Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво е непростимо спрямо Бог?

Препоръчан отговор

преди 6 минути, dioib написа:

Забавлявай се и бъди щастлив!

Това е най-важното,умение.Който не го може-си прави Кръстоносни походи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 728
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 23 часа, _Aumi_ написа:

Значи, свещениците си имат запазени територии. И никой няма право да ходи в друго енорийство, за да изповядва греховете си!

Ауми ... :) .... Разсмя ме ... :) Благодаря ти ... :) А уж се правиш на веща по отношение на християнството ... :) 

Все пак да поясня: Веднъж изповядан грях не може да се изповядва отново. -> Безсмислено е и показва, че не знаеш основни принципи на изповядването на православното християнството. 

За протокола: Отецът се възмути, а не заклейми мирянина, защото му бе църковен настоятел, а не енорийски свещеник, т.е. мирянина не бе от неговата енория. = Енорията на отеца е в Сливен, човека живее в София, а по пътьом се изповядал нейде в Пловдив, т.е. тайнството на изповедта е извършена и не е уместно (не е по канон) да се повтори въпросното, а мирянина се стреми да постъпва по канон. = Значи не разбира канона и е нормално някой да е възмутен, а че е споделил с мен това, то това е друга "песен' и определено не ще споделя тук по какъв повод го е направил.   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, dioib написа:

А уж се правиш на веща по отношение на християнството .

О, не съм твърдяла нищо подобно. Само казах, че познавам библията за обща култура.

Но измислени канони изобщо не ме вълнуват. Едва ли Бог има нужда от тях. Още повече, че е съвсем лесно да се изповядаш на самият Бог, вместо да търсиш свещеници, които си имат запазени територии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, _Aumi_ написа:

Само казах, че познавам библията за обща култура.

Това и ти е проблема да не разбираш православното християнството и го интерпретираш по римо-католицизма или друго отклонение ... 

= Придобила си някакви познания за обща култура, а не знания от обща култура ... :) = Имаш познания, а не знания!!! :)  

Нормално е да не те вълнуват каноните в него. По същия начин и мен не ме вълнуват твоите измислици. 

преди 20 часа, _Aumi_ написа:

Едва ли Бог има нужда от тях.

В действителност нужда  от канони, закони има човек, за да живее праведно.  Друг е въпроса, че извън тях иска или не, то човек живее по някакви правила, които са угодни за него и/или общност. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.10.2022 г. в 20:45, Емил Костов написа:

А стига с тоя твой БОГ, че прекаляваш вече! Сам виждаш войни и мизерия има в този свят или реалм. Къде го твоят БОГ дето ми говори за любов и обич. 

Не си разбрал.

Мизерията и воините са изкуствено създадени неща от самите хора. Това, което човек сам си направи, и Бог не може да му го направи.

Живеем в свят на капитализъм. Без изкуствено създадени мизерия и воини, чрез които капитализма да се храни, той не би могъл да съществува - затова имаме проблеми.

Светът, в който живеем, е такъв какъвто хората сами си го направиха.

Също така, не е добра идея Бог да спасява хората. По-добре да ги остави да страдат и да се очукват, за да израснат (което не вярвам да се случи).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, FatMan9 написа:

Не си разбрал.

Мизерията и воините са изкуствено създадени неща от самите хора. Това, което човек сам си направи, и Бог не може да му го направи.

Живеем в свят на капитализъм. Без изкуствено създадени мизерия и воини, чрез които капитализма да се храни, той не би могъл да съществува - затова имаме проблеми.

Светът, в който живеем, е такъв какъвто хората сами си го направиха.

Също така, не е добра идея Бог да спасява хората. По-добре да ги остави да страдат и да се очукват, за да израснат (което не вярвам да се случи).

Само религията не зачеквай, че и боговете ще избягат. Мисля, че хардуерният раздел ти е предостатъчен :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, FatMan9 написа:

Не си разбрал.

Друго не е разбрал: Войни се водят за ресурси!!! Навремето ресурса е бил хората, защото те са правели блага. 

Смело мога да твърдя, че Христос е първия комунист. :) Те и затова не го зачитат, защото е направил така, че мнозина да не се подчинят на власт имащите и да изискват справедливост по отношение на разпределението на благата дадени от Бог за всички човеци, а не за избрани родове или власт имащи. :) 

преди 5 минути, Емил Костов написа:

Само религията не зачеквай, че и боговете ще избягат. Мисля, че хардуерният раздел ти е предостатъчен :)

Вижда се, че "развива" обхвата  си ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, dioib написа:

Друго не е разбрал: Войни се водят за ресурси!!! Навремето ресурса е бил хората, защото те са правели блага. 

Смело мога да твърдя, че Христос е първия комунист. :) Те и затова не го зачитат, защото е направил така, че мнозина да не се подчинят на власт имащите и да изискват справедливост по отношение на разпределението на благата дадени от Бог за всички човеци, а не за избрани родове или власт имащи. :) 

Вижда се, че "развива" обхвата  си ... :) 

Мамо мамо какви ментета пиеш. Христос е комунист. Няма да казвам как заради него са избити за едно нощ 3000 евреи от собствените братя и сестри.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Емил Костов написа:

Няма да казвам как заради него са избити за едно нощ 3000 евреи от собствените братя и сестри.

А въпросните били ли са римски граждани??? :) 

п.п. Между другото: Смешно е да се твърди, че заради Христос някой евреин (ортодоксален) би си сменил вероучението ... :) 

А колко християни са ликвидирани от "Рим"? :) 

преди 9 минути, Емил Костов написа:

заради него

И друго: Заради него или поради него? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, dioib написа:

А въпросните били ли са римски граждани??? :) 

п.п. Между другото: Смешно е да се твърди, че заради Христос някой евреин (ортодоксален) би си сменил вероучението ... :) 

А колко християни са ликвидирани от "Рим"? :) 

И друго: Заради него или поради него? 

Няма нищо смешно, така пише в твоята Библия. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Емил Костов написа:

Няма нищо смешно, така пише в твоята Библия. 

Виж сега. :) Да, има СЗ и НЗ, но в тоя случай покажи в коя част от въпросното свето писание е "написано" = цитирай и да видим какво точно пише, защото някъде другаде водим дебат за интерпретации на притчи и прочие ...  

Що се касае за моята Библия, то тя в момента не ми е под ръка, но нека да е спрямо публикуваната от БПЦ ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, dioib написа:

Смело мога да твърдя, че Христос е първия комунист. :) 

:D

Марксист, ленинист или троцкист?

Много интересен ще да е този комунист, който защитава правото на частна собственост, досега не бях чувал за такъв!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 26.10.2022 г. в 4:25, dioib написа:

Имаш познания, а не знания!!! :) 

Не можеш да осъзнаеш колко чудесно е да имаш познание, а не знания!

Знанието е чуждо, познанието е вътрешно, личен опит. Един тон външно знание, не може да се равни на един грам познание.

Така че - ти си трупай външни, чужди знания. Аз ще трупам познание!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, _Aumi_ написа:

:offtopic_s:Ти пък не може да разбереш колко е по-чудесно да имаш интуиция и знания. :) 

Както и да е ... забавно ми е да си мерим щастието ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, _Aumi_ написа:

Знанието е чуждо, познанието е вътрешно, личен опит. Един тон външно знание, не може да се равни на един грам познание.

Така че - ти си трупай външни, чужди знания. Аз ще трупам познание!

Знанията са натрупани познания за много време, които ти в твоя кратък животец не можеш да достигнеш..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, lupis написа:

Знанията са натрупани познания за много време, които ти в твоя кратък животец не можеш да достигнеш..

Знанието е чуждо познание. Т.е. някой друг със сигурност го разбира в дълбочина, но не и аз. То става познание за мен, след като аз го усвоя - асимилирам, разбера и приложа. За да знаеш е достатъчно най-вече да запомниш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Познание и знание – разлика между научното познание и ежедневното знание (съзнание) – философия и психология в синергия.

От Валентин Бояджиев – психолог и диетолог

Познание: Cognition  Когниция = когнитивни процеси = познавателни процеси

Познавателните процеси са (усещане, памет, мисъл, въображение, концентрация). Чрез познавателните процеси всеки един от нас опознава света. Познавателните процеси са пряко свързани с личния опит. Тоест човек опознава/познава света чрез своя опит! По/знание – предполага някаква динамика, движение, процес – да се движиш по знанието.

Знание: Knowledge  предполага по-голяма статичност (запаметеност). Предполага и по-голяма дистанция. Тоест за разлика от познанието знанието е по-далечно, то е опосредствано. Човек познава чрез личния си опит, чрез своите усещания, мисъл, въображение, но знае най-вече чрез процесите на паметта (фиксиране, запаметяване, възпроизвеждане), разбира се, с помощта на процеса на концентрация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 26.10.2022 г. в 9:28, perin2 написа:

:D

1. Марксист, ленинист или троцкист?

2. Много интересен ще да е този комунист, който защитава правото на частна собственост, досега не бях чувал за такъв!

1. Живковист ... :D .... След като трябва да го сравняваме с някакъв след него ... :) 

2. Частна собственост върху какво? Принципно комунистите защитават правото на обществена собственост. Да, всеки може да има лична собственост, но за да я придобиеш полагаш труд. 

Мнозина са забравели кибуците. 

Цитат

Това са единствените общности в света, които всъщност са постигнали, поне за няколко десетилетия, комунизма с чистите му принципи,

Кибуц – Уикипедия (wikipedia.org)

Непростимо е да си присвояваш нещо което е "собственост" на Бог. Благата от такава собственост трябва да се споделят, а не да са частна собственост. Друг е въпроса за стойността на положения труд.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, dioib написа:

2. Частна собственост върху какво? 

Изход 20:17

Не пожелай дома на ближния си, не пожелай жената на ближния си, нито слугата му, нито слугинята му, нито вола му, нито осела му, нито нищо което е на ближния ти.

преди 9 часа, dioib написа:

Непростимо е да си присвояваш нещо което е "собственост" на Бог. Благата от такава собственост трябва да се споделят, а не да са частна собственост. Друг е въпроса за стойността на положения труд.  

Аз говоря за присвояване на собственост, която Бог е отредил на друг.

Изход 20:15

Не кради.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, perin2 написа:

Не пожелай дома на ближния си, не пожелай жената на ближния си, нито слугата му, нито слугинята му, нито вола му, нито осела му, нито нищо което е на ближния ти

Това не толкова защитава собствеността, а е насочено към желанието за притежаване. Кражбите са следствие от това желание. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, perin2 написа:

Не пожелай дома на ближния си, не пожелай жената на ближния си, нито слугата му, нито слугинята му, нито вола му, нито осела му, нито нищо което е на ближния ти.

Аз говоря за присвояване на собственост, която Бог е отредил на друг.

Изход 20:15

Не кради.

Бог само е "дал" (отредил)  на човек да е господар в този свят, а не му е дал такава частна собственост... 

Бог не отрежда на кой какво да му е собствено особено частно. Да, ти имаш лични неща и личности за които се грижиш, но кое кара човек да краде грижата на друг?! Все пак човек е тленен, т.е. дори тялото му не е негова частна собственост ... 

Никой на този свят не си е занесъл частната собственост на оня свят. :)

п.п. До момента никой не ми е откраднал кирката или лопатата с които копая на е-бекта си ... Що???  Да не говоря за камъните които съм "складирал" върху личния ми имот ... :) 

Образно: Не кради нещо което е собственост на Бог, т.е. ти не решаваш кое е частно за теб и не може да отнемеш на другия това за което е положил труд и/или усилие, за да го има и да проявява грижа за същото. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, dioib написа:

Да не говоря за камъните които съм "складирал" върху личния ми имот ... :) 

Щото никой не си прави каменна ограда покрай теб:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, perin2 написа:

Не кради.

Това е свързано с: Да не краде нещо което е на Бог. = Цялата власт е Божия!!! = Не трябва да си присвоява нещо или прави което е единствена собственост/собствено на Бог. 

И сам забележи: "не пожелавай" ... т.е. свързано е с греховни помисли, а не деяния!!! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, dioib написа:

Бог само е "дал" (отредил)  на човек да е господар в този свят, а не му е дал такава частна собственост... 

Бог не отрежда на кой какво да му е собствено особено частно. Да, ти имаш лични неща и личности за които се грижиш, но кое кара човек да краде грижата на друг?! Все пак човек е тленен, т.е. дори тялото му не е негова частна собственост ... 

Никой на този свят не си е занесъл частната собственост на оня свят. :)

п.п. До момента никой не ми е откраднал кирката или лопатата с които копая на е-бекта си ... Що???  Да не говоря за камъните които съм "складирал" върху личния ми имот ... :) 

Образно: Не кради нещо което е собственост на Бог, т.е. ти не решаваш кое е частно за теб и не може да отнемеш на другия това за което е положил труд и/или усилие, за да го има и да проявява грижа за същото. 

Бог само е "дал" (отредил)  на човек да е господар в този свят - Кой твърди, че човек е господар на този свят?! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Емил Костов написа:

Кой твърди, че човек е господар на този свят?! 

Никой не го твърди, а е факт. Или ще отречеш, че човечеството не господства в него в момента?! Всяко изменение в този свят е в следствие на човешка дейност. 

п.п. Друг е въпроса дали е угодна на Бог или не ... 

След края на този свят пак ще си говорим на чаша ракия "някъде" ... :)

:beer: 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...