Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

рибар

Вярна ли е теорията на относителността на Айнщайн

Препоръчан отговор

Има ли хора запознати със теорията на относителността на Айнщайн, може ли времето да се забавя и пространството да се изкривява. Звучи ми невероятно, но все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бермудският триъгълник е едно от доказателствата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли хора запознати със теорията на относителността на Айнщайн, може ли времето да се забавя и пространството да се изкривява. Звучи ми невероятно, но все пак.

Има и още по-невероятни теории... Например, Теорията на струните.

Препоръчвам една поредица - The Elegant Universe

Редактирано от djagi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярно е, тествано и работи! :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да кажем така. На този етап на знание и на техническо ниво теорията е достатъчно точна. Нямаме нужната екипировка, за да я опровергаем в момента. Разбира се, има различни теоретични опити за извеждане на по-коректни частни теории, както и опити за нова обща теория, която да обедини различните все още видове взаимодействия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Досегашните практически наблюдения и експерименти само я потвърждават

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще може някой ден, но няма да е скоро. Филмите ще станат реалност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усещането за време е субективно, всеки усеща изминалите секунди и минути различно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Да, вярна е. Две неща според Теорията на Относителността могат да доведат до забавяне на времето - движение със скорост близка до тази на светлината и силна гравитация - за последното пример е Черната дупка. А за разлика от Нютоновата физика, времето в Теорията на Относителността е относително. Универсална константа е скоростта на светлината.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами...самите постулати са невероятни. Цялата теория идва от тях. Но те са неприемливи сами по себе си или поне един от тях. Сигурно навремето и Нютон е смятал своята теория за бетонирана, но...винаги  има слаби места. Отдавна спрях да си блъскам главата, дали тая теория е вярна или не, макар навремето да изгубих десетки часове, само и само да проумея 1-2 неща от тая теория. Така и не успях, затова съм резервиран.

Редактирано от Кико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

според някои учени,тази теория е фантастика,а сторед други тъпчене на едно място! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Сигурно навремето и Нютон е смятал своята теория за бетонирана, но...винаги  има слаби места.

При липсата на по-добра теория или съмнения за валидността на тази спрямо приведен емпиричен опит Теорията на Относителността се приема за правдоподобна и до момента не е открито слабо място. Не знам за твоята красива главица и ръката, която я подпира, но теорията е многократно проверена и постоянно се рови за неточности от учените.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При липсата на по-добра теория или съмнения за валидността на тази спрямо приведен емпиричен опит Теорията на Относителността се приема за правдоподобна и до момента не е открито слабо място. Не знам за твоята красива главица и ръката, която я подпира, но теорията е многократно проверена и постоянно се рови за неточности от учените.

Теорията може да съвпада с действителността, както и теорията на Нютон, която се смята за частен случай на теорията на Айнщайн, но това не означава, че няма слаби места. Самият факт, че има постулати показва, че не всичко може да е наред. И както има доказателства за вярността на теорията, така и се появяват други, противоречащи на теорията. Интересно ми е, какво би станало, ако днес бяхме 1814 година, а не 2014 година. Само Нютон щеше да ни е известен и всички еретици какво ги правим?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Самият факт, че има постулати показва, че не всичко може да е наред.

И както има доказателства за вярността на теорията, така и се появяват други, противоречащи на теорията.

Интересно ми е, какво би станало, ако днес бяхме 1814 година, а не 2014 година. Само Нютон щеше да ни е известен и всички еретици какво ги правим?

1. Чакам да направиш следващата теория, на която  ТО да е само частен случай :) Понеже постулатите те тревожат, нека в твоята теория да няма такива.

2. Чакам да ме осведомиш за доказателствата противоречащи на ТО.

3..Ако баба беше мъжка. Но все пак инквизицията през 1814 вече не е това, което е била векове по-рано. ;)

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Чакам да направиш следващата теория, на която  ТО да е само частен случай :) Понеже постулатите те тревожат, нека в твоята теория да няма такива.

2. Чакам да ме осведомиш за доказателствата противоречащи на ТО.

3..Ако баба беше мъжка. Но все пак инквизицията през 1814 вече не е това, което е била векове по-рано. ;)

Ако Айнщайн мислеше като някои от вас, сега нямаше да имате тая теория :) Почти съм сигурен, че и ако Нютон не мислеше напредничаво, днес щяхме да сме още в пещерите, за да дращим по стените за бъдните поколения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Теорията може да съвпада с действителността, както и теорията на Нютон, която се смята за частен случай на теорията на Айнщайн, но това не означава, че няма слаби места. Самият факт, че има постулати показва, че не всичко може да е наред. И както има доказателства за вярността на теорията, така и се появяват други, противоречащи на теорията. Интересно ми е, какво би станало, ако днес бяхме 1814 година, а не 2014 година. Само Нютон щеше да ни е известен и всички еретици какво ги правим?

Еми теорията наистина има слаби места. На микроскопично ниво пропада изцяло. Там най-добре се справя квантовата механика.

Според голяма част от научната общост несъвместимостта на квантовата механика и теорията на относителността е белег за това че има по-висша теория, която обединява двете. Още не сме я разработили.

String theory обаче е добър кандидат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако Айнщайн мислеше като някои от вас, сега нямаше да имате тая теория :) Почти съм сигурен, че и ако Нютон не мислеше напредничаво, днес щяхме да сме още в пещерите, за да дращим по стените за бъдните поколения.

А дали теорията е негово дело? Сам ли е достигнал до нея?

Музата на Айнщайн - богата сръбкиня

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дали теорията е негово дело? Сам ли е достигнал до нея?

Музата на Айнщайн - богата сръбкиня

Ако вземем да клоним в тази посока, ще навлезем я в теория на конспирацията, или в територията на една секция занимаваща се с езотерики и мистики. Което не мисля че е желателно. Тук поне доколкото успях да разбера, се търси научен поглед върху въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми теорията наистина има слаби места. На микроскопично ниво пропада изцяло. Там най-добре се справя квантовата механика.

Според голяма част от научната общост несъвместимостта на квантовата механика и теорията на относителността е белег за това че има по-висша теория, която обединява двете. Още не сме я разработили.

String theory обаче е добър кандидат.

Да... Теорията на струните обединява квантовата механика с Теорията на относителността, която не обяснява взаимодействията на субатомно ниво. Има я, и не от вчера. Лошото е, че няма начин как да се докаже, доколкото знам. Но... дори физиците се затрудняват да обяснят нещата, та какво остава за нас... Остава ни да гледаме научнопопулярни филми по въпроса... На мен ми е трудно да си представя 10 или 11 измерения, колкото ми е трудно да си представя безкрайността, за която също има доста интересни твърдения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако вземем да клоним в тази посока, ще навлезем я в теория на конспирацията, или в територията на една секция занимаваща се с езотерики и мистики. Което не мисля че е желателно. Тук поне доколкото успях да разбера, се търси научен поглед върху въпроса.

Наука казваш?

Всяка достатъчно развита технология е неразличима от магия. Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.   Артър Кларк.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен ми е трудно да си представя 10 или 11 измерения, колкото ми е трудно да си представя безкрайността, за която също има доста интересни твърдения.

Абсолютно безсмислено е да си представяш каквото и да е на ниво по-високо от нютоновата класическа механика. Човешкият мозък не е пригоден да си представя такива неща.

Тези теории са чисто математически с много малко място за интуиция. За да ги разбереш трябва да разбереш математиката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наука казваш?

Казвам :) Разбира се, ако ми говориш за развита технология при смесването на крило от прилеп и листо от омайниче в стар железен котел, с бъркане с черпак от бедрена кост на човек и мълвене на някакво заклинание...Тогава оставам без думи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казвам :) Разбира се, ако ми говориш за развита технология при смесването на крило от прилеп и листо от омайниче в стар железен котел, с бъркане с черпак от бедрена кост на човек и мълвене на някакво заклинание...Тогава оставам без думи.

И това си е наука.

мълвене на някакво заклинание

В началото бе словото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абсолютно безсмислено е да си представяш каквото и да е на ниво по-високо от нютоновата класическа механика. Човешкият мозък не е пригоден да си представя такива неща.

Тези теории са чисто математически с много малко място за интуиция. За да ги разбереш трябва да разбереш математиката.

Изобщо не съм съгласен, че са чисто математически... Квантовата механика е нещо, с което се сблъскваме постоянно... ползвайки си компютрите, например.

п.п. Както и предполагах, автора на темата няма да напише и един пост повече... И в тази, и в други теми...

Редактирано от djagi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо не съм съгласен, че са чисто математически... Квантовата механика е нещо, с което се сблъскваме постоянно... ползвайки си компютрите, например.

Естествено че има практически приложения. 

Самата теория обаче си е чиста математика, за разлика от класическата механика, където голяма част от уравненията могат да бъдат изведени от умен осмокласник - защото класическата механика се поддава много повече на интуитивни разсъждения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...