я сподели спрямо "твоята" Тангра какво е непростимо? :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, dioib написа:

Минал през някакъв друг енорийски свещеник и изповядал греха си, а после отишъл и при него... 

Значи, свещениците си имат запазени територии. И никой няма право да ходи в друго енорийство, за да изповядва греховете си!

Те и кучетата и клошарите пазят своята територия. Т.е всеки пази територията, от която има изгода.

преди 19 часа, dioib написа:

Това обаче е друга тема и е доста дълга при това, защото е свързано с праведния живот, а не с правилния живот, а уви това един атеист не го интересува. 

Каква е разликата между правилен и праведен живот?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, dioib написа:

Та я сподели спрямо "твоята" Тангра какво е непростимо? :) 

Тангра е той.Знам много малко.И не давам мнение.

Беше игра на думи.Нали си психолог...

За да се премахне вярата в Него и замени с Християнството-са загинали,хиляди.

След "перестройката",България тръгва надолу.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Orgasmatron написа:

Беше игра на думи.Нали си психолог...

Бе неуместна игра ... 

Ако ти играеш, то аз не!!! Живея тъй както умея ... НО, явно ти не умееш да живееш и играеш .

И кое ти наведе на мисълта, че съм психолог?! -> Не приемам ласкателства, защото това е признак на манипулация!!!

Забавлявай се и бъди щастлив! = Друго явно не умееш!!! :)  

Бог, а не Тангра да ти прости волните и неволни грехове. Амин

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...