Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

Most Popular Linux Distributions and Why They Dominate the Market

http://www.storagecraft.com/blog/popular-linux-distributions-dominate-market/

Една лека класация на доминиращите дистрибуции. Защо на всяка цена трябва да си с последните версии без значение дали работят или не работят като хората? По добре да се забави един пакет но като излезе да е читав от колкото да  го инсталираш и да си омажеш системата. Нещо когато работи стабилно никой не го интересува коя е версията щом  си върши работата без проблеми. В момента съм с ядро 3.11.3  и KDE  4.11.3 колко да са стари  според тебе ? И това е Дебиан тестинг .

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В тоя ред на мисли - кой е тоя луд, който ще сложи Arch за сървър, ако обслужва клиенти. Да не говорим за смешното плюене на Manjaro, само защото има добър графичен инсталатор. Arch e велика, когато се инсталира в текстов режим и изведнъж става буклук, щом се сдобие с графичен инсталатор.  Лесно е да кажеш, че дистрибуцията ти е велика, когато се разработва от шепа хора и се ползва от няколко хиляди души. Друго е, когато достатъчен брой хора започнат да я ползват и се проявят слабостите.

И, аз съм критикувал Debian, но тази дистрибуция е основно за работа, а не да осигурява занимавка в свободното време.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...  Лесно е да кажеш, че дистрибуцията ти е велика, когато се разработва от шепа хора и се ползва от няколко хиляди души. Друго е, когато достатъчен брой хора започнат да я ползват и се проявят слабостите.

И, аз съм критикувал Debian, но тази дистрибуция е основно за работа, а не да осигурява занимавка в свободното време.

Да съм казъл че,Слакуер е велик?ПОвярвай ми Слакуер се ползва от достатъчно хора.Занимавка в свободно време ?Та нима не си върша работата на тази дистрибуция ?

Една лека класация на доминиращите дистрибуции. Защо на всяка цена трябва да си с последните версии без значение дали работят или не работят като хората? По добре да се забави един пакет но като излезе да е читав от колкото да  го инсталираш и да си омажеш системата. Нещо когато работи стабилно никой не го интересува коя е версията щом  си върши работата без проблеми. В момента съм с ядро 3.11.3  и KDE  4.11.3 колко да са стари  според тебе ? И това е Дебиан тестинг .

Казах ти вече - Боли ме оная работа кой какво ползва.ПО добре да се забави  един пакет .... Ем извинявам ама xfce-4.10 е на сто години вече а ония от Дебиан ми слагат 4.8.WTF ?Едно ново ядро в хранилището им не променя цялата система повярвай ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Tux е доста прав за странната филофия на Debian. При тях всичко е толкова странно, че почти никой не ползва основната дистрибуция.

Под въпрос е защо една по-нова версия не би работела стабилно. Ако автора на програмата няма желание да я направи добре, то следва ли дистрибуторите да се задълбават толкова, че да им трябват години за нова версия? И колко добре ще е преправена тогава всъщност?

Старите версии отвличат много усилия и освен това изолират потребителите допълнително. Принципно не е чак толкова важно, но има странични ефекти.  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Gparted на live-CD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://pics.data.bg/categories/1/%d0%be%d0%b1%d1%89%d0%b8/798a700b1471edb3743b1e5110dde043/screenshot-11112013/

Ако някой се чуди какво е това нека погледне миналата страница.

Благодаря пак за помощта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Кажете какво да барна в следния конфиг. файл, че тъчпада ми е тотално объркан - средния бутон мести само курсора, левия е извзел всички негови функции, десния - и аз не мога да разбера какво прави / някои функции на средния като падащите менюта /.

Пробвах графичния synaptiks - греда, qsynaptiks - въобще не уцелих вратата - :).

Лаптоп Compaq CQ58, ако има значение.

А ето и конфига:

/usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf

# Example xorg.conf.d snippet that assigns the touchpad driver
# to all touchpads. See xorg.conf.d(5) for more information on
# InputClass.
# DO NOT EDIT THIS FILE, your distribution will likely overwrite
# it when updating. Copy (and rename) this file into
# /etc/X11/xorg.conf.d first.
# Additional options may be added in the form of
#   Option "OptionName" "value"
#
Section "InputClass"
        Identifier "touchpad catchall"
        Driver "synaptics"
        MatchIsTouchpad "on"
# This option is recommend on all Linux systems using evdev, but cannot be
# enabled by default. See the following link for details:
      MatchDevicePath "/dev/input/event*"
EndSection

Section "InputClass"
        Identifier "touchpad ignore duplicates"
        MatchIsTouchpad "on"
        MatchOS "Linux"
        MatchDevicePath "/dev/input/mouse*"
        Option "Ignore" "on"
EndSection

# This option enables the bottom right corner to be a right button on
# non-synaptics clickpads.
# This option is only interpreted by clickpads.
Section "InputClass"
        Identifier "Default clickpad buttons"
        MatchDriver "synaptics"
        Option "SoftButtonAreas" "50% 0 82% 0 0 0 0 0"
EndSection

# This option disables software buttons on Apple touchpads.
# This option is only interpreted by clickpads.
Section "InputClass"
        Identifier "Disable clickpad buttons on Apple touchpads"
        MatchProduct "Apple|bcm5974"
        MatchDriver "synaptics"
        Option "SoftButtonAreas" "0 0 0 0 0 0 0 0"
EndSection

Поздрави!

П.С. Linux Mint 15
Редактирано от deke (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът - решен:
Настройки -> Мишка - > Сензорен панел и отмятане на " Натискане на мишката чрез потупване на панела "
А беше четене 2 дена Публикувано изображение.
Поздрави на всички и лек ден!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги. Имам едно питане за Linux Mint 15 Olivia. От около месец го тествам и този проблем не мога да го отстраня. :mad:

Не мога да добавя никакъв Gadget от Screenlets. Каквото и да правя нищо не излиза на работния плот. Някакви идеи и съвети? Дали нещо "куца" в инсталацията или дистрибуцията?

ПС: За първи път ползвам Mint, до сега само с Ubuntu работих и нямах забележки, но реших да пробвам Mint да видя защо е толкова предпочитан. Инсталацията е на лаптопа от подписът ми.

Редактирано от Jotto_del (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

качих един Mint 16 cinamon 32 bit-ов за да го ползвам като web server, но като скайп издаде някакъв звук издава зверско пищене и грачене. Как да го оправя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледни, както настройките на alsamixer, така и на skype. От Microsoft обещаха да го оправят. Надявам се да не са прекалили с оправянето. Аз не ползвам тази програма от доста време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В alsamixer, виж само контролера на микрофона. В skype>>настройки>>устройства, виж, какво е зададено. По принцип, трябва да е pulseaudio.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Здравейте приятели!
Много пъти през изминалите години съм се замислял дали да не опитам работа на  Линукс и все нещо ме е възпирало. Може би от притеснението, дали ще ми хване окото, дали ще се справя с тази операционна система и т.н.Днес отново се зачетох в ревюто на Linux Mint намиращо се на основната страница на Калдата и понеже имам свободен лаптоп /последният е малко старичък/интелски процесор на 1,5 гигахерца, 1 гигабайт памет, твърд диск 120 гигабайта, DVD записвачка и други такива, много добре работещ със Windows XP SP2, та реших да се допитам до всички Вас за съвет и помощ как най добре да почна първите стъпки.В ревюто ми беше доста интересна информацията и много добре поднесена, но нямам никакъв опит със инсталацията и работата на Linux.Бих се радвал, да ми дадете началните насоки за ползване на  Linux Mint /изтеглих версия 15 или както там се нарича - около 1 гигабайт  във RAR формат и мога да си я запиша на диск или флашка, по ваше одобрение. Не зная дали предварително трябва да премахна Windows-а от лаптопа или да форматирам диска. Последният е разделен на две части като 30 гигабайта са за устройство   С, а останалите 90, за устройство  D. Бих желал , ако е възможно да си останат същите, макар че при линукса не зная правилата за назначения за дискове и устройства. Абе пълен профан съм на Linux. Можете да ме подигравате колкото си искате, но от дългогодишното следене на теми, свързани с Linux ми се иска и аз да науча нещо полезно от тази операционна система.А може и да ми хареса.Ако евентуално решите да ми помогнете, ще Ви бъда много признателен, без да се засягам, на това, че съм куха лейка в тази материя.Всяка Ваша приказка за мен ще ми бъде в полза.И за последно. Нека всеки от Вас знае, че даже не съм виждал Linux на монитор или дисплей на лаптоп, камо ли да го познавам. Но за сега имам мерак, заради това, че лаптопа почти не го ползвам. На всички ВАС, моите благодарности и извинение за притесненията, които може би ще Ви създам. Благодаря Ви!
С уважение: Стефан!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стефане, ако не държиш много на инсталирания софтуер е по-добре да инсталираш върху целия диск. Така даже и да омажеш нещо няма да съжаляваш за загубена информация. Инсталирай си една графична среда, пробвай я, инсталирай втора, пробвай нея, покликай, разрови се, омажи го го десетина пъти, преинсталирай. Така се свиква и учи :)

Аз не мога да ти дам конкретни стъпки, но ако имаш въпроси, питай, знаеш че във форума има много знаещи :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей !

Първия ми съвет е да размислиш каква среда би ти била по-лесна да ползваш. Linux Mint идва в няколко такива - KDE, Gnome, Xfce и т.н. Най-добре ще е да си свалиш жива версия на ОС и да експериментираш, и след това според това което най ти се е харесало, да инсталираш смело. Иначе поздравления и браво за смелостта !

Поздрави !

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз, като за начален Линукс си избрах УСУ мини, като най-вероятно ще го ъпгредвам до десктоп и ще го слагам на една машина вместо XP (втората от подписа ми). Засега е само на виртуалка и много ми допада, като най-хубавото е, че цялото ръководствое на български. Така че, бих те посъветвал да опиташ първо нея. Инсталацията е много лесна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитана е прав.Аз ще ти изреда и други опции, пък ти си реши как искаш да постъпиш:- Може да го инсталираш под Windows като програма, след рестарт ще може да го ползваш, също така както и всяка една програма може да го деинсталираш от Windows-a. Много лесно, много просто. Ето ти инструкция за този метод: ЛИНК (първи резултат от Google, не прендирам за изчерпателност)- Може също така да го запишеш на флашка и да да я направиш Boot-ваща, да стартираш от флашката в "жив" режим. Така все едно може да тестваш, без да се налага да инсталираш каквото и да е, а след 1 формат на флашката, забравяш и, че го е имало този Mint някъде.- Може да го инсталираш от USB или диск заедно с Window.- Може да го инсталираш само MInt-a.Зависи какви са ти предпочитанията. Аз, ако само ще тествам, бих ползвал ВуБи. Ако си сериозен, прави чиста инсталация само на Linux-a и почвай да разучаваш.Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз, като за начален Линукс си избрах УСУ мини, като най-вероятно ще го ъпгредвам до десктоп и ще го слагам на една машина вместо XP (втората от подписа ми). Засега е само на виртуалка и много ми допада, като най-хубавото е, че цялото ръководствое на български. Така че, бих те посъветвал да опиташ първо нея. Инсталацията е много лесна.

Алтернатива на УСУ може би е Tilix, за подобни по-слаби машинки е идеално.

Аз ще ти изреда и други опции, пък ти си реши как искаш да постъпиш:- Може да го инсталираш под Windows като програма, след рестарт ще може да го ползваш, също така както и всяка една програма може да го деинсталираш от Windows-a. Много лесно, много просто. Ето ти инструкция за този метод: ЛИНК (първи резултат от Google, не прендирам за изчерпателност)- Може също така да го запишеш на флашка и да да я направиш Boot-ваща, да стартираш от флашката в "жив" режим. Така все едно може да тестваш, без да се налага да инсталираш каквото и да е, а след 1 формат на флашката, забравяш и, че го е имало този Mint някъде.- Може да го инсталираш от USB или диск заедно с Window.- Може да го инсталираш само MInt-a.

Принципно Минт е по-добре да се инсталира на чисто, но това не пречи да бъде ползвана заедно с XP. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Принципно Минт е по-добре да се инсталира на чисто, но това не пречи да бъде ползвана заедно с XP. :)

За сега благодаря на Всички ви за инфото. Не ми пречи да е на целият диск, но да ВИ уверя - нищо не разбирам, кое как да го направя. Явно ще трябва човек до мен, за да ми дава елементарни напътствия, което ще ми е много трудно да си намеря.За ващите препоръки съм съгласен както ми кажете. Имам го мерака и ми е интересно много, какъв Линуксчия ще излезе от мен.Компютъра ми е свободен така че не ме бърка дали е на целият диск капитане. Лошото е че всичко го гледам като индианец - афиш. За целта трябва точно да ме насочите с дистрибуцията /аз избрах тази, защото може да е с български интерфейс и мога да се ръководя отчасти по самото ревю. Иначе, даже не зная какво да предприема, но не се отказвам поне на този етап.А за поздравленията - не бързайте. Ако ми хареса, тогава и ще почерпя. Само помогнете за началното инсталиране. Трябва ли предварително да форматирам диска и как, за да мога да кача посочената от Вас дистрибуция. Май е най добре да си потърся човек, който е много навътре с Линукса. Ама , нямам за сега такъв познат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За сега благодаря на Всички ви за инфото. Не ми пречи да е на целият диск, но да ВИ уверя - нищо не разбирам, кое как да го направя. Явно ще трябва човек до мен, за да ми дава елементарни напътствия, което ще ми е много трудно да си намеря.За ващите препоръки съм съгласен както ми кажете. Имам го мерака и ми е интересно много, какъв Линуксчия ще излезе от мен.Компютъра ми е свободен така че не ме бърка дали е на целият диск капитане. Лошото е че всичко го гледам като индианец - афиш. За целта трябва точно да ме насочите с дистрибуцията /аз избрах тази, защото може да е с български интерфейс и мога да се ръководя отчасти по самото ревю. Иначе, даже не зная какво да предприема, но не се отказвам поне на този етап.А за поздравленията - не бързайте. Ако ми хареса, тогава и ще почерпя. Само помогнете за началното инсталиране. Трябва ли предварително да форматирам диска и как, за да мога да кача посочената от Вас дистрибуция. Май е най добре да си потърся човек, който е много навътре с Линукса. Ама , нямам за сега такъв познат.

Записваш го на ДВД, зареждаш от него и след това следваш инструкциите на екрана. Графично е и надали ще ти е проблем. При партиционирането имаш нужда от 3 партиции:

/boot - поне 100 МБ, там се записват нещата от които зарежда

swap - виртуална памет, в линукс е така. Направи я поне с размера на паметта и малко отгоре

/ - останалото пространство

Това е много неефективно, но като за начало да ти е по-лесно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тиликс го изоставиха няма обновявания и поддръжка от поне 5-6 години.

Ползвах УСУ почти цяла година, после заради един служебен софтуер се наложи да мина пак на седмицата.

С много добри впечатления съм от Усу имат и форум и винаги се намира някой да помогне при проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Записваш го на ДВД, зареждаш от него и след това следваш инструкциите на екрана. Графично е и надали ще ти е проблем. При партиционирането имаш нужда от 3 партиции:

/boot - поне 100 МБ, там се записват нещата от които зарежда

swap - виртуална памет, в линукс е така. Направи я поне с размера на паметта и малко отгоре

/ - останалото пространство

Това е много неефективно, но като за начало да ти е по-лесно

Все едно, че те разбрах, но съм упорит и ще си намеря човек, който ще ми помогне за началната инсталация. Лошото е, че ще Ви досаждам честичко с този...Линукс! Ама ми се иска и Петко да е сред мъжете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все едно, че те разбрах, но съм упорит и ще си намеря човек, който ще ми помогне за началната инсталация. Лошото е, че ще Ви досаждам честичко с този...Линукс! Ама ми се иска и Петко да е сред мъжете.

Е, не е много по-различно от инсталацията на Windows. Сам ще се убедиш. И питай, питай. Каквото не е ясно, за каквото имаш съмнения - питай :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... И питай, питай. Каквото не е ясно, за каквото имаш съмнения - питай :)...

Бая ша има да пита :wub:

:offtopic_s:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...