Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Инсталиране на Windows XP (merged)

Препоръчан отговор

тази идея с използването на Windows на такъв външен хард няма да стане, според мен..за съжаление !

Все едно да направиш backup на дял С и да ползваш този бекъп на друг компютър. Различието в хардуердните компоненти ще доведе до несъвместимост на драйвъри и т.н.

Все пак пробвай , дано да съм с грешка laugh.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

На около 2 GB 50% ли им викаш...?

А и ми е чудно как ще ползваш програми тогава...или ще караш само на portable версии ли...?

Да,грешно съм се изразил.40 ГБ е целят HDD ,а 10 от тях съм заделил за ОС + софтуер.ами....да кажа ,че тези 10 ГБ са достатъчни ако не се инсталират големи софтуерни пакети,но след един Photoshop, Office 2007 и Vegas Video ,Sibelius,Sonar и т.н...не е нужно всички да изреждам,не ми остава никакво място.

Затова искам мултимедийните приложения да инсталирам на друг ,външен хард ,който е далеч по-голям и бърз от умрелия 4200 PRM 2,5 HDD на лаптопа ми :)

Относно портативните версии, те са супер,поне за сега съм доволен от няколко пакета,но не това е идеята.Ако всико се инсталира както си му е реда,то ще мога да си инсталирам пълни версии на всички програми.Ако това е невъзможно ,(за сега), то скоро ще е !!!

Все пак благодаря за забележката

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ми въпросчето:

Как мога да инсталирам две XP-та на два физически диска (на един с два дяла ми е ясно)?

Опитах но ми тръгва само единия. Помощ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чувал съм за XP и Vista,XP и Linux.Но за две XP-на една щайга не съм чувал и ме съмнява да стане.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагаш само единия хард и инсталираш XP. След това го махаш и слагаш другия и инсталираш отново. След като инсталираш и на двата харда по отделно ги връзваш и двата. Избирането на система ще става от BIOS. Зависимост кой от двата харда (операционни системи) искаш да пуснеш пускаш въпросния хард да се буутва първи.

Редактирано от the_X_files (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Слагаш само единия хард и инсталираш XP. След това го махаш и слагаш другия и инсталираш отново. След като инсталираш и на двата харда по отделно ги вързваш и двата. Избирането на система ще става от BIOS. Зависимост кой от двата харда (операционни системи) искаш да пуснеш пускаш въпросния хард да се буутва първи.

Не се бях сетил за това. Малко е неудобно за работа, но не знам дали ще намеря друг начин. Благодаря!

А какво ще кажете за Boot loader-ите? Дали ще стане с такъв?

Редактирано от lucky11 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм..сега се сещам, че май можеше да се инсталира като първо инсталираш на единия хард и след това през самия windows да инсталираш и на другия. Ще трябва да редактираш след това boot.ini, защото при рестарт ще се появят двата windows-а и ще трябва да си избираш от кой да boot-не, но ще са с напълно еднакви инена..затова от boot.ini може да смениш името на единия от тях за да можеш да ги различаваш

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм..сега се сещам, че май можеше да се инсталира като първо инсталираш на единия хард и след това през самия windows да инсталираш и на другия. Ще трябва да редактираш след това boot.ini, защото при рестарт ще се появят двата windows-а и ще трябва да си избираш от кой да boot-не, но ще са с напълно еднакви инена..затова от boot.ini може да смениш името на единия от тях за да можеш да ги различаваш

Хмм.... Това май ще е. Малко подробности ако може.

Само имената им ли ще трябва да сменя или и нещо друго?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хмм.... Това май ще е. Малко подробности ако може.

Само имената им ли ще трябва да сменя или и нещо друго?

Да..за да можеш да ги различаваш. При инсталацията на втория просто избираш New Instalation и ще се появят и двата в boot.ini

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

инсталираш на единия хард после през уиндолса инсталираш и на другия(аз в момента съм така)втория уиндолс го инсталирах със демон тулс.напълно нормална инсталация.всики път като стартирам обаче ме пита кои уиндолс да избере и тук идва гадния момент че ако клавиатурата ти е със USB не бачка преди да зареди бозата и няма да можеш да избереш уиндолс и ще тръгне втория по подразбиране.колкото до имената на бозите примен излизат със различни имена.

Редактирано от petiostoianov (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Засега се получава. Ха сега ми кажете как се определяше кой де е по подразбиране, че не помня какво и къде се пишеше. Дано да не ставам нахален ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

уиндолса ми е набългарски такаче обяснявам на БГ- моят компютър > покажи системна информация > разширени > стартиране и възтановяване настроики дано датие станало ясно има едно падащо меню избираш от него можеш да си настроиш и време за избор обикновено е 30сек.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей ! Мисля , че идеята на the_X_files за инсталация по отделно и на двата харда е най-правилна . Ако бях на твоето място - така щях да пробвам ! И естествено ще се наложи да измислиш нещо , за да ги различаваш . На втория сложи някъде една цифра или още една буква и така ще знаеш за кой Уинбоза става на въпрос .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И така...

Инсталнах ХП на единия диск. После през него инсталнах ново ХП на втория диск. Всичко беше ОК с малките гадости, че и двата бяха с едно и също име, а на това отгоре времето за избор не знам защо, но беше 1 сек. Както и да е. Оправих си времето и имената в boot.ini-то и сега май работата ще вземе да стане.

"It's working, it's workiiiiiiiiiiiiiing" - Anakin Skywalker

Благодаря на всички Ви за помощта!

Късмет!

P.S. Ако нещо се бъгне ще пиша.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Получи се следния проблем. Дискът беше разделен на 2 като на С: имаше Виста, а на D: Windows XP. Реших да махна Вистата, защото беше 64 битова и нямаше програми за нея. Та какво направих - върнах диска да си е един партитион и с инсталационния диск на ХР преди да инсталирам ново ХР дадох пълен формат на харда. Пролемът е обаче, че след като се инсталира новото ХР преди да зареди винаги ме пита коя операционна система да зареди като и двата избора са ХР и втория не работи. Явно е останало нещо от предишното ХР, което беше на втория дял, но не знам как да го махна. Дори формат на целия диск не помага.

Някой да има идея?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи най-вероятно има проблем в boot.ini ,където е записано коя ОС да се стартира. Прочети това:

КРАТКО ИЗЛОЖЕНИЕ

В тази статия се описва начина за разглеждане и ръчно конфигуриране на файла Boot.ini в Windows XP в рамките на диалога Startup and Recovery (Стартиране и възстановяване).

В Windows XP можете бързо и лесно да откриете файла Boot.ini, за да го прегледате и/или редактирате.

Преди редактирането е препоръчително да се направи резервно копие на файла Boot.ini. Преди това е необходимо да промените една от опциите за папки, за да се виждат скритите файлове.

Връщане в началото на страницата

Съхраняване на резервно копие на Boot.ini

1. Щракнете с десния бутон на мишката върху My Computer (Моят компютър) и изберете Properties (Свойства).

-или-

Щракнете върху Start (Старт), изберете Run (Изпълни), въведете sysdm.cpl и след това натиснете OK.

2. В раздела Advanced (Разширени) щракнете върху Settings (Настройки) под Startup and Recovery (Стартиране и възстановяване).

3. Под System Startup (Стартиране на системата) щракнете върху Edit (Редактиране). В резултат на това действие файлът се отваря в Notepad (Бележник) и е готов за редактиране.

4. В Notepad (Бележника) щракнете върху File (Файл) на лентата с Menu (менюто) и изберете Save As (Запиши като).

5. С десния бутон на мишката щракнете върху празно пространство в диалоговия прозорец Save As (Запиши като), насочете мишката към опцията New (Нова) в Context (контекстното) меню и щракнете върху Folder (Папка).

6. Въведете име за новата папка, например temp, след което натиснете бутона ENTER (Въвеждане), за да създадете папката с името temp.

7. Щракнете двукратно новата папка с име temp, след което натиснете бутона Save (Запиши), за да съхраните резервно копие на файла Boot.ini.

Редактиране на файла Boot.ini

За разглеждане и редактиране на файла Boot.ini:

1. Щракнете с десния бутон на мишката върху My Computer (Моят компютър) и изберете Properties (Свойства).

-или-

Щракнете върху Start (Старт), изберете Run (Изпълни), въведете sysdm.cpl и след това натиснете OK.

2. В раздела Advanced (Разширени) щракнете върху Settings (Настройки) под Startup and Recovery (Стартиране и възстановяване).

3. Под System Startup (Стартиране на системата) щракнете върху Edit (Редактиране).

Примерен Boot.ini файл

Това е примерен файл по подразбиране Boot.ini от компютър, работещ под Windows XP Professional.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Това е пример за горния файл Boot.ini с предишна инсталация на Windows 2000 на отделен дял.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINNT="Windows 2000 Professional" /fastdetect

Модифициране на Boot.ini

Въпреки че можете да модифицирате файла Boot.ini посредством диалога Startup and Recovery (Стартиране и възстановяване), в който можете да изберете операционната система по подразбиране, да промените продължителността на таймаута или ръчно да редактирате файла, следният метод използва Bootcfg.exe - помощна програма, работеща в режим на команден ред.

1. Щракнете върху Start (Старт), а после щракнете върхуRun (Изпълни).

2. В текстовото поле Отвори (Open) въведете cmd.

3. В командния ред въведете bootcfg /?.

4. Ще се появи помощната информация и параметрите на BOOTCFG.exe.

Добавяне на операционна система

В командния ред въведете:

bootcfg /copy /d Operating System Description /ID#

Където Operating System Description (Описание на операционната система) е текстово описание (например Windows XP Home Edition), а # посочва номера на елемент за зареждане в раздела за операционни системи на файла BOOT.INI, чието копие (т.е. на елемента) трябва да се направи.

Премахване на операционна система

bootcfg /delete /ID#

Където # посочва номера на елемент за зареждане, който искате да изтриете от раздела за операционни системи на файла BOOT.INI (например 2 за втората операционна система, фигурираща в списъка.

Задаване на операционната система по подразбиране

bootcfg /default /ID#

Където # посочва номера на елемент за зареждане в раздела за операционни системи на файла BOOT.INI. Този елемент ще стане операционната система по подразбиране.

Задаване на таймаута

В командния ред въведете: bootcfg /timeout# Където # посочва интервала в секунди, след който ще се зареди операционната система по подразбиране.

Отваряне на файла Boot.ini за потвърждаване на промените

-или-

3. Под System Startup (Стартиране на системата) щракнете върху Edit (Редактиране).

За по-кратко самото едитване става долу горе така:

1.Отвори C:\

2.Десен бутон,на мишката > New > Text document

3.Сменяш името на файла,от "New Text Document.txt",на "boot.ini"

4.Copy and Paste това >

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptOut /noguiboot

5.Даваш Save и готово.

Като преди това задължително правиш back up на оригиналния файл за всеки случай.

Редактирано от randb (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Без дискета инсталацията просто не може да намери харда, затова слагам дискетата още в началото, натискам F6 и този път успява да намери хард, но като почне копирането на файловете веднага ми дава съобщение, че не може да копира SiSRaid.sys, след това дава предложение до опита отново(Enter), да прескочи файла(Esc) или да спре инсталацията. Аз натискам Esc, но веднага излиза съобщение за следващия от файловете и така става 4 пъти. След това инсталацията продължава без проблем. В последствие забелязах, че въпросните файлове са върху дискетата-сякаш в началото я чете, а после я губи.

аз също имах подобен проблем! И при мен се получи така, че в началото като прочете дискетата си "кътва" файловете от нея и следващият път когато трябва да прочете от дискетата просто файловете ги няма. Сега при мен решението е дискетата да е заключена, иначе лошо!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето накратко какъв е моят случай.

Дава ми грешка в 39 минути преди края на инсталацията:

Error: Installation Failed: E:\I386\asms. The parameter is incorrect.

Fatal error:

One of the components that Windows needs to continue setup could not be installed. The parameter is incorrect.

Да спомена, че хард-диска ми е SATA. Значи всичко си правя мисля по нормалния начин.

Буутва си от сд-рома, натискам в началото F6 за да ми иска после дискетата с драйвера за дъното, избирам си къде да го инсталирам... после пак ми иска дискетата, чете от дискетата, и започва да копира файлове на харддиска. Рестартира се, и после като зареди вече графичната среда на около 39 минути до края, ми изкарва въпросното съобщение за грешка и дотам.

Четох и по други форуми и там имаше какви ли не обяснения. Честно казано аз съм леко скаран с този вид техника! :speak: И едно от решенията, които намерих и ми се стори най-безболезнено е чрез системна дискета за win98, проблема обаче е, че няма къде да намеря компютър с win98, а и дяла, на който са ми инсталационните неща, и където мислех да копирам всичко от инсталационния диск на windows е на NTFS.

Някой ако има решение на този проблем ще съм му много благодарен!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване