Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

Гост

Зарежи келешите и премини към същината. Те са безсмъртни, защото са представители на Pepsi. Родени са умни, слушат чалга, ръцете им, двете, никнат от г*за. С думи прости, жалки цъкаторчета. Точка.

LinuxMint не е Linux. Запомни го! LinuxMint е операционна система, ползваща ядро Linux. Нарича се още дистро, но селските джуджета си пишат по инерция линукс. LinuxMint е адаптация на Ubuntu, дериват. Ubuntu пък е отроче на Debian. Инсталация на поредно приложение ще търсиш с ключоя дума Ubuntu. И пак за "Линукс". Ако те сложа пред три клона на праодците на линукс дистрибуциите няма да е едно и също. Има си нюанси с боравенето и обръщението. Така че говори конкретно - LinuxMint.

LinuxMint е козметика на Ubuntu. Засега виждаш само шаренията отпред, но отзад е едно и също. Шаренията е твоя десктоп или по-точно десктоп обкръжение ( накратко DE ). Те са няколко на брой. При всички DE приложенията вършат една и съща роля, въпроса е в глезотията, която предлага десктопа. Намирам за най-тежък KDE и за най-привичен Gnome/Mate. Под Lubuntu нещата хвърчат, но ти не си готов още, визирам LXDE. Това разнообразие е довело до разни версии *Buntu. И пак, дали Lubuntu, дали Kubuntu, приложенията ще са едни. Ubuntu заложи на визията за DE подобно на смартфоните и това отблъсна феновете и ги повлече към LinuxMint, отделно LinuxMint е наблъскан с кубици баластра и това допълнително печели чайниците.

И пак, едно голо *Buntu може да се инсталира от нула. След което да сложиш всички десктоп обкръжение и при пореден лог в системата да си избираш предпочитан. И пак, можеш да си сложиш сто ядра, хиляда ядра, всичките ядра и да избираш с кое да си. Хей това в гомнинdwos e мечта.

На моя нетбук сложих LinuxMint 14. Грешка. Мини на 13, защото е стабилно и с 5 годишна подръжка. Вече знаеш, че винаги можеш да сложиш последното супер-дупер ядро. В ядрото са ти драйверите.

Публикувано изображение

Kaкво ти предстои?

Да разбереш историческа истина, защо в Linux вече 40 години няма вирус. Забележи вирус, а не вируси, докато  гомнинdwos го лазят 2 000 000 ла**а вече и това число ще расте.

Да разбереш кой си ти, какви права имаш и кой е супер-потребителя и как да ставаш такъв.

Хей тука е твоя кабинет. Тук можеш "да мажеш" на воля.

Публикувано изображение

А тук само четеш.

Публикувано изображение

Колко букви има в алфавита? От А до Z, те толкова устройства можеш да монтираш в гомнинdwos, докато в linux мога да монтирам всичките linux машини на земята и ще ги виждам/рабоята с тях като пореден мой каталог. Да, при съответни условия. Разбираш ли, неограничен си в броя.

Предстои ти да си инсталираш безопасни шрифтове, за да виждаш сайтовете по стария начин. Предстои ти да разбереш, че от тук нататък ще работиш с най-великия енкодинг - UTF8, а не допотопния 1251, койти още кибичи в последния изпражнения на гомнинdwos.

Ти си аудиофил, съответно това също ще ти трябва

Публикувано изображение

Относно командите в терминала. Това не са точно команди, а програми без графичен интерфейс. Тяхното изпълнение се пада на интерпретатор. От мен първата.

Напиши sudo poweroff

ще ти поиска парола и ще ти изключи машината. Идейно!

И така ... давай по същество. И определено никога не е късно. Възрастта не е порок.

поздрави

За сега спирам, за да вникна във твоят пост, който явно е много важен за мен.А и предложения точно от теб, знаеш че с удоволствие ще приема.Де разбрал, де не, за мен ти просто явно много добре владееш тази система и ти са съвсем ясни нещата.Но веднага на един от повдигнатите от теб въпроси мога да отговоря веднага. Сам забелязах това, което си ми написал: " Засега виждаш само шаренията отпред, но отзад е едно и също. Шаренията е твоя десктоп или по-точно десктоп обкръжение ( накратко DE ). Те са няколко на брой. При всички DE приложенията вършат една и съща роля, въпроса е в глезотията, която предлага десктопа. Намирам за най-тежък KDE и за най-привичен Gnome/Mate"

Много добре ще обмисля поста ти и може би ще ти напиша някой ред на лично, за да не затормозвам тези, които не им е приятен Линукса, макар че сме в такъв раздел. Но ето и какво не разбрах от поста на...."flare" oтправен към теб може би.

"П.П. Много ловко представен пост, Profruit."

Поздрави от мен и ти желая приятна вечер приятелю!

Ще ти пиша!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зарежи келешите и премини към същината. Те са безсмъртни, защото са представители на Pepsi. Родени са умни, слушат чалга, ръцете им, двете, никнат от г*за. С думи прости, жалки цъкаторчета. Точка.

LinuxMint не е Linux. Запомни го! LinuxMint е операционна система, ползваща ядро Linux. Нарича се още дистро, но селските джуджета си пишат по инерция линукс. LinuxMint е адаптация на Ubuntu, дериват. Ubuntu пък е отроче на Debian. Инсталация на поредно приложение ще търсиш с ключоя дума Ubuntu. И пак за "Линукс". Ако те сложа пред три клона на праодците на линукс дистрибуциите няма да е едно и също. Има си нюанси с боравенето и обръщението. Така че говори конкретно - LinuxMint.

LinuxMint е козметика на Ubuntu. Засега виждаш само шаренията отпред, но отзад е едно и също. Шаренията е твоя десктоп или по-точно десктоп обкръжение ( накратко DE ). Те са няколко на брой. При всички DE приложенията вършат една и съща роля, въпроса е в глезотията, която предлага десктопа. Намирам за най-тежък KDE и за най-привичен Gnome/Mate. Под Lubuntu нещата хвърчат, но ти не си готов още, визирам LXDE. Това разнообразие е довело до разни версии *Buntu. И пак, дали Lubuntu, дали Kubuntu, приложенията ще са едни. Ubuntu заложи на визията за DE подобно на смартфоните и това отблъсна феновете и ги повлече към LinuxMint, отделно LinuxMint е наблъскан с кубици баластра и това допълнително печели чайниците.

И пак, едно голо *Buntu може да се инсталира от нула. След което да сложиш всички десктоп обкръжение и при пореден лог в системата да си избираш предпочитан. И пак, можеш да си сложиш сто ядра, хиляда ядра, всичките ядра и да избираш с кое да си. Хей това в гомнинdwos e мечта.

На моя нетбук сложих LinuxMint 14. Грешка. Мини на 13, защото е стабилно и с 5 годишна подръжка. Вече знаеш, че винаги можеш да сложиш последното супер-дупер ядро. В ядрото са ти драйверите.

Публикувано изображение

Kaкво ти предстои?

Да разбереш историческа истина, защо в Linux вече 40 години няма вирус. Забележи вирус, а не вируси, докато  гомнинdwos го лазят 2 000 000 ла**а вече и това число ще расте.

Да разбереш кой си ти, какви права имаш и кой е супер-потребителя и как да ставаш такъв.

Хей тука е твоя кабинет. Тук можеш "да мажеш" на воля.

Публикувано изображение

А тук само четеш.

Публикувано изображение

Колко букви има в алфавита? От А до Z, те толкова устройства можеш да монтираш в гомнинdwos, докато в linux мога да монтирам всичките linux машини на земята и ще ги виждам/рабоята с тях като пореден мой каталог. Да, при съответни условия. Разбираш ли, неограничен си в броя.

Предстои ти да си инсталираш безопасни шрифтове, за да виждаш сайтовете по стария начин. Предстои ти да разбереш, че от тук нататък ще работиш с най-великия енкодинг - UTF8, а не допотопния 1251, койти още кибичи в последния изпражнения на гомнинdwos.

Ти си аудиофил, съответно това също ще ти трябва

Публикувано изображение

Относно командите в терминала. Това не са точно команди, а програми без графичен интерфейс. Тяхното изпълнение се пада на интерпретатор. От мен първата.

Напиши sudo poweroff

ще ти поиска парола и ще ти изключи машината. Идейно!

И така ... давай по същество. И определено никога не е късно. Възрастта не е порок.

поздрави

Почти изцяло съгласен с колегата, освен със скрийншота на който има PulseAudio и се предполага, че се препоръчва за аудиофили, а това съвсем не е така - май е точно обратното :)  Аз като търсих в нета bit-perfect плеър за Линукс, попаднах на няколко статии в които PulseAudio НЕ се препоръчава.....

Правя това вметване не за друго, а защото Стефан си е баш аудиофил :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Почти изцяло съгласен с колегата, освен със скрийншота на който има PulseAudio и се предполага, че се препоръчва за аудиофили, а това съвсем не е така - май е точно обратното :)  Аз като търсих в нета bit-perfect плеър за Линукс, попаднах на няколко статии в които PulseAudio НЕ се препоръчава.....

Правя това вметване не за друго, а защото Стефан си е баш аудиофил :)

Много хубававо акайче - за аватарче. Виж сега съм затруднен  за отговор, но ще се заинтересувам по този въпрос. Аз по принцип няма да ползвам лаптопчето за сериозна музика. Но ти благодаря от сърце приятел. За аудиотехника имам други дрънкалки, предполагам се досещаш и свиренето през компютър не ми е приоритет.

От мен, за теб!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много хубававо акайче - за аватарче. Виж сега съм затруднен  за отговор, но ще се заинтересувам по този въпрос. Аз по принцип няма да ползвам лаптопчето за сериозна музика. Но ти благодаря от сърце приятел. За аудиотехника имам други дрънкалки, предполагам се досещаш и свиренето през компютър не ми е приоритет.

От мен, за теб!

Знам, ама апетитът идва с яденото, а и любопитството изяло главата на котката казват :D ...

off-topic: относно "магнета" на аватара - като малък ги гледах тия машинки с такова очрование, та съм се навил да си взема една ей така просто, да ми краси хола :D ... Ама пусти пари, все не остават излишни за такива "душевни чи*ии"....

Успех в света на Линукс ОС (която и дистрибуция да е)... Аз така навремето си качих на майтап и вече 7-ма година не ми се иска да го махам и го ползвам в 25% от времето като ми омръзнат "джамовете" :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

За себе си знам, че програмирането се дели на четири. Аз се причислявам към параметричното и уеб. С системното и приложното съм на Вие. В частта за командите визирах най-разпространения команден процесор BASH, допълван още като интерактивен. И от наученото го знам, че е интерпретатор. Къде на PERL, къде на C, къде на Python.Забележката се приема, но едва ли е нужно да се впускаме в такива детайли, след като ние няма да създаваме нови команди, а въпроса е да знаем същността на терминала. Правата над MKDIR, например, са на root:root. Първо се чете и възможността, че е изпълним дава възможност на останалите, да създават каталози. Това как е направен MKDIR е вече твоята кръв и излишество на инфо за непросветения. 

...

Истина и забележката се приема. Снимката се даде в качеството на пример и заслужава своя отделна тема кой аудио-сървър ползвате. Всичко за линукс-ядрото е файл. Вашата мишка е файл, вашия монитор също, вашите MP3-ки също и снимките ви са файл. Каталогът също е файл. VLC, Firefox, Skype - файл. Всичко за линукс е файл, дори демоните. Аз също съм аудиофил и първия контраст при прехода от гомнинdows бе именно бутона за усилване на звука. Няма миксер, няма еквалайзер. И логично достигнах до диспута pulseaudio vs alsamixer. И в четене разбрах кое как работи, но понеже нямах време за повече коментар по темата изгърмях по сватбарски, защото предните 4-и страници как новак да бъде спечелен на страната на добрите се четят изхендранията на тролчета с пишка на пигмей.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

най-разпространения команден процесор BASHизлишество на инфо за непросветения.

Интерпретаторът на BASH има общо за случая само доколкото извиква програмите. Той ще се намеси по сериозно при по-комплексни изрази (примерно с |, ||, &&) или скрипт.Не съм съгласен че е излишно инфо, защото щом са "програми" т.е. не команди на интерпретатора, може и да ги няма изобщо. Под майкрософтската конзола винаги ще имаш dir, copy и del. Наличието на BASH ти гарантира for примерно, но не и ls, poweroff, да не говорим за sudo. Например последното изрично трябваше да си го инсталирам вкъщи. И обратното. За да извикаш dir, винаги трябва да се обърнеш към командния интерпретатор. За да извикаш ls изобщо не ти трябва никаква конзола, шел или каквото и да е такова. Както ти сам си казал:

Това не са точно команди, а програми без графичен интерфейс.

Толкова.Така, че ако утре lz4jw напише:

sudo poweroff

и му излезе

sudo: command not found

да знае, че не му е инсталирана, а не да си мисли, че му е счупен BASH-a...

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Как няма един от Вас до мен сега. Имам толкова въпроси! Но добре се справям. Имам скайп, имам NERO за запис,имам руския агент който много ползвам,Интернет радио заради  кънтри - то/като твоето е Стефанаки/. И най интересното е че сам се справих без никаква помощ. Не съм наясно обаче, как се деинсталира дадена програма или направо се трие. Другото е за почистването от ненужни остатъжи след деинсталация и  къде се намират за да ги премахна евентуално. Ако е подобно както при Win не искам обяснения. За сега толкова, за да не Ви тормозя!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как няма един от Вас до мен сега. Имам толкова въпроси! Но добре се справям. Имам скайп, имам NERO за запис,имам руския агент който много ползвам,Интернет радио заради  кънтри - то/като твоето е Стефанаки/. И най интересното е че сам се справих без никаква помощ. Не съм наясно обаче, как се деинсталира дадена програма или направо се трие. Другото е за почистването от ненужни остатъжи след деинсталация и  къде се намират за да ги премахна евентуално. Ако е подобно както при Win не искам обяснения. За сега толкова, за да не Ви тормозя!

Деинсталира се пакета. Някои от тях оставят скрити директории, които се намират в домашната ти директория. И можеш да ги изтриеш спокойно (ако ти пречат :) )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Деинсталира се пакета. Някои от тях оставят скрити директории, които се намират в домашната ти директория. И можеш да ги изтриеш спокойно (ако ти пречат :) )

Принципно е достатъчно sudo apt-get remove <име на пакета> в конзолата, но не винаги. Понякога се налага и ръчно триене от home директорията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Програмите в LinuxMint се инсталират по три начина.

Чрез команда APT,

чрез пакет (*.deb)

или чрез изпълним файл (*.sh).

Най-масов е първия.

Да речем инсталация на VLC плейър.

Стартираш терминал и пишеш

sudo apt-get install -y vlc

Това е всичко. Параметър -y указва, че предварително си съгласен и да премине директно към инсталация. Понякога се налага предварително включване на хранилище и обновяване кеша на APT.

Изтриване на VLC/програма

sudo apt-get remove --purge -y vlc

sudo apt-get autoremove

sudo apt-get autoclean

rm -rf ~/.профил на програмата

Последното според случая. Точка пред файл означава, че е скрит и се вижда чрез комбинация Ctrl + H.

С деб-пакет е още по-лесно и прилича на windows-kия начин за инсталиране.

Изпълнимите файлове също са въпрос на схващане. Тях ползвам при програми от трети страни. Например, аз изтривам firefox и слагам от mozila общоприетия.

Но има едно чудо, нарича се софтуерен център. Там избираш програмата и цъкаш като изрусена секретарка на бутонче Install. Те това и в гомнинdows го няма!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Eто тука са описани самите команди и коя за какво е 

https://help.ubuntu.com/community/AptGet/Howto

A с тази програмка става още по лесно за чистенето на непотребни пакети ubuntu-tweak

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И кой Линукс си избра за начало? Аз от 1 г. се занимавам сериозно с него. Вече го разучих и мога да кажа с чиста съвест, че е една много добра операционна система...

Сигурен си че, си "разучил" Линукс ?

Да се изпитваме ли ?

Linux, никога няма да доминира над Windows. Към автора: как е положението с дялове? Дай шот да видим, при отворен дял.

Лаишко изказване.Зависи от сферата.Погледни от корпоративна гледна точка.Ако нямаше Линукс нямаше да има и интернет - 13-те ДНС Сървъра.Всчики маршрутизатори,Google,Amazon,Faceboock и т.н.Едно филмче което се зове Аватар е рандвано на Убунту,Хъм НАСА ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не казах, че съм спец, но мисля,че бихте могли да ме приемете в категорията на напредналите потребители. И ако може да ми пишете една изпросена червена точка за това, че не съм се отказал, а продължавам ежедневно да се интересувам и да чета :)

П.П. А забележката се приема- разучих да се чете разучавам :)

Редактирано от upili (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Сигурен си че, си "разучил" Линукс ?

Да се изпитваме ли ?

Лаишко изказване.Зависи от сферата.Погледни от корпоративна гледна точка.Ако нямаше Линукс нямаше да има и интернет - 13-те ДНС Сървъра.Всчики маршрутизатори,Google,Amazon,Faceboock и т.н.Едно филмче което се зове Аватар е рандвано на Убунту,Хъм НАСА ?

Тук очаквах  /не е задължително/ съвет към мен.За каквото и да било, свързано с Linux. Крайно време да спрем да се драчим, на кой колко му е голяма пишката! Вторият колега не учавства в дискусията за мен. Тук и в "Linux" -обща дискусия"за мен има доста интересни материали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://forum.learnfree.eu/

http://skss.learnfree.eu/

Тук също има доста интересни материали. Авторите поддържат добре форума и отговарят на всеки поставен въпрос коректно и бързо

Редактирано от upili (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук очаквах  /не е задължително/ съвет към мен.За каквото и да било, свързано с Linux. Крайно време да спрем да се драчим, на кой колко му е голяма пишката! Вторият колега не учавства в дискусията за мен. Тук и в "Linux" -обща дискусия"за мен има доста интересни материали.

Дали бързо набираш,дали щото преди малко дето се вика се върнах от София / и там всичко мина "както трябва" / нещо не ми е на кеф.Добре погледни Тази тема която понаписах.Иначе личен съвет - когато ползваш Линукс забрави всчико свързано със Уиндоус.Линукс е съсвсем друга бира.Прави нещата по начина по който е направен да ги прави.Линукс със различните си дистрибуции със различните си графични среди ще те накара да мислиш по съвсем различен начин - не се отказвай бързо.Няма лесно никъде.Човек се учи цял живот и търси,и накрая намира своя път по който да върви.Приветствам те със отворени ръце да се присъединиш и да вървиш по "нашия" път,пътят на Свободния софтуер ;)Още едно лично мнение - не бъди пристрастен!Линукс има много дистрибуции и графични среди ако дистрото което ползваш в момента не ти е "удобно" винаги можеш да го замениш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Здравейте!

Реших да мина на  Linux Mint 13.  Но тук са два варианта: " Linux Mint 13 Maya LTS"  и  "Linux Mint 13 "Maya" - Cinnamon (32-bit)" Аз лично поне на този етап не мога да взема правилно решение коя от двете да избера, за да я инсталирам в близките 2-3 дни. Ще съм Ви благодарен, ако поясните с по две три думи. До този момент съм с версия 15, но малко като че ли ми е слабо лаптопчето за нея или така си въобразявам.Позамисля се горкият по 3-4 секунди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Реших да мина на  Linux Mint 13.  Но тук са два варианта: " Linux Mint 13 Maya LTS"  и  "Linux Mint 13 "Maya" - Cinnamon (32-bit)" Аз лично поне на този етап не мога да взема правилно решение коя от двете да избера, за да я инсталирам в близките 2-3 дни. Ще съм Ви благодарен, ако поясните с по две три думи. До този момент съм с версия 15, но малко като че ли ми е слабо лаптопчето за нея или така си въобразявам.Позамисля се горкият по 3-4 секунди.

По принцип е разумно да заложиш на LTS версията, абревиатурата означава дълга поддръжка т.е. тази версия ще се поддържа поне 3,5 или колкото там са годините за тази дистрибуция

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

По принцип е разумно да заложиш на LTS версията, абревиатурата означава дълга поддръжка т.е. тази версия ще се поддържа поне 3,5 или колкото там са годините за тази дистрибуция

Благодаря много капитане. Тъй ще направя.

Забравих да попитам.  60 гигабайта за учебницели дали са минапълно достатъчни, или да увелича пространството?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Linux Mint 13 е базирана на Ubuntu 12.04 LTS. Срокът и на поддръжката й е е 5г. (до Април 2017г.), като за Ubuntu е характерно, че не свалят поддръжката поне още година след обявеният срок. Актуализира се дори ядрото.

МАТЕ е GTK2 базирана графична среда, подобна на Xfce и Gnome-2. По - проста е и, съответно с по- ниска консумация на ресурси.

Cinnamon е може би най- ефектният клон на Gnome-3, разработена първоначално от екипа на Mint. Изключително лъскава с множество добавки, които според мен превъзхождат плазмоидите на KDE4. В комбинация с Cairo Dock се получава нещо много красиво. Обаче - няма безплатен обяд. Консумира повече ресурси от MATE и изисква по- нов и мощен хардуер.

За кореновата файлова система e достатъчен дял от 20GB, форматиран в ext4. За данните, можеш да си ползваш някой от ntfs дяловете.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Linux Mint 13 е базирана на Ubuntu 12.04 LTS. Срокът и на поддръжката й е е 5г. (до Април 2017г.), като за Ubuntu е характерно, че не свалят поддръжката поне още година след обявеният срок. Актуализира се дори ядрото.

МАТЕ е GTK2 базирана графична среда, подобна на Xfce и Gnome-2. По - проста е и, съответно с по- ниска консумация на ресурси.

Cinnamon е може би най- ефектният клон на Gnome-3, разработена първоначално от екипа на Mint. Изключително лъскава с множество добавки, които според мен превъзхождат плазмоидите на KDE4. В комбинация с Cairo Dock се получава нещо много красиво. Обаче - няма безплатен обяд. Консумира повече ресурси от MATE и изисква по- нов и мощен хардуер.

За кореновата файлова система e достатъчен дял от 20GB, форматиран в ext4. За данните, можеш да си ползваш някой от ntfs дяловете.

Ти хубаво ми обясни всичко, но не каза като за прост човек, коя от двете да кача. Аз не съм толкова вещ за да мога на една седмица да преценя кое е по-разумно. За размера на обема ми е съвсем ясно от думите ти и съм благодарен.Що се касае за лаптопа - 1,5 гигахерцов стар процесор  , 1 гигабайт рам памет.На дял C ще оставя Windows а на дял D - Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчвам ти версията с MATE за тази конфигурация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Препоръчвам ти версията с MATE за тази конфигурация.

Версиите, които мога да изтегля са 2 на брой:  "Linux Mint 13 Maya LTS"  и  ""Linux Mint 13 "Maya" - Cinnamon (32-bit)" "carnemo" ми препоръча първата с LTS заради дългият срок на поддръжка - /няколко години. Не виждам написано никъде  MATE и заради това питам. А по принцип вече го разбрах какво значи, когато не познавам версията е най добре да е  MATE, само че кое от двете е това, аз просто не мога да кажа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти хубаво ми обясни всичко, но не каза като за прост човек, коя от двете да кача. Аз не съм толкова вещ за да мога на една седмица да преценя кое е по-разумно. За размера на обема ми е съвсем ясно от думите ти и съм благодарен.Що се касае за лаптопа - 1,5 гигахерцов стар процесор  , 1 гигабайт рам памет.На дял C ще оставя Windows а на дял D - Линукс.

LinuxMint 13 Mate 32 bit.

Трябва да знаеш, че след тази версия и нагоре, разбирай Ubuntu 12.10 е наличен един огромен за мен минус. Премахнали са безопасно изключване на външни дискове/флашове. Вградения инструмент не става чеп за каца за зеле. Изключваш, обаче захранването си остава на шината на USB порта. Защо е така, приеми го че е така. Има лек, разбира се, но ми е интересно кой как си изключва флашката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Версиите, които мога да изтегля са 2 на брой:  "Linux Mint 13 Maya LTS"  и  ""Linux Mint 13 "Maya" - Cinnamon (32-bit)" "carnemo" ми препоръча първата с LTS заради дългият срок на поддръжка - /няколко години. Не виждам написано никъде  MATE и заради това питам. А по принцип вече го разбрах какво значи, когато не познавам версията е най добре да е  MATE, само че кое от двете е това, аз просто не мога да кажа.

Linux Mint Maya=Ubuntu Precise=LTS ( 5г. поддръжка)

Това е версията http://www.linuxmint.com/edition.php?id=103

И, колегата е прав - махането на опцията за безопасно премахване на сменяеми устройства в новите версии на МАТЕ е голяма глупост. Това беше една от най- големите придобивки на Gnome-2. Сега, оставиха само възможност за демонтиране на носителя.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...