Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 1 час, vpvelev написа:

killchain, май проблема ще се окаже че е в GNOME, а не в NVidia (а може и в двете :) ).

Ползвам Xfce и GNOME като графични среди, но последно време съм само с GNOME. Вчера минах за проба на Xfce и се оказа че там ми работи Blank Screen. Става въпрос само за Power Saving секцията. Не ползвам Screensaver, така че не зная как е там положението.

И при мен сякаш се оправи, а не съм правил нещо кой знае какво - единствено инсталирах наново Green With Envy, че нещо се беше счупило.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Вчера си купих мотоциклет, до сега съм карал само кола. Защо го купих, ще оставя на вас да прецените. Много гаден този мотоциклет, вместо скоростен лост, му сложили педал за смяна на скоростите. Обико

Публикувани изображения

преди 14 часа, killchain написа:

Мониторът сякаш си се държи нормално - и определено прави разлика между положенията "няма кабел" и "има кабел, но няма сигнал по него".

Ако добавиш още една опция - „има кабел, има пилотен сигнал, но ... няма полезен сигнал - ще ти се изЯсни картинката!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, jhoro написа:

Ако добавиш още една опция - „има кабел, има пилотен сигнал, но ... няма полезен сигнал - ще ти се изЯсни картинката!

Мисля, че не е било това в случая - по спомен на черен екран понякога ми се показваше курсорът на мишката (но нищо повече) - т.е. най-вероятно всичко по веригата е вървяло както трябва до момента, в който трябва видеокартата да спре сигнала към мониторите, за да си изгаснат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

… по спомен на черен екран понякога ми се показваше курсорът на мишката …

Понякога, и аз си „спомням” неща, които изобщо не са станали.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, jhoro написа:

Понякога, и аз си „спомням” неща, които изобщо не са станали.

Ако искаш специално заради теб да пробвам да го счупя пак, за да пробвам?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако искаш специално заради теб да пробвам да го счупя пак, за да пробвам?
Нищо не искам - само отбелязвам.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Аз съм начинаещ, и моля да ме извините, ако на грешното място съм споделил тази информация. 

Linux Tutorial | A Basic Guide to Linux For Beginners (educba.com)

Този сайт "educba" има много полезна информация. Не съм успял всичко да разгледам, но има за всеки по нещо. 

Приятно четене!

;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Здравейте, имам един въпрос, ако може някой да ми отговори. Пробвам различни дистро-та и едните правят голям шум с охлаждането, други не. Дори Минт 19.2  Cinnamon вървеше чудесно, а 20 шуми ужасно. Пробвах с инсталация на lm- sensors, после да открие всички сенсори и да регулирам честотата на въртене на вентилаторите, но не открива нищо. В Garuda Linux има инструмент точно за вентилаторите, но уж не ги открива а ги върти.Въпросът ми е: "От какво зависи, и дали може да се регулира този шум?

P.S. Лаптопа ми е старо Леново Z500 с изгоряла Nvidia карта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Отто Скорцени написа:

Здравейте, имам един въпрос, ако може някой да ми отговори. Пробвам различни дистро-та и едните правят голям шум с охлаждането, други не. Дори Минт 19.2  Cinnamon вървеше чудесно, а 20 шуми ужасно. Пробвах с инсталация на lm- sensors, после да открие всички сенсори и да регулирам честотата на въртене на вентилаторите, но не открива нищо. В Garuda Linux има инструмент точно за вентилаторите, но уж не ги открива а ги върти.Въпросът ми е: "От какво зависи, и дали може да се регулира този шум?

P.S. Лаптопа ми е старо Леново Z500 с изгоряла Nvidia карта.

Ами явно най вече на настройките, по добре карайте на някоя по старичка дистрибуция защото новите както казват са по лакоми

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е от това, сега съм с Bluestar KDE и е перфектно. Просто мислех, че аз нещо пропускам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Отто Скорцени написа:

Не е от това, сега съм с Bluestar KDE и е перфектно. Просто мислех, че аз нещо пропускам.

Както казах различни дистрибуции различни настройки и ядра

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите, но явно не ме разбрахте. Пределно ми е ясно от какво има или няма шум. Въпросът ми е: "Дали мога аз да оправя тези настройки, след като съм пробвал lm- sensors пакета и не работи при мен?"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Отто Скорцени написа:

Благодаря за отговорите, но явно не ме разбрахте. Пределно ми е ясно от какво има или няма шум. Въпросът ми е: "Дали мога аз да оправя тези настройки, след като съм пробвал lm- sensors пакета и не работи при мен?"

Pwmconfig  не става ли?

https://linux.die.net/man/8/pwmconfig

Повечето вениталори  се контролират с PWM или ШИМ. Но други дъна използват DC или Прав Ток за контрол.

+++++

The term "PWM" is used because most fan control systems in computers are based on pulse width modulation. Some motherboards however use DC variation instead. So, the term "PWM" should be seen as a generic term for "fan speed control", regardless of the actual method used.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, acnekt написа:

Pwmconfig  не става ли?

https://linux.die.net/man/8/pwmconfig

Повечето вениталори имат PWM. Но други използват DC.

The term "PWM" is used because most fan control systems in computers are based on pulse width modulation. Some motherboards however use DC variation instead. So, the term "PWM" should be seen as a generic term for "fan speed control", regardless of the actual method used.

Благодаря за идеята. Терминалът ми върна, че "There are no pwm-capable sensor modules installed". Почвам да търся, в нет-а излизат подобни резултати. Дано да намеря решение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Отто Скорцени написа:

Благодаря за идеята. Терминалът ми върна, че "There are no pwm-capable sensor modules installed". Почвам да търся, в нет-а излизат подобни резултати. Дано да намеря решение.

Виждам, че се ползва Arch Linux. Това може да е в полза.

https://wiki.archlinux.org/index.php/fan_speed_control

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, acnekt написа:

Виждам, че се ползва Arch Linux. Това може да е в полза.

https://wiki.archlinux.org/index.php/fan_speed_control

GARUDA  не е точно Арч. По добре да погледне Wiki или форума им :)

Понякога има някои разлики

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм се изразил добре. Ползвах за малко Гаруда и там имаше инструмент с графичен интерфейс за контролиране скоростта на вентилаторите, но не ги намери изобщо. С Bluestar Linux съм, пак форк на Арч.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Отто Скорцени написа:

Не съм се изразил добре. Ползвах за малко Гаруда и там имаше инструмент с графичен интерфейс за контролиране скоростта на вентилаторите, но не ги намери изобщо. С Bluestar Linux съм, пак форк на Арч.

По добре използвай дистро, което има официална подръжка. Дали ще бъде Арч или Дебиан или каквото и да е друго, първо погледни форумите и wiki то им. Форковете се инсталират лесно, но после ако има въпроси- няма на кой да се зададат. В тях винаги има нещо орязано или добавено от създателите му, и само те знаят защо и как. Лично мнение

А за инструмента който ти трябва- спомни си как се казва- със сигурност ще го има и за други дистра.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам форк, не заради друго, а защото не ми е шумен лаптопа. Попитах, защото ми е много странно, едно дистро шуми адски, друго не. Предната версия шуми,новата- не или обратното. Питах се, дали има специфична настройка която да ми помогне или някакъв процес за който да гледам,който е отговорен за шума.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Отто Скорцени написа:

Ползвам форк, не заради друго, а защото не ми е шумен лаптопа. Попитах, защото ми е много странно, едно дистро шуми адски, друго не. Предната версия шуми,новата- не или обратното. Питах се, дали има специфична настройка която да ми помогне или някакъв процес за който да гледам,който е отговорен за шума.

Това пробвал ли си:

403JLeS.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам дали въпроса е за тази тема. Конфигурацията е ubuntu 20.04 със Cinnamon и wine. Проблема е следния инсталирах една доста стара програма с wine, но когато я стартирам кирилицата излиза на ченгелица. Ако я стартирам през терминал със следната команда: "LC_ALL="bg_BG.CP1251" wine ~/.wine/drive_c/'Program Files (x86)'/program.exe кирилицата се чете. Как мога да стартирам програмата директно от старт менюто на четяща се кирилица без да се налага да я стартирам от терминала?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Антони написа:

Не знам дали въпроса е за тази тема. Конфигурацията е ubuntu 20.04 със Cinnamon и wine. Проблема е следния инсталирах една доста стара програма с wine, но когато я стартирам кирилицата излиза на ченгелица. Ако я стартирам през терминал със следната команда: "LC_ALL="bg_BG.CP1251" wine ~/.wine/drive_c/'Program Files (x86)'/program.exe кирилицата се чете. Как мога да стартирам програмата директно от старт менюто на четяща се кирилица без да се налага да я стартирам от терминала?

С десен бутом на старт менюто трябва да имаш нещо като "Edit Applications" или подобно (не помня как беше в Cinnamon).

И от там си създаваш нов стартер в който раздел искаш и за старта пишеш това, кото си дал: "LC_ALL="bg_BG.CP1251" wine ~/.wine/drive_c/'Program Files (x86)'/program.exe"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Антони написа:

Как мога да стартирам програмата директно от старт менюто на четяща се кирилица без да се налага да я стартирам от терминала?

Не го ползвам повече, но до преди няколко месеца можеше да си създадеш нов бутон да тръгва от него. Май беше с десен бутон на мишката ( по екрана) и като го напишеш с командата която си дал, той те пита по едно време дали искаш същото да е и в старт менюто.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vpvelev написа:

С десен бутом на старт менюто трябва да имаш нещо като "Edit Applications" или подобно (не помня как беше в Cinnamon).

И от там си създаваш нов стартер в който раздел искаш и за старта пишеш това, кото си дал: "LC_ALL="bg_BG.CP1251" wine ~/.wine/drive_c/'Program Files (x86)'/program.exe"

Благодаря за бързите отговори. Това го пробвах вече, само че не ми дава да го запаметя ланчъра. Ок бутона не е активен и ми пише, че не може да има празни места и да използвам \ само че като сложа \ пак не го дава да го запаметя.

Записах командата като баш скрипт във файл на десктопа и така мога да стартирам приложението. Това до някъде е решение на проблема. Явно няма да мога да я държа закачена в лентата, а ще я стартирам от десктопа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Антони написа:

Благодаря за бързите отговори. Това го пробвах вече, само че не ми дава да го запаметя ланчъра. Ок бутона не е активен и ми пише, че не може да има празни места и да използвам \ само че като сложа \ пак не го дава да го запаметя.

Записах командата като баш скрипт във файл на десктопа и така мога да стартирам приложението. Това до някъде е решение на проблема. Явно няма да мога да я държа закачена в лентата, а ще я стартирам от десктопа.

Защото трябва да стане стрингова пронелива

"LC_ALL="bg_BG.CP1251 wine ~/.wine/drive_c/'Program Files (x86)'/program.exe"
 //ето така би трябвало да стане	

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване