Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 4 часа, Мойра написа:

...дано имат късмет да са здрави!

А дано, ама надали :D Там е проблемът, че не са здрави и постоянно точат бюджета на здравната каса, който пълним и ние.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно информативно видео от Норвегия: 

Всъщност филмът отразява не само отглеждането на сьомга в Норвегия, но въобще рибната индустрия по света, като например, виетнамския пангасиус.

Само за сравнение, Аквакултурата на Зеп Холцер в австрийските алпи:

Редактирано от Lumberman (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някои "авторитети" в днешно време може да заклеймят подобни разследвания като "фалшиви новини". А пък когато човек развие диабет или рак, може да си вярва, че болестта всъщност не е истинска, заедно с "фалшивите разследвания", докато тя го убие. Предполагам тогава и смъртта "няма да е истинска"... за да няма противоречие. До какви безумия води сребролюбието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

как гори химията в картофения чипс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе тая година са ни перфектни портокалите. Само един или два пъти съм попадал на боядисани, а в повечето случаи дори не са пръскани с парафин. Най-хубавото е, че на вкус са разкошни :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, badsector написа:

Бе тая година са ни перфектни портокалите. Само един или два пъти съм попадал на боядисани, а в повечето случаи дори не са пръскани с парафин. Най-хубавото е, че на вкус са разкошни :)

къде ги намери тия разкошни портокали

:speak:

евентуално по пазари ама аз нямам на близо, а във Фантастико са картон плаче велпапе са смей

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На вашето внимание - Пикантина

27541120_1814110795289036_24306103186123

27655438_1814110828622366_62667723168592

получавате хлебарка бонус

това е от линка на потребителката във Фейсбук, която е попаднала на тази екстра

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1814110795289036&set=pcb.2012080605670939&type=3&theater&ifg=1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2/2/2018 в 17:35, haidukpikaso написа:

къде ги намери тия разкошни портокали

:speak:

евентуално по пазари ама аз нямам на близо, а във Фантастико са картон плаче велпапе са смей

От Фантастико много рядко взимам плодове и зеленчуци. Обикновено само банани, когато са на промоция. Интересно ми е дали вкарват по една партида контейнери, които да разхвърлят по пазарите или са различни и затова да има разлика по магазините. От лидл взимам портокали или от Фреш магазина до нас. Обаче си мисля, че направиха някакъв картел и за цитрусовите плодове, защото както мандарините бяха на по лев и 20, така сега са по лев и 80 на промоция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма по-добро от домашно приготвеното, особено ако е направено с мъдрост и превъзходно отношение, и с локални, добре подбрани, екологично чисти продукти.

От другата седмица очаквайте и по щандовете на Лидл, почти същото. Пазарувайки в супермаркети и хранейки си в ресторанти за бързо хранене, чудя се какво сме изгубили...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ммм вкусно изглежда. Не бях гледал китайците как си правят супите, мога да пробвам някой ден, ако навия жената да яде тофу :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, badsector написа:

Ммм вкусно изглежда. Не бях гледал китайците как си правят супите, мога да пробвам някой ден, ако навия жената да яде тофу :D

То и аз не съм много по тофуто, особено правено с ГМО-соя. Но това, което ме очарова, освен кинематографията, е цялостната обстановка на селото - с прибиране на реколтата, обработване, готвене. Това е голямо богатство, което кой може да си позволи в днешно време? Да пробва, да експериментира, да отдели такова време и да се наслади на резултата? А съм сигурен, че и ние имаме подобно ноу-хау, което е почти изгубено... и не е нужно топлата вода да се открива. Но ходещият на работа човек, пришпорен от всевъзможни изисквания, не може да си позволи лукса на такава храна, и трудно ще плати на някой да му я направи... а и има ли къде да стане срещата им? Според мен, ако аз имах стопанство, в което такова готвене да е възможно (макар и да е като на филм), и си произвеждам всичко необходимо, че и повече, ще имам ли стимул, да го правя за друг, да продавам на някого нещо? Обикновено, когато нещата почнат да се правят за пари, тогава се извращават - и големите мащаби развалят качеството.

Аз видеото не го пуснах толкова заради тофу-то, а заради примера и обстановката. Жената има още много видеа, в които показва традиционно китайско приготвяне на различни храни. За тaкъв продукт "Made in Chinа" не е стигма. Ще направи ли такова видео някоя градска кокона или феминистка, които презират традиционните женски роли в дома?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че този филм е филм, т.е. реалността се различава МНОГО от него. Реално този начин на живот си е къртовски труд, като в зависимост от природните ресурси, може да е цял живот борба за оцеляване. Храната често е оскъдна и дори да е екологично чиста, в повечето случаи няма особено разнообразие. По-добрият съвременен вариант е да се организират фермерски пазари, но с истински контрол върху качеството на продукцията, където хората могат да си закупят разнообразна храна и продукти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

21368882_476261989419165_915409455655545

Само в Кауфланд! Хубаво и евтино!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Lumberman написа:

...Само в Кауфланд! Хубаво и евтино!

Там е работата, че не е само в Кауфланд. По-големият проблем е що за тъпи същества купуват такива продукти. После българите били болни. Е...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, badsector написа:

Там е работата, че не е само в Кауфланд. По-големият проблем е що за тъпи същества купуват такива продукти. После българите били болни. Е...

И що за същества ги произвеждат? Ама като има кой да ги купува. Ясно ми е, че не е само в Кауфланд. Тия поне са упоменали нещата на етикета. Други просто могат да ги скрият. Аз затова залагам най-вече на домашно приготвено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Lumberman написа:

И що за същества ги произвеждат? Ама като има кой да ги купува. Ясно ми е, че не е само в Кауфланд. Тия поне са упоменали нещата на етикета. Други просто могат да ги скрият. Аз затова залагам най-вече на домашно приготвено.

Докато има балъци, ще има и тарикати. Ако имахме държава, нещата можеха да стоят по различен начин. Но тук държавата е мафията, затова няма да се подобри ситуацията. Затова никакви храни от пакетче, всичко домашно приготвено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да не забравим и Фантастико - не купувайте никакво месо на промоция

сами ще се сетите защо

:tease2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, haidukpikaso написа:

да не забравим и Фантастико - не купувайте никакво месо на промоция

сами ще се сетите защо

:tease2:

Викаш не можещ да се вредиш. Разграбват ги веднага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 8 часа, badsector написа:

Докато има балъци, ще има и тарикати. Ако имахме държава, нещата можеха да стоят по различен начин. Но тук държавата е мафията, затова няма да се подобри ситуацията. Затова никакви храни от пакетче, всичко домашно приготвено.

Не те разбрах точно. В смисъл, ще си го приготвиш вкъщи ли имаш предвид, под домашно приготвено? Или може би имаш предвид домашно произведено? Домашно какво и как точно? Ще си гледаш прасетата, кравите и овцете ли? Или кокошките? Ще си доиш кравите ли?  Ще си правиш сирене и кашкавал? Ще си сееш пшеницата/зърното ли? Или може би ще си садиш зеленчуците, овошките, лозята, слънчогледа, царевицата и картофите? Водата ще си носиш от някой извор в планината предполагам?! И т.н. и т.н. и т.н...

Кажи сега ние като сме балъци, щото аз живея в СФ, а като гледам и ти, и нямам баби и дядовци и по принцип нямам къде да си отида на село, а би било прекрасно (заради работата и нямам друг избор) и нямам 20-30 декара място и домашна ферма (не че и да имам ще имам техника, умения, възможност, знания и най-вече време) как точно да ми се случат нещата с домашното... приготвено? Дай си рецептата да се възползвам и аз, моля. 

Редактирано от ostavime (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, ostavime написа:

...как точно да ми се случат нещата с домашното... приготвено?...

Обикаляш магазини, докато намериш качествена суровина и почваш да пазаруваш от тези магазини и да си готвиш. Ясно е, че няма как сами да произвеждаме, но можем сами да приготвяме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, badsector написа:

Обикаляш магазини, докато намериш качествена суровина и почваш да пазаруваш от тези магазини и да си готвиш. Ясно е, че няма как сами да произвеждаме, но можем сами да приготвяме.

Може и сами да си произвеждаме, но пак не всичко. Ясно, че няма да е от терасата в саксии. И не всичко. Но при всички положения човек не е заставен да си купува определен вид храна от определено място. Все още има някакъв избор и някакво локално производство. И това, че човек примерно не може да си произведе лука или картофите, не означава, че трябва да не пробира. Определени видове храна са толкова компрометирани, че по-добре да бъдат избягвани въобще. И понеже стана дума за месото, аз месо от магазин не съм купувал от години.

преди 11 часа, ostavime написа:

Кажи сега ние като сме балъци, щото аз живея в СФ, а като гледам и ти, и нямам баби и дядовци и по принцип нямам къде да си отида на село, а би било прекрасно (заради работата и нямам друг избор) и нямам 20-30 декара място и домашна ферма (не че и да имам ще имам техника, умения, възможност, знания и най-вече време) как точно да ми се случат нещата с домашното... приготвено? Дай си рецептата да се възползвам и аз, моля. 

Ако позволиш и аз да кажа. Под домашно приготвено и аз имах предвид приготвено от суровини вкъщи, не от полуфабрикати. Да, не е баш същото като да си си го произвел сам, но е стъпка в правилната посока според мен. Иначе човекът в големия град се обрича да се съобразява с това, което се предлага на пазара. А там отиваме все повече към корпоративно производство, дори при биото. И е цените на био-продуктите хич не са приемливи според мен. Най-вече заради стандарта и приходите на българина. Отделно от това сертификатите не са реални. Ето едно видео по темата за биото:

Проблемът е, че при тези тенденции, ако няма кой да произвежда храна, се обричаме да купуваме западни и китайски боклуци. За каква свобода и независимост можем да говорим като народ, като дори храната не можем и не искаме да си произвеждаме? А да кажете, че нямаме земя... плодородна.

Истинската храна стана лукс в днешно време, а хората се наблъскаха в градовете. Малко като във научно-фантастичния филм Soylent Green от вече далечната 1973 г.

Как да ти се случат нещата ли? Трябва да се пресметне и да се плати цената. А тя не е малка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...