Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 44 минути, Белгиеца написа:

Като го направиш Гном 3 да стане като това дето съм показал със същите функционалности на всяка от иконките и да е баш там където я виждаш, ела ми се похвали.
Ама няма никакъв начин да стане.

Ти не можеш да направиш Xfce на Mint 20 да заприлича на това което показвам, обещавам ти го. Освен ако не го пренапишеш кода му сам, което си е мазохизъм.

С Mate ще ти го направя това, това на снимките, за 5 минути.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 4 часа, ninov написа:

и защо да превръщам нещо в повърнята която си направил юбунтуто 

Ааааааа, пробвал си ама не е станало с Гном 3 и сега си решил че е било повръщано.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Белгиеца написа:

Ааааааа, пробвал си ама не е станало с Гном 3 и сега си решил че е било повръщано.

не не съм пробвал но от твойте снимки виждам резултата какъв е

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Белгиеца написа:

Може да се направи, но не бих си го причинил, само като го погледна ми се доповръща и досира едновременно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Росен Р. Александров написа:

Може да се направи, ...

Не, не може, ядец !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Белгиеца написа:

Не, не може, ядец !

Може, може.

Аз го направих на ArcoLinux с Xfce същото, но преди да го пратя се отказах. Защо трябва да доказвам на някой нещо. И то елементарно. Най-лесно се сменя външния вид на Линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, vpvelev написа:

Може, може.

Аз го направих на ArcoLinux с Xfce същото, 

Ама тука лъжат че с Гном 3 щяло да може да стане, а пък то не може със 100% сигурност.
ArcoLinux не съм пипал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Белгиеца написа:

Ама тука лъжат че с Гном 3 щяло да може да стане, а пък то не може със 100% сигурност.
ArcoLinux не съм пипал.

И с Gnome 3 става.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.10.2020 г. в 15:13, izvladov написа:

Някой от вас дали е мигрирал от Windows към Linux за да каже дали има разлика (дори и малка да е) в performance-a.

За мен това е най-важното.

Windows 10 vs. Ubuntu 20.10 Performance With Intel Tiger Lake, AMD Renoir

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=tigerlake-windows-linux&num=1

embed.php?i=2010211-FI-TIGERWIND14&sha=a

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, acnekt написа:

И с Gnome 3 става.

През март нали се опитвахте  да ме лъжете за същото, ама не успяхте защото имам много лошия навик да пробвам.
Хайде пробвай се пак, да се изложиш още веднъж.

Аз казвам, че така както е настроено в xubuntu при мен не може да се постигне с Гном 3.
Лявата и долната ленти са прозрачни , а цветът на екрана в горната му час не е същият като в долната, понеже като не е IPS и трябва да се хитрува ето така:
#F6D390
#F4B366
В лявата лента като сложа мишока върху бутона на Операта само става бял фон около него и нищо не се надува нито подскача да те дразни. До стрелката на мишката само се върти кръгче докато се зарежда Операта. Докато местя мишоко по бутоните, има спокойствие а не е като чели ореш с рало земята , да надигаш и преобръщаш всичко.
Долу в лявата лента има само една черна иконка. Даже по-нагоре дето пише Никон е за пускане да гадния черен прозорец за писане на заклинания у него. Гадното черно е изчистено възможно най-много. Даже и иконката която е с миша глава е сменена с швейцарско ножче. 
И естествено долу се показват отворените програми, както е в уин 7. 
Показва ми също скоростта на download & upload.

Искам да ми изкараш и менюто да е същото, отгоре до долу, като на снимката.

Хайде направи го същото в Гном 3, ама не можеш.

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм че гном 3 не е това, което беше гном 2, но съвсем не означава, че не можеш да го промениш така както искаш просто пътя за да го постигнеш е по-заобиколен, това че не знаеш не означава, че не може. Избрал си xfce, както и аз, и не е необходимо да вадиш вода от девет кладенеца за да докажеш нещо, което не можеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе той този гаден Гном 3 нарочно е направен да е много различен от Уин 7, философията му е различна, да се радват разни пубертети, че не е като уиндоус.

преди 1 минута, bulljo написа:

Съгласен съм че гном 3 не е това, което беше гном 2, но съвсем не означава, че не можеш да го промениш така както искаш просто пътя за да го постигнеш е по-заобиколен, това че не знаеш не означава, че не може. 

Има неща които са възможни и други които не са.
Не е възможно от тромав Гном 3 да симулираш функционалността на Xfce .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, какви функции искаш, кафе ли да ти прави, бира ли да ти носи или да те завива нощем, най-вече се работи с програми, а не с графичната среда, не ме пука чак толкова какво е отдолу, обикновено е скрито я от браузер я от офис или някоя друга програма.

Избрал съм xfce не за друго, а защото това е една от малкото среди която може да носи компа на немощните си рамене иначе бих избрал или kde или канелата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, какви функции искаш, кафе ли да ти прави, бира ли да ти носи или да те завива нощем …

Той ще иска и „свирка”!

Ползвам LXQt, ама не,съм избирал нищо!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.10.2020 г. в 10:25, killchain написа:

Някой с GNOME, който ползва Presentation Mode (Super+P)?

При мен има проблем, че работят единствено "Join Displays" и "Mirror"; ако искам от два дисплея да мина на един, или само примигва, без да се случи нищо, или изобщо нищо не се случва, и трябва да си играя да отида в Settings и ръчно да спра дисплея.

Ако от един дисплей мина на два (с "Join Displays"), превключва правилно, обаче забравя последната позиция на втория дисплей спрямо първия, и пак трябва да си играя да ги намествам един спрямо друг. В Windows 10 това работи прекрасно.

killchain, абсолютно същото се получава и при мен. Досега не бях го пробвал, защото не ми трябва да изключвам монитор, но наистина така се държи и при мен под Gnome. Малко по-добре е при Xfce. Там поне се изключва монитора (при Гноме въобще не се изключва), но след това като искам да включа пак двата и става някаква какафония. Първия ми станал втори и то с друга разделителна способност, всичко е разместено и т.н.

Специално влязох и пробвах под Windows 10 същата процедура. Както казваш:

Цитат

В Windows 10 това работи прекрасно.

Това е положението.

Не зная Xorg ли е виновен или някой друг.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как пък при мен няма никакъв проблем в xorg или wayland сесия?! Ползвам отделен сигнал към тв Панасоник 4К и мога само на него да прехвърля картината, когато гледам филми, или да разширя екрана и да пускам филмите на тв-то, докато главният екран е на лаптопа, дублирани екрани не ползвам, но Super+P си действа безотказно. Това е в Gentoo GNOME 3.36.

Изпратено от моят Mi A2 с помощта на Tapatalk

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, vasettoo написа:

Как пък при мен няма никакъв проблем в xorg или wayland сесия?! Ползвам отделен сигнал към тв Панасоник 4К и мога само на него да прехвърля картината, когато гледам филми, или да разширя екрана и да пускам филмите на тв-то, докато главният екран е на лаптопа, дублирани екрани не ползвам, но Super+P си действа безотказно. Това е в Gentoo GNOME 3.36.

Изпратено от моят Mi A2 с помощта на Tapatalk

Може би говорим за различни неща.

Моите 2 монитора са от 2 различни изхода на видеокартата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Не съм сигурен дали това е правилното място, но имайки предвид че съм новак, ще допусна че тук е удачно :D

Реших аз да заделя едни 25 гигабайта от харда си, за да пробвам Manjaro, паралелно с Win10. В последствие реших, че Manjaro-то ми е екстра и вече не искам да ползвам Windows, та затрих Windows-кия дял от харддиска(160GB), форматирах го с ext4 и клонирах Manjaro-то върху него. После затрих дяла, на който го тествах. Проблема ми в момента е, че Manjaro-то, въпреки че е върху 160GB дял, все още си "мисли", че е инсталирано върху 25GB дял. Интересното е, че partition manager-a всъщност засича правилно къде е инсталирана системата и реалния размер на дела от хард диска. Рових се за информация из интернет по този казус, но нещо ударих на камък. 

filemgr.png

partmgr.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белгийската мида пак ли ви разиграва с неговите шантави графични среди?

преди 1 минута, m.hrstv написа:

Здравейте! Не съм сигурен дали това е правилното място, но имайки предвид че съм новак, ще допусна че тук е удачно :D

Реших аз да заделя едни 25 гигабайта от харда си, за да пробвам Manjaro, паралелно с Win10. В последствие реших, че Manjaro-то ми е екстра и вече не искам да ползвам Windows, та затрих Windows-кия дял от харддиска(160GB), форматирах го с ext4 и клонирах Manjaro-то върху него. После затрих дяла, на който го тествах. Проблема ми в момента е, че Manjaro-то, въпреки че е върху 160GB дял, все още си "мисли", че е инсталирано върху 25GB дял. Интересното е, че partition manager-a всъщност засича правилно къде е инсталирана системата и реалния размер на дела от хард диска. Рових се за информация из интернет по този казус, но нещо ударих на камък. 

filemgr.png

partmgr.png

Демек имаш 25 ГБ и 160 Гб които искаш да обедениш ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, petie1 написа:

Демек имаш 25 ГБ и 160 Гб които искаш да обедениш ли?

Демек, клонирах го от 25ГБ дял върху 160ГБ дял с dd и заличих този, който беше 25. Сега тази система е върху 160ГБ дял, но си мисли, че е 25.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, m.hrstv написа:

Демек, клонирах го от 25ГБ дял върху 160ГБ дял с dd и заличих този, който беше 25. Сега тази система е върху 160ГБ дял, но си мисли, че е 25.

Е леко си се прецакал, най лесно ще е да преинсталираш Манджаро или ако ти се занимава да човъркаш виж за resize root а ако искаш да клонираш системата се запознай с clonezila и fsarchiver :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, m.hrstv написа:

Демек, клонирах го от 25ГБ дял върху 160ГБ

При клонирането вероятно се е запазило UUID на дяла, така че имаш два дяла с еднакво UUID, което лъже системата.

blkid

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами гайда, който ползвах за dd беше покрил тия случай с UUID-тата, та успях да го избегна. Сега намерих нещо подозрително обаче. Тия squashfs-ове ги нямаше преди. Но това като се замисля сега може да е от тия 25 гигабайта, на които беше Manjaro-то преди, а сега са ми unallocated.

blkid.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, m.hrstv написа:

та затрих Windows-кия дял от харддиска(160GB), форматирах го с ext4 и клонирах Manjaro-то върху него.

Това не е трябвало да се прави.

Трябваше само да "затриеш" Windows-кия дял от харддиска(160GB) и да не го форматираш, а resize/move 25 гб дял с Manjaro в/у новото място.

Като си клонирал Manjaro си принесъл и файлове в които пише че диска е 25гб.

Най-добре преинсталирай. За да си спокоен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване