Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

Гост

Linux Mint Maya=Ubuntu Precise=LTS ( 5г. поддръжка)

Това е версията http://www.linuxmint.com/edition.php?id=103

И, колегата е прав - махането на опцията за безопасно премахване на сменяеми устройства в новите версии на МАТЕ е голяма глупост. Това беше една от най- големите придобивки на Gnome-2. Сега, оставиха само възможност за демонтиране на носителя.

Отлично момчета. Разбрах Ви напълно и правя това, което сте ми препоръчали. На този етап ще е така, за да свикна със всичко, а когато вече имам що годе подготовка, отново ще питам. Ще се старая минимално да Ви безпокоя. Накрая! Понеже лаптопа има 120 гига байта диск и е разделен на две части , аз искам да ползвам половината за Windows т.е. устройство С ,а вторият за Линукс - D устройство.При стартиране, компа ме пита на коя да премине и аз само му избирам една от двете и ми е много добре така.Мисля, че няма да е грешка да има и двете операционни системи докато се уча на Линукс. Аз съм го предназначил само за тази цел, защото вече е стара машинката /LG-GE50/ но за сметка работи добре все още. Благодаря отново за оказаното съдействие приятели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mate, Cinamon,KDE,Xfce,LXDE,Gnome 3 това са все  графични среди от тия всичките най лакома е KDE  заради голямата шарения в нея  и всичките прозрачности,ефекти и гевезелъци дето са и наблъскали. Лапа ресурс колкото Windows 7  и е шарена колкото него ,че и отгоре. За стари машинки  се ползват LXDE.Mate,Xfce. Някога имаше и Gnome 2  ама я  спряха от разработка и измислиха на нейно място Mate.Тука таме има още някоя и друга дистрибуция с Gnome 2  но до 2 години няма да  има ни една.Всяка графична среда си  има и набор  от програмки по дефолт. Не ти препоръчвам да слагаш примерно K3B  която е за KDE  на Мate примерно защото става мазало (не че не може) но ще ти дръпна една камара библиотеки заради една приограма за запис. Аналогa и Brasero  в Мate  не е по лош . От плеарите за музика и филми най ми допадат VLC,QMMP,SMPlayer,Audacious. Радио  може да слушаш с едно малко програмче Radio tray което е супер елегантно за целта. Торенти аз тегля с Deluge a за ровене в нета ползвам Firefox и Chromium.За текстов редактор ползвам Gedit i Net Beans  да си пиша сайтове.VirtualBox за виртуалка естествено и за снимките Гимп. И друго не съм и слагал на Ментата за сега .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Mate, Cinamon,KDE,Xfce,LXDE,Gnome 3 това са все  графични среди от тия всичките най лакома е KDE  заради голямата шарения в нея  и всичките прозрачности,ефекти и гевезелъци дето са и наблъскали. Лапа ресурс колкото Windows 7  и е шарена колкото него ,че и отгоре. За стари машинки  се ползват LXDE.Mate,Xfce. Някога имаше и Gnome 2  ама я  спряха от разработка и измислиха на нейно място Mate.Тука таме има още някоя и друга дистрибуция с Gnome 2  но до 2 години няма да  има ни една.Всяка графична среда си  има и набор  от програмки по дефолт. Не ти препоръчвам да слагаш примерно K3B  която е за KDE  на Мate примерно защото става мазало (не че не може) но ще ти дръпна една камара библиотеки заради една приограма за запис. Аналогa и Brasero  в Мate  не е по лош . От плеарите за музика и филми най ми допадат VLC,QMMP,SMPlayer,Audacious. Радио  може да слушаш с едно малко програмче Radio tray което е супер елегантно за целта. Торенти аз тегля с Deluge a за ровене в нета ползвам Firefox и Chromium.За текстов редактор ползвам Gedit i Net Beans  да си пиша сайтове.VirtualBox за виртуалка естествено и за снимките Гимп. И друго не съм и слагал на Ментата за сега .

Благодарско приятелю!

Разбрах всичко като инструкции и сега ще опитам внимателно да направя всичко, както съм решил. "Radio tray' го направих още първият ден и се оказа, че точно той ми е необходим най вече за "кънтри музиката, която много харесвам. Общо взето поразучих някой неща, но малко ми е трудно бързо да асимилирам инструкциите, които ми давате. Вие го правите правилно, в което не се и съмнявам, но забравяте, че аз нямам вашият опит и това ме затруднява. Особено, когато ползвате названия, които честно казано, чувам за първи път. Както и да е, полека полека понавлизам в материята. .Ако има нещо, пак ще питам.Сега ще направя един цялостен формат на устройство  D, и на него ще инсталирам Линукс.Имам за сега предостатъчно място за това и за продължителна работа./80 гигабайта/ от които реално ще са заети за системата около 20 гигабайта. Пак казвам. На устройство С ще си остане Windows, а на устройство D - Linux. Минаването от едната на другата се оказа съвсем лесно и на този етап ми харесва /при рестарт и избирам една от двете/Ръководството е направено много добре и два дена се занимавам с инсталации, деинсталации за да добия тренинг. При първото ми качване явно съм забравил да поставя отметка и до сега не забелязвам никакво кошче, но сега зная как да се справя и с това при инсталацията. Пак ще питам при възникване на проблем или нещо неясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Здравейте!
Отново имам въпрос, с който не мога да се справя.До сега всичко върви нормално и не срещам големи трудности.Разделих диска на 4 части. Тук не зная какво бих ви дал като пример за да ме разберете. Но все едно е така:
С     - Windows XP
D    - Linux Maya 13 Mate
E    - Arhiv 1
F    - Arhiv 2
Искам четерите диска да ги поставя видими на работния плот и го правя без проблем. Но когато рестартирам компютъра четерите сектора  с присвоените си названия   C,D,E и F изчезват от работния плот и трябва наново да ги добавя, което не е никакъв проблем. Аз искам да го направя еднократно и да си се запазят при рестарт или смяна на операционната система. Пускам две снимки от декстопа на компютъра за да придобиете представа за какво питам. Вградените в червено са именно устройствата с техните имена , които след рестарт или минаване към Windows и наново връщане към Linux ,последните изчезват от декстопа на компютъра. Ще ви бъда благодарен, ако ми подскажете, къд мога да греша или съм пропуснал нещо. Предварително благодаря на всички отзовали се!
Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За целта трябва да дадеш файла намиращ се в /etc,файла се зове fstab.Там се садържа много полезна и важна информация за това как Линукс ще работи със разни файлови системи,привилиегии които имат потребители над точкта на монтиране на даден диск и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

За целта трябва да дадеш файла намиращ се в /etc,файла се зове fstab.Там се садържа много полезна и важна информация за това как Линукс ще работи със разни файлови системи,привилиегии които имат потребители над точкта на монтиране на даден диск и т.н.

Благодаря. Почти нищо не разбрах от обяснението, но ще погледна за това, за което си споменал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хах гадна работа.Постави тук този файл /etc/fstab и ще го поредактираме малко.Преди това отвори терминал и  изпълни тази команда 

sudo fdisk -l #Ще ти бъде поискана паролата.

пп

Сега отивам на работа така че,ако все пак някой не ти е отговорил до 19:15 ще се включа ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Tux много добре обясняаш ама  като за човек който  е програмист :)

Чичо Стефане  значи още при самата инсталация  когато си правиш дяловете можеш да ги отметнеш да се монтират със зареждането и така си спестяваш  после писане по конзоли и разни файлове.  Изгледай това клипче и ще ти стане ясно. Принципа е един и същ и при Минт 

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Tux много добре обясняаш ама  като за човек който  е програмист :)

Чичо Стефане  значи още при самата инсталация  когато си правиш дяловете можеш да ги отметнеш да се монтират със зареждането и така си спестяваш  после писане по конзоли и разни файлове.  Изгледай това клипче и ще ти стане ясно. Принципа е един и същ и при Минт 

Благодаря ти за инфото но съм забравил да поясня, което е много важно. Разделянето на части на твърдия диск го направих през Wnidows, понеже нея качих като първа операционна система. Явно си прав, но това бих го направил, ако първо бях инсталирал Linux. За съжаление, не че е късно, но повярвай ми, вече 3 денонощия се занимавам за да придобия нужните навици и свикна с разните настройки, команди и т.н. В края на краищата, ако е наложително и така ще направя. Просто докато наглася и настроя всичко по мой теретип на Windows, губя почти денонощие. Не бързам като малчуганите за да не забравя нищо. Иначе много добре си работи всичко и на двете операционни системи. Тук е мястото да спомена, че всеки от Вас е минал по моя път. И ако на някого му тежа с питанията си, по е добре въобще да не отговаря. Никой не ми е длъжен. Както съм се учил навемвето с Windows така и ще се науча и с Linuks, но това ще ми коства много по-вече време, което го имам.Гледам да направя поне за сега всичко така, както на мен ще ми е най добре. Не че това е някакъв проблем, просто така ми се иска, което за някои може въобще да не представлява интерес.Аз имам навика всичко да е нагласено така, щото с минимални кликания да намирам или отивам там, където иска, Няма нищо безразборно и на четитите ми компщтъра а представляват американска аптека от 21 век. Сериозен човек с глупости не се занимава. Това съм аз! апрограмист, няма да ставам. Аз съм ползвател, което не ме освобождава да зная добре, много неща и от програмирането.

Ето! Това ми изкара

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за инфото но съм забравил да поясня, което е много важно. Разделянето на части на твърдия диск го направих през Wnidows, понеже нея качих като първа операционна система. Явно си прав, но това бих го направил, ако първо бях инсталирал Linux. За съжаление, не че е късно, но повярвай ми, вече 3 денонощия се занимавам за да придобия нужните навици и свикна с разните настройки, команди и т.н. В края на краищата, ако е наложително и така ще направя. Просто докато наглася и настроя всичко по мой теретип на Windows, губя почти денонощие. Не бързам като малчуганите за да не забравя нищо. Иначе много добре си работи всичко и на двете операционни системи. Тук е мястото да спомена, че всеки от Вас е минал по моя път. И ако на някого му тежа с питанията си, по е добре въобще да не отговаря. Никой не ми е длъжен. Както съм се учил навемвето с Windows така и ще се науча и с Linuks, но това ще ми коства много по-вече време, което го имам.Гледам да направя поне за сега всичко така, както на мен ще ми е най добре. Не че това е някакъв проблем, просто така ми се иска, което за някои може въобще да не представлява интерес.Аз имам навика всичко да е нагласено така, щото с минимални кликания да намирам или отивам там, където иска, Няма нищо безразборно и на четитите ми компщтъра а представляват американска аптека от 21 век. Сериозен човек с глупости не се занимава. Това съм аз! апрограмист, няма да ставам. Аз съм ползвател, което не ме освобождава да зная добре, много неща и от програмирането.

Стефане ! Въпроса е че това разпределение на дяловете се прави след инсталация на Windows, както е показано и в клипа. Разбира се това не означава, че и в обратния случай няма да можеш по същия начин да направиш същото разпределение. Всичко зависи от това как си свикнал и как на теб ти е по-лесно. Всичко е допустимо при първия досег с Linux, никой все пак не се е родил научен, нали така ? Не на последно място - не тежиш и не пречиш на никой, дори напротив следя темата с интерес. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Стефане ! Въпроса е че това разпределение на дяловете се прави след инсталация на Windows, както е показано и в клипа. Разбира се това не означава, че и в обратния случай няма да можеш по същия начин да направиш същото разпределение. Всичко зависи от това как си свикнал и как на теб ти е по-лесно. Всичко е допустимо при първия досег с Linux, никой все пак не се е родил научен, нали така ? Не на последно място - не тежиш и не пречиш на никой, дори напротив следя темата с интерес. ;)

Аз това не го казвам за да обидя някой от Вас. Просто нямам този опит, който го има човек, работил 5-6 годин и повече.Слава могу, че имам добра подготовка от Win та не се лутам като индианец пред афиш.Далеч съм да обидя някого с каквото и да било, но от самото начало на всеки му е било трудно.Цялата къща е пълна с разпечатки за Линукс и постоянно все нещо ровя, за да мога да вникна във всеки един детаил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Устройствата лесно ги слагам на работният плот, но когато избера устройство и кликна на "преглед" ми изписва ето това на снимката. За всяко устройство се отнася.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Устройствата лесно ги слагам на работният плот, но когато избера устройство и кликна на "преглед" ми изписва ето това на снимката. За всяко устройство се отнася.

Здравей!Конкретно на въпроса ти, ще те посъветвам да направиш това, което ти е казал tux на #119 пост. Искам да ти дам и няколко джокер-а. Първият е че повечето системни настройки в GNU/Linux се пазят само в текстови файлове. Много често единствения начин да ги промениш е директна редакция. Това е нещо като конвенция. После сам ще се убедиш, че това дава много предимства. Някои от тях са - лесен бекъп, лесна редакция при неработеща система (например с инсталационен диск), бързо локализиране на проблемите по критерий неработещ компонент, възможност за редакция с различни програми, налични шаблони, улеснен дистанционен контрол, минимална фрагментация и т.н.  Вторият джокер, засега е че дисковите дялове се "монтират" към дадена директория. Тоест ти можеш да кажеш на системата "закачи ми ми флашката в директория p101 на работния плот". Когато това стане предишното съдържание на p101 изчезва и на негово място вече виждаш съдържанието на твоята флашка. Един дисков дял се закача автоматично и става корен (на англ. root) на файловата ситема. Негов адрес става "/". После към този корен, в отделни директории се закачат и останалите дялове и заедно с другите директориите образуват дървовидна структура, която може да се обхожда (браузва). Обичайно дялвете, които ще се монтират винаги, се описват във файла /etc/fstab. Директориите в които най-често се монтират дяловете са /mnt и /media. Дяловете монтирани в /media излизат като важни места в графичните среди, а тези в /mnt - не. Ето един примерен fstab:
# <file system>        <dir>                  <type>              <options>             <dump> <pass>/dev/sda1              /                       ext4           defaults,noatime           0        1/dev/sda2              none                    swap           defaults                   0        0/dev/sda3              /home                   ext4           defaults,noatime           0        2/dev/sda4              /mnt/windows           ntfs-3g         defaults		         0        0
Първата колона е "адреса" на дисковия дял. Той се състои от вида и номера на шината, поредния номер на партицията. Ако имаше втори диск на същият тип шина, щеше да е sdb. Ако беше тип IDE можеше да е hda и т.н. Втора колона е директорията в която ще се монтира партицията. Трета е типа на файловата система (по скоро модулът който ще я чете). Четвърта е опциите, вкл. групите от потребители, които ще достъпват партицията. Важна е!  Това решава последния ти проблем.Моите са: norecover,auto,users. Норековър за да не се опитва драйвъра при проблем да го разрешава (да оставим тази задача на Уиндоус), Юзърс за да могат всички нормални потребители да го достъпват. Последните две са за флагове за автоматичен backup и проверка. Ползвай шаблонните данни. За NTFS и SWAP са нули!Ето още информация: https://wiki.archlinux.org/index.php/fstabОпитните потребители винаги вкарват важните дялове в FSTAB файла! Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предистория
Преди 18 месеца си направих пореден подарък. Имах вече три лаптопа, но твърдо бях решил че 15.6' размер си е разнасяне на куфар. Двоумях се между андроид таблет и нетбук. Реших, че първото е модно, съответно скъпо, но ставащо единствено докато клечиш на порцелановото пони, да видиш дали Сульо и Пульо са ти наплюли пиковете в фацебука, а да и още ако ти се клати кацата с зеле, да го пъхнеш под нея. Този тотално гениален извод ме насочи към нетбуковете. Реших, че размера трябва да е 11.6', заради човешкото разрешение. Обаче йок тате мляко, кравата е ялова. Тръгнах по магазините на изедниците и навсякъде таратанци. Исках нетбук, а продавачите ме гледаха тъпо. Така попаднах на някаква бройка, която не се продаваше, защото била мостра. Един месец минавах като малката кибритопродавачка в очакване на развитие. На всичко отгоре машинката се продаваше с фъшкията windows. Набутка от 60$ или колкото е там, за нещо напълно безполезно за мен. Преглътнах и тази обида и след като в течение на месец положението бе одрусан бостан от мангусти, реших да атакувам. Клиентът винаги е прав, влязах и вдигнах луд скандал. Продавайте ми мострата от витрината, майка ви изрусена, колкото пъти ще ме правите на маймуна. Намеси се боса на клона и за да ме успокои ми свали 10% от цената.

И сега тук е момента за хора в моята ситуация. Машинката идва с три дяла. Системен, възстановителен и логически. Това ми го показва дисковия мениджър на windows. Логическият е windows-ките малоумия, създавани по време на инсталацията. Не го пипаме. Възстановителния е тези 60$, за които сме платили. В случай, че джама триперляса, да може да го преинсталираме. Остава системния, познат като C://. Te  от него щипваме участък за нуждите на Linux. Дисковият мениджър дава възможност с десен бутон да заделиш нов дял. Заделих 50гиги и това е всичко. Никакви акрониси, никакви тъпни. Имате нов неформатиран дял, съответно стартирате инсталацията на дистрото. И точно този дял цепите на желатото от вас ( swap, /, /home, /boot ). Точка.

Публикувано изображение

Това, което показваш е нормално поведение на системата. И точно заради това Ubuntu и подобие е оплюван. Защото върши неща от твое име, като те облекчава. Ти си посочил дял, който не се монтира с старта на системата. Те се монтират в този каталог ( /media/john_travolta или каквото там си се нарекал ), след като клъвнеш с мишката по дяла. ОК!

Публикувано изображение

И понеже това не е описано в FSTAB файла, кой какви права има, затова и файловият мениджър лаконично ти отговаря, че не е наясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Предистория

Преди 18 месеца си направих пореден подарък. Имах вече три лаптопа, но твърдо бях решил че 15.6' размер си е разнасяне на куфар. Двоумях се между андроид таблет и нетбук. Реших, че първото е модно, съответно скъпо, но ставащо единствено докато клечиш на порцелановото пони, да видиш дали Сульо и Пульо са ти наплюли пиковете в фацебука, а да и още ако ти се клати кацата с зеле, да го пъхнеш под нея. Този тотално гениален извод ме насочи към нетбуковете. Реших, че размера трябва да е 11.6', заради човешкото разрешение. Обаче йок тате мляко, кравата е ялова. Тръгнах по магазините на изедниците и навсякъде таратанци. Исках нетбук, а продавачите ме гледаха тъпо. Така попаднах на някаква бройка, която не се продаваше, защото била мостра. Един месец минавах като малката кибритопродавачка в очакване на развитие. На всичко отгоре машинката се продаваше с фъшкията windows. Набутка от 60$ или колкото е там, за нещо напълно безполезно за мен. Преглътнах и тази обида и след като в течение на месец положението бе одрусан бостан от мангусти, реших да атакувам. Клиентът винаги е прав, влязах и вдигнах луд скандал. Продавайте ми мострата от витрината, майка ви изрусена, колкото пъти ще ме правите на маймуна. Намеси се боса на клона и за да ме успокои ми свали 10% от цената.

И сега тук е момента за хора в моята ситуация. Машинката идва с три дяла. Системен, възстановителен и логически. Това ми го показва дисковия мениджър на windows. Логическият е windows-ките малоумия, създавани по време на инсталацията. Не го пипаме. Възстановителния е тези 60$, за които сме платили. В случай, че джама триперляса, да може да го преинсталираме. Остава системния, познат като C://. Te  от него щипваме участък за нуждите на Linux. Дисковият мениджър дава възможност с десен бутон да заделиш нов дял. Заделих 50гиги и това е всичко. Никакви акрониси, никакви тъпни. Имате нов неформатиран дял, съответно стартирате инсталацията на дистрото. И точно този дял цепите на желатото от вас ( swap, /, /home, /boot ). Точка.

Публикувано изображение

Това, което показваш е нормално поведение на системата. И точно заради това Ubuntu и подобие е оплюван. Защото върши неща от твое име, като те облекчава. Ти си посочил дял, който не се монтира с старта на системата. Те се монтират в този каталог ( /media/john_travolta или каквото там си се нарекал ), след като клъвнеш с мишката по дяла. ОК!

Публикувано изображение

И понеже това не е описано в FSTAB файла, кой какви права има, затова и файловият мениджър лаконично ти отговаря, че не е наясно.

Приятелю! И ти и Мелтак много хубаво сте ми написали всичко и вече почвам да се усещам. Не се оправдавам, но за мен все още всичко е не малко, а много непонятно, но ще се справя мама му страшна.Честно, доста от вашите обяснения ми помагат за да осмисля всичко и какво трябва да се прави. Аз може би направих грешка че първо инсталирах XP-to и след него Linux-а,но това мога и да го коригирам, като направя нова инсталация.Явно трябва да се занимая поетапно със процесите, а не както до сега. Всичко съм напечатал на листи и като малоумен ровя по страниците да търся всякакви обяснения. И сега като ми давате и напътствия и линкове, камарата бумаги ще се увеличи, но това за мен е добре дошло. Ще следя форума до вечерта и след 23,59 обещавам почивка за няколко дни на Вас, а аз ще продължа. Съседът ми е програмист и е много добър. Работи само на линукс и тук ме направи за смях като седна на машината, ама той от малък се занимава с това. Ще ми помогне тези дни с унагледяване. Аз много бързо разбирам нещата само че има едно условие- трябва да гледам какво пише и какво прави. Тогава и на мен се изяснява всичко, защото едно е да пишем от разтояние, друго е да е при теб и да те удари през ръцете. Радвам се, че проявявате голямо търпение към моята особа и съм ви много задължен. Но че ще се науча, това съм твърдо убеден. На теб и Мелтак - покорно благодаря. да сте живи и здрави и Ви пожелавам весело посрещане на новогодишните празници!Отново почвам с двата ваши поста - дума по дума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко е ОК. Не трябва да преинсталираш и това е по-разумния начин. Windows e егоистична система. Тя не признава друга на една машина и затрива boot сектора, затова първо Windows после дистрото. При LinuxMint се ползва GRUB2. Той ще засече Windows и ще го добави. Така при старт на системата ще имаш право на избор, коя система да се зареди. Обратното - първо LinuxMint после Windows ще затрие Grub и ще ти изгрява само джама, което не е гут. Но има гимнастика, което оправя това положение. С времето ще стигнеш и до нея. Или пък да ползваш EasyBCD. OK.

Струва ди да знаеш, че Grub можеш да го редактираш.

sudo pluma /boot/grub/grub.cfg

Можеш да задаваш приоритет на система, време за отговор и кои пунктове да виждаш. Аз, например, премахвам/коментирам меморитестове, защото са баластра, но и това с времето.

Относно съседа, важно е да е на Ubuntu-подобна система, защото има нюанси и то големи при различните дистрибуции.

От мен, добави си тези синоними

alias grub='sudo pluma /boot/grub/grub.cfg'alias off='sudo poweroff'alias restart='sudo reboot'

в файл /home/$USER/.bashrc

$USER е променлива, която съдържа ника ти в системата, да речем john_travolta.

Файл .bashrc в LinuxMint не съществува. Просто го създай, а точката говори, че е скрит. ОК.

Тези синоними са кратки изрази на дългите команди, спестяват дълго писане и запълване на човешката памет с тъпотии. Отделно, ако в същия файл добавиш това, ще имаш по-естетически изглеждащо приветсвие в терминала. Едва ли ти пука как се казва хоста на машината ти и с какво е повече от localhost.

# Welcome Screen# ${debian_chroot:+($debian_chroot)}[033[01;32m][email protected][033[01;34m] w $[033[00m]# PS1="[email protected]:w $ "export PS1='[033[01;32m]u[033[01;34m] w $[033[00m] '

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Всичко е ОК. Не трябва да преинсталираш и това е по-разумния начин. Windows e егоистична система. Тя не признава друга на една машина и затрива boot сектора, затова първо Windows после дистрото. При LinuxMint се ползва GRUB2. Той ще засече Windows и ще го добави. Така при старт на системата ще имаш право на избор, коя система да се зареди. Обратното - първо LinuxMint после Windows ще затрие Grub и ще ти изгрява само джама, което не е гут. Но има гимнастика, което оправя това положение. С времето ще стигнеш и до нея. Или пък да ползваш EasyBCD. OK.

Струва ди да знаеш, че Grub можеш да го редактираш.

sudo pluma /boot/grub/grub.cfg

Можеш да задаваш приоритет на система, време за отговор и кои пунктове да виждаш. Аз, например, премахвам/коментирам меморитестове, защото са баластра, но и това с времето.

Относно съседа, важно е да е на Ubuntu-подобна система, защото има нюанси и то големи при различните дистрибуции.

От мен, добави си тези синоними

alias grub='sudo pluma /boot/grub/grub.cfg'alias off='sudo poweroff'alias restart='sudo reboot'

в файл /home/$USER/.bashrc

$USER е променлива, която съдържа ника ти в системата, да речем john_travolta.

Файл .bashrc в LinuxMint не съществува. Просто го създай, а точката говори, че е скрит. ОК.

Тези синоними са кратки изрази на дългите команди, спестяват дълго писане и запълване на човешката памет с тъпотии. Отделно, ако в същия файл добавиш това, ще имаш по-естетически изглеждащо приветсвие в терминала. Едва ли ти пука как се казва хоста на машината ти и с какво е повече от localhost.

# Welcome Screen# ${debian_chroot:+($debian_chroot)}[033[01;32m][email protected][033[01;34m] w $[033[00m]# PS1="[email protected]:w $ "export PS1='[033[01;32m]u[033[01;34m] w $[033[00m] '

Публикувано изображение

Ти хубаво ми ги обясняваш тези работи, но аз съм пълен индианец тук. Тъй че ще ми трябва ПОКАЗВАНЕ на живо, за да се запозная с тези неща. Важното е, че Ви има и отделяте доста време за такъв луд, като мен. Но благодарято си го имате и то е от СЪРЦЕ , приятели! Полека, полека, ще се науча докато гушна букета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо се заразявам от ентусиазма ти и ината за знания който имаш. Ти си от поколението на баща ми и  сте ми нещо като модел за подражание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди време и аз имах такава тема: Помогнете ми да изкарам повече от 1 седмица с Linux.

Всички съвети, дадени ми на мен, може да са в помощ на lz4jw.

Аз постигнах желаната седмица, но не кой знае колко много :)

Но там има също съвети, лични впечатления и проблеми, както и техни решения :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Преди време и аз имах такава тема: Помогнете ми да изкарам повече от 1 седмица с Linux.

Всички съвети, дадени ми на мен, може да са в помощ на lz4jw.

Аз постигнах желаната седмица, но не кой знае колко много :)

Но там има също съвети, лични впечатления и проблеми, както и техни решения :)

Не и и помисляй, че не съм ти чел темата. Ни за минъта. даже, когато почна ти, си мислех заедно с теб да се захвана, но си викам, ще им дотегна с въпросите си на тези хора. А днес съседът ми показа тплкова много неща, че се оказа, че съм пълен тъпанар в този линукс. Ама точно с показване, на мен ми е най лесно усвояването на каквото и да било. На теб и твоята фамилия - весели Новогодишни празници желая! Аз направих повече от седмица бе мой човек!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си бях харесал Мандрива едно време с КДЕ.Предполагам принципа е същия.Не разбирам буквално нищо от линукс та затова питам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си бях харесал Мандрива едно време с КДЕ.Предполагам принципа е същия.Не разбирам буквално нищо от линукс та затова питам.

Да Ванко, принципа е същия... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

"Не разбирам буквално нищо от линукс та затова питам."

За сега се оказва, че поне сме двама. Успокоих се вече!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз когато учих закони един приятел разучаваше линукса.Та се питах тоя с кви глупости се занимава.Е после той стана системен администратор с двойно по-голяма заплата от моята. :clown:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радвам се, че си намерил кой да ти показва на живо как стоят нещата. Обясненията във форума са си обяснения, но най-добре си е да има човек който е наясно с материята до теб.  Успех в начинанието :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...