Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 3 минути, vpvelev написа:

Най-добре преинсталирай. За да си спокоен.

Искаше ми се да си го спестя това, че много време ще иде после пак да ги го оправя както ми харесва, но благодаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Много ми е интересно защо разни Уиндоус зомбита са се запънали да пишат в Линукс раздела, за да обясняват кое ставало и кое не. Нали вие сте щастливи и лесно ползвате всичко, що мислите едни 2%, които

Публикувани изображения

преди 3 минути, m.hrstv написа:

Искаше ми се да си го спестя това, че много време ще иде после пак да ги го оправя както ми харесва, но благодаря.

Гаранция, че ако тръгнеш да оправяш нещата без преинсталация ще изгубиш повече време.

Може и да оправиш нещо и да тръгне и след време нещо друго където не е поправено да "изкочи" и да се чудиш какъв е проблема и да не се сетиш че може и да е от това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, vpvelev написа:

Най-добре преинсталирай. За да си спокоен.

Същото дет и аз му го казах :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Местил съм от един дял на друг десетки пъти с qt5-fsarchiver и никога не съм имал проблеми - правя архив на първия дял и го възстановявам на втория и форматирам първия за да избегна дублажа на UUID. И даже ми остава и архив. ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, p4p написа:

Местил съм от един дял на друг десетки пъти с qt5-fsarchiver и никога не съм имал проблеми - правя архив на първия дял и го възстановявам на втория и форматирам първия за да избегна дублажа на UUID. И даже ми остава и архив. ;)

Понякога съм оправял ако нещо се скапе и то по-яко, но само за тренировка. Разбрал съм че ако бързам и ми трябва сигурна дистрибуция, без изненади от стари "оправени" проблеми, най-добре е да се преинсталира.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е момчета в крайна сметка му казахте всичко което и аз така че благодаря за подкрепата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз в крайна сметка се оправих и без да преинсталирам. Хрумна ми, че ако си пусна live флашката и от там преоразмеря дяла, на който ми е системата, може и да се получи нещо. Та взех от там едни 10 мегабайта, после ги върнах, после си рестартирах и махнах флашката и си се логнах нормално, та сега Манджарото си вижда целия дял, на който е инсталиран :D 

Благодаря ви още веднъж за акълите все пак :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, m.hrstv написа:

Аз в крайна сметка се оправих и без да преинсталирам. Хрумна ми, че ако си пусна live флашката и от там преоразмеря дяла, на който ми е системата, може и да се получи нещо. Та взех от там едни 10 мегабайта, после ги върнах, после си рестартирах и махнах флашката и си се логнах нормално, та сега Манджарото си вижда целия дял, на който е инсталиран :D 

Благодаря ви още веднъж за акълите все пак :)

За нищо пак заповядай :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.10.2020 г. в 20:40, vpvelev написа:

killchain, абсолютно същото се получава и при мен. Досега не бях го пробвал, защото не ми трябва да изключвам монитор, но наистина така се държи и при мен под Gnome. Малко по-добре е при Xfce. Там поне се изключва монитора (при Гноме въобще не се изключва), но след това като искам да включа пак двата и става някаква какафония. Първия ми станал втори и то с друга разделителна способност, всичко е разместено и т.н.

Специално влязох и пробвах под Windows 10 същата процедура. Както казваш:

Това е положението.

Не зная Xorg ли е виновен или някой друг.

Прежалих това, че няма да има графични иконки и т.н., и си разписах един скрипт:

#!/bin/bash

displayCount=$(xrandr | grep " connected" | wc -l)
activeOutputs=$(xrandr | grep -E " connected (primary )?[1-9]+")
activeDisplayCount=$(echo "$activeOutputs" | wc -l)

# echo "Active output: $activeOutputs"
# echo "Active display count: $activeDisplayCount"

if [ "$activeDisplayCount" == 1 ]; then
	echo "One display, switching to two..."
	sh ~/.scripts/screenlayout/dual.sh
else
	echo "Two displays, switching to one..."
	sh ~/.scripts/screenlayout/single.sh
fi

За момента са хардкоднати неща и просто превключва от един монитор на два или от два на един, т.е. не е много гъвкаво по отношение на това в движение да познава кой монитор е основен, кой монитор на кой изход е включен и т.н., но за моите нужди ще върши работа; ще работи, ако веднъж го настроиш и не разместваш монитори и изходи.

Двата помощни скрипта (single.sh и dual.sh) са генерирани с помощта на ARandR (ръчно превключваш и наместваш, после за всеки от двата случая записваш с Layout -> Save as) и в моя случай изглеждат така:

#!/bin/sh
xrandr --output DVI-D-0 --off --output HDMI-0 --off --output DP-0 --off --output DP-1 --off --output DP-2 --primary --mode 2560x1440 --pos 0x0 --rotate normal --output DP-3 --off --output DP-4 --off --output DP-5 --off

#!/bin/sh
xrandr --output DVI-D-0 --off --output HDMI-0 --mode 1680x1050 --pos 2560x456 --rotate normal --output DP-0 --off --output DP-1 --off --output DP-2 --primary --mode 2560x1440 --pos 0x0 --rotate normal --output DP-3 --off --output DP-4 --off --output DP-5 --off

В GNOME го закачих за Super+P така:

6cO6PV0.png

P.S. Супер странен език е bash. Това да трябва да ползвам долар и кавички за едно обикновено сравнение... Май няма да е лошо все пак да науча Python.

Редактирано от killchain (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, killchain написа:

За момента са хардкоднати неща и просто превключва от един монитор на два или от два на един, т.е. не е много гъвкаво по отношение на това в движение да познава кой монитор е основен, кой монитор на кой изход е включен и т.н., но за моите нужди ще върши работа; ще работи, ако веднъж го настроиш и не разместваш монитори и изходи.

По-начало не ми трябва да изключвам или да превключвам монитори и затова не ми е направило впечатление досега. Постоянно ползвам и двата и ми е много удобно така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, Ivaylo Kostov написа:

Мога ли през WIN 10 да инсталирам Ubuntu директно на SSD-то (различен хард от този на който е WIN-а), че нямам USB flash drive?

UNetbootin би трябвало да свърши работа. Не съм го пробвал. 

https://unetbootin.github.io/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, Ivaylo Kostov написа:

Мога ли през WIN 10 да инсталирам Ubuntu директно на SSD-то (различен хард от този на който е WIN-а), че нямам USB flash drive?

Може - с Netboot.

преди 9 минути, killchain написа:

UNetbootin би трябвало да свърши работа. Не съм го пробвал. 

Странно - не си го ползвал, а го препоръчваш?

Макар, че си прав - наистина работи! Изпробвано!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Може - с Netboot.

Странно - не си го ползвал, а го препоръчваш?

Макар, че си прав - наистина работи! Изпробвано!

Да кажем, че имам някаква интуиция и че горе-долу знам как да питам Gошо.

И аз много неща не знам, но не винаги има кого да питам или пък време и търпение да изчакам отговор - и ако опра до нещо такова, бих тръгнал по същата линия; ако не стане - продължавам с други варианти. Знаеш приказката за Неволята :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте след ъпдейт на windows ми се скапа дуал боот и наместо да ми излиза дуал боот менюто ми се зарежда груп в грфичен формат и иска команда това как се оправя

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, ninov написа:

здравейте след ъпдейт на windows ми се скапа груб и наместо да ми излиза дуал боот менюто ми се зарежда груп и иска команда това как се оправя

Ей така

https://www.kaminata.net/forum/viewtopic.php?f=230&t=56230&sid=eb5626fb78896a31acbdf990b10f8421

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Някой знае ли къде да гледам защо не ми се гасят мониторите при заключване или просто след някакво време неползване (колкото е настроено)? Нормално при заключване се анимира екранът и мониторът изгасва, само че при мен вместо това просто остава черен (но включен). При неползване също остава черен екран, но включен.

Pop!_OS 20.10, последния Nvidia драйвер. Интересно, че при рестарт се оправя.

Рестартиране на сесията (Alt+F2 -> R) не помага. Рестартиране на X (Ctrl+Alt+Backspace) аха да помогне, ама също не помага (мониторът се изключва, показва съобщение, че няма сигнал, и веднага пак се включва с курсор на черен фон).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, killchain написа:

Някой знае ли къде да гледам защо не ми се гасят мониторите при заключване или просто след някакво време неползване (колкото е настроено)? Нормално при заключване се анимира екранът и мониторът изгасва, само че при мен вместо това просто остава черен (но включен). При неползване също остава черен екран, но включен.

Pop!_OS 20.10, последния Nvidia драйвер. Интересно, че при рестарт се оправя.

Рестартиране на сесията (Alt+F2 -> R) не помага. Рестартиране на X (Ctrl+Alt+Backspace) аха да помогне, ама също не помага (мониторът се изключва, показва съобщение, че няма сигнал, и веднага пак се включва с курсор на черен фон).

Имам голямо съмнение, че е от NVidia. Защото и аз съм с такава карта. При мен даже не винаги работи Blank Screen. Вече се отказах да търся причината, но мисля че е от драйвера на NVidiа, няма значение че е последния. Просто не оправят нещо.

killchain ако искаш пробвай с nouveau. На мен не ми се занимава. Не ми е много важно дали се изключва екрана, ако стана за по-дълго и му спирам направо захранването на монитора от копчето :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това си е от монитора, но не знам какво точно. Когато бях с R7 370, приспиването на компа първо показваше син екран (не онзи на Бозата с грешките, а просто ярко син цвят без нищо друго) за няколко секунди и после ставаше черен и се изключваше. Сега с енвидията е същото, което ме кара да мисля, че е от някоя настройка на монитора. Но на мен лично не ми пречи така. И не виждам причина за притеснение. А съобщение за липса на сигнал имаше, когато ползвах монитор с онова синьото трапецовидно нещо, на което му забравих името и като си взех монитор с HDMI входове, това съобщение вече не се появява. Но и това съобщение не е причина за притеснение. То просто означава, че видеокартата се е изключила, нищо повече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-омразните ми функции скриинсейвър, заключване на екрана и прочее фигня бива изключено веднага след инсталиране даже и да работи коректно.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, vpvelev написа:

Имам голямо съмнение, че е от NVidia. Защото и аз съм с такава карта. При мен даже не винаги работи Blank Screen. Вече се отказах да търся причината, но мисля че е от драйвера на NVidiа, няма значение че е последния. Просто не оправят нещо.

killchain ако искаш пробвай с nouveau. На мен не ми се занимава. Не ми е много важно дали се изключва екрана, ако стана за по-дълго и му спирам направо захранването на монитора от копчето :)

Честно казано и на мен малко не ми се занимава. Явно наистина скоро нещо се е счупило с драйвера, понеже имам и други проблеми, макар и не толкова чести - примерно от време на време екранът просто изгасва за секунда, после пак се включва (но това я се случи веднъж на ден, я не).

преди 1 час, Валсо написа:

Това си е от монитора, но не знам какво точно. Когато бях с R7 370, приспиването на компа първо показваше син екран (не онзи на Бозата с грешките, а просто ярко син цвят без нищо друго) за няколко секунди и после ставаше черен и се изключваше. Сега с енвидията е същото, което ме кара да мисля, че е от някоя настройка на монитора. Но на мен лично не ми пречи така. И не виждам причина за притеснение. А съобщение за липса на сигнал имаше, когато ползвах монитор с онова синьото трапецовидно нещо, на което му забравих името и като си взех монитор с HDMI входове, това съобщение вече не се появява. Но и това съобщение не е причина за притеснение. То просто означава, че видеокартата се е изключила, нищо повече.

Мониторът сякаш си се държи нормално - и определено прави разлика между положенията "няма кабел" и "има кабел, но няма сигнал по него". При изгасване под Windows си показва аналогични съобщения, при изключване или заспиване на компютъра - също.

преди 4 минути, bulljo написа:

Най-омразните ми функции скриинсейвър, заключване на екрана и прочее фигня бива изключено веднага след инсталиране даже и да работи коректно.  

Който - както. Аз си ги ползвам и едва ли е супер капризно просто да искам да работят нормално.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

една писта, при противоречие на настройките на скриинсейвъра и за захранването (също има от менюто какво да прави с екрана), тогава прави магарии при мене
оправям ги с нова инсталация и внимаване къде какво щракам по настройките

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, killchain написа:

Ако имах време и нерви за нова инсталация, нямаше да задавам такива въпроси.

killchain, май проблема ще се окаже че е в GNOME, а не в NVidia (а може и в двете :) ).

Ползвам Xfce и GNOME като графични среди, но последно време съм само с GNOME. Вчера минах за проба на Xfce и се оказа че там ми работи Blank Screen. Става въпрос само за Power Saving секцията. Не ползвам Screensaver, така че не зная как е там положението.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване