Премини към съдържанието
Aumi

Библейският Бог - тиранин или любящ баща?

Препоръчан отговор

абе балама ми...така като се замисля ,аистина в пустинята е по хубаво дасе пуснеш по къса пола и потник и да развееш свободно коси..вместо да се барнеш в традиционите дрехи.ай да ти ги покажем:

Арабското традиционно облекло (мъже)
Публикувано изображение

Арабското облекло е сред най-характерните културно-социални фактори, който отличават Близкия Изток от останалата част от света. В тази статия, ще разгледаме най-общо елементите на традиционното мъжко облекло, което е най-силно популяризирано в БИСА региона.

1. Огал - това е черна  лента, поставена на горната част на главата. Има предимно придържаща функция.

2. Шумаг- приличаща на шал кърпа, която се поставя на главата и може да бъде два вида:

-  „ Гутра”– светла, бяла, лека материя, носи се през лятото;

„Шумаг” –червено-бяла, по-тежка материя, носи се през зимата (на снимката);

Тези шалове предпазват главата от пряката слънчева светлина, също така могат да се използват за предпазване на очите и носа, в случай че има пясъчна буря или е прекалено ниски температури.

3. Тагия (не се вижда)- малка бяла шапчица, която е скрита под шумагът, за да придържа косата и да запази нейната форма. Обикновено се изработва от надупчена материя, за да има достъп на въздух до кожата на главата.

4. Диш- даш или Туб –дълга роба, която покрива цялото тяло.Тази просторна дреха позволява на въздуха да навлиза и циркулира, което охлажда тялото през горещите летни дни. През лятото робата е от бял памук, с цел да бъде лека и да отразява слънчевата светлина. През зимата материята за изработка е по-плътна, тежка и може да бъде видяна във всякакви цветове. Изумително качество на диш-даш робата е, че тя е винаги безупречно чиста и свободна от гънки или бръчки. Как ли се постига този любопитен ефект? В действителност, често се случва мъжът да сменя робата си по няколко пъти на ден при посещения на различни събития, което поражда тази заблуда. По-прилежните араби притежават близо 50 диш-даш роби и са винаги в готовност да се преоблекат. Повечето диш-даш роби са традиционно изчистени, макар че от време на време могат да се видят и такива с джобове, яки и други добавки. Обикновено се носят със сандали или обувки.

.същите неща се отнасят и за дрехите на жените.гледа се дрехата да бъде удобна ,добра  и качествена за носене.идеята на исляма е,че жената трябва да блести със своите качества,отколкото с дрехи.носенето на хиждраб,никаб,кхимар,са изключително по воля и  желание на хората,но пророка никъде не говори,че жените трябва да се забулват,неговите жени също не са били забулени...така,че драга балама ми,не обвинявай бог,заради хрумките на човеците.

абеее прав беше бадр,че и куран не си помирисвала :tongue2:

така де...виждаш ли сега защо ти казах,че мъжете дето са търговци на турски джапанки, се различават от арабите

Да де, тук ставаше въпрос за араби-мюсюлмани. :tongue2:

А също така ти казах, че не навсякъде в арабския свят е пустиня. така че няма как да оправдаеш женската носия, забулваща дори и очите на жената.Няма как да ми докажеш, че Бог е дал нареждане едни жени да се забулват, а други не.Ако Бог е един за всички хора по света, то тогава защо на едни дава едни закони, а на други - не дава същите закони?! :)

Всичко идва от мъжкият шовинизъм и от мъжките комплекси, които са създали тези закони за покриване на жената. Страхът от Жената стои в основата на това. Защото само един страхлив мъж, мъж, който не е сигурен с собствената си мъжественост, се страхува да позволи на жената да бъде открита. Разбира се това идва от далечното минало, но и днес по същия начин това говори за мъжка комплексираност. Ако не е така, би могла да кажеш, защо Рания не е забулена. :)

Слабият мъж винаги се страхува от Жената... и затова я покрива с чаршафи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Из моята "библия" :

"....Като се пробуди и съзна себе си , Човекът видя тъмнина .

И като не можеше да познае това което не може , Човекът нарече Го Бог !

И Човекът създаде Бог по свой образ и подобие , и си рече :"Това е добро за мен"

Защото видя светлината в себе си....

.....За това колкото Човеци по земята , толкова богове в небето !"     :)

....На мен не ми е необходим Бог за да мога да видя светлината в себе си....

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко идва от мъжкият шовинизъм и от мъжките комплекси, които са създали тези закони за покриване на жената. Страхът от Жената стои в основата на това. Защото само един страхлив мъж, мъж, който не е сигурен с собствената си мъжественост, се страхува да позволи на жената да бъде открита.

Е, тогава, какво ти е виновен Курана? Там, както вече няколко пъти ти беше казано, няма изискване жените да се забулват като нинджи.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

че аз къде твърдя такова нещо..ти свързваш покриването на жените с исляма,при това не можа да ми цитираш никъде куран,само ми развяваш фемината си. :tongue2:  ..казах ти не натоварвай аллах с грехове,заради грешните хора.

А аз някъде да съм казала нещо против Аллах?! :tongue2:  Винаги говоря против човешкото невежество и прокециите, както и против нещата пирписани че ги е казал Създателя.

Е, тогава, какво ти е виновен Курана? Там, както вече няколко пъти ти беше казано, няма изискване жените да се забулват като нинджи.

Чудесно, тогава нека мюсюлманите не се оправдават с Курана.

В много отношения, в западната култура има не по-слабо, а дори по-силно сексистко отношение към жените, отколкото в много мусулмански страни. Не говоря за крайните случаи, които често визираш, защото съзнанието ти е промито от антиислямска пропаганда. Отношението към жените в много западни страни е като към стока. Просто иди до някой РЕП и разгледай кориците на вестниците и списанията. Или си пусни TV.

Разбира се, религиите, доколкото са идеологии, могат и се използват и за това. Но ето ти пример от този форум, че хора с различни религиозни възгледи могат да се разбират чудесно, да спорят културно и да уважават чуждото мнение. Бадр е мусулманин, Валкирия - юдаистка, Док - православен, Готик - агностик, аз - знаеш, а разбира се, има и други. Да си забелязала да сме настроени един срещу друг?

Истинският приятел казва истината в очите, защото само по този начин може да помогне на приятеля си. ;)

Да, тук изброените от теб хора, са приятели. ..докато някой не засегне другия на тема негова религия.

Но аз бих искала и палестинците и юдеите също да бъдат приятели и да няма непрекъснати войни между тях.

Редактирано от Bel Ami (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но аз бих искала и палестинците и юдеите също да бъдат приятели и да няма непрекъснати войни между тях.

Mила ми, Бел Ами, ти и от международна ли политика започна да разбираш? Евреите и палестинците не воюват по религиозни причини. Това дори и за формален повод не се използва. Изобщо, за да даваш компетентни оценки за нещата в Близкия Изток и изобщо арабския свят, трябва да си добре запозната с тази култура, проблемите им и всичко останало. Била ли си някога там? Аз съм бил за кратко в Египет и Сирия преди "арабската пролет" и се интересувам от събитията в този регион, но не бих си позволил да давам бързи и недообмислени оценки.

докато някой не засегне другия на тема негова религия.

Ами, ние не се засягаме, а приемаме различията си. Не се опитваме да си налагаме своите разбирания един на друг. Толкова е просто. Виж сега, ти казваш, че си против противопоставянето на верска или светогледна основа, но правиш точно това, без да си да го осъзнаваш. Така участваш в това, ставаш част от това, срещу което казваш, че си. И с този твой мъничък принос съдействаш за увеличаването на объркването и липсата на толерантност в света. Защото, както знаеш, и най-малкото действие има резултат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mила ми, Бел Ами, ти и от международна ли политика започна да разбираш? Евреите и палестинците не воюват по религиозни причини. Това дори и за формален повод не се използва. Изобщо, за да даваш компетентни оценки за нещата в Близкия Изток и изобщо арабския свят, трябва да си добре запозната с тази култура, проблемите им и всичко останало. Била ли си някога там? Аз съм бил за кратко в Египет и Сирия преди "арабската пролет" и се интересувам от събитията в този регион, но не бих си позволил да давам бързи и недообмислени оценки.

Ами, ние не се засягаме, а приемаме различията си. Не се опитваме да си налагаме своите разбирания един на друг. Толкова е просто. Виж сега, ти казваш, че си против противопоставянето на верска или светогледна основа, но правиш точно това, без да си да го осъзнаваш. Така участваш в това, ставаш част от това, срещу което казваш, че си. И с този твой мъничък принос съдействаш за увеличаването на объркването и липсата на толерантност в света. Защото, както знаеш, и най-малкото действие има резултат.

Безразличието към световните проблеми и поставянето на тъмни очила за да не ги забелязваме, не означава че ги няма и не помага с нищо за тяхното разрешаване.

А проблемите в света са много. Един от тях е религиозното разделение и противопоставяне.

Вие се разбирате драги ми скепчо, само привидно, защото се стремите да не казвате това което мислите за другия.. Докато аз съм пряма като един истински стрелец и казвам истината право в очите. Особено на приятелите и на тези които обичам.Какво да се прави, това е недостатък даден ми по рождение от звездите. :tongue2:

Знам много добре от къде и от какво са породени проблемите по тези земи и едно от условията да могат да съществуват , е невежеството  на хората живеещи там. Колкото по-невеж се държи народа, толкова повече може да се манипулира по всякакви начини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие се разбирате драги ми скепчо, само привидно, защото се стремите да не казвате това което мислите за другия.. Докато аз съм пряма като един истински стрелец и казвам истината право в очите.

Между другото, майка ми е Стрелец и това е една от зодиите, с които се разбирам най-добре. Ще се разберем и с теб, ако положиш малко усилие да ме чуеш. Сега ще ти обясня толкова, добре колкото мога.

Безразличието към световните проблеми и поставянето на тъмни очила за да не ги забелязваме, не означава че ги няма и не помага с нищо за тяхното разрешаване.

А проблемите в света са много.

Така, обаче, ето как се прави. Ако решиш да се ангажираш с някакъв проблем, то има две стъпки:

Първо, проучваш много добре какъв е проблема и какви са неговите причини. Това става като ползваш много и разнообразни източници на инфо.

Второ, установяваш контакт с хора и организации, които работят за решаването на този проблем и се включваш в тяхната дейност. Разпространяваш техните материали, участваш в техните акции, подпомагаш ги финансово или по друг начин.

Това е начина нещата да се променят, а не като повдигаш за 100-ен път въпроса за забулването, който е обсъждан тук многократно. Ако бях на твое място щях да потърся контакт с движенията за правата на жените в арабския свят и  да видя с какво бих могъл да помогна. Другото е просто да си чешем езиците.

ПП И да знаеш, че най-основния недостатък на Стрелците, освен склонността им да преувеличават, е гордостта. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам много добре от къде и от какво са породени проблемите по тези земи и едно от условията да могат да съществуват , е невежеството  на хората живеещи там. Колкото по-невеж се държи народа, толкова повече може да се манипулира по всякакви начини.

Ето къде е проблема.Ти си необразована и  невежа.Това е истината, нали си говорим искрено и без заобикалки.Коментирали сме с теб как ти намираш статистики и други научни методи за недостоверни, макар да идват общопризнати световно известни институти.Като единствената причина за това е, че ти неуката, имаш мнение по даден въпрос различно от това на учените.

Необразовани и невежи колкото щеш.

Проблема възниква когато невежи  се опитват да бъдат критерий.

При все че си имала възможност да се образоваш, а ти не си пожелала.Затова казвам, че твоята критика е безстойностна.И още по-лошо, тя в такъв случай е аморална.

Критикувай, когато се образоваш и равнището ти позволява тази критика да бъде смислена и актуална.

Докато не покриваш тези критерии твоята критика е като критика на бръснар, който критикува хирург за операционната му практика.

По тези земи ти не си ходила, не познаваш нито език, нито култура.Общата ти култура е ниска.Нямаш дори елементарни познания в хуманитарните дисциплини.Следователно, по твоя критерий, си източник на проблеми.

Хубаво е че си искрена, но и белгиеца е искрен, когато намира Готик за теист.

Хубаво е и че си добронамерена, това обаче не може да компенсира другите липси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото, майка ми е Стрелец и това е една от зодиите, с които се разбирам най-добре. Ще се разберем и с теб, ако положиш малко усилие да ме чуеш. Сега ще ти обясня толкова, добре колкото мога.

Така, обаче, ето как се прави. Ако решиш да се ангажираш с някакъв проблем, то има две стъпки:

Първо, проучваш много добре какъв е проблема и какви са неговите причини. Това става като ползваш много и разнообразни източници на инфо.

Второ, установяваш контакт с хора и организации, които работят за решаването на този проблем и се включваш в тяхната дейност. Разпространяваш техните материали, участваш в техните акции, подпомагаш ги финансово или по друг начин.

Това е начина нещата да се променят, а не като повдигаш за 100-ен път въпроса за забулването, който е обсъждан тук многократно. Ако бях на твое място щях да потърся контакт с движенията за правата на жените в арабския свят и  да видя с какво бих могъл да помогна. Другото е просто да си чешем езиците.

ПП И да знаеш, че най-основния недостатък на Стрелците, освен склонността им да преувеличават, е гордостта. ;)

Ще ти кажа  първо, че форумът е място за обсъждане както на световни, така и на други теми

Второ, не аз съм нетолерантната тук, а вие тримката - ти, Бадр и Валкирия. Защото аз питам за религиите ви, обсъждам ги тях и писанията , но не и лично вас, и нито един път не съм ви обидила и не съм употребила каквито и да е квалификации спрямо вас. Но вие тримата непрекъснато квалифицирате. Така че, научете се първо вие на толерантност, тогава раздавайте съвети.

Ето, Бадр, непрекъснато ръси квалификации. Няма грам толерантност в него. За Валкирия да не говорим. А ти...колкото и да се пишеш толерантен, също не можеш да се сдържиш. :basketball5:

Ето къде е проблема.Ти си необразована и  невежа.Това е истината, нали си говорим искрено и без заобикалки.Коментирали сме с теб как ти намираш статистики и други научни методи за недостоверни, макар да идват общопризнати световно известни институти.Като единствената причина за това е, че ти неуката, имаш мнение по даден въпрос различно от това на учените.

Необразовани и невежи колкото щеш.

Проблема възниква когато невежи  се опитват да бъдат критерий.

При все че си имала възможност да се образоваш, а ти не си пожелала.Затова казвам, че твоята критика е безстойностна.И още по-лошо, тя в такъв случай е аморална.

Критикувай, когато се образоваш и равнището ти позволява тази критика да бъде смислена и актуална.

Докато не покриваш тези критерии твоята критика е като критика на бръснар, който критикува хирург за операционната му практика.

По тези земи ти не си ходила, не познаваш нито език, нито култура.Общата ти култура е ниска.Нямаш дори елементарни познания в хуманитарните дисциплини.Следователно, по твоя критерий, си източник на проблеми.

Хубаво е че си искрена, но и белгиеца е искрен, когато намира Готик за теист.

Хубаво е и че си добронамерена, това обаче не може да компенсира другите липси.

Ето защо съм против исляма, защото той прави хората, които го изповядват, яростни и агресивни. :angry22:

Всички глупости които си наговорил покават твоята същност Бадр! Жалко, много жалко! :weather2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ти кажа  първо, че форумът е място за обсъждане както на световни, така и на други теми

Второ, не аз съм нетолерантната тук, а вие тримката - ти, Бадр и Валкирия. Защото аз питам за религиите ви, обсъждам ги тях и писанията , но не и лично вас, и нито един път не съм ви обидила и не съм употребила каквито и да е квалификации спрямо вас. Но вие тримата непрекъснато квалифицирате. Така че, научете се първо вие на толерантност, тогава раздавайте съвети.

Ето, Бадр, непрекъснато ръси квалификации. Няма грам толерантност в него. За Валкирия да не говорим. А ти...колкото и да се пишеш толерантен, също не можеш да се сдържиш. :basketball5:

Ето защо съм против исляма, защото той прави хората, които го изповядват, яростни и агресивни. :angry22:

Всички глупости които си наговорил покават твоята същност Бадр! Жалко, много жалко! :weather2:

Ето че ти отново бъркаш констатации с квалификации.

Можеш ли да отречеш, че образованието ти не е над средното.Не си посещавала арабски страни и не говориш този език, както и тази култура.

Няма как да отречеш, че ти самата написа че не признаваш разните статистики.Например не признаваше статистика изготвена от статистическия институт към ООН.

Тогава на кого се сърдиш.Това не е обида, а факт.

Обида щеше да е ако съм измислил това.

След като фактологията те обижда вземи и я промени.Образовай се например.

И тук не е проблем да обсъждаш нечии религии.Обсъждай ги.Форума е място за дискусии.

Но не обсъждай, какво ти мислиш, че казват тези религии.Това не е дискусия, а простотия.

Ето против такива обсъждания  сме настроени  тук.

Редактирано от badr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето, Бадр, непрекъснато ръси квалификации. Няма грам толерантност в него. За Валкирия да не говорим. А ти...колкото и да се пишеш толерантен, също не можеш да се сдържиш.

Освен да се самобаннем, друг начин не виждам, за да ти угодим. ;)

Ми, невежа си и не познаваш темите, които коментираш. Това е очевидно за всички. Да не ти го казваме, за да гъделичкаме егото ти ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

но не и лично вас, и нито един път не съм ви обидила и не съм употребила каквито и да е квалификации спрямо вас.

Между другото, още от както се включи във форума, това ми е направило впечатление. Има естествена мекота и топлота в изразяването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото, още от както се включи във форума, това ми е направило впечатление. Има естествена мекота и топлота в изразяването.

Това е реторичен похват за положително предразполагане на аудиторията към това, което пише. ;)

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И хубави аватари. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е реторичен похват за положително предразполагане на аудиторията към това, което пише. ;)

Не, човек е такъв какъвто си е. Никакви похвати не могат да променят същността ти. ;)

Ти също си добро момче. Както и Белджи...и някои други от форума.

Но пък не всички можем да бъдем еднакви, нали? :easter4:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И хубави аватари. :)

И на Belge му е готина татуираната хубавелка.

Когато се работи за решаване на даден проблем се ползва "мозъчен тръст". Събират се всякакви хора, запознати, недобре запознати и дават идеи. Разбира се, ако целта е да се разреши проблема.

Редактирано от mecholari (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на Belge му е готина татуираната хубавелка.

Не е татуировка, мие се с вода, викат му боди пейнтинг ( рисуване по кожата ).

Хубавелката съм я снимал аз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е татуировка, мие се с вода, викат му боди пейнтинг ( рисуване по кожата ).

Хубавелката съм я снимал аз.

Само по лицето ли е нарисувана или ни спестяваш някои неща?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четещите библията ми приличат много на хората дето ходят да си харчат парите в някое казино. Колкото повече пари са заложили и изгубили, толково по-силно им става желанието да губят още средства, защото вярват ще някой ден ще спечелят достатъчно голяма сума пари и ще станат богати.

Значи на четящите и препрочитащи библията, като не са могли да се сетят още в началото че това е пълна измишльотина, не им остава нищо друго освен да продължават да я препрочитат и цитират до безкрай. Влезли са в омагьосан кръг на зависимост, също както е при хазарта.

Много ми е интересно как така човек който е разбрал веднъж че бибилията е една художествена измислица, ще тръгне да се занимава да я чете и изучава ?

По принцип човешкият мозък е устрен като сме станали пълнолетни, да отсява полезното от ненужното. Един нормален мозък като е разбрал веднъж че библията е лъжа и измама, после би трябвало да не иска повече да му я сервират за четене.

Предполагам че има някакви секти които я четат библията с цел да я критикуват после умело и да всяват смут в обърканото съзнание на вече вярващ християнин, надявайки се да го привлекат за последовател на тяхните измишльотини. Също както набожните интегристи четат разни еволюционнни теории, с цел да ги критикуват после и да доказват на набожните, че видите ли като от маймуна човек не ставало, значи трябвало да има създател някакъв. Значи четенето на библията от някакви секти може да им върши работа после при опитите им да промиват мозъци и да ги препрогармират да направят от християнско заблудени, някакъв друг вид заблудени. 

Ама но отделно лице, което няма да прави секта или няма да привлича хора към някаква секта, за какво му е да я чете библията, след като вече знае че е лъжа и измама ???

Не може човек , който не е чел дадена книга да прави какъвто и да било коментар за съдържанието и . Това е смешно .

Редактирано от Teorina (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може човек , който не е чел дадена книга да прави какъвто и да било коментар за съдържанието и . Това е смешно .

Преди години, тук една "форумна колежка" се изказа за "Толтекска книга на мъдростта", видно не я беше чела. Сега наблюдавам я в друг форум, модератор-психолог, психоаналитик. За 6-7 години какъв прогрес.

Вярно е, имам едно съмнение дали си е чела книжките. Да й дам ли шанс?

Редактирано от mecholari (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още по комунистическото време, когато бях 8-ми клас, попа в родното ми село беше дал на баба ми библията за да мога да я чета през лятната ваканция. Аз съм искал да ми я намерят, за да видя какво пише в нея, понеже едни тарикати все разправяха че това било писало в библията, онова било писало в библията, пък библии по книжарниците не продаваха. Ако някой се опитваше да внесе отвън библия, на митницата му я прибираха също както правеха и с порнографските и еротичните списания.

Та аз имах на разположение православната версия на библията.

Право да ти кажа, такава тъпотия не бях чел преди това. То нищо не му се разбира бе.

Ами  за да четеш Библията се иска ''помощ от приятел  :)  За да разбереш какво пише в Библията трябва да имаш  Божият дух в себе си , а за целта трябва да се молиш преди да отвориш книгата . .да се молиш на Бог да ти покаже истината докато четеш . И то трябва да се молиш с вяра. И да вярваш в Бога.

Ако не вярваш в Бога  няма как да разбереш съдържанието и.

Свети Апостол Павел в посланието си към Коринтяните пише

"А ние получихме не духа на света, а Духа, Който е от Бога ..

Но естественият човек не възприема това, което е от Божия Дух, защото за него е глупост; и не може да го разбере, понеже то се изпитва духовно."

и още "Мъдростта на този свят е глупост пред Бога"

така че чувствата ви са взаимни :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може, може... Някой хора постъпват точно така и изобщо не им мига окото. Колегата, който визираш оплю всеки, за когото можеш да се сетиш - от Кант, Нютон и Айнщайн до Алеко Константинов. След бързи справки в УИКИ ги обяви за педофили, идиоти, заблудени и всякакви други подобни. Накрая призна, че не вижда никакъв смисъл в собственото си екзистиране, а го кара по инерция. Реалността винаги надминава всяко въображение. Или просто моето е прекалено бедно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами  за да четеш Библията се иска ''помощ от приятел  :)  За да разбереш какво пише в Библията трябва да имаш  Божият дух в себе си , а за целта трябва да се молиш преди да отвориш книгата . .да се молиш на Бог да ти покаже истината докато четеш . И то трябва да се молиш с вяра. И да вярваш в Бога.

Ако не вярваш в Бога  няма как да разбереш съдържанието и.

Свети Апостол Павел в посланието си към Коринтяните пише

"А ние получихме не духа на света, а Духа, Който е от Бога ..

Но естественият човек не възприема това, което е от Божия Дух, защото за него е глупост; и не може да го разбере, понеже то се изпитва духовно."

и още "Мъдростта на този свят е глупост пред Бога"

така че чувствата ви са взаимни :)

Още не съм се молил на божества да ти кажа, ако си изгубя разсъдъка някога може и това да ми се случи, както казваш с помоща на някой "приятел" от някоя секта желаеща имотец за подарък.

Аз вместо да се моля и да чета библията с вяра, взех та почнах да се интересувам защо набожните вярват и каква работа им върши да са набожни. А пък тяхният бог ще ме извини че не му обръщам никакво внимание, той така и така не съществува, за какво да ми е зор за него. Виж, набожните си съществувате и църкви си имате и попове в църквите и т.н. Та вие набожните сте нещо конкретно, може да ви пипне човек, може да ви полази по нервите на живо или на форум. Като ви усети човек как функционирате, после по-лесно може да ви изманипулира и да се хванете на някоя въдица. Келепир има в тая работа да опознаеш брата набожен. Вярата в божества е божи дар за нас атеистите, неверници,безбожници, материалисти с усет за келепир.

Може, може... Някой хора постъпват точно така и изобщо не им мига окото. Колегата, който визираш оплю всеки, за когото можеш да се сетиш - от Кант, Нютон и Айнщайн до Алеко Константинов. След бързи справки в УИКИ ги обяви за педофили, идиоти, заблудени и всякакви други подобни. Накрая призна, че не вижда никакъв смисъл в собственото си екзистиране, а го кара по инерция. Реалността винаги надминава всяко въображение. Или просто моето е прекалено бедно.

Оооо, въображението ти е бедно.

Още в гимназията ги правех тези номера.

По литература ни накара даскалицата да пишем за някакви герой от работническата класа на този хубавец:

Публикувано изображение

тогава нали комунистите се опитваха да ни насаждат в главите уважение към бачкаторския труд, да го възхваляваме. Пък аз си написах темата описвайки ги колко са дрипави и мизерни, какъв нещастен живот водят понеже не им стига акъла да са други. И другарката Литературкова си изля мъката пред целия клас , не била виждала жената такова отношение към героите на Смирненски през живота си. Еми като не е виждала преди, дошло е време да види и такова отношение.

И на комунистическите заблуди не им се връзвах аз. 

Било готино да си бачкатор строител, чест било да си миньор да гълташ прахоля в мината, хайде бе, не на мене тия номера. 

И на опитите за патриотично промиване на мозъка не съм се ловил. Трябвало било аз да защитавам родина с пушка в ръка и срещу кого моля ви се ? Ами срещу лошите съседи от копиталистическите страни. Аз пък си хванах гажде гъркиня, нищо че комунистите в казармата ми обясняваха че гърците са ни били врагове.

Това да си естествено брониран срещу заблуди си е голяма дарба.

Не може да те избудалка нито Кант, нито Ленин, нито имам или поп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз вместо да се моля и да чета библията с вяра, взех та почнах да се интересувам защо набожните вярват и каква работа им върши да са набожни. А пък тяхният бог ще ме извини че не му обръщам никакво внимание, той така и така не съществува, за какво да ми е зор за него. Виж, набожните си съществувате и църкви си имате и попове в църквите и т.н. Та вие набожните сте нещо конкретно, може да ви пипне човек, може да ви полази по нервите на живо или на форум. Като ви усети човек как функционирате, после по-лесно може да ви изманипулира и да се хванете на някоя въдица. Келепир има в тая работа да опознаеш брата набожен. Вярата в божества е божи дар за нас атеистите, неверници,безбожници, материалисти с усет за келепир.

Хахаха. :lol6:

Твоят мироглед много добре е описан от един доста признат антрополог Люсиен Леви-Брюл в книгата му "Примитивното мислене", която изследва как примитивните народи възприемат света. Само да уточня, че тук под "примитивно мислене" се има предвид наивното мислене. Та благодарение на наивното мислене съществуват такива феномени като магията и врачеството, в които ти си доста "посветен", като се съди по нещата, които пишеш във форума. 

Гледането на боб и правенето на магия, по които ти също си доста запален, разчитат на правенето на наивни аналогии, които не могат да доведат до никакви познавателни актове, но пък за сметка на това представляват една доста елементарна форма на мислене.

Но тя и темата си е такава. Пита се за характера на бога, като се използват чисто битови аналогии - тираничен или любящ баща е той. Ама то и гледането на кафе е същата работа, защото търси някаква аналогия между формата от утайката на кафето и някакво евентуално събитие в света. :cool:

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хахаха. :lol6:

Твоят мироглед много добре е описан от един доста признат антрополог Люсиен Леви-Брюл в книгата му "Примитивното мислене", която изследва как примитивните народи възприемат света. Само да уточня, че тук под "примитивно мислене" се има предвид наивното мислене. Та благодарение на наивното мислене съществуват такива феномени като магията и врачеството, в които ти си доста "посветен", като се съди по нещата, които пишеш във форума. 

Гледането на боб и правенето на магия, по които ти също си доста запален, разчитат на правенето на наивни аналогии, които не могат да доведат до никакви познавателни актове, но пък за сметка на това представляват една доста елементарна форма на мислене.

Но тя и темата си е такава. Пита се за характера на бога, като се използват чисто битови аналогии - тираничен или любящ баща е той. Ама то и гледането на кафе е същата работа, защото търси някаква аналогия между формата от утайката на кафето и някакво евентуално събитие в света. :cool:

Въпросът в темата е много добър, но за съжаление няма кой да говори по същество.

Темата незнайно защо премина в лични нападки и обиди, вместо да се обсъди дали Бог-Твореца-Създателя, е човекоподобното същество описано в библията.

Но май от тук дискутиращите, никой няма отговор.

Едните приемат писанията като  неподлежаща на критики истина. Другите пък отхвърлят наличието на Създател напълно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване