Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

Ето ти я грешката, която ми даваше на мен:

Публикувано изображение

Другото, което не ми хареса е, че на всеки 5-6 месеца пускат по нова версия на Mint. И кво, трябва всеки път да се занимавам с флашки и прочие?

Не знам какво е породило грешката, само мога да предполагам че става на въпрос за невалидна локация на дяла/файла.

Това че се пускат ъпдейти не означава непременно че трябва да преинсталираш. Просто си ъпдейтваш от софтуерния център, или си оставаш със по-старата версия на дистрибуцията.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво е породило грешката, само мога да предполагам че става на въпрос за невалидна локация на дяла/файла.

И аз не знам какъв му е бил проблема. Една седмица си играх, докато оправя този проблем и накрая всеки път трябва да монтирам файла. Това нормално ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това нормално ли е?

Принципно не. :)

Нека не навлизаме в повече офтопик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Принципно не. :)

Нека не навлизаме в повече офтопик.

Аз поне на този етап, не съжалявам, че това ми занимание ще е напразно. Напротив. Една усвоена опетационна система още, не е малко за човек като мен, макар че съм имал възможността твърде отдавна да помисля за това. Ако се бях запалил преди 10-12 години, сега щеше да ми е ясно почти всичко, както при Windows - а.  А виждам, че си струва усвояването на Линукс дистрибуция.Едва ли ще се откажа след 3-4 часово занимание по нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Браво моето момче!Хайде сега си прережи вените. Това windows талибаните сте по-зле от аборигените. 

...

Стефчо, горещо ти препоръчвам книжката "Linux кратък справочник" на Скот Гранеман. Като я прочетеш, ще ти светнат много истини и най-важната, че по-голяма хyйня от windows няма. А ако пък си инсталираш един OpenSSH и ми довериш паролата на лични, ще ти помогна от 1800км разстояние с всеки един детайл. Аудио, видео, електро CAD, всякакъв тип сървъри и всички благинки ще изгреят на машината ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Браво моето момче!Хайде сега си прережи вените. Това windows талибаните сте по-зле от аборигените. Стефчо, горещо ти препоръчвам книжката "Linux кратък справочник" на Скот Гранеман. Като я прочетеш, ще ти светнат много истини и най-важната, че по-голяма хyйня от windows няма. А ако пък си инсталираш един OpenSSH и ми довериш паролата на лични, ще ти помогна от 1800км разстояние с всеки един детайл. Аудио, видео, електро CAD, всякакъв тип сървъри и всички благинки ще изгреят на машината ти.

Здравей! Щом толкова народ работи под Линукс, не е за подценяване. Това го знаех доста отдасвна, но човек като се хване с нещо, като старите хора. Не си го дава и туй-то! Сега за първи път опитвам и със знанията, които имам/а аз ги нямам/ ми направи много голямо впечатление, че е било необходимо твърде отдавна да се занимая сериозно с въпроса. Жалко е само за пропуснатото време. С удоволствие бих изпълнил препоръките ти, но знай че съм за сега пълен профан с този линукс.Това съвсем не значи, че се отказвам, а напротив. Със всяка минута ми става по- интересно. Не зная какво точно представлява   "OpenSSH " и как се инсталира а за доверяването на каквато и да било парола въобще не се съмнявай, че ще откажа. Аз съм любопитен в техниката и всичко ми е интересно да го видя и пипна, да поработя с него за да си зная, че не съм умрял като "овца без история".Само малко да се ошлайфам, че още съм на първи стъпки, които до сега са много положителни и ме подтикват  към Линукс-а. Навремето приятел ми говореше всеки ден за него, но не го послушах , защото ми беше по лесно с Win, работейки от дълго време. А за това, че ще помогнеш, аз не веднаж съм казвал, че във форума има много свестни и кадърни мъже, от които трябва да се и учим. За мен, ти си бил винаги един от тях.Дай ми възможност да се запозная  за месец , два, за да не изглеждам в очите ти като индианец - наблюдаващ афиш. Благодаря ти, че с такива думи подклаждаш огъня у мен. А аз съм от хората, които трудно се отказват, когато се захванат за  нещо. Ще питам, макар и нахално, но така се учи човек. От всички Ви срещам много голямо разбиране и подкрепа, за което съм Ви страшно благодарен приятелю! Следя темата и може би ще прекарам цялата нощ , занимаващ се стова начинание. За сега, приятна вечер от мен. Това съобщение е от компа с Windows, a следващото ще е може би от лаптопа с Линукс. Редакцията на допуснатите правописни грешки направих през линукс.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не зная какво точно представлява   "OpenSSH " и как се инсталира

Общо казано програма за отдалечено криптирано управление на машини чрез SSH протокол.

http://en.wikipedia.org/wiki/OpenSSH

Радвам се че ти е интересно да се занимаваш с Linux, повярвай има много интересни неща за разучаване. Дори аз смятам себе си за новак, и все още разучавам. Свикнеш ли веднъж с начина на работа, ще ти е все по-лесно и по-приятно. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажете колеги , как да не се приветства човек който иска  да види и научи нови неща ?????

Такива хора аз лично ценя изключително много . Това е основата на знанието - да имаш желанието и търпението да  четеш , да видиш , да пробваш , да научиш .

Поздрави и адмирации  от мен приятелю Стефан

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Кажете колеги , как да не се приветства човек който иска  да види и научи нови неща ?????

Такива хора аз лично ценя изключително много . Това е основата на знанието - да имаш желанието и търпението да  четеш , да видиш , да пробваш , да научиш .

Поздрави и адмирации  от мен приятелю Стефан

Благодаря Докторе, благодаря и на techmaniac. Цяла нощ не съм мигнал. Ама то наистина по малко ми се отдава и ме подтиква още малко, още малко а времето неусетно минава.Досетих се че е някакъв протокол, но си замълчах да не изръся някоя глупост пред хората.Доста работи понаучих за малко време и общо взето се справям. Не така бързо както с Wni, но е напредък.Решил съм да преинсталирам, но отново със същата версия 15.Само че този път ще оставя целият диск само за линукс. За сега имам и двете операционни системи - за всеки случай.Нещо единият плеар за музика не го бива, но ще се справя и с това.Може би е от драйвера - тръгва за 5 секунди и изчезва звука, докато с другите, това го няма.Вече ще питам по умерено за да не дотягам с "моя" Линукс. Благодарности на всички ВАС!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Linux, никога няма да доминира над Windows. Към автора: как е положението с дялове? Дай шот да видим, при отворен дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Linux, никога няма да доминира над Windows. Към автора: как е положението с дялове? Дай шот да видим, при отворен дял.

Приятел!

Имаш право да си мислиш каквото си искаш, стига да не пречиш на другите. А що се отнася за дялове или всичко останало, за какво са ти да ги гледаш, след като си противник на една операционна система?Аз имам достатъчно сиво вещество да преценя дали е нужно да се занимавам или не.Че нещо повече съм научил или усвоил, мисля че не ти пречи на теб, нито на твоето семейство.Няма лошо, че Windows е доминираш. Я кажи от колко години се занимаваш с компютри, та си се кръстил и..."Касперски" Едва ли си като него! Твърде често посещавам антивирусния сектор, но не си го забелязал!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте приятели!Много пъти през изминалите години съм се замислял дали да не опитам работа на  Линукс и все нещо ме е възпирало. Може би от притеснението, дали ще ми хване окото, дали ще се справя с тази операционна система и т.н.Днес отново се зачетох в ревюто на Linux Mint намиращо се на основната страница на Калдата и понеже имам свободен лаптоп /последният е малко старичък/интелски процесор на 1,5 гигахерца, 1 гигабайт памет, твърд диск 120 гигабайта, DVD записвачка и други такива, много добре работещ със Windows XP SP2, та реших да се допитам до всички Вас за съвет и помощ как най добре да почна първите стъпки...

Здравей. Поздравления за начинанието. Може би щеше да ти бъде по-лесно, ако някой ти помогне на място. Едно време имаше т.н. install fest, където носиш компютъра, те го инсталират, настройват и показват какво що, набързо. След като вече си минал тази стъпка, мисля че ще ти е от полза тази книжка Macintosh Terminal Pocket Guide на Daniel J.Barrett. Същата я има и във версия за Linux - Linux Pocket Guide, но която и да намериш ще ти свърши работа, тъй като има само 3% разлика и то несъществена. Освен останалите много смислени неща, там е обяснено за SSH и други есенциални програми. Не се мъчи да ги помниш, просто експериментирай с примерите, убеден съм че този опит ще бъде безценен. 

Благодаря приятелю Вашето мнение за мен е вярно че с последната версия, малко се товари машинката и е по мудна. Затова ще преинсталирам на по ниска версия, но тези дни. Сега всичко ми е толкова интересно, че не зная откъде да почна да разглеждам.Особено важно като за начинаещ е това, че има и български, което много ми помага и ориентира в по бързото намиране на това, което ми трябва.

Поздравление за ибора на дистрибуция. Без да искаш си уцелил една от най-съществените и успешни към днешния ден. Моят съвет, обаче, е да избягваш да ги сменяш, както и да почваш лутане между различните работни среди. По-скоо екпериментирай с това което имаш. Ако пък решиш да бягаш към нещо по-леко използвай Debian Stable (последната официална, не-тестова версия), мож би с XFCE4 среда. Съветвам те така защото Mint са имали сериозни проблеми с интеграцията в предишните си версии и е много възможно да се натъкнеш на проблеми. Chromium може да превежда web страница от английски на български или руски, ако езика те затруднява. Може да го използваш, когато ровиш в документацията на дистрибуцията, която разбира се е много полезна.Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Здравей. Поздравления за начинанието. Може би щеше да ти бъде по-лесно, ако някой ти помогне на място. Едно време имаше т.н. install fest, където носиш компютъра, те го инсталират, настройват и показват какво що, набързо. След като вече си минал тази стъпка, мисля че ще ти е от полза тази книжка Macintosh Terminal Pocket Guide на Daniel J.Barrett. Същата я има и във версия за Linux - Linux Pocket Guide, но която и да намериш ще ти свърши работа, тъй като има само 3% разлика и то несъществена. Освен останалите много смислени неща, там е обяснено за SSH и други есенциални програми. Не се мъчи да ги помниш, просто експериментирай с примерите, убеден съм че този опит ще бъде безценен. Поздравление за ибора на дистрибуция. Без да искаш си уцелил една от най-съществените и успешни към днешния ден. Моят съвет, обаче, е да избягваш да ги сменяш, както и да почваш лутане между различните работни среди. По-скоо екпериментирай с това което имаш. Ако пък решиш да бягаш към нещо по-леко използвай Debian Stable (последната официална, не-тестова версия), мож би с XFCE4 среда. Съветвам те така защото Mint са имали сериозни проблеми с интеграцията в предишните си версии и е много възможно да се натъкнеш на проблеми. Chromium може да превежда web страница от английски на български или руски, ако езика те затруднява. Може да го използваш, когато ровиш в документацията на дистрибуцията, която разбира се е много полезна.Поздрави!

Да ти благодаря е малко. Мисля за по добре да кача версия 13, че тази малко бави лаптопчето, или аз така си въобразявам. а може би и паметта ми е малко / 1 гигабайт/ И ако ме питате честно, аз не обичам често да сменям нещо, което ми допада и харесва.За сега се старая и гледам със собствени сили да се справям с проблемите. Ще потърся нещо по книжарниците свързано с линукс и ако имам въпроси, отново ще питам.Прегледах блога на колегата profruit и там намерих доста интересни неща, които ще са ми полезни за което му благодаря.Това е за сега, само че вече заспивам на компютъра. Направих почти 24 часа дежурство върху клавиатурата.Но имам напредък. Почнах да схващам много неща.Ще пиша, когато мога приятели!Чест Ви прави за помощта!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Паметта ти е, като за 32 битова Mint с MATE или Xfce. Ако си с AMD процесор, обаче 32 битова версия може да не стартира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Linux, никога няма да доминира над Windows.

О, напротив. Съвсееем скоро ще се случи. На все повече хора започва да им идва акъла, отвореният код се разраства с як замах, ама наистина бройката на малоумните (някой да не се обиди, не слагам всички под общ знаменател) кифладжийски потребители за които OS е просто нещо, колкото да има там, за да си отворят Фейсбоклука, и да пуснат снимка на някоя рандом торта, дето са я правили, не отстъпва. Е, аз вярвам, че идват по-добри времена. :)

Когато Linux дава в хиляди пъти повече, лишен е от комерсиализация и с всяка една модерна графична среда е годен за използване дори и от деца от детската градина (колкото и да мразя user-friendly шитните за малоумници, пак някой да не се обиди), то тогава кой мазохист, с какъв акъл и с колко мозъчни клетки (не повече от една) ще тръгне да ползва комерсиалният, нещастен, бъгав и уязвим на зловреден код Window$ ?

Там геймърчетата разни да си стоят под бозата, и да си цъкат по графични обекти на мониторчето, като им е кеф това, то за тях разлика голяма няма да има.

Моите адмирации към Стефан за начинанието, пожелавам много успехи с новата OS, и най-вече да не се отказва. При Linux проблемите се решават толкова лесно, почти винаги, на едно гугълване разстояние. И защо, драги ми Window$ фанатици? Защото операционната система е създадена да бъде лесно обслужвана (изградена на база файлове), да не се сбозява с помощта на едноименното ядро, да пести нерви на потребителя, и да бъде сигурна.

Кога защитаваното от вас глупаво създание на гениалните пияни програмисти на половин надник от Редмънд ще има тези приемущества?

Редактирано от programings (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че вече доминира. Не си уточнил, че става въпрос за desktop машини, чиито дял непрекъснато намалява. Общият брой на устройствата, работещи под Linux (телефони, таблети, рутери, работни станции, "умни" телевизори, перални, хладилници и т.н) надхвърля тези, работещи под Windows, дори без да се вземат предвид настъпващите с огромна сила "носими" устройства (очила, часовници и др.), където Linux базираните ОС са и се очертава да си останат доминиращи.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз като обикновен потребител на линукс съм си правил опити с различни дистрибуции, но винаги се връщам към ментата :) И според мен това е най-подходящата за начинаещи потребители. Идва си всичко необходимо най-много да се инсталира скайп при желание, който го има в софтуерния мениджър. Напоследък ми е интересен един вариант на lubuntu - LXLE , който изглежда много добре и го рекламират за слаби машини. Но там имах проблем с клавиатурната подредба. Ще го мъча пак :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че вече доминира. Не си уточнил, че става въпрос за desktop машини, чиито дял непрекъснато намалява. Общият брой на устройствата, работещи под Linux (телефони, таблети, рутери, работни станции, "умни" телевизори, перални, хладилници и т.н) надхвърля тези, работещи под Windows, дори без да се вземат предвид настъпващите с огромна сила "носими" устройства (очила, часовници и др.), където Linux базираните ОС са и се очертава да си останат доминиращи.

В случая говорим за десктопи и лаптопи. Андроида като е с Линукс ядро, да не би да е стабилен? Да не би да няма вируси и прочие? Още много време ще мине, докато стигне нивото на iOS. Вече има троянци за телевизори. Всъщност, тази статистика говори друго, по отношение на андроида:

Публикувано изображение

Къде го тоя андроид, не мога да го видя. :D Разберете, че с телефон/таблет, не можете да правите, неща, които се правят на компютър. Най-вече обработка на документ, играене на 3D игри. Tаблета е правен за браузване в нета и гледане на филми. Нищо друго не става от него.

Редактирано от Касперски (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Касперски това че ти нямаш знанията и мерака да се научиш на Линукс  не е вина на линукса  или на програмите в него. Сам виждаш как потребител който 10 години е работил  на Windows с 5 въпроса и 3 клипчета  си инсталира Линукс и  си работи на него и в момента.  Преди да  правиш каквото и да било е редно да си седнеш малко на дупето и да прочетеш това-онова  и да попиташ  ако се налага. Тая статистика могат да си бутнат там дето слънце не огрява защото аз  като нормален потребител не се интересувам от това кое колко дял има а дали ми задоволява потребностите  и дали мога да работя на него. Игри не  играя (скоро и това ще е елементарно за правене благодарение на Valve)  a  за другите неща Линукс си се справя прекрасно.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откъде извади тази статистика ?

Само рутерите надхвърлят многократно броят на компютрите с Vista.

Колкото до вирусите - чувал ли си една вълшебна думичка, наречена "права".

Работата от администраторски акаунт без парола прави дори linux базираните операционни системи уязвими. Особено, ако не се получават редовно актуализации по сигурността.

Относно десктопите - Linux дистрибуциите са напълно пълноценни за десктоп машини и аз ги ползвам от години за тази цел. Друг е въпросът, че много хора не могат да си го позволят. Умственият капацитет не може да се придобие срещу 20лв., колкото струва една инсталация на пиратско копие на Windows от съседчето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Касперски това че ти нямаш знанията и мерака да се научиш на Линукс  не е вина на линукса  или на програмите в него. Сам виждаш как потребител който 10 години е работил  на Windows с 5 въпроса и 3 клипчета  си инсталира Линукс и  си работи на него и в момента.  Преди да  правиш каквото и да било е редно да си седнеш малко на дупето и да прочетеш това-онова  и да попиташ  ако се налага. Тая статистика могат да си бутнат там дето слънце не огрява защото аз  като нормален потребител не се интересувам от това кое колко дял има а дали ми задоволява потребностите  и дали мога да работя на него. Игри не  играя (скоро и това ще е елементарно за правене благодарение на Valve)  a  за другите неща Линукс си се справя прекрасно.

Нека ти обясня накратко как се държеше това лайно: първо - при поставяне на мишката върху песен, се пуска автоматично некво превю, махайки мишката, звука забива и се наложи да търся някакъв си процес за да спра тая глупост. Второ, при опит да запиша диск с мп3-ки, програмата вместо да записва, пуска някакъв таймер. Чаках 15 минути да отлепи, но нищо. Диска замина в кофата. Трето: писах по-горе за проблема с маунтването и отвратителната работа с партишъните. Имаш шанса да си скапеш Windows-a, а Линукса да остане ,..A имаш и шанса, да се случи обратното, при положение, че не си пипал каквито и да било настройки. Има сто файлови системи. За какво? Има и антивирусна за Линукс сървър. Няма много игри, които да вървят на него. Плюсове колкото щеш. Драйвери - за моя лаптоп, нямам драйвери за Linux от сайта на Acer. Защо???

Публикувано изображение

За да добавиш принтер, трябва да пишеш в терминала. Тъпо. До кибер ченгето: права, ама кончето като се е скрило зад обикновено приложение, как ще го разбереш? Не е случаен факта, че има има антивирусни за телефони/таблети.

Редактирано от Касперски (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Принтери - ако не ползваш мултифункционално устройство, за което да се налага да инсталираш фирмен драйвър, не се налага да пишеш в терминала. Отваряш system-config-printer и добавяш принтер в графичен режим.

2. Търсенето на драйвъри на официалният сайт на лаптопа си е твой проблем. Единствените драйвъри, които може да ти се наложи да инсталираш се намират на сайта на призводителя на самите устройства.

3. Грамотен потребител няма да инсталира приложение от Zamunda. Приложения се сваля от официалните страници и официалните хранилища.Няма друго спасение за един глупак, освен да му ограничиш правата.

4. Предварителното изпълнение при посочване на файл с музика е опция на файловият браузър. Изключва се за секунди.

5. Със записа на диск с данни (какъвто е твоят случай с музиката) никога не съм имал проблеми. Върхът при програмите за запис на диск за мен е k3b. И, винаги можеш да ползваш Nero за Linux. Версията е стара, но е лека и работи много добре. Старите версии на Brasero и Xfburn не тържаха постоянна скорост при запис, но това не пречеше особено, въпреки, че качеството на записите не можеше да се сравнява с това на K3B.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво не ти е работило  на лаптопа ,че да търсиш драйвери ? Драйверите за различните у-ва се вграждат в самото ядро  и по тоя начин работи линукс. Ако случайно някое у-во има нужда  от драйвер  то този драйвер е на сайта на производителя. Спри да мислиш като кон с капаци  и да цъкаш само с мишката  и седни та прочети нещо  защото ръсиш тотални простотии без да си имаш и най бегла представа кое как работи.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видео драйвера не работеше. Свалих някакъв, но даде грешка при инсталацията. Към ченгето: много разправят, че нямали проблеми ала бала, а всъщност действителността е друга. Проблемите, които описах бяха на лице! С Windows, не съм имал нито един от изброените проблеми. Нищо чудно, че (повтарям), Windows e доминанта операционна система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все ми е тая, дали е доминантна или не. Аз си ползвам Linux и нямам проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...